BI E N I, A V 1). dwangbuis gesloten en tot den volgenden dag hebben laten liggen, toen het bleek dat bjj gestorven was. De longen van den ongelukkige waren beschadigd, het borst been en negen ribben gebroken. Oostenrijk-Hongarije. gemengdë^eric HT Li 1SL Keizer Frans Jozef werd op zjjn reis naar de manoeuvres in Zevenbergen te Klau- senbarg met geestdrift: ontvangen door de Rumaniers, in grooten getale daar ge vestigd die door de onlange afgekondigde amnestie in vrijheid waren gesteld. Bfl de ontvangst van deputaties en de geestelijkheid spoorde de Keizer aan tot vaderlandslievende eendracht, zoowel op godsdienstig als op nationaal gebied. Eene vergadering van werklui in den Prater te Weentn Zondag, gevolgd door een optocht, gat aanleiding tot ongere geldheden. Ze8-ea-twintig werklui werden in hechtenis genomen, en een politie-agent gewond. Bp de verkiezingen voor den Wee- ner gemeenteraad zjjn de liberalen totaal geslagen. De Neue Freie Presse stelt daarom nn reeds de vraag of het niet beter is dat de liberale partjj nit den gemeenteraad wegblijft. Laat de partjj maar eens denken aan het schrikbewind dat de antisemieten als minderheid reeds voerden, en zich afvra gen wat baar als minderheid te wachten staat. «De joodschlibarale partij het stad huis uit heeft de toekomstige burgemees ter Lu eg er ni geroepen, en het komt de N. Fr. Pr. voor dat de minderheid niets overbljjft dan aan dien roep gevolg te ge ven, en te doen wat de meerderheid verlangt. Indien bet er enkel om te doen is dat het duizendjarig rjjk voor Weeoeu aan breekt, en dat allen tevreden zjjD, dan moeten de liberalen geen beletsel wazen en indien de bron van zegen eens onver wachts niet zoo rijkeljjk vloeide als beloofd ii, dan kunnen de «redders van het chris telijk volk» de schnld niet geven aan de liberale kuiperijen als de liberalen het stad huis niet betreden. Zoo kan de proef op de som worden geleverd, meent het blad. Wij mogen onzen lezers niet onthouden, en ver melden gaarne, wat de Romeinsche correspon dent van een radicaal blad hier te lande De Telegraaf" schrijft over de overweldiging van Rome op den 20sten September 1870. "Op welke wijze, zegt de correspondent, men dezer dagen de gebeurtenissen van 1870 her denkt, deelde ik u al beknopt mede. Natuurlijk is alles wat liberaal is uitbundig met betoogin gen van feestvreugde. Haast nog opgewondener zjjn de radicalen en socialisten, maar dat alles neemt voor den kalmcn toeschouwer toch bet feit niet weg, dat de bezetting van Rome in 1870 een door niets gewettigde statenroof was ge pleegd jegens een volkomen wettig Souverein. Geen wonder dan ook, dat bet gerucht veel geloof vindt, dat vanwege het Vaticaan alle pauselijke nuntiussen zijn aangeschreven, om bij de verschillende Regeeringen nogmaals tc wij zen op de onhoudbare positie, waarin zich de Paus bevindt." Het is wel opmerkelijk, dat een radicaal blad erkent, dat een Statenroof heeft plaats ge had. gepleegd jegens een volkomen wettig sou verein, den Paus, nu een koningU m b e rto, met zijne gemalin Margherita en hun zoon V i t- toria Emanuele, door eene eerlooze bende, verlaten door de prinsen en prinsessen van het Koninklijk Huis zijn gesleurd in den stroom der revolutie. Arm koningsgezin, wat staat u te wachten? n het kiesdistrict Vechel (N.-Br.) is gisteren de verkiezing gehouden voor een lid der Tweede Kamer, wegens de bevordering in 's lands dienst v an den heer Van VI ij men. Gekozen is wederom de heer B. R. F. V a n Vlijmen, met 803 van de 843 geldige stemmen. ALKMAAR, 25 September. Hier ter stede zal op 10 October e. k. de elfde jaarvergadering worden gehouden van den //Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van zedelijk be wustzijn.» HAARLEMMERLIEDE SPAARNWOUDE, 25 September. Tot leden van den Raad dezer gemeente zijn gekozen de heer G. vanAndel en D. Vriesekoop, die respectievelijk 93 en 85 van de 176 uitgebrachte stemmen ver kregen. He tegencandidaten G. C o s en C. H a r t g e- rink verkregen 75 en 77 stemmen. HELDER, 25 September. In eene alhier ge houden vergadering van vrijzinnige kiesver- eenigingen is besloten eene Centrale liberale kies- vereeniging op te richten. Voorloopig werd tot voorzitter benoemd de heer Th. J. Waller, burgemeester van Anna Paulowna, en tot secre taris de heer A. van Voornveld, alhier. SCHIEDAM, 25 September. Van degeldleening ten behoeve dezer gemeente, groot f3.000.000, tegen eene rente van 3 pet., is de le serie ad f 1.500.000 en bloc overgenomen door den heer A. Oppenheim te 's Gravenhage. VELZEN, 25 September. Flink wordt hier doorgewerkt aan den weg voor de stoomtram. Acht wagens zijn reeds aangekomen en men zegt dat een gedeelte van de lijn Haarlem Beverwijk, n. 1. VelzenBeverwijk met eenigen spoed, het eerst in exploitatie zal worden ge bracht. AALSMEER, 25 September. Ernstige won den aan de hand hebben twee infanteristen ge kregen tijdens de troepen hier aan het manoeu vreeren zijn. De eerste kreeg met het instappen van een sloep een bajonetsteek en de andere schoot zichzelf op de patrouillepost op den Ui- terweg bij ongeluk'in de pols. Op een wacht post leunde hij met den arm op de tromp van zijn geweer, een kind, dat voorbijging haalde den trekker over en het schot ging hem door de pols. Hij werd terstond naar de kazerne van het fort gebracht. HALFWEG, 25 September. Men bericht ons uit deze plaats, dat aldaar, te Sloterdijk en Haarlemmermeer eenige ontevredenheid heerscht onder de arbeiders wegens het door de land bouwers in de IJpolders in dienst nemen van vreemde werklieden. Gisteren trok een troep den Grooten IJpolder in en noodzaakte de vreemde lingen bij den heer J. O. het werk te staken. De hoeve verkeerde den geheelen dag in staat van beleg. ZAND VOORT, 25 September, Door de ge meente loopt het gerucht, dat de heer B. F. A. Westerouen van Meeteren, tegen 1 November e. k. zijn ontslag zal nemen als burgemeester. BEVERWIJK, 25 September. Met 1 October a. s. wordt de paardentram, welke gedurende het badseizoen dienst deed van het station alhier naar Wijk-aan-Zee, gestaakt. IJMUIDEN, 25 September. Onder deze ge meente is weder een lijk aangespoeld, dat reeds in vergevorderden staat van ontbinding ver keerde. Eenig Duitsch geld werd op het lijk gevonden, en men vermoedt daarom, dat het nog afkomstig is van de Elbe. O VERVEEN, 25 September. Aan het post kantoor in deze gemeente zijn als brievenbestel lers benoemd: G J. S o n d o r p en J. J. H u i- z i n g a. Te Utrecht hebben op de sigarenfabriek van de firma Jac. Schuit 65 van de 75 werklieden den arbeid gestaakt. Slechts 10 bleven aan het werk. En waarom zal men vragen, omdat de sigarenmakersbond het gelaste. De werkstakers te Amsterdam zeggen, dat de firma Schuit werkt voor Amsterdam9che firma's waar het werk ge staakt is. De heer Schuit verklaarde echter per tinent aan zijne werklieden, dat het niet waar is, dat hij voor Amsterdam fabriceert De gezel len verklaarden toen, dat zij hem geloofden maar zij voegden er bij dat zij niet aan den arb-id konden gaan omdat ze moesten opvolgen wat de bond bun voorschrijft. De heer Schuit wil niets met zoo'n Bond. noch met de werkstakers uit Amsterdam, te maken hebben. Het geschil betreft dus geenszins eene loonquaestie, maar de vraag of in de verhouding tusschen patroon en gezellen een vreemd lichaam, de bond, zich mag mengen. De patroon wil er niets van weten, om met het comité van den hond te onderhandelen en verklaarde in geen geval aan dezen eischi te zullen voldoen. Hier stelt men dus een patroon de wet en verbiedt hem te leveren aan wie hij wil. Aldus zou de patroon met de hoed in de hand er toe komen, om aan zijne knechts te vragen aan wie mag ik, wat gij voor mij tegen betaling fa briceert, afleveren, 't Is wel. Te Loosdrecht heeft de werkman G. bij bet maaien van gras het kopje van een patrijs afge maaid, terwijl dat dier zat te broeden. De eieren werden door G. aan den heer J. v. R. ten geschenke gegeven. Deze heeft ze terstond onder een kip gelegd en verheugt zieh nu in het bez't van elf prachtige jonge patrijzen. De Tijd deelt mede, dat de ingekomen gif ten niet voldoende zijn om op het graf van Dr. Nuyens,overleden te Westwoud, een gedenkteeken op te richten. Het blad zou nu gaarne zien, dat eenige Katholieken van naam zich tot eene com missie vormden, en is bereid door hare admi nistratie ontvangen giften aan deze af te dragen. Twee Brabsntsche arbeiders kregen Maandag avond in eene herberg in den Houtrakpolder twist, waarbij dc een den ander met zijn bie tenschopje een slag voor het hoofd gaf. De ge troffene bleef liggen en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dader is gearresteerd. Een hoer, die op de markt te Arnhem niet genoeg geld voor een big had kunnen maken weigerde de 50 centen, die voor het dier geboden werden eu liet het loopen. Wie het ving was eigenaar. De boer had veel pleizier want een aantal personen liepen de big na. De rechtbank te Almeloo veroordeelde giste ren tot zes jaar gevangenisstraf, J. van Voorst te Enschedé, wegens doodslag op H. J. Hermelink aldaar. Naar wij uit Middelburg vernemen heeft zich aldaar het navolgende voorgedaan: Op 31 Au gustus jl. had een jeugdig luitenant na een vroolijk diner, zich allerlei ongepaste kortswijl tegenover een sergeant bij het 3e regiment infan terie veroorloofd, waarop deze hem voor kwa jongen uitschold. De garnizoens-commandant liet eene klacht opmaken, doch de auditeur militair te 's-Gravenhage moet, naar men ver neemt, geweigerd hebben daarop vervolging in te stellen, omdat, naar zijn oordeel, geen insu bordinatie kan bestaan, als een meerdere door te groote gemeenzaamheid den eerbied, hem door den mindere verschuldigd, uit het oog doet verliezen. De omroeper van Irnsum ging dezer dagen rond en deelde den volke mee, dat de gezamen lijke melktappers goedgevonden hadden te be - sluiten, den prijs der melk te verhoogen tot 6 ets. de liter. Een algemeen protest van de zijde der huismoeders, voor wie iedere cent twee halve centen uitmaaktTe sterker protest toen men vernam, dat de boterfabriek niet meer dan 5 ets zou betalen. Een korï besluit: de omroeper had nog maar juist zijn gang door het dorp afgelegd, of de «gezamenlijke burgerijzond hem nogmaals uit met het luide en herhaalde lijk uit te roepen: compliment aan de melktap pers terug, dat onze omroeper bedient zich van de Fransche taal //as de molktappers de priis net lyk bliuwe littc wolle, hjare harren molke mar hiilde matte." Eendracht bleek weer macht te zijn. Tegen de „gezamenlijke burgerij" is geen meiktappers- verbond bestand en de melkprijs is niet ver hoogd. (V. v. d. D.) Bij de commissie, in Noord-Holland, hebben zich 49 vrouwelijke en 24 mannelijke candidaten aangemeld, tot het examen voor de akte als onderwijzeres en onderwijzer. De werkzaamheden aan de zeewering te Scho- veningen zijn, dank zij het aanhoudende fraaie weder en de kalme zee in de laatste weken, flink gevorderd. De hoofden steken reeds vele meters in zee uit. en indien het mooie weder nog eenigen tijd aanhoudt, dan zal ook de muur van bazalt zoo hoog zijn opgetrokken, dat hij den stormvloed met goed gevolg zal kunnen trotseeren. De muur, welke geheel uit bazalt en beton wordt opgetrokken, vertoont in doorsnede aan de zeezijde een hollen boogvorm. Het badplaatsje Huisduinen (N.H.) beeft feest gevierd; op feestelijke wijze is daar het badseizoen gesloten. Jaarlijks neemt het gebruik van de zeebaden in dit dorpje aanmerkelijk toe en als de tram Heider-Huisduinen klaar is, zal het aardig gelegen badpaviljoen nog veel druk ker bezocht worden. Indien er dan gelegenheid komt tot pension, bestaat er veel kans dat Huisduinen meer in bloei zal toenemen. De Amsterdamsche Tentoonstelling zal op 1 November e. k. worden gesloten, dientengevolge hebben de betrokken spoorwegmaatschappijen besloten de uitgifte in België en Frankrijk van ISdaagsche abonnementskaarten over de lijnen S. S./N. C. S.H. IJ. S. op 15 October te doen eindigen. Met uitzondering van een zevental, die niet meer werden toegelaten, hebben de werkstaaksters in de aardewerkfabriek der firma P. Regout Co. te Maastricht, tegen verminderd loon den arbeid hervat. Naar wij vernemen loopen te Amsterdam een groot aantal letterzetters zonder werk rond door dat na de werkstaking, veel werk door de patroons onuitgevoerd is gebleven. Onder hen die geen werk hebben, zijn er die niet minder dan voor 20 cents per uur aan 't werk willen gaan. De W. Rolt. Ct. deelt medeOnlangs werd door eene vergissing aan de postzegelfabriek te Haarlem, aan eenige vellen postzegels van 5 cent, in plaats van de blauwe kleur, de gele kleur der 3 cents postzegels gegeven. Toen de vergissing aan het postkantoor te Amsterdam werd opgemerkt, werden deze misdrukken on middellijk uit bet verkeer genomen. Door een postzegelverzamelaar werd voor een enkelen ge- stempelden zegel van 5 cent in gele kleur reeds f50 betaald I In de laatste dagen doen zich nog al eens gevallen voor dat leegloopers stelen om in de gevangenis te komen; zoo liep Zondag een per soon te Middelburg, zekere D., van beroep varens gezel, een goudsmids vinkei binnen en nam daar een horloge weg. Hij deed dit, volgens zijn ver klaring om naar de gevangenis gebracht te kun nen worden, daar hij geen kans meer zag in zijn onderhoud tc voorzien. Twee suikerfabrieken te Bergen-op-Zoom heb ben wegens gebrek aan water, den arbeid moeten staken de derde zal spoedig genoodzaakt zijn hetzelfde te doen. Debeetwortelsnikerfabrieken der'firma's De Ram Jager en Janssens, Van Weel, Smits te Rozen- daal, zijn gisteren de campagne begonnen. De groote veranderingen, die de drie fabrieken dezen zomer hebben ondergaan, stellen haar in staat een millioen kg. beetwortelen tusschen dag en nacht te verwerken, waardoor 350 personen volop werk vinden. De drukte aan haven, spoor en tram is groot. Voor de werkstakende sigarenmakers tc Am sterdam is onder meerdere kleine giften, uit Duitschland de som van f 2 000 ingekomen, terwijl Denemarken f 70 zond. De staking, welke de 9e week is ingetreden, duurt voort, zonder vooruitzicht op eene schikking. Het getal stakers bedraagt nagenoeg 700, voor wie tot dusverre de wekelijksche ondersteuning van f 5 tot f 7 be droeg, welke uitkeering varieert naargelang van de ingekomen giften. Als blijk van waardeering door het flink en beleidvol optreden der afdeeling vrijwillige brandweer //Lycurgus» te Schagen en der be zoldigde brandweer, tijdens den kerkbrand al daar op Donderdag 29 Augustus, zijn verschil lende premiën aan beide brandweer-afdeelingen toegekend, en wel: door de gemeente Schagen een premie van f 20 aan //Lycurgus// en eene van f40 aan de bezoldigde brandweer; door de brandwaarborgmaatschappij De Jong Sc Co., te Amsterdam, eveneens aan „Lycurgus// f20 en aan de bezoldigde brandweer f 40; door de Nederlandsche Neringverzekerings-Maatschappij aan elke afdeeling f10, en door de Noord Holl. brand waarborg-Maatschappij aan „Lycur gus// eene premie van f5. De Rotterdamsclie politie heeft gisteren aldaar een man slapende op straat gevonden. Hij was op weg naar Amerika maar had geen duit meer op zak. Hij wordt over de grenzen van ons land gezet. Zutten zal zijn Laatsten Stuiver kwijtraken. De bekende uitspanning van dien naam, op den j straatweg van Zutfen naar Gorsel, zal den 14den October worden verkocht. Tegen twee dame3 uit den gegoeden stand te 's Gravenhage is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Zij dreven op een bovenhuis een clandestienenhandel in sterken drank. De twee personen, die tc Hern den jachtop ziener B. vermoord hebben, zijn aangehouden. I Het zijn bekende wildstroopers, de arbeiders W. v. H. en W. v. B. uit Haeselt, bij Maeseijck. De badplaats Vlissingen werd dit jaar zeer druk bezocht. Met 1 October e. k. worden de baden gesloten. Naar het Handelsblad uit goede bron verneemt, bestaan er plannen aan het gemeentebestuur van Amsterdam vergunning te verzoeken, het hoofd gebouw van de wereldtentoonstelling' of een ge deelte daarvan dezen winter te laten staan om daarin een wielerbaan te bouwen, waarop wedstrijden zouden kunnen worden gegeven. Het benoodigde_ kapitaal zou reeds gevonden zijn. Eene kostbare verzameling. De hertog van York I heeft zijne kostbare verzameling postzegels over gedaan aan baron Ferdinand Rothschild te Pa rijs. Over de waarde dezer t erzamelingkan men eenigszins oordeelen, wanneer men weet dat zij gedurende eene tijdelijke afwezigheid van den i Hertog werd verzekerd voor 700.000 gulden. Mijn-ontploffing. In de mijn Gouley bij Wiir- selen, aan de Worm, zijn door eene mijngasont- ploffing drie mijnwerkers gedood en een zwaar gewond. Eene drukfout. Een drukfoutenduiveltje heeft onlangs het Pasnecker-Tageblatt, door eene kleine verandering van den naam der badplaats Frie- I drichsroda laten berichten, dat //tot de laatste gasten te Friedrichsrnh ook behoorden de hee- ren Bebel, Liebknecht en Eugen Richter.» De Duitschers weten hun mannen te eeren. De 80e verjaardag van den Duitschen landschaps schilder Andreas Aehenbach zal den 29en Sep- tember te Dusseldorp, waar de meester eerebur ger is, zeer feestelijk gevierd worden. Er wordt een fakkeloptocht van kunstenaars gehouden, een feestmaal in het stads-concertgebouw, een feest in den //Malkasten" enz. Een handschrift gebruikt. De oplichterij van Mevr. Langtry's juweelen is gemakkelijk gemaakt door eene verklaring welke zij schreef ten gunste van Pears' zeep, en waarmee de fabrikant re clame maakte. Zoo werd haar handschrift alge meen bekend, en had de dief een model voor de valsche order tot teruggave. Aan het Deensche Hof. Het dochtertje, dat prins Waldemar van Denemarken is geboren ont ving de namen Margareta Francoise Lonise Maria Helena. Het Prinsesje is de eerste van de Deensche Koningsfamilie die sedert de Hervorming in de Roomsch-Katholieke Kerk is opgenomen. Zooals wij reeds in ons vorig nummer heb ben medegedeeld, was de Prins met zijne gemalin prinses Marie van Orleans bij huwelijksverdrag overeengekomen, dat de zoons in den gods dienst van den vader en de dochters in den godsdienst van de moeder zouden opgevoed worden. De vier zoons uit dit gemengd huwelijk gesproten, behooren tot de Luthersche kerk. Prins Waldemar moet zeer in zijn schik zijn met zijii Roomsch-Katholiek dochtertje door den Pastoor der St. Augenskerk te Kopenhagen ge doopt. Een millioenen bruid. Miss. Oonsuelo Van der Bilt, dochter van den Amerikaan William Van der Bilt is 25 jaar oud, zij is schuchter, zacht, groot en zwart. Zij heeft een langen hals en haar vleiers vergelijken haar daarom wel eens bjj de Prinses van Wales. Haar aanstaande.de Her' tog van Marlborough is 24 jaar oud. Baldadigheid. Ondeugende handen hebben van Zondag op Maandag te Milaan de schutting verbroken welke het standbeeld omgeeft van Victor Emmanuel, dat in November zou worden onthuld. Met een beitel heeft men daarna groote stukken marmer uit den sokkel gekaptde schade bedraagt ongeveer 20.000 lire. Overstrooming in Spanje. Door verschrikkelijk® stortregens is de stad Alhama, in de provincie Saragossa, overstroomd. Verscheiden rivieren zjj" buiten haar oevers getreden, het spoorwegvet' keer in de provincie Saragosa is gestremd. Eene te vroege lente. In een tiental plaatsen van het Noord-Fransche arrondissement Avesnes zie' het er uit alsof het lente was. De vrucktboomem de seringen en sneeuwballen bloeien er welig- Die boomen werden den lOn Aug. door een storm met hagelbuien van alle bladen en vrucht' ten beroofd. Koning Leopold en de Peis. De Koning der Belgen heeft op uitnoodiging van de Figa>'° de bureaux en de salons van het blad bezocht en daar zooals de uitnoodigingskaarlen vermei' den, eenige Parijzenaars van naam, ontmoet. Generaal Dumas. Er heeft zich een comit® gevormd tot het oprichten van een standbeeld voot generaal Alexandre Dumas. Voorzitter is niemai" minder dan generaal Février, groot-kanselier va» het Legioen van eervice-president genera» Jacquemin. Onder de leden het Kamerlid Bour' geois, Jules Claretie, de senator Andrien He'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2