BINNEN LAN D. België. De werkstakingen te Gent loopen weer op niets andera uit, dan dat >rouw en kinderen ran de stakers gebrek lgden. De man verdient een tijdlang niets of ont vangt een aalmoes nit de kas van zgn vereeniging om straks weer den arbeid te hervatten. Bijeenkomsten worden gehoadeD, zelfs met den Gouverneur der provincie, den arbeidsraad enz., om de belangen van den werkman te bespreken, welke belacgen niet anders dan tusschen werkgever en werknemer te regelen zgD. De bemoei zucht van allen die er omheen loopen, brengt niets anders dan verbittering en afkeer tusschen dtn patroon en knecht, die toch elkaar ten plotte noodig hebben met terzjjdezetting van alle opruiers en tusscbenpersonen. Treurig is 't om aan te zien hoe het in de gezinnen der werkstakers uitziet. De kinderen vragen om een boterham en moeder kan ze niet geven omdat vader niet verdient, maar vergaderingen bij woont waar hjj niets anders te hooren krjjgt dan van zjjn rechten, zonder dat hjj ook aan plichten wordt herinnerd. Van de bjjeenbomsten te Gent valt dan ook alleen te vermelden, dat zjj geen resul taat hebben gehad. Het Handelsblad van Antwerpen het rei zen van Z. M. den Koning der Belgen bespn kende, zegi; «Leopold, de souverein van Congo, reist in persoon rond, om de diplomatische moeieljjkheden te regelen. Dat schijnt aan sommigen vernederend toe voor den Koning der Belgen dat zou, zeggen ze, Leo pold I nooit gedaan hebben. Deze ver geten echter dat de tegenwoordige Leo pold, voor Congo geen diploma'en, geen gezanten ie zjjner beschikking heeft, en hjj, absolute vorst, zjjne zaken wel zelve doen moet. D.t is goedkooper en tien tegen-een ook beter gedaan. «Het schjjnt zelfs, dat de souvirein een zeer fjjne diplomaat is, met meer gezag te werk gaat dan gezanten, en zjjn tegen partij, op tjjd en stond, zeer slim in de doeken weet te leggen. «De Congo-souverein heeft over het algemeen een goedkoop gouveroement hg houdt er geen Kamer, geen uitge breid bestuur, zelfs geen officieel blad op na. Wat zjjue officieren betreft, deze trekt .bij uit bet Belgisch leger en de millioenen nogal ruimschoots uit onze kasdoch zijne diplomatische betrekkingen, zooals wij zegden, doet bjj zelf en gelokt daarin doorgaans bjjzocder goed. «Als de diplomatie zich met iets be moeit, zegt bet volk, raken de zaken zeker in de war: in de Congo-zaken, 't zij tot eer van den Koning gezegd, is het pre cies het tegendesl. Wat men zelf doet, denkt de sonverein, is altijd het beste gedaan.» Engeland. Mgr. O' D u y e r, bisschop vau Limerick heeft eeDe krachtdadige proteetrede ge houden tegen het gedrag van den En- gelschen Gezant, den eeoige die te Rome de vlag hetft uitgestoken op 20 September en illuminatie bal aangebracht aan het Italiaansche gezantsohapshote!. Millioenen Katholieken, onderdanen van koningin Victoria, zeide de Bisschop zeer terecht zjjn daardoor beleedigd. Denemarken. In Denemarken neemt bet aantal katholieken zeer toe, terwjjl dat der Is- raë'ieten sterk afneemt. Volgens de laatste volkstelling telt het land 2,500,000 in woners, waarvan te Kopenhagen alleen 400,000. GEMENGDE BERICHTEN. Domme menschen. Wij hooren wel eens spre ken over domme menschen, en ook vertelt men wel eens dat de vrijmetselarij de knapste bollen onder haar leden telt. Zij, die dat zeggen, heb ben zich vergist, want dommer streek als hun opperbevelhebber der vrijmetselarij de beruchte Italiaan L e m m i en zijn staf op den 20en Gij stout kind hoezeer hebt gij mij onge rust gemaakt! Gij, goede bezorgde tante! lachte Alice, haar de wangen streelende. Ik smacht naar rust en wilde u verzoeken, papa hij is im mers nog niet thuis? Neen, kind, maar Wel dan, tante, zeg papa, dat ik hem verzocht heb bij mij te komen, daar ik hem te spreken heb en ik mij te zeer aangegrepen gevoel om aan tafel te verschijnen. Maar Alice, mijn kind, ik zal dadelijk om den dokter sturen, riep de tante. Om geenen prijs, wees de jonge dame beslist, wilt gij mij papa zenden? Zeker, zeker; hij zal wel zonder mijn verzoek komen, Alice. Maar waarom is mijn heer Francis toch weggegaan? en zonder af scheid te nemen Duid hem dat niet ten kwade, tante, viel Alice haar in rede, de arme man is recht lijdend en wilde u niet tot overlast dienen. Hij is even trotsch als gevoelig. Ja, ja, nikte de oude dame, te trotsch voor een man van zijne stelling, hij is tot edel man, tot een waar gebieder geboren. En dat zal hij worden, sprak Alice halfluid als hare tante de kamer verlaten had en hoofd schuddend over de hedendaagsche jeugd zich naar de eetzaal begaf. September jl. hebben uitgehaald, is nooit der wereld vertoond. Hij heeft bedorven het werk van 25 jaren en vroeger, dat de vrijmetselarij wilde ten uitvoer brengen om den Paus te verlagen tot een dienst knecht. Lang heeft zij het versje van de Génestet betracht, dat sarcastisch den raad geeft Yerkond wat gij gelooft en denkt, Mits gij 't maar zoo bewerkt, Dat uw opinie niemand krenkt En dat geen schepsel 't merkt. Maar nu is de vrijmetselarij brutaal wor dende, ontmaskerd in haar valsch humanisme. Het is den kopstukken der Loge gegaan met hun feestviering te Rome om den Paus te grieven en millioenen katholieken in liet aan gezicht tc slaan als de Chineezen. Van die domkoppen laten wij hier een paar staaltjes volgen Gedurende den gcheelen oorlog met Japan is de uitvoer van geconserveerde eieren uit N oord- China naar Japan verboden geweest, een slim migheid, die den boeren ontzaglijk veel schade heeft gedaan. Maar de vaderlandsliefde eisebte deze opoffering, want de Japansche soldaten zouden de versterkende eieren nu missen en nu gaandeweg zwakker worden, zeer ten na- deele van hunne strijdvaardigheid. Het was den mandarijn, die het verbod uitvaardigde, niet aan het verstand te brengen, dat de Ja panners er ook wel zonder eieren zouden ko men. Een dergelijke'komische maatregel werd genomen tijdens den eersten oorlog met Enge land. De Engelsche soldaten leden veel aan verstopping en zoodra nu broedei langstaart dit vernomen had, verbood hij, rhabarber aan de Engelschen te verkoopen, in de meening dat de troepen zich zoovoel moeite zouden geven om het geneesmiddel machtig te wor den, dat zij aan niets anders meer dachten en zoo gemakkelijk vernietigd konden worden. Nu voor een paar maanden nog sloeg de on derkoning Tchang Tchi-Tung den Keizer voor, een gezant ter vredesonderhandeling naar Japan te zenden die geen vreemde taal verstond, zoodat hij geen staatsgeheimen zou kunnen verklappen. De vrijmetselarij houdt den Paus gevangen, laat kloosters en kerken plunderen, laat de zusters van liefde en geestelijke broeders uit de scholen jagen, laat de kruisbeelden uit de scholen werpen, ware het mogelijk vertrappen, en zie, dat alles helpt niets. Het Pausdom verheft zich glorievol temid den der ongerec htigheden, kloosters en kerken worden gebouwd, de torenspitsen steken hoog in de lucht, de scholen der zusters en broe ders bloeien en vermeerderen en voor de kruis beelden knielen neder een leger van bekeer lingen tot het Roomsche geloof. Is er nog verschil tusschen em Logeman die Christus' kerk vervolgt en een Chinees P HAARLEMMERLIE DE SPAARNWOUDE, 27 September. De heer D. Vriesekoop is nog niet, zooals gemeld is, tot lid van den 'gemeenteraad gekozen. Hij kwam één stem te kort en moet nu in herstemming komen met den heer C. Hartgerink. LEIDEN, 27 September. Dooi' den gemeen teraad is tot directeur-geneesheer van het krankzinnigengesticht Coudewate te Ros malen benoemd op een tractement v.m ƒ4000 Dr J. L. D o b b e r k e, thans 2de geneesheer aan genoemd gesticht. Het voorstel om de concessie voor de ex ploitatie van bet telephoonnet binnen de ge meente te verlengen tot 1020 is verworpen. Vervolgens is besloten om, indien in 1905 de concessie niet met 10 of meer jaren wordt verlengd, als schadevergoeding 5000 aan concessionarissen uit te keeren. OSDORP, 27 September. Het Pestuur van den Middelveldschen Akerpolder heeft aanbe steed: het veranderen van den bestaanden schep radmolen tot een vijzelgcmaal, met alle daartoe behoorende werken, het leveren van de benoo- digde materialen, met arbeidsloonen, transport kosten enz. Van de 13 inschrijvingen was de hoogste die van M. D e n t e k o m Jr. te Amsterdam, voor 16455, en de drie laagste P. J. van M i c r 1 o, te Sloten, 10994; G. d e W ij s, te Alkmaar, 10900, en R. Band, te Wijde Wormer voor 10800. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. OEGSTGEEST, 27 September. De Staa's-Cou rant van 27 dezer bevat een koninklijk besluit van 16 dezer waarbij aan het bestuur der ge meente Leiden wordt vergund op het land goed //Endegeest', onder deze gemeente een gesticht voor krankzinnigen op te richten. In het gesticht, bestaande uit drie pavil joenen voor mannen, drie paviljoenen voor vrouwen en de noodige dienstgebouwen en IX. Terug in 't Vaderhuis. Middelerwijl had sir Palmer, zonder vermoe den van de zonderlinge oorvallen, die maar al te geëigend waren om zijne plannen te krui sen, den Amerikaan met zich medegevoerd, om hem een blik te laten werpen in het leven der City, in het handelsverkeer der stad Lon den. Toen hij hem ten slotte weer wilde meene men, ten diner, verklaarde Sir Benett zich daartegen, wijl hij brieven te schrijven en enkele zaken te regelen had, waarop Palmer aan de deur van het oude handelshuis van hem scheidde. De strenge chef was onaangenaam verrast door dat hij zijn correspondent, met wien hij belangrijke zaken af te doen had, niet op zijn post vond. Nog meer schrikte hij als Da- vis hem kennis gaf vail Sir Prancis'ongesteld heid. Eu is hij niet teruggekomen? Neen Sir. Ik ben daarover zeer ongerust, wijl mijnheer Francis buitengewoon bleek en lijdend uitzag. Bezorgd schudde de oude heer het hoofd en ging dan door de verschillende kantoren om zijne bevelen rond te deelen, waarop hij het huis verliet en in het nog wachtende rijtuig steeg. Oxfordstraat, naar mijnheer Erancis' woning! riep hij zijnen koetsier toe. Voort rolde de koets. ziekenpaviljocnen, mogen niet" meer dan 350 krankzinnigen, 175 mannen en 175 vrouwen, verpleegd worden. Uit Becrta wordt aan de N. Qron. Crt. ge schreven: Het paardenspel van den heer Ro- berti vertoefde hier eenige dagen en gaf een vijftal voorstellingen. „Geen oud wijf bleef er bij het spinnewiel.» Verreweg het grootste bezoek had de beer Roberti Zondag, een ge volg mede van de aankondiging dat er aan het slot dezer laatste voorstelling eene groote paardenverloting zou worden gehouden. Met belangstelling volgde men het geheele program, doch de grootste spanning heerschte er, toen de verloting ieder bezoeker kreeg gratis een lot begon.Men was het er natuur lijk gedurende de voorstelling niet over eens geworden, welk paard de gelukkige winner zou ontvangen. Het geluk zat dezen keer niet in de staartnummers, want no. 152 was het winnende nummer. De bezitter er van moest midden in den circus verschijnen, om zijn paard in ontvangst te nemen. Toen hij haar goed en wel was met van vreugde stralende oogen, kwamen twee clowns aanschuiven met een. hobbelpaard! E«n daverend gelach weerklo»k door de tent. En de winner De zeemilicien P. Melsen die te Hellevoet sluis het hoofd van den romp geschoten werd, was een zeer oppassend jongmensch en zou over eenige dagen uit den dienst naar huis komen, om als oudste zoon zijne ouders tot steun te zijn. Zijne ouders met eeu gezin van negen kinderen verliezen zeer veel in den ongelukkig omgekomene. Het Staphorster boertje is nu door het kantongerecht te 's-Gravenhage wegens onbe voegde uitoefening van de geneeskunst ver oordeeld tot flOO boete, bij wanbetaling te vervangen door eene hechtenis van 20 dagen De Algem. Nederl. "Wielrijdersbond heeft besloten om in hotels en café's aan de groote wegen in ons land kisten te plaatsen met ver band en reparatiemiddelen ten behoeve van leden van den Bond. De echtelieden B. te Baarn hadden tijdens hunne afwezigheid, de bewaking van bet huis overgelaten aan een 15-jarig meisje. Om het meisje uit eene grap, zoo het heet eens wat schrik aan te jagen, heeft men zoo hard op de deur gebonsd, dat het meisje doodelijk verschrikt werd en dut nog denzelfden nacht verschijnselen van krankzinnigheid zich hebben voorgedaan.. Den volgenden dag is zij naar het krank zinnigengesticht te Utrecht overgebracht ge worden. Onze Koninginnen zijn gisteren-ochtend met een extra trein met de prinses van Wurtcmberg naar Het Loo vertrokken. HIP. MM. werden uitgeleide gedaan door de familie prins Von Wied en door den beer Von Berchenen, zaak gelastigde van bet Duitsche Rijk, luit, gen. graaf Dumonceau, baron Du Tour en baron Van Lijnden, grootofficieren van het Koninklijk Huis, de ministers van Buitenlandsche Zaken, die van Binnenlandsche Zaken en die van Waterstaat, Handel en Nijverheid; Hr. Ms commissaris in de provincie; den burgemeester der residentie; den tijdelijken gouverneur der residentie gen.-majoor Doorman; den luit.-kol. plaatselijken commandant; graaf Van Bylandt, hofmaarschalk van de prinses Von Wied de dames van haar gevolg en Hr. Ms. stalmeester Jhr. Mr. baron Bentinck. In een open landauer reden de Vorstinnen en haar gast toegejuicht door het volk bij aan komst naar het buitenverblijf, waar zij tot het laatst van November zullen verblijf houden. Te Amsterdam is een bewoner van de An jelierstraat plotseling razend krankzinnig ge worden. De man werd met groote moeite naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht. De kapitein der raderstoomboot Stad Zwolle van de Zwolsclie Nachtstoomboot-onderneming, heeft van de Koningin een doekspeld ontvan gen bestaande uiy een gekroonde gouden W. met diamantjes bezet. Gisteren-nacht beeft te Scheveningen eene gasontploffing plaats gehad in het hótel-Bu- walda, in het Van Stolkpark. De kamer waar de ontploffing voorviel stond in lichte laaie en is geheel uitgebrand. Van persoonlijke ongelukken vernamen wij niets. De machinist L. den Ouden, belast met de bediening van het verwarmings- en luchtver- Niet weinig verbaasd was de correspondent, als bij zijn chef in zijne kamer zag binnen treden Sirl riep hij verschrikt van de sofa op springende, ik bid u om verse hoon in g. Daarom ben ik niet gekomen, antwoordde Palmer rustig. Bezorgdheid alleen dreef mij tot u, mijn waarde mijnheer Francis. Ilavis vertelde mij, dat ge zoo opvallend bleek en lijdend waart, en ik vind, dat hij volkomen gelijk had. Aanstonds zal dokter Wilson ko men Mijnheer Wilson heeft mij reeds gezien, viel Francis lachend in de rede. Ik ben slechts met veel moeite aan zijne, zoowel als aan miss Alice's, handen ontsnapt. Hij deelde nu den ouden heer in 't kort al het gebeurde mede, maar verzweeg natuurlijk zijn gesprek met miss Alice, en vond de be zorgdheid om zijne gezondheid wel lief en treffend, maar zeer overdreven en misplaatst. Ik moest tot de vlucht mijn heil zoeken, om die gevangenisschap te ontkomen, voegde hij er lachend bij. Palmer keek hem scherp aan en schudde herhaalde nii.len het hoofd. Gij gevoeldet u echter zoo ougesteld dat ge verplicht waart uwe woning op te zoeken, be merkte hij. Zeker gevoel ik mij .afgemat en niet in staat tot den arbeid terug te keeren. Eenige rust, en een weinig slaap hebben mij reeds ge sterkt. Dat verheugt mij zeer, mijnheer Francis, hernam Palmer op hartelijk welmeenenden toon. Wellicht zijt ge morgen gansch hersteld, en zoo verschingstoestel in de Tweede Kamer der Sta ten Generaal te 's Gravenhage, is, nadat hij eergisteren-och'.end aan zijn dagelijkscli werk was gegaan, dood in de machinekamer op het Binnenhof gevonden. Volgens verklaring van den ter hulp geroepen geneesheer, was de be ambte aan eene hartverlamming plotseling overleden. Het zedebederf maakt in ons land schrik wekkende vorderingen. Te Rotterdam zijn in verdachte huizen aangehouden een 19-jarig meisje uit Dordrecht en een 18-jarig meisje uit Amsterdam, die de ouderlijke woning waren ontloopenterwijl aan de politie aldaar opsporing is verzocht door de ouders van eene 17-jarige dochter die de ouderlijke wo ning is ontvlucht. De werkstakende sigarenmakers te Amsterdam hebben het plan opgevat eene groote coöpera tieve sigarenfabriek op te richten. Het is te hopen dat de pogingen daartoe aangewend, met een goeden uitslag bekroond worden, opdat zij alsdan kunnen ondervinden het voor- en nadeel van patroonspelen en wetten stellen. Eergisteren hadden de ontevreden arbeiders op de boerderij van den heer R. in den Grooten Tpolder juist een twintigtal werklieden ge noodzaakt te staken, toen de politie hen ont moette Onder bescherming der politie hervatte het twintigtal terstond den arbeid terwijl de anderen, tegen wie proces-verhaal werd opgemaakt, wegtrokken. In het kamp van Zeist worden aanhoudend equipementstukken gevonden van de militairen die aldaar manoeuvres hebben gemaakt. Het Utrecht's Dagllad zegt: Er is ook van het 7e regiment infanterie uit Hoorn gedurende den marsch een geheel gewapend soldaat verloren geraakt; het is nog niet gelukt hem weer te vinden. Wie hem weet, zegge het! Te 's Hertogenbosch heeft een heer vergezeld van eene dame zijn paard en rijtuig verkocht. Hoogstwaarschijnlijk zijn dit dezelfde personen die te Nijmegen velerlei oplichterij pleegden. Door de politie zijn paard en rijtuig in beslag genomen. Uit Noord-Brabant zijn dezer dagen eenige arbeiders naar Engeland vertrokken wijl zij vernomen hadden, dat een gewoon werkman daar f12 per week kan verdienen. Veel arbei ders denken dat voorbeeld te volgen, nu in de Deurnsche Poel weinig voor de veen arbeiders te verdienen is. Van den opzichter, die bij Naaldwijk door de stoomtram werd overredenzijn in het zie kenhuis te 's Gravenhage de beide beenen af gezet. Zijn toestand is overigens bevredigend. Te Oudehaske (Fr.) geraakte het twee-jarig meisje van S. de Jong in de Ilaskervaart. De moeder sprong het na, doch zakte in de mod der weg. Het kind zonk reeds weg, toen de grootvader van het meisje het ongeval bemerkte, en direct te water sprong. Hij bracht beiden aan wal; het meisje reeds bewusteloos, doch het gelukte de levensgeesten weer op te wekken. De moeder kwam met den angst en een nat pak vrij. Door den heer van Woerkom te Nijmegen werden Dinsdag jl. nog meikersen geplukt van een boom in den tuin vun mevr. de wed. Daamcn te Duiven, bij Westervoort. De protest-meeting te 's Hertogenbosch is met eere genoemd door de Ossercatore Romano Het blad wijst er als Pauselijk orgaan in het bijzonder op. Wel een bewijs van den die pen indruk, dien de protcstmeetiug van Ne derlands Katholieken te Rome heeft gemaakt. Hulde aan het Bestuur der oud-zouaven vaii den Paus, dat zoo'n groot werk heeft ten uit voer gebracht. Een veld-artillerist hakte te Pelft, zonder eenige aanleiding, een burger een stuk van het oor af. De nog steeds bij de politie te Rotterdam in bewaring zijnde Italiaansche bankroetier Gustav Bingen is gedagvaard om heden te verschijnen ter terechtzitting van den arrondis- sementa-rechtbank aldaar. De werklieden aan de groote ijzeren scheeps- bouwwerf te Musselkanaal (Groningen) van den heer G. B. Meijer hebben den arbeid ge staakt. Meer loon en minder werk is ook hier de eisbh. Te 's Hertogenbosch is gevankelijk binnen gebracht zekere J. van den Langenberg uit niet, rust" dan goed uit. Zoo het u niet al te zeer vermoeid, zou ik wel over eene handels zaak met u wenschen te spreken. O, dat kunt u vrij, Sir! Het huis Schötter en Compagnie zal in de eerste acht dagen bankroet maken. Francis schrikte. Dat is een gewichtigbericht, Sir, antwoordde hij haastig. Wist men er reeds iets van op de Beurs? Neen, Necombe heeft me eene bijzondere depcche gezonden, Met vermelding der namen? In cijferschrift. Hij gelooft, dat wij bij spoedig handelen ons dekken. Hoe jammer, dat ge nu juist ziek zijt geworden Beschik over mij, Sir, viel de jonge man hem ras in de rede. Mijne uitgeputheid is reeds geweken. Ge hebt een vertrouwbaren man noodig. die uwe belangen in Berlijn per soonlijk waarneemt. Zoo ik mij sinds lang uw vertrouwen niet kadde waardig getoond O, hoe kunt ge daaraan twijfelen, riep de koopman levendig uit. Ik weet niemand beter geschikt tot die zending en was daarom zeer in de verlegenheid, toen ik uwe plotse linge ziekte vernam. De zaak duldt geene mi nuut uitstel, en zoo ik met vreesde uwe ge zondheid op het spel te zetten Integendeel, Sir! Die reis zal mij gansch herstellen, viel Francis ongeduldig in. Ik bid u, geef mij juiste en vertrouwbare inlichtin gen. Hier is alles, wat ge noodig hebt, sprak Palmer zijne portefeuille nemende; verschillen- Boxtel die aldaar bij 'eene vee htpartij een zekere P. Janssen zoo ernstig heeft verwond, datdeze in het gasthuis te Utrecht moest worden ver pleegd en hoogstwaarschijnlijk zijn geheele leven lang het gebruik van de linkerhand zal moeten missen. De civiel-ingenieur A. Ph. van der Ploeg heeft aan den Minister van Oorlog een plan ingezonden ter voorziening in water en zout binnen de stelling Amsterdam in oorlogstijd. Hij wil het Zuiderzeewater binnen de stelling leiden en verdampen. Als brandstof stelt bij voor mazout, bet residu bij distillatie van aardolie aan de Kaspische Zee in gebruik, en dat in vredestijd zonder bederf in 4 tanks kan worden bewaard. De kosten van het plan zijn f469,000 zon der de kosten, van het mazout en van den aankoop van de benoodigde terreinen. Te Barneveld hebben ambachtslieden eene vergadering gehouden, waarin zij den wensch uitspraken dat hun loon van 10 ets. per uur na 1 Januari met 2 ets. wierd verhoogd. Reeds is eene commissie van zes personen benoemd om dit verlangen aan de bazen over te bren gen. Binnen kort zullen deze met de commissie ten gemeentehuize bijeenkomen. Bij Koninkl. besluit zijn benoemd: tot betaalmeester te Almelo de heer H. I. Bolman te Roermond; tot dezelfde betrekking te Roermond Jhr. E. O. U. Calkoen, surnumerair. De telefoon. Volgens de Electrician zal, wan neer de telefoonlijn tusschen Amsterdam, Ant werpen en Brussel gereed is, deze waarschijnlijk verbonden worden met die tusschen Brussel en Parijs. Overreden. Te Hasselt is zekere D onder den spoortrein gekomen. Hij werd door den sneltrein van den Grand-Central-Belge gedood. Jerusalem. Deze stad telt thans 60.000 in woners, waarvan 40.000 Israëlieten. Eene nieuwe waterleiding zal aangelegd worden door de firma Scheven te Bochum in Westfalen. (Prui sen.) Een Keizer-wielrijder. De Deutsche Keizer heeft in het park van het slot te Potsdam een wielerbaan laten aanleggen. Z. M. en de prin sen zullen daar, zoodra de baan gereed is, aan het wielrijden gaan. Een bekeerling. De rabbijn Joachim Besser tc Tosztoma in Hongarije, is katholiek gewor den. Peter en meter bij het H. Doopsel waren de advocaat Blesek en diens echtgenoote. Na de plechtigheid brachtde bekeerling een bezoek aan Mgr. den bisschop van Zipt. Hij zal zich binnenkort naar Rome begeven, om daar de godgeleerdheid te bestudeeren, en vervolgens als missionaris naar het Oosten vertrekken. Religiehaat. Waartoe dweepzucht de men schen brengen kan. Een hooggeplaatst Russisch ambtenaar zag in een ziekenhuis in eene Poolsche stad een beeld van de Moeder Gods van Czenstochau, en daar dat een roomscb heiligenbeeld was, in- plaats van een orthodox, gelastte hij ontzet het plaatselijk bestuur, het beeld onmiddellijk te laten wegnemen. In eene andere Poolsche stad werd een Rus sische vrederechter verdacht vau onbetrouw baarheid op staatkundig gebied, omdat het uitkwam, dat hij een roomsch kruisbeeld in zijn huis had. n - ij het onderzoek was een des - kundige geraadpleegd, die uit moest maken of de Heiland van het kruisbeeld roomsch of or thodox was//. De Hollandsche taal. Een bericht in dc Schlez. Zg. is weder een bewijs hoe de Hol landsche taal uog in Zuid-Afrika verspreid is. Een soldaat van den bezettingspost Aais, van het Duitsche gebied in Zuid-West-Afrika, schrijft, dat hij 't zeer goed heeft en niet weder naar Duitschland terug verlangt. Hij voegt er bij: „Wij kunnen ons aan de inboorlingen (Hottentotten) zeer goed verstaanbaar maken zij spreken Hollandsch, en dat is gemakkelijk aan te leeren.// Door een dollen hond geleten. Zondag-namiddag zijn op de vlakte van Panitza zoo wordt uit Belgrado gemeld vier officieren en tal van soldaten door een dollen hond gebeten. Zij zijn allen naar het gesticht Pasteur te Buda pest gebracht. Kerkroof. In het dorp Rosmeer (Belgisch Limburg) zijn in den nacht van Zondag op Maandag gouden en zilveren sieraden ter waarde van 1200 franks ontvreemd. de papieren outvouwde hij op de tafel. „Geef mij, bid ik u, papier en inkt, om u eene volmacht benevens de verdere aanwijzin gen te schrijven. Francis schoof den ouden heer een gemak- kelijken zetel aan, haalde het noodige schrijf gereedschap en daarop hoorde men gedurende enkele minuten alleen het gekras der pen over het papier. Zoo dat is in orde, zei de koopman het geschrevene overlezend en het dan met zijn ring, die op eigenaardige wijze zijnen naam be vatte, verzegelde. Dat zal voldoende wezen over tuig u, Sir. Francis nam het papier, dat hem onbe paalde volmacht tot persoonlijk handelen gaf. Dank u Sir! zei de jonge man. Ik zal mij steeds mijnezware verantwoordelijkheid, zoowel als het in mij gestelde vertrouwen bewust (zijn. j Heb ik nog eene bijzondere ins'ructie /noodig. Neen, mijn jonge vriend, hernam Palmer, hem vriendelijk de hand drukkende. Ik vertrouw op uwe zaakkennis en zal u in geval van mis lukking niet de minste schuld aanwrijven. Wanneer denkt gij af te rijzen? Francis ontroerde plotseling: den geheimzin- nigen dokter M'Lean en de Jockey-Club had hij heelemaal vergeten! Ik zal den nachttrein nemen, Sir, sprak hjj langzaam. Palmer trok zijn uurwerk uit. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2