BlNftKNLANl). Turkije. De ambassadenrs van Frankrijk, Rusland en Engeland zullen, wanneer de Porte geen bevredigend antwoord geelt/op bet voor gelegde definitieve plaD van hervormingen een ultimatum bjj de Porte indienen. Inmiddels hebben de Turken te Akkissar, op 120 mijlen afstand van Konstantinopel de Armeniërs op hun marktdag overvallen; 50 werden gedood, en velen gewond, De markt werd geplunderd. De aanval der Tur ken geschiedde met voorbedachten rade, eu onder den uitroep: Waarom deze ougeloo- vigen gespaardDoodt hen! De aauvallers hadden revolvers en messen. De Armeniërs waren ongewapend, vele Ijjken werden in putten geworpen. Ook te Konstantinopel zjjn in de Kas- Bim-pasja-wjjk weer vier Armeniërs gedood eu velen gewond. De Armeniërs zoeken weder eene wijkplaats in de kerken. GEMENGDE BERICHTEN. Het blijkt nu maar al te duidelijk dat bet de kloosterhater9 te doen is geweest om de kloos terlingen te smaden, af te breken en te verja gen, dat is bun gelukt, want de broeders hebben Aken vaarwel gezegd en zijn na hun vrijspraak naar elders vertrokken. Zij, die eens graag smullen aan een hartig brokje kloosterschandaal zullen zich echter bit ter teleurgesteld vinden, nu de broeders op schit terende wijze zijn vrijgesproken. De aanklacht is gebleken, zeer ongegrond en lichtvaardig te zijn aangenomen en vier maanden hield men broeder Heinricb en Irenacus gevangen. Het publiek door valsche beschuldigingen tegen de broeders misleid, meende in hen monsters van wreedheid te zien. Wispelturig, wuft en lichtzinnig is het publiek toch ook edelmoedig van aard, het heeft zich laten misleiden en stee- nen geworpen naar de onschuld. Maar het neemt nu ook de steenen weer op, om zijne bedriegers er mee te verpletteren. Het heeft zijne vergissing ingezien en zich aanstonds tegen de lasteraars, en voor de belas terde broeders uitgesproken. Dat voelde de Rechtbank te Aken zeer goed. En zoo kwam het, dat zij ten slotte een einde moest maken aan het schandaal, want, daar was, geen schuld in de belasterden te ontdekken. Hoe onpartijdig de IJ err Prdsident te werk ging: In 't eerste proces liet de President der Rechtbank de publieke toejuichingen tegen de broeders nagenoeg h ar vrijen gang. In de twee laatste processen verbood hij de toejuichingen voor de broeders op 't allerna- drukkelijkst en dreigendst. Zoo gaat het trouwens in de meestegevallea; wordt iemand belasterd dan laat men hem trap pen, ja zoo mogelijk vernietigen, blijkt naderhand zijn onschuld, dan doet men niets voor hem, erger, men onthoudt hem, datgene wat hem toekomt alleen om de lasteraars maar niet te ontstemmen. Zoo diep zijn de menschen gezon ken in een poel van ongerechtigheden. Een snuifje. De Zeereerw. heer J. H. Wr ij n e n gaf heden zijn tweede artikel over de Verdraag zaamheid in de Maasbode. Aan het slot van dit, artikel wijst de geleerde medewerker van ge noemd blad op de zeer verderfelijke verdraag zaamheid of beter gezegd onverschilligheid op bet gebied der lectuur. In slechts enkele opmerkingen zegt hij: Wordt een boek, wegens zijne sierlijke taal en boeiende verhaaltrant, aanbevolen, dan wordt bet terstond door veUn (ook Katholieken) ter hand genomen en gelezen. Wijst men hen er op, dat dc schrijver op godsdienstig en zedelijk ge bied niet gunstig bekend staat, dan luidt bot antwoord: o, dat zal mij toch. niet schaden! Zoo begint men met lichtzinnige boeken te lezen en eindigt met afschuwelijk zedelooze en godde- looze geschriften te verslinden, totdat het hart zedelijk bedorven en de geest met valsche be grippen vervuld is. Dan treedt de wanhopige twijfel in dc ziel en eindelijk het barre ODgeloof, dat den mensch vrede, rust en geluk zelis bier op aarde ontneemt. Eu toch zijn er nog Christe lijke ouders, die, door hunne schuldige nalatig heid ook op dit punt, zei ven de oorzaak zijn van den ondergang hunner kinderen. Datzelfde kan gezegd worden van dagbladen, die schandelijke geschiedenissen en zedelooze feuilletons hun lezers aanbieden, die de leer van bet Katholicisme verdraaien en valsch voorstellen, spotten met de Kerk en hare instellingen. En ach! in hoevele Katholieke gezinnen vindt men liberale en radicale couranten, die aan dat euvel, in meerdere of mindere mate, mank gaan Zij worden gelezen bij den een omdat mevrouw en de. dochters het feuilleton zoo mooi vinden. Aan gevaar voor geloof en zeden wordt niet gedacht. Bij den ander, dewijl die bladen goedkoop zijn teel meer te lezen en het laatste nieuws geven. Wat zouden die menschen toch wel zeggen, als hun iemand voor een dubbeltje een groote. dosis vergif wilde toedienen Anderen beweren die couranten noodig te hebben voor den handel. In sommige zeer enkele gevallen, kan het waar zijn, doch dan is het onvergeeflijk, als alle huis- genooten ze in hunne banden krijgen. Zelf dient men zich tot het lezen van het noodzakelijke te bepalen. O, indien alle Katholieken wilden samenwer ken en onze pers met abonnementen en adver tenties steunen, ook onze dagbladen zouden èn op bet gebied van handel èn op dat der nieuws tijdingen evengoed op de hoogte zijn als de andere. Maar belaas de lafi'e onverschilligheid staat daarvoor in den weg. Duitschland's sociaal-democratie. Niettegen staande in eigen kring bet socialisme op het Congres te Breslan een gevoelige nederlaag is toegebracht, beeft de eider Lie b knee lit nog de brutaliteit zijne partijgenooteu in zijn blad te berispen over den bijzonderen ruwen toon hunner debatten en tegelijk te veikondigen, dat de sociaal-democratie intact is gebleven, zoo strijdlustig en bewust van de overwinning als ooit te voren. Liebknecht, wijst op den strijd over bet agrarisch pr. gram en zegt dat zijn partij onver zwakt uit dezen kamp der geesten is gekomen hij verzwijgt echter de nederlaag die de sociaal democratische partij in eigen boezem heeft ge leden op hun Congres bewezen op het ge bied van loon en arbeid, de quaestie waarom alle werkstakingen heendraaien. De looze guit zegt er niets meer over nu zijn partij op dit ge bied fiasco beeft gemaakt. Duitscbe bladen bespreken liet standpunt dat de sociaal-democratie partij beeft ingenomen in de agrarische politiek. De Frankfurter Zeilung zegt: het is blijkbaar, dat deze partij nieuwe re- eruten noodig heeft die zij denkt te veroveren uit de boerenbevolking. De leider B c b e 1 heeft dat begrepen, maar hij is niet goed ter markt gegaan, want zoodra de boeren invloed in de partij' krijgen, zullen de arbeiders het ondervin den, dat zij eene omverwerping" van den be- staanden toestand, een ter zijde stellen van b t privaat bezit niet willen. De sociaal-democratische partij zal zich in haar ontwikkeling veroordeelen, waarvan de partijdag te Breslau, een duidelijk bewijs heeft geleverd. De Minister van Binnenlandscbe zaken heeft door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin in de provinciën ter kennis gebracht van de Burgemeesters, dat de in- en doorvoer van huiden, afkomstig uit Rusland en Turkije, weder is toegestaan. PURMEREND, 16 October. Op de week markt alhier gehouden hebben zakkenrollers hun slag geslagen Drie veehouders hadden het verlies van hunne zakboekjes, inhoudende te zamen f 4-50, te betreuren. Twee andere perso nen misten bun beurzen, waarin f25, aanwe zig was. ZANDVOORT, 16 October. De beer A. Z ij- de r v e 1 d uit Haarlem is alhier tijdelijk als on derwijzer werkzaam gesteld. De gemeenteraad heeft besloten de opcenten op de Personcele belasting met. 1 Mei a s te verminderen van 70 op 60 pet. PURMEREND, 16 October. Ilct hoofd der politie in deze gemeente beeft aan eigenaars van huizen de gelegenheid aangeboden om de sleutels van tijdelijke onbewoonde perceelen aan het politie-bureau in bewaring te geven, opdat de wachthebbende agenten die woningen des nachts kunnen binnengaan en onderzoeken Door verscheideue personen wordt reeds van deze gelegenheid gebruik gemaakt LEIDEN, 16 October. Aan de Rijks Universi teit alhier zijn tot heden ingeschreven voor de eerste maal 114 studenten, verdeeld als volgt rechten 61 geneeskunde 32 letteren en Wijs begeerte 19 godgeleerdheid 18 en wis- en na tuurkunde 14 studenten. HOUTRIJK POLANEN, 16 October. Op de beden gehouden najaarspaarden markt waren een zestigtal paarden aangevoerd, waaronder zeer schoone beesten, gefokt in de IJ- en Haar- lemrnermeerpolders. De handel was traag. IJMUIDEN, 16 October. In het begin dezer week is door visschers een geheel ontredderd wrak hier binnengebracht. Ook een verlaten Noorseh seliip met balken bevracht is door een Belgische stoomtreiler naar binnen gesleept. De Burgemeester alhier heeft terstond de noo- dige maatregelen genomen. HELDER, 16 October In de gisteren gehou den raadsvergadering is tot wethouder en amb tenaar van den burgerlijken stand benoemd de heer L. P. Over do Linden. Bij het varen over de Zaan in een gig of zoogenaamden hardroeier is Zondag een zekere S. te West-Knollendam, buiten boord gevallen cn verdronken. Zijn metgezel V. heeft zich nog door zwemmen weten te redden. Te Wasping ve>scheen een loteling die 1.89 M. lang was en een gewicht had van ruim 200 halve K. G. Te Oosterhout haalde een loteling die rcuis vrijwillig in militairen dienst was ge treden het hoogste nummer uit de bus. Eenige middernacht-zendelingen op de Nieuw- rnarkt te Amsterdam, zijn op verwoede wijze aangevallen door eene bende kwaadwilligen. Bij den aanval werd een der middernacht-zendelin gen zoodanig mishandeld, dat hij er niet alleen zijne parapluie en horloge bij inschoot, maar nu bedlegerig en onder geneeskundige behandeling is. In de Nieuwe ltotterdamsche Courant van gisteren lezen wij liet volgende onder den titel: Toespraak van Dr. Scliaepman te Oldenzaal. Seminarie Rijsenburg (Driebergen) 15 Oct 1895, Mijne Heeren, Gaarne zag ik de volgende regelen in uw ge acht blad opgenomen. In het welwillend verslag mijner te Olden zaal gehouden rede komt het volgende voor: Verandert de tijd, dan moet de Kerk ver anderen. Dit moet zijn //Verandert de tijd dan moe ten de zonen der Kerk van middelen en wa penen veranderen. Het is mogelijk dat ik mij minder duidelijk heb uitgedrukt, maar iets anders dan dit heb ik niet bedoeld en wilde ik en kon en mocht ik niet zeggen. Met de meeste hoogachting en dankend, Uw. dv. dr Dr. SCHAEPMAN. Aan de Redactie v. d. N. R. Courant. Het electrisch licht heeft zijn intree te Gr o- ningen gemaakt. Een blok winkelhuizen hebben electrisch licht, daarin aangelegd, ontstoken. Het publiek beeft het zeer druk over de voor- en nadeelen van zoo'nverlichting. Het stoffelijk overschot van den oud-minister Jhr. G. Hartsen is te Hilversum ter aarde be steld. De kist, waarop elf kransen lagen, werd gedragen door twaalf leerlingen van de Kweek - school voor de Zeevaart te Amsterdam, waarvan de overledene commissaris was. De oud-minister Havelaar en een groot aantal autoriteiten en belangstellenden woonden de treurige plechtigheid bij. De nieuwe weg van Berkhout (N -H.) naai den weg der //Zes Steden// is reeds voor voet gangers geschikt. Over een maand zal het rijtuig- verkeer geopend worden. Naar men ois mededeelt levert de jacht in de duinstreek van Haarlem tot Beverwijk weinig meer op. De hazen zijn zeldzaam en konijnen veel minder dan vroegeralleen patrijzen en fazanien komen nog al voor. Men vermoedt, dat eerstgenoemd wild door het stroopen, dat. ondanks het scherpe toezicht, zelfs in besloten tijd wordt gedaan, zoo sterk is verminderd. Te 's-Hertogenboscb, alwaar men de pokken geweken waande, hebben zich in de laatste dagen weer eenige gevallen van die ziekte voorgedaan. In het dorp Asten werd in de vorige week een eik geveld, die eene lengte van 16 en een omvang van 3 meters had en 20,000 kilo woog. In zijn val verpletterde het gevaarte een stal en schuur. De commissiën, welke dit jaar belast zijn met bet afnemen van de examens van apothekersbe diende, zullen zitting honden te Kampen op 28 October a. s. en volgende dagen, en te Breda op 4 November e. k. en volgende dagen. De werkstakers aan de scheepstimmerwerf van den scheepsbouwmeester G. B. Meijer te Mussel- kanaal, zijn weer aan bet werk gegaan op de oude voorwaarden. De opruiers werden niet aaDgenomen, voor ben zijn nieuwe werklieden aangesteld. Te 's Gravenbage vielen drie zingende lote- lingen in een moddersloot. Zij kropen er uit en vervolgden daarna vuil en met modder bedekt weder zingende hun weg. Tegenwoordig is men ia Limburg volop bezig met de leeuwerikken- en vinkenvangst. Tenge volge van bet natte weder is in de eerste dagen weinig of niets gevangen. Er zijn er, die op een morgen zelfs 120 leeuwerikken vingen. Deze worden met gemak voor 5 ets per stuk van de hand gedaan. De werkstukende diamantbewerkers beginner, nu ze hun zin niet krijgen zicli aan laakbare handelingen schuldig te maken. Dinsdag werd in de Paardenstraat te Amsterdam door een troepje de portier van de aldaar gevestigde slij perij, die bezig was de glazen van het gebouw schoon te maken, in die werkzaamheden gehin derd, zoodat er eene volksverzameling ontstond en de man zich genoodzaakt zag met zijn werk op te houden. Eeu ander geval van vijandelijk optreden deed zich voor ten opzichte van de '/eigenwerkma ker// O die door enkele werkstakers werd ge molesteerd, dat bij eerst in bet gebouw Casino en later in liet huis van een bakker indeZwa- nenburgerstaat de wijk meest nemen. De stakers hielden O., voor den schrijver van het strooi biljet, waarin den diamantwerkers werd aange raden weder aan den arbeid te gaan. De man werd voor eigen veiligheid door de politie naar liet bureau op het J. D. Meijerplein geleid. In eene slijterij aan bet Papenburgerplein te Amsterdam heeft iemand, volgens de ochtend bladen, een valsch bankbiljet van f 100 in be taling gegeven. De man is naar liet bureau van politie gebracht. De Amsterd itnsehwielrijdu- Doorneka mp hoopt binnenkort in het huwelijk te treden en stelt zich voor met zijne bruid en getuigen naar het stadhuis te zullen rijden op rijwielen. De bruiloftstoet zal heel wat bekijks uitlokken. Gisteren-ochtend bad in bet lokaal Odeon te Amsterdam ten overstaan van den notaris mr. J. F. Wertbeim de uitloting plaats van de premie obligatien (tickets) der Wereldtentoonstelling. Uitgeloot werden de volgende nummers met de daarbij genoemde premiën040335 f100,000 149840 f 25 000: 173681 f 10,000159114 f10,000 en 161852 f 5000. Alle overige loten worden met f 5 afgelost. Te Delft zal binnen kort eene geheel in ijzer opgetrokken fabriek worden gesticht, dienende tot bet fabriceeren van kachels. Als directeur dezer fabriek zal optreden de heer J. E. van Hattum, te Sliedrecbt, en als commissarissen de heeren L. G. Kok en E. W. Braat, beiden te Delft. De ruïne van den toren te Scbagen is ver kocht aan den heer D. Kramer aldaar voor f905. De metaalwerken, het locd en ijzer werd overgedaan aan den heer J. Hartogeosius te Til burg voor f 11.00. De verzekeringsgelden voor den toren zijn na aftrek van het getaxeerde be drag voor de ruïne, bedragende f36,000. door de directie der assurantie-maatschappij De Jong Co., te Amsterdam, aan de gemeente uitbe taald. Volgens de laatste geruchten moet wel degelijk bet lijk van een soldaat op de Zeister- beide gevonden zijn, maar omtrent dit geval wordt groote geheimhouding betracht. Men schrijft aan de Pr. Dr. en Ass. Ct. uit Groningen In het nummer vsn Dinsdag-avond werd door ons bericht, dat op den morgen van dien dag een zoontje van schipper Oostra te Vierverlaten verdronken was. Wij voegden aan deze mede- deeling toe, dat de vader met zijne schuit naar Groningen doorvoer en het opvisscben van zijn kind aan anderen overliet. Onwillekeurig zullen de lezers zich en terecht Oostra als een hardvochtige vader voorgesteld hebben. Hoewel reeds Dinsdag in deze stad geruchten liepen, dat Oostra noch zijn zoon, die bij hem op de schuit was, pogingen hadden aangewend om den zoon en broeder te redden, konden wij die niet gelooveu. Thans Blijkt dat de ontaarde vader en de broeder geen enkele poging tot red ding hebben beproefd. Toen de brugwachter, die in de nabijheid wns van de plaats alwaar het kind in het water lag, zag dat de vader geene moeite deed zijnen zoon te redden, heelt deze getracht het kind te helpen wat hem even wel niet meer gelukken mocht. Dc vader riep, toen hij zag dat zijn kind in de diepte verdwe nen was. //als je hem hebt, leg hem dan daar (de plek aanwijzende) maar neer, dan zal ik hem des avonds wel weghalen.// Toen Oostra met zijne schuit des avonds op zijne terugreis van Gronin gen weder Vierverlaten passeerde, vroeg bij //Of ze hem nog niet hadden,// cn is daarop weder met de schuit naar Aduard doorgevaren. Den volgenden morgen heeft men het kind ge vonden. Van het voorval is door een rijksveldwachter proces-verbaal opgemaakt, dat aan den Officier van justitie te Groningen ter band gesteldis. In een der Amstcrdamseke bladen leest men de advertentie //Ik heb een mooie schuttersuniform te koop, gelukkig slechts twee maal gedragen.-/ De onderafdeeling van den Ned. R. K. Volks bond, het lederbewerkersgilde Sint Chrispinus te Dordrecht, heeft een besluit genomen, de prijzen voor nieuw schoen cn reparatiewerk met ingang van 21 October e. k. te verhoogen met 10 pet Dinsdag hebben de Amsterdamscbe studenten, begunstigd door het fraaie weder bun jaarlijk- sche ontgroenings-rijjool gehouden. Onder de file an rijtuigen waren er verscheidene zeer smaakvol met bloemen versierd. Men zag nog de vreemste caprices zooals grenadiers, kurassiers, en ook generaal Vetter met den Lombokscben Prins naast zich, de teugels van een vierspan in banden houdend. De stoet maakte eenrito.a. naar Abkoude. Des avonds bewogen zich een groot aantal studenten bij het vuurwerk op de Tentoonstel ling en in het bijna uitgestorven Oud-Holland brachten de jongelui vreugde en pret, toen een der studenten bet door hem gecomponeerd mu ziekstuk dirigeerde, dat door de Kapel werd gespeeld en or.der luide hoera's toegejuicht. Dr.Jesse, conservator aan bet museum van oud beden te Leiden, is met den Burgemeester van Hoeven naar de Pagievaart geweest, om een onderzoek in te stellen naar het daar ge vonden schip. Zij kwamen tot de conclusie, dat het schip niet uit den Romeinschen tijd is; 't moet van later dateeren. Op den openbaren weg nabij Heeren veen heeft eene brutale aanranding plaats gehad Een Duitsche viscbhandelaar werd door den sjou - werman K uit Nijcbaske, opgewacht en aange grepen. Onder bedreiging van hem in de sloot te zul len werpen of te zullen doorsteken, eischte K. van den vreemdeling vijf gulden. Deze gaf hem eenig klein geld, met aanbod de rest van de geeischte som in een herberg te zullen be talen. K. was daarmede echter niet tevreden, en de tusschenkomst van twee, op het gerucht toe geschoten personen was noodig om den vreem deling uit de handen van K. te ontzetten. De politie beeft processverbaal opgemaakt. Op reis gestorven. De heer J. F N. van Oos terzee, laatstelijk assistent-resident van Koedoes, die wegens ziekte naar Europa op weg was, is in de Koode Zee gestorven. Door eigen schuld. Te Ferlijn is onder bet dansen een jong meisje op baar eigen bruilofts feest gestorven. Zij had zieli zeer sterk ingeregen en bad misschien van het bruiloftsmaal wat rij kelijk genoten; bij het dansen viel zij dood neer, toen zij eenige malen de zaal was rond- gewalsd. Een monster. Eene zekere vrouw Gaetama Stimoli te Catania is gevangen genomen. Zij beeft niet minder dan 23 kinderen vermoord, die zij door middel van lekkernijen of speelgoed meelokte en vergiftigden wijn liet drinken. Het wijf heeft bekend. Opgehangen. Te Praag is verleden week een jong anarchist opgehangen, de 22jarige mijn werker Anton Hoilman, die ie Birkenborg den mijninspecteur Edler v. Baumgartner doodschoot en een beambte verwondde, na eene woorden wisseling over bet afhouden van loon wegens zijn niet werken op 1 Mei. Hij verklaarde met overtuiging, geen berouw te hebben over hetgeen liij deed; bij wilde zijne wanhopig bedroefde moeder niet spreken, even min als den geestelijke. De geestelijke die zich op het binnenplein der gevangenis bevond, waar ongeveer 100 personen toegelaten waren, hield eene toespraak tot de aanwezigen waarin bij de verbreiders der anar-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2