"marktbericht^ BEURSBERICHTE^" Laatste Berichten. Ongelukken. Branden. Voor geest en hart. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Een annexatie-plan. Posterijen. Veeziekten. Onderwijs. Kunst en Letteren. INGEZONDEN. PBEMIE-LEENINGEN. chistische leerstellingen verantwoordelijk stelde voor Hoffman's dood. Hij was krankzinnig De anarchist die den fabrikant Schwartz te Mühlhausen heeft ver moord, heet nu krankzinnig te zijn, dit antwoord geeft de Frankf. Big. op het telegram van kei zer Wilhelm, waarin Z. M sprak: //weder een offer van de door de socialisten aangeblazen revolu- tionnaire beweging." Wat den bloemist Lange en zijn zoon overkwam. Zondag-avond wilden zij na eene wandeling hun magazijn gelegen in de ruc de Bourgogne te Parijs binnentreden. Op hetzelfde oogenblik werd de deur van binnen geopend en kwamen er achtereenvolgens drie keurig gekleede heeren uit. De eerste duwde den vader op zij en zette het op een loopen; de beide anderen zeiden: pardon en wandelden doodbedaard weg. Zoo groot was de verbazing der beide niet zeer ac tieve Lange's dat ze een tijd noodig hadden om te bekomen, voor ze er aan dachten de heeren na te loopen, die niet meer in te halen waren. En toch was dat wel noodig geweest want ze hadden 10.000 fr. aan papieren, 2000 fr. in munt, vele kostbaarheden en alle medailles mee genomen. In het magazijn werd ook een scheer mes gevonden, waarvan het lemmet aan het heft was bevestigd om als wapen te kunnen dienen; verder een grijze jas. Overigens geen spoor van dieven. Een 45-jarige Scheveningsche matroos van de bomschuit Emma, is op zee door een golf slag overboord geslagen en verdronken. Een conducteur van de stoomtram ge raakte nabij de Bijp (N H.) bij het uitstap pen om passag iers uit te laten, onder een wagen, met het gevolg dat zijn rechtervoet verbrijzeld werd Op de kermis te Nijmegen is een der acrobaten in de sociëteit Burgerluiste op eene aanzienlijke hoogte van eene trapeze gevallen. Hij kwam tusschen de muzikanten terecht zon der dat een hunner letsel kreeg, maar de acrobaat werd ernstig gekneusd weggedragen. In het gehucht Croy onder de gemeente Aar- le-Rikstel (N. B.j zijn drie woningen met het grootste gedeelte van den inboedel verbrand. Te Oisterwijk is brand ontstaan in het koetshuis van het hotel en Stationskofliehuis van den heer C. van Opstal. Weldra was alles eene prooi der vlammen.Door het krachtig op treden der brandweer bleven de belendende huizen gespaard. De groote Cartonfabriek te Cureghem in het arrondissement Brussel is afgebrand. Er be stond een tijdlang groot gevaar dat de brand zich verder uit zou breiden, want de spuit gasten kwamen wat laat, en er was geen water genoeg, zoodat maar vier slangen konden wer ken. Met de grootste moeite werd het vuur tot de fabriek beperkt. Drie menschen hebben gedurende den brand ernstige brandwonden gekregen door het ont ploffen van gas, dat uit een pijp ontsnapte. Wees tevreden met wat gij hebt. In gedach ten zoudt gij zoo vaak met dezen of genen wil len ruilen, onwetend als gij zijt, hoeveel ver or- gen leed zoo iemand dikwijls verteert. De tong der vrouwen is als een immer strijd vaardige degen. Zij laten dat wapen nimmer roesten. Het is gemakkelijker anderen dan zichzelf gelukkig te maken. Mislukte bewijsvoering. M ij n h e e r. Neen vriend, ik geloof dat je me beet hebt, je bent in 't geheel niet blind. Bedelaar. En zou je dan denken dat ik ooit aan iemand, die er zoo verloopcn uitziet als jij, wat zou vragen als ik niet blind was. Onnocdig. Waarom hebt ge geen horloge- Zakje in mijn vest gemaakt? In het vorige, dat ik u als model zond, was er toch een! Ja, maar toen ik daarin een pandbriefje van Uw horloge vond, dacht ik in het nieuwe Test 's nu een zakje onnoodig. Wel wat erg. Ik heb gehoord dat uw meisje een beetje hardhoorend is. Ja, dat is zoo. Toen ik mijne liefdesverkla ring afstak moest ik zoo hard spreken dat de Wie buurt al op de stoep stond om me geluk te wenschen, toen ik weer buiten kwam. HAAELEM. Om het verkeer met de Hi.ar- temsche tram te bespoedigen zal de Maatschap- hij op sommige gedeelten van de lijn, dubbel spoor laten leggen. In onze stad wordt zeer veel gedaan tot ver kering der huisvesting van minvermogenden. iJeheele wijken arbeiderswoningen zijn gebouwd CU nog steeds gaat men voort op dien goeden *eg. Nu is weer naar wij vernemen een maatschappij gevormd, die in denzelfdcn geest wil werkzaam lïu, waar de burgemeester J'nr B o r e e 1 als .J°'nruis3aris zal optreden. Verder hebben zitting 11 het bestuur II. L. Janssen van Raaij II A. de C le r c q, Jhr. Mr. E. W. v a n S t y- .um, Mr. N. G. Cnoop Koopman s, E. 'Grijis eels en Mr. E. E. Crommelin. Bij Burg. en Weth. moet het plan bestaan III aan den Raad voor te stellen het oude postkantoor in de Smedestraat tijdelijk voor school in te richten. De Gymnastiek-Vereeniging i/Spartaalhier hoopt op 20 Januari e k. haar 20-jarig bestaan te vieren. Het voornemen bestaat een onderlin- gen wedstrijd uit te schrijven en een feestavond te geven. Het aantal deelhebbers in de Onderlinge Brand waarborg- Vereeniging voor de gemeente Haarlem, op 1 Juli 1895 bedragende 150 met een verzekerd kapitaal van f 1157385vermeer derde in het derde kwartaal van 1895 tot 161 met een verzekerd kapi'aal van f L236035 Deze Vereeniging neemt dus zeer in bloei toe. Wij ontvingen een heel lief boekje van de Maa'schappij tot Exploitatie van Staal waterbron nen hier ter stede. Het boekje bevat, eene be schouwing van het nul eener water- en badkuur met het water der Staalwaterbron. Plaatjes van de Haarlemsche voornaamste gebouwen, uit hare omstreken, het brongebouw,badhuis enz. worden er in beschreven, Een aantal getuigenissen van professoren en doktoren binneus- en buitensland s aangaande de voortreffelijkheid van het staalwater uit de Wilhelmina-bron is daaraan toegevoegd. Wat het werkje bepaald ontsierd zijn de bladen met advertentiën gevuld, die naar onze meening niet passen in een boekje, dat bestemd is tot exploitatie van eene flinke inrichting, zooals het Bestuur haar Brongebouw toch gaarne door de couranten ziet aanbevolen. De samensteller van het overigens keurige werkje isDr. E.B. Daniels, geneesheer te Am sterdam, terwijl de boekdruk werd toevertrouwd aan de firma H. C. A. Th i e m e te Nijmegen. Bij den gemeenteraad is ingekomen een voor stel tot regeling der grensscheiding tusschen Haarlem en Heemstede Vóór 15 December moet daarover aan Gedeputeerde Staten gerapporteerd worden. Eene gemengde commissie wordt op 5 November benoemd. Het voorstel om de gemeente Haarlem naar den kant van Heemstede uit te breiden, is thans ernstiger dan ooit in uitvoering gesteld. Men wil bij Haarlem aantrekken het ten zuiden gele gen gedeelte vau Heemstede, begrensd door cle Schoutjcslaan en den rijksstraatweg naar Leiden, tot aan het buitenverblijt Einden Hout Verder het buitenverblijf van mevrouw Tak ra n e, de Spanjaardslaan, den Zandweg in het verlengde daarvan en ook den oostelijken Zandweg tot aan de boerderij van d-n heer Verbrugge en eindelijk, de sloot langs die boerderij volgende, tot aan het Spaarne Hierdoor komt de geheele Haarlemmerhout en verschillende buitenverblijven zoo ook de hotels van de heeren Scholten en van den Berg bij Haarlem. Tegenover de enorme verliezen die Heemstede dan op financieel gebied zal hebben, stelt Haar lem voor het nog onafgeloste gedeelte eener leening groot f 13,000 te betalen, aangegaan ten behoeve van het bestraten van den binnenweg van de Koedieflaan af, tot aan de grens van Haarlem. De overgang zal plaats hebben op 1 Januari 1897. De ingezetenen van Heemstede, op het bij Haarlem te voegen gedeelte wonende, treden op dien dag in de rechten en lasten, aan Haarlem - sche ingezetenen verleend en opgelegd. Lijst v i71 brieven, verzonden door het Post kanloc r Ilaa lem, in de 2e helft der maand Sep tember waarvan de geadresseerden onbekend zijn. Brieven: Sloos, T. Wielinga, Amsterdam; Me- meling, Hosrnan, W. Busse, v. Eisbeeck allen te 's Gr avenhage; H de Jong, Haaften; A. Timmers, HoJt, Hosspels, allen te Haarlem; Dr. v. Eoon, te Hillegom; Gorsvra, te Leiden; A. A. Merburg te Rotterdam; C. Koomeu, te Schagen; P. G. Bellaart, te Utrecht; J. W. v. d. Rhee, te Water graafsmeer; G. v. Dijk, te Zeist. Briefkaarten: B. v. Kampen, T. Roeper J. Rede, allen te Amsterdam; Wegel Zutfen. t Buitenland: Jhr.Pompe v. Meerdervoort te Antwerpen; Wouters te Bad Elster; Luytje3 e Hamburg; E. Stursberg, te lleichenhall; v. Santen te Londen; Marchand te Parijs. BURGERLIJKE STAND. ONDERT ROUWD 15—IC Oct E. Pieters en M. E. v. d. Bossche. - A. v. d. Meer en G. Dein. J. v. Meurs en M. C. Draaisma M. J. de Rid der en W. M. Boesmans. H. Passchier en R. Pot. GETROUWD16 Oct.F. II. v. Emmerik en J. B. Mom. C. J Swaalf en A. F. Tirion. H. W. Verel en A. C. Teunisse. O. J. Hofkes en C. Groe- newoud. A. Th. Koel-veld en H. v. Santen. BEVALLEN: 13-15 Oct.: J. Meijer-v. d. Werf, d. H. M. v. Dijk-Hendriks, z. S. C. Smit-Kievit z. M. M. E. Gerben-Selier, z. A. Verz ijlbergen v. Os, z. A. C. Weijers-v. Emmerik, z. M. S.nink- Dumans, d. E. Meijer-De Mon, d. M. C. Rijnbeek-Kelder, d. OVERLEDEN13—15 Oct.W. Svvart-v. Bour- gonje, 78 j. P. v. Andel, 24 j. P. Koek, wed. Toornend, 79 j. J. B. Veugelink 52 j. Bij een landbouwer te Haarlemmerliede is door den districts-veearts uit Haarlem onder een koppel schapen van den heer Korthals schurft geconstateerd. Naar wij vernemen deed zich nu en dan wel eens het geval voor, dat hoofden aan Katholieke scholen werden geplaatst uit onderwijzers van het openbaar onderwijs. Zijn wij goed ingelicht dan moet nu van gezaghebbende zijde bepaald zijn, dat in het bisdom Haarlem geen onderwijzers van openbare scholen aan het hoofd van katholieke scholen meer mogen geplaatst worden. Met 1 November a. s. zal als hoofd-redacteur van het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad optreden, de heer Mr. J. 11. Valckenier Kips, advo caat en procureur, lid van den Gemeenteraad van 's-Gravenhage. Te Bergen op Zoom is een nieuw dagblad ver schenen «.De Avondsterbij den heer Jan A. G. Jutten. Het getal weekbladen is weder met éen ver meerderd, namelijk De Mauriksche Courant, uit gever de heer N. van Wijk, te Maurik. Stenographie en Schrijfmachine. Onder dezen titel ontvingen wij van Catha- rina W. Eek, stenograpbiste en professores in Yolapi'ik te 's Gravenhage, het navolgende: De stenograph!3 is een der grootste hulpmid delen om tijd te sparen, die ooit in het men- schelijk brein werden uitgedacht, want niettegen staande wij stoom als beweegkracht bezigen, de telegraaf voor het overbrengen van berichten, de spoorwegen voor vervoer, en er nog zoo vele andere vernuftige en grootsche uitvindingen zijn, om de begeerten van den mensch tc dienen, is deze bewering niet overdreven bovenal niet, als men stenographie en schrijfmachine hand aan hand doet gaan. Zij, die dan ook het nut niet erkennen van een schrift, waarmede men in staat is, den ar beid in een zesde van den tijd te verrichten, dien men er anders voor noodig zou hebben, en van eene machine, waarmede men driemaal zoo snel schrijft als met het gewone schrift, en zoo duidelijk en netjes, alsof men gewoon schrift voor zich had, zien hun eigen belangen over het hoofd, zij gaan niet mede met den geest des tijds. Op vele kantoren zou men heden ten dage zonder deze twee belangrijke hulpmiddelen den arbeid niet kunnen voltooien. En niemand vindt het vreemd of dwaas, dat wij tegenwoordig met den spoortrein reizen in plaats van met de diligence, niemand staat ver baasd bij bet aanschouwen van electrisch licht, van telegraaf of telefoon, waarom de stenographie dan als iets vreemds beschouwd, niettegenstaande zij vele eeuwen ouder is En waarom niet met heide handen gegrepen naar een schrift en eene machine, die het schrijfwerk vereenvoudigen, ver gemakkelijken en bekorten, waarom nog altijd vastgehouden aan dat langzame, trage schrift, dat schrift, dat goed was in vroegere tijden, maar thans, nu alles met den meest mogelijken spoed moet geschieden, meer en meer blijkt onvol doende te zijn. De stenographie is niet moeilijk te leeren, een maand of drie en men kent de theorie, een half jaar oefening en men heeft er reeds oneindig veel gemak van bij het opstellen van artikelen, bij het maken van aanteekeningen, bjj het op nemen van punten in eene vergadering, enz. Het kortschrift is van belang voor iedereen, want het kan ons slechts voordeel opleveren, bekend te zijn met een schrift, dat ons in staat stelt onzen arbeid in een zesde van den tijd te ver richten. Zij, die van plan zijn zich in den handel te begeven als kantoorbediende, zullen in't bijzon der wel doen de stenographie aan te leeren, want meer en meer wordt de kennis er van ge vraagd. Men zal daardoor bij zijn patroon meer op den voorgrond treden dan de andere bedien den, die de kunst niet verstaan en het salaris zal hocger zijn. Is men daarbij nog bekend met de typewriter, des te beter, want deze twee zijn als 't ware onafscheidelijk verbonden. Doch al leert men de stenographie niet om er eene broodwinning van te maken, toch zouden wij iedereen aanraden baar te bestudeeren Als men een voordracht of een rede hoort, rijk aan schoone gedachten en grootsche ideeën, dan komt het menigmaal voor, dat men die verheven denk beelden in zijn brein zou willen opnemen doch men hoort te veel om het in het geheugen te kunnen opnemen, nauwelijks is de eene zin van de lippen des sprekers gerold, of er volgt weder een andere even sierlijk als de vorige, doch men is niet in staat een enkele in haar geheel te onthouden. Zijt ge nu bekend met de stenogra phie, ge leest thuis alles nog eens over en ge niet opnieuw van de woorden des weisprekenden redenaars. Voor jonge dames, die zelve in haar onder houd moeten voorzien, hebben stenographie en schrijfmachine eene schoone toekomst. Dat zij zich dus reeds nu op dc beoefening toeleggen, om later, als de aanvragen vermeerderen, bedre ven te zijn. Gefortuneerde dames, die zich gaarne aan het een of ander zouden willen wijden, doch zich niet tot eene keuze kunnen bepalen, vin den in de stenographie een aangenaam tijdver drijf, en zullen er, zoo zij het nut der kunst hebben ingezien, wellicht behagen in scheppen haar te verspreiden. Op de schrijfmachine werken is eene zeer aan gename, interessante bezigheid. Bezoekt men de groote handelskantoren, men zal er een of meer dere typewriters aantreffen, en de personen die de schrijfmachine bezitten, hebben weer personen noodig om er op te werken, zoodat ook de vraag naar bekwame irachineschrijvers meer en meer toeneemt. In Amsterdam zijn mij eenige dames bekend, wier werkkring zich uitsluitend tot ste nographie en schrijfmachine bepaalt en zij zijn over hare betrekking zeer tevreden. De chef dicteert de brieven, de bediende neemt ze met de stenographie op en brengt ze later op de schrijfmachine, zoodat de brief in duidelijk, keu rig schrift uit de machine te voorschijn komt en den chef ter onderteekening wordt voorgelegd. Ik zelve bedien mij sinds eenigen tijd van de «Williams" schrijfmachine en ik kan de uitste kende diensten, die deze machine mij bewijst, niet genoeg roemen. Allen, die dan ook voor nemens zijr, eene machine aan te schaffen, raad ik aan eens kennis te maken met de //Williams//. Zij, die een vak zoeken of eene werkkring, doen wel met, zich toe te leggen op de beoefe ning van stenographie en machineschrift. De markt is er nog niet van overvoert, zooals van andere vakken, men heeft dus spoediger kans in eene betrekking te slagen en is tevens werk zaam in het algemeen belang. Putten wij dus kracht uit de kracht van zoo vele wakkere mannen en vrouwen, die ons zijn voorgegaan en wijden wjj ons aan de beoefening en versprei ding van stenographie en schrijfmachine. Haarlem, 16 October. Aangevoerd stapels uitmakende kazen. Verkocht 54 stapels, uit makende 7442 kazen, wegende 13981 KG. Hoogste prijs per 50 KG. t 26,Laagste prijs per 50 KG. haarlem, 16 Oct. Ter veemarkt aangevoerd koeien, 10 verkocht 9 f 150 a f 180; 16 nuchtere kalveren verkocht 16, f 8 a f18; 30 schapen ver kocht,26 f 16 a f 28; 26 lammeren verkocht26, f 12 20, paarden veulens Amsterdam, 16 Oct. Ter veemarkt van heden waren aangevoerdrund. 1ste qual. c. 2de qua c. 3e qual. c.; 201 vette kalveren, 1ste qual, 70 ac. 2de qual. 60 c. per kilo, graskalveren 40 nuchtere kalveren f9. a 11, schapen,2 lammeren, 358 vette varkens, 30 a 36 c. per kilo biggen, paarden f bodegrave, 15 Oct. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd: 227 wagens, tc zamen 13017 stuks wegende pl.m. 57306 kilo, prijs le soort Goudsche 221/2 a 261/2 zwaardere f 28a 2e soort 19i/2a 2U/2 hieronder14wagens Derby kaas, prijs le soort 1' 23a2e soort f 19 a 20i/2, 28wagens Edammerkaas, prijs le soort f 27a 2e f20i/2a 23commissie fwagens Leidsche kaas, f het schippond. Handel zeer vlug. purmerend, 15 Oct Kaas. Aangevoerd 261 stapels kleine, prijs f30per 50 KG.; middelbare 2 prijs f27.50; commissie prijsf Boter, aanvoer 1279 1/21CG. prijsf 1.25a f 1.35 per KG. Runderen 529 f 52 a 62 per KG. stieren; 20 handel stug. Vette kalveren 128, f 0.70a f 0.90 pei KG. stug. Nuchtere dito 134 1 8.a f 20, matig. Vette varkens 172, f 0.28 a f 0.42 per KG. handel vlug. magere dito 86 fll.a f 16.stug; 432 biggen f 4.a f 7,per stuk, stug; 2428 schapen en- lammeren, lager in prijs handel stug; paar den veulens f a Rotterdam, 15 Oct. Op de veemarkt waren aangevoerd: 82 paarden, 1 veulen, ezels, 600 vette runderen, 1446magere dito, 539 vette en gras- kalveren, 60 nuchtere kalveren, schapen of lam meren, 2varkens, 333 biggen1 bokken. Koeien le qual. 66 c., 2e qual. 60 c., 3e qual. 56 c.; ossen le qual. 64 c., 2e qual. 60 c., 3e qual. 54 c., stieren le qual. 56 c., 2e qual. 50 c., 3e qual. c. kalveren le qual. 90 c., 2e qual. 80c., 3e qual. 70 c. Melkkoeien f160 a 230, kalfkoeien f170 a 300. stieren f 70 a 190, graskalveren f25 a 70 pinken fa vaarzen f130 a 180, alles mager vee; paar den f36 a 90. Niettegenstaande er groote aanvoer van vette runderen was bleven de prijzen met lllinken koop lust onveranderd. Handel in kalveren gewoon. Kalfkoeian iets beter dan vorige week; eveneens iets beter: vaarkoeien minder dan vorige week pin ossen en pinkvaarzen minder eu graskalveren slecht. Op de botermarkt werden aangevoerd 89/8 en 93/16 ton, en 702 stukken a l/2 kilo; prijs lequal. 56 2e qual. f 52, 3e qual. f 48 per 1 /2 kilo 55 a 65 c. Schiedam, 15 Oct. Moutwijn per 1IL. zonder de bel. f9.25. Jenever id.f 13 25. Amst. proef id. f 14,75 Spoeling per Ketelbeurs f ,80 Spoelingcommissie f f Beursnoteering Branders- bond enz. f 77/8 a f 8 delft, 16 October. Op de heden gehouden 2e jaarlijksche paardenmarkt waren aangevoerd 132 paarden. De prijzen liepen van ftot f300. Amsterdam 16 October 1895 Prijzen der onderstaande effecten genoteerd pCt. de koers NEDERLAND Certif. Werk Schuld 21/2I947 /s 3 1015/g 31/2 lOU/ie HONGARIJE Obl. Goudleening id 1881/1893 ITALIË Obl.Pausel. Leen. 1860-64 OOSTENRIJK Obl. in papier 1868 zilver 1868 O buitenl. 1858-84. bij Hope Comp 1889/90 Obl. Nic. Spw. 1867/69 4 in goud 1884 5 Obl Perpet. schuld. 5 binnenl. (Perpetueele 4 O. Alg. Schuld '65 Serie D 5 '69 C 6 -x xxx Obl. Leening 18764 N.-AMERIKA Obl. Vereen. Staten 1876 4 1877 4 COLUMBIA Obligatien43/4 VENEZUELA Ree. 18814 Onbepaald4 OOSTENRIJK Aand. O. H. Bdivid. NEDERLAND Holl. IJz. Spoorw.Aand. M. tot Expl. St.Spw. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 4i/2 »1875/80gest.5 ITALIË Zuid-Ital. Spoorw. Obl. 3 RUSLAND Gr. Spw. Maatsch. Aand. 4i/2 PORTUGAL RUSLAND SPANJE TURKIJE EGYPTE RUMENIE AMERIKA Baltische Spw. Aand. 3 Jelez Grias. Obl5 Kursk Chark. Obl. 4 Moskou-Brest Aand 3 Jaroslow. Obl. Aand. 5 1013/8 1021/g 921/2 831/a 843/g 96 10013/16 IOU/4 045/8 543/8 24 253/4 1035/g 163/4 447/g 441/2 ■149*/, 110 92 192 66_ 547/j6 99 631/, 1011/8 731/2 IO31/2 ld. Jaroslow. Obl. Aand. 5 1031 /2 Aandeelen Spdivid. Chicago N.W.Cert.Aand. 147 N.YorkLake Erie W. S. A. 81 /g Illinois Cert. Aand 99i/2 Miss Kan.Texas Obl. Cert. 7 173/4 NEDERLAN1 Loten Amsterdam f100 2 i1127/8 Rotterdam 3 1091/s GemeenteCrediet3 107i/j6 BELGIE Stad Antw. 1887 103,/16 OOSTENRIJK Staatsl. 1854 4 128 1860 5 1271/, 1804 5 165 RUSLAND 1864 5 17A/2 1866 152 Prolongatie 21/4 pet COUPONNOTEEKING volgens opgave van deCoupon-makelaa. Oostenrijk papier f21.071/2 Russ. Goud.Rocb. ft,901 Aj zilver »21.07l/2 dito Zilv.Roob. 1,28 Diversen in »U.52i/2 dito met affidavit»11.921/2 Portugeesche Fransche «47.60 Belgische «47.60 Div. Rijksmark. «58.90 Hamb. Rusl. 1.211/2 dito Pap. dito Pool.p.ZilverRoeb.» Sp. Buitenl. Frs. 47,60 id. Binnenl.Piast. 1,80 Amer. Goud. Doll 2.46 Mexicaansche s De Katholieke bladen in Erankrijk zijn ten hoogste verontwaardigd, nu vijf groote kloosters eenstemmig besloten hebben zich aan de nieuwe belasting (droit d'accroissement) te onderwerpen, in de ijdele hoop, dat zij langs wettelijken en parlementairen weg spoedig van dezen last zullen worden ontheven. De Gazette de Trance noemt deze onderwerping der religieuse orde de grootste overwinning der vrijmetselaars sinds hun reorganisatie door Napo leon UI.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 3