BINNENLAND. Oostenrij k-Hongarije. Van de 70 studenten die tgdens het be zoek van keizer Frans Jozef te Agrara wegens het plegen van ongeregeldheden in hechtenis werden genomen, zgn er 40 op vrge voeten gesteld. De overigen zullen zich voor den Rechter moeten verantwoor den wegens de baldadigheden, welke zg hebben gepleegd. De toestand van deo Oostenrgkschen oud-minister graaf T a a f f e, die op zijn kasteel Ellischau in Boheme wordt ver pleegd, lgdende aan een hartkwaa1, is zeer ongunstig. Engeland. Spanje. GEMENGDE BERICHTEN. Hst geheim van de Zeistersehe heide. Fransche artillerie. Dj Howa's verloren in het gevecht voor Tananariwo verscheiden honderden dooden. Ia de hoofdstad is alles rustig. De brigade-Metzingyr zal weldra naar Europa teruggaan. De brigade-Boyron en de Fransche marine-troepen bljjven in garnizoen op Madagaskar. De gezondheids toestand der Fransche troepen is goed. De Senator M a g n i e rlid van den departementalen raad van Yar en directeur van het dagblad VÉvénement, is wegens het verkoopen van zijn iuvloed en bsdreven knoeiergen in zake den Zuiderspoorweg, ver oordeeld tot een jaar gevangenis. De zoon van dan Amerikaanschen Zilver-koning, de heer John Mackay is door een val van zgn paard om het leven gekomen. Hij bevond zich op het kasteel Maugée bg Moyet in het Fransche departement du Sarthe, htt e'gendom van den Hertog van Grammont. Iu gezelschap vau twee vrienden, de heeren Dig by en Lynch, zouden een paar jonge paarden worden afgereden. Tot dat doel werd in de nabgh ïid van het kas teel eeo steeple chase georgaaiseerd. De heer Mackay, een jonge man van nauwelijks 20 jaren, werd van het paard geworpen en viel met het hoofd tegen een boom. Ernstig gewond, werd hij vervoerd naar het kasteel, waar hg nog denzelfden dag over leed. De heer Mackay was gewoon elk jaar eenige maanden te Pargs door te bren gen en zou dezer dagen weer naar New- York terugkeeren. De Koning van Portugal heeft met president Faure te Raoibouillet gtjaagd. Aan het e nd vau den dag waren 750 stuks wild geschoten daaronder 635 fazanten. Te Belfast breidt zich de werkstaking met den dag uit, er loopen nu reeds zeven duizend man te wandeleo. Volgens de Daily Chronicle zal Enge land op Turksch gronJgebiad troepen aan wal zetten, iodien het ontwerp van hervor mingen voor Armenië niet tea uitvoer wordt gelegd. De Italiaansche vloot heeft bevel gekregen om de krijgsbewegingen van Eoge- land te ondersteunen. Voor de Spanjaarden komen door al het talmen in het bedwingen van den opstand op het eiland Cuba nieuwe moeielgkheden opdagen. De opstandelingen hebben zich namelijk andermaal meester gemaakt van een koopvaardg-vaartuig. Uit de Argen- tgnsehe Republiek zijn 1200 vrijwilligers de gelederen des opstandelingen komen versterken. Een bede om hulp. De ofiervaardigheid van onze Katholieke landgenooten verloochent zich nooit. Het gebod der liefde is voor hen de hoogste wet. Wij doen dan ook een beroep op hun milddadigheid en laten gaarne het navol gende ons toegezonden, hier volgen Met machtiging van H. M. de Koningin- Llegentes, de hooge Beschermvrouw van de Ver- eeniging Trouw aan Koning en Vaderland, wordt dezer dagen in geheel Nederland ecne collecte gehouden voor het fonds dat die Vereeniging wil vormen ter ondersteuning van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. Wij bevelen die collecte met warmte hij onze lezers aan De mannen, wien het geldt, heb ben in 1830 en 1831, op de roepstem des Konings, hun leven beschikbaar gesteld voor het vaderland. Bij alle gelegenheden, die zich daartoe leenden, werden zij als brave helden toe gejuicht, maar inmiddels liet men de armen onder hen gebrek lij den. Van verschillende zij den werd daarop onlangs de aandacht gevestigd. Intusschen hadden eenige wakkere mannen reeds voor eenige jaren begrepen, dat dit niet langer mocht voortduren en zij sloegen de handen aan het werk, om dien armen een dragelijk lot te bereiden in het laatst hunner dagen. Ilun roep stem vond weerklank hij H. M. de Koningin- Regentes, bij de R°geering, bij de Staten-Gcneraal, hij de natie; vele bijdragen werden ontvangen, maar nog altijd te weinig om meer te doen dan den armsten onder de armen eene kleine ondersteuning te geven. Daarom komt het Bestuur der Vereeniging tot allen in den lande, wier hart warm klopt voor Vaderland en Koning, en van medelijden bewogen is mot de arme braven, wier dagen geteld zjjn, waarvan er dagelijks grafwaarts ge dragen worden en de meesten ten grave neigen en vraagt hun drasgt allen uwe gaven bij, groote of kleine, doet het met milde hand, want er is veel noodig voor de honderden die voor een groot deel broodsgebrek lijden. Zij, die door omstandigheden niet in de col lecte hebben bijgedragen en toeh eene gave willen schenken, kunnen die doen toekomen aan den penningmeester, den heer Mr. W. Th. G r o t h e van Schellach, te Utrecht, die ze allen met dankbaarheid zal aanvaarden. Wealoopen te Heemstede. Op Woensdag 2 3 October, te half twee, zullen de aangekondigde harddraverijen, wedrennen „aan 'toude Slot// te Heemstede gehouden worden. De wedstrijden beloven zeer intiressant te zijn, daar voor geen enkel paard rouwgeld is ver klaard. Niet minder dan 63 paarden zullen aan den strijd deelnemen. De stoomtram vertrekt 12.20 stadstijd uit den Haarlemmerhout. ALKMAAR, 21 October. In deze gemeente hebben eenige dames eene adres-beweging op touw gezet tegen de //zoogenaamde danshuizen". Tot den Gemeenteraad zal het verzoek worden ge richt, om d e danshuizen op Zon- en Feestdagen alsmede gedurende de kermisweek des avonds te 11 uur te doen sluiten. In het adres wordt gezegd, //dat de ontucht zoozeer in de hand wordt gewerkt door de openbare gelegenheden tot dansen, waardoor veelal ook minderjarigen in ver zoeking worden gebracht, den voet te zetten op verkeerde wegen.// PURMEREND, 2L October Tot de hier op gerichte vereeniging tot onderlinge verzeke ring van hoornvee, dat op de markt alhier wordt verkocht en voor de slachtbank is be stemd, zijn ongeveer 400 veehouders als lid toegetreden en op de laatste weekmarkt werden 438 runderen verzekerd. De toetreding als lid is kosteloos; bij verkoop van ter markt aangevoerd vee wordt evenwel voor elk rund een gulden bet:iald. Runderen beneden eene verkoopwaarde van f 125 worden niet ver zeker d. Tot 1 November bestaat nog de gelegenheid zich als lid te doen inschrijven. ZANDVOORT, 21 October. De gemeentebe- grooting voor 1896 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f28.770.36. De hoofdelijke omslag is geraamd op f 6000, de gemeente-opeenten op de grondbelasting en personeele belasting op f6243.27, het vergunningsrecht op f1500 en de schoolgelden op f L400. Voor verlichting is uit getrokken f1500, voor onderwijs 1 6976, voor rente en aan aflossingen van geldleeningen f 7628,68Vs en yoor onvoorziene uitgaven f 2410,021/2. De schuld bedraagt op 1 Januari 1896 f65,200. 1JMUIDEN, 21 October. Voor het bouwen van een vischpakhuis met een ijs- en koelkelder en vijf boven of benedenwoningen ten behoeve van de heeren J. en N. Visser, hebben in geschreven: Hamburger, Amsterdam f 18,500. Van Z ij 1, Sandpoort f 19,150. Graaf, Haarlem f12,850. Tenbroeke, Velzen f 20,274. V o 1- k e r s, Nieuwer-Amstel f 20,490. Philips, IJ- muxden f20,900, Kistenmaker, IJmuiden f 20,900 Rings, Sandpoort f20,960, Philips IJmuiden, 21,995. Zwager, IJmuiden f 22,319. De W ij s, Alkmaar f 22,900 Z u i t ho f, Haar lem f 23.295. Sc h reuder, Alkmaar f 24,100. ANDIJK (N. H.) 21 October. Tot hoofddin- geland van Drechterland is gekozen de heerJb. Jonker alhier. MONNIKENDAM,, 21 October. De vereeni ging Olympia die de beide vorige winters door de ijsfeesten die zij wist te organ iseeren bekend, heeft nu ook uit haar leden eene mannen-zang- vereeniging opgericht, welke reeds 28 leden telt, benevens eene tooncel-vereeniging, waartoe ruim 20 leden zijn toegetreden. HEEMSKERK, 21 October. De gemeente raad is terug gekomen op haar besluit om geen concessie te verleenen tot het aanleggen van een stoomtram door de gemeente. Aan de Gedeputeerde Staten zal nu bericht gezonden worden, dat toestemming zal worden verleend tot het in exploitatie brengen van een stoomtram door de gemeente langs den Rijks straatweg, in verbinding met het dorp, langs den Kuikensweg, door middel van een geregel- den omnibusdiepst. HOUTRIJK EN POLANEN, 21 October. Ten gerieve van de te Haarlem schoolgaande kinderen uit deze gemeente, is aan den Raad van Administratie der Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij het verzoek gericht om, met het oog op de kinderen die te Haarlem de Burger- gerscholen bezoeken, trein 43, te 7 u 43 van Amsterdam vertrekkende, te Halfweg te doen stoppen De kinderen komen, zooals nu de treinen stop pen öf 2 uur te vroeg of een half uur te laat te Haarlem aan. ZIJPE (N. H.), 21 October. In onze gemeente wordt eene atdeeling opgericht der Noord-Hol- landsche vereeniging Het Witte Kruis. Steeds groote- wordt de werkkring dezer nuttige^ver eeniging. Onze a'deeling zal de 42ste zijn in de provincie. Alweer door de werkstakers, zal de firma van Os en Cie hare sigarenfabriek naar Deven ter overbrengen Een paartje in de gemeente Achtkarspelen, dat ten gemeentehuize aangifte had gedaan van zijn voorgenomen huwelijk, kreeg op de terugreis proces-verbaal wegensopenbare dronken schap. Aan de Martha-Stichtingeene inrichting voor onverzorgde kinderen te Alften aan den Rijn, is voor het nieuwe gebouw een legaat vermaakt, groot f 6000, en is ontvangen geworden door den heer J. G. S., te Amsterdam, van mevr. de Wed. B., te B eene gift, groot f 5000. De oud militair Ps. Lok te S milde, die de expeditie naar Lombok heeft meegemaakt, ont ving dezer dagen eene aardige verrassing. Toen hij zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand vervoegde om zijn huwelijk te laten vol trekken, ontving hij tegelijkertijd de mededeeling, dat hem vanwege het Lombokfonds f 150 was toegekend. Naar wij vernemen, zou de Minister van Oorlog een onderzoek hebben doen instellen naar aanleiding der loopende geruchten omtrent het vinden van het lijk van een bij de jongste manoeuvres van honger gestorven milicien. De inspecteur van politie Koster Henke te 1 Groningen geassisteerd door den volontair van politie D. Schaafsma, heeft aldaar Zaterdag-avond in het „Hotel Vernimtnen" den gemeente-ont vanger van Alkmaar gearresteerd. De arrestant onthield zich van elke mededeeling. In zijn bezit werd ongeveer achthonderd gulden gevonden. De ontrouwe ambtenaar is Zondag naar Alkmaar vervoerd. Te Zwolle is Zaterdag gevankelijk binnenge bracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld de persoon van H. S. koopman te Elburg, verdacht van in den avond van 17 October 11. opzettelijk brand te hebben gesticht in een door 2 gezinnen bewoond en aan hem toebehoorend perceel te Doornspijk. Eenige diamantbewerkers wien het werkstaken begon te vervelen zijn in de fabriek van de firma Daniels aan de Zwanenburgerstraat te Am sterdam aan het werk gegaan. Het geval verwekte natuurlijk eenig opzien onder de werkstakers die in groepjes bij de fa briek post vatten. Een aantal politieagenten stonden voor de deur en beschermden de werk lieden die aan den arbeid waren gegaan. In d' afgeloopen weeck, zegt O. Tl. N. van Oud-Holland op de Amsterdamsche Tentoonstel ling, is onse Stadt van 15144 uytheemsen be- soght geworden. Sondagh quaamen er 4764, Maendagh 1764, Dinsdagh 2738, Woensdagh 1763, Donderdagh 1730, Vrydagh 1032 en Sa- terdagh 1294. Er waren er derhalve meer dan de weeck die vooraf gine. In 't geheel syn er nu 751772 Yremden geweest. Het bericht als zou de firma Hirsch Co. het „Hotel Belvedère// te 's Hage aangekocht hebben, om er een confectiezaak in te plaatsen, wordt door de firma tegengesproken. Op de Staatsspoorlijn Amsterdam Utrecht zal voor het in - en uitlaten van reizigers een halte station te Duivèndrecht, nabij Abkoude, ge opend worden, tot groot gerief van de bewoners in die streek. In de provincie Groningen is eene afdeeling van den Nederlandscben Drukkersbond opge richt. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren patroons van drukkerijen A. de Jager en R Hazewinkel, te Groningen en A. J. Raman, te Winschoten. Te Delft is door de politie proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding der wet op den ijk en herijk tegen37 neringdoenden. Bij het bezoek der Koninginnen aan de we reldtentoonstelling te Amsterdam legde de heer J. de Jong een paar fijne Eiiesche schaatsen op den sehoorsteenmantel der etalage van den heer E. M. Jaarsma. Koningin Wilhelmina kreeg ze al op eenigen afstand in 't oog en nam ze na der in de hand. Thans heeft de fabrikant daarvan, de keer G. S. Ruiter, <c Akkrum een paar schoenen van H. M. ontvangen, met de opdracht daarbij een paar schaatsen te vervaardigen. In de Hoogstraten te Rotterdam surveilleeren bijna eiken avond een groot aantal politieagen ten in uniform en in burgerkleeding om de baldadigheden tegen te gaan die daar gepleegd worden. Eene tatsoenlijke vrouw kan des avonds bijna met meer die straten passeerenzoo ruw en lie derlijk treedt aldaar het opkomend geslacht op. De taal die men hoort uitslaan door aankomende jongens en nog meer van meiden van 15 tot 20 jaar is beneden alles. Te Bussum zal het politie-corps met twee man worden versterkt. Ook al niet omdat de men- schen hoe langer hoe braver worden. Bij de proefgesprekken, die op de telephoon- lijn tusschen Rotterdam en Antwerpen hebben plaats gehad, bleek de lijn zeer goed te voldoen. Door den heer R. baron van Lijnden te 's-G ravenhage is aan al zijne huurders in Op- sterland 20 pOt. der huurpenningen over het jaar 18941895 kwijtgescholden. Te Katwijk a/Rijn is sedert eene week ver dwenen de 33-jarige J. v. d. E van Rijnsburg. Zij heett de vorige week des nachts heimelijk en half gekleed de bejaarde lieden, hij wie zij dienstbaar was, verlaten en is nu opgehaald uit het Kanaal. Naar alle waarschijnlijkheid heeft het meisje zich verdronken. Verdronken. Bij Kaïro is een vaartuig met 60 menschen, arbeiders voor het meest, in botsing gekomen met eene stoomboot die voor anker lag. Vijftig verdronken er. Gesnapt. Dezer dagen ging te Parijs een ban kier op reis met honderd duizend franks en kwam niet terug. Hij was veroordeeld tot tien jaren dwangarbeid die hij, nu de Brusselsche politie den snuiter bij zijn kraag heeft genomen, zal moe ten ondergaan. Eene lelasting-quaestie. De paters Assumpti on is ten uit de Rue Francois I te Parijs, zullen gerechtelijk worden aangesproken voor de fr. 80,000, die zy krachtens de droitsd'accroisse- ments// zonden verschuldigd zijn en nietwillen be talen. Een groote brand. In de Georgestreet, Euston Road te Londen, brak eergisteren een geweldige brand uit. Eene mevrouw Giles, die op de derda verdieping woonde, kon met hare kinderen niet meer vluchten, omdat de vlammen de trap hadden bereikt. Zij wierp twee kinderen uit het raam, een derde sprong er zelf uit. Alle drie werden ernstig gekwetst De moeder werd ten slotte met een vierde kind met brandlad ders gered. Een gelukkig stadje. Het stadje Liebertwolk- witz bij Liipzig, viert dit jaar een eigenaardig jubilaeum, dat menige znstergemeente haar be nijden zal De bewoners van Liebertwolkwitz hebben zoomin burgerlijke als kerkelijke ge meentelasten te betalen. Zij zijn in dien geluk kigen toestand gekomen dank zij hunne spaar bank, welker overschotten hen nu reeds twiutig jaren voor de gemeentelasten vrijwaart en naar zich laat aanzien, nog vele jaren vrijwaren zal. De Engelsche pers. Ia de Westminster-Gazette vinden wij onder de rubriek „overleden// ver meld „llartsen Heer, gewezen Belgisch Minister van Buitenlandsche Zaken.// Een treurig geval. Te Sujonschek bij Shurz ^Pruisisch Sturgard) is Zaterdag eene kinderbe waarplaats afgebrand. Tien kinderen zijn daarbij omgekomen en vijf werden gered. De ouders der kleinen waren elders aan het werk. Men vermoedt dat de brand moedwillig werd aangestoken Ver gezocht. De Rechtbank te Elberfeld heeft een Hollandschen boerenknecht, die bij gelegen heid der kermis te Wülfrath eene buste van den Keizer omverliep en deswege was aangeklaagd wegens Majesteitsschennis, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Zijn wagens door eleclriciteit voortbewogen ge vaarlijk Te Pittsburg is een wagen van de electrische tram, die „op hol" was, zou men hij een paard zeggen de bestuurders hadden alle controle er over verloren van een dijk afgeval len, Drie menschen werden gedood en negen anderen zwaar gewond bij dit treurig ongeluk. Juweelendiefstal en onderzoek. Te Brugge zijn Engelsche detectives aangekomen, om te zien of zij de drie Engelsch sprekende mannen en de vrouw Anna Jones herkennen die den 22en September te Ostende in hechtenis zijn genomen verdacht van den diefstal van fr. 50,000 aan juweelen en waarden ten nadeele van het huis gebroeders Van den Broucke. De Engelsche politie vermoedde namelijk dat de drie mannen beruchte Amerikanen zijn. Men begint te denken dat het leden zijn van een internationale bende juweeldieven, die in België, Frankrijk (mevrouw de Rute) en Engeland (mrs. Langtry) haar slagen slaat. De installatie eener abdis Aartshertog Karei Lodewijk vertrekt heden met zijne familie naar Praag, om de installatie'van zijne dochter Maria Annunciata als abdis van het adellijke dames klooster in Praag bij te wonen. Aan dien eere- post is eene dotatie van 20,000 fl. verbonden. Een modemodel. De prins van Wales hee't zich door de vereeniging van zijdefabrikanten laten overhalen, bij den rok een gekleurd en gebloemd zijden vest te dragen. Dat moet dus in de mode komen. Iets nieuws in Parijs. In alle wijken van Parijs zullen in den komenden winter verplaatsbare tenten worden neergezet, waaronder groote vuren worden gestookt. Dit plan gaat uit van den gemeenteraad die de stations, musea en kerken van den grooten toevloed van arme stakkers wil ontlasten die er 's winters eene schuilplaats en verwarming komen zoeken. Een rijdende demonstratie Brussel werd Zon dag vermaakt door een optocht van tweeduizend wielrijders,eene betooging ten behoeve van ver betering van de Belgische wegen. Kort recht De Rechtbank der gezworenen te Maagdenburg heeft ter dood veroordeeld Eduard Ehrlich, die den 8n Sept. j.l. te Neustadt- Maagdenburg zijne vrouw met voorbedachten rade door middel van een bijl vermoordde. In Duitschland valt over langzaam recht niet te klagen, daar slechts ruim een maand verliep tusschen den datum, waarop het feit werd ge pleegd, en dien, waarop de veroordeeling werd uitgesproken. Eene helsche machine. De proost Smagowicz, te Kuty, in Galicië, kreeg dezer dagen een post pakket, waarin een lamp heette te zjjn. De proost, die geen lamp besteld had, kreeg argwaan en stuurde het pak naar het gerecht. Daar maakte men het behoedzaam open en toen bleek er eene helsche machine in te zitten. Een Te Deum in de Notre Dame te Parijs. Bij het Te Deum, Zondag in de Notre Dame deden 140 muzikanten militaire muziek hooren. Het koor was met vlaggentropeeën versierd. Zeer indrukwekkend was deze godsdienstoefening tot dankzegging voor de overwinning door de Fransche troepen op Madagascar behaald. Naar aanleiding van de verschillende geruch ten omtrent het al of niet vinden van het lijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2