B1NNENLAN Spanje. Turkije. China. Adres van het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland aan Z. H. den PAUS en het daarop ontvangen antwoord van ZIJNE HEILIGHEID. ALLERBE1L1GSTE VADER! gemsngdeITe richten. nootschap met de socialisten en radioalen te weigeren. Bg de a. s. gemeenteraadsverkiezingen zullen de liberale kiesvereenigingen gevolg geren aan het verzoek van den zieken partijleider. In de Belgische ngverheided'stricten staat voor de arbeiders het spook der el lende «honger en gebrek» voor de denr. Werkstakingen zgn weer u;tgebroken in de kolenmijn Lsvant-du Flenn, bg BergeD, n flenegon wen.Daar zjjn500 arbeiders gaan wandelen omdat hnn geen loonsverhooging is gegeven en in twee rognen bg Herstal hebben de werklieden eveneens den arbeid gestaakt. Omtrent het besluit, waarbjj Brussel tot zeehaven wordt gepromoveerd, kan nog nader worden gemeld dat een kanaal zal worden aangelegd, waardoor schepen van 2000 tons voor de stad znllen kannen komen; de kosten daarvan worden geraamd op 35,000,000 frs., waarvan de stad Bras- sel 14,000,000 frs. de Staat 10.000.000 irs. en de provinciën 4.000.000 frs. zullen dra gen. De rest zal opgebracht worden door de voorsteden. De onderteekening van de overeenkomst wordt met feesten gerierd. De toestand op Cuba wordt zeer ernstig voor Spanje. De Spaansche troepen voeren niets of weinig uit en de Cubanen werven vrijwilligers aan in Amerika en Zwitser land. In verschillende Amerikaansche Staten wil meu de Cubanen als oorlog voerende partjj erkend zien, hoewel presi dent Cleveland opnieuw beeft ver klaard, dat de regeering der Vereenigde Staten eene strikte onzjjdigheid in acht zal nemen en haar best zal doen om te be letten, dat den Cubanen uit de Yereenigde Staten hulp wordt gezonden. Inmiddels is gebleken, dat de Spaansche vloot niet sterk genoeg is om de geheele Cubaansche kast te bewaken, zoodat voortdurend vrij willigers die zich bg de Cubanen aanslui ten vrg spel hebben om te landen op de Cubaansche kust. In diplomatieke kringen heerscbt grooie ongerustheid. Er zgn samenzweringen ont dekt tegen het leven van sultan A b d o e 1 Ha mid, waarbjj zelfs personen uit zjjue naaste omgeving betrokken zgn. De Saltaa houdt zich volkomen afge zonderd en ontvaogt zjjne meest ver- tronwe raadslieden. Abdoel Hamid is beducht, dat men hem wil afzetten en zgn broeder, prins MohamedReacbad, de vermoedelijke troonopvolger, tot Sultan wil verheffen. De Mahomedanen moeten zeer onte vreden zgn over de rechten, welke de Christenen in Armenië op aandrang der Enropeesche Mogendheden zjja verleend. De Engelscbe Gezant heeft Konstantino- pel verlaten, omdat ook hg er zgn leven niet meer veilig achtte. Mag men geloof hechten aan den be richtgever van The Standard te Konstan- tinopel, dan zgn aldaar een aaDtal per sonen, leden van de Turksche revolution- naire partjj, ter dood gebracht. Zij werden eenvoudig in oortngssloepen naar plaatsen gebracht met bjjzondere sterke strooming waar ze overboord werden gezet. Tu88chen Rusland en China is volgens The Times eene geheime overeenkomst ge sloten, waarbjj Rusland onder zekere ver plichtingen voor zjjne vloot het recht ver- krjjgt om te Port-Arthur te ankeren. Voorts zou Rusland allerlei haudelsvoor- deelea hebben verkregen en daareuboven het recht verworven zekere werken te doen uitvoeren en zekere spoorwegen te administreeren. D j T imes protesteert in een hoofdarti kel tegen dit geheim verdrag en is van oordeel dat Port-Arthur nu feiteljjk is overgeleverd aan Rusland. Het blad meent dat niet alleen Japan en Engeland,maarjook Duitschland geen genoegen kan nemen met een verdrag, dat het politiek en com mercieel evenwicht in het Oosten feite ljjk weer verbreken zou. De Londemcbe avondbladen dringen er op aan dat Engeland tusscbenbaide kome, en gelooven dat Duitschland en de Yereenigde Staten, die er eveneens belaag bjj hebben, er zich tegen zullen verzetten. Bg het naderen van den treurigen dag, waarop vjjfentwintig jaar geleden de stad Rome, die door de heiligste banden met Christus' Plaatsbekleeder verbonden is, smadeljjk veroverd en aan het vaderlijk bewind van baren wettigen vorst ontrukt werd, rekenen de verkozen Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland het zich tot een heiligen plicht U een nieuw bewjjs hunner aloude aanhankelijkheid te geven en gevoelen zjj zieh van ver ontwaardiging vervuld over den euvelen moed, waarmede een schare, in boosheid verbonden, in onverholen haat den ge- welddadigen roof feestelijk wil berdenken. Waar de haat hardnekkig het koofa blijft opsteken, daar mag de liefde den schjjn niet hebben als schoot zij te kort in on wrikbare trouw die liefde namelijk, welke ons met allen nadruk doet getuigen, d it wij nooit of nimmer van onzen Opper- herder in gevoelen willen verschillen. Yan onzen Opperherder, dien wjj allen uit één mond huldigen als den aan God alléén onderworpen Plaatsbekleeder van Christusvan onzen Opperherder, wiens welzijn en vrijheid ook voor de bur gerlijke maatschappjj een weldaad wij helaas thans reeds gedurende vjjfen twintig jaren van den steun der wereld- ljjke souvereiniteit verstoken moeten zien. Inderdaad, Allerheiligste Vader, met diepe droefheid zien wij U, den Stede houder Onzes Heerei? Jezus Christus, door de gewelddadige omverwerping van Uw tjjdeljjk bestuur tot zulk een uiterste gebracht, dat Gjj de volle, vrije en van niemand afhankelijke uitoefening Uwer macht derven moet, terwijl men U, als om U te bespotten, een schjjn van ko- ninkljjke majesteit heeft gelaten. Die droeve en jammerljjke toestand, welke den Plaatsbekleeder van Christus thans niet gedoogt anders in de stad Rome te verbljjven dan als gevangene in het Vatikaan, noopt ons, Bisschoppen van Nederland, onder hernieuwde betuiging onzer innige verknochtheid jegens U, tegen den toeleg der kwaad gezinden steeds luider onze stem te verheffen, terwijl wij het hart hemelwaarts richten, vanwaar ons bijstand komen zal- Want al ljjden wjj met U verdrukking, wjj worden niet beklemd, al worden wij twijfelmoedig, wjj vertwijfelen niet. Door U geleid wil len en zullen wjj met onbezweken kracht bljjven opkomen voor de onschendbaar heid der H. Kerk, voor de vrijheid des Pausen, voor de rechten en de majesteit van den Apostolischen Stoel. Neen, Aller heiligste Vader, in den strijd staat Gjj niet alléén Een wonderbare en schitte rende eenheid schaart ons met alle Bis schoppen der wereld als één man om Uwen troon, en het ons toevertrouwde volk koestert voor U dezelfde bekomme ring. Deze is het die hen in het openbaar doet optreden om voor de H. Kerk vol ledige vrjjheid te eischendeze is het die ons vooral vurige beden doet op zenden tot den Almachtigen God in vereeniging met Uw smeekgebed. En zoo durven wjj vasteljjk vertrouwen in de toekomst. Zoo durven wij verwach ten, dat het hoogste gezag in de Kerk, het gezag, aan Petrus en diens opvolgers geschonken om geheel het geslacht van Christus in het geloot te bewaren en ter eeuwige zaligheid te brengen, eenmaal weer die volledige vrjjheid erlangen zal, welke het krachtens zjjne natuur voor zich opeischt. Zoo durven wij hopen, dat Gjj, Allerheiligste Vader, van de willekeur Uwer vjjandeu verlost, teruggegeven aan Uwe eigen vrjje keuze een gelukkiger tijdperk zult inwijden voor de Christen heid Deze gevoelens van trouw en aanhanke lijkheid jegens U, Allerheiligste Vader, en jegens den Apostolischen Stoel, en eveneens onze onwrikbare verknochtheid aan den Paus van Rome juist in deze dagen U te betuigen, en openljjk naar Uw woord te belijden, dat is voor ons, Aller heiligste Vader, de heiligste plicht. Maar evenzoo zal het de grootste vreugde zijn, die op dit oogenblik ons kan te beurt vallen, als wjj zien mogen, hoe ons aller Vader voor zijne droefheid eenige leniging vindt in de liefde zijner kinderen. Zoo komen wg' dan Bisschoppen van Nederland, die in 0 het schitterend voor beeld van zielegrootheid bewonderen, thans voor U neerknielen, en smeeken wij van Uwe vaderlijke goedheid voor ons zei ven en voor onze geloovigen den Apostoli schen Zegen af, terwijl wij niet slechts in dagen van vreugde, maar ook in tjjden van bitterheid bljjven Uwe zeer getrouwe Zonen. Utrecht September 1895. (w. g.) f Henricus van de Wetering verkozen Aartsbisschop van Utrecht. f Caspar Bottemanne Bit schop van Haarlem. f Petros Leijten Bisschop van Breda. f Franciscus Antonios Hübkrtus (Boermans Bisschop van Roermond. f Wilhelmus van de Ven Bisschop van 's Hertogenbosch. AAN ONZE EERWAARDIGE BROEDERS DEN AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND. LEO XIII PAUS. Eerwaardige BroedersHeil en Aposto lischen zegen. De diepe droefheid, die onze ziel ge durende deze dagen verteert wegens het geen men voor onze oogen zelf tegen den Apostolischen Stoel bestaat, zjjt ook gij ter rechter tgd met uwe liefde komen troosten. Want uw brief, die de waardige tolk is van het katholieke Nederland, doet op twee zaken vooral een helderder licht vallen. Hierop nameljjk, dat men in uw land al wat indruischt tegen de rechten en de majesteit der heilige Kerk ten zeerste verfoeiten voornamelijk dat men vast overtuigd is van het aangeboren recht des Pausen op het volle genot zijner vrij heid. leder nu, die een gezond oordeel bezit, moet inzien, van hoeveel belang voor de waardige en ongehinderde uitoefe ning van het hoogst en algemeen Apostolaat de menschelijke hulpmiddelen zjjn, die de Goddeljjke Voorzienigheid langzamerhand tot beschutting dezer vrijheid in het leven heeft geroepen terwjjl ook de burgerlijke staat zelf daaraan geen gering voordeel te danken heeft. Men moet daarom wen- schen en trachten te bewerken, dat de hatelijke verdachtmakingen, die men ook op dit stuk tegen het Roomsche Paus schap verspreidt, eindelijk eens voor de waarheid mogen wjjkendan zeker zal de ijver, waarmede de katholieken hun stem verheffen, om voor een Paus volle vrijheid te eischen, ook door een hoop voller vooruitzicht vermeerderd worden. Gij echter, Eerwaardige Broeders, gaat voort met, gelijk gjj doet, uwe kudde te bewareu en te bevestigen in die trouwe gehoorzaamheid, in die teedere liefde je gens den Apostolischen Stoel, waarvan zij, Wjj vergeten het niet, zoo menigvuldige en zoo schitterende blijken gegeven heb ben. Uwe onvermoeide standvastigheid in het vervullen dezer taak zal, gelooft het vrij, niet slechts Ons tot zoeten troost ver strekken, maar ook zoowel voor hen als voor u een bron zijn van vele zegeningen. Als een onderpand dezer zegeningen en als een bewijs Onzer overgroote liefde schenken Wjj aan u, uwe geestelijkheid en uw volk den Apostolischen zegen. Gegeven te Rome bjj Sint Pieter den 24sten September 1895, het achttiende jaar van Ons Pausschap. (w. g.) LEO XIII PAUS. De directeur-generaal der posterijen en tele- graphie brengt ter kennis van belanghebbenden: lo. ter opleiding tot de betrekking van op zichter der telegraphie kunnen, na vergelijkend onderzoek, in de maand Januari 1896 drie adspirant opzichters worden toegelaten, op een maandgeld van 50 gulden; 2o. deze adspirant-opzichters kunnen, na een diensttijd van minstens twee jaren, en na vol doende blijken van gescbiktbeid te hebben ge geven, dingen naar de betrekking van opzichter der telegraphie tweede klasse, aan welke be trekking aanvankelijk eene jaarwedde van f 1000 is verbonden. Heeft eene adspirant-opzichter na verloop van 5 jaren aan het examen voor opzichter der tweede klasse niet voldaan, dan wordt hij uit 's rijks dienst ontslagen 3o. zij, die zich aan het sub. lo. bedoelde onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 Januari 1896 bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie daartoe aanmelden bij een op zegel gesteld verzoekschrift met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. St.Ct no. 251; Blijkens aan het Departement van Buiten land sche Zaken ontvangen telegraphisch bericht van H. M. gezant te Parjjs, is bij ministerieele beschikking van 24 October 1895 de Eransche grens voor den invoer van vee wederom open gesteld. De Tweede Kamer heeft gisteren de Indische begrooting aangenomen. Met 58 tegen 14 stemmen heefi zij daarop verworpen het wets voorstel tot verhooging van het Indische ta rief van invoerrechten op enkele artikelen. De Leden der Tweede Kamer hebben tot 12 November e. k. vacantie genomen, om dan de wijziging der personeele belasting onder houden te nemen. Op 1 November wordt voor het vervoer over de Nederlandsche spoorwegen ingevoerd een nieuw binnenlandsch rechtstreeksch bestelgoe- derentarief Ged. Staten van Noord-Holland hebbenden termijn, binnen welken de stoomtram Wognum Schagen voor het publiek verkeer geopend moest worden, en die de voorwaarde uitmaakte, waaronder destijds de provinciale subsidie was toegestaan, met twee jaar verlengd. HEEMSTEDE, 25 October. In deze ge meente zijn stembiljetten rondgezonden tot het kiezen van 11 ingezetenen, die eene com missie van beoordeeling zullen uitmaken in zake de nieuwe grensregeling tusscben deze gemeente en Haarlem. Op 5 November e. k. zullen de ingezetenen de candidaten die hun belangen moeten voorstaan, te kiezen hebben VOORSCHOTEN, 25 October. In deze ge meente zal een post- en telegraafkantoor wor den gevestigd. Hierdoor zal in eene bepaalde behoefte worden voorzien, daar tot heden de telegrammen van uit het station-Hollandsche spoor besteld worden, en het niet zelden ge beurt, dat telegrammen zelfs van uit Den Haag eenige uren onderweg zijn. WORMEIt1'EER, 25 October. Het roodvonk heerscht in deze gemeente zeer hevig. In 27 gezinnen is de ziekte geconstateerd. De bewaar school voor kinderen is gesloten. Naar wij vernemen behaalde de heer Erans Huijsser te Overveen op de Intern, fot. ten toonstelling uitgeschreven door ;/La Palette Cognat;aisev te Cognac voor zijne collectie foto's een bronzen medaille. Naar meu aan de Veend. Ct. mededeelt, wordt te Niewe-Pekela eene vereeniging van bijzonderen aard opgericht Ze wil hare leden vrijwaren van het betalen - an onkosten op de belastingen. Eens per maand zal van de leden het ver schuldigde 'ho van personeel- en grondbelas ting worden opgehaald en aan den ontvanger worden betaald op de zitdagen, met afgepast geld, waarbij geen bankbiljetten zullen zijn. De menigvuldig voorkomende gevallen van waarschuwingen hebben tot het plan van op richting geleid. Tc Rotterdam aan de Oostmaaslaan heeft zich een 22-jarig jonkman op de spoorrails geworpen om zich van het leven te berooven juist op een oogenblik dat de rangeertrein naderde. De machinist zag hem en stopte nog juist intijds. De politie nam den onge lukkige in arrest. Op den 29sten October en zoo noodig de daaropvolgende dagen zullen schiet-oeleningen plaats hebben op het fort Pampus, Zuiderzee. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal op het fort Pampus, de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de W.-batterij te Muiden en den kerktoren te Muiderberg, een roode vlag waaien, van minstens een uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot het einde daarvan. Door een onbezoldigd rijksveldwachter uit Ede, is in het Edesche bosch een boschmarter geschoten. Het was een zeldzaam mooi dier, ter grootte van een kat, doch iets dunner, met bonte, dikke pooten. De boschmarter, die zeer nadeelig voor den wildstand is, wordt zeer zelden meer aange troffen. Tegen twee vrouwen is te Hartert bij Nijme gen proces-verbaal opgemaakt wegens het on bevoegd uitoefenen der verloskunde. De Minister van Justitie heeft zijn bijzon dere tevredenheid te kennen gegeven aan den rijksveldwachter J. A. de Man, te Amsterdam, wegens zijn onverschrokken optreden bij gele genheid van in die gemeente in den avond van 4 October j.l. plaats gehad hebbende on geregeldheden. Voor de Hollandsche worstfabrieken woiden in Friesland tegenwoordig vele een- en twee jarige stieren en landkalveren geslacht, waarvan het vleesch van de beenderen wordt gesneden en in manden naar de worstfabrieken verzonden. Een slager slachtte voor dat doel op een dag meer dan 20 stuks. De fokhengst Othello, van den heer C. E. Reilingb te Groningen is voor f 1100 verkocht aan den heer G. Reinders, te Warffum. Hoe gevaarlijk het is, //zich te stellen tus- schen man en vrouw," heeft een bezoeker van een tapperij op de Srioomarkt te Amsterdam op gevoelige wijze ondervonden De tapper en zijn vrouw waren na eene heftige woordenwisseling aan het vechten gegaan, en toen de bezoeker verzoenend tusschen beide kwam, gaf de ver woede man hem met een stoel een hevigen slag op het hoofd, waardoor hij zoo gewond werd, dat men hem naar het Gasthuis moest brengen. Aan den dijk van het Merwede-kanaal bij Diemen is een lijkje gevonden van een kind, naar gissing drie maanden oud. Het was ge wikkeld in een mansborstrok en een stuk zeildoek. Die Ir ave Leidenaars! Voor zoover bekend schrijven Burg. en Weth. van Leiden wordt te Leiden geen kleinhandel in sterken drank uitgeoefend zonder vergunning. Wie fortuin wil maken behoeft niet naar Amerika te gaan, hij vertrekke naar Rotterdam, want daar heeft eene gewone vischvrouw bij haar overladen een vermogen nagelaten van drie ton gouds. Men schrijft over haar het volgende: De vorige week overleed alhier eene weduwe, die in de gansche stad bekend was Wie kende „Mie Hasenkamp// niet, de //fijnste visch vrouw" van de stad? Smullers uit de eerste standen, groote kooplieden en feeders, magis traten zelfs betraden persoonlijk haar winkeltje aan den Visschersdjjk bij de Zeevischmarkt, om bestellingen te doen voor hunne feestdiners en steur, zalm of rog uit te zoeken. 't Waseen eigenaardige figuur, die Mie Ha senkamp. Ieder wist, dat zij niet om den broode hare nering behoefde te drijven; zij was de weduwe van een persoon, behoorende tot een der meest geachte familiën onzer stad, waarvan leden aan de universiteit studeeren, een bloeienden groothandel drijven, als profes sor aan een orzer inrichtingen van hooger on derwijs werkzaam zijn, enz. Mie Hasenkamp voerde den naam van haar overleden man dan ook niet; onder haren geboortenaam bleef zij in weerwil van alle betoogen haren handel drijven, waarin zij geheel opging, die haar lust eu haar leven was. De eerste hotels bestelden bij Mie Hasen kamp; geen fijn diner deugde, als er geen visch was van //vrouw Hasenkamp//. En de weduwe voerde uit naar Brussel, naar Keulen, niet het minst ook naar Noord-Brabant, waar zij onder de notabele burgers groote klanten bad. Mie was rijk, Mie was van goede familie, Mie was niet te bewegen baar zaakje vaarwel te zeggen. Nog onlangs kon men haar naast hare tobben met fijne tong en paling, naast hare kreeften en garnalen zien zitten, met op gestroopte mouwen, een groven zwarten rok en een bont boezelaar aan Mie en hare zaak wa ren een. Thans is Mie gestorven. Ze is overleden te midden harer nering op 67 jarigen leeftijd, terwijl zij zich reeds jaren geleden als rijk uit hare zaak kon hebben teruggetrokken. Het bewijs? De weduwe Hasenkamp heeft drie tongoud nagelaten, zegge f300.000. Er zit toch nog verdiensten in de visch. De Amsterdamscbe commissie voor werkver schaffing gedurende den winter van 1895 1895 is geconstitueerd en telt 66 der op dit gebied meest bekende stadgenooten tot hare leden. In een buitengewoon politieblad verzoekt de Commissaris van politie in de 3e sectie te Amsterdam opsporing en aanhouding van Erederik Rothe, 31 jaren, correspondent, hol- lander, uiterlijk en knevel blond, gezet, nette spraak, gekleed met bruine demi-saison en dito hoed, zwart pak en dito das met ring. Zwart verlakte of bruine schoenen. Hij wordt ver dacht van verduistering van f 1500 ten nadeele van Mejuffrouw Doornekamp P. C. Hooftstraat 52 aldaar, met wie hij den 24 dezer in het huwelijk zou treden. De ontvanger der belastingen aan het doua nen-station te Eijsden (L de heer Jhr. van Kinschot, is op laaghartige wjjze door eenige onverlaten aangevallen. Met een bijl werd eeii zijner voeten als 't ware verbrijzeld, hoogst vermoedelijk zal eene operatie hiervan het ge volg zijn. Het slachtoffer zal naar wij vernemen naar het gesticht Calvarieberg te Maastricht getransporteerd worden. De deugnieten ontstalen hem zijn horloge en portefeuille welke voorwerpen echter-in de nabijheid van de plaats des onheils werden teruggevonden. Wat de oorzaak van dit boos opzet geweest is, is niet bekend. De directeur van de zuivelfabriek te Koot- stertille (Er.) is gevangen genomen. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan het volgende: Door vier boeren, die melk leveren aan deze zuivelfabriek, werd eenigen tijd geleden ont dekt, dat hunne melkkaarten vervalscht werden. De hoeveelheid melk, welke daarop genoteerd was, kwam niet overeen met de opgaaf van den melkmeter. Het bleek, dat de medeeige naar en fungeerende directeur der fabriek G J. de Boer de kaarten vervalschte, om zoodoende de fabriek in stand te kunnen houden. Ge noemde de B. beloofde beterschap, en de boeren namen daarmede genoegen. De justitie kwam echter achter het geval, en daarop werd de B. ten huize van zijne ouders te Boornbergum (bij Drachten) door de marechaussees aangehouden en in voorloo- pige hechtenis gesteld, onder beschuldiging Van valschheid in geschrifte. In een schrijven van het comité der siga renmakers te Amsterdam hebben de stakers medegedeeld, dat zij hun eersten en voornaam- sten eisch betreffende de bondsfabrieken hebben laten vallen. Over de andere punten zullen nog nadere besprekingen moeten worden ge houden Met andere woorden de vredesonderhande lingen zijn dus geopend, en het eind der sta king is daardoor vermoedelijk niet zoo heel ver meer, maar nu slechts eene quaestie van tijd. In de afgeloopen week zijn te Velp negen nieuwe gevallen van dysenterie aangegeven tien personen zijn hersteld en drie aan de ziekte overleden. De Engelscbe Times weet te verhalen, dat de Nederlandsche minister van oorlog voor zijne militaire wielrijders ni> t minder dan acht duizend fietsen wil aanschaffen Verwart hij soms //fietsen// met //guldens Pc zesde publieke veiling van postzegels en verdere poststukken, waarbij eene belangrijke collectie van Nederland en zijne koloniën, Spanje enz., zal van Maandag 11 tot Donderdag 14 Nov., 's avonds te 7 uur, worden gehouden in Krasnapolsky te Amsterdam. De politie te Groningen heeft dezer dagen een jongen van 12 jaar naar't bureau gebracht wegens dronkenschap. Na zijn roes te heb ben uitgeslapen, werd de knaap onder politie- geleide naar de ouderlijke woning gebracht. Den 7en November a. s. worden te Gemert 42066.20 Hectaren heidegrond verkocht. Welk eene schoone gelegenheid zou dit zijn, om daar een heidedorp te stichten. Uit Hengelo (Overijsel) meldt men dat bin nen korten tijd aldaar een klooster zal gebouwd worden, waaraan eene bewaarschool en eene meisjesschool voor ongeveer driehonderd kinde ren zal verbonden worden. Wat krijgen onze gevangenen toch wel te eten? vraagt men zich wel eens af, nu veel menschen onverschillig zijn of zij al dan niet in eene gevangenis terecht komen. De voeding der gevangenen bestaat in de groote strafgevangenissen van ons land, wat de middagpot betreft voor 100 personen uit: tweemalen 's weeks toebereide erwtensamen gesteld uit 40 kg. groene erwten, 2 a 3 kg. rundvet en 4 kg. groenten tweemalen 's weeks toebereide aardappelen, samengesteld uit 125 kg. aardappelen, 25 kg. groenten en 2 a 3 kg. rundvet. eenmaal 's weeks boonen met spelc, samen gesteld uit 45 kg. boonen en 3 kg. spek eenmaal 's weeks vleeschsoep samengesteld uit 6 kg. rund vleesch of 9 kg. schenkel, benevens 1 a 2 kg. rundvet, 16 kg. gort en 5 kg. groenten eenmaal 's weeks toebereide gort, bestaande uit 25 kg. gort en 3 kg. rundvet. Het morgeneten voor honderd personen be staat uit 40 kg. roggebrood, met 6 liter zoete melk en 24 1. gekookt water als drankhet avondeten uit 25 kg. roggebrood waarbij als drank 5 1. zoete melk, 20 1. gekookt water, Vs kg. gemalen koffie en 1 ii 2 kectogr. cicho rei gevoegd is Zieken ontvangen natuurlijk naar omstandig heid ander en soms beter eten dan hierboven is aangegeven. Ook bestaat er eene cantine in groote gevangenissen waar gevangenen eenige versnapering mogen aanschaffen van het geld, dat zij door werken verdienen. Een kinderhospitaal afgebrand. Een paviljoen van het kinderhospitaal Trousseau te Parijs is afgebrand. Gelukkig konden de 40 kleine lijders aan roodvonk die er verpleegd werden, intijds worden gered. Cholera. De cholera schijnt toe te nemen in de omstreken van Alexandrië. In de dorpen aan de oevers van het meer Menzaleh werden eergisteren 23 gevallen geconstateerd, waarvan er 10 doodelijk verliepen. Lynchwet. Een gruwelijk staaltje van de toepassing der lynchwet wordt uit Menphis, Tennessee, gemeld. Een neger, die onder ver denking stond zich aan een blank meisje ver grepen te hebben, werd op weg naar de ge vangenis aangegrepen door eene woedende me nigte. Spoedig was een vuurtje aangelegd. Enkelen kwamen echter tegen het verbranden van den neger op en men kwam overeen hem op te hangen. Vooraf werd de man echter nog verminkt. Een uit de hoop nep //Snijdt hem de duimen af,// een ander//geef mij een vin ger.//Werkelijk trad een man op den ongelukkige toe en sneed hem de ooren, de teenen en de vingers af, waarna de neger aan een telegraaf paal gebonden en geworgd werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2