BINNENLAND. ten aan etiquette en ceremonie ter sjjcle. Dat geeft veel te denken. De Aartsbisschop van Parjjs, kardi naal Richard is naar Rome vertrokken. Het gesloten verdrag der Fransche re geering met de Koningin van Madagascar komt hierop neer. De Koningin erkent het Fransche protectoraat in al zijn omvang en met al zjja gevolgen. Haar leger wordt ontbonden, maar de Franschen organisee- ren voor haar een nienw, en zjj zullen het land tegen eiken aanval beschermen. Hunne garnizoenen op het eiland kunnen zjj zoo sterk maken als zjj verkiezen. Het bestuur des lands wordt gesteld onder toezicht van een Fransch Resident. Geen leeningen mo gen worden gesloten zonder diens toestem ming, maar voor de afdoening van vroeger geslotens moet de Koningin zelve zorgen. Slechts tot eene conversie zal Frankrjjk de hand leenen. Het gebied om Diego Sua- rez, waar de Franschen zjjn gevestigd, zal nauwkeurig worden afgebakend. De Eerste Minister (echtgenoot der Koningin) t.eedt af en wordt ver?aogen door R a i n i t e- inbosily, tot na toe Minister van Bin- neolandsche Zaken. Italië. De liberale en radicale heethoofden met de heeren Mazza en Barsilai aau 't hoofd, zullen de Italiaausche regeering in de Kamer interpelleeren omtieut de kerke- ljjke politiek. Zjj achten het noodzakeljjb, dat daaromtrent nu eens klaren wjjn wordt geschonken. De Italiaansche premier C r i s p i zal door de interpellatie in grooto moeieljjk- heden worden gebracht, want gaan de vjjanden van het Pausdom tot den open- Ijjken aanval over, dan zal een etrjjd ont staan waarvan de gevolgen niet zjju te overzien. Amerika. Milwaukee, een der snel opgekomen Ame- rikaansche steden, viert haar 50-jarig be staan. Zestig jaren geleden stond daar ter plaatse ééa enkele hut van een houthan delaar, eo thans heeft de stad dfe vooral aaD het Duitsche element haar opkomst daokt c.a. 205,000 inwoners. Reeds ra verloop van vjjf jaren was Milwaukee eene stad van 20,000 inwoners. België. Het schijnt nn toch zeker te zijn, dat aan de familie van den Eogelschmau Sto kes eene schadevergoeding zal toegekend worden van f 600.000. Kapitein Lothaire, de Belgische officier, die Stokes in den CoDgo liet ophangen zal naar België ont boden wordeD, ten einde zich voor de Brus- selsche rechtbank te rechtvaardigen. Spanje. De Spaansche troepen op Cuba hebben een gevoelige nederlaag geleden. Z\j werden in het dal van St. Juan, in de provincie Matanzas, ca in een hinderlaag gelokt te zjjn door 3000 Cubanen overvallen. Da Spanjaarden waren 2800 man sterk en moesten met achterlating van hun ammu nitie en een verlies van 800 dooden en gewonden, zich terugtrekken. GEMENGDE BERICHTEN. Uit de jengel van Z. 11. LEO XIII. De heer Bojer d'A gen publiceert in deQuin- zaine een artikel over Z.H. Leo XIII als scholier en jager naar aanleiding van een gesprek, dat bij te Carpineto 's-Pausen geboorteplaats had met den 80 jarigen S e 1 v a g n i, met wicn Z. H. in zijn jeugd op jacht ging en die verklaarde hem niet te kunnen vergeven, dot hij er de jacht aan gaf, om een gevangen Paus te worden. Het gesprek is niet meer dan een praatje van een ouden man,die gaarne eens wat uit zijn jeugd vertelt en waaraan men niet te groote beteeke- nis moet hechten. Een paar mededeelingen zijn echter merkwaar- dig.Zoo vertelde Selvagni, datjde Paus, tot het spannen van een net vooroverbuigende, in het water viel en eruit komende, zeide//Wanneer ik Paus ben, zal ik hier een brug laten ma ken.// Toen Z. H. zeven jaar oud was, bracht de Gravin bem naar het college der Jezuïeten te Vi- terbo. Hij keerde kort daarna voor het eerst terug, om //zijne moeder te begraven, die, door zijde wormen te telen in baar paleis, voorzag in de kosten der opvoeding van haar kinderen.// Zijn vader, de kolonel, liet hem iedere vacantie naar huis komen en L e o XIII bracht dan zijn vrijen tijd door met jagen. Sinds 30 September 1879 is Z. H. niet meer te Carpineto geweest. Bet Jinancie-wezen in Italië. Op het oogen- blik bedraagt de staatsschuld in Italië 13 mil- liarden. Op het einde van 1893 betaalde het land enkel aan interest 581 millioen franken. Aan metalen muntspecie is volkomen gebrek. Om zich uit den no^cl te redden heeft men in het buitenland de noodzakelijke nikkelstukken moeten aanmunten, want de eenige Italiaansche muntplaats, de vroeger pauselijke, zou daartoe drie jaar noodig hebben gehad en de koperen muntspecies heeft men van de dwergrepubliek San Marino moeten leenen. Nu zes jaar geleden bedroegen de uitgaven voor het leger en de vloot circa 538 millioen fr., met de kosten voor de Atrika-expeditie 552 millioen. Dit schrikwikkend cijfer bedraagt meer dan een derde van de ganscbe inkomsten van den Staat. Maar daarvoor beeft Italië ook de eer tot de groote Mogendheden te bebooren en deel uit te maken van den driebond. Hierdoor wordt het volk een last op de schouders gelegd, waar onder het eindelijk bezwijken moet. En als later bet staatsbankroet losbreekt, hebben de woeker- mannen en beursspeculanten hun slag gesla gen en de arme Italianen en de Italiaansche fondshouders moeten het gelag betalen. Dat is het einde van het hoog opgevijzelde Italië-éen, dat de weinig benijdbare eer heeft onder al de landen der wereld de hoogste belasting te be talen. Het geniet ook de hooge eer door loge mannen en joden geregeerd te worden, die na de klooster-kerkgoederen en die van geestelijke instellingen te hebben verkwanseld en ingepalmd, zich zelve en hun vrienden rijk betalen en daar voor de belas tingbe talenden maar laten opdokken. VIF.) De leden der Eerste Kamer zijn bijeengeroe pen tegen Woensdag 6 November's avonds half negen. ZANDVODRT, 28 October. Onder deze ge meente zijn aangespoeld een scheepsboot, wa ar- op met uitgesneden letters de naam uBertha- Barth, alsmede 20 battings. BEVERWIJK, 20 Octobe r. De groote najaars veemarkt zal alhier gehoude n worden op Zater dag 2 November e. k. PURMEREND, 28 October. De Gemeen teraad heeft besloten den gemeentereini- gingsdienst in eigen beheer te nemen omdat bij de dezer dagen uitgeschreven verpachting een veel hoog ere toelage werd verlangd dan tot heden door de gemeente aan den pachter wordt v erstrekt. BLOEMENDAAL, 28 October. De jachtop ziener van mevrouw van der Vliet heeft op ongeveer 20 minuten achter Meerenberg, het lijk gevonden van den heer K. uit Amsterdam. Uit een en ander op het lijk gevonden is ge bleken, dat geen armoede den ongelukkige die sedert 9 September werd vermist, tot bet plegen var. zelfmoord heeft gedreven. HILLEGOM, 28 October. Het kerkbestuur der Gereformeerde gemeente heeft een stuk bouw terrein aangekocht aan de zanderijlaan, om daarop een Kerk te bouwen. De nu in gebruik zijnde kerk wordt als school ingericht. Niet minder dan 40 sollicitanten hebben zich aangemeld voorzien van hoofdakte voor de be trekking van onderwijzer aan de openbare school. PURMEREND, 28 October. In eene bier ge houden vergadering van belangstellenden is be sloten in 1896 eene Paaschvee-tentoonstelling te houden. PIET GIJZENBURG, 28 October. De tegen woordige stationschef wordt verplaatst en ver vangen door den heer C. E ran ken, stations chef te Barneveld. PETTEN (N. H.), 28 October. Onder deze gemeente is gisteren het lijk eener vrouw aan gespoeld, hetwelk reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, en met geen andere kleeding dan een gedeelte van een japon van fijn blauw laken. Het is terstond op de begraafplaats te Petten ter aarde besteld. De reizigers met de Staatsspoor kun nen er zich reeds op voorbereiden, dat de waggons met 1 November e. k. door middel van stoom wor den verwarmd. Te Steenwijk hebben eenige boerenjongons uit Havelter-Velcl, eenige dames op brutale wijze aangerand. De gemeenteveldwachters Jansing en Drenth, hebben den dader A. Orsel, uit Ha- velterberg, opgespoord. In het verhoor voor den Burgemeester bleef bij eerst laugen tijd ontkennen, doch bekende hij ten laatste, dat hij een der dames had ge grepen en een eind had weggedragen, totdat hij met haar op den grond viel. Algemeen hoopt men, dat eene voorbeeldige strat een eind zal maken, aan de ruwe bal dadigheden, welke herhaaldelijk nabij die ge meente voorkomen. In het Noorden van ons land heeft het al flink gesneeuwd. Zoo is ie V, zoo was ie V. Terwijl de Am- sterdamsche bladen prof. van 't Hoff, van wien men nog altijd niet weet of bij nu in Amster dam al of niet hoogleeraar blijft, in Amsterdam ge zien hebben en zelfs bewezen dat hij er een ver gadering beeft bijgewoond komt thans de r/N. B. Ctvertellen, dat de professor nog goed en wel in Zwitserland vertoeft. De Amst. Ct. had verleden Zaterdag een spotprentje, waar men prof. van 't Iloff in een Zwitsersche chalet in een chaise longue ziet uitrusten. Een dienstmeisje komt vragen: //der Herr professor giebt heute kein colle gium?// Op het land tussclien Maas en-Waal beginnen de tabakskooplieden zich reeds te vertoonen bij de planters om een kijkje te gaan nemen naar de tabak. Dit kijken gaat gewoonlijk het koo- pen voora', zoodat de handel waarschijnlijk spoe dig zal kunnen beginnen. Te H oogkarspel (N.-1I.) is tot hoofdingeland ran Drechterland, in de plaats van den heer J. Schuurman, die om gezondheidsredenen had be dankt, gekozen de heer P. v. Kampen. Nu de werkstakende diamantbewerkers te Amsterdam bun zin niet krijgen, worden eenige leegloopers brutaal. Een 50 tal stakers hebben den eigenaar van de slijperij aan de Lijn'>aans- graebt aldaar aangevallen en geslagen en het zelfde geschiedde met den eigenaar van de fa briek De Yrijheid, in de Eocke Simonszstraat. Deze werd door een troep van een paar hon derd stakers op het Erederiksplein achtervolgd en in de galerij van bet Paleis voor Volksvlijt ingehaald, alwaar hem eenigen uit de bende nogal vrij ernstig mishandelden. Een tweetal agenten, die den troep volgden, konden wegens de volte geen hulp bieden. Bij eenige juweliers werden heden relletjes voor de deur gemaakt, terwijl gisteren een niet- staker, die in de Marnixstraat door een troepje ontmoet werd, insgelijks is mishandeld. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Helder de bliksem geslagen in het politie bureau aan de Nieuwebrug. De in de wacht kamer aanwezige agenten bekwamen geen letsel en er werd geen belangrijke schade aangericht. Alleen werd het telefoontoestel vernield. De bliksem baande zich door de openstaande deur weder een uitweg. In de buurtschap Zuidveen onder Steenwijker- wold bad een jager deze week een zondeiling jachtavontuur. Hij schoot een watersnip, die doodelijk getroffen in een sloot neerviel. Juist op het oogenblik dat de jager het dier wilde grijpen, schoot een groote snoek toe, die met den buit in de diepte verdween. Bij de loting te Roermond heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat de edelachtb. heer Burgemeester, trekkende voor de afwezige lotelingen, van de 19 door hem getrokken num mers 17 vrije uit de bus te voorschijn haalde Onze Minister van Oorlog geeft a. s. Donder dag, 31 October geen audiëntie. Op de kermis te Bergen op-Zoom heeft de circus Martini de voorstellingen moeten eindigen, omdat de directeur met den hercules van het gezelschap eene zoo hoog loopende ruzie heeft gekregen, dat laatstgenoemde met schedelwond in het gasthuis is opgenomen en de directeur gevankelijk naar Breda is overgebracht. Verleden week heeft een Belg te Tongelre bij Eindhoven de menschen opgelicht. Hij noemde zich Charles Willems uit Brussel en zijn slacht offer was de klompenmaker M. Garis. De op lichter gaf voor een houtkooper te zijn, die van de dames S. een bosch had gekocht en nu eene partij boomen aan het kanaal te Eindbo ven had liggen, welke hij gaarne van de hand zou doen. De klompenmaker ging mede en werd kooper voor f75, waarvan er f50 op voorhand werd betaald. Toen de klompenmaker den volgenden dag de gekochte boomen wilde opladen, bleek bet, dat deze in eigendom toebehoorden aan de Veree- nigde Nederlandsclie Lucifersfabrieken te Eind hoven, en dat G. door een slnwen oplichter was bedrogen. Dezelfde persoon heeft te Eindhoven nog iemand opgelicht voor eenige maaltijden, eenig klein geld en een parapluie. Aldaar had hij voorgegeven te zijn Charles Bergman, uit Ovcr- pelt en aan het station werkzaam te zijn met het stellen van electrisch licht. De politie, die hem onmiddellijk nazette, heeft hem niet kunnen achterhalen. Ofschoon hij nog dienzelfden nacht in Waalre den nacht heeft doorgebracht, was hij, voordat men hem had knnnen bereiken, reeds de Belgische grenzen overgetrokken. Het bericht van de Limb. Koerier betreffende de aanranding van den rijksontvanger te Eysdcn, blijkt gelukkig zeer overdreven te zijn. Naar thans nader wordt gemeld, beeft de rijksont vanger, Jhr. Van Kinschot, bij den aanval geen lichamelijk letsel gekregen. Zoodra hij aange vallen werd, aldus schrijft men uit Eysden aan de Limb. Koerier, zette genoemde heer het op een loopen, waarbij hij zijn portefeuille, horloge en nog iets meer verluor. Dicht bij het sta tion eindelijk is hij over en door verschillende omheiningen van puntdraad gesprongen en ge kropen en heeft hierbij de verwondingen aan den voet e. a. bekomen. Zaterdag-avond werd ook op de Nieuwe Markt te Rotterdam door socialisten, waaronder W. E. G. Helsdingen, in een kraampje sigaren verkocht voor de werkstakende Amsterdamscbe sigaren makers. De socialistische woordvoerders bielden toespraken tot het publiek, gaven eene verklaring van de beweging onder de sigarenmakers en riepen hulp in voor de stakers. De Koninginnen hebben f 350 geschonken ten bate der slachtoffers van den op 2 Sept. jl. plaats gehad hebbenden brand in het gehucht St. Jansklooster, gemeente Ambt-Vollenhove. Met dankbaarheid is de milde gift aanvaard. De Sckiedamsche branders wrijven zich de handen, want sedert eenige weken is de mout wijn, door grooter vraag in het buitenland, met ODgeveer f3 per hectoliter in prijs gestegen, wat voor eene gewone branderij per week eene grootere winst van p. m. f 100 vertegenwoordigt. De eene eisch na den andere, laten de werk stakende sigarenmakers, nu hun voornaamste eisch betreffende het invoeren van bondsfabrieken van de baan is, tegenover hunne patroons vallen. Hierdoor is het mogelijk geworden dat eenige hunner weer werk zullen vinden. Het is alsof de menschen zich maar aldoor beet laten nemen. Te Maastricht kwam dezer dagen bij eene winkelierster een onbekend heer sigaren koopen, Terwijl hij daarmede bezig is, biedt een vreemd persoon manufacturen te koop aan. Deze worden na loven en bieden door den onbekenden heer gekocht voor f35. De winke lierster schiet op verzoek het geld voor, totdat de heer de goederen zal laten afhalen. Dit laatste is echter tot dusver nog niet ge schied. Intus schen blijkt,dat die goederen wel licht het derde waard zijn van het daarvoor be taalde bedrag. Ond-Kollandts Nieuwstijdinghe schrijft; In d'afgeloopen weeck is de Stad besoght van 13,431 uytheemsen. Sondagh waren daer 5370, Maendagh 2368, Dinsdagh 634, Woens- dagh 2096, Donderdagh 1251, Vrijdagh 700, ende Saterdagh 1012. Men kan hier uyt daghel der sien dat het ten eynde loopt. In 't geheel zijn er nu 765.203 vremden in Oud-Hollandt geweest. Een Amsterdammer de keer Jules van Straten, heeft een kogelvrij pantser uitgevonden, dat in den loop der volgende week zal beproefd worden. Zaterdag is te Amsterdam een zakkenroller, die aan eene dame toen zij het tentoonstellingsterrein verliet, haar portemonnaie ontroofde, naar het politiebureau aan het Leidscheplein overge bracht. Met de veiligheid in Amsterdam ziet het er treurig uit. Het volk uit de stegen en sloppen treedt allerbrutaalst op. In den vooravond van Zaterdag zegt het N. vjd D. zoo omstreeks den tijd dat de koffiehuizen verlaten worden, trok een horde van ongeveer veertig kerels met knup pels gewapend door de Warmoesstraat en nabu rige straten, en toen was 'tin dat gedeelte van de stad voor wandelaars bepaald onveilig. Een elkeen werd aangehouden of omvergeloopen en dan van geld of kostbaarheden beroofd. Een koopman die ook tegen den grond gegooid werd beroofden de bandieten van f 40. De enkele po litieposten, welke de bende op baar weg ont moette, vermochten natuurlijk niets tegen den woesten troep; de roovers stoord en zich volstrekt niet aan hun aanwezigheid en gingen deze agen ten, zoodra zij zich met hunne daden inlieten, te lijf. Op het laatst trokken zeer sterke detache menten agenten naar de bedreigde punten en aan dezen mocht 't gelukken met den sabel de gevaarlijke bende uiteen te jagen. 't Wordt waarlijk tijd om de theoretische be schouwingen over versterking der Amsterdamscbe politie door daden te vervangen. Gelukkig voor de werklieden die zonder ver diensten waren geraakt, hebben de suikerfabriek //de Phoenix// en die dor //Maatschappij voor Landbouw en Suikerindustrie,// te ZevenbergeD, welke Dinsdag jl. het werk moesten staken we gens gebrek aan water, thans de werkzaamheden weder kunnen hervatten, nu het gelukt is vol doende water in de polders te zetten. Door de marechaussee te Heusden zijn in de laatste dagen twee personen aangehouden, na melijk zekere S. uit Hedikhuizen, als verdacht vau onzedelijke handelingen, en een landlooper zoogenaamd luciferkoopman, A. Rekoert genaamd, die het den bewoners der omliggende dorpen lastig maakte door zijne brutaliteit en zijne be dreigingen. Een aantal gezinnen van werkstakende siga renmakers hebben Amsterdam verlaten om elders brood te zoeken. Met de Meppeler stoomboot zijn ze naar Gro ningen vertrokken om daar hun geluk te be proeven. Te Wijchen heeft een zekere Gerritsen, wiens broeder door eenige jongens ketelmuziek werd gebraebt, den spoorwegbeambte Jan Derks, die enkel uit nieuwsgierigheid de serenade bijwoonde, doodgeschoten. Derks laat zes kinderen onver zorgd achter. Door den //Ned. Sigarenmakers-en Tabaksbe- werkersbond// wordt het bemiddelingsvoorstel van den „Ned. R. K. Volksbond" te vaag en wijdloopig geacht, zoodat geen aandacht er aan zal worden geschonken. Na afloop van den strijd zal over de gebeele beweging een breedvoerig rapport namens den Sigarenmakersbond ver schijnen Het aantal krankzinnigen, in de krankzinnigen gestichten hier te lande aanwezig, bedroeg op 1 Januari 1891, '92, '93 en '94 respectievelijk 6220, 6430, 6582 en 6733. Wij krijgen dus elk jaar meer gekken er bij. En dan zegt men nog dat de menschen in ontwikkeling vooruitgaan. Een droevige gebeurtenis. In de rue de la station te Aalst werd dezer dagen een huis afgebroken wegens het koude weder waren de metselaars naar binnen gegaan om te ontbijten toen iemand riep De muur schuift weg en in het volgende oogenblik lagen de vijf werklieden onder de puinkoopen. Hulp was spoedig bij de hand, maar de werklieden waren er slecht afgekomen twee waren morsdood, twee ernstig gekwetst, de vijtde had zijn been gebroken. Men spot er niet mee. Een Duitsch huzaar, die tijdens de legerosfeningen te Griesheim met krijt op een deur //leve het socialisme» had geschreven, is deswege men verstaat daar geen gekheid veroordeeld tot een jaar ves tingstraf. Een noodlottig ongeluk. Toen te Kotska in Polen de processie rondom de kerk trok, viel een gedeelte van het dak door een stormvlaag losgerukt, te midden onder de menigte. Ver scheidene menschen werden gedood, anderen meer of minder gekwetst, Eene bekeerlinge. Miss Valerie Gordon Pirie behoort tot eene aanzienlijke familie. Zij is de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2