BINNENLAND. Turkije. De Soltaa schijnt niet by machte te zgu om de orde in zgn land te handhaven na de Armeniërs vast besloten hebben eene interventie der Mogendheden nit te lokken. De Mogendheden verlangen eenstemmig hervormingen maar zijn verdeeld over de manier hoe de openbare orde in het Tark- ■che Rijk moet worden gehandhaafd, zon der dat toch de zieke Mae, die reeds zoo lang op sterven ligt, voor goed ten grave moet worden gedragen. Te Bitlis, Erzeram, Marach en Diabekir zgn de Armeniërs de Muzelmannen aange vallen, terwjjl deze in de moskeen hun ge beden verrichtten. In de nab^heid van Marach werd een Turksch of i icier, Hassan Ag a, metzjjne vrouw en kinderen vermoord.Elders werden meerdere door Muzelmannen be woonde dorpen geplunderd en verwoest. Rusland. In Rusland staan de Israëlieten aan gru welijke vervolgingen bloot. Te Eutaïs, een stad in den Eaakasns, zgn tengevolge van een verschil tnsschen eene vrouw en een Israëliet ongeregeldheden uitgebroken. Een troep volk plunderde de woniDgen der Israëlieten en pleegde allerlei baldadigheden. Eerst toen op last vaa den gouverneur het garnizoen onder de wapenen werd geroepen, kon de orde hersteld wordeD. Het Petersburgsche blad de flovosti ■telt in zake de ongeregeldheden in het Turksche rgk voor, weer een internationaal congres bgeen te roepen, teneinde het be kende tractaat van Berlijn te herzien. Het zelfde wordt ook verlangd door de Novoje Vremya. Dit blad echter acht bet beter daarmede te wachten, totdat ook de on macht is gebleken van het, nieuwe Turk sche ministerie om de orde te handhaven. Italië. De laatste gebeurtenissen in het Oosteu van Europa hebbeu een geweldigen schok gegeven in het Drievoudig Verbond. Duitsch- land en Oostenrijk laten Italië wat deze quaestie betreft, aan zgn lot over. De geavanceerd-liberale Iribuna het ver- sehil van Torkge met Italië besprekende, is van oordeel dat Italië op eigen gezag ajjjue belangen in het Oosten heeft te behar tigen. Men spreekt er reeds over, dat twee Itaiiaansche oorlogsschepen naar Eonstan- tinopel zullen worden gezonden. GEMENGDE BERICHTEN. Bet Personeel. De behandeling van het Perso neel zal in onze Tweede Kamer heel wat ar beid en zorg teweeg brengen. Er zal moeten gezocht worden naar vereffe ning van den schuldenlast, welke in de eerste plaats moet gevonden worden in het heffen der /«opcenten// op het Personeel, ten behoeve van het Rijk. Nog andere nieuwe lasten zullen worden be dacht. Onder welken vorm die zullen worden geïntroduceerd, dat doet er z. i. al bitter wei nig toe //Betalen, betalen, altijd meer, dat blijft de leus! Een Correspondent van een der provinciale bladen uit de Hofstad ziet de zaken duister in. Hoe, het zg, zegt hij, we gaan in elk geval een zeer duistere parlementaire December-maand te gemoet, met of zonder St. Nicolaas-surprises. Hoe denkt prof W. van der Vlugt te Leiden over Loon en arbeidsduur. Deze geleerde aan onze Leidsehe Universiteit heeft in de Deba- ting-Society aldaar, de volgende stellingen ver dedigd. Ten behoeve der werklieden, in dienst geko men door arbeiders van openbare werken, mo gen van de betrokken besturen regelingen wor den verwacht: a. Van een maximum-arbeidsduur, mits daar- bg geen beperking van werkloosheid, maar enkel voorzorg tegen uitputting der werkkracht worde beoogt. b. van een minimum loon, mits het doel slechts zg: misbruiken van een deloyale concurrentie der aannemers te keeren, en niet den standaard van het weekloon kunstmatig op te drijven. Vrouwen-kiezers. Het Dagblad van Zuid-Hol land en s-Qravenhage zegt zeer terecht over de quaestie van vrouwen in de Kamers van arbeid het volgende: De ambachtslieden zijn tegenwoordig zoo wijs, dat zij waarlijk geen voorlichting ook van de vrouw behoeven, en men zie niet voorbij, dat de arbeidsters, als zij eenmaal deel nemen aan het arbeidsoverleg, zich zoogenaamd zullen gaan ver diepen in de vraagstukken van den arbeid. Hebben de voorstanders van dit vrouwenrecht wel bedacht, vraagt het Dagbl., hoe vrouwen nog meer dan mannen vatbaar zullen zijn voor den invloed der volksleiders, die in dwepende taal de bedenkelijkste theoriën voor de vrouw aan nemelijk zullen trachten te maken? Omdat het blad de vronw zeer hoog schat, is het de meest besliste tegenstander van alles, wat de vrouw zou kunnen ontadelen, haar be- rooven, ook van dat echt vrouwelijke, in karak ter en levensinrichting, hetwelk een door den Schepper gewilde aantrekkelijkheid en bekoor lijkheid van de vrouw uitmaakt. OVERVEEN, 11 November. Bij den werkman K o e 1 e m ij op Rolland zijn gisteren-nacht acht kongnen ontvreemd, zonder dat de diefis achter haald. ZAANDAM, 11 November. Het comité voor de tentoonstelling van landbouw en Za'insche nijverheid, te houden in 1896, heeft eene circu laire verspreid, waarin het mededeelt, dat het waarborg-Kapitaal is volteekend en de onderne ming in alle Zaansche gemeenten veel steun mocht ondervinden. Het maakt tevens de voor waarden bekend voor het huren van plaatsruim te in de afdeeling Nijverheid: Het program ma voor de afdeelingen Tuinbouw, Zuivel eu Vee verschijnt de volgende maand. HOUTRIJK k POLA.NEN, 11 November. Afwijzend is door het Bestuur der Holl. Spoorw. Maatschappij beschikt op een uit deze plaats gezonden adres, waarin werd verzocht om ten gerieve der van hier te Haarlem schoolgaande kinderen trein 43 aan het station Halfweg te doen stoppen. IJMUIDEN, 11 November. Mevrouw Wed. B o r s k i heeft voor eene hier op te richten Christelijke-achool eene gift gestort van f5000. EDAM, 11 November. De groote najaars lam meren-markt zal hier gehouden worden op Donderdag den 28 November e. k, BEVERWIJK, 11 November. De gemeente raad heeft in overweging genomen in hoeverre het wensehelijk is, te bepalen om in de bestek ken van gemeente-werken bepalingen op te ne men voor loon en arbeidsduur en verzekering tegen ongelukken. HILLEGOM, 11 November. Naar aanleiding van de in het werk gestelde pogingen om aan het post- en telegraafkantoor een doorloopenden dagdienst te verkrijgen, is bericht ingekomen dat dit kantoor daarvoor niet in aanmerking kan komen. BLOEMENDAAL, 11 November. Omstreeks drie uur gisteren-nacht is hier diefstal met in braak gepleegd bij mevrouw H u ij i e r-G o m- p e r t z, door een ah heer gekleed persoon. De dief werd op den weg door den nachtwacht C. Van der Lee aangehouden, het gestolene had hij bij zich in een pak en in zijn kleeren verbor gen. Op een gegeven oogenblik zette de dief het op een loopen; een schot hem achterna ge zonden deed henristilstaan en gaf den nachtwacht gelegenheid hem te arresteeren. Japansch porselein en zilverwerk uit de serre van de villa ontvreemd, had de dief tot zijn buit gekozen. Hg moet meermalen diefstal heb ben gepleegd en gaf als zijn naam op J. M. Pförrer te zijn, 41 jaar oud en colporteur van beroep. Gisteren-namiddag is hg naar de gevangenis te Haarlem overgebracht. Onder de gemeente Arsen (Limburg) zgn aan gehouden 2 vrachtwagens, elk beladen met 800 kilo suiker. De Rijksambtenaren hebben hier eene goede vangst gedaan. Aan de leden der Tweede Kamer is een adres gezonden door het bestuur van den Nederl. Ilotelhoudersbond. Daarin wordt er op gewezen dat de hotelhouders zich reeds vroeger tot de Ministers van binnenl. zaken en financiën en tot de Tweede Kamer hebben gewend, om bij de te ontwerpen wet op het personeel gunstige be palingen te verkrijgen voor de hotelhouders in Nederland. Uit de ingediende wet nu is niet gebleken, dat er eenige notitie is genomen van die adressen. Daarom verzoekt het bestuur deze alsnog in ernstige overweging te willen nemen. De slagers te Rot erdam hebbeu de vleesch- prgzen verlaagd tot 25 cents met en 35 cents zonder been per y3 kilo. Het Engelsch schip Lady Ruthven, kapitein Jones, van Iquique met salpeter naar Hamburg, is bij Callantsoog gestrand. Sleepbooten en vlet- terlieden verleenen assistentie. Een nader bericht meldt, dat het schip door de equipage verlaten is en met de sleepbooten te Nieuwediep aangebracht. Hoe voorzichtig men moet zijn met soms zeer onbeduidende wondjes, is weer gebleken te Venen- daal. Daar had zekere G. v. D. het ongeluk zich in den vinger te sngden. Om het bloeden tegen te gaan, legde hij een tabakspapiertje op de wond. De arm zwol op, en korten tijd daarna was de man een lijk. De sergeant-majoor I. van het 2e Regiment infanterie te Maastricht is op bevel van de Justi tie in arrest gesteld. Op het Loo is men bezig aan het jagen op grof wild, waartoe door de Koningin-Regentes zijn genoodigd de opperjagermeester Baron van Pallandt, Hr. Ms. Commissaris in Gelderland, Baron Mollerus, en de Adjudant der Koningin, Baron van Tuyll van Serooskerken. De veehouder J. J. Bakker, te Oldeberkoop, vond gisterea-morgen van een'zijner beste schapen alleen de huid en de ingewanden in het land liggen. Naar deze overblijfselen te oordee- len, schijnt de dader het dier geheel volgens de regelen der kunst geslacht te hebben. De Staatsspoorweg-maatschappij zal overgaan tot de intrekking van vrij vervoer ten behoeve van de Rijksambtenaren en beambten, tenzij deze in actieven dienst zgn. Onder de winkeliers en handelaars in boter te Leiden circuleert een request aan den minis ter van waterstaat.waarrin gewezen wordt op de voortdurende controle, waaraan thans de win keliers blootstaan, terwgl de zoogenaamde pot- jesboeren het toezicht ontgaan, daar deze niet op de straat mogen worden aangehouden. Adres santen verzoeken met aandrang hierin wijziging te brengen. Te Alblasserwaard heeft dezer dagen een ge val plaats gehad, dat ons een staaltje oplevert, hoe diep de mensch kan zinken door de valsche leer. In den laatsten tijd kwam aldaar een zekeie //zwarte Antje van over de Lek// om er gods dienstige samenkomsten te leiden. Nu gebeurde het de vorige week, dat de ruim 30-jarige vrouw van G, K. te Molenaarsgraaf ziek werd, maar manliefhad van Antje geleerd, dat zoowel lichame lijke als geestelijke ziekten slechts door boven- aardsche macht konden genezen worden, en hij wilde daarom ook niet dat een dokter, naar wien de zieke vurig uitzag haar zou behande len, Medelijdende buurvrouwen stelden echter den dokter van het verlangen op de hoogte en deze ging de zieke Zondag bezoeken.Hij werd door De K. ontvaDgen met den welkomstgroet: '/Zoo, Sabbathschender.// Toch liet hij toe, dat zijne vrouw onderzocht werd, maar toen de genees middelen kwamen, zei de K., „tot hiertoe en niet verder", en of nu de zieke al bad en smeekte de geneesmiddelen te mogen innemen, de man was niet te vermurwen. De vader der vrouw, wien bet welzijn van rijn kind meer ter harte ging dan de godsdienstige denkbeelden van zijn schoon - zoon, trok er den volgenden dag op af en met behulp van eenige buurvrouwen werd de zieke uit haar huis gehaald en bij buren te bed ge bracht. De K. stond buiten en gaf zijn hart lucht in tale Kanaans. Eene groote menschen- massa bad zich van lieverlede verzameld en de opgewondenheid nam zoozeer toe, dat de tus- schenkomst der politie noodig was om den man te beschermen. Naar aanleiding van het succes aan den Doolhof op Oud-Holland te beurt gevallen, is te Amsterdam opgericht de naamlooze vennoot schap Doolhof-Maatschappij, met een kapitaal van f20,000. De maatschappij zal verschillende Doolhoven in het buitenland stichten, vooral op tentoonstellingen. Verschillende overeenkomsten werden nu reeds getroffen, o. m. voor de ten toonstelling te Berlijn 1896. De heer B. J. Veldhuis, oprichter van den Doolhof op Oud- Holland, maakt deel uit van het bestuur. De heer C. Scheltus Jzn., in leven wijnhan delaar te Amersfoort, heeft onder meer bij tes tament eene som van f 100,000 bestemd tot stichting van een Tehuis voor dames uit den deftigen stand en tevens aan deze stichting gele gateerd een heerenhuis met tuin, te Amersfoort, aan den Soesterweg, benevens een stuk land. 't Schijnt dat de nieuwe mode der dames verplicht niet met eene, maar met twee handen hare lange kleeren op te lichten. De groote kleermaaksters zijn nu middelen aan 't zoeken, hoe de dames hare parapluies moeten vasthou den. Met de tanden, misschien! In den nacht van Zondag op Maandag is te 's Gravenhage op de Kapelsburg een vrij he vig gevecht geleverd tusschen cavaleristen en politie. Een agent kreeg een sabelhouw van een brigadier, andere werden verwond en hunne helmen met sabelslagen vernield. Het 8-jarig zoontje van een bewoner van de Turfmarkt te 's Gravenhage is dood in zijn bed gevonden. De vrees bestaat dat het kind, des avonds te ooren gezond en wel ter ruste ge gaan, overleden is tengevolge van het gebruik van snoepgoed met vergiftige bestanddeelen. Het lijkje is door de Justitie naar Leiden overgebracht, ten einde door middel eener schou wing te trachten de oorzaak van den dood op te sporen. Gisteren in den voormiddag heeft de Com missaris van politie te Rotterdam in de Meer manstraat aldaar, een onderzoek ingesteld in de Woelwijkstraat No. 43, benedenhuis, waar een man dood werd gevonden met afgesneden hals. Het is nog niet bekend of hier aan moord dan wel aan zelfmoord moet gedacht worden. De drie suikerfabrieken te Bergen-op-Zoom hebben door de vele regens thans weder werk. Hierbij zijn een groot aantal werklieden gebaat. In de stoomtram tusschen Heerenveen en Gorredijk heeft Zaterdag-avond de veehouder G. de N. zijn volwassen zoon ernstig met een zak mes verwond. Sterke drank speelde ook hier weer zijn rol. Een ander ontzettend geval deed zich den zelfden avond voor te Groningen. Daar kregen broer en zuster twist over een paar schoenen. De twist liep zoo hoog, dat de jongen, Arend, 16 jaar oud zijue zuster, Elisabeth, 19 jaar oud, een slag gaf, waarop zij een aardappelmesje van de tafel nam en Jharen broeder daarmede zoo diep in den rug stak, dat de nier verwond werd. Onmiddellijk werd hulp ingeroepen en daarna de gekwetste overgebracht[naar het academisch zie kenhuis. Zijn toestand was gisteren redelijk. Door de rijksambtenaren te Stramproij zijn 5 zoutsmokkelaars betrapt; 4 namen de vlucht met achterlating der zakken, 1 werd aangehou den. Ook de gevluchten zgn bekend. De brug over de Nauernasche vaart tusschen Westzaan en Assendelft verkeert in zoodanigen toestand, dat de Maatschappij van den Zaan- landschen communicatieweg die voor rij- en voertuigen voor onbepaalden tijd heeft afgesloten. Te Amsterdam bestaan plannen tot overbrug ging van het Y. Brammetje Muller loopt niet meer langs Rot terdam's straten. Deze bekende straatfiguur is aldaar opgenomen in het armhuis. Bij velen, en vooral bij de straatjeugd, is //Brammetje// be kend. Van den ochtend tot den laten avond op de straat, de nachten dikwerf onder den blooten hemel doorbrengend, altijd zwervend, werd hij meestal door een zwerm plagende jongens achter volgd, wat dikwijls aanleiding gaf tot straat- tooneelen en gewoonlijk hiermede eindigde, dat Brammetje in een politiebureau een toevlucht zocht. In de laatste jaren voorzag de man door be delen in zijn onderhoud, en dat bedelen had dikwijls plaats op brutale wijze. Een twist had Zaterdag-avond aan de Egelan tierstraat te Amsterdam tusschen man en vrouw plaats, met het ongelukkig gevolg, dat de vrouw in beschonken toestand, de deur uit vloog, zij kwam iu het water terecht en werd levenloos opgehaald. In de Tijd lezen wij over een relletje te Am sterdam het volgende De anders zoo rustige O. Z. Voorburgwal tusschen de Doelenstraat en de Stoofsteeg was Zaterdag-middag in iep en roer. Van de menschen, die zich voor een bepaald perceel langs den wal kant verdrongen, werd een niet gering contingent geleverd door huismoeders en werksters met ontstelde gezichten en groezelige floddermutsen 't was Zaterdag benevens jongens van den //ossenslager// met vleeschmanden, van welke laatste „zeer betrouwbare" zijde werd verklaard dat er „een maasie in de gracht was gesprongen.// Nogal geen kleinigheid 't Mas dan ook te be grijpen, dat de politie met voorbeeldigen ijver aan het dreggen ging en aan het dreggen bleef zonder echter het //maasie// op te halen. Dat begon een paar flinke werklui te vervelen. Zij sprongen te water en dokenOogenblikken van angstige spanning Daar kwamen zij boven, torsend hun droeven lasteen hond met een steen om den hals Verademing, gelach en grappen onder de belangstellende menigte. Het „maasie// daar in de buurt, dat intusschen werkelijk haar dienst was ontloopen, kwam iets later terug met twee kruiers, om haar goed te laten weghalen, 't Scheen een dienst van minder aanbevelenswaar dig gehalte te zijn, want zij was reeds alleen met haar goed tevreden en liet haar loon 't was nog altijd Zaterdag gaarne in den steek, om er geen voet meer in huis te moeten zetten. Van de Amsterdamsche Tentoonstelling schrijft het Handelsblad Alles an 't afbreken I Rutschbaan, olifant, Duister Afrika, schip, Oud-Holland, wielerbaan, alles wordt afgebroken. De wereldbazar is ontdaan van winkeltjes en begint meer en meer transparant te worden, evenals de olifant die alleen van be neden naar boven niet dooizichtig is. Door zichtigheid is thans de kwaal van alles wat op het terrein staat. Zelfs de mailboot lijdt er aan en als men het paard voor de huifkar in het rechteroog ziet, kijkt men het linker uit. Met hangenden kop staat het dier en treurt. Het wordt tijd, dat de vilder er bij komt. Veel valt er van de afbrekerij niet te vertel len. 't Ziet er alles woest uit en de regen maakt het niet beter. In het hoofdgebouw lekt het door maar geen nood: bijna alles is reeds ingepakt. De mannen met bascule en duimstok hebben druk werk. De perskamer dient als bivak voor soldaten. De lange tafel op de zes magere pootjes wiebeliger gedachtenisse I is met meer van die tafels weg genomen. En terwijl alles aan het afbreken is, heeft de Amsterdamsche IJsclub ploegen grondwerkers aan den gang gezet om de dijkjes aanteleggen voor de baan. De halve omtrek aan de zijde van de Ruyschdaelkade is reeds afgepaald en gedeeltelijk ook reeds voltooid. Aan de groote tribune wordt het noodige timmerwerk ver richt. De expediteur Beudeker, die goederen, welke aan hem toevertrouwd waren, achterhield, is in hechtenis genomen. Moordenarijen. De Daily Dews verneemt uit Konstantinopel dat de berichten uit Klein-Azië ontzettend zijn. Alleen in Diarbekr zouden 5000 menschen gedood zijn. Oproer in China. Onder de Chineesche sol daten in Kioekiang is een oproer uitgebroken. Zij weigeren de wapenen neer te leggen en lachen om de mandarijnen, die machteloos staan. De toestand it ernstig. De bevolking is radeloos. De vreemdelingen zijn gewapend en op alles voorbereid. Ontploffing. Te Detroit (Am. St. Michigan) is het gebouw eener drukkerij ingestort, door het ontploffen van een stoomketel. Vermoedelijk zijn 41 menschen bij dat ongeluk omgekomen. Twaalf dooden werden reeds uit het puin gehaald. Er worden nog 29 personen vermist,die waarschijnlijk allen dood zijn. Antisemitisme te Berlijn. Aan de Voss. Ztg. wordt gemeld, dat het provinciale schoolcollege den Joodschen onderwijzeressen te Berlijn het recht heeft ontnomen onderwijs te geven in ver schillende vakken, waaronder het Duitscb. Uitbreiding der Roomsche Kerk. Onder de re geering van Z.H. Leo XIII,heeft de Kerk zich ont zaglijk uitgebreid, en wel met: 1 patriarchaat, 29 aartsbisdommen, 85 bisdommen, 3 abdijen, 59 vicariaten, 2 apostolische delegatiën en 32 apostolische prefecturen. Door slechte verlichting. De vrouw van een klant van een koffiehuishouder te Elberfeld stelde tegen dezen laatste een eisch tot schadevergoeding in,om dat haar man door de slechte verlichting van het café een trap af was gevallen, met het treurig gevolg dat hij overleed. De Rechtbank wees haar eisch ten volle toe, en bepaalde de schadevergoeding opl8,000Mark. Vermoord. De heer E. Kat uit Amsterdam, verbonden aan de hoofdadministratie van de Deli-Maatschappij te Medan (Deli), is blijkens een telegram aan het N. v. d D. uit Batavia door een amokmaker gedood vóór de sociëteit te Medan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2