MARKTBERICHTEN GEMENGDE BEBICHTEN. Ongelukken. Branden. Diefstallen. Voor geest en hart Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Staten roorgedragen de heer P. A.L. van O g- trop. LEIDEN, 15 November. Hier doet het praatje de ronde, dat de Burgemeester aan de directrice der middelbare school in overweging zou hebben gegeven, om het bekende voorval met de studenten maar niet te doen vervolgen, daar dan de meisjes als getuigen zouden wor den opgeroepen, wat haar waarschijnlijk niet aangenaam zou wezen. Te Delft heeft zich eergisteren-ochtend de 37-jarige vrouw van een werkman, moeder van 7 kinderen, terwijl haar man even naar de kerk was, door ophanging van het leven be roofd. Dezer dagen zijn van het opvoedingsgesticht Ned. Mettray 7 jongens weggeloopen, waarvan er 6 te Deventer zijn opgepakt. Eén is nog niet terecht. De ontsnapte persoon die te Alkmaar uit het Gerechtsgebouw tijdens zijn verhoor er was van doorgegaan, was bjj zijn aanhouding te Castricum doornat. Hij had over velden en door sloten heen een goed heenkomen gezocht. Te Langezwaag (Er.) kocht onlangs de koop man T. de V. een heemhond. Twee weken ge leden verscheurde die hond een schaap, toe- behoorende aan den vrachtrijder A. Brouwer. Als schadevergoeding werden eenige rijksdaal ders betaald, en de vermaning werd gegeven den hond vast te leggen. Daaraan werd echter niet voldaan. Andermaal kwam de hond in het land van B. en verscheurde wederom een schaap. Thans zal proces-verbaal wel niet uit blijven. In het Eriesche dorp Dantumawoude is de zoon van H. Bottema, onder wiens vee voor eenige dagen miltvuur werd geconstateerd, aan bloedvergiftiging overleden. Te Annerv.-kanaal (Dr.) is des nachts met geweld de deur van de boerenschuur van den landbouwer J. T. opengebroken en het nieuwe rijtuig een prachtigen wagen,die zich daar be vond, totaal vernield. Alles is stukgesneden, en wel in die mate, dat alleen het houtwerk onbeschadigd is gebleven. Niets is ontvreemd; een bewijs dus, dat het hier alleen eene wraak neming geldt. Natuurlijk is de zaak aan de politie in handen gegeven. Te Amsterdam zal met een kapitaal van f200,000 een vennootschap worden opgericht onder vMaison Pinksen», in hoofdzaak ten doel hebbende, voor welgestelde Israëlietische fami- liën de gelegenheid te openen bruiloften, fes tiviteiten enz. naar de eischen des tijds en de Mozaïsche wet te kunnen houden. De loodgieter L. Spiering, te Schagen, is door de Alkmaarsche Rechtbank, wegens het veroorzaken van brand door onvoorzichtigheid van de Hervormde kerk te Schagen, veroordeeld tot drie weken hechtenis. Bij den,.Trompenberg"teHilversum is door den heer R. v. D. een hert geschoten. Men vond het schot belangrijk genoeg om van het slacht offer eene photographie te laten nemen. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde het vonnis van de Rechtbank te Haarlem, waarbij Dirk Bosch aldaar wegens mishandeling met doodeljjken afloop hij wierp iemand zoo tegen een lantaarnpaal, dat hij voor dood bleef liggen werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De eisch van den officier, die in appèl kwam, was 5 jaar. In beide instanties trad Mr. H. Ph. 't H ooft als verdediger op. In het Erederik Hendrik-plantsoen te Am sterdam is een zak gevonden met den inhoud van 19 kippen en 1 konijn. Bü onderzoek is gebleken, dat ze van een diefstal, gepleegd in de gemeente Sloterdijk, afkomstig zijn. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het bedrag van het presentiegeld voor de leden van den Raad der gemeente Bussum met f 40 verhoogd en gebracht op f 110 per jaar. Door den verkeerden wisselstand is te IJmuiden een zandtrein tegen eenige ledige waggons gereden die op den lossteiger stonden met het gevolg, dat een aantal waggons gedeel telijk vernield in het kanaal terecht zijn ge komen. Naar wij vernemen zijn de heeren Mr. J. A. Sillem en Mr. J. E. Henny, leden van Gede- inhoudrijke telegram gezonden? Wjjl ik manheer William Stocker per telegraaf daarom verzocht heb, Sir! hernam de dikke leukweg. De geschiedenis in onzen Joc key-Club,ge hebt wellicht van de schande lijke belastering van Erancis vernomen, Sir? Ja! Goed, mij wilde de gedachte nu eenmaal niet uit den zin, dat Sir Benett daarbij de hand in 't spel had gehad, uit naijver of andere geheime redenen. Genoeg, mij beviel de heer nu in 't geheel niet, waarbij ge mij wel van geene persoonlijke inzichten zult beschuldigen. Zeker niet, Sir!—ga maar voort. Welnu, ik kreeg eensklaps lust een wei nig verder te weten en op eigen verantwoor ding mijn geld in den oceaan te werpen. Het lustte mij bijzonder, wat nadeis omtrent dien Sir te vernemen en daarbij mag ik niet looche nen, dat Erancis' lot ook invloed op mij heeft uitgeoefend. Ik voor mij kan het Sir Palmer niet vergeven, dat hij de op eene vlucht gelij kende afreis zjjns correspondents, zoozeer ver haast heeft. En toch, die schurk, welke zich dokter M' Lean noemde, had zijne kaarten zoo slim gemengeld, dat mijnheer Erancis ook al ware hij hier gebleven, steeds de benadeelde zjjn moest. Daar zijn we Goddank aan mijn huis, nep Wilson, toen 't rijtuig stilhield. Men kan c at lielsehe straatgedruisch geen woord fatsoenlijk spreken Ge gaat toch mee binnen, Sir Morley? Gewis, Sir. Beide heeren bevonden zich weldra in des doktert kamer. puteerde Staten van Noord-Holland, benoemd om de commissie uit te maken voor het aan- hooren van bezwaren van belanghebbenden te gen de onteigeningen voor den aanleg van een spoorweg van Alkmaar over Heer-Hugo- waard naar Hoorn. Te Rotterdam is een 12jarige jongen des nachts slapende gevonden op straat. Hij was door zijne ouders verlaten. De vader die ge scheiden van zijne vrouw leeft, is zwervende terwijl de moeder moet vertoefd hebben in een logement of in een ziekenhuis te Leiden. De commissaris van politie aldaar verzoekt op sporing en bericht omtrent het verblijf van gemelde ouders en bij vinding hen er op te wij zen, dat zij hun zoon af moeten halen. Dat was een pret. Een zanggezelschap te Nieuweburg (Er.) hield een feestavond. Het slot van het feest waseene algemeene vechtpartij onder de leden. Het ging er zoo erg toe, dat de marechaussee geen kans zag de vechtenden met de sabel te scheiden en ge noodzaakt was met den revolver te dreigen. Met flesschen, stoelen en banken sloeg men als ra- zenden op elkander in. Te Hilvarenbeek bezit iemand een hoed, die al 18 maal bij eene bruiloft en 16 maal bij eene begrafenis heeft dienst gedaan Bij de vie ring van het kroningsfeest van wijlen Z M. Willem III schitterde hij in den optocht. Da gen, data en jaartallen zijn in den hoed te le zen. Dit merkwaardig hoofddeksel blijft steeds gratis ter dispositie der dorpelingen. HaarlCt.) In een manifest van het Landelijk Comité voor Kiesrecht-uitbreiding worden alle demo cratische arbeiders-vereenigingen opgeroepen tot eene //nationale bijeenkomst", welke niet zooals aanvankelijk was aangekondigd zal ge houden worden op 17 Nov. a. s., doch op Woensdag 25 Deoember a. s. te Zwolle. Ter plaatsing bij den aanleg van Staats spoorwegen in Nederlandsch-Indië als tijdelijk adjunct-ingenieur der tweede klasse op eene bezoldiging van f 250 's maands, met eene ver hooging na éen jaar dienst van f 50 's maands wordt een civiel-ingenieur gevraagd. Aan de uitzending is verbonden: overtocht voor gouvemements-rekening als passagier der eerste klasse c. q. ook voor het wettig gezin; eene gratificatie voor uitrusting ten be drage f1500; c, eene voorloopige bezoldiging van f150 's maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia. Aanmelding voor 12 December bij gezegeld adres aan het Departement van Koloniën. Men zie verder de Staats Ct. no 269. De Koningin heeft f 50 geschonken voor de Brei- en Naaischool, verbonden aan de Protes- tantsche Bewaarschool te Wageningen, en f50 aan de commissie tot oprichting van een nieuw tijdschrift voor onderwas en handenarbeid, 't welk tegen Januari 1896 zal verschijnen. Tot voorzitter van den polder Wijdenes en Oosterleek (N-H.) is herkozen de heer K. Zijp en tot hoofdingeland de heer J. Pereboom Sr. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur (vacature R. Eilander) is gekozen de heer L, Schekker- raan. Naar de werkzaamheden te oordee'en die aan het paleis te Soestdijk gedaan worden, denkt men,dat onze Koninginnen reeds vroeg ia het voorjaar aldaar worden verwacht. Een Rumeensche prins, genaamd Constan- tin Mavracardato is te'sGravenhage in hechte nis genomen. Zijn arrestatie stond niet in verband met buitenlands gepleegde oplichterij zooals aanvankelijk gemeend werd. Nadat de Prins zijn indentiteit voldoende had bewezen, is hij weder op vrije voeten gesteld. Treuriq. Eene jonge'vrouw bedelde in den nacht van Maandag op Dinsdag op den bou levard Poissonnière, te Parijs. Haar toilet geleek niet veel op dat eener bedelares, in de wijze waarop zij haar hand uitstak lag iets edels, iets voornaams. Zij werd door de politie ge arresteerd en verscheen Dinsdagmorgen voor den heer Orsati, commissaris van politie. //Hoe is uw naam vroeg deze. //Marie Lebrun ik ben vijf en dertig jaar, woon rue du Eaubourg-Saint-Martin, nummer 38.// En de zonderlinge bedelares begon nu te vertellen, dat zij behoorde tot een der eerste adellijke geslachten van Erankrijk en dat haar gansche vermogen bij den laatsten krach was verloren gegaan. Men won inlichtingen in aan het opgegeven Ge vermoedt misschien zelf nauwelijks Sir, welk een gewichtigen dienst ge den huize Palmer door uwe onbaatzuchtige vriend schap bewezen hebt, begon de geneesheer in opgewondenheid. Neem plaats, drinkt u een glas wijn? Geen omslag, bid ik u dokter I weerde de dikke John af. Gaan we maar aanstonds ter zake. Goed, luister danuw telegram is een genadeslag voor dien sir Benett, daar het met duidelijke woorden behelst, dat hij niet is die, voorwien hij zich uitgeeft, maar een sluw be drieger. Dat had ik wel vermoed, nikte Morley droomend, maar ik begrijp niet, hoe dat zoo duidelijk in dit telegram kan staan. Hier staat het, //vermoedelijk erfgenaam een neef uit Indië, Horatio Benett, anders ge noemd Donaldson.» Welnu meende de dikke, hem verwon derd aankijkende. Wel, mijn beste Sir, dat hangt aldus sa men, vervolgde de arts, zich naast hem neerzet tende. De geschiedenis van dien Horatio Do naldson vormt een afzonderlijk hoofdstuk van die waanzinnigheid, waarvan men Erancis be schuldigen wil. Hij vertelde den aandachtig toeluisterenden edelman de geschiedenis van dien avond, waar op Sir Benett zijn eerste bezoek in Palmers huis had gemaakt en door den correspondent zoo hardnekkig met de vraag omtrent Donald son was lastig gevallen. Verder vertelde hij de geschiedenis van het goudvospaard derKoningin. CVVordt vervolgd.') adres, en vernam werkelijk dat Marie Lebrun niemand anders was dan de markiezin d'Albu- fera, die krankzinnig was geworden wegens het verspelen van haar fortuin op de Beurs. Dat was niet van de poes. Te Soumagne bij Luik heeft een bloedig gevecht plaats gehad tusschen drie Waalsche en zeven Duitsche mijnwerkers. De revolvers werden weldra ge richt met hei gevolg dat drie werklieden zwaar gewond werden. Eene vrouw, die met den twist niets te maken had, is gedood. Door katten verscheurd. In het dorp Layrac, nabij Toulouse, vond een meisje haar 65-jarige moeder in haar kamer liggen, badende in een plas bloed. *Een onderzoek bracht aan 't licht, dat de vrouw bij een val eene bloedende hoofd wonde had gekregen en daarop bewusteloos was blijven liggen. Drie katten, aangetrokken door den reuk van het bloed, waren daarna op baar aangevallen en hadden het vleesch van een gedeelte van het aangezicht, den hals en de schouders verslonden. Aan de krampachtige bewegingen der spieren en de verschrikte uitdrukking, welke de oogen der ongelukkige behouden hadden, maakte men op dat zij nog moet geleefd hebben, toen de katten tanden en klauwen in haar vleesch zetten. Een mislukte aanslag. Even voor Namen (België) is op den sneltrein een misdadige aan slag gepleegd. Over den spoorstaven was door onbekenden een ijzeren stang gelegd ten einde den tre'n te doen ontsporen. Het plan mislukte evenwel, doordat bij de aanraking met de loco motief de stang brak. De reizigers voelden een zwaren schok, doch kwamen met den schrik vrij. Een vreeselijke brand. Te Grenada (Mexico) is een groot schoolgebouw door brand vernield. Er waren 150 leerlingen in, en van deze zijn velen om het leven gekomen. Men haalde reeds 31 dooden uit het puin. Men vermoedt, dat de brand moedwillig ge sticht is. Twee leerlingen der school zijn onder verdenking van die misdaad gevangen genomen. Panama-kanaal. Deze door de schuld van een aantal schurken mislukte onderneming is weder opgevat. In het a. s. voorjaar zullen 3000 arbeiders die zijn aangenomen,er aan het werk worden gezet. Schadevergoeding. Het bestuur van den Kon- gostaat heeft 150,000 frs. uitbetaald aan de En- gelsche regeering, als schadeloosstelling voor de onregelmatige procedure tegenover den Engelsch- man Stokes. Overstrooming. Bij Epinal in Frankrijk is de dijk van het oostelijke kanaal over een lengte van 60 M. doorgebroken. Eontenay en Chateau zijn overstroomd. Mensehenlevens gingen niet verloren. Ook eene ovatie. Zooals men weet is de op- roerpredikster Louise Michel uit Engeland te Parijs teruggekeerd. La vierge Rouge werd door haar aanhangers p. m. 15.000 in getal met groot lawaai verwelkomd. Onder het roepen //Leve de Commune/» werd Louise naar een Café gereden, waar het er zoo dol aan toeging dat de deuren bezweken. De Parijsche politie liet het zaakje kalm afloopen. Veroordeeld. Liebknecht, de aanvoerder der sociaal-democraten is tot vier maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens majesteitsschen- nis,bij de openingsrede van het socialistencongres te Breslau begaan. De eisch van het O. M. waseen jaar en vervallenverklaring van zijn mandaat als lid van den Rijksdag. In de lucht gevlogen. Eene buskruitfabriek is te Odessa in de lucht gevlogen. Yijfmenschen zijn bij deze ramp gedood, en verscheidenen gekwetst. Een aantal huizen zijn vernield en beschadigd. Een gevaarlijk sujet. In Genève liep een jong- mensch een meisje van 17 jaar na met een pistool tot op de eerste verdieping barer woning, waar hij haar dood schoot. Toen schoot hij zich zelf levensgevaarlijk in het voorhoofd. Het meisje had korten tijd geleden een huwelijks aanzoek van hem afgeslagen. Priesters vermoord. Bij den opstand te Ma- latia (Turkije) moeten drie katholieke priesters vermoord zijn. Een tot het protestantisme overge gane Armeensche priester, heeft de bevolking van Sivas in opstand gebracht. Een bezoek aan Parijs. De geruchten zijn in Parijs verspreid, dat onze geëerbiedigde ko ningin Wilhelmina en hare moeder de Koningin- Regentes, volgens een telegram uit 's Graven- hage aan de Temps ontvangen, het volgend jaar de hoofdstad zouden bezoeken, Mens wraakneming.Om onzen lezers een staaltje te geven hoe het in hetaardsche tranendal waarin wij geplaatst zijn, er aan toe gaat, meenen wij een geval te mogen vermelden, dat de heer D o i n e 1 een Eranschman, dezer dagen is over komen. Hjj was vrijmetselaar geworden maar wierp het juk van het geheime genootschap af. Nu wilde het toeval, dat de heer D o i n e 1 leeraar was aan eene gemeentelijke cursus voor letterkunde en geschiedenis te Orleans. Wij geven dit stukje van een menschelijke wraak, om onze lezers te doen zien, hoever de menschen onder elkander zich wel eens dwars- boomen. De gemeenteraad van Orleans bestond groo- tendeelsuit vrijmetselaren,en zij meenden naar hun manier van doen hun gewezen broeder te moe ten vernietigen. Met 8 tegen 6 stemmen wer den de beide cursussen die de heer D o i n e 1 gaf, opgeheven, zoodat hij broodeloos werd ge maakt Nu prediken de vrijmetselaars verdraagzaam heid, maar zij kenden slechts den eisch van blinde volgzaamheid, en wie aan dezen eisch zich niet onderwerpt, wordt het brood uit den mond gestooten. De heer D o i n e 1 heeft in zijn afdwaling ondervonden, dat hij zijn Moeder had verloo chend. Immers zij die hun Moeder de H. Kerk lief hebben, kan zoo iets niet overko men. Wij Katholieken zijn dan ook te beschou wen, als de gelukkigste onder de stervelingen, want zoolang wij onze Moeder de H. Kerk trouw blijven, ons richten naar de Kerkelijke voorschriften, ons liefdevol zooals eene Moeder die geven kan, gegeven, hebben wij geen tirannie zooals den heer D o i n e 1 werd aangedaan te vreezen. Wij feliciteeren den heer D o i n e 1 met zijn terugkeer tot de Kerk, want het is een geluk te leven onder de hoede en bescherming derKerk van Christus op aarde, die haar beschermende hand reist aan een ieder, zij stoot niemand van zich af in elke wederwaardigheid des levens Een verschrikkelijk geval heeft zich te Strijen voorgedaan met den 18-jarigen knecht van den melkboer A. de K. De knecht wilde een boo nenbreker van den wagen nemen en kon het werktuig niet in bedwang houden. Hij viel achterover en kreeg de zware machine tegen het voorhoofd, zoodat dit openspalkte. Bijna onmiddellijk was hij een lijk Te Rotterdam is een 17-jarige schoor steen vegersjongen uit de dakgoot van een huis ter hoogte van de 3e verdieping op straat ge vallen. Hij werd in hoogst bedenkelijken toe stand in het ziekenhuis ter verpleging opge nomen. Een B-jarig aanvallig meisje dat zich naar de school te Knijpe bij Heerenreen zou begeven, is bij een der vele bruggetjes, waar over het kind moest, gevallen en verdronken. Een brand te //Wijzend" in de gemeente Nibbikswoud heeft de woning van den visscher Simon Yien en de boerenhofstede van S. Wijdenes vernield. Van den landbouwer Wijdenes ging behalve huis en inboedel ook de geheele oogst in de schuur aanwezig, verloren. Te Tubbergen is de [boerderij van Joh. Klein Robbenhaar met den geheelen inboedel en al het gewas eene prooi der vlammen ge worden. Zes stuks der levende have kwam mede om. Te Breda is Woensdag-avond de boven verdieping geheel uitgebrand van den heer Biermans, op de Houtmarkt. De brandweer was ondanks de groote voorraad licht ontvlam bare stoffen spoedig den brand meester. De waterschade is zeer groot. Op twee plaatsen is te Ginneken bij Breda inbraak en diefstal gepleegd, en wel bij Dr. Huber en den oud-kapitein Gefken. Er is veel zilver ontvreemd, waaronder stukken van his torische waarde; al wat niet van zilver was, is onaangeroerd gebleven. De daders hebben een beitel en hamer achtergelaten; willicht dat dit tot het vinden van het spoor zal leiden. In tusschen is de onmiddellijke nabijheid van België voor dergelijke praktijken zeer gunstig. Te Rijsen is wederom eene poging tot inbraak gepleegd, ditmaal ten huize van den kastelein J. t. H. De dief wist zich door opschuiving van een raam toegang te verschaffen, doch werd in zijn voornemen gestoord, doordien de dochter van genoemden t. H. door het dicht- waaien eener deur, werd gewekt en opstond, waarna de inbreker zich uit de voeten maakte. Men vermoedt, dat deze inbraak en de vo rige door denzelfden persoon gepleegd zijn. Elk vuur waaraan geen nieuwe brandstof wordt toegevoegd, dooft uit. Dit geldt in de geestelijke, zoowel als in de stoffelijke wereld. De geldzuchtige gelijkt den man, die zjjn dorst met zout water wil stillen. Hoe meer hij drinkt, hoe grooter de dorst wordt. Laster gelijkt op olievlekken, ze zijn moeie- lijk weg te wisschen. Onder goede vriendinnen. Ann a (Clara haar nieuw portret latende zien). Het gezicht is afschuwelijk, niet waar? Clara. Ja, het lijkt precies! Fideel. De rechter: //Ik heb je ditmaal vrijgesproken, maar ik hoop, dat wij elkaar binnen deze muren niet weer zullen ontmoeten.// De gevangene: //Waar kan ik dan het genoegen hebben, Edelachtbare HAARLEM. Hier ter stede wordt de instruc tie voortgezet in de vergiftigingszaak te Krom menie. Aanklager, huishoudster, dienstbode en aangeklaagde zijn in verhoor genomen, de drie laatst genoemde ook met elkander. Ten laatste onderging de aangeklaagde, vrouw van den aanklager een langdurig verhoor. Het scheikun dig onderzoek van het vergiftigde wordt voort gezet. De Commissie uit de ingezetenen onlangs benoemd ten einde te beraadslagen over het wetsontwerp tot regeling der grens tusschen Haarlem en Heemstede zullen op Woensdag 20 November a.s. des middags te éen uur in het Raadhuis alhier vergaderen. De heer J. R u ij s e n a a r s, bloemkweeker alhier is op 62 jarigen leeftijd overleden. Zijn bekwaamheid, in het vak was van algemeene bekendheid en op de Tentoonstellingen bewe zen zijn inzendingen, dat de heer R u ij s e- naars bij zijn bekwaamheid ook een smaak van arrangeeren wist te paren die onze bewon dering afdwong. De eerste prijzen voor zijn inzendingen van bouquetten, kransen en bloem stukken vielen hem dan ook steeds ten deel. Door het Provinciaal Bestuur, van Noord- Holland, dat hier ter stede in het Gouverne mentsgebouw vergaderd is bij enkele inschrij ving aanbesteed: lo. het driejarig onderhoud der havenwerken op het eiland Wieringen, prov. Noord-Holl. (Raming f3100 per jaar) Laagste inschrijver G. van der Lee te Me- demblik, voor f3540; 2o. het driejarig onder houd der duinen op het eiland Ylieland, be- hoorende tot de zeewerken in Noord-Holl. (Raming f 3000 per jaar.) Laagste inschrijver M. Daalder, te Terschelling, voor f 2280. Naar aanleiding van nevenstaande advertentie van het R. K. Parochiaal armbestuur voor de jaarlijksche Turfcollecte te houden op Woensdag 20 November e. k. bevelen wij met het oog op de groote behoefte deze collecte ten zeerste aan. Hier ter stede is veel valsch geld in omloop. Dezer dagen zijn door een winkelier ontvangen een valsch kwartje met de beeltenis van koningin Wilhelmina en het jaartal 1894 en een dubbeltje met de beeltenis van koning W i 1- 1 e m III zonder jaartal. Nadat wij dezen voormiddag om de Kerk- berichten lieten vragen, kon ons de opgave, bij het ter perse gaan van ons blad, nog niet ge geven worden. KUNSTNIEUWS. Het concert, gisteren avond door de Kon. Liedertafel //Zang en Vriendschap// in de concertzaal van de sociëteit //Vereeniging// gegeven, bracht eene talrijke schare belangstellenden bijeen, welke zich blijk baar in de uitvoering van een belangrijk en met zorg gekozen programma verlustigde. De Zangvereeniging zelve liet zich o. a. hooren in de toonwerken, waarmede zij dezen zomer in het buitenland zooveel succes mocht verwerven. Lettende op de samenstelling van het Koor, op de muzikale wijze, waarop het zingt, op de gezonde krachtsontwikkeling naast de bescha ving in de piano's lettende op deze en nog vele andere hoedanigheden, die den zang van dit mannenkoor sieren, kan hetgeen verwonde ring baren, dat de meest eischende kunstrech ters hunne goedkeuring daaraan hebben gehecht en der liedertafel eervolle lauweren waardig keurden. Tot de bij uitstek mooi gezongen nommers behoorden ongetwijfeld Germinal van R i g a en Gerechtigheid van Hol. Klankschoonheid en voordracht vielen hier om het zeerst te roemen. De kleinere werkjes van Loots, Gij, adelaar en De dichter is een vogel op gedichtjes van den Zeereerwaarden heer E. J. P o e 1 h e k k e, wer den door het publiek met warmte ontvangen. Beide composities mogen eene aanwinst heeten voor onze zangliteratuur, niet het minst, omdat zij eenvoudig en klaar van conceptie, liggen onder het bereik van die vereenigingen, welke soms vruchteloos naar wat bruikbaars zoeken. Overbodig mag het geacht worden, over de verdiensten van den koorzang welke in de overige nummers van het programma aan het licht kwamen, verder uit te weiden. Genoeg zij het te verklaren, dat //Zang en Vriendschap// aan hooggespannen verwachtingen heeft voldaan en de heeren zangers ons, onder de beproefde leiding van den heer W. Robert, verhef fende oogenblikken hebben geschonken. Solisten bij dit eerste concert waren mejuf frouw Betsy Hol (sopraan) en de heer W. Robert Jr. (viool.) Het mocht beiden ge lukken door hunne kunst voor zich een deel van het succes te verwerven, dat aan de uit voering in haar geheel ien deel viel. Vooral de eerste wist de harten te winnen door eene sympathieke stem en eene hoogst aangename voordracht. Innig mooi zong zij Elegie woor den van W. J. H o f d ij k getoonzet door haren vader, den heer Richard Hol. De heer Robert Jr., hoe verdienstelijk zijn spel overigens mocht heeten, was niet altijd even gelukkig in het figuurwerk van de door hem gekozen stukken. Eenvoudiger zaken zou den misschien meer indruk gemaakt hebben. Deze opmerking sluit niet uit waardeering uit te spreken voor het vele goede, dat in het spel rechtmatig viel te loven. De heerSchlegel begeleidde de solisten op het klavier. Voor hen, die geen vreemde lingen zijn is onze concertzaal, is deze sobere mededeeling voldoende om te weten, hoe de begeleiding dan werd vervuld. Wij meenen de liedertafel "Zang en Vriend schap,/ met den afloop van haar eerste concert geluk te mogen wenschenzij heeft in niet geringe mate haren alouden roem gehandhaafd. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD 14 Nov.L. Stoel en L. Wit lam. GETROUWD: 14 Nov.: F. J. A. M. Wesselingh en E. Peters. L. C. Smit en M. J. Serné. R. v. d. Werf en L. v. Wolferen. BEVALLEN: 1215 Nov.: A. J. Braakman-Ka merman, d. A. Mooymans-v. d. Laan z. J. W. v. Veldhuyzen-v. d. Wal, d. A. de Groot- Bouman, d. M. F. Ritsema-Kramer, z. T. Vring-de Jong, z. M. Bogaart-v. Aste, d. H. S. M. Boers-Huijsmans, d. OVERLEDEN: 1314 Nov.:J. Ruijsenaars, 61 j. C. C. Veneker, 9 m. J. E. Serné, 41 j. M. Stam, 8 d. H. v. Dungen-Sabelis, 81 j. ARRONDIS SEMENTS-RECHTBANK. Terechtzitting van 14 November 1895. 1 G. Kramer arbeider te Broek in Waterland 2 diefstallen 10 maanden gev. straf. 2. P. Maes uitgever te Brussel. Huisvredebreuk f15 boete of 10 dagen hechtenis met vrijspraak van het meerdere. 3. H. Th. Kessens werkman te Haarlem diefstal vrijgesproken. 4. P. Lina werkman te Haarlem heling 14 dagen gev. straf 5. J. C. v. Duffelen loop jongen te Haarlem diefstal met oord. desond. een maand gev. straf. 6. J. H. Zegwaard zonder beroep te Haarlem 2 diefstallen 6 maanden gev. straf. 7. G. Zoomer aardwerker te Haarlem ontuchtige han delingen plegen met iemand beneden 16 jaren. Een jaar gev. straf. 8. J. Vugts arbeider te Beemster opz. vernieling bij verstek 7 dagen gev. straf. 9. J. Vugts h/v C. de Jong te Beemster mish. bij ver stek 7 dagen gev. straf 10. C Keijsor zeeman te Velsen mish. bij verstek 2 maanden gev. straf. 11. P. Smit werkman te Zaandam openb. dronken- kenschap en wederspannigheid bij verstek f3 boete of 3 dagen hechtenis en eene maand gev. straf. 12. J. Hollebeek werkman te Zaandam storen eener geoorloofde openbare vergadering bij verstek 2 dagen gev. straf. leiden, 15 Nov. Op de heden gehouden vee markt waren aanvoeren en prijzen als volgt: paarden fa veulens f a 43 stieren 48 210; 219 kalf-en melkkoeien f105 a 228; 275 vare dito 87f 200;a 362 vette ossen en koeien f 115a 245, 46 a 62 c. per kilo;320 graskalveren f 14 162 47 vette dito 33 a 76, 60 a 80 c. per kilo; 2 nuchtere ditof 6 a.15788 vette schapen 16 a a 31, 35 a 40 c. per kilo; 42 weide dito 13 a 20; lammeren fa142magere varken 13 a 22 238 biggen f3.al2. Goudsche kaas f16 a 26.— Edamsche fa Derby f a per 50 kilo. Leidsche fa per 50 kilo. Aanvoer 76 partijen. alkmaar, 15 Nov. Aangevoerd 300 stapels gras kaas wegende 100 000 kilo. Prijs voor kleinef 30 25 commissie f31,50 middelbare f31.50 Handel vlug. zaandam, 14 Nov. Ter markt aangevoerde 5 stapels kleine kaas. Hoogste prijs f27 londen, 14 Nov. Veemarkt. Aangevoerd 100 Runderen, 3000. Schapen, 25 Kalveren en 35Var- kens. Men noteert: Runderen 2/4 4/4 ®?haPo q 3/6 a 5/8. Kalveren '2/6 a 5/2 Varkens 2/4 a per steen. edam, 14 Nov. Aangevoerd ^5 stukken boter per half kilo 62— a o.. grasboter a c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2