MARKTBERICHTEN, Laatste Berichten. 'n Fooitje voor de moeite. Afrika's ondergang. Branden. Diefstallen. Ongelukken. Voor geest en hart Allerlei. Bene slimme. Agent van politie (tot STEDELIJK NIEUWS. Een schipbreukDe Italiaansche stoomboot Solferno, die 1200 landverhuizers aan boord had, met bestemming naar Zuid-Amerika, heett schipbreuk geleden bij Ceuta. Tengevolge van het omslaan van een der reddingsbooten verloren een twintigtal der passagiers het leven. De overigen werden gered. Aeef en nicht. Er loopt te Brussel een ge rucht, dat prins Albert, de zoon van den graaf van Vlaanderen en vermoedelijke troonopvolger zich heeft verloofd met prinses Clémentine, de jongste dochter van koning Leopold. Vergaan. Het Engelsche stoomschip Leo is op de Deensche kust vergaan. Van de 23 man equipage werden er slechts 8 gered. Wat eén eer. Nu de kleine Boris, zoon van prins Eerdinand van Bulgarije waarschijnlijk z.g. orthodox wordt, is hij onmiddellijk de eer waardig gekeurd om in beeltenis te verschijnen in het zondagsnummer van een Bussisch blad. Een edel man. De weduwe van den heer Schwartz, den fabrikant, die te Mulhausen (Elzas) door een ontslagen werkman werd ver moord, heeft, ingevolge den laatsten wensch van haren echtgenoot, eene som van 50.000 franks beschikbaar gesteld, om verdeeld tc worden onder de werklieden zijner twee fabrieken. Kroonprins Boris Volgens de Difesa zou er sprake zijn van aan het conflict over de geloofs belijdenis van den kroonprins een einde te maken, door den knaap op te voeden in den Grieksch- Bulgaaischen ritus, d. w. z. den geiiniëerden. Op die manier zou de prins Katholiek blijven, de nationale gevoelens der Bulgaren voldoening vinden, en de Katholieke Kerk er zelfs wel bij varen, aangezien een Oostersch-Katholiek prins veel voor de hereeniging der Oostersche kerken met die van Eome zou kunnen doen. Wat al een spelen in de toekomst. Het prinsje is pas een paar jaar oud. Dezer dagen vervoegde zich liie- aan het hulppostkantoor aan het Centraal Station een boertje, die een aangeteekenden brief wenschte te verzenden. Daar hij in het geheel niet met de manier van verzending bekend was, wendde hij zich tot een heer, die juist het loket verliet met de vraag: «Worden hier de brieven met geld ver zonden?// »Ja, mijnheer,'/ antwoordde de aangesprokene, //hier bij het loket kunt u terecht.// /;Jao weit ie, mien zeun is op studie en et schreven om geld en nou 'k in stad bin, ken 'k em 't mooi sturen, want mien vrouw mag d'r niks van weiten „Nu, amice, de postambtenaar zal u wel hel pen, bonjour.// //Meneer//, zegt ons boertje voor 't loket, 'k wol mien zeun 'n centje extra sturen, hij woont in Delft. Hier is vief en twintig gulden, en 'n comfert, zet 't adres d'r maar op wat kost dat bie 'n ander?// //Ja, meheer dat gaat zoo niet; u dient zelf het adres te schrijven, het geld erin te doen en er vijf lakjes op te drukken." Dat was ons boertje te machtig en hij praat daarom zoolang dat de postambtenaar hem helpt. De commies schrijft het adres, doet het bankje erin en lakt den brief behoorlijk toe. Na hem gewogen te hebben blijkt het, dat ons boertje aan port en voor aunteekening moet betalen 22Vi ct. Hij legt een kwartje neer en terwijl hij zijn pet afneemt zegt hij: „Vriendelijk be dankt, heur, watterjover is, is veur jou'n meuite. Ie 'ebben 't er drok genog mit 'had, nee, nee, ie maggen 't gerust hollen 'k 'eb wel 'zien, ie hebben d'r ook nog lak achter op plakt, 't is goudkoop genoeg. Maor pas op, dat mien vrouw d'r niks van gewaor wordt want den krieg s. op mien kop, 't is 'n Satan. Nee, nee, hol die half stuver maor, 't komt joe tou, veur wat heurt wat, adjuus. (Amsterd. Ct.) 't Was op de plaats, waar de Tentoonstel ling geweest is. Duister Afrika werd afgebro ken zooals zooveel afgebroken wordt Voor de helft was het houten gebouw gesloopt; de andere helft stond nog, halverwege in geraamte. Tot zoo ver niets bijzonders. Maar daar kwam de wind op het open terrein nogal vrij sterk en duwde met alle krachten, tegen het houten schot aan de achterzijde, en duwde zoo hard, dat de //Duisternis// uitweek en scheef begon te staan tegen de dakspanten.De wind bleef duwen maar Duister Afrika week niet: de verbindings- balken waren nog stevig en hielden de karkas staande. De sloopers echter zagen al heel spoedig wat er gaande was „Kijk eens, we worden geholpen//, zei een. //Dat gaat gevaarlijk worden.// //Als we hem eens omtrokken// //'t Zal lastig gaan, maar 't is te probeeren//. En ze gingen met z'n achten op een hoopje inspecteeren waar de zaak het beste kans van slagen had. Nu was aan de zijde nog een ge heel zijschot blijven staan, dat het achterschot in den hoek flink steun gaf, en dat zelf steun ondervond van een gedeelte van het voorge deelte van bet voorgeraamte en de verbonden dakspanten. Op den hoek bleven de mannen staan en keken. «Hier staat-ie nog goed vast.// //Ja, maar als we hier trekken, krijgen we hem heelemaal om. Dan komt alles tegelijk naar beneden.// //We deden beter, op het zwakste punt te trekken," raadde een der gezellen. //Dan valt alleen dat stuk daar, en de rest blijft slaan. Neen, we moeten hem hier heb ben". En aldus geschiedde, dat besloten werd op het stevigste punt te gaan sjorren totdat de boei omviel. Een touw werd gehaald, een ladder te gen het schot gezet, en een jongen klom naar boven, om aan een dakspant het touw te be vestigen. Intusschen slingerden aan den anderen kant de balken een halven meter heen en weer in de rukwinden. //Jongens, zou de wind h t niet alleen af doen En de geheele ploeg stond een tijdlang te kijken of de wind let niet alleen zou doen. Maar de wind scheen daarop geen plan le heb ben. Afrika hield stand en de mannen zagen in, dat het zoo toch niet gaan zou. Een kwartiertje pauze, en men trok. //We moeten een takeltje hebben,// heette bet al spoedig. //Ja, een takeltje.* Bij een takeltje behoorde een paal, en bij den paal een plankje, en bij paal en plankje behoorde een heiblok en een schop om beide dingen goed in den grond te bevestigen, en om dat alles bij elkaar te krijgen, nam nogal wat tijd Eindelijk was het er. En toen weer aan het trekken trekken, jongens hij krijgt schot Op eiken ruk aan het touw antwoordde de karkas met een krak, maar vallen deed zij niet. Eindelijk nog een flinken rukeen laatste zucht en daar lag de hoekbalk. met afgebroken planken, maar meer ook niet. Het achterschot steunde zwaar der op de spanten en de wind deed de planken klepperen Toen opnieuw een laddertje, een nieuw touw een nieuw paaltje op een nieuw punt in den grond geheid. Een stuk of wat nieuwe man netjes erbij, en trekken opnieuw. Krak Krak Was dat het touw of het schot Krak Krak Plomp 1 Neen het was het touw geweest. Alle mannetjes in de monderDan maar weer een nieuw touw. En toen toen kraakte Afrika op al zijn grondvesten en helde en viel, viel in de modder, onder groot gejuich van alle werklieden op de tentoonstellingsterreinen. Bij de wed. T. op de Gedempte Haven te Hoorn is een gedeelte der woning door brand ver nield. Kinderen hebben vermoedelijk met vuur gespeeld, waardoor de brand is ontstaan. Gisteren-nacht is het hotel Apeldoorn te Yelsen door brand vernield. Ook de inboedel werd eene prooi der vlammen. Alleen de stal lingen bleven behouden. De groote poldermolen te Eenhoorn (Fr.) is Vrijdagnacht door eene onbekende oorzaak af gebrand. Er bes aat nu vrees, dat de polder onder water zal geraken. Te Botterdam heeft eene vrouw een 6 jarig meisje een mandje met boodschappen weten afhandig te maken. Het kind, voldoende aan het verzoek om even voor haar een boodschap te doen, liet haar het mandje in bewaring. Bij de terugkomst van het meisje was zij natuurlijk daarmede verdwenen. Een polderjongen die op een stoep op het Schie te Botterdam eergisteren-nacht in slaap was gevallen, is een zilveren horloge en een portemonnaie met ruim f 8 ontvreemd. Sedert Donderdag worden uit het pakket brieven, door de administratie van het post kantoor te Deventer naar Amsterdam verzonden, al de aangeteekende brieven vermist. Men ver moedt dat zy zijn gestolen. O. a. waren daaronder een brief aan de heeren Kerkhoven en Go. en een aan den heer F, Philippeau te Amsterdam Deze brieven zijn tot heden niet in het bezit der geadresseerden ge komen. De werkman G. Heere is in de veenderij „De nieuwe Bullcwijk// (Ouder-Amstel) door een noodlottig toeval te water geraakt. Hij werd door in de nabijheid zijnde werklieden spoedig op het droge gehaald. Ofschoon met alle moge lijke middelen beproefd werd de levensgeesten op te wekken, bleek het reeds te laat te zijn. Hij laat eene vrouw met vier kinderen na. Bij eene aanvaring op de rivier voor Bot terdam tusschen twee sleepbootjes, welke beide ernstige averij kregen, is de 24jarige dekknecht J. G., uit den Haag, door den schok over boord geslagen en verdronken Zijn lijk is nog niet gevonden. Te Averecst kwam het driejarig dochtertje van den molenaar J. Bos in een onbewaakt oogenblik te dicht bij dec molen, tengevolge waarvan he door de wieken doodelijk werd getroffen. Het kind werd levenloos opgenomen. De 19-jarige dochter van den kastelein J. te 't Meer bij Heeren*. een liep door de duis ternis misleid in de Compagnonsvaart. Op haar geroep om hulp liep de knecht van den vee houder B. te hulp, sprong in de vaart en redde met levensgevaar het meisje. Ons lichamelijk welzijn,onze zedelijke waarde,ons maatschappelijk geluk, onze politieke rust, alles hangt af van de beheersching van onze begeer ten en hartstochten, welke de ouden voor de deugd aller deugden wilden: matigheid. Een klein woordje eener scherpe tong kan zijn als een vonk, die brand sticht tegen onzen wil. Het aalmoes geven bluscht het vuur, Men geeft die giften nooit te duur. Bij voorbaat. Vader: //Het spjjt my mijnheer, maar mijn schoonzoon kunt u niet worden.// Jongmensch .- //Het doet my innig leed. Veroorlooft u mij dan ten minste, dat ik het huis door de tuindeur verlaat. Op straat staan twee mijner schuldeischers op den uitslag van mijn aanzoek te wachten.// eene oude vrouw). Sinds jaar en dag zie ik u bij elke terechtzitting tegenwoordig, Stelt ge zoo veel belang in de beschuldigden, dat ge hen zoo van top tot teen opneemt Vrouw. Ja, ziet ge, jaren geleden heeft iemand mij vijf gulden ontstolen en die kerel moet eindelijk ook hier eens voorkomen. Gevat. Bassompierre, de Fransche gezant aan het Spaansche hof, beschreef den Koning zijn intocht in Madrid. //Ik was gezeten op den kleinsten ezel, dien ik ooit gezien heb, zeide de gezant. //Zoo," zeide de Koning, //dat zal een aardig gezicht geweest zijn om den grootsten aap op den kleinsten ezel te zien." „Ik vertegenwoordigde Uwe Majesteit,// luid de eerbiedig het antwoord van Bassompierre. Dubbelzinnig. Hoe komt het dat de koffie zoo dun is? De meid heeft zeker weer te wei nig kofiieboonen genomen. Integendeel, lieve man, zij zal te veel kofiie boonen genomen hebben, als zij er minder ge nomen had, was de koffie beter geworden. HAABLEM. Op het accijnzenkantoor alhier is, naar wij vernemen, een valsche rijksdaalder aangehouden, dragende het jaartal 1871 en de beeltenis van koning "Willem III. Het rond- schrift was gebrekkig, overigens was de afwer king ook zeer bedriegelijk. Tegen den bierhuishouder D J., Leidsche- straat, is procesverbaal opgemaakt ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Vrij algemeen is men hier ter stede v in oor deel, dat het te nemen deel van Heemstede geen voordeel voor Haarlem zal aanbrengen. Opper vlakkig beschouwd zou men zeggen, dat dit wel het, geval zal wezen, doch gaat men berekenen wat het aan te hechten deel zal kosten aan be waking, bestrating, rioleering en verlichting, en neemt men in aanmerking, dat geen stukje bouwterrein geannexeerd zal worden, dan komt men tot eene andere slotsom.// Voor Heemstede is het eene andere zaak, die gemeente verzet zich dan ook met hand en tand tegen deze anexatielust. Dezer dagen heeft de winkelbediende G. Pollé van de firma E J. Westerveld aan het Verwulft zijn 50-jarige dienstvervulling herdacht. Hij ontving op dien dag de hartelijkste blijken van achting van zijn patroon. Pollé is nog steeds met vlijt werkzaam in de zaak. Uit den gang van een huis aan het Staten Bolwerk is, terwijl de deur even open stond, van den kapstok een winterjas ontvreemd. Gisteren-namiddag brak op de Biviervisch- markt een wagen met p. m. 5000 pond meel beladen midden door. Het voertuig was reeds vroeger gebroken en gerepareerd. Op Donderdag 21 November e. k. zal de Liedertafel //Haarlem's Zanggenot// haar eerste uitvoering geven in dit seizoen in de concertzaal der Sociëteit, «de Kroon// met begeleiding van i een instrumentaal kwartet. Mej. Anna Lut- k e m a n uit Amsterdam zal als zangeresse optreden. Aan de Zomervaart sloeg Zaterdag-namiddag het paard van den heer G e h r e 1 s bespannen voor een voertuig, waarin de eigenaar met zijn twee zoons gezeten was, op hol. Zij sloegen uit het rijtuig, de jongste zoon werd belangrijk aan het achterhoofd gekwetst. Vader en oudste zoon hebben lichte kwetsuren bekomen. Het paard liep tegen een lantaarnpaal aan en werd toen tot staan gebracht. Ons is onderstaand ter plaatsing gezonden: Met 1 November vangt het vereemgingsjaar van Weldadigheid naar Vermogen aan. In deze dagen worden de contributiën in ontvangst genomen bij de leden en worden aan hen, die zich nog niet tot eene vaste bijdrage verbonden, brieven toegezonden inhoudende het verzoek lid te wor den en door zoo mogelijk milde giften de Ver- eeniging te steunen Niettegenstaande bij de verzending de grootste zorgvuldigheid is in achtgenomen,kunnen enkele personen, tot wie een verzoek had behooren ge richt te worden, zijn overgeslagen; ook bestaat de mogelijkheid, dat door een verkeerd adres deze of gene brief niet is terecht gekomen. Voor dergelijke onwillekeurige verzuimen biedt het Bestuur der Vereeniging zijne verontschuldi ging aan, maar verzoekt tevens beleefd, dat wie dit gelden mocht, zich niet zullen laten weer houden hunne bijdrage aan de Vereeniging te schenken. Mededeeling aan een van de leden van het Bestuur, mondeling of per briefkaart, zal voldoende zijn tot herstel van het gepleegde verzuim. Bovendien zijn voor belangstellenden dagelijks van 91 en van 35 uur blanco-circulaires verkrijgbaar aan het Bureau der Vereeniging, //Doelen," Kamer No.2. Het Bestuur gevoelt zich gedrongen tot deze mededeeling in het openbaar, aangezien de Ver eeniging er op bedacht behoord te zijn hare middelen te versterken, en, zal de Vereeniging op den duur kunnen voortgaan hen te onder steunen, die nu ondersteuning erlangen en tevens de helpende hand uitstrekken over hen, die zichsedeit 1 November j.l. weêr aanmeldden, het bedrag van contributiën en giften noodza kelijk zal moeten stijgen. De Vereeniging betreurt het, dat de namen van enkele vermogende stadgenooten nog altoos in hare boeken worden gemist, of daarin voor komen voor een luttel bedrag en dat nog zoo velen, voor wie eene jaarlijkscke bijdrage van drie gulden geen bezwaar kan worden ge acht, zich van aansluiting onthouden. De mededeeling zal wel overbodig zijn, dat, hoewel groote giften als zeer gewenscht moeten worden beschouwd, ook de kleinste in dank zullen worden aangenomen. Het is reeds dikwijls gezegd, maar kan niet genoeg worden herhaald: „Ach, mocht het werk van Weldadigheid naar Vermogen'/ de vrucht- zijn van het samenwerken van allen,rijken en min der bedeelden ter leniging van den nood van hen, die veel of alles ontberen. B URGEItXiIJKE STAND. BEVALLEN: 1318 Nov: J. Wijnveld-de. Wilt, d. J. H. W. Smir-Schindler, d. A. Schiphorst- Strijbis, z. C. Prinsen-Rob, z. A. C. v. d. Horst-v. Dijk. z. R A. Kwast-Wessels. d. E. Godefrooy-Bloemzaad, z. A. C. A. v. d. Caap-de Graaf. z. H. M. C. Vos-sammels. d. C. A. Gussenhoven-Schrönen, z. N. G.v. Geleen-z. Aken, d. M: Bergman-Bonfrer, z. (levenloos). M. C. Umans-Kockkelkoren, d. OVERLEDEN: H. Lucas- v. d. Stappen. 64 j. A. B.Hetem, 11 m.L. E. Baschij, 8j.M.E. Huis man, wed. Berghuis, 56 j. J. H. Recourt- v. d. Bende, 65 j. B. Walig, 16 j. L. C. C. J. le Clercq, 69 j. M. Creemers, 66 j. P. D. Tijssen, 11 d. haarlem 18 Nov. Tarwe, roode f a witte f6.30a f6.25. Rogge f4.50 a 4.20. Haver 2.871/2 a 2.75 Gerst f a Duivenboonen 5.80 af.Paardenboonen t 5.05 a f 4.80 Bruineboonen 11,a Gr. erwten f 5.50 a Capucijnd. f a Koolzaad fa Mosterdzaad bruin fa Geel f Lijnzaad faper hectoliter. Karwijzaad f a Maanzaad f per 50 kilogram Kanariezaad f 6,40 haarlem, 18 Nov. Boter aangevoerd 127 K.G verkocht '127 KG. f 1,20 a fl.30. Biggen aangevoerd 164stuks, verkocht 164 stuks, f 4.—a 7.Schrammen aangevoerd 81 stuks, verkocht tflstuks, f 8.af 12 Appelen aangevoerd 169 hectol. verkocht 169 hectol. 3,a f 5.Peren aangevoerd 94 hectoliter, ver kocht 83 heet. f 4,a 8,Aardappelen aange voerd 780 heet. verkocht 712 heet., f 1.20 a 2, londen, 18 Nov. Veemarkt aangevoerd 1800 Runderen, 9.000 Schapen. 10 Kalveren en 60 Var kens. Men noteert: Runderen2/4 a 4/8, Schapen 3/8 a 5/2, Kalveren 2/4 a 3/6 en Varkens a per steen. leiden, 16 Nov. Boter per i/4 vat lequal. f54 a 60 2dequal. 44 a,52 aanvoer midm. en handel vlug. delft, 16 Nov. Heden waren alhier op de kaas markt aangevoerd 27 stapels kaas wegende 5589, kilo, prijs 16 a22 c per kilo. edam, 16 Nov. Kaas, aangevoerd 41 stapels, we gende 8124 kilo prijs f29middelbare f Schiedam, 18 Nov. Moutwijn per HL. zonder de bel. f 10.Jenever id. f 1450. Amsterdamsohe proef id. f 15.75 Spoeling per Ketelbeurs f 1.20 Spoeling commissie f f Beursuoteering Brandersbond en f af Amsterdam, 18 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerd 309 runderen, van welke de prijzen wa ren: vette koeien le qual. 60 a c, 2e qual. 56c. 3e qual 46 c per kilo; 130melk- en kalfkoeien f 100 a 230 vette kalveren le qual. f 2e qual. f per kg. 4 graskalveren fa 42nuchtere kal veren f9 a flllBschapen falammeren a692 vette varkens "30 a 34 c per kilo. hoorn, 16 Nov. Op de weekmarkt werden he den de volgende prijzen besteed: tarwe 1 6.a 7, rogge f a gerst f 4,25 a 5,haver f 3.a 3,50; erwten witte f 9alOgroene fll,a 12 grauwe f 14,a 17.vale f 12,al 6boonen bruine f10,75 a 11,50 witte f 10.a 11,—paarden- f5,— a 5,50 mosterdzaad f 14,25 a karwijzaad 14,25 a 14,50 per heet. Paarden f75 a 150, veulens fa koeien f a schapen f 20 a f 31 lammeren f a kalveren flèa 18, varkens i 12 a 21 zeugen fa biggen f3.50 a 7,kippen fa eenden aa kipeieren f 6.a per 100 stuks; boter 671 '2 a 70 c. per kop, aardappelen f a peren fappelen f a v per heet. Rotterdam, 18 Nov. Op de veemarkt waren aan gevoerd: 147 vette runderen, 73 vette kalveren nuchtere kalveren, 1739 schapen of lammeren. 628 varkens. biggen bokken. Koeien puike qual c. le qual. 65 c 2e qual 58 c. e kal. 54 c. ossen puike c. le qual. c. 2e qual.. 58 c. 3e qual. 52 c. stieren lequal,2e qual kalveren le qual 90 c. 2e qual. 80 c. 3e qual. 70 c. schapen le qual 66 c. 2e qual. 56e. c. varkens le qnal. 38 c. 2e qual. 36 c 3e qual. 34 c. Handel in vette runderen door kleinen aanvoer over het algemeen iets vlugger, le qualiteit vette ossen niet aangevoerd. Schapen iets vlugger. Hoe wel de aanvoer van kalveren gering was, was de handel niet vlug. Varkens met redelijken aanvoer en tamelijk vluggen handel. Aardappelen Zeeuwsche jammen fl.70 a 2.dito blauwe fl.70 a 2..Spuissche jammen f2.a 2.50 Elakkeesche jammen fl.70 a fl.80. Brielsche witte fl.80 a 2.25. Geldersche blauwe fl.90 a 2.dito kralen f 1.80 a 2, Tamelijke aanvoer en vraag. Zoetemelksche kaas f23.50 a 26.Aanvoer 7 partijen. Handel traag. Zeeuwsche eieren f5.50 a 5.60. Overmaasche dito 5.60 a 5.80 de 100 stuks. Het Italiaansche eskader is uit Napcis naar de Levant vertrokken. Een vijftal pantserschepen en eenige torpedo booten worden, naar men zegt, gereedgemaakt om onmiddellijk zee te kunnen kiezen. Te Cleveland in den Amerikaanschen Staat Ohio, is tengevolge van een verkeerd signaal een wagen van de electrische iram met 20 a 30 personen van een 30 M. hoog viaduct in de Enyahoya-rivier gestort. Eenige personen wisten nog in tyds van den wagen te springen, de overigen verdronken. Dertien lijken zijn reeds gevonden. ADEN, 18 November. De iman van Sana provincie Jemen, bevel voerend over 45,000 met Martini geweren gewapende Arabieren, heeft denTurkschen troepen klop gegeven. Drie bataljons zijn achtereenvolgens in Sana ingeslo ten. BBUSSEL, 18 November. De KXième Siècle kondigt als zeker de verloving aan van prinses Henriëtte, dochter van den graaf van Vlaanderen, met prins Emanuël, zoon van den hertog d'Alen- qon. BOME, 18 November. Te Beggio Calabra heeft men heden-avond een sterken schok van aardbeving gevoeld. Veel volk kwam op straat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 3