THft EKKLl M 1). tea a a prins Ferdinand en verliet daarna de stad. In het Mausoleum werd ter gedachtenis aan den eersten vorst vaa Bulgarije eene godsdienstoefening gehouden, waarbjj Fer dinand, de hofstaat, de ministers en tal van officieren tegenwoordig waren. Italië. Opnieuw zgn hevige aardbevingen ge voeld te Milazzo. Volgens een telegram ait Rome aan de Politische Correspondent is de ministerraad bijeengeroepen naar aanleiding van politieke verhandelingen van Rnaland en Dnitscbland betreffende voorstellen van Oostenrjjk-Hon- garge over den toestand in Tarkjje. Spanje. Na de Spaaueche regeering niet tot een vredelievende oplossing der Cubaansche qnaestie kan komen en de opstandelingen in hnn verzet big ven volharden, znllen in het begin van December 26 kanonneer- booten de Cnbaansche kost blokkeereu, om voor goed een eind te maken aan den toe voer van hulptroepen en amnnitie naar de opstandelingen. Zwitserland. Bij gelegenheid dat in den omtrek van Zarich springproeven waren genomen met landtorpedo's,nam men inWinterhur(afstand 3 geographische mglen), Tagelswangen, Tnrbenthal, Itlnau, Frendweil, enz. eene aardbeving waar; de barometer wees 753.5 mM., een vrg lagen stand; de lucht was rnstig. Daar hoorde men plotseling nit westelijke richting een rollend geluid zich voortplanten langs den grond, net alsof een zwaar beladen vrachtwagen in vlie gende vaart over de Btraatsteenen rjjdt. Toen het onder het hnis was, waar de in zender vertoefde, hoorde hg achter elkan der twee slagen alsvaDden donder. Het rollend geluid duurde U/j a 2 se conden, de slagen met de vergezellende aardgolving 1 sec., de tweede slag was veel minder heftig dan de eerste. Alleen het westelgk gedeelte van het hnis trilde, het overige deel bleef onbewogeB. Ditzelfde merkte men op in een hnis, dat 60 meter verder ligt. 's Middags te 4 nur 7 Bee. herhaalde zich het verschijnsel, maar veel zwakker; een verwijderd gerommel van den donder, weer van het westen naar het oos ten. Tegen den avond kwamen sterke wind- stooten op, hst begon ta stortregenen, en 's nachts zag men bjj helderen hemel her haaldelijk sterren verschieten. De lnchtdrnk nam ving en regelmatig toe.» België. De socialisten te Gent hebben eene groote betooging gehouden om hun overwinning te vieren, er hadden geea ongeregeldheden plaats. Maar te Aalst zgn revolverschoten gevallen, met het gevolg dat de bereden politie een charge uitvoerde waardoor twin tig personen in het water geworpen en een dertigtal gewónd werden. In de Belgische Kamer is abfcé D a e n s in het vaur geweest met den heer Woeste en DeJonghe d'Ardoye. Het was zeer verstandig van den afgevaar digde De Jonghe d'Ardoye, wegens de tergende taal, die abbé Daens dorst te voereD, hem toe te voegen «Gjj moest zitten aan de linkerzijde.» De heerWoeste zei: öjj zit er eigenlijk al. Daarna bleef abfcé Daens het antwoord aan deze emi nente katholieke afgevaardigden niet schul dig, door te zeggen: dat bjj beter Katholiek was dan zg. Het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. Diefstallen. Bloedige botsingen hebben aanhoudend plaats. Tusschen Aleppo en Marosj is een gevecht geleverd en de Amerikaansche zendelingen te Bitlis zijn onder een escorte vertrokken. De Sultan van Turkije toont zich zeer smar telijk aangedaan nu de Engelsche minister-pre sident, lord Salisbury, geen vertrouwen stelt in zijne goede bedoelingen. Ik heb, verklaarde de Sultan, reeds tot mijn ministers gezegd, wan - neer lord Salisbury op die wijze twijfel doet ontstaan aan mijn goede bedoelingen, dan kan dit alleen zijn toe te schrijven aan de intri ges van zekere personen in Turkije of elders die meening komt voort uit valsche vermoedens. Ik herhaal, dat ik de hervormingen tot stand zal brengen, dat ik de documenten die ze be- «chrijven zelf ter hand nemen en zelf toezien zal dat elk artikel wordt uitgevoerd. Dit is mijn voornemen. Ik geef er mijn eerewoord op. Ik verlang dat lord S al i s b u r y dit wete, en ver zoek Zijn Lordschap vertrouwen te hebben in deze mijne verklaringen. Lord Salisbury vindt dat alles heel mooi gezegd van den Sultan, en deelde in het Gil denhuis mede, dat niettegenstaande hem van den Sultan een keizerlijken brief was geworden, hij nog geen vertrouwen heeft in de vervulling der beloften aangaande het invoeren der toe gezegde hervormingsmaatregelen in Armenië. Lord Salisbury sprak warme woorden van lof voor Bustem Pasja, vooral in zijn hoe danigheid van gouverneur van Syrië, en uitte ijjn leedwezen dat de Sultan in zijn omge ving niet mannen van gelijke qualiteit heeft. Nieuwe decreten zijn niet zooveel waard als een goed bestuurder. De bevoegde Mogendheden zullen haar best doen, maar men kan een diep invretende ziekte niet tot staan brengen door een slag met de roede. Uit Turksche bron verneemt men dat 800 Armeniërs in het district Enderes vijandig zijn opgetreden, het regeeringsgebouw en d e wonin gen der Mohamedanen in brand gestoken en Mohamedaansche families gevangen genomen hebben. Armeensche opstandelingen staken tien huizen te Kurtlrach in brand en leverden een gevecht, waarbij dooden en gewonden vielen, te Hashnementur. De dorpen Sousikudi, Kechkre, Moussali en Kerunli werden door opstandelingen uit Zeitoen in brand gestoken en geplunderd. Te Marsowan schoten de Armeniërs op de kazerne en het regeeringsgebouw, hetgeen een gevecht ten gevolge heeft gehad, waarbij dooden en ge wonden zijn gevallen. Voor de Afdeelingen der Tweede Kamer zijn tot voorzitters gekozen de heeren Lely, Conrad, Veegens, De Savon.in Lohman en Viruly; tot hare ondervoorzitters de heeren Vermeulen, v. d. Schrieck, Donner, Schaepman en Cremer. Aan de Kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Botterdam, Arnhem, 's-Graven- hage, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Groningen, Dordrecht en Zwolle, is gezonden een exemplaar van het algemeen overzicht van den handel van België met vreemde landen in 1894. HEEMSTEDE, 20 November. Eene commissie gekozen uit de grensregelings-commissie tus schen Haarlem en deze gemeente, de heeren: J. C. Onderwater, Mr. W. H. S m i t en Jhr. B. C. van Merlen, zullen een ontwerp- rapport opmaken. De vergaderingen der grensre gelings-commissie zijn niet publiek. VELSEN, 20 November. Bij de herstemming voor een lid van den Baad dezer gemeente is gekozen de heer P. Boggeband (lib.) met 221 van de 367 uitgebrachte stemmen. De heer N. J. Zwager (Kath.) verkreeg 146 stemmen. Van onwaarde 8. HAABLEMMEBMEEB, 20November.In eene slaapstede aan den IJweg in deze gemeente zijn drie personen gearresteerd als de daders van den gepleegden aardappelendiefstal ten nadeele van J. Bos. SCHIEDAM, 20 November. Hier ter stede zijn een aantal menschen erleelijk ingeloopen. Door de politiezoowel van Bijks als gemeente wege is tegen 75 winkeliers, branders, enz., proces-verbaal opgemaakt in zake den herijk en zijn niet minder dan 165 voorwerpen in beslag genomen. Dit buitengewoon groot getal processen-ver- baal moet in verband staan met het feit, dat de vroeger gebruikelijke berichten oi waarschuwin gen thans achterwege zijn gebleven. Te Amsterdam is een man die bij een advo caat aldaar een spiegelruit ingooide, tot zes weken gevangenis veroordeeld. Door het woest rijden van een koetsier met paard en rijtuig in de Hertogstraat te Nijme gen en van een paardenkooper uit Ottersum over reed de koetsier een 6-jarigen jongen, die levens gevaarlijk gekwetst werd opgenomen. Tegen de twee heeren die er een wedstrijd op nagehouden hebben, is proces-verbaal opgemaakt. Te Winterswijk hebben Maandag de wegers aan de fabriek van den heer M. M. Poppers het werk gestaakt. Zij vragen hooger loon. In het slop van Willem Klein te 's Graven- hage is een huis bestaande uit stal en boven woning ingestort. Een zolderkamertje werd bewoond door eene vrouw met haren zoon. Ongeveer te 6 uren in den morgen hoorden zij een hevig gekraak, en zonder zich lang te bedenken liepen zij den trap af het slop in. Bijna onmiddellijk achter hen schoven een paar vierkante meters metselwerk boven de staldeuren (ook dit perceel was een stalletje) naar voren, en onder vreeselijk gekraak stortte het huisje gedeeltelijk ineen. Het dak is voor een deel hangende gebleven. Het ongeval wordt toegeschreven aan het gooien met de staldeuren en het nu en dan eens aanrijden van de deurkozijnen. De bovenbewo ners verklaren nooit iets van wrakken toestand te hebben bespeurd. Onder leiding van den inspecteur der bouw- politie werd het puin opgeruimd en zijn de noodige voorzieningen gemaakt voor aangrenzende perceelen. Op het stoomschip Burgemeester van Vollen hoven, varende van Botterdam op Duinkerken, werd den 16n dezer bij vertrek van laatstge noemde plaats een der schepelingen vermist. Gisteren-avond vond men bjj de aankomst aan de Maaskade te Botterdam het lijk van dezen man in een der kolenruimen. Uiterlijke kentee- kenen van geweld waren niet te bespeuren. De prijs van het gas voor verwarming enz. is te Dordrecht van 6 op 5 cents per M.3. ge bracht. De Italiaansche gewezen bankier Alfred Bin- gen is uit Amsterdam naar de Belgische grens vervoerd. Hij was per rijtuig naar het station gebracht, vergezeld van drie rijksveldwachters in burger kleeding. De gevangene dronk in de wachtkamer 2e kl. een paar glazen bier, en toen de trein voorkwam, nam hij met zijne geleiders plaats in een coupé le klasse. Te Esschen zou de Belgische politie den arrestant overnemen. De Baarnsche verfraaiingscommissie heeft be sloten op de meeste wegen handwijzers te plaat sen voor het vreemdelingenverkeer Ook zal aan de Koningin-Begentes gevraagd worden aan den zoom van het Baarnsche boseh verscheidene ban ken te plaatsen. Zakkenrollers hebben op de St. Maartenspa ar- denmarkt te Gorinchem hun slag geslagen. Een Pruisische paardekooper hebben zij eene porte feuille met f1500 a 1600, en een boer uit de Ablasserwaard eene met f 300 ontrold. Te Helder is ten kantore van de heeren P. Groen en Zn., correspondenten der Nederlandsche Bank, een valsch bankbiljet van f 100 in betaling gegeven, dat slechts met moeite van een echt biljet kan worden onderscheiden. Het is ge merkt EE 5996 en gedateerd 4 Mei 1886. Eene vrouw heeft te Wittelte (gem Diever) haren man en vijf kinderen verlaten. Zij is met een ander naar Amerika vertrokken, f 60 mee nemende waarvoor zij inkoopen zou gaan doen. Met de Zondagsrust der kappers en barbiers te Amsterdam is het al weder gedaan. De meeste winkels zijn Zondags weder open. Een werkman te Botterdam deed Zondag bij de politie aangifte dat hem al zijn bovunklee- aing ontvreemd was. De zaak had zich volgen derwijs toegedragen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zwaar beschonken huiswaarts kee- rende, was hij ter hoogte van de Nassauhaven gekomen, zoo stellig in de verbeelding thuis te zijn, dat hij zich op straat uitkleedde en ia het gras ging liggen slapen Toen hij daarop Zon dag-ochtend, verstijfd van koude ontwaakte, waren zijne kleedingstukken verdwenen, en ook zijn schoenen en zijn parapluie. Hij wist zich overigens niets meer te herinneren dan dat hij zich had uitgekleed. Eenige heeren uit het gevolg der Koninginnen, met den intendant van het domein Soestdijk, hielden Dinsdag eene jachtpartij in de bosschen van het domein Soestdijk. In het Hotel-Zeiler te Baarn werd gedineerd. Zondag-avond tegen ongeveer 10 uur is te Veen- dam eene dienstbode spoorloos verdwenen. Het meisje is door hare moeder en hare zuster een eind op weg gebracht, en wel tot nabij een flinke, verlichte brug. Hoewel zij toen nog slechts eenige minuten had te wandelen, om ter be- stember plaatse te zijn, is zij thans nog niet daar aangekomen. Men vreest voor verdrinking, maar haar lijk is niet gevonden. Mevrouw Lunsingh Tonckens, te 's-Gavenhage, en Jhr. Sandberg, te Arnhem, hebben aan de pachters van hunne landerijen in de gemeente Opsterland over 1895 15 pCt. der pachtsom kwijtgescholden. De vinvisch onlangs te Callantsoog aangespoeld, heeft eene zuivere opbrengst opgeleverd van f 734.821/3- De Echo verhaalt hoe een edele menschen- redder aan zijn fooi dacht. In de Egelantiersgracht te Amsterdam viel een man. Maar er kwam ook een redder en de man was spoedig weer op het droge. Natuurlijk honderd nieuwsgierigen. De ge redde dankte den redder en wilde iets wat voor de hand ligt, naar huis om zieh te verkleeden Maar niet alzoo dacht de redder. „Jij mot mee naar 't politiebureel, andera krijg ik mijn drie gulden nietdenk jij dat ik voor niks werk En of nu de bibberende geredde al tegen spartelde, het hielp hem niet, hij moest en hij zou naar 't politiebureel. Zelfs met geweld voerde de redder zijn ge redde mede, totdat twee politiemannen zijn taak overnamen en aan het politie-bureel Westermarkt het zaakje werd beëindigd Gelukkig voor den //natte// brandde de kachel daar lekker. Door de Kiesvereeniging //Nederland en Oranje// te Amsterdam, zijn candidaat gesteld voor den Gemeenteraad: de heer mr. Th. Heems kerk voor de Provinciale Staten de heer Th. van Eeghen. Ook een reclame. Een winkelier te Detroit (Michigan) heeft een nieuwe reclame bedacht. Op iederen dollar, welken hij uit handen geeft, plakt hij een rond stukje papier met het op schrift„brengt mij terug in het magazijn van Jones, en gij ontvangt 1 dollar 5 cents van mij'/. Hij heeft zich vooraf vergewist of dat be plakken van de geldstukken ook in strijd met eenige wetsbepaling was, maar het bleek, dat er in dat opzicht geen bezwaar bestond tegen de reclamedollars. Een zachtzinnig vrouwtje Eene heftige tegen standster van het socialisme te Brussel heeft Zondag een steenen pan stukgeslagen op het hoofd van haren man, omdat deze, tegen haar uitdrukkelijken wensch, bij de gemeenteraads verkiezing voor de socialisten bad gestemd. De arme man werd in een bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebracht. //Dat komt er van, als vrouwen zich bemoeien met politiek zullen de tegenstanders van het vrouwen stemrecht zeggen. Maar de voorstanders zullen daarentegen aanvoeren: /.zoo gaat het, als men de vrouwen geen gelegenheid geeft, zei ven voor hare overtuiging op te komen,// Overreden en gedood. Een Amerikaansch wiel rijder, Harry Haievy, te San Francisco, die op zijn rijwiel van een wedstrijd terugkeerde, werd onderweg door een electrisch rijtuig overreden en gedood. Jodenbestrijding. De Duitsche Rijksdag-af - gevaardigde Ahlwardt moet voornemens zijn, //een tournee// te maken door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, om voordrachten te hou den over het anti-semitisme. Majesteitsschennis. Het gerechtshof te Breslau heeft den arbeider Frost, een recidivist, wegens majesteitsschennis tot 2 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Een groote gift. Madame Fontaine heeft hon derd duizend franks gegeven ten behoeve der werkstakers te Carmaux. Deze Fransche dame heeft reeds meermalen aan den journalist Roche- fort eroote sommen ter hand gesteld om ge brekhebbenden te ondersteunen. Overstroomingen. Zondag-avond om tien uur begon in Petersburg een vreeselijke overstroo ming. De zee, door den wind opgezweept, stuw de het water van de Newa op, zoodat de ri vier buiten haar oevers trad, de huizen aan den kant vier voet onder water zette en de dichtst bevolkte wijken binnen drie uur overstroomde. Er heerschte vreeselijke ontsteltenis. Een gevecht met roovers. Aan de Perzische grens zijn eenige Russische grenswachters slaags geweest met roovers die Rusland wilden binnen trekken. Driehonderd inwoners van een nabij gelegen Perzisch dorp maakten gemeene zaak met de bandieten, wat niet belette dat de Rus sen de overhand hadden en de Perzen met een verlies van dertig dooden en gewonden moes ten vluchten. Bomers in een klooster. In den nacht van 15 op 16 dezer drongen in het district Bagnorea zes of zeven roovers in een afgelegen Fran ciscanenklooster. Door het leven, dat de ban dieten bij het zoeken naar buit maakten, ont waakten de monniken een twintigtal hunner kwamen nit hunne cellen. Eenige hunner grepen geweren en losten schoten, waardoor de roovers verschrikt de vlucht namen. Groote diefstal. Een wisselagent te Brussel heeft eene dame aldaar opgelicht voor 600,000 franks waarmede hij ervan door is gegaan. Ver moedelijk houdt hij zich te Parijs op. De Pall Mall geeft een weemoedig zelfmoord- verhaal. Een in Engeland welbekend echtpaar, de heer Arthur Dacre en de actrice Amy Roselle, hebben armoe geleden, eigenlijk zoolang als ze getrouwd zijn. Want de een wofl niet spelen zon der den ander, en die bij-omstandigheid be zwaarde elk vinden van emplooi. Met de armoe kwam de fierheid daarover en de ontmoedi ging. Erin kunstreisplan, een reis door Aus tralië, moest alles goedmaken. En toen het niet ging, daarginds, kwam bij de ongelukkige men schen zonder godsdienst, wanhoop in liet spel. Een leagenlericht. In verschillende liberale bladen heeft dezer dagen het bericht gestaan, dat op den Index van verboden boeken ook een werk stond van den tegenwoordigen Paus, ge titeld //Over het kostbaar bloed van Maria// dat door Leo XIII zou geschreven zjjn, toen hij nog bisschop van Perugia was en verboden door het H. Officie bij besluit van 13 Jan. 1875. Sommigen voegden daaraan eene min of meer bedekte verklaring toe, als zou Pius IX niet op goeden voet met Mgr. Pecci hebben gestaan. Het geheele bericht is een grove laster en wordt officiéél door de nuntiatuur te Madrid tegengesproken Alweer wat nieuws In Engeland schijnen thans fietsen gemaakt te worden, waarmede men een grasveld kan maaien. Met dergelijke ma chines gaat het maaien driemaal zoo snel als als met eene gewone zeis. Het kleinste dorp.Het kleinste dorpje in Duitseh- land, Ehrausdorf bij Alt-Döbern in den Nieder- lausitz, telt vijf inwoners. De eene is de hout vester, de tweede de burgemeester, de derde de veldwachter, de vierde houdt eene herberg eu de vijfde een winkel. Een spoorweg-ongeluJc. Bij Stoumont, in de buurt van Verviers, zijn gisterochtend een goe derentrein en een passagierstrein tegen elkaar gereden. De drie voorste wagens van den passa gierstrein werden geheel verbrijzeld, maar ge lukkig was er niemand in. De machinisten en stokers zijn ongedeerd. Daar de lijn op dat punt maar één spoor heeft, bleef het rechtstreeksche verkeer er den geheelen dag gestaaktde reizigers moesten overstappen. Te Schiedam is een landbouwer door eene vrouw, een bedrag van f 120 ontvreemd. De commies van het Departement van Marine, v. G. te 's Gravenhage, is naar de ge vangenis overgebracht. De man wordt verdacht zich in zijne betrekking te hebben schuldig ge maakt aan verduistering ten nadeele van het Rijk. De hier bedoelde commies was geplaatst aan de afdeeling zegel, leges en registratie. De verduis terde gelden moeten bestaan in ontvangen en niet verantwoorde gelden. De aangehoudene nam voor den onmiddelijken chef zijner afdeeling de kas waar. Deze chef stelde ten volle vertrouwen in den onder hem geplaats'en ambtenaar en teekende de afreke- ningstaten, door deze hem voorgelegd. In deze staten was echter fraude gepleegd, en dit wel zooals nu blijkt tot een bedrag van f 3 a f4000. Naar men verneemt zou het verduisterde bedrag, dat toch reeds gedekt was door de borg stelling van den chef, door familieleden van den verdachte zijn bijeengebracht. Uit een logement aan de Kranestraat te 's-Gravenhage zijn drie jassen ontvreemd door

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2