B Y R H L A I). Armenië betreft, hoopt hg dat een kraohtig optreden der Mogendheden niet zal nit- blgren. Oostenrijk-Hongarije. In het Prater te Weenea zon dezer da gen eene «christelijke trouwen bijeenkomst» gehouden worden. Toen prins L i c h t e u- s t e i n en Dr. Laeger er verschenen, werd de vergadering door den vertegen woordiger der Regeering ontbonden, omdat het lokaal te vol was. De Minister-president van Hongarije geelt geruststellende verklaringen omtrent de hoading door de Regeering aangenomen tegenover Turkije. Oostenrgk-Hongarge, zeide hg, koestereu tegenover de Porte welwillende gevoelens, en zullen alle pogin gen aanwenden tot herstel van orde en rost in het Oosten en tot handhaving van het etatn quo. Italië. In de arseoalen te Rome heerscht groote bedrijvigheid. De pantserschepen te Gaeta en te Spezzia liggen gereed om te vertrek ken. De kruiser Piemonte gaat het Itali- aansch eskader in de Levant versterken. Te Rome is een diefstal gepleegd bg de welbekende vioolspeelster T e r e s i n a T n a (gravin FranchiVerney de la Val let te). De kunstenares maakt thans een reis door Rusland en van baar afwe zigheid hebben dieven gebruik gemaakt om al haar juweelen te bemachtigen. Ia ver band met hetgeen wg meermalen schreven over de groote onveiligheid in Rome is het van belang te vermelden, dat in hetzelfde hois, waar de diefstal gepleegd werd, een politiepost gevestigd is. Het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. In het distriet Enderes zijn de Armeniërs aanrallenderwijs opgetreden. Zij hebben een Turksch dorp bij Piaz geplunderd en in brand ge stoken. Er zijn troepen uitgezonden om het ge welddadig optreden der Armeniërs tegen te gaan. Te Zile (bij Amasia) in het wilajet Si was scho ten de Armeniërs op de Moslems, omdat de gepleegde moorden voor het grootste gedeelte door Turken bedreven zijn Door de autoriteiten worden maatregelen ge nomen; de goederen en de runderen die gestolen waren zijn door de autoriteiten ontdekt en terug gegeven. De Sultan kan maar niet besluiten aan de Mogendheden toe te staan om het aantal hunner schepen in de Turksche wateren te verdubbelen. Hij zoekt allerlei uitwegen. Nu weer schreef hij aan den Itussischen Czaar met verzoek om diens hulp en voorspraak, waarop een niet onbevre digend antwoord zou zijn ontvangen, 't welk de mogelijkheid niet uitsluir, dat Itusland aan de Mogendheden zou kunnen voorstellen van de gestelde eischen af te zien, vooral op grond van de aanvankelijke blijken van goeden wil, door den Sultan gegeven. De Daily Chronicle acht de Turksche quaestie verergerd. De groote Mogendheden zijn volgens dat blad voornemens een ulMmatum aan de Porte te stel len, bijaldien zij blijft weigeren, een tweede wachtschip in den Bosporus toe te laten, maar zelfs is het onwaarschijnlijk dat de Porte zal toegeven, omdat het bekend is dat sommige Mogendheden niet genegen zijn het ultimatum met geweld door te zetten. Trouwens verklaart de professor in de rechten te Oxfort Holland in een brief aan de Times dat het desbe treffend verzoek van de groote Mogendheden aan de Porte volkomen in strijd is met de trac- taten. Het concert in het Oosten duurt inmiddels voort, tengevolge der jaloerschheid van de con oertgevers. De een of andere Mogendheid zou wel een solo willen geven en de kanonnen doen bulderen maar de gedachte daaraan geeft kippenvel. Zoo zitten dan de Mogendheden bij een om den //Gouden Hoorn//, maar daar liggen klemmen en voetangels. De zaak is deze: De Vorsten van Europa zgn allemaal bezig den vrede te bewaren. Maar de een wil een grooter stuk bewaren dan de ander. De Times verneemt uit KonstantiopelEr is een heftig tooneel geweest in den Raad van ministers, tengevolge van de aanvraag van den Minister van marine om een krediet van een kwart millioen ten behoeve van de versterking der vloot.De Minister van binnenlandsche zaken zeide, dat de gewone begrooting van marine behoorde aangesproken te worden.Makmoed Pasja heeft zich later bij den Sultan beklaagd, dat de Giootvizier onbekwaam is gebleken om den ministerraad te presideeren. De arrestatiën van Armeniërs door de Turken te Konstantinopel duren voort; ze zijn allen af komstig uit de provinciën, waarheen zij terug gezonden worden. Uit Odessa verneemt de Times, dat eenige agenten van het Aimeensche comité pogingen in het werk stelden om ingezetenen van zuidelijk Rusland op te hitsen, om de verdrukte broeders in Klein-Azië te hulp te komen; doch dat de Rus sische overheid aan die propaganda paal en perk heeft gesteld. Toch is er eenige opwinding door te weeg gebracht. Verdeeldheid. Een p. m. 500 R. K. wevers te Tilburg hebben een tweetal vergaderingen ge houden om zich te veieenigen tot een Bond. Naar aanleiding daarvan bevatten de beide Tilburgsche bladen een advertentie, onderteekend door den zeereerw. heer deken van Tilburg, benevens een viertal parochie-geestelijken uit de ■verschillende wijken der gemeente, waarbij de „fabriekswerkers tegen elke deelname aan den Rond// worden //gewaarschuwd//,terwijl anderdeels de heeren fabrikanten worden uitgenoodigd, //van hun zijde niet zonder voorafgaande waarschuwing tot daadzaken over te gaan, om geen onwetenden slachtoffers te maken.// Wij noemen het een treurig verschijnsel in onze dagen van beroeringen, nu een groot aantal R. K. werklieden hebben gemeend tegen het advies van de geestelijke overheid met welke goede bedoelingen dan ook een Bond te stichten om hun belangen te behartigen, dat zulks een optreden der Geestelijkheid ten gevolge moest hebben. De Katholieke werklieden van Tilburg zullen zoo vertrouwen wij de inhoud der encycliek Rerurn Novarum van den Paus der werklieden niet uit het oog verliezen, die tot eensgezindheid en niet tot tweedracht aanspoort. Dat het in Tilburg niet in het reine is met de wevers blijkt ten duidelijkste uit eeu schrij ven, dat de Zeereerw. heer A. D. Smits, heeft meenen te moeten publiceeren, dat schrijven luidt als volgt Asm de Redactie der Tilb. Courant. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u bijgaande regelen in het eerstvolgend No, uwer courant te willen op nemen. In het //Verslag der 2de Vergadering van de Tilburgsche wevers// Nieuwe Tilb. Courant van 1 December 11.) komt onder meer het volgende voor «Ten slotte deelt de spreker (de heer Platte «mede, dat hij den Zeer Eer w. heer Deken heeft «gesproken, die te kennen heeft gegeven, dat, «als men voortgaat zich op een goed gods- //dien8tig terrein te bewegen en zich langzaam «organiseert, hij daar niet tegen is. Dus kan men u zich met goedkeuring van den Z Eer tv. heer Deken nconstitueeren.(Donderende bravo's.Leve P 1 a tt e.) Tegen dit relaas acht ik mij verplicht ten krachtigste te protesteeren het is geheel en al bezijden de waarheid. Ik durf zelfs verzekeren, dat er geen jota van waar is. Indien de heer PI. getrouw had willen weerg«ven, wat ik ver leden Vrijdag-middag tot hem heb gesproken, dan zouden de talrijke aanwezigen heel iels anders te hooren gekregen hebbendan waren zeker de «donderende bravo's misschien ook de daaropvolgende acclamatie achterwege gebleven. Tot toelichting van de wijze, waarop de Geestelijkheid is toegetreden, acht ik het nuttig hier r.og een enkel woord bij te voegen, een woord, dat ook het gevoelen uitdrukt van mijne E.E. medebroeders de E.E H.H. Pastoors en Kapelaans dezer stad. Het is er verre van af, dat ik onverschillig of minder belangstellend zoude zijn omtrent den maatschappelijken toestand onzer wevers. Inte gendeel. Gedurende de 20 jaren dat ik de her derlijke bediening hier uitoefen, heb ik hen, met name de zoogenaamde huiswevers, leeren ken nen als een der goede, ik durf zelfs zeggen, als een der beste elementen van Tilburg's bevolking. als mannen die zich onderscheiden door huiselijkheid, spaarzaamheid en godsdienstzin. Gaarne geef ik dan ook de verzekering, dat ik, zooveel in mijn vermogen ligt, hunne belangen steeds zal voorstaan. Maar zij kennen evengoed als ik, het Hollandsehe spreekwoord: «Men moet niet fe veel hooi op zijn vork nemen//, en dat andere: «Keulen en Aken zjjn niet in éénen dag gebouwd". 2 December 1895. A D. SMITS, Deken. EDAM, 4 December. Wegens het niet betalen der havengelden te Amsterdam worden de vis- schers uit Volendam en deze plaats door den Burgemeester bij getallen opgeroepen om naar Haarlem te worden getransporteerd, ten einde gevangenisstraf te ondergaan. In het begin dezer week is reeds een transport onder geleide van politie naar Haarlem vertrokken. HAARLEMMERMEER, 4 December. In deze gemeente zijn in den nacht van Zondag op Maandag verscheidene schapen door honden ver scheurd geworden. Algemeen hoopt men aldaar, dat maatregelen genomen zullen worden tegen de gevaarlijke honden, wijl thans des nachts de veiligheid voor mensch en dier niet blijkt verzekerd te zijn. ALKMAAR, 4 December. Gisteren-avond is hier ter stede eene buitengewone gemeenteraads vergadering gehouden waarin behandeld werd het ingediende verzoek om eervol ontslag van den geschorsten gemeente-secretaris, den heer J. Nuhout van der Veen. NIEUWER-AMSTEL, 4 December. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten zijn uitgebracht 1647 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 824 stemmen. Hiervan verkregen: C. v. B 1 a a d e r e n, anti-rev., lid van den Raad van Nieuwer-Amstel, 452 stemmen. P. J. Raaymakers, katholiek, 629 stem men. C. v. d. B o u t, lib., wethouder van Aalsmeer 542 stemmen. Herstemming tusschen de laatste twee. MONNIKENDAM, 4 December. De vereeni- ging «Kindervoeding// alhier, is weder met hare werkzaamheden begonnen door eiken morgen een boterham met een glas warme melk voor de schoolgaande kleinen beschikbaar stellen. Ongeveer tachtig kinderen maken hiervan ge regeld gebruik. HAARLEMMERMEER, 4 December. Tot bestuursleden der IJsclub te Hoofddorp zijn gekozen de heeren J. S m i t VII, H. d e G r o o t, •T. Klomp, E. B. Klaren, C. Dijt en H. Bakker. De eerste wedstrijd zal zijn hardrijden door paren. ZANDVOORT, 4 December. In deze gemeente hebben een aantal inwoners het plan opgevat een ijsbaan aan te leggen op een stuk land, gelegen achter de Burgerschool in de nabijheid van de halte «dorp Zandvoort". Een drietal pompen zijn ér geplaatst om Int land onder water te zetten. Ook zal het water uit eene nabij gelegen sloot worden gebruikt In de directie der marine te Arasterdam wor den proeven genomen met een nieuw soort van lanceerkruit, dat uitgevonden is door de geza menlijke buskruitmakers van Noord-Holland Utrecht en Zeeland. In ziju Memorie van beantwoording, zegt on ze Minister, zou hij strengere behandeling van de gevangenen niet wenschelijk en zelfs niet wel mogelijk achten, zonder tot lijtstrafl'en de toevlucht te nemen of tot eene soort van arbeid in Engeland in gebruik, doch die juist onlangs door eene commissie van enquête ten sterkste werd afgekeurd. Wat huisvesting, voeding, dek king, enz. betreft, zal het ongetwijfeld nu en dan voorkomen, dat die beter zijn dan in gezinnen, waarin tengevolge van nijpende armoede of ver- waarloozing, inderdaad gebrek en ellende wordt geleden. Toch zijn ze niet meer dan voldoende. Het is moeilijk dit in bijzonderheden aan te toonen. Toch moge een voorbeeld worden ge noemd. De voeding onzer militairen zal niet licht iemand te weelderig noemen. Toch ontvangt de soldaat gemiddeld dagelijks on geveer evenveel dierlijk voedsel (vleesch, spek en vet) als den gevangene in eene week wordt verstrekt. Staatsblad no. 180 bevat het kon. besluit van 18 November 1895, tot onteigening van gronden der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude welker bezit, ten behoeve van den vestingbouw, vereischt wordt tot het maken van wegen langs de Zijlwetering in den Vereenigden Binnenpol- der en langs den Hoogendijk. Een man die te Vollenhoven een visschuit in brand heeft gestoken, is te Lemmer aangehouden en achter slot gezet. Hij is daarna gevankelijk naar Heerenveen overgebracht. Te Rotterdam heeft de politie twee meisjes gearresteerd, die er hun werk van maakten om kleine meisjes het haar af te snijden. Onder de paarden van het 3e regiment huza ren te Amsterdam, heerscht de influenza. Te 's Gravenhage heeft eergisteren-avond een hollende stier, die omstreeks zes uur was losge broken, gedurende eenige uren groote ontstelte - nis veroorzaakt, daar hij in woeste vaart door de stad rende, zonder dat men er in kon slagen het dier te grijpen. Ten laatste werd hij op het Binnenhof door een onderofficier van de hoofd wacht neergeschoten. Hoe gevaarlijk het is iemand te doen schrikken, is onlangs te Beesd gebleken. Een jong meisje, krachtig en gezond, struikelde voor enkele weken op een donkeren avond over een zwart voorwerp, dat later bleek een jongen te zijn. die zich opzettelijk op den grond had gelegd, om schrik aan te jagen. Nog denzelfden avond moest een geneesmiddel aangewend worden, om haar ge schokte zenuwen tot rust te brengen. Niets mocht echter baten. Hare zenuwachtigheid ging over in krankzinnigheid en den lsten dezer maand is zij overleden. De Koningin-Regentes heeft gisteren den begrafenisdag van wijlen Koning Willem III vergezeld van eene hofdame, den koninklijken graikelder te Delft bezocht en een krans en bloemstuk op het graf van Haren gemaal neder- gelegd. Uit het verslag van het Staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten en over den staat dier gestichten in de jaren 1891, 1892 en 1893 in or.s land aan den Minister van Binnenlandsche Zaken uitgebracht door de heeren Dr. W. P. Ruijsch en Dr. A. H. van Andel big kt, dat het aantal krankzinnigen toenemende is. Op lo. Januari 1892 bevonden zich in de gestichten 6430 personen, nl. 3184 mannen en 3246 vrouwen, op lo. Januari 1893 6582, nl. 3269 mannen en 3313 vrouwen, en op lo. Jan. 1894 6733, nl. 3374 mannen en 3359 vrouwen. Het aantal nieuw opgenomen patiënten bedroeg in bovenstaande jaren gemiddeld 1434 per jaar, tegen 1409 in de voorafgaande driejaarlijksche periode. Een opstandje of beter gezegd eene vechtpartij met een dronken kerel bracht de Nes te Am sterdam in opschudding. Door een agent opge pakt, wilde hij niet meegaan, zoodat eenige agenten moesten te hulp komen. De man werd echter hoe langer hoe woester, scheurde een der agenten de kleeren van het lijf en beet een ander zoo in de hand, dat deze zich in het Binnen Gasthuis moest laten verbinden. Ten slotte gelukte het den woestaard achter slot en grendel te brengen. Bg het innemen van eenige hammen die bij een winkelier aan bet kozijn buitenshuis hadden gehangen in de Goudsbloemstraat te Amsterdam, werd een van deze vermist. De man ging de straat op om te zien of hij ook iets ontdekte. Op het eind der straat ontdekte hij den dief, het was een op een stoep liggenden Ulmerdog die bezig was het hammebeen van 't vleesch le ontdoen, omringd door vrouwen en mannen aan wie hij onder zijn smulpartij zijn tanden liet zien. Al de te Delft studeerende Indologen zijn uit het Delftseh Studentenkorps getreden en hebben besloten zelf een Indologisch Studentencorps op te richten. Eene Overmaassche boerin, die naar Rotterdam was gekomen om St. Nicolaas-inkoopen te doen, miste toen zij in een winkel, waar zij hare in- koopen had gedaan, wilde betalen, hare beurs, waarin f 40 moest zijn. Waarschijnlijk is die gerold. Wat een roofvisch al niet inslikt. Eene huisvrouw te Zevenbergen kocht 1,1. Vrijdag een snoek voor 30 cent en ziet, bij het schoou- maken kwam er uit zijn maag een kwartje te voorschijn. Een ingezetene van Oosterla nd (Schouwen) die bij advertentie werd aanbevolen als lid vim den gemeenteraad, schijnt daarmede zoo vereerd te zijn, dat hij dengene, die voor hem deze aan beveling had geplaatst, heeft uitgenoodigd zich bij hem aan te melden, teneinde een «goede belooning// te ontvangen. Door een 14 jarigen knaap werd den corres pondent van het N. Rbl. te Ginneken het vol gend verhaal gedaan: «Een 4 tal weken geleden, waren wij met ons vieren in het Mastbosch alhier, toen, aan het «Eeuwige Laantje//, een man zich bij ons voegde, die geheel voldeed aan het opgegeven signalement van den vermoedelijken moordenaar van het knaapje te Rotterdam. De kerel liep al pratende met ons mee, al dieper het bosch in en beloofde ons sigaretten, indien wij den volgenden avond terugkwamen. Op het laatst echter begon de kerel zulke ruwe, gemeene taal uit te slaan, dat we bang werden en ieder on zer op de vlucht sloeg. Een onzer zette hij na tot bij de boschwachterswoning. Toen was de kerel eensklaps verdwenen. Mgne vriendjes hadden bg het lezen van 't signalement dezelf de gedachten als ik.// Te Amsterdam is uit de Muidergracht het lijk opgehaald van een sedert Zondag verdwenen jongmensch. Op de Rozengracht aldaar is een schoolknaap plotseling ineengezakt en dood opgenomen. Zijn kameraadjes gaven zijn woonplaats op en ver gezelden het lijk van hun vriendje huiswaarts. Daar zijn nog eerlijke menschen in de wereld zooals dezer dagen bleek op den weg tusschen Breukelen en Nieuwersluis. Iemand uit eerstge noemde plaats vond een bankbiljet van f1000 op den weg en gaf er onmiddellijk kennis van. Het bezoek van HH. MM. onze Koninginnen aan de stad Zwolle heeft die gemeente f 14.127 gekost. De bakkers in ons land maken zich zeer on gerust, wij lezen ten minste in de Nederl. Bak kerscourant het volgende: De officieele cijfers deelen mede, er op heden 1500 last tarwe en 5500 last rogge aanwezig zijn. Nemen wij daarbij in aanmerking, dat er niet, zooals anders, hier en daar duizenden baaltjes meel in voorraad zijn, maar dat er nergens eenige voorraad meel aanwezig is, en dat de opslag ruimte van meelfabrieken, bakkers, op zolders en veemen, alles leeg is, dan slaat ons wel eens de angst om het hart, als eens een oorlog mocht uitbreken. Alleen het feit, dat de Dardanellen gesloten kunnen worden, zou ons in een penibel geval brengen, In tijd van oorlog zou met al onze levende en doode strijdkrachten niets uitgevoerd kunnen worden; binnen een paar dagen toch zouden wij broodeloos zijn en van honger moeten omkomen. Wij menen dat het nuttig is, bij zulke arme graanvoorraden heeren autoriteiten eens op dezen toestand te moeten wijzen. Vermist. Eene enveloppe, inhoudende voor 20,000 franks papieren is tusschen Luik en Brussel verdwenen. Toen de trein in het Noor - derstation te Brussel aankwam, was het kostbare pakje nergens te vinden. Een ingesteld onderzoek heeft tot niets geleid. Of het tijd wordt De Russische Regeering zal de gouverneurs der voornaamste provinciën oproepen tot eene bijeenkomst ter beraadslaging over maatregelen, om aan de boerenbevolking een beter bestuur en een beter lot te verschaffen. De voornaamste der vastgestelde verbeteringen zijn afschaffing van de lijfstraffen en maatregelen tegen machtsmisbruik van plaatselijke overheden, van wier willekeur de boeren thans dikwijls veel te lijden hebben. Men zal voorts ook maatregelen beramen ter bestrijding van het drankmisbruik. Verkiezingsdrukte. De Brusselsche brieven bestellers zullen blij zijn dat de verkiezingen zijn afgeloopen. Poor de 160 bestellers toch zijn van 6 tot 16 November in de buitenwijken van Brussel anderhalf millioen circulaires aan de kiezers gebracht. Elke besteller heeft dus gemiddeld tienduizend besteld, of duizend per dag. De kaars was uitgegaan. Te Chrastian, bg Piset, in Bohemen bracht dezer dagen de plot selinge dood van eene bruid, die voor het altaar stond om in den echt te worden verbonden, groote ontsteltenis teweeg. Anna Kitlen, heette ze en ze was 19 jaren oud. Terwijl de huwelijks plechtigheid voltrokken werd, zag ze plotseling aan haar zijde een kaars uitgaan, wat in zuidelijk Bohemen als een ongelukkig voorteeken wordt beschouwd. Met den kreet«De kaars is uit gegaan zonk zij neder in de armen van den bruidegom en was een lijk. Tusschen Franschen en Duitschers. Te Galata, eene voorstad van Konstantinopel, is Zondag avond een twist ontstaan tusschen matrozen van de Duitsche en van de Eransche postbooten. Een gevecht volgde, waaibg een der Eransche matrozen een levensgevaarlijken messteek be kwam Cholera. Zondag heeft zich in Galicië geen nieuw cholerageval voorgedaan. Eén persoon

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2