BINNENLAND. naehtte deier dagen, ïoo vertelt eea tele gram uit Lamberg, generaal B o d e s k o, de adjudant van den gonrerneur-generaal van Polen Sjoewalof, die op een inspectie reis was. *8 Nachts, tsrwgl de generaal en alle huisbewoners sliepen, werd de woning door kwaadwilligen in brand gestoken en stond reeds in vlammen, voordat de sla pers wakker werden. Bodesko, G re lt o f en de verdere bewoners, een kozak kenoverste Oehatsjel met zjjne zieke vrouw en vier kinderen, konden zich ter nauwernood redden. Bp de Russische marine heerscht eene buitengewone bedrijvigheid. Op de werven aan de Newna is alles in de weer met het bonwen van oorlogsschepen be stemd voor de Chineesche wateren. Deze schepen zouden wel eens, als ze gereed zjjn in de Turksche wateren kunnen terecht komen Oostenrijk-Hongarije. Eene vervolgiog zal ingesteld worden door het Openbaar Ministerie tegen den mi nister van Binnenlandeche Zaken Perc- z e 1 en den afgevaardigdeA ndreansky, wegens het misdrijf van tweegevecht. Turkije. Het is te Konstantinopel niet pluis. Dit blgkt maar al te dnidelgk nu de afgetre den Groot-vizier Saïd Pasja, metzjjD gezin eene schuilplaats heeft gezocht in het gebouw der Britsche ambassade. De Sultan schuift alles op de lange baan, de Gezanten der Europaesche Mogendhe den hebben daartegen reeds hnn stem doon hooren. Da Patriarch van Armenië heeft van den Paus 50.000 lire ontvangen ter leni ging van den nood. Begië. Het Oosten. GEMENGDE BÈBICHTÊn! Z.D. H. Mgr. Dontreloux, bisschop van Luik, heeft aan alle Katholieke bla den van zjjn bisdom, ook aan dib van de chriatelgk-democratischerichting een schrij ven gezonden, waarin hij de Redactiën verzoekt, alle staatkundig twistgeschrijf te staken dat de eendracht ouder da Ka tholieken kaa verstoren. Da Bisschop be roept zich, om zgn tusscheukomst te rechtvaardigen, op den brief van Z. H. den Paos aan alle Belgische bisschoppen samen,waarin de geloovigen worden aange maand, zich van alle onnoodig getwist over het sociale vraagstuk te oothouden. Een liberaal blad, De Oostendenaar is wegens lastertaal tegen de geeste:pkheid door de Rechtbank te Brugge veroordeeld tot het nitkeeren van 200 franks schade vergoeding aan elk der acht priesters die een proces wegens laster tegen het blad hadden ingesteld. Op Kreta zijn de Turken y,an het schermut selen geweest met de Christenen. Bij Sfakia zijn tijdens een gevecht zes Turken gesneuveld en een achttal werden gewond. Het is verschrikkelijk dat de Europeesche Mogendheden niet meer handelend optreden tegen de gruwelen, die onder het Turksche bestuur plaats vinden. In Cesarea. zijn opnieuw onlusten uitgebroken waarbij 300 Armeniërs zijn gedood of gekwetst. De overheidspersonen zouden erkend hebben dat de onlusten in Siwas uitgelokt zijn door Muzelmannen; voorts zijn drie Armeniërs gedood op de openbare plaats In het klooster Hassan nabij Erzeroem zijn de Bisschop en alle inwoners vermoord en het klooster is geplunderd. Te Koniah heerscht algemeene vrees en ontsteltenis. De reporter van het Engelsche tijdschrift de Graphic heeft van de bloedige tooneelen te Erzeroem eenige photographisehe afbeeldingen gemaakt, en deze schijnen het Engelsch-Ar- meensche comité tot een hernieuwde bedrijvig heid te hebben opgewekt. Het wenscht een deputatie naar lord Salisbury te zenden en beraamt een groote openbare vergadering alhier. De Daily Chronicle heeft den heer Gladstone aangezocht om de leiding van een nieuwe be weging ten gunste van Armenië op zich te nemen, doch hij weigerde dit te doen, onder ver klaring evenwel, dat hij een beweging voor de Armeniërs, die den Sultan ten goede dwingen kon, zou toejuichen. Een ontslag- quaestie. In een buitengewoon qijeengeroepen vergadering heeft de Gemeen teraad van Alkmaar de ontslag quaestie be- O, dan bid ik om verontschuldiging Sir! Daarom niet, Sir; het is mij een waar ge noegen u weer in Londen terug te zien Ge moet voor alles met uwen begeleider naar mijnheer Gibbs, den eersten politie-chef in Westminster, ge kent hem wellicht? Zeker, Sir. Goed, Sir. Mijnheer Gibbs is de man, die de giftige kruisspin in haar eigen net vangt. Hij zal zich verheugen, meer materiaal te er langen; maar gauw, Sir, gauw, daar mij bij de gedachte aan 't huwelijk eene pijnlijke on rust aangrijpt. Ik heb gegronde redenen om aan te nemen, dat miss Palmer, die thans op het landgoed bij Richmond vertoefd, iu een aanval van menschenhaat en onderwerping zco spoedig mogelijk gehuwd wil zijn, en dan Ik ijl dadelijk naar mijnheer Gibbs, Sir! onderbrak hem Erancis, tot weerziens! Hij drukte den dokter de hand en liep naar buiten; juist in den gang liep hij den dikken John. Morley bijna omver. Maar lieve hemel, riep deze, mijnheer Francis? nu, ge komt als door een engel hier heen geleid! Gegroet, mijn beste sir Morley! riep Fran cis hem de hand drukkende. Ik smeek u thans mets anders, tUu mij vrij te laten? eene ge- ige zaak roept nüj dringend naar de po- Rijd maar i\n,w\v4v handeld van den geschors'en gemeente-secretaris Bij het verzoek om eervol ontslag, had de Secretaris nog gevraagd acte te nemen van de storting der gelden, door hem gedaan bij den Gemeente-ontvanger, ter voldoening van het geen de gemeente blijkens het vorige Raads- verslag van hem te vorderen heeft, bedragende ruim f 1483, verminderd met f 375 tractement. In het verslag der commissie 'an vijf leden, welke met het onderzoek van deze zaak belast is, wordt gezegd, dat, hoewel het onderzoek nog niet is geëindigd, de commissie meent, tot een eervol ontslag niet te kunnen adviseeren. en het volgende besluit in overweging geeft //De Raad, //gezien het verzoek van den secretaris, ge hoord het voorstel van B, en W., overwegende, dat de secretaris gedurende vier weken is ge schorst, overwegende dat het onderzoek nog niet is geëindigd, overwegende dat onder de gegeven omstandigheden geen termen bestaan ot het geven van een eervol ontslag, "besluit den secretaris te ontslaan met in gang van de dagteekening van dit besluit." De leden der commissie van onderzoek, de heeren Mr. H. Boelmans ter Spill en Mr. J. P. Kraakman, lichtten dit voorstel nader toe. De heer Kraakman wees er o.a. op, dat de vordering op den secretaris, ten bedrage van ruim f 1483. drie posten be treft, terwijl nog niet is gebleken, dat daarmede de rekening is afgesloten. Ook is aan de commissie nog niet gebleken in hoeverre de secretaris medeplichtig is geweest aan de strafbare feiten van den gemeente-ontvanger da- zal bij de behandeling van de zaak door de justitie aan het licht moeten komen. Na eenige discussie wordt daarop door den Raad, met algemeene stemmen, besloten het voorstel der commissie aan te nemen en alzoo den gemeente-secretaris te ontslaan Daarna werd door B en W. een voorstel ge daan om hem tevens ontslag te geven uit de verschillende commissiën waarin de secretaris zitting heeft. De aanneming van dat voorstel in deze vergadering vond bij enkele leden eenige tegenkanting zij meenden, dat de Raad dit eerst in behandeling kon nemen, nadat men in staat zal gesteld zijn om daarover te kunnen nadenken Eene onvoorbereide behan deling aclitte men verkeerd, en de beer Kraakman stelde voor het voorstel van B. en W. in eene volgende vergadering te behan delen. Met 8 tegen 6 stemmen verklaart echter de Raad zich daartegen en daarna werd de secre taris uit alle functiën ontslagen. Het publiek op de tribune, die stampvol was bezet, betuigde meermalen instemming met de genomen besluiten. Bandeloosheid der jeugd, In eene gehouden vergadering der Fereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in Noord-Holland" werd door den beer mr. H. J. C. van Tienen, burgemeester van Zaandam, ingeleid"De toenemende bandeloosheid der jeugd." Door den spreker werd betoogd, dat ver betering noodig is. Vrij algemeen kwam men tot de conclusie lo dat het wenschelijk is in elke gemeente een politierechter aan te stellen, die eerst een berisping zou kinnen geven en daarna lichte straf opleggen 2o. dat snellere procedure noodig is en dat bij herhaling of ergere vergrijpen kinderen voor den strafrechter behooren gebracht te worden, en 8o. dat degelijke, organisatie wenschelijk is van de particuliere verpleging (onder streng staatstoezicht) in inrichtingen, waar kinderen kunnen worden opgenomen, die door den rechter gevonnisd zijn. Als wij deze vergadering hadden bijgewoond en er iets te zeggen zouden gehad hebben, zou ongetwijfeld door ous gezegd zijn Edele heeren hang een kruisbeeld in de scholen en de jeugd zal niet langer bedorven worden. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land zijn de jaarwedden van de volgende titu larissen met ingang van lo Januari e.k. vast gesteld als volgtvan den burgemeester van Ouddorp op f 250; van den burgemeester van Beverwijk op f 1000 van den secretaris van Beverwijk op f 1000. In Noord-Holland is de sluiting van de jacht op klein wild met uitzondering van die op houtsnippen bepaald op 31 Dec 1895, met zonsondergang. ITet verkoopen, te koop uitstallen en ver voeren van klein wild blijft uiterlijk tot en met 14 Januari 1896 geoorloofd. HOOFDDORP, 6 December De vleesch ou- wers hier en in de omstreken zijn zeer on e- vreden over den aanyoer van gezouten vleesch uit Amsterdam aangevoerd, dat hier voor 25 cents het halve kilo Wordt verkocht. "WESTWOUD, 6 December. In deze gemeente dienst bewezen en eene leelijke scheur in Be- nett's net gemaakt. Neem hem mee, hij is onze trouwste bondgenoot. Gaarne! riep Francis, indien tenminste Sir Morley mij die eer wil bewijzen. Nu geen plichtplegingen, riep deze. Men reed nu dadelijk naar mynheer Gibbs; de heeren werden door hem zeer vriendelijk ontvangen. Francis begon hem de laatste gebeurtenissen mede te deelen; alles scheen den heer Gibbs echter weldra te lang te worden. Hij scheen reeds zeer veel te welen. Laten we al 't onnoodigc ter zijde, heeren, liep hij eindelijk Ik wil u mededeelen, dat wij den gevaarlijken booswicht, zoo hij niet ge waarschuwd is, heden avond in een waardig gezelschap gevangen zullen nemen, daar ons tegenover Sir Horatio Benett nog de overtui gende bewijzen ontbreken. Heden avond reeds? vroeg Francis. O, Sir, hoezeer ben ik u dankbaar voor dat woord! Ik zelf zal mij naar de bestemde plaats begeven, vervolgde mijnheer Gibbs. Hebt ge lust, mij te vergezellen,mijnheer Francis? Uwe te genwoordigheid kan mij misschien van hoog belang zijn. Ik ben te uwen dienste, Sir. Dan neem mij ook mee, mijnheer Gibbs. had de dikke Morley, ik beb geene rust meer, **-o**vr.\v^Vc_ toee gif Vr. v iViuliOJ, Alk. UBU ^CCIIC IUSI JUt/Cl, de dokter. Anders stertt ge voc\, Sieuws- vveet^Bt ien 8°kurk achter slot en grendel gierigheid. Zeg eens, mijnheer Francis om.» ,ylt „ov|)1 dikke vriend hier heeft u eenen gewichtigcn J eigent^ van veel hS^n^myn' is overleden de heer J. Blom, die bijna 35 jaren lang als burgemeester de belangen beeft behartigd OEGSTGEEST, 6 December. Het stoffelijk overschot van den oud burgemeester H. D. t e r W e e is hier onder algemeene belangstelling ter aarde besteld. De overledene was gedurende 43 jaren burgemeester van deze gemeente en 35 jaren van Voorhout. AMSTELVEEN, 6 December. In deze ge meente breidt de typhus zich op bedenkelijke wijze onder de kinderen uit. Bij volwassenen kwamen in den laatsten tijd geen nieuwe gevallen voorde lijders nemen in beterschap toe. BEVERWIJK, 6 December. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben op eene vraag van den Raad dezer gemeente bericht gezon den, dat dit college niet bevoegd is de snel- heid van rijden van den stoomtram door de kom der gemeente te regelen de provinciale regeling schrijft voor71/2 KM. per uur. DE COCKSDORP, 6 December. De visschers die het Duitsche jacht Méteor, dat gestrand was, hielpen afbrengen, wachten nog steeds op de hun toekomende vergoeding. Zij vroegen inlichtingen by den in de zaak betrokken sleepdienst en ontvingen bericht, dat ook de Directie van genoemden sleepdienst nog in af wachting verkeert omtrent de afdoening van de bedoelde zaak. EDAM, 6 December. In deze gemeente heb ben zich op verzoek van Burgemeester en Wet houders eenige ingezetenen vereenigd tot eene commissie om op den aanstaanden Nieuw jaarsdag eene uitdeeling te houden aan de armen. Het zoogenaamde //wenschen// zal dan door de politie belet worden. HOUTRIJK EN POLANEN, 6 December. De aanvoer van beetwortelen aan de suikerfa briek alhier is geëindigd, De voorraad wordt opgewerkt waardoor de campagne tot omstreeks Kerstmis zal duren, ALKMAAR, 6 December, De niet eervol ontslagen secretaris der gemeente, de heer J. v. d. V. is door den Officier van Justitie na een verhoor bij den Rechter Commissaris ter in structie van strafzaken, in voorloopige hechte nis gesteld. Te Veendam is sedert eenige dagen Sieka Elik verdwenen. Men is nog in het onze ker of het meisje verdronken, vermoord of ontvoerd is, dan wel of zij in stilte naar el ders is gegaau Dit laatste wordt niet geloofd, na de verzekering harer ouders omtrent haar goed gedrag. Het afvisschen "an het Beneden Dwarsdiep tot het Beneden Verlaat, heeft geen resultaat opgeleverd. Het volk te Enschedé gaat tegenwoordig ruw te werk. Aanhoudend hebben er vecht- en snij partijen plaats. Nu heeft weder zekere A. V. bierhui'houder aldaar, een zijner bezoekers L. G. met een pook drie gapende wonden op het hoofd toegebrachten bij het verlaten eener herberg heeft zekere G. B. met een scherp werktuig een steek in den rug gekregen. Een zeer humaan man en verdienstelijk of ficier Dr. F. J. van Leent, inspecteur van den geneeskundigen dienst der marine, schout-bij- nach ridder der orde van den Ned-rlandschen Leeuw is te 's Gravenhage overleden. De wielrijdersvereeniging Salve te Dordrecht heeft van de dames-wielrijdsters aldaar een f-aai vaandel met het Dordsehe wapen er op Cadeau gekregen. Door wijlen dea heer H A Ernst, op 23 November overleden, is aan de Rolterdamscbe Vereeniging voor Katholiek onderwijs gelega teerd eene som van f2000; aan de St. Vincen- tiusvereeniging f 2000 aan de parochiekerk van de Martelaren van Gorcum f 2000 aan het Armbestuur van den PI. Laurentius f2000 aan het St Eranciscusgasthuis f 2000; alles vrij van lasten. Door dm herbergier Caron, te den Hout bij Oosterhout woonachtig, is bij de marechaussee aldaar aangifte gedaan, dat door hem uit Rot terdam een ongeteekende brief is ontvangen, waarin iemand zich Jack the Ripper noe mende, hem en zijn gezin bedreigt. Op den 15en P'ebruari van dit jaar verdween te Loosduinen de jongeling J. v. d. M., zon der dat ergens eenig spoor van hem was te ontdekken. Men vreesde dat hem een ongeluk op het ijs was overkomen. Dezer dagen echter werd bericht ontvangen, dat hij in Transvaal bij de spoorwegen werkzaam is. Te Groningen is in de vorige week eene wielrijdersvereeniging opgericht uitsluitend be staande uit professoren en doctoren. Sir Morley, antwoordde de chef der politie. Uw vertrouwen zal mij zeer vereeren, Sir, sprak Petersen, beveel over mij. Ik houd u bij uw woord, nikte Gibbs vriendelijk, en mijnbeer Morley nog op den koop toe. Maar onder voorwaarde, dat ge mijne orders blindelings zult gehoorzamen. Best, Sir, 't zal gebeuren! Dan houd u gereed, mijne heeren: ik zal u om acht uur aan Sir Morley's woning af halen. De drie verbondenen verwijderden zieli en reden om het doel niet te missen, dadelijk naar Morley's woning, waar zij een flink avond maal gebruikten en op Benett's ondergang feestelijk met de glazen klonken. XXV In de wreken ie handen der Gerechtigheid. In 't //Groene Hert" ging het op dezen avond recht luid fn luidruchtig toe. Het dotnpege- lagvertrek was opgevuld met woeste mensohen van beiderlei geslacht. Dikke tabakswolken be letten het ademhalen en het nare lamplicht trachtte tevèrgeefs den nevel te doordrin- gen. In een hoek dichtbij den ingang van deze hel zat litis met zichtbaren tegenzin en angst de deur bewakende, De brave Litis wist, da vreeselijke politieoogen elk zijner handelingen bespiedden Een oud e, zwarte wandklok snordde negen tieeactke alagen in de nabijheid dea diefs, die Te Amsterdam zijn valsche bankbiljetten in omloop gebracht van f 100. De bekende buitenplaats Rozenhof te Dor drecht is bij publieke verkooping, ten over staan van den notaris Van Bilderbeek verkocht aan de levensverzekering-maatschappij "Dord recht" te Dordrecht, voor de som van f203,000. Het prachtige gebouw zal dus behouden blijven en de zetel der directie van bovenge noemde Maatschappij en hare bureaux zullen daarin worden gevestigd, Hoe stevig in onze dagen de huizen ge bouwd worden. In den nacht van Woens dag op Donderdag is een nieuw gebouwd huis, verdeeld in vier woningen, en staande nabij Voorthuizen, gem. Barneveld, door den hevigen wind geheel in elkander gewaaid. Ge lukkig was het huis, toebehoorende aan V., aldaar, nog niet bewoond. De politie te Rotterdam heeft aan verse tril lende kassiers- cn wisselkantoren aldaar mee gedeeld, dat er wederom valsche bankbiljetten van 100 gulden in omloop zijn gebracht en wel tot een bedrag van twintig duizend gulden. Te Rotterdam is vermist de zesjarige Leonar- dus van Gijzen, aan het Roodezand. Hij is het laatst alleen gezien, drinkende aan den fontein op den hoek van de Hoogstraat en het Roo dezand. Eenigen tijd geleden werd uit Ginneken gemeld van de groote ontsteltenis, welke aldaar was opgewekt door een brief door „Jack the Ripper// ouderteekend, waarin hij aankon digde op Sint Niklaas daar te komen en zijn moordenaarswerk op vrouwen en meisjes voort te zettenWel is later gebleken, dat deze briet afkomstig was van iemand die een grap(?) had bedoeld, maar toch is de ongerust heid niet geweken. Een onzer lezers aldaar schrijft ons van Woensdag: „Overmorgen is de critieke dag dat //Jack the Ripper" zijn slachtoffers zal maken. ijf jonge dochters zullen dan vermoord worden, geen wonder dat de bevolking zeer beangst is, want 't is niet gering onbegrijpelijk! de men- schen niet verstandiger zijn in plaats van het aangekondigde bericht als een grap te beschou wen, maakt men ze nog zenuwachtiger want er komen een geheel brigade marechaussees en de militairen zullen ook aanwezig zijn, nog meer naar men verteld zullen ook een twin tigtal slagersknechten gewapend zoo noodig te hulp schieten. De menschen zijn zoo beangst dat de leveranciers van melk enz. al aangezegd is niet te komen daar de deuren dicht worden gespijkerd. Nu reeds komt er 's avonds geen enkele van't vrouwelijk geslacht buiten, doch wat wonder als de hooge macht zoo voorgaat wat moeten dan eenvoudige bur- germenschen doen. Intusschen is de bedrijver van deze akelige zoogenaamde aardigheid nog steeds niet bekend. Een praatje loopt, dat leerliugen der Hoogere Burgerschool het zouden gedaan hebben, maar zekerheid heeft men niet, er zijn, helaas, nog steeds een aantal lieden in angst. (N. v. d. D De Nijmeegsche firma Wed. A. van Roggen en Zoon, welke dezer dagen het honderdjarig bestaan harer zaak vierde, heeft bij die gele genheid aan ieder van haar personeel en dienstboden f 50 geschonken. Sedert 8 weken is de kleermaker Plangué te Rotterdam woonachtig, zoek. Deze man is het laatst gezien in een winkeltje op den Goudscben-rijweg aldaar, alwaar hij een lom bardbriefje van een horloge verkocht. Hij was gekleed met lange ruige jas en ronden hoed, is niet lang en droeg baard cn sik. Zijne vrouw durfde om zekere goede reden bij de politie niet om opsporing te verzoeken, en kwi.m later in denzelfden winkel en baalde de bewoonster over om met haar mede te gaan naar eenige predikanten, teneinde de achtergebleven kin deren in een gesticht te krijgen. Dezen wilden echter niets van haar weten; sinds moet de man zwervende zijn.z Een gevangene verdacht van diefstal van vee en in het huis van bewaring te Leeuwarden opgesloten, heeft zieh aldaar door ophanging van het leven beroofd. De kapitein van het bij Rottummeroog ge strande schip, die alleen aan boord bleef, is spoorloos verdwenen. Men verkeert in het on zekere of hij gerei is dan wel het slachtoffer is geworden van zijn ambtsijver. Het schip, dat geladen was met haver kwam van Delfzijl en was bestemd naar Engeland. Alleen bij ebbe komt het boven water, schip en lading worden als verloren beschouwd. Eenige landbouwers in de Haarlemmermeer daardoor onwillekeurig beefde. Zou hij onraad vernomen hebben? dacht hij en daaaide zieh in 't zelfde oogenblik verschrikt om. Bob had hem de hand op den schouder gelegd. Hij droeg eenen langen tot aan den kin dicht geknoopten mantel en eenen breedgeranden hoed. Hier is het te luidruchtig van avond, litis, fluisterde hij haastig volg mij door de tuindeur naar de //Kingstraat//, daar staat mijn rijtuig, maak geeu opzien. litis nikte, de keel was hem als dichtge- snoerd. Hij stond op en maakte eene kringvor mige beweging met de rechterhand, hetwelk een afgesproken teeken moest zijn. Dan volgde hij langzaam den zich ras. ver- wijderenden Bob. Vooi de half geopende tuin deur bleef litis met luid kloppend bart staan. Buiten vernam hij een verdacht gekletter van wapenen. Plotseling voelde hij zieh met een halflui- den kreet terzijde geworpen en drukte zich angstig in een hoekje. Meerdere personen in burgerkleeding drongen thans door de tuindeur en verdeelden zich heel zacht door het huis. Bob was verdwenen, het huis omsingeld! Het zoo slim beraamde plan scheen verijdeld, de aanslag der politie in duigen gevallen. Daar, wa.ir eene enge straat in eene bree dere uitliep stonden in de schaduw van een groot hoekhuis drie heeren, mijnheer Gibbs, Francis en Morley, terwijl Petersen, die zich met zijnen scherpen blik dadelijk op de hoogte gesteld had, naar de afdeeling gegaan was aan den ingang der kroeg. ontvingen bericht van hun landheer, dat zij bij de a. s. pachtbetaling met f 5,per H. A. minder konden volstaan. De Amsterdamsche Courant waarschuwt (le bewoners van de hoofdstad, nu zich in de laatste dagen mannen hier en daar aanmelden als schatters der belastingen, terwijl later blijkt dat zij poolshoogte kwamen nemen van de woningen, om bij afwezigheid van de bewoners hun slag te slaan Er schijnt zieh eene dievenbende gevormd te hebben, die op deze wijze het terrein verkent om vooral misbruik makende van het ontzag der vrouw voor den fiscus, zich op de hoogte te stellen van de woningen waar wat te ha len ii. Men zij dus op zijn hoede en eische, alvorens men dez: schatters toelaat, bewijs van aan stelling. Men zegge het voort! Boven Arnhem is eergisteren-avond omstreeks 71/2 uur een zwaar onweder losgebarsten, ver gezeld van sterke regen- en hagelbuien. Een boer uit AnnaPaulowna kocht Donderdag op de Sehager markt 4 kalveren van boeren te 8chagen. De dieren werden naar de hoeve van den nieuwen eigenaar gedreven(2i/j uur gaans.) In den nacht zijn de vier beesten ontvlucht en naar hunne vi oegere meesters (die niet niet naast elkaar, maar op een kwartier a fstands wonen) teruggekeerd. Zij wekten die vroegere meeesters door een vroolyk geloei uit hun Wat zal dat geld kosten. Berichten uit Rome gewagen van aanhoudenden arbeid in de Ita- liaansche tuighuizen en op de Marine-werven, in verband met het zenden van nog meer schepen naar de Turksche wateren. Het getal sche pen aldaar zal nu welhaast een tiental bedr a- gen. De Italiaansche regeering moeter zeker goed bijzitten op financieel gebied, want geen der Europeesche Mogendheden is zoo druk in de weer. Eene misrekeningVolgens een nader bericht heeft de Markiezin de Pleumartin, die een le gaat van 4millioen franks aan de stad Brussel vermaakte,niet meer nagelaten dan l,S50,000 fr. Het legaat zal nu inkrimpen tot 800,000 a 900,000 franks. Eene moordgeschiedenis. In den sneltrein vau Nancy naar Parijsjis gisteren-nacht een moord aanslag geschied. Een inspecteur van fabricage bij de Lyonsche sp orwegmaatschappij bevond zich alleen in een eerste-klasse-coupé, toen op het laatste oogenblik voor het vertrek van Nancy, een persoon binnendrong, met blauwe kiel en pet en klompen aan. De inspecteur, Ereulon, dacht dat de man, om nog juist mee te kunnen,maar in den wagen was gesprongen en toen deze na het licht te hebben getemperd, veinsde te slapen, dutte ook hij in. Maar niet ver van Parijs werd hij wakker door een he vigen slag op het hoofd, hem met een der waterstoven toegebracht en zag hij zijn reiscom pagnon die hem de knie op de borst had ge zet en hem trachtte te Aorgen. "Stommeling//: riep hij, //ik ben maar een eenvoudig spoor wegbeambte; er valt niets van mij te halen. Op deze woorden liet de aanvaller los en riep: //Wat heb ik gedaan?" Maar Freulon wierp hem op den grond en hield zoo, terwijl het bloed hem langs het gezicht vloeide, den moor denaar ondei^ die steeds bleef worstelen en smeeken om losgelaten te worden. Te Parijs gekomen, had Freulon nog de kracht:Moord te roepen doch viel toen bewusteloos neer. De toegesnelde agenten namen den aanvaller ge vangen, die Delestrée bleek te heeten en tuin man is. Hij gaf voor Freulon slechts zijn reis biljet afhandig te hebben willen maken. Deze werd verbonden en er bestaat hoop op zijn spoedig herstel. Een stad afgebrand. De stad Mariestad in Westgotland is in den afgeloopen nacht afge brand. Alleen de volksschool, het hotel en het spoorwegstation zijn onbeschadigd gebleven. Drievierde gedeelten der bevolking zijn van dak berootd. Het vuur woedt voert. Het telegrap - hisch, het telephonisch en het spoorwegverkeer is verbroken. Wie profiteeren wil.Door de Pruisische Staats spoorwegen is aan de Nederlandsche Spoorweg maatschappijen het voorste] gedaan om, in verband met het Kerstfeest, den geldigheidsduur der gewone retourbrijetten in rechtstreeksch verkeer met de Nederlandsche spoorwegen en omgekeerd via Kleef-Emmerik, Nijmegen en Venloo, af te geven op 23 dezer en volgende dagen, voor zoover de geldigheidsduur anders korter zoude zijn, te verlengen tot en met 2 Januari,in dier voege dat de terugreis op laatst genoemden dag moet zijn aangevangen. Het woeste gezelschap daar binnen had niets bemerkt van dit ernstige intermezzo der poli tie. Mijnheer Gibbs was dadelijk bekend ge maakt met de verijdelde overrompeling. Daar na had hij Petersen, die 't voorrecht genoot van door geen der Londensche spitsboeven ge kend te zijn,verzocht de kroeg binnen te gaan en zich dapper onder de gasten te mengen, ten einde Bob te ontdekken, die zeker zou trach ten onder eene andere vermomming door de voordeur te ontsnappen. Petersen trad dan het met rook en jenever- walm opgevulde vertrek binnen en drong zich met het domste gezicht ter wereld door - het luidruchtige gezelschap heen Niemand gaf acht op den wel fatsoenlijk maar zeer eenvoudig ge- kleeden man, die alle schimpen en scheldwoor den met een dom, lachend gezicht opnam. Door eene deur, welke in het vuile buffet voerde, schoof zich in dat oogenblik een man met een zwarten baard en een schitteren den bril. Hij droeg een wijd mantelvormig uit gesneden, grauw overkleed en eene bonte, diep in het hoofd getiokken reismuts. Onverschillig richtte hij de blikst mende glazen op 't woeste tooneel, liet zich een cognac geven en greep eenen kleinen knaap bij de hand om zich met dezen, nadat hij den waard een geldstuk had toegeworpen door de menigte heen naar den uitgang te persen. Petersen had den heer met den bril 11 lijk bemerkt en drong zich bij hem- jfordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2