B1 M* K ft L A ft 0. Cuba schijnt niets of zeer weinig nit te voeren tegen de*opstandelingen, In plaats van de Gabanen tot hun plicht te brengen, hebben deze de Spaansche troepen onder bevel van generaal S e g n r a onverhoeds aangevallen en omsingeld. Met moeite en verlies van menschenlevens sloeg de Spaan sche bevelhebber zich door het leger der opstandelingen onder bevel van Maximo Gomez heen. De troepen van Maximo Gomez zjjn er in geslaagd de provinciën Mafcanzas en Santa-Clara binnen te dringen, om de sniker-plantages van de Spanjaarden te vernielen. Men verwacht spoedig een beslissend ge vecht in de nabijheid van Santa-Fé. Turkije. De afgezette Groot-vizier S a d P a s j a, die in de Britsche ambassade te Konstanti- nopel is gevlucht om den toorn van den Saltan te ontgaan, wordt verdacht van ver standhouding met de Jong-Tarksche party. De Saltan had hem na zyu afzetting ver zocht zijn invloed aan te wenden, om een einde te maken aan de beweging dezer party. Saïd weigerde echter en wel op grond, dat hjj geen Groot-vizier meer was en zich derhalve niet meer met politieke zaken behoeft in te laten. Toen de Saltan hem in hechtenis wilde doen nemen, was hjj den Grooten Heer te slim af, met zyu familie had de ex-Groot-vizier reeds een schuilplaats gezocht in de woning van den Engelschen Gezant. De woning van Said Passa in het Engelsche gezantschap te Konstanti- nopel en het Engelsche wachtschip in den Bosporus wordt nu het de Saltan niet ge lukt is om hem uit zijschuilplaats te lok ken, streng bewaakt om te beletten, dat Saïd heimeijjk ontvlucht. Lord Salis bury heeft den, Engelschen Gezant tele grafisch zjjne volle goedkeuring met zijn gedrag in de zaak van den ex-Grootvizier te kennen gegeven. Men verwacht elk oogenblik teKonstantinopel een ministerieels crisis en de benoeming van Koerd Saïd tot Grootvizier. België. In België was de vrees voor overstroomin gen gewettigd. Voorloopige maatregelen werden dan ook genomen om het gevaar zoo veel mogeljjk te keeren. Door den laatsten storm heeft het land veel geleden. Menschenlevens zjjn gelukkig zoover bekend niet te betreuren. Wel zjjn menschen omgewaaid, boomen ontworteld, schoorsteenen en dakpannen, telegraaf- en telefoondraden afgerukt. Volgens de laatste berichten zjjn de oevers van de Schelde bij Antwerpen over stroomd, de Dender veroorzaakte groote 1 schade, van Mechelen tot Leuven stonden de velden blank. In ds omstreken van Ber gen overstrooming, te Luik overstrooming, aan beide oevers van de Vesdre en de Ourthe overstrooming. Italië. Het onder invloed van d" ltafiaansche regeering staande blad, de Riforma spreekt da berichten tegen, waarin gezegd werd, dat een Italiaansch eskader bevel had ont vangen, zich gereed te honden om naar de Turksche wateren te vertrekken en zich ta Salonika met het daar vertoevend Italiaan- scbe smaldeel te vereenigen. Volgens de Correspondencia zullen koning Humbert en de Koninein in hrt voorjaar een bezoek brengen aan Engeland, HH. MM. zullen in strikt incognito door Zwitserland, Daitscbland, Luxemburg en België reizen en zullen te Dover officieel worden ontvangen. Rusland. Vaa den beginne heeft Rusland in de qoaestie der laatste moordenarjjen en onge regeldheden in het rjjk van den Sultan een positie ingenomen zoo wat opeigen hand. Nu bevestigt wel de Politische Correspondentdat Rusland zich met zal afscheiden van de overige Mogendheden,doch vertrouwbaar is de zaak niet. De Czaar heeft nn weer Nelidof opgedragen de andere gezanten te Konstantinopel uit te noodigen, de gevoeligheid van den Sultan te ontzien,al bljjven zjj op hunne eischen staaD. De verwoestende overstroomingau in den Kauka8us strekken zich uit over een afstand van 570 KM. van Titlis tot Poti. Het herstellen van de schade zal veel meer tyd vorderen dan aanvankelijk werd ge meend. Op aommige plaatsen is de onder grond van den spoordijï weggespoeld en zjja bruggen weggeslagen maar heeft het water zich tevens een bedding uitgegraven, waardoor thans oen bergstroom bruist. Frankrijk. Daar hebben we het al. Kapitein Dreyfus, de landverrader en jood-vry- metselaar, die verleden jaar voor het front van zjjn regiment werd onteeid wegens landverraad en tot levenslange deportatie werd veroordeeld, is zjjn onaangename ver blijfplaats in West-Iadië ontvlucht. Natunrljjkde Fransche regeering west er niets vau en wy kunnen maar niet bs- grjjpen hoe Dreyfus niet eerder een beter verblijf heeft opgezocht. Het gaat er al grappig aan toe in de Fransche republiek, nu een Minister van Justitie in de Kamer vau Afgevaardigden is beschuldigd iu geheime onderhandeling te hebben gestaan met den Paoaroa-schark A r t o n, die rustig in Engeland de dingen afwacht die komen zulleD. Het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. De storm. De Gezanten der zes groote Mogendheden hebben weer een bijeenkomst gehad en begin nen du toch eindelijk in te zien dat de Turk sche regeering de geheele Oostersche-quaestie op de lange baan wil schuiven. Zij zullen nu eischend optreden en den Sultan aan het ver stand brengen, dat de Mogendheden beslist ver langen, dat hun toegestaan wordt de wachtsche pen in de zee van Marmora met één oorlogs schip te versterken. Reeds morgen meent men, zal de Sultan de firma uitvaardigen om aan den eisch der Mogendheden te voldoen. Een bericht uit Andrianopel deelt mede, dat van het aldaar gestationneerde legercorps drie generaals er van door zijn gegaan. Volgens ofl'icieele mededeelingen uitKon- stantinopel vielen eenige Armeniërs in de na bijheid van Sakar Daghi in het vilayet Sivas een twintigtal Mahomedanen aan. Van dezen werden 16 gevangen genomen. Negen der Ma homedanen werden vermoord, nadat hun de ooren afgesneden en de oogen uitgestoken waren. En nog doet men niets. Niet minder dan 40 duizend Christenen zijn volgens het Turksch-Ar- menisch Comité bij de jongste moordenarijen in Turkije om het leven gekomen. Bovendien wordt de schade die de Christenen geleden heb- ben geschat op 10 millioen Turksche ponden. Ondanks deze gruwelen blijven de zes Euro- peesche Mogendheden, gesteund door de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika, werkeloos. Zij maken een groot vertoon met hunne oorlogs schepen, dreigen steeds, maar gaan met tot han delen over. De sluwe Turk belooft alles, maar voert niets uit en laat zijn fanatieke Muzelman nen de //christenhonden/' naar hartelust vermoor den en plunderen. De diplomaten hebben het zeer druk, zij ko men echter met al die drukte geen pas verder, omdat de baat- en geoïstische politiek alles be derft. En de anti-godsdienstige pers? Geen en kel artikel van rechtmatige verontwaardiging krijgt men te lezen, de Turk blijft ongemoeid. Gansch Europa moest trillen van verontwaar diging over de gruwelijke moorden welke de Mahomedanen op de Christenen plegen, al wordt de veelwijvige Turk in zijn harem vreugde ge stoord DEN HELDER. 9 Depember. Gisteren is hier overleden op 73 jarigen leeftijd de heer C. A. Beukenkamp, burgemeester en lid der Prov. Staten van Noord-Holland. ALKMAAR, 9 December. Zaterdag overleed alhier de heer Mr. D. E. vanLeeuwen, lid van de Prov. Staten van [Noord-Holland, oud officier van Justitie IJMUIDEN, 9 December. De stoomschepen American en Plover, die hier hoog aan den grond zaten, zijn door de sleepbooten Titan en Simson vlot gebracht. De General, een prachtige groote stoomboot die bij het binnenkomen tegen den Zuidpier bijna was verongelukt,daar hij er rakelings langs vloog, is tusschen een ducd'alf en den steenen wal vast- geloopen. Het stoomsehip is door eigen kracht weder vlot gekomen en heeft eenige platen aan stuurboordzij boven water beschadigd. Naar aanleiding van den plotselingen dood van een in een poortje in de St. Jacobstraat te 's Gravenhage wonende man, een venter met schuurmateriaal heeft zich een gerucht verbreid dat de dood het gevolg zou zijn van een val, door den gestorvene gedaan onmiddellijk na een woordenwisseling met een zekeren K. Naar men verneemt heeft zich in deze zaak de politie gemengd, die het lijk ter gerechtelijke schouwing naar Leiden heeft opgezonden en is de rersoon K. voorloopig ter beschikking van de politie gesteld. De heer D. Eggink, gemeente-secretaris te Haarlemmermeer, is naar wij vernemen den 14en December e. k, gedurende veertig jaren als zoo danig werkzaam. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van de militaire autoriteiten gebracht, dat onder de paarden van het 3e regiment huzaren te's Gra venhage, Leiden en Amsterdam de influenza heerschend wordt verklaard. De minister van staat mr. J. Heemskerk Azn lid van den Raad van State, is sedert eenige da gen ongesteld. Nair uit Helvoetsluis gemeld wordt, is de vermiste zee-officier J. C. v. D. tot heden nog niet aan boord van het wachtschip aldaar terug gekeerd en is evenmin iets omtrent zijn tegen woordig verblijf bekend. Op 10 November was zijn verlof verstreken, zoodat als hem geen onge luk overkomen is, hij als deserteur zal moeten worden beschouwd. Onder Wassenaar is aan het strand het lijk aangespoeld van eene in verre staat van ont binding verkeerend lijk, Zaterdag-ochtend vond men te Assen de deur der woning van den alleen wonende gepension- neerden O.-I. militair Ph. K. gesloten. Toen men de woning opende, vond men hem dood op zijn legerstede. De badplaats Domburg schijnt in de laatste jaren goed vooruit te gaan. Nu is door den heer R.de W ilde te Gent, op deze badplaats aan - gekocht een stuk duingrond voor f 4000. Op deze grond zal een hotel van den eersten rang gebouwd worden, met honderd kamers. In 1896 zal met den bouw begonnen moeten worden, om het hotel reeds in 1897 te kunnen exploi- teeren. De vereeniging //Loon naar Werk// ie Maas tricht heeft met 417 tegen 21 stemmen besloten geen christelijk- democratische kleur aan te nemen zooals men haar had voorgesteld. Te Deventer zijn gisteren-nacht twee huzaren met paarden van den stalwacht gedeserteerd. Zij werden te Almeloo door de marechaussees aan gehouden. Twee meisjes Gijsberta Eloor, 14 jaar en Dirkje Floor 13 jaar wonende aan boord van een in de Prinsengracht te Amsterdam liggend vaartuig zijn sedert 3 December jl. zoek. Zij zijn gezien in gezelschap van een jongen die een fluit bespeelde. Cholera.De cholera neemt iets toe in St. Peters burg. Yan 1 tot 4 December 35 nieuwe geval len en 18 sterfgevallen. 4 December 12 uur 'smiddags in behandeling 48 zieken. Brand ie MarienstadtDe brand die dezer dagen deze plaats in Zweden voor een groot gedeelte heeft in de aseh gelegdis ontstaan in een bakkerij. De schade wordt op een millioen kronen geschat en 600 menschen zijn zonder dak. Veel personen ontvingen kwetsuren en brandwonden. Een neger met zijn moeder vermoord. Uit Columbia, South Carolina, is te New-York een bericht ontvangen, dat weer een goed denkbeeld geeft van de hooge beschaving waardoor de blanken er zich van de negers onderscheiden. In Colleton County werd een jonge neger ver dacht van diefstal van een bijbel;vier blanken trok ken in opgewonden toestand naar zijn woning, haalden hem met zijn bejaarde moeder er uit, en sloegen en martelden hen beiden dood. Het vrouwtje van den neger is ontkomen. Zoo komen er veel aan den man. Een //huwelijks- epidemie// moet onder de Engelsche ziekenver pleegsters, die gewoonlijk uit de beste standen zijn, heerschen. Zoo vertelt ten minste de geestelijke van St. Oloph te Londen, die voorzitter is van het armbestuur. Men kan de verpleegsters nauwelijks een paar maanden houden, dan hebben zij reeds een vrijer onder de zieken, over wie zij toezicht hebben en gaan spoedig daarna trouwen. Er werd daarom voorgeslagen in het contract, dat geteekend moet worden, een zekeren tijd te be palen, waarvoor zij zich verbinden. Een vaccinatie-quaestie. Vroeger werd gemeld dat tijdens de pokken epidemie die in hel. vorige jaar te New-York en Brooklyn geheerscht heeft, de gezondheidsraad besloten had, de bewoner/ desnoods tegen hun wil te doen inenten. Er werden toen verscheidene aanklachten ingesteld door personen die meenden van dezen dwang maatregel het slachtoffer geworden te zijn. Een geneesheer, lid van den gezondheidsraad te Brooklyn! is nu door de jury veroordeeld tot het betalen van 1500 dollars schadeloosstelling aan een persoon die hij tegen wil en dank ge- vaccineeri had. Een kostbaar geschenk. De Maharaja van Ka- sjemir heeft de koningin van Engeland, keizerin van Indië, in 1859 een ledikant van echt goud vereerd. Veel sneeuw In sommige streken van Enge land en Schotland is veel sneeuw gevallen. Het water, tijdens den storm hoog opgedreven, heeft, te Rotterdam veel schade aangericht. In sommige straten die onderliepen, heeft het wa ter de straatsteenen losgewoeld, waardcor groote gaten zijn ontstaan. In het laag gelegen gedeelte der stad tusschen den Visschersdijk en de Beurs- steeg heeft het wafer een paar meter hoog ge staan. Zondag konden in de Remonstrantsche kerk geen godsdienstoefeningen gehouden worden. Te Scheveningen is de Noorsche bark Emma., met hout geladen en bestemd van Zwe den naar Engeland, gestrand. Vier man der equipage hebben met eigen boot getracht het strand te bereiken. Een jong ,matroos verdronk daarbij. De anderen werden door de Scheve- ningers gered.Door hand aan hand in zee te gaan, wisten' die kloeke Scheveningers de schip breukelingen te bereiken en hen behouden aan wal te brengen, De kapitein en nog drie man der equipage werden met de reddingsboot van het schip gehaald. Het onder Putten gelegen gedeelte van den Arnhemsche polder is onder water geloopen. Op twee plaatsen is de dijk doorgebroken. De rivier de Eem is buiten h aar oevers ge reden en heeft een groot gedeelte der lande rijen om Amersfoort in een zee veranderd. Het water is het lage gedeelte der stad binnenge stroomd en heeft daar, in de huizen en kelders, groote schade aangericht. Te Harlingen konden de stoombooten door den hoogen waterstand en storm niet los sen of laden. Het zeewater drong in enkele laag gelegen woningen binnen. Onder Schokland is een thalk veronge lukt. Schipper Ebbenga en de opvarenden'werden gered. Hevig dee de storm zich te Vlissingen gelden. Over de Noordzee-boulevard sloegen huizen hooge golven heen die het standbeeld van Michiel Adriaanszoon de Ruijter met schuim besproeide Uit de havens werd het water de straten in opgestuwd, waardoor de kelders on derliepen. Op de reede hadden de ten anker liggende se', epen het ook hard te verantwoor den. De Oostenrijksche bark Zora sloeg van zijn beide ankers en liep op de Spijkerplaat om - hoog. De noodvlag gaf 't gevaar te kennen, waarin de bemanning zich bevond, waarop van Vlissin gen uit een Hollandsche loodssloep onder bevel van schipper Jilleba, naar 't vaartuig stevende en men er in mocht slagen met veel moeite en niet zonder gevaar voor eigen leven,de geheele uit 16 man bestaande equipage te redden en be houden aan wal te brengen, waar zij in 't Zee manshuis zijn opgenomen. In de prov. Zeeland is op enkele plaatsen het geregeld verkeer 23 uur lang gestremd ge weest. De trein kon tusschen IJsselbrug en het station Hattem, Zaterdag-namiddag niet verder, er was door het water een gat in den spoorweg geslagen. Onder SlieJrecht moest men in vele hui zen, die geheel onder water werden gezet, de inboedels op de zolders bergen. Te IJmuiden leveren vele schepen een treurig gezicht op. Zondag werd niet ge schut terwijl een groot aantal stoom en zeilsche pen in het kanaal liggen om zoodra de storm bedaard is, zee te kiezeD. Voor de sluizen ligt de Russische bark Fantwy verschrikkelijk ge havend, de kluiverboom doormidden gebroken hangt met touwen en al in het water, terwijl de boeg aan splinters is geslagen, de romp van het houten schip is op vele plaatsen erg beschadigd. De Belgischen vis«cherssloep Oostende 162 is op het kleine nooderhoofd geworpen. Zij kwam eerst in botsing met de groote lichtstand waar aan zij groote schade toebracht. Een van de bemanning sprong op den lichttoren en is door loodsleerlingen afgehaald. De overige vijf koppen werden door vletterlieden gered. Binnen de hoofden is gestrand de Noorsche bark Familiensmunde, kapitein Halvorsen, van Riga met hout naar Swansea bestemd. Het schip is als verloren te beschouwen; het ts vol water. Na twee vergeefsche pogingen gelukte het de derde maal aan de reddingsboot gemeenschap met het schip te krijgen en de uit negen kop pen bestaande bemanning te redden. Veel ijver werd door vletterliedenloodsleerlingen en bemanning der reddingsbooten betoond bij deze zeer moeielijke en levensgevaarlijke tochten. De geredden zijn in het Zeemanshuis opgenomen en vinden daar alle voorkomendheid. Te Schiermonnikoog is sedert vier dagen geen post aangekomen. Op de Amelandsche kust is een onbekend schip gestrand, stukgeslagen en weggedreven: Het lot der schepelingen is onbe kend. Bij Callantsoog is in den vroegen Zondag morgen weder een treurig tafereel met den strijd der elementen afgespeeld. De Duitsche bark Libertis, kapitein Siplow, met hout (duigen) van Caska in Einland naar Rochester in Engeland, strandde en weinige oogenblikken daarna werd het schip stukgesla gen, met het treurig gevolg dat 8 va i de 10 der manschappen zijn omgekomen. Een matroos en de bootsman hebben nog zwemmende het strand kunnen bereiken. 6 van de 8 omgeko men zijn reeds aangespoeld waaronder de kapi tein en de stuurman. Het strand ligt vol duigen en wrakhout en de bewoners beijveren zich zooveel mogelijk ten eigen bate te bergen. Schipper DeHaas, wonende te 'sHertogenbosch is tijdens den storm overboord geslagen en ver dronken. Op Terschelling in de Noordsche bark Ahathe gestrand, met hout van Rafsoe naar Londen bestemd. Het volk is gered. Het schip is ver brijzeld, Volgens bericht van Brouwershaven zit een masteloos bark of brik gestrand buiten Ouddorpte- gen den binnenkant.Vande equipage niets bekend. De Russische driemastschoener Keinholt te Riga thuisbehoorende is Zondag te Hoek van Holland gestrand. De equipage heeft zich langs den Dam gered, een man is verdronken. Het schip is verbrijzeld en de lading verloren. Te Zandvoort werd Zondag in den vroegen morgen telegrafisch om hulp verzocht uit IJmui den, doch de reddingsboot kon daarheen niet vertrekken, wijl, ongeveer halfzes, omstreeks 2000 M. ten zuiden van Zandvoort een iu nood verkeerend vaartuig werd ontdekt. Onmiddellijk vertrok de boot naar de stran dingsplaats, waar ze te ruim 7 uren te water ging. Door de hooge zee was het echter niet mogelijk het schip te hereiken, zoodat men zonder eenige hulp te hebben [kunnen verleenen moest terugkeeren. De verbinding tusschen het schip en den wal, verkregen door het schieten van een lijn over het vaartuig, ging echter weer verloren door het breken van de lijn, waarschijn lijk door den sterken stroom Een nieuwe poging tot redding besloot men uit te stellen, totdat het water lager zou zijn. Toen men te 10 uur weer toebereidselen mnakte om in zee te steken, scheen het den schipbreukelingen niet veilig meer toe en ver lieten zes man met eigen boot het fel slingerende schip en bereikten behouden het strand. Respect moest men hebben voor de ferme zeemanschap waarvan de schipbreukelingen bij deze govaar- lijken tocht blijk gaven. De kalme vastheidi welke zij bij de landing aan den dag legden, verzekerde een veilige aankomst. Een tweede boot werd door de overgeblevenen te water ge laten, en reeds was een van hen er ingesprongen, toen de Zandvoortsche boot het schip bereikte en allen zich daarmee naar land begaven. Het schip Forsete, kapitein Christensen, van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2