MARKTBERICHTEN^ Laatste Berichten. Moord te Rotterdam. Ongelukken. Diefstallen. Branden. STEDELIJK NIEUWS. Commissie der grensregeling. Arendal naar Port-Natal bestemd, is geladen met hout. Het is, naar de mededeeling der ma trozen, gebroken. Reeds vroeg waren vele vreem delingen op de strandingsplaats aanwezig, die na aankomst van den trein van halftwee met honderden werden vermeerderd. Ook vele rijtuigen brachten een groot getal nieuwsgierigen naar het strand. Ylak voor Zandvoort was ook een Russische bark Zondag-middag in nood. Het driemastschip was over de eerste bank heen en lag aldaar voor anker. De Titan stoomde IJmuiden uit om hulp te verleenen, maar kon niet bij het schip komen. Hevig slingerde het groote schip heen en weer, doch schijnt behouden te zijn gebleven. Over de redding van een der schipbreuke - lingente IJmuiden schrijft men aan de Telegraaf het navolgende: Hollandsche HeldenBulderend vloog de storm over de zee, over de duinen, 't land in Razend sloegen de golven over de pieren, over de havendammen, boven de lichttorens uit met witte krullende kuiven. Twee schepen joegen ze op 't strand binnen de pieren. Het eene, een Zweedsche bark met den kop naar zee of 't den strijd wilde volhouden tegen de woedende vijanden uittartend zat bij de Zuidpier. Het andere, een Belgische vischsloep, sloegen ze op een havendam en ze wierpen het op zijde en sleurden de zeilen tot flarden, die ze deden klapperen, als 'n teeken der overwinning. De reddingsboot ging in zee en redde met groote inspanning de bemanning van bark en sloep. Maar een man van de sloep was overgespron gen op den lichttoren, die op 't eind van den dam staat Daar zit hij, boven, dat zwarte Woedend slaan de golven om den toren; ze buigen 't ijzer; z> beuken tot het overhelt, maai den man daarboven zich kunnen ze niet be reiken. Daar heeft hij al gezeten van vier uur in den morgen en 't is nu een uur namiddaghij moet er afstraks wordt het weer avond voor den nacht moet hij gered zijn, of hij sterft van kou en angst. De reddingsboot is op grooten afstand; de mannen durven of kunnen niet naderen. Dat heeft zoo al uren geduurd. Zoo kan 't niet lan ger; de kerel houdt het niet uit;durft de reddingsboot niet, dan gaan wij!" zeggen de loodsleerhngen. En ze schieten de oliepakken met de kurken vesten aanze drukken de zuidwesters op 't hoofd, ze springen in de vlet. De stoombarkas van de vletterlieden zal hen naar buiten sleepen. Daar gaan ze Roekeloozent Die man is immers niet te redden! Als de reddingsboot 't niet kan, hoe zult gij dan De barkas laat ze los en keert terug IJzeren vuisten omklemmende riemen. Terug! donderen de golven; vooruit haalop! schreeuwt de schipper. Zoo gaat 't langen tijd vooruit terugver dwenen - op de golven! Eindelijk komen ze bij den toren. Nu komt 't gevaar. Daar is de branding 't hevigst. Telkens slaan de golven 't bootje terug, als willen ze 't opzet verijdelen; soms willen ze, razend, het te pletter slaan op den dam. Maar ijzeren vuisten omklemmen de riemen. Ik zie door een kijker den schipbreukeling blootshoofds, voorovergebogen, blijkbaar in span- ning. Daar gaat iets zwarts uit de vlet; een boei! De schipbreukeling komt naar buiten; hij staat op den rand; moet hij den hoogen sprong wagen Daar gaat de vlet weer! Weg Maar ze komt boven. Weer vooruit een hooge golf tilt haar opo God! daar gaat ze op den dam! Maar weer zijn de winden sterker dan de golven. Weer gaat de boei uit. De man in den toren klimt langs den ijzeren trap naar beneden en houdt zich stevig vast. Telkens slaan de golven over hem heen. Een hevige sneeuwbui jaagt over de zee. Alles gaat schuil in een nevel: de golven, de vlet, de to ren. Da's 'n angstig oogenblik;alle toeschou wers schuilen weg achter de semaphore: //je kan niet op de been blijven,,. De gezichten zijn bezorgd.Gelukkig, 't klaart spoedig op!. Goddank ze zijn er nog;. de man staat op den trap. Nu is de vlet dicht bij; de man buigt zich voorover- Hu.'n sprong in de razende golven, 'n sprong, die over 't leven beslist;. allen maken den bangen strijd mee;niemand spreekt;daar gaat hij weg! /rOf reuzenarmen op 't aanbeeld slaan, Zoo loeit de orkaan!// Weg!daar is hij! wat zwarts op de golven.hij heeft de boei.ze trekken 'm binneo.vier armen strekken zich uit. daar halen ze wat op. de riemen gaan in de hoog te hij is gered! Bravo, bravo, dappere kerels! Hollandsche helden, die redding telt mee! De namen van deze helden zijn: 0. Noodberg, schipper, loodskw. Ie klas.; P. Molenaar en S. v. Leeuwen, loodskw. 2e kl.; W. C. Rijpma, J. T. Loo en A. Visser, matrozen. 't Is of de storm, verbaasd over zulk 'n moed ophoudt met razen. Maar neen, daar giert hij weer aan;nog zijn ze niet binnen. Mm.r nu gaat 't gemakkelijker. vóór den wind. Daar komen ze binnen. Een geestdriftig hoera klinkt boven den storm uit,mutsen en petten worden gezwaaid! Ruwe zeebonken verklaren, dat ze zoo'n redding nog nooit hebben gezien. De redders bereiken den kotter in 't kanaal; ze klimmen over;handen worden gedrukt; de vlag wordt in den top geheeschen en klappert juichend! Het gerucht dat de vader van het vermoorde kind verdronken en opgevischt zou zijn heeft zich niet bevestigd. Ook is de kleeding- van den vermoorde knaap nog niet gevonden. Van Berkel zit nog maar steeds achter slot, men zoekt de bediende van Van Berkel, die nergens te vinden is Er gaan zeer zonderlinge praatjes over de vader van den vermoorde knaap, ook een gewezen koloniaal wordt verdacht. Men tast tamelijk in het donker en de politie en jnstitie zijn aan 't zoeken. Of iets zal ge vonden worden De N Roti. Ct. van heden zegt: dat Zondag en gisteren een aantal ontdekkingen zijn gedaan die de Justitie veel licht geven en waarschijn lijk binnen kort de ware toedracht der moord geschiedenis zullen bekend doen worden. Nog steeds zegt het blad worden verschillende lie den gehoord waaronder zoowel de familieleden als personen van elders. Arrestatiën, uitgenomen die van VanBerkel, hebben nog niet plaats gehad, maar het bevel van voorloopige aanhouding, de vorige week afgegeven tegen W. Van Berkel, door de Rechtbank, is met zes dagen verlengd. Te Groningen is gisteren-nacht een politie agent verdronken. Zijn muts is drijvende gevon den. Sommigen denken, dat er een misdaad is gepleegd. Nabij Vechel is de tram van Helmond ontspoord. De machine viel omver, en de machi nist en de stoker kregen ernstige brandwonden. De stoker, die het meeste letsel had ontvangen werd naar het.liefdehuis te Vechel overgebracht. Een hoefijzer, dat later op de rails werd ge vonden bleek de oorzaak van het ongeluk ge weest te zijn. Uit de Ringvaart is het lijk opgehaald van een pl. m. 7jarig meisje dat van een bood schap te doen niet terug was gekomen. Men vermoedt, dat zij door den storm te water is geraakt. Eene oude vrouw is in haar woning in de Anjelierstraat te Amsterdam op een noodlot tige wijze om het leven gekomen. Haar kleederen geraakten door de vlam van een petroleumtoe- stel, waar zij onvoorzichtig te dicht bij kwam, in brand. Er schoot wel spoedig hulp toe, maar de oude vrouw had toen reeds zulke ernstige brandwonden gekregen, dat zij na een uur van hevig lijden aan de gevolgen bezweek. Een Vfeeschhandelaar en koopman zekere D. A. H. te Rotterdam, is door de Rechtbank al daar wegens diefstal van vee uit de weide, tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Een ingenieur uit Bergen is aan het zui derstation te Brussel door een man aangeval len op het oogenblik dat hij in een der wag gons van den gereed staanden trein wilde stap pen. Zijn portefeuille met 3000 frs, aan bank- doten en andere papieren van waarde werd hem daarbij ontroofd. Te Rotterdam is een slagers knecht aan gehouden die zich f 30 had toegeëigend, die hij buiten weten van zijn patroon bij diens klan ten wist machtig te worden. Door de marechaussee te Maastricht is aangehouden H. K., oud 31 jaren, horlogema ker te Voerendaal, verdacht van de horloges, die hem door verschillende personen om te repareeren waaren toevertrouwd, te hebben ver duisterd. Te Berchem (N Br.) is de bliksem in de kerk geslagen. Te half vier in den morgen stond de toren in volle; vlam. Te Verwolde is de boerderij van deu landbouwer Bergman, met schuur en hooibergen een prooi der vlammen geworden. Het vee en eenige meubels werden gered. De brand te Uitgeest waarvan wij onder de laatste berichten in ons vorig nummer in het kort konden melding maken heeft twee water - molens vernield. Een daarvan, vlak bij het dorp,stond onmiddellijk in lichte laaie, en was in een half uur tot den grond toe afgebrand De andere brandde minder snel; maar men kon toch ten gevolgen van den hevigen wind. niet beletten, dat ook dezen molen geheel in asch werd gelegd. Het treurigste van dit ongeval is, dat bij deze brauden drie menschenlevens te betreuren zijn. In den eerste molen werden twee kinderen (van 3 en 10 jaren\ en in den tweeden een meisje van 14 jaren door den bliksem doodelijk getroffen. HAARLEM. Een bierhuishouder en slijter in de Pieter Kiesstraat is bekeurd, ter zake het verkoopen van sterken drank zonder vergunning_ In plaats van Woensdag 25 December zal alhier de laatste Vee- en Kaasmarkt worden ge houden op Zaterdag 28 December e k. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie waarin de heer H. Van Breemen zijne vesti ging hier ter stede bekend maakt. In 's Graven- hage genoot hij van de beste meesters zijn eerste lessen in het pianospel, later kwam hij onder leiding van den heer D u p o n t te Brussel, een jaar bracht hij door op de Hochschule te Ber lijn, twee jaar op het Amsterd. Conservatorium 't welk hij met een diploma verliet, 't Laatste jaar heeft de heer Van Breemen de lessen gevolgd van prof. Zeschetigby teWeenen. Ook is hij een tijdlang elève geweest van R i- chard Hol Wij wenschen den heer H. V a n Breemen met zijne vestiging hier ter stede een goed succes. Reeds is aangekondigd, dat de heeren Ch Kriens en Henry Völlmar, twee artisten van naam, een kunstreis zullen maken door ons land. Zij zullen op die tournee de beide sonates ten gehoore brengen voor clarinet en piano van Brahms op 120, en daarmede een begin maken in onze stad óp Zondag-namiddag 15 December e. k., zooals een advertentie in dit blad aangeeft. Liefhebbers van muziek wacht een hoogst kunstvolle namiddag, die nog zal worden ver hoogd door de medewerking van den heer H e n ry Heuschling, professeur de Chant a la cour royale de Belgique. De Haarlemsche gemeeteraad heeft in Octo ber jl. besloten een bedrag van f 17.000 toe te staan tot vernieuwing van de brug over de Ringvaart bij de Fuikvaart in de Haarlemmer meerpolder, mits het bestuur van dien polder zich bereid zou verklaren de helft te dragen in de kosten van vernieuwing, onderhoud en bedie ning. Dijkgraaf en Heemraden hebben, zooals Burg. W eth. verwachtten, een weigerend antwoord ge zonden. Het liefdadigheidsconcert, gegeven door //Ar- ti et Religioni,, van Amsterdam, ten bate der St.Elisabeths-Vereeniging alhier, heeft na aftrek van alle onkosten opgebracht de som van f 509. De Commissie van 31 heeft gisteren hare derde vergadering gehouden. Twee heeren A. C. Laane en B. E C. Seignette waren afwezig. Onmiddellijk na de hervatting der openbare beraadslagingen stelde de heer Mr. Bijvoet ook namens een 20-tal onderteekenaren de vol gende motie voor //De vergadering, van oordeel, dat door de //verwerping van de motie- Van Royen is //afgekeurd het wetsvoorstel van Gedeputeerde //Staten, gaat over tot de orde van den dag Mr. Bijvoet lichtj deze motie toe en spreekt over de verwarring der vorige vergadering. Wat de schuld van de verwarring is geweest zal hij niet nagaan, waarschijnlijk is die verwarring geko men door de verschillende voorstellen, die als motie werden opgegeven. Het zou goed zijn, dat de deuren en vensters eens goed werden opengezet en de motie-baccil kan dan meteen wegwaaien Is er in de vorige vergadering tegen het reglement van orde gehandeld, zooals door een der Haar lemsche bladen is gezegd, dan is dat de verga- deriDg niet euvel te duiden, daar zij niet be kend is met het reglement van orde, geldig voor den Gemeenteraad. Spreker is van oordeel, dat door de voorgestelde motie aan te nemen, een klaie toestand komt. De heer Enschedé voert aan, dat de waarde van een voorstel zit in de argumentatie en niet in het aantal onderteekenaren, .de motie is door meer dan de helft der leden onderteekend. Hij is tegen deze motie. De heer Krelage sluit zich bij den heer Enschedé aanhij heeft vóór de motie- Van Royen gestemd doch niettemin zal hij thans tegen de motiz-Bijvoet c. a. stemmen. Hij meent dat de motiz-Bijvoet verworpen moet worden. De heer van Gemert, die de motiz-Bijioet geteekend heeft, vereenigt zich nu met den heer Krelage. De Voorzit! er begrijpt de heer Mr. Bijvoet niet waar sprake is van te hebben gehandeld in strijd met het reglement van orde spreker kent natuurlijk dit reglement, en wil nu gaarne eenige nadere inlichtingen hieromtrent vernemen. Er waren in die vergadering verschillende wenschen, Spr. heeft die moties van orde genoemd, hij had ze ook voorstellen kunnen noemen. Practisch is dit verschil van weinig belang. De heer Mr. Bijvoet zegtA tout seigneur tout honneur en daarom zal hij den Voorzitter antwoorden geen verwijt te hebben willen uit spreken, doch de motie van Royen was, j alleen een vraag geweest welke met ja en neen had beantwoord moeten worden. Muurvast staat zegt Spreker, dat er een besluit door de ver gadering is genomen, een besluit van de Com missie uit; de ingezetenen en nu het gebleken is, dat de meening omtrent dat besluit onder de leden der vergadering versehilt, dan dient dit besluit zoodanig geïnterpreteerd te worden, dat de beteekenis van het besluit luce clarius wordt. Doet men wat de heeren Enschedé en Krelage willen, dan prejudicieert men dat er nog geen besluit is gevallen. Deze motie pre judicieert niets, ze geeft alleen de gelegenheid vast te stellen wat de stemming over de motie- ra» Royen beteekent. De heer Krelage vindt, dat de heer Bij voet hem niet als autoriteit moet citeereu. Beter was geweest als hij zijn eigen meening over art. 17 van het reglement van orde had gevestigd. De heer Enschedé wanhoopt er aan den heer Bijvoet zijne meeniDg duidelijk te ma ken de Voorz. doet opmerken dat in den Raad n.et met ja of neen wordt gestemd. Spr. be toogt dan ook nogmaals, dat hij zich niet be wust is, in de vorige vergadering tegen het reglement gehandeld fe hebben. De motie van Mr. Bijvoet wordt thans aangenomen met 19 tegen 10 stemmen. Tegen stemmenvan Gemert, Krelage, En schedé, Savry, van Breemen, Peltenbnrg, Steens, vau Lennep, de Breuk en Beeremans. De heeren Savrij, Dr. Mulder, Krélage en Mr. Jager Gerlings trekken nu hun motie in. Deze laatste echter komt met een nieuwe motie ter tatel, De commissie uit de ingezetenen ter bevor dering van een ontwerp van wet tot vereeni- ging van een gedeelte der gemeente Heemstede met de gemeente Haarlem overwegende dat uit den uitslag der gehou den stemming over de moties aan de heeren dr. A. E. van Royen en mr. F. A. Bijvoet gebleken is, dat door de meerderheid het voor stel tot grensregeling wordt afgekeurd, zooals dit bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 9 Oct. 1895 no. 75 werd voorgesteld; overwegende dat uit de beraadslagingen in de gehouden vergaderingen der commissie voort vloeit, dat eene verandering der grens van de gemeente Haarlem en Heemstede in ruimeren zin voor eerstgenoemde gemeente niet alleen wenscheljjk, maar noodzakelijk is. Wenschf dat in het rapport aan hëërën Ged. Staten uit te brengen, met aanvoering der ver schillende beweegredenen, er met nadruk op worde gewezen, dat eene grensregeling door hen moge worde voorgesteld als volgt: „Van het Spaarne langs de Gasthuis vaart tot aan het Blauwbruggetje, van daar langs de Kraaienestersloot en do Emauslaan tot den Wa genweg, om dan de grensscheiding volgende tusschen Vredenhof en Eindenhout, over de Leidsche vaart langs den weg naar Oosterduin, deze westelijk te volgen tot aan het punt waar hij de Houtvaart snijdt. Deze motie werd voldoende ondersteund. De heer Savrij stelt voor hieraan toe te voe gen, «verklarende Haarlem zich bereid om aan //Heemstede te vergoeden het verlies, dat die „gemeente lijden zal Hij noemt dit billijk,wen- schelijk en uitvoerbaar. De heer Enschedé schijnt tegen elke motie te zijn. Spr. geeft de heeren in overweging de moties in te trekken. De grenslijn vast te stellen is het werk van Ged. Staten. Evenmin heeft de vergadering te besluiten omtrent schadevergoe ding, want dit ligt toch niet op haren weg. De heer Mr. Jager Gerlings, handhaaft zijn motie. De heer Savrij trekt zijn voor stel in. De heer Schuurman betoogt, dat de heer Enschedé de taak der Comm. Wat breed opvat, en steld voor het Rapport der Commissie in druk te doen geven aan de leden. De heer Gonntt meentdat het voorstel van Gedeputeerde Staten niet veel kans heeft te worden aangenomennu de motie-Bijvoet c. s. is aangenomen. Spreker echter zou wen schen dat het Gemeentebestuur van Haarlem met dat van Heemstede in overleg zal treden omtrent de voorgestelde grensregeling. Spreker stelt deze motie voor//De Vergadering, van meening, dat voorstellen omtrent grensregelin gen hun standpunt dienen te vinden in be raadslagingen tusschen de belanghebbende Ge meentebesturen, gaat over tot de orde van den dag.// De voorzitter is van meening, dat de motie van den heer Gonnet niet tot de competentie van deze vergadering behoort; zij is in strijd met de gemeentewet. De heer Gonnet trekt hierop zijne motie in, en beveelt alleen zijn denkbeeld aan. De beraadslagingen worden thans gesloten, daar niemand meer het woord verlangt. De motie van den heer Jager Gerlin/s wordt in stemming gebracht en aangenomen met 21 tegen 8 stem men. Tegen de heeren Mulder, Gonnet, Wijnhof, Bijvoet, Krelage, Kan Breemen, Feitenburg en WxUemse. De heer Enschedé geeft in bedenking het rapport zoo kort mogelijk te doen zijn. Wordt het rapport te uitvoerig, dan komen er allicht uitdrukkingen in voor, die öf te kras öf niet kras genoeg zullen wezen. Spr. wenscht bepaald, dat het rapport uitdrukkelijk aan de goedkeuring der vergadering zal worden onderworpen. De Voorzitter geeft in overweging den inhoud van het rapport geheel aan de Commissie van Redactie over te laten. De heer Enschedé A oet het voorstel, het rapport daar de vergadering te doen goedkeuren. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen en de vergadering te 3 uur gesloten BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD.: 7 Dec.: J. J. Vredenburg enJ. H. Rees. W. G. L. v. d. Schaar en H. blank- Wciter» BEVALLEN: 5—8 Dec.: C. Delissen-v. Hooff, d. G. J. A. Janssen-Kroonenburg, z. M. Hoogendoorn- v. d. Kleyn, d. A. Wallaart-Kapaan, z. C. Pielage- v. d. Veen, d. F. P. ter Horst-Zegers, z. A. E. de Vos-Smorenburg, z. (11.) O. C. Lijcklama- Kennik, d. S. M. v. Kordelaar-v. d. Landen, d. J. J. Groenendaal-Sunnotel, d. M. Peper-Veld huis, z. C. Kors-Tames, d. M. C. Droog-Hen- driks, d. A. E. Nieuwenhuizen-Veering, d. OVERLEDEN: 59 Dec.: Th. W. Geenevasen, 13 m. E. Langeveld-v. d. Enden, 64 j. A. L. Mie- zenbeek, 2 j. E. W. Broekhuyse, 49 j. Wed. J. v. d. Mark-Stoel, 72 j. M. C. Smit, 8 m. J. v. Manen, 56 j. B. Huisman, 56 j. haarlem, 9 Dec. Tarwe, roode f 4,90a 5,25 wittef6.af Rogge f4.15 a 3.90. Haver 2.50a 2.80 Gerst f a f Duivenboonen 550 a f 6.15 Paardenboonen 1 5.af. Bruineboonen a Gr. erwten f 7.25 a haarlem, 9 Dec. Boter aangevoerd 112 K.G verkocht 112 KG. f 1,20 a fl.30. Biggen aangevoerd 97 stuks, verkocht 97 stuks, f 3.—a 6.Schrammen aangevoerd 73 stuks, verkocht 73stuks, f 9.— aflï Appelen aangevoerd 107 hectol. verkocht 49 hectol. 3,a f 7.Peren aangevoerd 67 hectoliter, ver kocht 38hect. f 4,a 6,Aardappelen aange voerd 167 heet. verkocht 119 heet., f 1.40 a 2,50 londen, 9 Dec. Veemarkt aangevoerd 2800 Runderen, 12.000 Schapen. 5 Kalveren en 5 Var kens. Men noteert: Runderen2/4 a 4/8, Schapen 3/8 a 5/9, Kalveren a en Varkens 2/4 a 3/6 per steen. leiden, 7 Dec. Boter per 1/4 vat lequal. f52 a 59 2de qual. 42 a ,50 aanvoer groot handel traag. deflt, 7 Dec. Heden was alhier op de kaasmarkt niets aaugevoerd. De markt is dus voor dit jaar ge sloten. SCHIEDAM, 9 Dec. Moutwijn per HL. zonde de bel. f 9.Jenever id. f 13.50 Amsterdamsohe proef id. f 14.75 Spoeling per Ketelbeurs f 1.60 Spoeling commissie f f Beursuoteering Brandersbond en f af De man die in de Fransche Kamer revolver schoten heeft gelost, heet Gilbert Lenoir,23 jaar oud en winkelbediende. Hij is een opgewonden anar chist en heeftveel behoefte van zich te doen spreken. MADRID, 9 December. Al de winkels worden ge sloten. Men begint zich voor te bereiden op de betoo ging. Een ontzaglijke menigte stroomt naar de plaats van verzameling. In alle straten zijn gendarmes op gesteld. Eeu later telegram zegt, dat de betooging zonder wanordelijkheden is afgeloopeu. ROME, 9 December. De Italiaansche troepen on der bevel van majoor Toselli, zijn zoo bericht men uit Massowah, bij Ambalagi door een vijandelijk le ger van 20,000 man aangevallen en omsingeld. Over bet^lot van majoor Toselli met zijn 20 officieren en soldaten en een battery, is nog niets bekend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 3