B 1 N K N L A 1). zië, de oprichting van eea ,htshof tot bestraffing vaa de moorden en de uitgifte van tot schadeloosstelling der Rusland. che bladen Nowosti en Mosk. awec de nederlaag van de Afrika als een verdiende straf, de Nowosti de Rassen op, de moreel en materieel te steanen, verdedigen han vaderland val van vreemdelingen, die nssische taktiek in bet Oosten d hebben. Wel geeft het blad Rassische regeering niet kan aar dan toch deRassische natie. [Amerika .J orm die was komen opzetten e Vereenigde Staten en Engeland enezolaansche grens-quasstie, is ekomen. Een Commissie van is^ door het Hnis van Afgevaar- Washington benoemd, die het 1 trachten op te lossen, overgroote deel van het Ameri- volk, heeft de krasse hooding, esident Cleveland tegenover d aangenomen,instemming gevon- it optreden vooral in de Eogel- iën ophet vasteland van Noord- an ook groots ontsteltenis orzaakt, is zeer begrqpelgk. Niet men in Canada zeer bevreesd oor de gevolgen, welke een oor hen Engeland en de Ver. Staten en hebben, maar hetzelfde ia ook in Colombia, de Engelsche ko- de westkust. «Ook bier aldus Victoria, de hoofdstad van Co- eseind «wordt reeds gesproken mogeljjkheid, dat de Amerikanen orlog met Engeland deze kolonie konden aantasten, e World wordt nit Caracas, de van Venezuela, geseind, dat oote opgewondenheid heerscht. ring heeft een afdeeling soldaten woning van den Eogeischen con- n heer B o n 11 o n, geplaatst, ten die desnoods tegen kwaadwilligen cbermen. Het Oosten. REDE GEMENGDE BERICHTEN. Den volke wordt verkondigt, dat de rust in het Oosten Hoor de Porte zoo goed als her steld is niettegenstaande door de Turksehe troepen de stad Zeitoun, waarin de Armeniërs zich hebben verschanst, is omsingeld en aan gevallen. De Engelsche- en Duitsche Gezanten hebben den Sultan den raad gegeven, zich bedaard te willen houden, en niet al te streng tegen de Armeniërs te willen optreden. De Porte heeft daarop geantwoord, dat deze raad op te volgen moeilijk zal gaan, omdat de Armeniërs alle Turksehe soldaten, die zich te Zeitoun bevonden, behoudens eenige hoofd officieren, hebben vermoord. Het getal vermoorden bedraagt 400 Turksehe soldaten en 500 burgers met vrouwen en kin deren. Uit Smyrna wordt gemeld dat vijf bataljons Turksehe troepen aldaar gisteren ingescheept zijn. Hun bestemming is onbekend, men ver moedt echter dat het versterkingen zijn voor Kreta. In dat geval vreest men dat de aankomst dezer troepen het sein zal geven tot een alge- meenen opstand op dat eiland. van Zijne Exc. den Internuntius lij de plechtige overreiking; van het II. Pallium van Z. D. H. Mgr. H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. Ten zeerste verheug ik mij, doorluchtige Kerkvoogd, u heden, krachtens de opdracht mij daartoe van den H. Stoel geworden, het Aartsbisschoppelijk Pallium, in tegenwoordig heid van Utrecht's eerbiedwaardige geestelijk heid en godvruchtige geloovigen, op plechtige wijze te mogen overgeven want daardoor wordt mij de welkome gelegenheid geboden, om de beteekenis van dit gewijde sieraad uiteen te zetten, en daarbij ook uitdrukking te geven aan mijn diep gevoelde hoogachting jegens Uw persoon en Uw waardigheid. Het Pallium is een teeken van kerkelijke rechtsmacht, en als zoodanig noodigt het met heilzamen aandrang al de schapen van Christus, die Zijn stem hooren 1), uit, om de hiërarchische op zekeren dag in eene niet geringe opgewekt heid, toen de jonge Eranzenius met eene beeldig schoone gemalin aangekomen was. Het gerucht van haren rijkdom had zich ras verspreid en de waarneming, dat het jeugdige paar een bediende en eene kamenier mee bracht, zoowel als 't voorname uiterlijk der dame liet daaromtrent geeuen twijfel. De oude geneesheer en ook Cilly waren wel verlegen geweest, hoe zij Haralds gemalin huis vesten zouden. Maar beiden waren door hare beminnelijkheid bekoord geworden De liefde had wonderen ver richt en van de fiere miss Palmer een engel van vriendelijkheid en goedheid gemaakt. O, wat zou miss Virch wel zeggen, wanneer ze de koningin der City zoo vriendelijk en hartelijk met ons, gewone lieden, zag omgaan? riep Harald, haar in de oogen starende. Zij zou haren nijd onder spot verbergen en voor allen kronen der aarde met mij willen ruilen, antwoordde Alice, hem omhelzende. Dat zou zij zeker, klonk daar een stem aan de deur. Mijnheer Morley! riepen beiden als uit een mond. Ja, de dikke John is hier want de heer Gerald, heeft mij meegesleept. Gerald, bvoederl Mijnheer Gerald had zijne bruid aan den arm en op don achtergrond stond de oude genees heer, slechts de eenige gedachte koesterende: Acb, hadde de moeder eens dezen da» beleefd! Ja, zei Gerald lachend, toen ik u aan orde door Christus den Heer in zijn Kerk ingesteld, te huldigen en te bewaren. Het Pallium immers herinnert ons aan de stem van den Godmensch, toen zij weerklonk in het drievoudig woord tot Petrus gericht, om hem namelijk uit te verkiezen tot fundament der Kerk -), om hem aan te wijzen als den O" feil baren leeraar zijner broeders 3), om hem eindelijk voorgoed als herder te stellen over de lammeren en de schapen 4). Daar echter Christus' rijk op aarde, aldus gesticht en ingericht, onder bescherming van zijn onzichtbaar lloofd, tot aan de voleinding der tijden moet blijven bestaan, daarom gaan de aan Petrus verleende voorrechten, als be- hoorende tot het wezen van Christus' Kerk, alle in haar geheel over op Petrus' opvolger, dat is op den Bisschop van Rome. Om deze red-n wordt het Pallium van het graf van den H. Petrus genomen*) en door den Paus aan de Patriarchen, de Metropoliten en de Aartsbisschoppen gegeven, teneinde de wijze aan te toonen, waarop de kerkelijke rechtsmacht ontstaat en wordt overgebraehtdat namelijk de kerkelijke rechtsmacht in geheel haar volheid overgaat van Christus op den wettigen opvolger van Petrus, en voor een zeker gedeelte wordt overgebracht van Petrus' opvolger op de overige Bisschoppen 5J. Christus' rijk kan derhalve nooit ergens geplant, uitgebreid of bewaard worden, tenzij op den grondslag door den Verlosser gelegd, en tenzij de eigenaardige tot het wezen behoo- rende vorm er van getrouw vastgehouden en eerbiedig bewaard blij ve. Daarom werd ook het edele en grootmoedige Nederlandsche volk voor Christus' rijk gewonnen door den Roomsehen Paus, den II. Sergius I, van wien de H. Willibrord en zijne gezellen, apostolische zending en wettige volmacht hadden verkregen. Het is thans twaalf eeuwen geleden, sinds de II. W i 11 i b r o r d, in zijn prediking de Evangelische waarheid en in zijn uitvoering den levensvorm van het Christendom eerbiedi gend, de bisschoppelijke eer en zending niet zelf zich toeëigende, noch van zijn gezellen ontving, maar tot Aartsbisschop gewijd en met het Pallium versierd werd door den vijf en tachtigsten opvolger van Petrus, den H. Sergius I. Langs denzelfden weg en naar denzelfden rechtsvorm bestijgt ook gij thans, doorluchtige Kerkvoogd, den aartsbisschoppelijken zetel van den H. W i 11 i b r o rd, na geroepen en gezon den te zijn door den tweehonderd twee en zestigsten opvolger vaD Petrus, den roemrijk regeerenden Paus Leo XIII, en ontvangt gij van Hem het Aartsbisschoppelijk Pallium, het welk U een heilige rechtsmacht geeft en t.gelijk Uw voorrang toont boven het Nederlandsch Episcopaat. Dat dan allen, die met de wateren des Doop sels besproeid zijn en aan Jesus Christus toe- bebooren, in den luister van Uw Pallium het merkteeken van het ware en historische Christen dom zien. Mogen zij aan U, doorluchtige Kerk voogd, als aan den wettig gezondene door Christus, verbonden worden, zoodat zij den waren weg des heils kunnen betreden en be wandelen. Laat allen weten,dat het Pallium op uw schou ders daarom uit de wol van witte lammeren gewe ven en met kruisteekens versierd is, wijl Gij gezonden zijt en tot de Uwen komt, om die goddelijke liefde uit te oefenen, die den Zoon Gods uit den hemel deed nederdalen, ten einde het verloren schaap, dat is de door de zonde verloren menschelijke natuur, tot God terug te voeren en op Zijne schouders naar den Vader der barmhartigheden Ie dragen. Laat onze afgescheiden broeders uit de verhe ven beteekenis van het 11. Pallium begrijpen, dat 's menschen eigen vrije wil wel is eene voorwaarde tot het verwerven van verdiensten, maar geenszins de regel kan zijn van christelijk geloof en leven. Laten zij, die of wel de uit drukkingen, de verklaringen en de definities van leerstukken, welke altijd geloofd zijn ge worden, niet willen aannemen, of wel nieuwe en veroordeelde dwalingen omhelzen, laten zij de kentcekenen van Christus' ware Kerk on derzoeken: de eenheid, de heiligheid, de alge meenheid en de apostolische opvolging. Laten zij allen zich herinneren dat gewichtig, waarlijk oud en katholiek beginsel," wat de H. Hieronymus in zijn brief aan Paus D a- masus uitsprak, met de woorden: nik, die r. niemand als hoofd volg dan Christus ben met ii Uwe Heiligheiddai is met den Stoel van //Petrus, in gemeenschap verbonden-, op die sieen- nrots weet ik dat de Kerk gebouwd is VI- ntnlis ken ik niet, Meletius verwerp ik, van „Paulinus wil ik niet weten. Die met u niet VERGADERT, VERSTROOIT.//6) Laat dan allen, die de liefde tot de waarheid in hun boezem dragen, en die door het veel soortig bedrog der meeningen om den tuin geleid, of door de valsche wetenschap tot allerlei met elkander strijdige gevoelens gebracht zijn, laat hen allen komen tot U, doorluchtige Kerkvoogd, en zij zullen, tot hun heil, de een- het aliaar zag dacht ik, na zes weken uw voorbeeld te zullen volgen, en ziehier, ik heb woord gehouden en mij mijnheer Morley als getuige meegebracht. Indien mijn lieve Cilly wil, g an we morgen naar den priester. Cilly bloosde en Alice omhelsde haar lachend. Mijnheer Gerald moest evenwel nog enkele dagen wachten totdat alle plichtplegingen af- geloopen waren. Van uit Londen had hij de geschiedenis zoo met den geneesheer overlegd. Nu kou het huwelijk voltrokken wordenwaarbij de halve stad uitgenoodigd werd, want Gerald wilde, dat men in de vaderstad zijner bruid zich nog lang de vroolijkc bruiloft herinne ren zou. In het schoonste hotel der stad werd de prachtige feestmaaltijd gehouden; in de groote zaal hadden de gasten nauwelijks plaats, die tot laat in den avond, nadat het jonge paar reeds lang op reis was, dansten en jubelden. Wat heeft die oude Franzenius geluk met zijne kinderen! Die woorden gingen van mond tot mond en menige schoone, menige jonge man benijdde Harald en Cilly. die men terecht gelukskin deren kon noemen. Voord t dc eerste met zijne jonge gemalin het vaderhuis weer verliet om naar Londen als compagnon der firma Palmer weer te keeren, stonden beiden aan het graf des vermoorden waarop thans een fraaie marmeren steen prijkte met bet opschrift: rust U°ratio Donaldson, op den "9den Maart 1864 door de hand eens „moordenaars gevallen heid Van geloof, van priesterschap en van. be stuur vinden die de Goddelijke Stichter der Kerk heeft ingesteld en met vurige liefde heeft begeerd. 7) En dan zal, gelijk eenmaal op de borst van den Hoogepriester der Oude "Wet de ürim en Thummim (Waarheid en Volmaaktheid) flon kerden 8); ook in de majesteit van het Pallium, U door Christus' Stedehouder den Hoogepriester der Nieuwe Wet gegeven, zoowel de ongerepte reinheid en schoonheid der evangelische waar- beid als de volmaakte harmonie der christelijke deugd voor aller oogen uitschitteren. Na de goddelijke genade zijn het ook Uwe deugden, doorluchtige Kerkvoogd, die onze hoop op een zoo gelukkigen en vurig gewenschten uitslag vermeerderen want Uwe wijsheid en kloekheid, Uwe liefde en geestkracht zullen U zonder ophouden er na r doen streven, om het weggeworpene terug te brengen, om het verlorene terug te herwinnen, om het gebro- kene opnieuw samen te binden, om het zwakke te bevestigen, om alles in een woord tot hoo- ger op te voeren. Moge dan Hij, die de Koning en tegelijk de Verwachte der volkeren is, Hij die de beiden tot één maak*, en van Wiens Geboortefeest wij thans weder den voorsmaak genieten, moge Hij Uwe krachten verhoogen, en aan Uw arbeid blijde en overvloedige vruchten schenken. Door deze hoop, geef ik aldus, krachtens opdracht van Zijne Eminentie Mieceslaus Ledóchow ski Kardinaal der H. Roomsche Kerk en Prefect van de H. Congregatie tot voortplanting des Geloofs, aan U, den Door luchtigen en Hoogwaardigen Heer HENRICUS VAN DE WETERING verkozen Aartsbisschop van Utrecht, bij deze met vreugde het Aarts bisschoppelijk Pallium over. 1) Joan X27. 2) Matth. XVI18. 19. 3) Luc XXII32. 4) Joan. XXI15-17. 5) Decretal, c. ad honorem. De auct. et usu Pallii. 6) Ep. ad Da- masum (XXVa) Vgl. Joan. XVII11 en 12. 8) Exod. XXVIII30. De Pallium's worden gemaakt uit de wol van witte lammeren zonder vlek, in de Vaticaansche Basiliek (de St. Pieterskerk) gebracht, en daar op de Vigilie van den Feestdag van de HH. Petrus en Paulus op het graf van den H. Petrus gelegd, waar zij dien geheelen nacht blijven, om den vol genden dag gegeven te worden aan hen, die zijn aangesteld om ze te bewaren. ANTWOORD. van Z. D. II. den Aartsbisschop. Ik breng U mijn hoogsten dank hoogwaar dig en doorluchtig Prelaat, voor de overreiking van het Pallium, naartoe de II Stoel U op dracht had verleend, en waarbij Gij aan zulke edele gevoelens uitdrukking hebt gegeven, De leerstukken en wetten, waar Gij in schoone taal over g sproken hebt, worden ook door mij eerbiedig beleden, en zullen met onbezweken moed door mij worden onderhouden. Trouw het voetspoor van den H. Willi brord volgendzal ik tot mijn laatsten ademtocht voor den godsdienst, voor de ware Kerk van Christus arbeiden. Ter betuiging en plechtige bevestiging hier van nader ik thans tot het alt .ar van Christus den Heer, om opnieuw de geloofsbelijdenis en eed van trouw aan den Paus, den Stedehouder van Christus af te leggen. A ergêns is voor hem plaats. Het standbeeld voor den joodschen dichter Heine kan ook in New-York geen onderkomen vinden. Nadat het plaatsen van een standbeeld voor dezen anti-duitschen dichter op Duitschen grond van hooger hand geweigerd was.bad de vereeniging „Arconin New-York de «Loreleifontein,// een beeldhouwwerk van prof.H ester in Duitsch- land gekocht, om ze ergens in New-York op te richten. De Nationale Vereeniging van beeldhouwers, aan wien het plan ter goedkeuring verzonden werd, kwam daartegen in verzet. Zij verklaarde, dat de //Loreleifontein" in 't geheel niet zou strekken tot sieraad der stad, die reeds met dergelijke aanstootgevende beeldhouwwerken overladen was, en dat zij daarom met alle kracht zoude protesteeren tegen de plaatsing van dat standbeeld. De New-Yorksche pers was van oordeel dat de weinige geschikte plaatsen op een plein of in een park moesten gereserveerd blijven voor standbeelden van groote Amerikaansche man nen. De joden met bun vrienden zijn woe dend, nu de plaatsing van Heine's stand beeld ook te New-York is mislukt wuften. Waar nu het arme standbeeld voor den onze- delijken dichter Heine een plaats zai vinden, is eene vraag, die moeilijk te beantwoorden is. ALKMAAR, 23 December. In overleg met den Offic er van justitie en den Kantonrechter alhier zq'n de volgende premiën in zake den dubbelen moord te Scbagen toegekend. Gem. politie f50. Rijkspolitie f 100, rechercheurs f30, Aan Deutekom, den vinder van het ket tinkje door Boes op het Noord weggeworpen, om daardoor anderen verdacht te maken f 40, Antje Keizer, die Boes daar ter plaatse had Lang blikten zij op den grafheuvel; zonder linge gedachten rezen voor hunnen geest. Plot seling sprak Francis zachtjes: 01' ik u ooit de mijne zou genoemd heb ben, indien deze doode in leven ware ge bleven? Ja, mijn waarde, sprak Alice, daar ik slechts u alleen bemind heb en dien liefde mij ten slotte in uwe armen gevoerd hadde. Wie weet? fluisterde Harald, als vreesde hij gehoord te worden door den stillen slaper. Zijne hand was door geene misdaad bevlekt; hij behoefde niet te sidderen vcor de gerechtigheid Gods, welke dien anderen booswicht gezocht en u nog bijtijds gered heeft! Nog bijtijds'herhaalde Alice haar gelaat bevend verbergende aan den borst haars gemaals. Dan gingen zij zwijgend naar huis. De oude I ranzenius, wiens huis in zoo kor ten tijd gansch veranderd was, kon toeh niet besluiten, zijne kinderen naar Londen te volgen. Wie zal het graf der moeder, wie dat des vermoorde verzorgen? meende hij weemoedig, en beideu hebben toch recht op mijne zorg. Een oude boom beD ik, die zich niet verplanten laat, mijn lieve kinderen. En zjj moesten hem gelijk geven, maar tevens beloven, elk jaar naar huis te komen. Daarop nam 't gelukkige paar afscheid, nadat Francis de armen van 't stadje rijkelijk bedacht had. De politiedienaar Petersen kreeg zijn ontslag om in dienst der Londensche politie te treden, waar hij weldra bevorderd en mijnheer Gibbs rechterhand werd. Dat de brave man een well gezien, f 8. Deze gelden werden verkregen uit de som groot f750 door de Schager bur gerij als premie uitgeloofd aan hem of hen, die den moordenaar kon aanwijzen. Daar niemand daarvoor rechtstreeksch in aan merking kwam, besloot men een deel dier som als boven te besteden. BOSKOOP, 23 December. De Pomologische Vereeniging alhier heef, een crediet toegestaan aan de commissie van handelsbelangen aldaar, om gegevens te verzamelen ten einde eene spoorwegverbinding hetzij van den Staat of van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij te ver krijgen, hetgeen van den handel in boo men en planten van groot belang zou zijn, wijl het goederenvervoer, alsmede dit van reizigers zich telken jare uitbreidt. GOUDA, 23 Dec. In de gehouden raadszit ting werden onder meer, een voorstel ingediend door Burg. en Wetb tot opheffing der burger avondschool en instelling van een avondschool voor ambachtslieden en een rapport van Burg. en Weth. betiefl'ende het al of niet wenschelijke van eigen exploitatie van een telephoongelei- ding alhier. Burg. en Weth. adyiseeren ont kennend en stellen voor, het aan particulier initiatief over te laten eu den heer Neder- horst Jr: zijn verzoek voor den tijd van 15 jaar toe te staan. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de ap pelzaak tegen den 2e luit. bij het 2e reg. huzaren, die door den krijgsraad te 's Hertogenbosch tot f 100 boete was veroor deeld, wegens het beleedigen van politie beambten. en mishandeling van eene vrouw, een en ander te Venloo gepleegd. Het Hof achtte de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde genoemden officier met wijziging der door den krijgsraad aan de gepleegde beleediging gegeven qualificatie, volgens den door den advo caat fiscaal genomen eisch tot éene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten van het hooger beroep. Het Ned. Nat. Zangersverbond is voor nemens te Nijmegen 1896 een tweedaagsch zangersfeest te organiseeren onder de leiding van de heeren Leon C. Bouman en Albert Root haan aldaar. Tot dit feest zullen de beste lie dertafels worden uitgenoodigd. De alom bekende liedertafel //Mastreechter Staar//, 150 zangers sterk, heeft reeds hare medewerking toegezegd. Ter restauratie der ruïnes te Sassenheim, Muiden en Yelsen zijn door het Rijk eenige duizenden Friesche moppen van den afbraak van den Schager toren aangekocht. Deze stee- nen zijn meer dan 41/2 eeuw oud en hebben bij eene lengte van 3 dM. een breedte van I1/2 dM. Door bet gemeentebestuur van Valkenswaard is eene 3Vs pet. leening groot f 19.000 aange gaan ter bestrijding van een subsidie toege staan voor den bouw van een R. K. Oude mannen en Vrouwenbuis. Wel wat te vergaande heeft een bewoner der Ammanstraat te Rotterdam een dreigbrief ont vangen, vermoedelijk door een SOjarig man, col porteur van beroep, geschreven omdat hem z. i. een onkeusche behandeling van de zijde der dienstbode was ten deel gevallen toen hij met zijne straatnegotie zich aldaar melde. De dienstboden mogen nu wel in bet vervolg zeer beleefd zijn tegenover de straatventers al maken zij het de meisjes, door het veelvuldig schellen zeer lastig.- Als naar ouder gebruik wordt in het dorp Katlijk het Thomas-luiden in eere gehouden. Sedert eenige dagen is men er mede begonnen en dat duurt tot de Kerstdagen. Jongelingen en ook ouden van dagen luiden de beide klok ken dag en nacht door. Er zijn van overheids wege wel eens pogingen aangewend, om dit luiden te beletten, doch de dorpelingen wen- schen daarvan geen afstand te doen. dommige personen hebben zich daarin zoo geoefend, dat zij beide klokken te gelijk op den maat af kunnen luiden. Te Utrecht zijn in omloop namaak-bankbil- jetten, groot f 10f\ waartegen reeds in de bladen is gewaarschuwd. Men dringt er op aan, dat zulke reclame-middelen wegens het gevaar er in gelegen zullen verboden worden. De kapitein-kwartiermeester van het le regi ment vestingartillerie v. A. beschuldigd van- onregelmatigeden in zijns militaire adm inis- tratie, is naar Arnhem overgebracht ten einde voor den krijgsraad aldaar terecht te staan. Een niet onaardig geval heeft zich te Bre da voorgedaan. Een winkelier kreeg per brief kaart een mooie bestelling uit 's Gravenbage kome gast was, zoowel in Palmer's als in Ge rald's woning, is natuurlijk, eveneens dat de beide Virch's van den drempel dier woningen verbannen werden. Het reusachtige vermogen van den ouden John, Benett werd volgens zijn testament, bij geval de ware erfgenaam na 5 jaren nog niet zou gevonden worden, in ontelbare groo tere en kleinere erfenissen gesplitst. Ook sir Palmer en zijne dochter werden aldus bedacht, maar deden daarvan afstand ten bate der armen van New- York en Londen. Of litis tot Ned's opvolger bevorderd is, kun nen we niet zeggen. Wel weten wc, dat Peter sen de schrik aller dieven geworden is, vooral van die uit genoemd dieveuhol. Mevrouw Cilly Gerald werd weldra niet alleen door gemaal, maar ook door den ouden, Gerald, wien zij trouwen lieldevol verzorgden, ja zelfs door sir Palmer bemind en vereerd. Palmers woning werd 11a weinige jaren, tot stille vreugde van Tante Ellen, een vroolijke verzamelplaats van de jeugdigenakomelingschap der beide huisgezinnen. De dikke John. Morley had zich daar zonder complimenten als medelid ingerekend, daar hij de lustige spelen der kinderwereld gaarne zag en leidde. Zoo ontluiken uit den gruwelijken nacht des grafs vaak voor de braven, gouden bloesems en vruchten op 's menschen levenspad. Hij meende den naam, waarmede het epis - tel was onderteekend, gelezen te hebben in eene lijst van flesschentrekkers, en gaf daarom geen gevolg aan de bestelling. Zijn personeel zond echter op 5 December uit aardigheid per postpakket een paar steenen, netjes iugepakt, aan het opgegeven adres van den vermoedelijken oplichter. Tot zijne verbazing ontving daarop de win kelier een brief, waarin hem opheldering werd verzocht, en tot zija schrik herkende hij tbans in die onderteekening den naam van iemand, dieniet op de lijst der fles schentrekkers stond, maar in zijne boeken van eenige jaren geleden en wel als een goed betaler. Zekere K. G. oud 21 jaren en woonaebtig te Schimmen,is te Maastricht gevankelijk bin nengebracht. Hij wordt verdacht van brand stichting. Te Nijmegen is een 21 jarige Duitscher, W. K. uit Neustadt, in de Waal gesprongen, hetgeen door een paar werklieden werd gezien, die met eene roeiboot er in slaagden hem te redden. Tot die wanhopige daad was de jon geman gekomen doordien hij geen betrekking had. De politie voorzag hem van kleeren en heden keerde hij met den trein naar Duitsch- land terug. Men maakt zich te Zwartewaal zeer ongerust over het uitblijven van de vermiste sloep Charlotte Louisa schipper A. Poldervaart, van de reederij //Oranje// te Vlaardingen. Deze sloep is thans 25 dagen uit, wat natuurlijk voor een schel vischvaarder veel te lang is. Daarbij is bet ook bekend, dat het schip juist voor de stormen gezien is, afkomende van de visscherij dus naar huis zeilende. Voor het vermoeden dat de sloep met man en muis is vergaan be staat dus wel grond De 10 opvarenden wonen allen te Zwartewaal. Uit de Haarlemmervaart is opgehaald het lijk van eene vrouw van ongeveer 6 1 jarigen leeftijd. De Raad der gemeente St.-Mickiel-gestel heeft den heer C. C. Buijsen concessie ver leend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg in verbinding met de tram lijn van Vucht over St. Michiels-Gestel Schijndel naar St. Oedenrode. Het lijk van den te Groningen vermisten agent van politie Yan Vliet is aldaar uit het water gehaald. Het vermoeden, dat hij eerst mishandeld en daarna verdronken is, wordt versterkt door het onderzoek op het lijk in gesteld. Uit Groningen deelt men omtrent het vinden van het lijk mede: Bij toeval is in de Oosterha ven het lijk gevonden door Kroder en Hol lander, twee arbeiders, die de uitgeloofde pre mie van honderd gulden uitstekend kunnen gebruiken. De signaalfluit hing op de jas van Van Vliet, waaruit wordt opgemaakt dat bij om assistentie gefloten heeft. De handschoenen waren nog aan dc handen en de sabel in de schede. Uit de zakken wordt alleen het beursje vermist, zoodat als stellig mag worden aangenomen, dat het voor een paar dagen op een stuk land gevonden beursje, door Van Vliet's vrouw en zijn kameraden ook berkend, aan Van Vliet heeft toebehoorJ. Het lijk is voorloopig geschouwd in het Academisch Ziekenhuis door de doctoren De Waard en Kijlstra. Het neu3beentje is inge drukt, wondjes zijn op het voorhoofd en den wang en een buil op het voorhoofd zichtbaar. Het verder onderzoek in deze treurige zaak heeft nog bitter weinig opgeleverd. Men weet nu, dat Van Vliet even na 2 uur een mi.n eu een vrouw is gevolgd, terwijl om dien tijd in de buurt ook drie mannen zijn gezien. Te Leersum prikte zekere L. van L. zich met eene schrijfpen. Tengevolge daarvan is hij aan bloedvergiftiging overleden. Er is weer een praatje uitgestrooid als zou te Schoonhoven de moordenaar van den scho lier Hoogsteden te Rotterdam gevonden zijn Nog beter, de moordenaar heeft reeds bekend. Van het een noch van het ander is iets waar. Op eenige station i waar veel gebruik wordt gemaakt van het perron, zullen door de Holl. IJzeren Spoorwegmaat«chappij personen, die niet van een behoorlijk reiskaartje zijn voorzien, niet meer worden toegelaten. Perronkaarten worden aldaar ingevoerd. Een verpleegde te Veeuhuizen beeft aldaar de zaalopziener B. aangerand en met een mes ernstig aan beide beenen verwond. De zaalop ziener kan zijn dienst niet verrichten. De ver pleegde is, in afwachting dat hij zich voorde Rechtbank moet verantwoorden, en is van het 2de naar het 1ste gesticht overgebracht. Naar de Hairl. Ct. verneemt, is de Burge meester van Velzen een aanzienlijke som gelds ter hand gesteld, om te verdeelen onder de bemanning der reddingsboot, die de schipbreu kelingen der Noordsche sehoener behouden aan wal gebracht heeft. Zeventien personen, die te Renesse keelna- men aan een begrafenismaal, ziju ernstig onge steld geworden, nadat zij van een rauwe hani gegeten hadden. Twee van hen overleden spoe dig en de vijftien overigen zullen, mar men vreest, niet allen gered kunnen worden. Er is terstond een gerechtelijk onderzoek in- gesteld omtrent deze vergiftiging op groote schaal. Een roekeloosheid moest een der knechts van den heer Thijsen te Coevorden duur be talen. Hij had met een andere knecht een weddenschap aangegaan wie van hen een naai machine op het hoofd zou kunnen dragen. Vinke zou de proef nemen, doch de zware machine drukte hem den schedel in, en her- sendrukking was het gevolg zijner roekeloosheid. Zijn toestand is nog onveranderd.Het lichaam, gezicht en denkvermogen hebben veel geledeff en zijn nog uiterst zwak. Een echtpaar in de Czaar Peterstraat te Amsterdam was reeds eenige dagen in groote ongerustheid. Hun zoontje was weg. Gelukkig kregen z(j Zaterdag-morgen bericht van een fami lielid uit Heerenveen dat de bengel daar Was

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2