BI N X E L A N ÜT Hoewel de Fransche Regeering met den President der Repnbliek aan het hoofd op twee mioietere na, allen Logemannen zgo, heeit Z. Em. de Kardinaal-Aartsbisschop ran Parabij een herderlijkenbiief een open baren bidstond nitgeschreren die in de Notre Dame werd gehouden bij gelegenheid der wederopening der Fransche Earner. In dit schrgven heeft zich de Kardinaal-Aartsbis- ■chop van Pargs beklaagt over de pogin gen welke de mafonnieke sekten sedert 20 jaren aanwenden om bet Chrietelgk karakter aan de wetten des lands te ontnemen. In een hoofdartikel van de figaro wordt gewezen op een driemanschap nauw verwant aan het Panama-scbandaal. Zon der omwegen wordt gezegd, dat het drie manschap bestaat uit Bourgeois, minis ter-president, L o a b e tthans voorzitter van deu Senaat, en Ribot, die nog zoo veel invloed beeft dat men op zijn verzoek D u p a s in hechtenis houdt. Zg allen maak ten deel uit van de ministeries van '92 en 93, die het onderzoek in de Pauama-zaak zonden hebben belet. Een mooi compliment voor de Fransche vrgmetselaars-regeering. Oostenrijk-Hongarije. De stad Praag werd eergisteren-avond in rep en roer gebracht. Ruim drie duizend man ze noemen zich werkeloozen trok ken onder het niten van bedreigingen door de straten der stad. Met zeer veel moeite is het de politie gelukt de orde te herstel len en eenige der belhamels te arresteereo. In Opper-Stiermarken heeit eene ver schrikkelijke lawine groote verwoestin gen aangericht. Bij Rrttesmann werden een aantal kolenbranders en veel vee ver pletterd. Spanje. Volgens de laatste telegrammen uit Ha vanna hebben de Spanjaarden eene over winning behaald op de opstandelingen. Eene poging van den rebellen-commandant Maceo om met zjjn troep de stad Pinario te naderen, moet zgn mislukt, la een toen gevolgd gevecht werden de opstandelingen door kapitein Sanchez verslagen, waarbjj de Cnbanen 30 dooden en 100 gewonden kregen. Het opstandelingenhoofd Berm u- d e z werd gedood eo de aanvoerder N n- n e z gevangen genomen. Na het gevecht trokken zg zich terng. Engeland. De koninklijke familie i s plotseling in zwaren ronw gedompeld, door het sterven van prins Hendrik van Batte n- be r g. Hg is aan boord van Hr. Ms. stoomschip Blondeop reis van de Westkust naar Ma deira om daar herstel te zoeken, overleden. De weduwe van deu Prins en koningin V i c t o r i a, die op Osborne het bericht van den dood ontvingen zgn zeer door smart aan gegrepen. Het stoomschip heeft na de dood van den Prins den steven gewend naar Sierra Leone. Het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. Door de laatste gebeurtenissen worden de arme Armeniërs, die door de Turken onmee- doogenloos worde n vervolgd, geheel uit het oog verloren. De Europeesche Mogendheden kregen wat anders aan de hand dan zich te bemoeien met de Christenen in het Oosten, al werden er nog dagelijks vermoord. Waarom de Liberal and Radical Onion te Londen, dan ook zeer terecht aan Lord Salisbury heeft gevraagd om nu eens doortastende maatregelen ter bescherming van de Christenen in het Turksche rijk te willen nemen. Gruwelijke bijzonderheden worden gemeld over de jongste Christen-moorden te Marash. Daar ging de wreedheid alle beschrijving te boven. Twee Gregoriaansche kerken, waarvan eene vol vrouwe .1 en kinderen, werden verbrand, de twee hoofdonderwijzers der Amerikaansche school na gruwelijke martelingen ter dood gebracht, en met de afgehouwen hooiden der slachtoffers werd door de soldaten gekegeld, waarna ze op pieken werden gestoken. In acht uren tijJs zijn daar 800 Armeniërs door geregelde Turksche troepen geslacht. Geen enkele Turk werd gedood, schoon de Sultan, in zjjne verontwaardiging over de «slecht - ingelicbtheid// van Koningin Victoria, be weerd heeft, dat meer Turken dan Armeniërs deu dood vonden Het is een openbaar schandaal, dat de Euro peesche Gezanten in Konstantinopel hun tijd vermorsen met diplomatieke spitsvondigheden, terwijl duizenden Christenen door fanatieke Turken worden doodgemarteld. wordt gewerkt in het kamp onzer tegenstanders, de leiders hebben wat over voor hun zaak. Zeer duidelijk bleek dit dezer dagen toen in Café Suisse te Amsterdam eene vergadering werd gehouden bijeengeroepen door twee radicale Kamerleden, om te beraadslagen over het lot van de oude Amsterdammer, een blad dat in korten tijd twaalf ton gouds heeft verslonden, en nu ten dootle is opgeschreven. De vergadering werd geleid door den heer Gerritsen. Men overwoog het aanbod van dr. Denetamp, die het biad heeft gekocht en genegen was den eigendom over te dragen. Ofschoon de aanwezigen zich tot financieelen steun bereid verklaarden en ook partijgenooten schriftelijk hulp hadden toegezegd, aarzelde men toch het aanbod te aanvaarden met het oog op de bezwaren, aan den eigendom verbonden. Deze en gene gaven klaarblijkelijk de voorkeur aan de oprichting van een nieuw blad. Is het nu te verwonderen dat de Roomsche bladen op veel plaatsen verdrongen worden, waar men een zoo krachtdadigen steun geeft aan de anti-Katholieke pers. Laten velen onzer er een lesje aannemen, opdat zij, die machtig zijn, wat meer steun schenken aan de Katholieke pers, die. wie zal het ontkennen, een harden strijd te strijden heeft tegen den modernen karakterloozen tijdgeest. Voor de stichting van een R. K. Idioten- gesticht door de St. Vincentius-Vereeniging ont vingen wij van een huisgezin te Zandpoort ƒ2.50. Vroeger ontvangen -1.00. Totaal f 3.50. Zij begrijpen hun belangen. Er wordt dikwijls geklaagd over de zedebedervende en andere liberale en i. g. neutrale of radicale bladen die de huisgezinnen der katholieken binnendringen en daar langzaam maar zeker het godsdienstig bewustzijn wegnemen. En geen wonder, daar Persgedachten,. Over den neutralen geest in Noord-Brabant bevatte dezer dagen de Maasbode eene correspondentie, waarin ernstig geklaagd werd over den weinig godsdienstigen geest onder de hoogere klassen te 's Hertogenbosch, die onlangs moet zijn luerkbaar geweest bij gelegen heid eener missie aldaar. Thans wordt die klacht in een nader schrijven bevestigd en wordt erbij gevoegd, dat diezelfde onverschillige geest in een zeer groot deel van Noordbrabant heerscht. Als oorzaak wordt er voor opgegeven, dat het openbaar onderwijs er de hoofdrol speelt, waarbij men wel katholieke onderwijzers, maar daardoor nog geen katholiek onderwijs heeft in den geest der Kerk. Dientengevolge is de neutraliteit, volgens den correspondent, //in all* klassen en alle standen als het ware ingegroeid.// Dit ver klaart veelo. a. ook, waarom de neutrale pers er zoo druk gelezen wordt en de katholieke zoo weinig. Na dit mat eenige bijzonderheden te hebben gestaafd, verklaart de schrijver «Met de school is het katholieke Noordbrabant minstens 25 jaren ten achteren bij de noordelijker wonende Katholieken.// Ofschoon zegt Het Centrum dergelijke dis tincties op zuiver godsdienstig terrein slechts met groote reserve dienen te worden besproken, geven bovenstaande mededeelingen van de Maas bode toch wel iets te denken. Voor het minst, meent het blad, wettigen zij de vraagHoe hebben wij het nu Behooren //de noordelijker wonende Katholieken" niet wat op hun tellen te passen bij dien //neutralen geest// van beneden den Moerdijk En hoe rijmt men hiermede de verplichting, die sommigen den //noordelijker wonenden// nog steeds wil opleggen, om van daar hun politieke wijsheid te halen IJMU1DEN, 22 Januari. Er wordt hier zeer geklaagd, dat de overheid geen genoegzaam toezicht laat houden op den ver/oop vanvisch, nu ook Scheveningsche loggers binnenkomen, die grootendeels fijnere vischsoorten, als tong, tarbot, enz. aanvoeren. Deze visch wordt op de publieke straat, waar dagelijks honderden menschen, honden en paarden zich door elkaar bewegen, uitgespreid en verkocht. Deze onsmakelijke handelwijze acht men voor de gezondheid schadelijk. LEIDEN, 22 Januari. Van stadswege bestaat hier het voornemen om de openbare verlichting met gasgloeilicht geleidelijk uit te breiden. De geheele Hoogewoerd is reeds sedert eenige avonden door middel van dit kunstlicht verlicht. LOOSDUINEN, (Z. II.) 22 Januari. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den Gemeenteraad alhier waarbij geen kinderen boven den leeftijd van 12 jaren op de openbare scholen worden toegelaten. De Raad heeft nu den leeftijd op 13 jaar als maximum gebracht. VELZEN, 22 Januari. De tuintjes der ge meente genaamd //Meershoef/' brachten bij ver huring op de som van f154 50 tegen f 109.25 in het vorige jaar. De huur is thans ingegaan voor den tijd van vijf jaar. ALKMAAR, 22 Januari. Tot lid der Pro vinciale Staten van Noord-Holland is gekozen Jhr. Mr. H. Gevers (candidaat R. K Kies- vereeniging) met 918 van de 1573 geldige stemmen. De heer S. de Jongh (Liberale Kies- vereeniging) had 622 stemmen. SPAARNDAM, 22 Januari. Gisteren wapperde in ons dorp de vlag ter eere van den heer W. de Vries, die zijn 50jarigen dienst herdacht bij het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het personeel aan stoomgemaal e,i sluizen bood den jubilaris fraaie geschenken aan. HOOFDDORP (Haarlemmermeer) 22 Januari. Voor de paardenmonsteriDg zijn hier aangevoerd 12 9tuk U/s en 2ys jarige paarden. Voor het buitenland werden aangekocht 4 paarden, waarvan de prijzen wisselden tusschen f145 en f 205. HEEMSKERK, 22 Januari. In deze gemeente wordt geklaagd over losloopende honden, die des nachts de schapen verscheuren. In den nacht van 16 op 17 Januari zijn hier van drie ver schillende eigenaars weer vijf schapen verscheurd, waarschijnlijk door honden van tuinders onder Wijk-aan-Zee en Duin IJ MUIDEN, 22 Januari. In den namiddag ongeveer 2 uur is hier door den trein nabij den uiterste wissel een man (naam nog onbekend) de beide beenen afgereden, Ofschoon hij nog in leven is, zal de dood vermoedelijk spoedig vol gen. De man was beschonken. Sedert eenigen tijd doen de schuitenjagers te Delft aanvallen op de sleepbootjes, die zij ver- meenen dat hen benadeelen in hun dagelijksch brood. Gisteren waren de wanordelijkheden van dien aard, dat de rijksveldwacht gewapend moest optreden en eenige schoten moest lossen uit de karabijn. Tot dijkgraaf van den polder Lagerhoek onder Hoogwoud en Opmeer, is benoemd de heer Jan Reusenaar en tot dijkgraaf in het hoogheemraad schap Watergraafsmeer, de heer A. L. van Tienen, beiden in de provincie Noord-Holland. De zes personen, die vóór veertien dagen te Amsterdam voor het Hof terecht stonden wegens verspreiding »an voor de Koningin en de Regentes beleedigende geschriften, zijn heden allen tot drie maaDden gevangenisstraf veroordeeld. Een jongeling die met steenen gooide naar d* politie tijdens de relletjes op den Dam, werd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De ballonzuil-onthulling te Yenray (L.) heeft j.l. Zaterdag met veel feestgedruisch plaats gehad in tegenwoordigheid van enkele daarvoor over gekomen Eransche heeren en het gemeentebestuur van Venray.De plechtigheid werd met een ban ket gesloten. Te Drempt wordt een korenmolen met goed gevolg door een petroleum-motor gedreven. Naar wij vernemen is de aan de Koningin- Regentes gevraagde gratie, door den loodgieter Spiering te Schagen, die veroordeeld is wegens schuld door onvoorzichtigheid den brand der Herv. Kerk te Schagen te hebben veroorzaakt, niet verleend. Gisteren-morgen moest aan het station Half weg uit sneltrein 56 (bliksemtrein) een wagen verwijderd worden, omdat die was heet geloopen, waardoor een begin van brand was ontstaan. Met eene vertraging van ongeveer tien minuten kon de reis vervolgd worden. De Rijksveldwachter W. Jongepier, te De Cocksdorp, heeft eenige weken geleden in de Texelsche duinen een leeuwerik opgevangen, welke slechts een vleugel had en blijkbaar zoo was ter wereld gekomen.Het beestje kan natuur lijk niet vliegen; het was spoedig tam en houdt nu in een kooi verblijf, waar het van 's morgens vroeg tot 's avond* laat lustig zingt. Maandag-avond werd in het Koninklijk paleis te 's Gravenhage eene soiree dansante gegeven. Te 9 uur aangevangen verscheen H. M. de Ko ningin-Regentes kort daarop met H. D. H prinses Elisabeth in de zalen, waarna het dansen begon. Genoodigd waren de leden van het corps diplomatique; de heeren der hofhouding met hunne dames, en overigens vele personen uit de hooge kringen der residentie. De koninklijke militaire kapel voerde ditmaal de dansmuziek uit. De Koningin-Regentes keerde te halt twee uur naar hare vertrekken terug; de meeste genoodig- den gingen toen huiswaarts De Prinses van Waldeck gebruikte met enkele dames en heeren der Hofhouding het souper. Vrijdag-avond zal, naar men verneemt, een thé dansant ten Hove plaats hebben. Naar wij vernemen zal het Kamerlid de heer Van Vlijmen 's Gravenhage verlaten en zich te Nijmegen met ter woon vestigen. Een koddig geval deed zich gisteren-avond te Amsterdam aan het Oostelijk viaduct voor. Een man kreeg hevige ruzie met zijne vrou w en meende zich te moeten verdrinken. Maar toen hij in het water sprong, werd hij trouw tot in den dood,door zijne wederhelft gevolgd. Gelukkig dat er hulp kwam opdagen en een schuitenvoerder hen op het droge bracht. De kopstukken van sociaal-democraten blijken toch mannen van karakter te zijn! Een van dezulken zekere vanEmmenes die twee vonnissen op zijn geweten heeft, waartoe hij veroordeeld was en die in hoogste instantie zijn bevestigd is naar het buitenland vertrokken met eene jonge dame. Hij laat te Arnhem zijne vrouw met een groot gezin broodeloos achter. Maandag- avond werd de bakker K. Z. op den weg van Twisk naar Medemhlik plotseling van achteren aangegrepen. Er volgde eene worste ling, waarbij aanvaller en aangevallene beurte lings onderlagen. Ten laatste kreeg de bakker een slag in het aangezicht, die hem deed duizelen, maar hem, tot zijn geluk, tevens zóo in woede deed ontste ken, dat hij krachtig reciproceerde en, na zijn aanvaller flink onder handen genomen te heb ben, de gelegenheid had, om de wijk te nemen. Toen hij, vergezeld van zijn zwager en zijn hond, langs denzelfden weg naar Medemhlik ging, was er van den aanvaller geen spoor meer te ontdekken. Per abuis. In de Nieuwe Koerier wordt uit Baarlo het volgende verhaaltje als historisch medegedeeld. Een pachter kwam zijn landheer betalen. Hij klaagde steen en been over de slechte tijden. Hij had het geld niet hij elkaar kunnen krijgen voor de pacht en overhandigde den pachtheer een zak geld, waarin zich de gedeeltelijke pacht som bevond. De landheer telde het geld na en werd wer kelijk bewogen door de klachten van zijn pachter. Doch tot zijn verbazing bemerkte hij, dat nog meer geld dan de pachtsom in den zak was. Hij wijst er den pachter op en deze antwoordt doodleuk//O, dan heb ik den ver keerden zak meegenomen,// Naar door den heer D. J. Hekkert in //Pa trimonium// wordt meegedeeld, heeft zich te Rotterdam eene commissie gevormd,die zich ten doel stelt eene volksbeweging op touw te zetten tot wederinvoering van de doodstraf. Zoo'n be weging moest door geheel Nederland plaats hebben, want bij wederinvoering van de doodstraf zou ongetwijfeld wat meer rust en veiligheid in den lande terugkeeren. Ter voorkoming van ongelukken bij heer- schenden mist, heeft men eergisteren op de Groentemarkt te Amsterdam overal touwen langs het water gespannen, opdat niet dezelfde rampen zouden voorvallen als in December 1893 waar van de droeve herinnering niet licht zal voor bijgaan, Te Rolde zou Zaterdag eene begrafenis plaats hebben Voor men op het kerkhof kwam viel een dergenen, die tot de lijkstoet behoorde, in onmacht en was reeds vóór men den tocht kon voortzetten, overleden. In Eriesland zijn de eieren in vele jaren, in de maand Januari, niet zoo laag in prijs geweest als thans. De versche kippeneieren waren Vrijdag te Leeuwarden verkrijgbaar voor f 3.50 de 100 stuks. Volgens het TJtrechtsche Dagblad heeft de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen tot en met 18 Januari voor een bedrag van ruim f 267,307,50 aan kilometer-boekjes ver kocht De miliciens van de lichting van dit jaar, die onderwijs in de genees of heelkunde heb - ben genoten, hulp apothekers en apothekers bedienden, worden ingedeeld bij een der acht gewone regime»ten infanterie en aan den com mandeerenden officier van het korps opgegeven, ten einde ten bekwamen tijde in aanmerking te worden gebracht voor eene plaat* ing bij eene der compagnieën hospitaalsoldaten. Te Horn is aangehouden en gevankelijk naar Roermond gebracht de20-jarige landbouwer J. E. verdacht van zware mishandeling gepleegd op den landbouwer T. aldaar. Een tapper in de Nes te Amsterdam heeft aan de politie kennis gegeven, dat zijn vrouw jl. Zaterdag van een korporaal der mariniers, aldaar in garnizoen, een bankbiljet van f 60 in bewaring heeft ontvangen. De korporaal ontvinger f29.50 op in afkorting. Bij nadere beschouwing bleek, dat het biljet een namaak is en niets anders dan een papier, waarop staatgoed voor 60 eieren. Te Waalwijk wordt geen klok meer seluid. Nu de gemeente-veldwachter wegens te karige bezol diging voor verscheidene werkzaamheden, o. a. voor het opwinden der torenklok, bedankt heeft, staat het uurwerk der gemeente ree's geruimen tijd stil. Een millioenen-huwelijk. Ereule Jeanne de Rothschild van Parijs is verloofd met baron David Leonino uit Milaan. De carnavalskoningin. Zondag hebben de wasehvrouwen te Parijs als ieder jaar een barer tot Carnevalskoningin gekozen. Er waren 23 candidaten en na drie stemmingen werd er een met slechts een stem meerderheid tot koningin geproclameerd of er dus concurrentie was De gekozene is pas 18 jaar, klein, douker van haar, levendig en geestig. De studenten gaven haar een ring met brillanten cadeau en zij bereidt zich nu voor op de uitoefening van haar kort stondige heerschappij. Afschuwelijk. In een boseh buiten Kamerijk heeft men de lijken van eene vrouw en drie kleine kinderen gevonden. Alle lijken waren op schrikkelijke wijze verminkt. De politie heeft een man gearresteerd, dien men voor een der moordenaars houdt Bekeerlino. De heer Jensen, Luthersch predi kant nabij Odensee, op Eünen, is tot de Katho lieke Kerk overgegaan. Hij heeft zijn welbezoldigd ambt laten varen en is nu landbouwer geworden, om zijn gezin te onderhouden. Paul Kruger en de Katholieken. VolgeDS de Volksstem gebeurde het in 1890, dat president Kruger op een zijner olficiëele rondreizen door een Luthersch leeraar, den heer Malberbe, werd aangezocht, om zijn invloed in de schaal' te leggen tegen den inval en de vorderingen van de Katholieke Kerk in de Transvaal. De Staats president verklaarde, dat hij voor zich een vurig Calvinist was, maar dat hij als hoofd van den Staat niet tusschen de Kerken kon optreden, waar hij nog bijvoegde//Indien de Calvinisten hun overwicht in Transvaal willen behouden, hebben zij niets anders te doen dan de Katho lieken in hun liefdewerken na te volgen. Had- deD de dienaren des Woords beter hun plicht betracht, de Katholieke Kerk zou de positie niet gewonnen hebben, die zij nu heeft in de Zuid-Afrikaanscbe Republiek (Af.) Vei moord. Te Poppel (België) is een 24-jarige landbouwerszoon op gruwelijke wijze vermoord. De aanleiding daartoe was eene uitlating, als zoude hij de personen kunnen aanwijzen die on langs daar een brand hadden gesticht, Eene doopplechtigheid. Zondag is te Antwerpen een jong Congo-negertje gedoopt, de 7-jarige Mabsbasse, die eenigen tijd geleden door den Abt Van Impe in België werd gebracht. De doop geschiedde met veel plechtigheid en ten aanschouwe van een groot aantal belangstel lenden in de St. Jozefskerk, welker koor voor deze gelegenheid extra werd versierd. De //Vereeniging tot opvoeding voor jonge Congo-negers in België// gaf gisteren-avond, ter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1896 | | pagina 2