MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Ob gelukken. Diefstallen. Branden. Voor geest en hart. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. - Het Bestuur zal dezer dagen lasten ter in- teekening rondzenden aan de ingezetenen, tot het bekomen van gelden om in de dringende behoeften der Christelijke werkverschaffing te kunnen voorzien. Kerknieuws. fl2 ÏÖ17/, PREMIE-LEENINGEN. ■nering van dien doop,' eene tentoonstelling, met medewerking van artisten van den Variété schouwburg. In de pauzen werden liederen ge zongen door een koor van jonge Congo-negers. Bat is de moeite waard De Fransche schrijver Paul Bourget wordt door de Revue des Beux Mondes naar Japan uitgezonden, op een sociaal en psychologisch onderzoek. Pierre Loti gaat voor de Revue naar Perzië en Indië. MajesteitsschennisHoe bespottelijk men soms wo dt aangeklaagd bleek onlangs te Dautzig met een behanger, die een afkeurend oordeel had geveld over een pleisterborstbeeld van de Kei zerin en gezegd had, dat het ding geen Mark waard was. Maar de rechter, wien het borstbeeld werd vertoond, verklaarde, dat het werkelijk zeer slecht was, en hij sprak den beschuldigde vrij. Een koning journalist. Volgens de Naüonal- Zeitung is een ingezonden stuk in de Times van Zaterdag, dat door bijzonderheden druk in het oog viel en dat buitengemeen onvriendelijk over Duitschland sprak, van den Koning van België afkomstig. Deze bewering als zou het bewuste ingezonden stuk in de Times van Leopold II afkomstig zijn de St. James Gazette schijnt er het eerst van gesproken te hebben vindt tegenspraak in de Etoile Beige. Een dreigement. De Patriots verneemt, dat de hertog Eobert van Parma heeft verklaard, zijne dochter, de gemalin van prins "Ferdinand van Buigarije, niet meer te willen erkennen, indien haar zoon Boris z. g. orthodox wordt gedoopt, Wraakneming van het volk. Te Caracas in Venezuela heeft het grauw, na eene comedie- vertooning Lord Salisbury, den Britschen Premier, in effigie ter dood veroordeeld en daarna een portret van hem eerst met kogels tot een zeef geschoten en vervolgens verscheurd, waarna de woeste bende elkander de stukken betwistte en uit de handen rukte. Hadde Monroe dit alles voorzien, bij had mogelijk zelf zijne leer wel wat beter en binnen engere grenzen geformuleerd Een zeldzaam geval. Te Merzig (Pruisen) werden eenigen tijd geleden eenige herbergiers tot geldboete veroordeeld, omdat zij hunne koffiehuizen te vroeg gesloten hadden. Zij teekenden echter appèl aan van het vonnis en zijn nu vrijgesproken. Gestikt. Vier matrozen van een Engelschen schoener, die te Antwerpen lag, gingen Zondag avond in hun hut, ontstaken daar vuur en gingen toen te bed liggen. Toen den volgenden ochtend het schip naar Dublin op reis zou gaan, ontbraken de vier matrozen op het appèl. Toch wist de kapitein dat zij er waren, want hij had ze den vorigen avond zien binnenkomen. Men deed nu een onderzoek in hun hut en vond daar de vier mannen bewusteloos. Drie van hen bleken bij opname in het ziekenhuis overleden, de vierde zal misschien genezen. Zekere H. Poelman, bokkingkoopman te Gro ningen is aldaar tijdens buitengewoon dikken mist in het water geloopen en verdronken. In het IJ onder Amsterdam is drijvende ge vonden het lijk van een 36-jarig man die sinds eenigen tijd uit zijn woning op de Da Costa- kadé aldaar werd vermist. Bij de oefeningen in het schijfschieten met de revolver door het kader van het te Leiden in garnizoen liggend bataljon infanterie in de duinen bij Katwijk werd gisteren de sergeant-instructeur Vrijhotf door een kogel ge troffen. Ofschoon de kogel nog niet verwijderd is kunnen worden, geeft de toestand van den gekwetste geen aanleiding tot overmatige be zorgdheid. Te Leebrnek, onder de gemeente Dwinge- loo, heeft een 16-jarige knaap een geweer, dat aan den wand hing, schertsenderwijs op het 4-jarig dochtertje van zijn patroon J. Klaassen aangelegd, met het ongelukkig gevolg, dat het kind doodelijk werd getroffen. De jongen wist blijkbaar niet dat het geweer geladen was. Een voorloopig onderzoek heeft reeds uitgemaakt, dat alleen aan groote onvoor zichtigheid moet worden gedacht. Een treurig geval deed zich eergisteren- ochtend in de Gerard Doustraat te Amsterdam voor. De ouders van J. v d. B. in die straat woonachtig, ontvingen een brief van zijn kame raad, dat hij aldaar was overleden. De moeder die den brief openbrak, bleef van schrik dood. Te 's Hertogenbosch is gisteren-morgen de brigadier Van der Doelen, der huzaren (facteur), in eene sloot bij het //Casino", ver dronken. Dinsdag is te Heerlen bij de in aanbouw zijnde kolenmijn //Oranje Nassau// een mijnwer ker door het handvat van een door stoom ge dreven zwenkrad doodelijk getroffen. Te Leeuwarden is gedurende den mist eene 70-jarige vrouw in het water geloopen en Verdronken. Ze had haar boodschapskorfje nog in de hand. Een broodventer geraakte met zijn kar te Water, doch werd terstond op het droge ge bracht. Het brood was grooiendeels beschadigd. Het dochtertje van den werkman V., te Aksel, oud 18 maanden, dat nabij de ouderlijke Woning op den weg speelde, geraakte bij ongeluk in een sloot en werd eenige oogenblikken daarna levenloos daaruit opgehaald. Te Losser is uit de Dinkel het lijk opge pacht van den ruim 50-jarigen G.Neukerke, die Vermoedelijk door den mist te water is geraakt en verdronken. Ook is te 's Gravenhage uit de z. g. Nolensloot aan den Bezuidenhout het lijk opge haald van een tot dusver onbekend, alsweTkman Bekleed persoon. In eeu logement te Gent is eene slagerswe duwe uit IJzendijke, terwijl zijsliep, voor f180 bestolen. De vrouw had het geld des avonds in het logement in ontvangst genomen voor een e daar verkochte koe. De bestolene kon des mor gens platzak de terugreis aanvaarden. Dezer dagen is bij verschillende landbou wers in de Haarlemmermeer in de nabijheid van de «Nieuwe Meer// inbraak gepleegd gepaard met diefstal. Het is der politie nog niet mogen gelukken de daders te ontdekken. De zoon van den landbouwer M. aan de Vijfhuizen in de Haarlemmermeer heeft door des nachts de wacht te houden over de hietenkuil op het erf der boerderij een dief gesnapt, die langzamerhand den inhoud deed verdwijnen. De dief werd aan de politie overgeleverd en bekende zijn misdaad. Zaterdag is de hofstede van den bouwman C. T. te Rijnsaterwoude (Z. H.) door brand vernield. De bewoners en het vee konden ter nauwernood gered worden. Van bittere vijanden trekt men meer dan van vleiende vrienden. Volharding, moed en zelfvertrouwen overwin nen schijnbare onmogelijkheden. Geduld beheerscht het vleesch, versterkt den geest, verzacht het gemoed, bedwingt den toorn, verstikt den nijd, vernedert den irots. Echte champagne. Gast. Zeg eens, heb je goeden champagne? Kastelein. Ja echte, voor 3 gulden de flesch. Gast. Die kan niet echt zijn! Kastelein. Verder hebben we nog echte re voor 4 gulden, buitengewoon echte voor 5 gulden en nog een merk van 7 gulden, dat zelfs in champagne niet te krijgen is. Ioder zijn beurt. C a n d i d a a t fin de kiesvereeniging het woord voerend) //Gjj kent mij genoeg, mijne heeren, om te weten, dat ik altijd het goede, het beste wil!// Stem uit de vergadering. //Welmo gelijk, maar wij willen nu ook wel eens wat goeds hebben!// Die had er dadelijk genoeg van. Heer. Kan ik mijn geld bij deze Bank deponeeren zonder eenig gevaar? Beambte. O, zeer zeker mijnheer, vooral sinds de directeur en de kassier achter slot er. grendels zijn gebracht. Honger8tilling. Waarom erger jij je man nu juist voor het eten? Anders eet hij mij te veelen ik heb van daag niet genoeg gekookt. HAARLEM. Dinsdag-avond heeft de tiaar- lemsche Handelsoereeniging in eene buitengewone vergadering voor leden en belangstellenden ter sprake gebracht,het besluit van den Haarlemsche Gemeenteraad om de brug over de Ringvaart bij de Fuikvaart in de Haarlemmermeer af te breken. De Voorzitter wees bij de opening dezer bijeenkomst op het groote nadeel door het betreurenswaardig Raadsbesluit aan Haarlem inzonderheid den winkelstand toegebracht, door den verkeersweg met Haarlemmermeer af le sluiten en gaf het woord aan den heer J. H e e m s. die de geschiedenis der brug uiteenzette. Zeer duidelijk toonde spreker aan, dat de Raad der gemeente Haarlem niet gelet heeft op de belangen der inwoners, door te besluiten, dat de brug niet zal worden vernieuwd. Op een zeer duidelijke kaart wees hij aan, dat het behoud van de brug noodzakelijk is, wil niet, dat aan een groot aantal inwoners van Haarlem direct, aan anderen indirect nadeel worden berokkend. Zijn plan was den Raad een som gelds aan te bieden uit de burgerij bijeengebracht, als een derde der kosten, voor den bouw eener nieuwe brug. Uit de gevoerde discussiën bleek het den ver gaderden duidelijk, dat de beste verkeersweg met de Haarlemmermeer is en blijven moet, die nu bestaat en de vernieuwing der brug eene gebie dende noodzakelijkheid mag genoemd worden. Eene motie door het Bestuur der Handelsver- eeniging aan de orde gebracht werd met overgroote meerderheid aangenomen. Zij luidt als volgt //De vergadering, gehoord den heer Heems en overtuigd dat het bestaan van de brug over de Ringvaart noodzakelijk is, machtigt het bestuur der Haarlemsche Handelsvereeniging alles te doen watnoodig is om het behoud der brug te verze keren." Voorden aanvang der vergadering was opeen lijst tot het behoud der brug ingeschreven voor f 825,00, staande de vergadering werd nog voor f 313.00 geteekend. Eigenaren van honden mogen er op bedacht zijn, dat de aangifte voor de belastingbetaling voor het houden van deze dieren moet geschieden ten kantore van den gemeente-ontvanger voor 30 Januari e.k. Sedert de laatste opgave heeft de vereeniging Weldadigheid naar Vermogen-/ ontvangen van NN. f100, van mevr. v. P. S. v. L. f25, van NN. f50, van D. f5, van NNte Bloemendaal f25 (bij den penningmeester), van mej. de P. f60, van NN. coupon Nederl. fl,48, van een jongensclub 1,10. Met voorgaande f 3855,83i/2. Voor de Christelijke werkverschaffing hier ter stede is ingekomen, bij den heer E d. de L a n o ij: van Mej.de B. f35., bij den heer H M. J, v. L e n n e p, van Mevr. v. d, V. B. f 100 vanN.N. f20. Gisterenavond omstreeks 8 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand in een der achterzalen van het St. Elisabeth- Gasthuis, welke gebezigd wordt als wachtzaal der oppassers. Aanwezig waren slangenwagen der politie en de spuiten 1010<z welke geen dienst behoefden te doen. Met emmers water heeft men den brand ge- bluscht. De meest mogelijke zorg om de zieken in het Gasthuis aanwezig, niet te verontrusten werd in acht genomen. In de gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente is besloten aan de Maatschappij van de Staalwaterbron toe te staan, een hek te plaatsen om de drinkhal in het Frederikspark. Aan den ondernemer van de stoomtram HaarlemBeverwijk is toegestaan locomotieven van 15,000 KG. in plaats van 10.000 KG. te gebruiken. Burg. en Weth. is een crediet toegestaan van 600 gulden, om daarvoor 300 nieuwe kaarten van Haarlem te doen vervaardigen. Een legaat van f 3000 door wijlen den heer Broekhuijse aan de stad Haarlem gemaakt, werd dankbaar aanvaard. Door de politie alhier zijn in beslag genomen een valsche gulden en eenvalsch kwartguldenstuk, beide voerende de beeltenis van Koningin W i 1- helmina, eerstgen. het jaartal 1892 en het laatste 1893. De Haarlemsche Handelsver eeniging verzocht ons mede te deelen dat van af heden tot en met Woensdag 12 Februari e.k. de inschrijving van bijdragen voor de nieuwe brug over de Ringvaart geopend is, ten kantore der heeren Laane&Van Bemmel, Kruisstraat No. 34. Het den Haarlemschen Gemeenteraad aan te bieden bedrag is bepaald op f 3000, waarvoor reeds geteekend is een som van f 1138. Kunstnieuws. Mejuffrouw C1 o t i 1 d e Kleeberg (pianiste) uit Parijs, en de heeren Raimund von Zur Miihlen (tenor) uit Berlijn en Joh. Smith (cellist) uit Bücker- burg waren door h.h. directeuren der Haarl. Bachvereeniging uitgenoodigd voor het derde concert in dit seizoen. De keuze mag alleszins gelukkig heeten en geen van het genoemde drietal heeft de gekoesterde verwachtingen te leur gesteld. Integendeel,het muzikale genot aan de talrijk opgekomenen geschonken, was in alle opzichten der Bachvereeniging waardig, zoodat terecht gezegd kan worden een zeggen dat met het oog op deze uitvoeringen eentonig wordt dat de uitvoering voortreffelijk geslaagd is. Mejuffrouw Kleeberg speelde hare num mers met zeldzame klaarheid en treffende klank en kleurschakeering. Hare voordracht vroeg door innigheid en zielevolle warmte de onverdeelde aandacht. Met vermijding van alles wat zweemt naar effectenbejag ontplooide zij hare kunstgaven en deed zij zich kennen als eene artiste van ongewone beteekenis. Het programma van deze sympathieke kunstenaresse vinde hier, mede om de richting, welke zij zich gekozen heeft, eene plaats. Sonate As dur (W ebe r). Papillons (Schumann), Intermezzo A dar Op. 118 N°. 2 (B r a th m s), Inpromplu Fis dur Op 36 (C h o '"pin) en Caprice Scherzo Op 16 (Mendels sohn). De heer Zur Mühlen, een zanger die in onsvaderland een bij uitstek goeden naam heeft, zong zijne liederen met gloed en treffende be zieling. Yooral Henschel's pakkende ballade Jung Bieterich maakte een diepen indruk. De lyrische nummers, in het tweede deel voorge dragen, konden het succès van den heer Zur Mühlen slechts doen stijgen en bezorgden hem een storm van toejuichingen. Inderdaad deze zanger bezit een zeldzaam vol en welluidend orgaan en kent als kunstenaar alle middelen om zijn publiek voor zich in te nemen. Een deel van het succès zal de heer Zur Mühlen wel willen afstaan aan den heer Schlegel, die op keurige wijze de zangnummers begeleidde. De heer Smith had geen gemakkelijke taak, naast twee zoo volmaakte artisten te moeten optreden. Toch hield hij zich flink staande en wist door technische hoedanigheden en voor- drachtswijze respect af te dwingen. De bemin- naren van de violoncel als solo-instrument zullen met waardeering den heer Smith hebben ge volgd. Het D molt concert van Klengel en de Sarabande van Bach behoorden fot de nummers, welke bij dit concert met ingenomen heid werden ontvangen. In zijn geheel heeft het Bachconcert veel muzi kaal genot geschonken, waarvoor wij uitvoeren - den en h.h. Directeuren erkentelijk zijn. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: 22 Jan.: B. A. H. Reckman en A- M. v. Huizen. C. Horn en J. E. Hagedorn. G. Groenendaal en M. Bouwmeester. A. Morzeld en H. Nijhuis. O. Weidema en M. Kors.H. v. Waard en G. de Jong. F. Jansen en L. Snoeks L. A. Zedel en A. Severijnse. GETROUWD: 22 Jan.: H. Zwart en M E. Pistoor. BEVALLEN: 19—21 Jan.: B. O. Herman-Doelage, d. (levenloos). B. Krijne-Henning, zM. Seggelink- Arons, z. B. A. v. Willigenburg-Kraan, d. E. Tuytel-Boeree, z. A. Beekelaar-v. d. Geyn, d. De Hoogeerw. heer F. A. Clercx, deken en pastoor te Vechel, Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus en kanunnik van het kathedraal kapittel van St. Jan te 's Hertogenbosch is gisteren-ochtend overleden. Het Fransche blad de XXe Siècle ver neemt uit Rome, dat de Nuntius van België over een tweetal maanden bezit zal nemen van zijn aarts- diocees van Catana. Zijn opvolger is nog niet aan gewezen, maar er is nog altijd sprake van Mgr. Rinaldini, thans onder-secretaris, vroeger auditeur te Brussel en Nuntius te 's Gravenhage. Reeds vroeger deelden wij de waarschijnlijke komst van Z.Em. Mgr. Rinaldini, als Nuntius te Brussel mede. haxrlkh, 22 Jan. Ter veemarkt aangevoerd 2 koeien, verkocht 2 f190 a f 210; pinken, ver kocht f a graskalveren, verkochtfa 20 nuchtere kalverenverkocht 20, f 8 a f 18; 8 schapen, verkocht 8, f 16 a 10; lammeren, ver kocht f a paarden 2, verkocht faVeu lens f a f Amsterdam, 22 Jan Ter veemarkt van heden waren aangevoerdrund. 1ste qual. c. 2dequal. c. 3e qual. c.; 165 vette kalveren, 1ste qual, 105ac. 2de qual. 85 c. per kilo, graskalveren 42 nuchtere kalveren f9. a 11, schapen, lammeren, 260 vette varkens, 28 a 32 c. per kilo biggen, paarden f purmerknd, 21 Jau. Kaas. Aangevoerd 112 stapels kleine, prijs f28.per 50 KG.; middeare 6 prijs f 27.50; commissie prijsf Boter, aanvoer 1100 ICG. prijsf 1.20a f 1.30 per KG. Runderen 138 f 52 a 66 per KG. stieren; 2 handel stug. Vette kalveren 115, f70 .a f 0.90 pei KG. matig. Nuchtere dito 71 112.a f 24, vlug. Vette varkens 250, f 0.26 a f 0.39 per KG. handel vlug. 43 magere dito f 8.a f 12.stug; 203 biggen f3.a f 7,per stuk, stug; 1313 schapen •nlammeren, prijshoudend handel vlug; paar den 11veulens f a bodegrave, 21 Jan. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd: 96 wagens, te zamen 4289 stuks wegende pl.m. 18.838 kilo, prijs le soort Goudsche 25azwaardere fa 2e soort 20l/2a 22hieronderwagens Derby kaas, prijs le soort f a2e soort fa wagens Edammerkaas, prijs le soort f 26 a 2e soort f24a fwagens Leidsche kaas, f het schippond. Handel matig. Schiedam, 21 Jan.. Moutwijn per HL. zonder de bel. f 8.50. Jenever id.f 13Amst. proef id. f 14,25 Speeling per Ketelbeurs f 1,Spoelingcommissie f f Beursnoteering Branders- bond enz. f af Rotterdam, 21 Jan. Op de veemarkt waren aangevoerd: 67 paarden, 1 veulen, ezels, 500 vette runderen, 1180 magere dito, 147vette en gras- kalveren,96 nuchtere kalveren, Sschapen of lam meren, 20 varkens, 64 biggen2bokken. Koeien le qual. 65 c., 2e qual. 60 c., 3e qaal.54 ossen le qual. 67 c., 2e qual. 62 c., 3e qual. 56 c,.stieren le qual. 60 c., 2e qual. 54 c., 3e qual. c. kalveren le qual. 105 c., 2e qual. 95c., 3e qual. 85— c. Melkkoeien f170 a 240, kalfkoeien f180 a 230 stieren f160 a 200, graskalveren f3C a 60 pinken fa vaarzen f 70 a 160, alle mager vee; paar den f40 a 110. Op de botermarkt werden aangevoerd 52/8 en 67/16 ton, en 650 stukken a i/2 kilo; prijs le qual. 64 2e qual. f 60, 3e qual. f 56 per l/2 kilo 60 a 70 Vette ossen door aankoop voor het buitenland beter verkoopbaar dan vette koeien. Handel in kalveren stug. Kalfkoeien, versch gekalfde koeien en schotten lager in prijs; varekoeien en fokvee prijshoudend. Amsterdam 22 Januari 1896. Prijzen der onderstaande effectem genoteerd PORTUGAL RUSLAND SPANJE TURKIJE EGYPTE 3 5 5 5 5 5 3 R 5 NEDERLAND Certif. Werk Schuld sis HONGARIJE Obl. Goudleening id 1881/1893 ITALIË Obl.Pausel. Leen. 1860-64 OOSTENRIJK Obl. in papier 1868 zilver 1868 O buitenl. 1853-84. bij Hope Comp 1889/90 Obl. Nic. Spw. 1867/69 in goud 1884 Obl Perpet. schuld. 1881 binnenl. (Perpetueele 4 O. Alg. Schuld '65 Serie D 5 '69 C 6 Obl. Leening 18764 N.-AMERIKA Obl. Vereen. Staten 1876 4 1877 4 COLUMBIA Obligatien43/, VENEZUELA Ree. 18814 Onbepaald4 OOSTENRIJK Aand. O. H. Bdivid. NEDERLAND Holl. IJz. Spoorw.Aand. M. tot Expl. St.Spw. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 4i/2 »1875/80gest.5 Zuid-Ital. Spoorw. Obl. 3 Gr. Spw. Maatsch. Aand. 4l/2 Baltische Spw. Aand. 3 Jelez Grias. Obl5 Kursk Chark. Obl. 4 Moskou-Brest Aand 3 ld. Jaroslow. Obl. Aand. 5 Aandeelen Spdivid. Chicago N.W.Cert.Aand. N.YorkLake Erie W. S. A. Illinois Cert. Aand Miss Kan.Texas Obl. Cert. 7 pCt. de koers 2i/2 935/8 1003/4 1005/g 103 102 85 837/8 SU/is 267/g 97,/s 101 1057/u 571/2 50 2U/4 218/4 103 ITALIË RUSLAND RUMENIE AMERIKA 147;» 407/8 1411/2 113 95 277/g 194 1071/4 631/a 523/8 995/g 633/s 731/4 1041/, 1281/, 147/a 94i/2 Hl/2 NEDERLAND Loten Amsterdam f100 2 1127/lg Rotterdam 3 1093/, GemeenteCrediet3 105i/i, BELGIE Stad Antw. 1887 1033/, OOSTENRIJK Staatsl. 1854 4 1231/, 1860 5 125 1864 5 I6I1/4 RUSLAND 1864 5 177 1866 1555/, Prolongatie 2l/2pct COUPONNOTEERING volgens opgave van deCoupon-makelaar. Oostenrijk papier f20.90 zilver *20.90 Diversen in »11.52i/2 dito met affidavit»lf.921/2 Portugeesche Fransche *47.60 Belgische *47.60 Div. Rijksmark. *58.90 Hamb. Rusl. 1.21l/2 Russ. Goud.Roeb.fi,91 dito Zilv. Roeb.el 126 aito Pap. dito 1,— Pool.p.ZiiverRoeb.» Sp. Buitenl. Frs. 47,60 id. Binnenl.Piast.1,80 Amer. Goud.Doll.»2.46— Mexicaansche Te Parijs heeft een hevige brand, de Hotch- kiss-kanonnengieterij verwoest. De schade wordt op een millioen franks geschat. Prins Ferdinand van Bulgarije is uit Parijs naar het zuiden vertrokken, om binnen kort aldaar terug te komen. Een geweldige aardschok is gisteren-nacht te Ulm waargenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1896 | | pagina 3