BINNENLAND. De Transvaalsche quaestie. GEMENGDE BERICHTEN. Ongelukken. STEDELIJK NIEUWS. Een vijf en-twintig-jarig jubilé. Mogendheden, hun voorbeeldlooze schande en nederlaag tot dit oogenblik toe, en het onuit sprekelijk lijden van de Armeniërs. Ik kan de hoop niet geheel opgeven schrijft hij, dat uit deze duisternis het licht nog rijzen zal. Maar dat verblijft den Almachtige, tot wien allen hunne vurige gebeden voor zijn lijdende schep selen opzenden. Uit het kwaad wordt wel eens iets goeds geboren. De Transvaalsche verwikkelingen zul len tengevolge hebben dat president K r u g e r en zijne Regeering wat meer vrijheid en bur gerrecht aan de zich in Transvaal gevestigde vreemdelingen hebben te verleenen. De Transvaalsche bevolking bestaat grooten- deels uit z. g. vuitlanders" voor het grootste gedeelte Engelschen die in Transvaal vragen, dat de Boeren hen behandelen, gelijk de Engelschen de Boeren aan de Kaap en in Natal behandelen. De New-Yorker World verneemt van haren Pretoriaschen correspondent over Kaapstad, dat de leden van het hervormingscomité op hun weg naar de gevangenis door de Boeren lastig gevallen en mishandeld werden. Zij moesten hard loopen om niet in stukken gescheurd te worden. Een bejaarde Amerikaan vermoede lijk Hammond werd tegen den grond geslagen en onder den voet getreden. Het radicalisme aan 't werk. Het nieuwbak ken radicale orgaan, r/D* Nieuwe Amsterdam mer", permitteerde zich een aanval te wagen op den hoofdredacteur van nDe Tijdu, die jl. Zondag in den Ned. JR. K. Volksbond te Am sterdam, een spreekbeurt heeft waargenomen. De Nieuwe Amsterdammer vraagtof men in genoemden Volksbond niet bezig is //een Staat in den Staat/» te vormen, en meent dat »de bitterheid tusschen Eoomsch en Onroomsch, die den politieken strijd zoo dikwerf kenmerkte, thans wordt overgebracht en kunstmatig ge kweekt ook in den strijd op maatschappelijk gebied//. De Tijd noemt de bezorgdheid van het radicale blad overdreven. En zeker is zij aller minst gewettigd door hetgeen de oud-adviseur van den Volksbond zijn hoorders heeft voor gehouden. Voor zoover echter die bezorgdheid reden van bestaan heeft, gelooft De Tijd haar recht vaardiging veeleer te vinden in de welwillende interpretatie, welke De AAmsterdammer van het gesprokene geeft, en waarbij men het o. a. den Katholieken kwalijk schijnt te nemen, dat zjj op hun bijeenkomsten den Paus bij den feestdronk huldigen voor of althans naast het hoofd van den Nederlandschen Staat of op de feestelijke dagen den pauselijken- naast den oranje-wimpel wappert Men zou waarlijk zegt De Tijd ten slotte ertoe komen, zich bij dergelijk //geavanceerd// gekeuvel af te vragen, of we nog in April'5 3 leven, in plaats van in Januari '96 De anti-revolutionnaire Standaard steekt het vuurtje van twist en tweedracht aan, door zich te ergeren over hetgeen in den Volksbond is gesproken. Dit calvinistisch orgaan durft te zeggen, dat het Nederlandsche Episcopaat zich verzet tegen alle ingrijpende hervormingen in ons staatsbestuur, en dat het Episcopaat de wagen van Staat ten onzent, jaar in jaar uit, in het moeras laat steken. Zoo'n ongemotiveerde, wij zouden bijna zeg gen flegelachtige verdachtmaking te willen weêrleggen, achten wij paarlen werpen voor de zwijnen. De calvinisten en radicalen in den lande hebben er over te denken, dat zij zich te ont houden hebben van elke verdachtmaking ge richt tegen o»e Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat. Ook het Centrumdat overigens nog al coquetteert met de Standaard wijst het Calvi nistisch blad op zijn door niets gemotiveerde verdachtmaking van het Nedeilandsch Episco paat, waar de Standaard het artikel van de Maasbode in verband heeft gebracht met hetgeen onlang» door den redacteur van de Tijd den hoogeerw. heer Eijgenraam werd gezegd omtrent degehoorzaamheid welke de Katholieken aan den Paus en de Bisschoppen verschuldigd xign, ook in politiek-sociale aangelegenheden. Al is de Maasbode zegt het Centrum een katholiek blad, het gaat toch waarlijk niet aan voor zijn inhoud, voor elk zijner artikelen de kerk aansprakelijk te stellen en daaruit de ge volgtrekking te maken, dat //het Nederlandsche Episcopaat zich verzet tegen alle ingrijpende her vormingen jn ons staatsbestuur.// Wij hadden van het distinctie-vermogen en ook van het rechtsgevoel der antirevolutionaire redactie iets anders verwacht dan deze waar lijk ongerijmde verdachtmaking onzer hoog waardige kerkvoogden. Hopen wij, dat de Standaard ze [zal intrek ken en erkennen een fout te hebben gemaakt. slechte daad niet zou laten omkoopen. Zij hadden dus tegen haar saamgespannen, en deden haar maar al te zeer gevoelen, hoe hatelijk zjj hun was. Zij verborgen de brieven die van het dorp kwamen, stelden al de nalatigheden, waarover zich de meester en meesteres beklaagden op hare rekeninsr, en vonden het middel om de arme vrouw te beletten, zich te rechtvaardigen. Hetgeen zij gedurende haar tweejarig verblijf te Parjjs leed, zou te lang zijn, om te verhalen. Van geen enkele zijde kon zij hulp verwachten en haar eenvoudig gemoed had een afkeer om te klagen; zij deed haar plicht en zag de toekomst in, gelijk de balling, met gretige blikken den gezichteinder beschouwt, die het vaderland verbergt. Jacob was drie jaren oud hij kon de zorgen van Sientje ontberen, wier verdriet dagelijks vermeerderde en wier toestand niet meer houd baar was. De dienstboden hadden hun doel bereiktzij hadden haar van hare betrekking af keerig gemaakt en noodzaakten haar te. ver trekken. Een voorval, dat op dit tijdstip plaats had, verhaastte de ontknooping. Een kleeding- stuk van het kind was door de nalatigheid der waschvrouw of der linnenmeid zoek geraakt, Het was een overkleed met kostbare kant omzet. M.evi.Damfree wilde het Jacob op de wandeling aandoen onmogatijt het haar te geven; men zocht het twee dagen te vergeefs. De dienst meiden werden van nalatigheid beschuldigd en deze WieTpen de schuld op Sientje. Ofschoon de/e zeide, dat zij de voorgaande week. het kleedingstuk aan Mej. Laurence gegeven had Justitie en pers. Onder dezen titel heeft het N. t>. Ned. de Justitie te Botterdam in zake de moordgeschiedenis aldaar gekapitteld. Het blad betreurt den gang van zaken volgender- wijze //Niet alleen de zuster van VanHoogste- d e n is ontslagen, ook Van Berkel's ont slag kan vandaag of morgen worden verwacht. En daarmede kan dan ook deze zaak weer geplaatst worden op de lijst van niet-ontdekte misdrijven in Nederland, die onrustbarend groot begint te worden. Dit negatief resultaat heeft de justitie ook ditmaal weer bereikt, door de pers zooveel mogelijk buiten hare zaken te houden.Alle mede- deelingen werden geweigerd. Verificatie van door verslaggevers ontdekte bijzonderheden werd niet toegelaten. Onjuiste, ja onware me- dedeelingen werden zelfs door beambten der justitie aan de reporters gedaan, om hen op een dwaalspoor te brengen. Bekrompen inzicht, niet zelden gepaard aan naijver, gaf daarbij den doorslag. Wij hebben daarover reeds vroeger een en ander gezegd. Voor heden willen wij niet ïueer dan het nog even in herinnering brengen. Be reikte de justitie met hare vaak vijandige hou ding tegenover de pers, d. i. tegenover het belangstellend publiek, een schitterend resul taat, dat bewondering afdwong voor hare scherp zinnigheid, wij zouden er ons bij hebben neer te leggen, ook al zagen wij er dan nog het nut niet van in. Thans echter mag de vraag wel overwogen worden, of bij een volgend misdrijf, te eer te verwachten, nu zoovele misdrijven in ons land ongestraft blijven, de hulp der pers, flinkweg ingeroepen, zonder naijver aanvaard, niet goede en gewichtige diensten aan de justitie kan bewijzen." Door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land is bepaald lo. dat de jacht op houtsnippen in die provincie zal worden gesloten den 1 Mei 1896 met zonsondergang 2o. dat de jacht op eenden zal worden gesloten den 29 Februari 1896 met zonson dergang 3o. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten den 28 Maart 1896 met zonsondergang; 4o. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uit geoefend van 1 Mei tot 12 Juli 1896 5o. dat de visscherij, met uitzondering van die met aalkorven, aaldobbers, en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel, zal zijn gesloten van 15 Maart tot 1 Juni 1896, en 6o. dat gedurende den gesloten vischtijd ook het visschcn met den hengel in de hand is verboden. PUBMEREND, 31 Januari. Voor rekening van do Afdeeling van //Het witte Kruis// alhier is eene badinrichting gebouwd. Het werk is aanbesteed voor f 2900. KATWIJK, 31 Januari. In deze gemeente is aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen, in overleg te treden met de commissie van fabri cage, teneinde een onderzoek in te stellen omtrent de oprichting eener gemeentelijke gas fabriek in de gemeente. SCHAGEN, 31 Januari. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Schagen verkoos heden met 83, tegen 67 stemmen op den heer L. van der V ij zei, den heer Th. J. W a 1- ler, burgemeester van Anna Panlowna, tot candidaat voor het lidmaatschap der Provin ciale Staten. Ook de democratisch vrij/innige kiesveree niging te Schagen stelde den heer Waller candidaat. De protectionistische vereeniging tot bescher ming en opbeuring van den nationalen land bouw en arbeid verkoos den heer J.P. B a c k x, n itaris te Wieringerwaard. Door de liberale kiesvereeniging te Wierin- gen wordt de heer C. J. J. B.van Kem pen, burgemeester zooals reeds gemeld is, aanbevolen. KROMMENIE, 31 Januari. Het Polderbe stuur alhier zal met 1 Mei e. k. de zuiderzee sluis wegens bouwvalligheid afsluiten. Deze handeling ontmoet veel tegenstand bij de inwoners, omdat men vreest, dat het de vaart naar de Zaanstreek zal belemmeren.Eenige Gemeenteraadsleden hebben bij den Commissaris der Koningin deze zaak uiteengezet, en met belangstelling ziet men nu den uitslag te gemoet. L1SSE, 31 Januari. Tegen half Februari zal alhier eene onderlinge Tentoonstelling worden gehouden van bloeiende bol- en knolgewassen, waarvan de opbrengst zal dienen tot steuning van een sedert eenige jaren alhier bestaand zieken- en ondersteuningsfonds om te laten bleeken, zoo werd zij niet aange hoord. In hare droefhtid, vraagde zij de ver gunning om dat kleed voor haar eigen geld te mogen aankoopen. Dit voorstel bracht Mevr. Damfree buiten zichzelve van toorn en zij overlaadde haar met spottende aanmerkingen. Henri kwam op dit oogenblik binnen, liet zich de reden van het gebeurde uitleggen, en eischte dat men dat ding, zoo gemakkelijk met eenig geld te verhelpen eo zoo onbeduidend, bij de bittere tranen van de brave vrouw, die zjjn zoon gevoed had, zou vergeten. Hij reikte Sientje de hand die, getroffen en verward, deze met de grootste dankbaarheid drukte. Alles scheen vergeten. Twee diep gekwetste harten zouden nochtans nimmer de wending die de zaak genomen had, aan Sientje vergeren; Mej. Laurence, die zich bij deze gelegenheid hoopte van de voedster te ontslaan, en Mevr. Damfree, die woedend was over de tusschen- komst van haar echtgenoot en over de verne dering, die zij, voor de vrouw uit het volk, geloofde ondergaan te hebben Toen dan ook Sientje verlof verzocht om zich eenige dagen te verwijderen om hare betrekkingen weder te zien, besloot Jenny door een onophoudelijk uitstel haar te noodzaken om te vertrekken. Zij verzocht eenigen tijd om over de vraag na te denken, en terwijl Mej. Laurence haar kapte, sprak zij er met deze \oveT. trail,Tv,.Zi?Me- ^,iUrcnce, wil Sientje naar huis gaan 1 kan MtjnW Jacob veertien dagen buiten EGMOND, 31 Januari. Bezuideu deze ge meente i» heden gestrand de Duitsche stoom boot Kanzier, krpit. Elz on, met stukgoederen en passagiers van Hamburg naar Amsterdam. De boot staat hoog. Drie sleepbooten liggen gereed. De reddingboot uit Egmond gaat langs het schip om zoo noodig de passagiers aan wal te brengen. ZANDYOOBT, 31 Januari. De lading hout van het gestrande barkschip nForzcte" heeft jl. Donderdag in publieke veiling opgebracht, ongeveer f15,000. Voor de betrekking van gemeentebode te Dordrecht, op eene jaarwedde van f 700, hebben zich niet minder dan 181 sollicitanten aan gemeld. In spijt van al onze geneeskundige wetten, oefent een boer te Klimmen onbevoegd de geneeskunde uit, en mag zich daarbij in eene uitgebreide practijk verheugen. E zijn dagen, waarop 80 en meer personen zijne diensten inroepen. Vooral zijn het de omstreken van Aken, die het grootste contingent leveren. i Bedoelde boer is reeds eenige malen ter zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tot geldboeten veroordeeld, 't Schijnt echter dat de behaalde winsten wel tegen eenige boeten kunnen opwegen althans de man gaat onafge broken voort met zijn bedrijf uit te oefenen. i J De faillietverklaring vau De Amsterdammer zal worden opgeheven. Den schuldeischers zal het hun toekomende, zij het ook niet ineens geheel worden uitbetaald. De zoo zeer gevreesde pokken breiden zich de laatste dagen meer te 's Hertogenbosch uit. Hoewel tot nog toe de ziekte niet kwaadaardig is, zijn toch een paar gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Naar wij uit Hamar vernemen is Jaap Eden via Christiania naar St. Petersburg ertrokken, alwaar de wereldkampioenschappen op de schaats zullen worden verreden. Hoe een dranklustige aan eenige borrels wist te komen heeft een van zulke liefhebbers getoond. Met een doek voor 't gelaat en //kreu nend van pijn// kwam dezer dagen een werk man eene herberg te Dordrecht binnen. Een borrel brandewijn om zijn akelige kiespijn te verdrijven zou hem in den levenden hemel brengen, maar.geld had hij niet. Dat was niets, morgen zou hij komen betalen, zei de medelijdende kastelein en gaf den man het begeerde //geneesmiddel Weldra bleek hij dezen truc om op goed- koope manier eens //uit// te zijn ook in een aantal andere herbergen met succes te hebben toegepast. Te Botterdam is een brandblusscher, nog wel een spuitgast, betrapt op brandstichting, De man is naar de gevangenis gebracht en heeft bekend den brand in een pakhuis aldaar te hebben gesticht. Nabij de Gedenknaald aan het strand te Scheveningen wordt de duingrond van gemeen tewege over eene lengte van 70 Meter met zakken zand aangevuld. Aan het B. K. gesticht voor oude mannen, vrouwen en weezen, genaamd Insula Dei// te Arnhem, is door wijlen den zeereerw. heer J. J. Keuken, een legaat besproken, bestaande in zijn nalatenschap, welke, na aftrek van een kapitaal ter uitkeering eener lijfrente, vermoe delijk bedraagt f20 000. Ook door wijlen mej A Gruntjes, wed. W. Jansen, is haar nalaten schap aan dat gesticht vermaakt, ter vermoe delijke geldswaarde van f 1000. Bij het regt. gren. en jagers komt weder een nieuwe bepakking en uitrusting in beproe ving voor onze Infanterie tien man zullen er mede gekleed worden. Door de bakkerspatroons-vereeniging te Utrecht is besloten eene meeting te beleggen, ten einde de vraag te bespreken, of afschaffing van nachtarbeid voor de gezellen mogelijk is. Het schoone en zachte weder schijnt ook de zangvogels in de war te brengen. Langs de duinstreek van Texel zingen de leeuwerikken sinds eenige dagen zoo lustig alsof wjj midden in de lente waren. In den Akerpolder onder Sloten is een snoek gevangen, wegende ruim 10 KG. Sedert een paar dagen wordt te Amsterdam vermist de brievenbesteller M. Nog des ochtends had hij aan de Houthaven besteld, en men vond haar Zij is in waarheid zeer vrjj om zoo iets aan Mevrouw te vragen als ik aldus handelde, wat zou er dan van onze meesteres worden Wie zou haar dienen Ah 1 zeide Jenny toornig, wat bemoeit zich daarmede de voedster P De lieden van uwe soort denken alleen aan zichzelvenals gij slechts een hoog loon trekt en weinig te doen hebt, trekt gij het u weinig aan of uwe oversten tevreden of ontevreden zijn. De kamenier gevoelde grooten lust hare meesteres, die inderdaad haar niet kon missen, eenige onbeschofte woorden naar het hoofd te werpen. De vrees nochtans weggezonden te worden, deed haar wijselijk het stilzwijgen bewaren. Jenny hernam na eenige oogenblikken Die voedster is nimmer tevreden men eischt niets van haar, hoegenaamd niets zij doet niets en zit den ganschen dag met de handen in den schoot; in haar dorp integen deel moet zij zwaar werkenNiets kan haar tevreden stellenhoe verrelend Zij hield op, alsof zij een antwoord ver wachtte; Laurence zeide niets, Mevr. Damfree werd ongeduldig Wat Sientje verder betreft, zij heeft zich over u beklaagtzij heeft mij reeds twee of drie malen een onderhoud gevraagd, om mij over dingen te spreken, die u betreffen, dat alles verveelt mij, en ik geloof, dat ik beter zou doen als ik al beiden de deur wees. Wordt vervolgd.) daar zijne taech op den kant liggen. Men ver moedt dat hem een ongeluk is overkomen. De twee Belgen, die in den Peel onder Asten zich geweldadig tegen de marechaussees verzetten, tengevolge waarvan een dezer een revolverschot op hen loste, waardoor C. v. d. S. uit Geel licht verwond werd, zijn gevankelijk te Roermond binnengebracht. Zij zullen zich te verantwoorden hebben wegens brandstichting en diefstal. Door eene lawine gedood. Bij Guttauer in het kanton Bern zijn vijf personen door eene lawine bedolven. Een hunner bekwam geen letsel, een tweede is zwaar gekneusd, de overige zijn dood. Vermoord. Te Antwerpen is eene vrouw, uit Holland afkomstig, die van haar man geschei den leefde en in de Vrièrestraat een //ka cke// hield, vermoord gevonden. Zij woonde op dat oogenblik alleen in het huis. Alle kasten en kisten waren opengebroken. Men noemde de vrouw eenvoudig Henriëtte. Het schijnt, dat zij eenig geld had opgespaard en dat in een der kousen, die zij droeg, bewaarde. De linkervoet was zonder kous of schoen, toen het lijk ge vonden werd. Verdwenen meisjes te Londen. In de voorsteden van Londen wordt groote bezorgdheid gewekt door het verdwijnen van een aantal jonge meisjes. Voor ongeveer 5 weken verdween uit Canning Town de 16-jarige Dolly Cook, zonder dat de politie of de ouders een spoor van haar kon en ontdekken. Kort daarop verliet in Leyton de 15-jarige Henny Baldock het huis harer ouders om een boodschap te doen, zonder dat zij er terugkwam. Weliswaar kregen haar ouders een anoui-men brief, dat het meisje goed verzorgd was, maa' in spijt van alle pogingen der politie kon men niet gewaar worden, waar ze was. Verder verdween een meisje van denzelfden leeftijd, Ethel Brown, uit Wanstead, en terwijl de overheid druk bezig is naar deze onderzoek te doen, ontvangt zij bericht van het geheim zinnig verdwijnen van een zestienjarig kinder meisje uit Leyton, Ada Graham. Deze was heen gegaan om haar oude s in Walthainstown te bezoeken, maarzij was daar niet aangekomen. Een moedig officier. In de laaiste gevechten geleverd in den Congo Staat heeft de Belgische kapitein Lothaire zich dapper gedragen. Hij liet zich, zwaar gewond en van Europeesche officieren verstoken, naar de plaats van het gevecht dragen en gaf daar van zijn leger af de noodige bevelen aan zijn solda en, die door zijn kloekmoedig gedrag met nieuwen moed werden bezield. Een Socialisten-aanval. Toen Koning Carlos van Portugal Woensdag in een open rijtuig naar zijn paleis terugkeerde, slechts door een adjudant vergezeld, wierp een werkman met steenen naar hem. Een daarvan raakte zijn adjudant, die toen aanstonds uit het rijtuig sprong en met behulp der politie, deu aan valler vastgreep. Van wat soort hij was, bleek al spoedig uit zijn geschreeuw van //Leve de sociale revolutie Toen de Koning den volgenden dag weer uit reed, werd hij a'ilerwege nog hartelijker dan ge woonlijk begroet Een verschrikkelijke bezoeking. In de Ven- zolaansche stad San Sebastian de Lorendzos (Guzmari Blanco) heerscht een hoogst ernstige gele-koorts-epidemie. In de vorige maand zijn duizend sterfgevallen voorgekomen. De zaken staan geheel stil. Die kwam er slecht af. Te Parijs is tijdens eene voorstelling van een leeuwentemmer in de //Folies Parisiennes// een toeschouwer, die zich te dicht bij de kooi waagde, door een leeuw aangegrepen. Het beest trok zijn arm door de tralies heen en verscheurde dien, waarna hij zijn slachtoffer met zijn klauw aan het hoofd, verwondde. Het publiek, door een paniek aan gegrepen, vluchtte uit de zaal. Niet meer dan billijk .Dn Belgische douanen,die onlangs het paatd van den voerman A. van Poppel, te Ginniken, doodschoten wijl zij meenden een smokkelaar voor zich te hebbed hebben 700 franks als schadevergoeding aan dien voerman uitgekeerd. Ruw volk. In de fabrieksstad Sosnovitza (Russisch Polen) weerklonk dezer dagen, 's avonds om elf uur, in een der straten een pistoolschot, en onmiddellijk daarna hulpgeroep en nog verscheidene andere schoten. De politie en de menschen, die van alle kanten kwamen toesnellen, vonden den bakker Feldmann doodelijk gewond voor zijn huis en verscheidene menschen meer of minder ernstig gekwetst daarbjj liggen. Het bleek, dat de bakker neergeschoten was door eenige mannen, en dat de aanvallers, in plaats van terstond te vluchten, met revolvers en messen een bloedig gevecht hadden gevoerd met de menschen, die hem te hulp kwamen. Het is nog niet gelukt, dm o ordenaars op te sporen. Feldmann is weldra aan zijn wonden gestorven. Te Beek en Donk (N. B.) is een ruim 53- jarig landbouwer H. Boeren, Dinsdag bij het afkappen van takken uit een boom gevallen, Hij overleed eenige oogenblikken daarna. Door het werpen met een mesje heeft een knaapje te Sleeuwijk zijn 10-jarig broertje zoodanig in het oog getroffen, dat men vrees! hij het oog zal moeten verliezen. HAARLEM. Met let leggen der rails van de tramlijn Haarlem—Beverwijk is men reeds gevorderd tot in de stad aan het Vennemerplein, Vlug is het werk van stapel geloopen, de concessionaris heeft alle hem in den weg gelegde moeilijkheden weten te overwinnen. Enkele bezwaren n.l. het mogen rijden met locomotieven en waggons,zwaarder dan 10 000 K.G. zullcnook wel spoedig uit den weg worden geruimd. Naar wij vernemen zal de uniform der politie hier ter stede eene wijziging ondergaan. Alle voorwerpen, die van koper zjjn, wapen en kam op de helmen, knoopen aan de ja» wor den zwart gemaakt of overtrokken, en de koppel zal onder de uniformjas worden gedragen, om haar aanwezigheid op grooten afstand niet te doen bemerken. De straatjeugd heeft in den laatsten tijd eenig ontzag gekregen voor de rechercheurs. In eeue volksvergadering Donderdag-avond gehouden in de zaal van //Felix Fa vore» traden een tweetal sprekers op die het alcoholvraag stuk in verband met de sociale-quaeitie be handelden. Het gebruik van alcohol werd in elk opzicht bestreden en het moet gezegd worden met klem van argumenten. Het was niet onaardig in deze bijeenkomst waarin de sociaal-democraten de meerderheid vormden te hooren verkondigen, dat F. D o- mela Nieuwenhnis, verhinderd was om als spreker op te treden, omdat hjj moest tegenwoordig zijn in eene vergadering vau aandeelhouders in zijne drukkerij. Dinsdag-avond is hier ter stede eene ver gadering gehouden van enkele ingezetenen, met het doel om in Haarlem steu r. te verkrij gen voor het //Taalfonds// ten behoeve van Transvaal, besloten is daartoe bij de ingezete nen eene circulaire rond te zenden met verzoek om bijdragen. Die eerste vergadering werd naar wij vernemen, bijgewoond door de heeren mr. B. M Bahlmann, dr.H.Brongersma, Ü.Th. Chap- puis, mr. Joh. Enschede', II. W. Groll, J. C. Joekes, Ed. de Lanoy, G. L. van Lennep, H. M. J. van Lennep, E. Smit Kleine, mr. A. W. Thöne en dr. II. D. Tjeenk Willink. Donderdag avond h eeft in een leeg staand huis op de Botermarkt alhier een gasontploffing plaats gehad. De eigenaar had hedenochtend dat perceel verlaten en de nieuwe bewoner zou er morgen inkomen. Heden-avond kwam uit zijn naam een behanger om de maat van de gordijnen van de bovenverdieping te temen. Hij ging met eeu kaarslicht naar boven, niettegenstaande hij gas- lucht rook, en nauwelijks daar gekomen, had de ontploffing plaats. Geen ruit bleef heel.De scherven werden tien en meer meters weggeslingerd. Het plafond werd totaal verbrijzeld en uit een nabijstaand huis werd een heel raam door de drukking weggerukt. Wonder boven wonder kwam de behanger met den schrik en verzengde haren er af. Men vermoedt, dat, waar door den vorigen eigenaar de gasornamenten werden afgeschroefd, hij heeft vergeten de hoofdkraan te sluiten. Duizenden waren dadelijk op de been. Daar het huis veel heeft van een glazen paleis en de ruiten alle sprongen, is er geen brand ontstaan. De heer N. H. Andriessen, musicus en leeraar in de muziek, herdenkt Zondag 9 Februari a. s. den dag, waarop hij voor 25 jaren geleden in onze stad zich metterwoon ves tigde en aangesteld werd door wijlen den Hoog eerw. heer deken H. van Beek, als organist der kathedrale kerk ,;St. Jozef//. Het degelijke orgelspel van den toen nog zeer jongen orga nist trok zeer de aandacht van hen, die over zijn spel konden oordeelen. He heer N. H. A n d r i e s s e n, alvorens in onze sfiid als organisten muziekonderwijzer op te treden,vervulde dezenwerkkring vier jaren aan het seminarie te Kuilenburg en zes jaren op het zoo gunstig bekende pensionaat voor hoo- ger onderwijs te Rolduc. Aan die inrichtingen vooral aan den nog daar werkzamen professor B. A Fothast, den aldaar nog altijd ver- toevenden beroemden musicusdankt de heer Andriessen voornamelijk zijne muzikale ontwikkeling. Voor 25 jaren, toen de muziekmissen van Joh. Verhulst en anderen in onze katho lieke kerken grootendeels werden gezongen, zoo ook te dien tijde in de Kathedrale Kerk, was het voor den heer Andriessen later een groote eer de toestemming van wijlen den hoogeerw. heer deken van den Akker te mogen verkrijgen om betere kerkmuziek, en het Gregoriaansch, te beoefenen De omkeering dier zang ging in den beginne met veel moeielijkheden gepaard, maar door de onvermoeide zorgen en den ijver van den heer Andriessen, mocht het hem gelukken het koor der Kathedrale Kerk in dien geest te doen blijven zingen tot op heden. De heer Andriessen wist voor de Gre- goriaansche zang en de Palestrijnsche muziek velen te winnen bij een destijds zoo uitstekend geslaagde publieke uitvoering in de Soc. //De Kroon/r, gegeven op den 300 jarigen gedach tenisdag van Palestrina's dood. De leiding en het onderwijs, die de heer Andriessen steeds wist te geven aan zijn zangers en zangertjes, toonden aan hoe deze muziekdirecteur de Gregoriaansche zang en de meerstemmige kerkmuziek ten volle verstond en hoe schoon die gezangen werden gezongen onder zijn kundige leiding. Terecht wist prof. L a n s na afloop van dit kerkelijk concert het publiek, bij deze gelegenheid, in zijn toespraak tot de aanwezigen te wjjzeu hoe de Gregoriaansche zang behoorde te worden gezongen onder de godsdienstoefeningen, en deed uitkomen hoe die zang was beoefend en gezongen onder eene leiding als die van den heer Andries sen waarvoor Z.Eerw. hem zijn welgemeen* den dank bracht. Niet alleen als organist maar vooral f"3 Directeur mogen wij den heer Andriessen, roemen als een man met energie en grondige muzikale kennis. Omstreeks twintig jaren geleden werd door hem opgericht in ver- ceniging met eenige degelijke zangers, de mannenzangvereeniging nCrescendos en nad» dit koor pas drie maanden onder zijne leiding had gestaan, behaalde het op een concours J»11 AmsteVs mannenkoor reeds een prijs. Een j!U,r later verwierf Crescendo/' te Brussel den eersten prijs en nadien nog tal van malen verschillend® bekroningen; maar voorzeker genoot „Crescendo' en zijn Directeur de grootste eer, die ooit een zangvereeniging ten deel kan vallen, toen Jury der Koninklijke Liedertafel nZang e Vriendschap" Crescendo's banier lauwerde den eersten prijs en nog denzelfden dag ®e deu priir d' Excellence. Ook het mannenkoor Cecilian te Amsterdjj, waarvan de heer Andriessen, sede^JV tiental jaren eveneens directeur 1S> e op concoursen telkenmale prijzen, waaronder ook een eerste. Versch licht het ons allen O0 iq hét ge- t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1896 | | pagina 2