MARKTBERICHTEN, BEURSBE RICHTEN. Laatste Berichten. Ongelukken. Branden. Voor geest en hart. Allerlei. Ned. JR. K. Volksbond, afd. Haarlem. Kunst en Letteren. Im»/m PREMIE-LEENINGEN. ook de andere kerels, die in het complot be trokken zijn, zal weten te ontdekken. Het 5- jarig dochtertje Tan den landbouwer Tijink te Groot-Agelo bij Ootmarsum is terwijl de moeder aan het melken was en het kind alleen thuis in de keuken bij het vuur zat, in brand geraakt.Op het angstgeschrei van het. kind kwam de moeder toesnellen en doofde de vlammen met een emmer water. Het kind was ecliter reeds zoo ernstig gebrand, dat het kort daarna is overleden. Op het rangeerterrein van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij achter de Wester- Gasfabriek bij de Polanenstraat te Amsterdam, is een rangeerder, toen hij de achteruit rijdende machine aan een wagen wilde haken, mat de borst tusschen de buffels beklemd geraakt. De onge lukkige was onmiddellijk dood. Zijn lijk is naar het politie-bureau in deOude brugsteeg vervoerd. Een treurig ongeval heeft zich voorgedaan ten huize van den sigarenhandelaar Lobatto te Amsterdam. De dochter des huizes, een meisje van 17 jaar en de dienstbode Anna Assenbroek hadden zich in hun beider slaapkamer,terwijl de kachel brand de ter ruste begeven. Om de kamer goed warm te houden werd er nog een schop cokes in de kachel geworpen en daarna werd de groote, maar helaas nog maar al te zeer gebruikelijke onvoorzichtigheid begaan, om de rentilatieklep te sluiten. Daar vensters en deuren gesloten ble ven, was het gevolg natuurlijk, dat in den loop van den nacht de lucht in de kamer hoa langer hoe verstikkender werd en dat de sla pende meisjes bedwelmd raakten. Toen zij dus Zondagsmorgens om een uur of halfacht geroepen werden, werd er geen antwoord gegeven, en toen de huisgenooten de deur open den, zagen zij tot hun schrik de beide meisjes bewusteloos liggen. Dadelijk werden een paar dokters gehaald, die moesten constateeren dat de dienstbode gestikt was. De andere leefde nog en onmiddellijk werden natuurlijk alle pogingen in het werk gesteld om haar bij te brengen. Eerst na verloop van eenige uren kwam zij weer tot bewustzijn terug en thans is bij haar het gevaar zoo goed als ge weken. De treurige dood van de 20 jarige dienst bode heeft in de buurt groote verslagenheid gewekt. Een geluk bij dit droevig ongeluk is dat eene j ongere dochter van den heer Lobatto, die anders altijd oek op de kamer met de beide andere meisjes was. dien nacht toevallig in een ande re kamer sliep; anders zou, door de ademhaling van nog een persoon meer, de frisse he lucht in het vertrek nog spoediger hebben ontbroken en dan waren zeer waarschijnlijk drie nsenschenle- veni verloren gegaan. Op den Leidschen Weg werd Zaterdag de hulp ingeroepen van een daar passeerend genees heer voor een heer van omstreeks 60 jarigen leeftijd een gepensionneerd majoor van het Oost-Indische leger die bewusteloos naast zijn gebroken rijwiel lag. Hoewel geen uiterlijk letsel geconstateerd werd, is hij nog denzelfden avond overleden. In de Korte Prinsengracht te Amsterdam woei hedenochtend een meisje van 3 jaar over boord. De kleine dreef weg, en ofschoon men spoedig met een boot haar ter hulp kwam, werd lij dood opgehaald. //Jantje,,, eene bekende 70-jarige Amsterdam- sche straatventster in garen en band is gisteren- ochtend aldaar in een keldergat in de Paleis straat gevallen. De oude ziel was dood toen men haar opnam. Te Amsterdam is in de Jacob van Lennep- straat een stijger ingezakt van e«n in aanbouw zijnd perceel. Een metselaar werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij kort daarna overleed. Een andere metselaar en een opperman bekwa men lichter verwondingen. Aan de kartonfabriek Albion te oude-Pekela rijn '1 Va millioea kilo stroo, 50 dagwerk turf en twee loodsen verbrand. Eabriek en pakhuizen bleven met moeite behouden. Een verschrikkelijke brand woedt in de decoratie-magazijnen van het //Theatre Ambégu- Comique//, in de Kue Albany te Parijs. De vlam men breiden zich meer en meer uit en bedreigen de aangrenzende huizen. Zonder geestdrift wordt nooit iets grootsch Voortgebracht. Het genie springt heen over afgronden, het talent bouwt bruggen Wat is beter voor de menschheid Een mensch zondtr geduld is als een lamp zonder olie. De achturige werkdag. A vMijn vriend Hupkins werkt tegenwoordig dertien uur per dag. B. Waaraan A, Hij schrijft eene verdediging van den achturigen werkdag, STEDELIJK NIEUWS. Fin de siècle. Vrijer. Als je wilt, dat ik "norgen kom, stuur me dan een briefje in de kazerne. Dienstbode. Wie moet dat bezorgen V r ij e r. Kan je je mevrouw niet sturen Na eene bestraffing. Korporaal ftot Milicien)Kerel, je behoeft nu geen gezicht te petten als een kip, die merkt dat ze een biljart bal in plaats ran een ei heeft gelegd Een optimist. A. Hoe staat't met je letter kundigen arbeid B. O, mijne inzendingen worden door de tedactie al beter opgenomen A. Hoe weet je dat? B. Wel, vroeger kwamen mijn bijdragen terug btet de opmerking oud, tegenwoordig staat er niet nieuwl IIAAKLEM.Waar niemand aan denkt, daaraan denkt en weet het Journal den Dibatz Dit Parijsche blad vertelt n. 1., dat het standbeeld van Laurens Koster zal opgeruimd wor den, om er een standbeeld van Frans Hals voor in de plaats te zetten. Het onlangs daartoe door den Gemeenteraad genomen besluit, zegt het blad, maakt olficieel een einde aan K o s t e r's legende, nadat de Haarlemmers lang voor de waarheid het oog gesloten hebben gehouden. Van een in aanbouw zijnd huis aan den Zijlweg is een gedeelte van den muur om- er- gewaaid, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken Een bewoner uit het naburige Santpoort, vermiste eergisteren, nadat hij eenige tapperijen had bezocht, een bankbiljet van f 100. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht J. v. d. A„ oud 51 jaren, voermansknecht, die zich 11. Maandag op de paardenmarkt aan het Plein had schuldig gemaakt aan diefstal van een paar dendeken. Hij heeft reeds verschillende vonnis sen ter zake van diefstal ondergaan. Naar wij vernemen heeft de afd. Haarlem van het Ned. Werklitden Verbond Patrimoniumu hier ter stede haar afkeurig doen uitsprekrn over de erkening van den Ned. Malthusiaanschen Bond. Gisteren-avond vergaderden de leden van bove»genoemden Bond in de groote zaal vam de sociëteit De Kroon. De voorzitter, de heer G. Hulseb osch verzocht den aanwezigen door opstaan instem ming te betuigen, met het door hetHoofdbestuur van den Ned. R. K. Volksbond gezonden protest aan de Eegeering, betreffende de goedkeuring der statuten van den Nieuw Malthusiaanschen Bondwaaraan allen voldeden. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat 16 Maart als spreker werd verwacht de eerw. pater M. H. Eeuser S. J, van Eotterdam en 1 April pater H. Ermann, S. J. !van Kat wijk, waarna hij het woord verleende aan den weleerw. heer A. van Winkel, president van de Ned. W erkliedentereeniging te Brussel. Het is voor ons altijd een genoegen, en eene ware voldoening, begon de Eerw. Spreker, in een werkmanskring op te treden, omdat wij den warkman hebben leeren kennen en voor zijn geluk, heil en welzijn arbeiden. Op de eerste plaats echter breng ik een woord van dank voor uw groote opkomst, aan den geestelijken Adviseur, het Bestuur en de Pers.de laatste, voor haren veelal zoo ondankbaren en moeitevollen werkkring. Dubbel aangenaam is het ons ook hier te verschijnen, omdat het sociale streven en de godsdienst, uien wij belijden, ons allen een doet zijn. Hier heerscht nog ware liefde en eendracht volgeas de encycliek Sapienzia Christianawant wij allen luisteren naar de stem onzer overheden. Hier heerscht nog eendracht, herhaalde de eerw. Spreker, omdat gij u in alles tot voorbeel' hebt gesteld den Godsdienst, verdedigd met goed en bloed door onze voorvaderen. Wat is het doel der volksleiders onzer dagen en België geeft hiervan een zoo treurig voor beeld, zonder tact en met groote voortvarend heid willen zij den werkman verleiden. Eere en hubie aar die zekere volksleiders, die hun leven ten beste geven om de sociale quaestie ten goede op te lossen, maar schande en oneer aan die z.g. volksleiders, die niets beoogen dan eigenliefde e* zelfgewin. De ware liefde en eensgezindheid zal voeren tot de ware oplossing van de groote quaestie van onzen tijd Want wij zien dat elders het katholieke kamp verdeeld is in vernielers en behouders. De werkman kan gelukkig en tevreden zijn in zijn werk en in zijn God. Deze groote waarheid wil niet begrepen worden. Het voortdurend streven van den mensch op deze wereld is naar geluk en welzijn, reeds bezielt hem dit van zijn prille jeugd tot den laatsten ademtocht. Waarom zijn er dan toch zoovele ongelukkige menschen hier beneden Omdat ze het geluk niet zoeken, waar het te vinden is. De arbeider moet niet denken, dat de arbeid onteert. Voor beelden werden door den eerw. heer Van Winkel aangehaald en den werkkring en de zelf-vorming aangetoond van een Boerhave, Eaure, Kneipp, Leyds en anderen. Werken is geen schan-ie, de arbeid adelt en i» zelfs eene zielsverheffing. De arbeid is ee» dure plicht want de meening is vrij algemeen verspreid, dat de mensch niet behoeft te werken, als Adam niet had gezondigd, maar dit is geheel in strijd met de H. Schrift, die zegtde mensch is gesteld om het Paradijs te bewaken en te bearbeiden. Juist door den arbeid worden we aan God welgevallig. Een treffend voorbeeld leverde de eerw. Spreker over naastenliefde en offervaardigheid uit het leven van graaf van Stolberg, die een man bitter zag weenen over het bij een brand verliezen van vrouw, kind en huis. De Graaf noemde hem ongelukkig. Neen, riep de man uit, ik ben diep bedroefd maar ongelukkig ben ik niet. Hij is ongelukkig die zijn God verlaat. Troost is niet te vinden bij de menschen, die zijn koud. Troost is alleen te vinden bij God. Sursum corda, dat wil zeggen, zoekt uw troost niet bij de menschen, maar bij God, Sursum corda, bij ziekte en lijden. Sursum corda in nood en armoede. Sursum corda bij sterfgevallen, rampen en ongelukken van het leven, want in den Gods dienst gevoelen wij ons immer gelukkig en opgewekt. Christus zelf heeft door zijn voorbeeld den werkman willen voorgaanhij daalde neder om ons te verlossen, maar ook om den arbeid te adelen en te verheffen, daartoe koos Hij twaalf arme visschers, en dit twaalftal werden de steun pilaren der Kerk, die zoo verschrikkelijk aan gevallen, toch altijd overwinnares is gebleven. Diezel'de Kerk heeft dit te danken aan den werkmansstand en zijn Goddelijken werkman. Wij allen streven naar geluk, van geluk reeds droomt de moeder voor onze geboorte en bij onze wieg, van geluk droomt de jongeling in den tijd e* de grijsaard, al is 't voor wat hem wacht aar. gene zijde van het graf. Nog heersche* rust en tevredenheid bij hen, die onzen godsdienst kennen, het Geloof zegt u met venrouwen zich tot God te verheffen, hoe harder de strijd is, het Geloof leert ons bidden: Geef on3 heden ons aagelijksch brood," het Geloof zal u nooit beschamen. Moge die geest van Geloof zoo besloot de eerw. hear Van Winkel, toch spoedig in onze wereld wederkeeren, dan zal geluk, vrede en eendraaht tusschen rijk en arm, tusschen patroon en werkman heersehen en die vrede en eendracht voorgeschreven door ons Geloof zal putroon en werkman voeren tot geluk en voorspoed op deze wereld. Een daverend applaus loonde den eerw. Spreker voor zijne rede, opnieuw herhaalde het applaus zich toen de geestelijke Adviseur hem dankte en het eerelidmaatschap van den Bond hem op de borst hechtte. A floop der veiling gehouden in het Ver kooplokaal <De Gouden Leeuw op jj Woensdag 4 Maart 1896. Boerderij gelegen aan den Hoogen Dijk nabij Halfweg, in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, verdeeld als volgt 1. Het Woonhuis met stalling en verderen Op stal Erf en Weiland P. Muller f 1600. 2. Twee perceelen Wiland, P. van Essen f750. 3. Een perceel Weiland H C. Tombergh, f 2600. 4. Een perceel Weiland en een perceel Water, L. G. Prins, f 2150. BUBG3RLIJEH STAND. ONDERTROUWD: 4 Maart. 3. J. v. d. Berg en M. v. Wandelen. A. Baas en F. C. Roest. W. L. Dweelaard en A. Waning. GETROUWD: 4 Maart: A. H. J. Münnemann en C. Goedvolk. G. A. Misset en L. D. Belterman. J. Quax en H. M. Cornet. R. v. d. Putten en H. Ver beek. A. F. v. Duivenboden en S. E. v. d. Steeg. J. P. Ponger en H. C. M. Schouten. BEVALLEN: 1—4 Maart.: M. E. Slobbe-Keezen, z., (11.) J. v. Broekhuizen-Jansen, d. A. M. v. Lente-Zurendonk, z. T. v. d. Haak-Woud, z. D. Veenhuis-Spies, d. S. P. Reeser-v. Gulik, d. C. M Kors-Spronk, z E. H. Hendriks-Jansse» Schmidt, z. A. J. v. Luyk-Vosse, z. A. L. de Mon-Avares, d. L. E. Beute-Deumer, z. S. Scholts- Welp, d. OVERLEDEN: 29Feb. —4 MaartA. Jansen Hen driks, 24 j. M. J. G. Harwijne. 2d. J. Derks, 65 j. G. v. d. Heiden-Volkers, 82 j. C. 3. Boom, 20 j. G. J. v. Slooten, 9 m.. Wed. K. Wil genhof-Terstal 51 j. M. Korremans, 62 j. Een der belangrijkste artikelen uit de Maart aflevering van de Katholieke Gids is zeker wel Julius' opstelDe Roman tan etn Jezuïet. De inhoud van Pater Coloma's Eoman uBequenecesu wordt geheel in koTte trekken door Julius weergegeven. Julius noemt het boek een merk waardige uiting van onzen tijd, dat ons wel zonde en schande beschrijft, maar ons ook blikken doet slaan in afgronden van mensehelijke bedorvenheid, het onthult de misdadige dwaas heid van hoogst ontwikkelden en fijn beschaaf den, en rukt hen het bedriegelijke masker af, maar van den anderen kant toont het ook aan, waar het tegengif is te vinden voor die maat schappelijke kwalen, het wijst ons de altijd doorvloeiende bron aan van berouw en vergeving, het stelt de onschuld naast de zonde, de rein heid naast het bedrog en de zedelijke kracht der ware ehristenen naast de karakterloosheid der wereldlik gen. Dit nummer van De Katholieke Gids is weer bijzonder rijk aan bijdragen van verschillenden aard. Zoo geeft de Z.Eerw. heer P. M. Bots, pr. in verhaaltrant iets uit Dusseldorp's Annalen, getiteld Musius' Martelie. De Spaanscbe Inqui sitie en de St. Bartholomeusnacht, een leerzaam artikel van A. Nuyens, die in de volgende aflevering zich voorstelt eene beschouwing te leveren hoe groot het aantal slachtoffers is geweesthare wijze van procedeeren zal nagaan en ten slotte de vraag behandelen hoe de Spanjaarden zeiven en vele geschiedschrijvers er o»er oordeelen, om te eindigen met de beant woording der vraag, of de Inquisitie voor Spanje eene weldaad is geweest, dan wel een ongeluk. Verder treffen wij aan van pastoor E. H. v. d. Heijde het slot zijner artikelen Katholieken en Andersdenkenden, zoo vol overtuiging en gloed geschreven, maar niet minder gestaafd met bewijzen en niet te loochenen feiten. Waarlijk, een katholiek, die zich in de wereld beweegt, dient deze artikelen te lezen. Noemen wij ten slotte nog de voortzetting van Seeber's Wandelende Jood, vertaald door Prof. A. H. M. Euyten, pr., e n een als altijd keurig geschreven Politiek Overzicht, dan zien wij weder dat De Katholieke Gids wel den steun verdient van het lezend publiek, wil dit Maand schrift zijn bloei en zijn krachten bewaren in de toekomst. J. haarlem, 4 Maart. Ter veemarkt aangevoerd: 2 koeien, verkocht 2 1200 a f 210; pinken, ver kocht fa graskalveren, verkochtf 68 nuchtere kalveren, verkocht 68, f 4 a 10, 4 schapen, verkocht 4 f 18 a 10; lammeren, kocht fa paarden 5, verkocht faVeu lens f af Haarlem, 4 Maart. Aangevoerd stapels uit makende kazen. Verkocht 6stapels, uitmakende 564 kazen, wegende 1108 K.G. Hoogste prijs per 50 KG. f 26,—. Laagste prijs per 50 KG. f bodkorave, 3 Haart. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd: 22 wagens, te zamen 1084 stuks wegende pl.m. 4400 kilo, prijs le soort Goudsche azwaardere fa5e soort 21a 221 '2 hieronder wagens Derby kaas, prijs le soort a2e soort fawagens Edammerkaas, prijs le soort f a 2e soort f23.a fwagens Leidsche kaas, f het schippond. Handel matig. purmerend, 3 Maart. Kaas. Aangevoerd 43 stapels kleine, prijs f28.50 per 50 KG.; middelbare prijs fcommissie prijs f Boter, aanvoer 1180 KG. prijsf 1.20a f 1.30 per KG. Runderen 219 f 52 a 65 per KG. stieren; handel matig. Vette kalveren 97, f 70 .a f .90 pei KG. matig. Nuchtere dito 604 f 5.a f 18, vlug. Schiedam, 4 Maart.. Moutwijn per HL. zonder pe hel. f 7.Jenever id.f 11,Amst. proef id. f 12, Speeling per Ketelbeurs f Spoelingcommissie f f Beursnoteering Branders hond enz. f af Rotterdam, 3 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd: 83 paarden, veulen, 1 ezels, 800 vette runderen, 1339 magere dito, 278vette en gras kalveren,475nuchtere kalveren, 3 schapen of lam meren, 4 varkens, 134 biggenbokken. Koeien le qual. 68 c., 2e qual. 62 c., 3e qual.54 ossen le qual. 68 c., 2e qual. 62c., 3e qual. 54 c,.stieren le qual. 58 c., 2e qual. 50 c., 3e qual. c. kalveren le qual. 105 c., 2e qual. 95c., 3e qual. 85— c. Melkkoeien f 160 a 246, kalfkoeien f170 a 250 stieren f 70 a 200, graskalveren f30 a 70 pinken fa vaarzen f 70 a 180, alle mager vee; paar den f40 a 110. Op de botermarkt werden aangevoerd 57/8 en 95/16 ton, en 930 stukken a 1/2 kilo; prijs le qual. 60 2e qual. f 56, 3e qual. f 52 per 1/2 kilo 60 a 70. Vette ruuderen in alle qualiteiten met beteren kooplust, dunrder. Handel in kalveren middelmatig. le qualileit kaltkoeien en versch gekalfde koeien goed verkocht, 2e qualiteit lager in prijs; varekoeien en fokvee prijshoudend. Amsterdam 4 Maart 1896. Prijzen der onderstaande effecten genoteerd pCt. de koers NEDERLAND Certif. Werk Schuld 2l/2 s 3 s 31/2 HONGARIJE Obl. Goudleening 5 id 1881/1893 5 ITALIË Obl.Pausel. Leen. 1860-64 5 OOSTENRIJK Obl. in papier 1868 5 s zilver 1868 5 O buitenl. 1853-84. 3 hij Hope Comp 1889/90 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69 4 in goud 1884 5 Obl Perpet. schuld. 1881 binnenl. (Perpetueele 4 O. Alg. Schuld '65 Serie D 5 v '69 1 C 6 Obl. Leening 18764 N.-AMERIKA Obl. Vereen. Staten 1876 4 s 8 1877 4 COLUMBIA Obligatien43y VENEZUELA Ree. 18814 Onbepaald4 OOSTENRIJK Aand. O. H. Bdivid. NEDERLAND Holl. IJz. Spoorw.Aand. M. tot Expl. St.Spw. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 4i/2 s s nl875/80gest.5 ITALIË Zuid-Ital. Spoorw. Obl. 3 RUSLAND Gr. Spw. Maatsch. Aand. 4l/2 PORTUGAL RUSLAND SPANJE TURKIJE EGYPTE 925/g 10011/is 1005/8 102 1023/, 881/s 841/u 843/, 10-15/, 10413/ie 57 481/9 221/g 223/, 1031/2 «»/M 4216,16 415/, 1411/, 113 953/, 341/2 198 Baltische Spw. Aand. 3 Jelez Grias. Obl5 Kursk Chark. Obl. 4 Moskou-Brest Aand 3 ld. Jaroslow. Obl. Aand. 5 RUMENIE Aandeelen Spdivid. AMERIKA Chicago N.W.Cert.Aand. N.YorkLake Erie W. S. A. Illinois Cert. Aand Miss Kan.Texas Obl. Cert. 7 NEDERLAND Loten Amsterdam f100 2 Rotterdam 3 GemeenteCrediet3 BELGIE a Stad Antw. 1887 OOSTENRIJK Staatsl. 1854 4 1860 5 65 501/, 995/lc 627/,G 1013/, 723/4 1047/g 1423/4 155)1, BB 1213,16 RUSLAND 1864 1864 8 1866 Prolongatie 3 pet 1II21/0 108 IO61/4 1043/1S 1261/4 1233/, '1621), 182 165 COUPONNOTEERING volgens opgave van deCoupon-makelaar. Oostenrijk papier 21.021/, Russ. Goud.Roeb. fl,9'l zilver »21.02l/2 Diversen in sll.52l/2 dito met affldavit»11.921/2 Portugeesche 8 Fransche 847.60 Belgische «47.60 Div. Rijksmark. 858.90 Hamb. Rusl. 1.21 dito Zilv. Roeb.el 126 aito Pap. dito Pool.p.ZilverRoeb.» Sp. Buitenl. Frs. 47,00 id. Binnenl.Piast. 1,80 Amer. Goud.Doll. s2.47 Mexieaansclie 8 HAVANA, 4 Maart. De opstandelingen zijn verslagen in verscheidene gevechten, met name te Mamey, waar van de drieduizend man opstan delingen 35 werden gedood en 50 gewond, terwijl zij veel wapenen, schietvoorraad en paarden ver loren. De Spanjaarden hadden vier dooden en negentien gewonden. De prins van Bourbon, zoon van den hertog van Caserta, onderscheidde zich in den strijd. ROME, 4 Maart. Het rapport van Baratieri deelt het volgende mee. Na den terugtocht van de kolonne Albertone en verscheiden bataljons bezette de vijand de Italiaansche stellingen, schoot van nabij op de officieren en veroorzaakte een hardnekkig gevecht gevolgd door eene alge- meene wanordelijke vlueht der Italianen. Ze gingen op denjlcop want de Abeseyniërs zonden hun kogels toe uit de geweien die de naam cijfers dragen van Z. H. Pius IX, z. g. De ge weren hebben deltalianen in!870aan het Pauselijk leger ontnomen en geschonken aan de Abessy- niërs die er een goed gebruik van maken. Had het roovergouvernement de geweren maal aan het Pauselijk leger gelaten. Er is altijd nog geen tijding van de brigade da Bormida en de generaals Arimondi en Albertone. Het is onmo gelijk, zich er een voorstelling van te maken hoe ernstig de slag is geweest, daar de Regee- ringstelegrammen niet te vertrouwen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1896 | | pagina 3