MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Diefstalen. Branden. Ongelukken. Voor geest en hart. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Land en Tuinbouw. Veeziekten. ion/, COÜPONNOTEERING volgens opgave van deCoupon-makelaar, Oostenrijk papier 21.97i/a Russ. Goud.Roeb. fl,91 zilver «21.971/q kende bijzonderheden en zijn door de politie in beslag genomen. Te Rotterdam is een Pool, een musicus, die aldaar in het hotel St. Lucas was gelogeerd om met de eerste gelegenheid naar Amerika te vertrekken, leelijk beetgenomen. Hij ontmoette op zijn wandeling om Rotterdam eens te zien een Duitscher, slager van beroep, doch z oh in zijn vrijen tijd met kwartjesvinden onledig houdende. Deee Duitscher, uit Aken herkomstig, deelde den Pool mede dat ook hij op reis naar Amerika was en met het stoomschip Maasdam zou ver trekken. Al pratende, ontmoette men een eind verder op de Delftschevaurt nog een Duitscher, die het erg gezelb'g vond in deze vreemde stad een landgenoot te ontmoeten. Met hun drieën gingen zij daarop een koffiehuis aan de Delftsche- vaart no. 81 binnen, waar heel toevallig in een achterkamertje een vierde Duitscher zat, die terstond met een der binnentredenden begon te kaarten. Na eenige oogenblikken werd den Poel gevraagd of hij geld bij zich had. De argelooze man haalde zijn geheele bezitting ongeveer f 110 aan Hollandsch geld voor den dag en legde dit geld voor zich op tafel. Snel schoot nu een der Duitschers op het geld toe, streek het op en vluchtte er mee de straat op. Hij werd niet meer gezien De onthutste Pool, wien enkel zijn eerste metgezel, de slager over bleef, (de vierde Duitscher had ook de plaat gepoetst) liep met dezen, de Delftschevaart op tot aan het Hofplein. Onderweg vermoeden krij gende tegen den slager, wees bij dezen aan de politie aan. De slager werd aangehouden en een onderzoek door de politie ingesteld, doch zonder resultaat. De Pool is heden met de Maas dam vertrokken, zonder zijn geld. Een spoorwegramp. Zaterdag-avond zijn de twee achterste wagens van de Great-Northern-sneltrein, op weg van Leeds naar Londen, niet ver van Peterborough ontspoord Ken wagen werd in splinters geslagen tegen de borstwering van een viaduct, de andere stortte van het viaduct 9 meter omlaag. Twee reizigers werden gedood en zes personen gewond. Een verdacht geschenk. De Emir van Afghanis tan heeft aan koningin Victoria eene verzameling sjaals, zijden stoften en edelgesteenten gezonden ter waarde van f1,600,000 een geschenk zoo groot als hare Britsche Majesteit nog van geen ander vazal of Oostersch vorst ontving. Abdurrdaman heeft zelf alles uitgezocht met zijn Engelschen lijfarts, Mej. Ina Hamilton. Men vindt het geschenk wat groot, als bewijs van erkentelijkheid voor de ontvangst, welke 's Emir's tweeden zoon aan het Engelsche Hof ten deel viel, waar men den Prins ten slotte beduidde, dat hij er nu lang genoeg was ge weest. Daarom zoekt men naar andere beweeg redenen, en men vraagt of het rijke geschenk misschien een blijk van dankbaarheid is, omdat Lord Salisbury geweigerd heeft de Kaffers te beschermen, wier land de Emir onlangs heeft ingepalmd. Arme Loyson. De ex-pater Hyacinthe, de eer tijds gevierde redenaar te Parijs, is dan eindelijk bjj de schismatieke Kopten in Cairo verzeild geraakt. Sedert zijn afval heett hij te Parijs alle moeite in het werk gesteld om er een Galli- kaansch kerkje te stichten, hetwelk hij aan de Nederlandsche Jansenisten heeft overgedragen. Zoo men nagaat en ziet hoe ellendige resul taten al de afvalligen, stichters van nieuwe godsdiensten, sedert de eerste apostelen, verkre gen hebben, en op welke ellendige wijze zij allen geëindigd zijn, dan vraagt men zich af hoe het mogelijk is, dat er nog scheurmakers ge vonden worden, tenzij ter wille van het smeer. Bij vergissing. Eenige betoogers te Bilbao (Spanje) hebben bij eene manifeetatie tegen den Consul der Vereenigde Staten, het wapen voor het Consul aat der Nederlanden aangezien voor het Amerikaansche en er een paar steenen tegen geworpen. Naar wij vernemen zal dit feit geen gevolgen hebben. Een pakhuis ingestort. In de vrijhaven te Ko penhagen heeft plotseling de gevel eener voor raadschuur waarin eene menigte mais geborgen was, losgelaten.De maïs stortte uit het gebouw op den grond.Gelukkig gingen geen menschenlevens verloren en kon het onheil zonder groote schade hersteld worden. Overlading van de schuur bleek de oorzaak van het onheil, dat misschien wel eens les bevat voor anderen. Zegelwet in JDuitschland. Den 1 en April treedt in Duitschland eene nieuwe zegelwet in werking tengevolge waarvan verschillende officieele stuk ken, voor handel en nijverheid benoodigd, aan een veel hooger zegelrecht worden onderworpen. Men kan het dsn menschen niet naar den zin maken. Dit komt nu weer daghelder uit, nu de radicalen in Erankrijk heel boos zijn over de benoeming van prins Henri van Orleans tot ridder van het Legioen van Eer.Goblet enPelletan hebben er Bourgeois na afloop van de laatste ver gadering heftig over aangesproken.Het is ook iets vreeselijks een prins met een rood lintje ge tooid door een rood ministerie. De Temps ziet in de aanneming van dit eerekruis door den Prins en in het huwelijk van diens zuster met een officier van het Eransche leger het begin van een „ralliement a la Ré- publique" van de Orleansen. Een treurig bericht. Er is medegedeeld, dat honderd-negen-en-tachtig Italiaansche officieren in den slag bij Adoea gesneuveld zijn. De waar heid is veel erger. Yan de 5 a 600 officieren zijn slechts honderd-negen-en-tachtig terugge keerd. Bijleggen. Het Balkan-agentschap meldt dat prins Boris van Bulgarije naar Nizza, naar zijne moeder is vertrokken. Prins Eerdinand zal een I paar Hoven bezoeken o. a. van Konstantinopel en St. Petersburg om daarna eens te gaan zien hoe zijn Gemalin het maakt. Ontploffinq. In de nabijheid van Athus-Longwy heeft in een ijzergieterij eene ontploffing plaats gehad, doordat een waterreservoir instortte boven de machines. Twaalf werklieden moeten gedood en velen gekwetst zijn. De diefstal in de Verlengde Jacob van Len- nepstraat te Nieuwer-Amstel ten huize van den heer D. is zeer belangrijk geweest. Terwijl de bewoners afwezig waren, zijn ontvreemd een trommel met 1200 dollars, een bedrag van f 9500 aan Amerika&nsch papierengeld, f3900 aan Hollandsch bankpapier, grondbeziibewijzen, eene verzameling oude gouden en zilveren munten, onder welke een zilveren dollar van het jaar 1804 ter waarde vau 1000 dollars, gouden damessieraden enz. Te Bussum is Maandag-avond omstreeks 12 uur bij den veehouder Andriessen aan de Brinklaan, door inbraak, een gouden horloge ketting benevens vtertig gulden aan geld ont vreemd. Te Tilburg is eergisteren-avond een huis, bewoond door V. N. aan de Koningshoeve, met een aangrenzend schuurtje door brand vernield. Bijna niets van den inboedel werd gered. Het geheele personeel van de groote si garenfabriek van den heer Heeres te Oude-Pekela staat behalve de chef en twee werklieden onder verdenking van belangrijke tabaksdieistallen. Met deze diefstallen moeten de daders reeds in 1894 een begin hebben gemaakt, totdat zjj eindelijk op heeterdaad werden betrapt. Binnen kort zullen zij allen te Winschoten terecht staan. Zondag-middag is de woning met aangren zende stalling van de wed. Hameckers te Nieuw- stad bij Sittard in de asch gelegd. Zes stuks rundvee zijn daarbij omgekomen. Eene boerderij gelegen aan den Amster- damschen straatweg te Maarsen, bewoond door P. E. en V. K. is tot den grond toe afgebrand. De bewoners verloren alles wat zij bezaten; slechts een inboedel was verzekerd. Een der zoons van P. E. kreeg hierbij zulke hevige brandwonden, dat bij aan de gevolgen daarvan is overleden. TeMonnikendam is de schuur van den heer Hart eene prooi der vlammen geworden. Een hevige rukwind heeft de fabriek van chemische meststoffen te Lommei bij Weert uit elkaar gerukt. Drie arbeiders zijn zwaar verwond, een hunner ontkwam den dood door in een put te springen. De schade wordt op f 10,000 geschat. Mejuffrouw Weller te Boskoop is Zaterdag middag bij ongeluk te water geraakten ver dronken. Te Culemborg is Maandag-middag de arbeider S. die aan toevallen lijdende was, in een put met water gevallen en verdronken. Nabij Emmerik is Zondag middag schipper Rennings van het sleepschip Oeconom, uit zijn roeiboot gevallen en verdronken. Te Kinderdijk viel de 2e machinist der stoomboot Willem 1 door een noodlottig toeval van de loopplank te water. Eenige oogenblikken later werd zijn lijk op gehaald. Maandag-middag is te Oldeboorn (Fr.) zekere K. Yellinga, een oppassend jongeling, werkzaam als kaasmaker aan de stoomiuivelfa- briek van Gebrosders llorhout, in eene modder sloot achter de fabriek gevallen en daarin om gekomen. Te Musselkanaal (Gr.) zijn Zaterdag-avondjl Hendrik Sloots en echfgenoote, die van een. hunner familieleden huiswaarts keerden, door de duisternis en den storm in de vaart van den lsten Exloërmond geraakt en beiden verdronken. Zondag-morgen werden hunne lijken opgehaald. Een goede daad gaat nooit verloren, zeker eene reden, waarom wij er zoo zelden vinden. Eendracht maakt de kleinste zaken groot. Tweedracht maakt de grootste zaken dood. Menigeen heeft zoo lang met de wolven mee gehuild, tot hij zelf een wolf geworden is. Boertje in Botterdam. Kek! 'k docht dèt 'khier te recht was, maor 't zijn m a m n e factu ren, en 'k mot wet veur de vrouw hebben. In de kazerne. Sergeant. Soldaat Van Pimmelen, wat moet gij doen, als het paard van uwen kapitein op den loop gaat, en deze gevaar loopt er af te vallen? Lachen, sergeant! zei Yan Pimmelen, en hjj was heel verwonderd toen hij voor 14 dagen in de politiekamer vloog. Geraakt. Tante (ongehuwd)Ik heb meisjes gekend, die in haast trouwden tin er later spijt van hadden. Nicht. En ik ken dames, die nooit huwden en er haar geheele leven berouw over hebben. Verklaard. //Mijn man en ik behandelen nooit wat samen als de kinderen er bij zijn. Hebben wij eens quaestie samen, dan sturen wij ze dadelijk de straat op!" „Wel ik dacht al lo.atst: wat zijn die kinderen toch altijd aan den wandel!// Bij kon. besluit van 9 Maart is tot school opziener in het arrond. Haarlem, opnieuw be noemd Dr. E. Van de Ven, alhier. De officieren der dd. schutterij hier ter stede hebben dan aftredenden commandant, majoor Mr. W. Jager Gerlings, aangeboden een pli itografie van het corps officieren in lijst, ge plaatst op een met pluchen draperie voorzienen standaard. De vorige week stond de logementhouder W. A. J. van de Kamp alhier terecht voorliet Kantongerecht omdat zijn café na 1L uur nog op#n was. De eisch was eene boete van f 10. Gisteren is genoemde heer vrijgesproken. Door den Burgemeester van Haarlem is ten behoeve van de in Mei te houden kegelwed strijd, uitgeschreven door de club „De Kroon", een verguld zilveren medaille toegestaan. In de Wilhelminastraat zijn in de laatste da gen, door baldadige handen drie spiegelruiten verbrijzeld. Vermoedelijk heeft deze schenderij des nachts plaats. Door de politie zijn aangehouden twee knapen van 15 jaren, J. H. v. d. V. en J. J. C., ter zake van diefstal van een paar pakjes sigaretten om die te rollen, door middel van het verbreken van een glasruit bij een winkelier in de Rol landstraat. Des avond loopen hier ter stede een aantal bengels van 1216 jaren, die ingevolge de wee op den arbeid uit de werkplaatsen moe ten verwijderd worden rond. Zij voeren allerlei kwaad uit. Tegen den bierhuishouder Itwonende Hee rensingel, is procesverbaal opgemaakt ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. In de gisteren gehouden zitting van den Ge meenteraad werd besloten om ten behoeve van de Haarlemsche Amateur-Eotografen-Club, die in Mei a.s. hier eene tentoonstelling zal houden, eene gouden medaille beschikbaar te stellen. De Raad dezer gemeente heeft benoemd tot gemeente-geneeskundige dr.G.A. Haremaker en tot gsmeente-heelkundige dr. M. G. A. Bij- Ie veld, beiden opnieuw en voor den tijd van vijf jaren. Aan den heer A.A. Sprengeris verlenging van concessie verleend voor de Zwsmsehool aan de Houtvaart tot ultimo December 1920. BTTBGEBI.IJKE STAND. BEVALLEN: 8—11 Maart: H. Pull-Hensen, d. J. v. Geylswijk-Breura, 2d. A. v. Diest-Brasser, z. H. Drupsteen-v. Dijk, z. G. C. Kruyer-v. Keu len, d. C. v. Sante-Snoek, z. J. A. M Piers- Luyken, z. Th. M. Molenkamp-Mens, d. OVERLEDEN: 9 Maart: J. E. Hurkmans, 5 j. De uitvoer van vee uit Nederland is tegenwoor dig zeer belangrijk. Zoo werden gisteren per extra- veetrein langs het station Rozendaal 95 waggons vee, ter waarde van ruim f 1,500,000. naar België en Frankrijk verzonden. De landbouwvereeniging in Rijn-Pruisen heeft den Oberprasident der Rijnprovincie verzocht, om het koopen van rundvee en varkens door rondtrek kende kooplui geheel te verbieden, omdat naar hare meening, daardoor verspreiding van besmettelijke ziekte onder 't vee zeer in de hand wordt gewerkt. HAARLEM. De beer A. C. Laane beeft zijn ontslag ingediend als kapitein der stedelijke schutterij. Gedurende de maand Februari zijn in ons land 35 gevallen van mond- en klauwzeer onder het vee, voorgekomen, en wel 21 in Gelderland, 8 in Z - en 6 in N.-Holland. Er kwamen 109 gevallen van schaapaschurft voor, waarvan 42 in Friesland, 44 in N.- en 17 in Z.-Holland 15 van varkensziekte, waarvan 8 in Z.-Holland19 van miltvuur, 2 van kwaden droes en 30 van rotkreupel. HAARLEM, 11 Maart. Ter veemarkt aangevoerd: 1 koeien, verkocht 1 f120 af—; pinken, ver kocht fa graskalveren, verkocht— f 72 nuchtere kalveren, verkocht ii, f 5 a 11, 46 schapen, verkocht 40, f17 a 15; lammeren, kocht f a paarden 1, verkocht fa— Ven lens f af Haarlem, 11 Maart. Aangevoerd stapels uit makende kazen. Verkocht 3 stapels, uitmakende 257 kazen, wegende 495 K.G. Hoogste prijs per 50 KG. f 25,—. Laagste prijs per 50 KG. f AMSTERDAM,11 Maart. Ter veemarkt van hedeii waren aangevoerdrund. lste qual. c. 2dequal. c 3e qual. c.; 155 vette kalveren, lste qual, 80a— c. 2de qual. 60 c. per kilo, graskalveren 97 nuchtere kalveren f9. a 11, schapen, - lammeren, 358 vette varkens, 32 a 35 c. per kilo biggen, paarden f bodegrave, 10 Maart. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd: 11 wagens, te zamen 41 r stuks wegende pl.m. 1728 kilo, prijs le soort Goudsche azwaardere fa"e soort 21 a 221'o hieronderwagens Derby kaas, prijs le soort a— 2e soort fawagens Edammerkaas, prijs le soort f a 2e soort f22.a fwagens Leidsche kaas, t het schippond. Handel matig. purmerend, 10 Maart. Kaas. Aangevoerd 3b stapels kleine, prijs f28.50 per 50 KG.; middelbare 1 prijs f22—; commissie prijs f Boter, aanvoer 1010 KG. prijsf 1.15a f 1.25 per KG. Runderen 216 f 54 a 66 per KG. stieren; 5 handel matig. Vette kalveren f —-a f pei KG. matig. Nuchtere dito 702 1 5.a f 18, stug. Vette varkens 306, f 0.33 a f 0.40 per KG. handel vlug. 104 magere dito f 9. a f 20. stug; 3ob biggen f4.— a f 7,—per stuk, stug; 808 schapen en lammeren, prijshoudend handel stug; paar den 13— veulens f a Schiedam, 11 Maart.. Moutwijn per HL. zonder pe bel. f 6.50. Jenever id.f 11,—. Amst. proef id. f 12,25 Speeling per Ketelbeurs f 80, Spoelingcommissie 1_ ff Beursnoteering Branders hond enz. f af ROTTERDAM, 10 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd: 89 paarden, veulen, ezels, 700 vette runderen, 1380 magere dito, 220vette en gras- kalveren,592nuchtere kalveren, schapen of lam- meren, varkens, 138 biggen— hokken. Koeien le qual. 68 c., 2e qual. 62 c., 3e qual.06 ossen le qual. 68 c., 2e qual. 62c., 3e qual. 56 c,.stieren le qual. 56 c., 2e qual. 50 c., 3e qual. c. kalveren le qual. 110 c., 2e qual. 9o c., 3e qUaMe^kkoeienfl70 a 220, kalfkoeien f160 a 250 stieren f 70 a 180, graskalveren f a pinken f_ a vaarzen f 75 a 180, alle mager vee; paar den f45 a 110. Op de botermarkt werden aangevoerd 63/8 en 118/16ton, en 644 stukken a 1/2 kilo; prijs le qual. 56 2e qual. f 48, 3e qual. f 40 per 1/2 kilo 60 a 70. Handel in vette runderen williger; in kalveren vlug. Kalf- en melkkoeien met minder handel dan vo rige week. Vaarkoeier. vooral voor België goed ver kocht. Aanfokvee duur. Amsterdam 11 Maart 1896. Prijzen der onderstaande effecten genoteerd pCt. de koers PORTUGAL RUSLAND SPANJE TURKIJE EGYPTE NEDERLAND Certif. Werk Schuld HONGARIJE Obl. Goudleening id 1881/1893 ITALIË Obl.Pausel. Leen. 1860-64 OOSTENRIJK Obl. in papier 1868 zilver 1868 O buitenl. 1853-84. bij Hope Comp 1889/90 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69 4 in goud 1884 5 Obl Perpet. schuld. 1881 binnenl. (Perpetueele 4 O. Alg. Schuld '65 Serie D 5 s '69 C 6 Obl. Leening 18764 N.-AMERIKA Obl. Vereen. Staten 1876 4 1877 4 COLUMBIA Obligatien4S/4 VENEZUELA Ree. 18814 Onbepaald4 OOSTENRIJK Aand. O. H. Bdivid. NEDERLAND Holl. IJz. Spoorw.Aand. M. tot Expl. St.Spw. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 41/2 »1875/80gest.5 Zuid-Ital. Spoorw. Obl. 3 Gr. Spw. Maatsch. Aand. 4f/2 Baltische Spw. Aand. Jelez Grias. Obl. Kursk Chark. Obl. Moskou-Brest Aand Id. Jaroslow. Obl. Aand. Aandeelen Spdivid. Chicago N.W.Cert.Aand. N.YorkLake Erie W. S. A. Illinois Cert. Aand Miss Kan.Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. NEDERLAND Loten Amsterdam f100 2 Rotterdam 3 GemeenteCrediet3 BELGIE Stad Antw. 1887 2l/292il/u 3 10013/I# 31/210011 lu ITALIË RUSLAND RUMENIE AMERIKA 1027/14 1021/2 851/4 84l/4 84%, 98l/2 1021)4 1043/4 581/4 481/2 22i/t 22S/g 1031/2 •19 423/, 411/2 1391/2 1125/,! 957/, 341/2 1981/2 65 5H/, 995/M 625,T6 72 1047/g 1423/4 1515/l6 98 121/, 4 5 5 5 HU/2 109 IO6I/4 1048/s 1261/u 1241/2 162 181 •165 OOSTENRIJK Staatsl. 1854 j 1860 1864 RUSLAND 1864 1866 Prolongatie 4 pet Diversen in »11.52i/2 dito met affidavit»! 1.921/2 Portugeesche Fransche «47.60 Belgische «47.60 Div. Rijksmark. «58.80 Hamb. Rusl. 1.21 dito Zilv. Roeb.el 126 ai to Pap. dito Pool.p.ZilverRoeb.s Sp. Buitenl. Frs. 47,60 id. Binnenl.Piast. 1,80 Amer. Goud.Doll. «2.46 Mexicaansche Namens H. M. de Koningin-Regentes is aan de familie van wijlen generaal P. G. J. van der Schrieck een brief van rouwbeklag gericht, waarin [betuigd wordt, dat door H. M. //met leedwezen de kennisgeving van bet overlijden van dezen verdienstelijken opperofficier werd ontvangen.// Ook van de Koninklijke Militaire Académie en van den commandant van het instructie bataljon te Kampen heeft de familie een schrij ven van rouwbeklag ontvangen. De heer Gladstone is van zijn uitstapje naar Zuid-Frankrijk te Londen teruggekeerd. De Prins van Wales is van Parijs komende te Cannes aangekomen. De gevallen Italiaansche grootheid, de hber Crispi zal Rome verlaten en zich te Napel» ves tigen. Hij zal in schijnbare rust van daar uit zijn werk der vernietiging van bet Italiaansche koningschap voortzetten. Naar schatting van berichtgevers verloren de Abessyniërs bij de laatste gevechten 4000 doo- den en 6000 gewonden. BERLIJN, 11 Maart. De Romeinsche corres pondent van de Vossische Zeitung verneemt dat het Drievoudig Verbond ien 6en Mei 1897 af loopt, maar nog zes jaar van kracht blijft, als het niet een jaar te «oren wordt opgezegd. Het nieuwe kabinet zou den tjjd voor de opzegging stilzwijgend willen laten voorbijgaan. WASHINGTON, 11 Maart. De Senaat heeft de behandeling van de resolutie omtreat Cuba die door de gemengde commissie was aangenomen, voor onbepaalden tijd uitgesteld. LONDEN, 11 Maart. De Engelsche minister van Koloniën Ghamberlain heeft kolonel »ir Richard Martin benoemd tot commandant-gene raal van de politie in Beetsjoeanaland, Matabele- land en Masjonaland. Sir Richard zal tevens gedeputeerd commissaris zijn onder den boogen commissaris van Zuid-Afrika, maar alleen ver antwoording schuldig zijn aan de Engelsche regeering. Hij zal den 4en April vertrekken. ROME, 11 Maart. De minister van buiten - landsche zaken heeft aan de vertegenwoordigers van de mogendheden alhier een rondschrijven gericht, waarin hij vertrouwen uitspreekt in hun •vriendschappelijke meewerking, en het voorne men te kennen geeft, de vriendschappelijke be trekkingen tnsscben Italië en de verschillende staten, die zij vertegenwoordigen, te versterken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1896 | | pagina 3