MARKTBERICHTEN BEU ItöBEKIOHTEN Laatste Berichten. Persïndrukken. Branden. Ongelukken. STEDELIJK NIEUWS. BURGEBLIJKE STAND. Kerknieuws. Kunst eu Letteren. Boekbeoordeelinff. PBEMIE-LEENINGEN. dat aan boord van bet stoomschip Sumlawa een granaat is gesprongen waardoor 1 man ge dood en 2 anderen werden gewond. Werkstaking te Eerstal. Verscheidene werk stakers zijn weer aan den arbeid gegaan en het wordt tijd ook, daar de Directie der wapenfa briek nieuwe krachten aanwerft van buiten- Smokkelarij. In het zuiden van Dalmatic, in het district Cattaro is Zondag een hevig gevecht geleverd tusschen 35 Montenegrin sche smok kelaars en eenige Oostenrijksche gendarmes en douanen. Vier Montenegrin en en twee douanen zijn gesneuveld, en drie douanen gekwetst. De Montenegrijnsche regeering heeft aan de Oostenrijksche haar leedwezen over het gebeurde betuigd. De Katholieke GidsOver het artikel van Mr. Bahlmann«-Kat/io/ieke politiekin dit tijdschrift ge plaatst geven de Couranten, behalve De Tijd en De Maasbode nog al zeer uitvoerige beschouwingen, en wordt met waardeering het Kamerlid de heer Mr. Bahlmann genoemd. Wil men letten op muggenzifterij dan kunnen wij niet beter doen, dan de Nieuwe Amsterdammer voor het voetlicht te brengen en over te nemen wat Het Centrum zegt «De Nieuwe Amsterdammer spreekt onder den titel «Clericalisme» een woordje mee over het opstel «Katholieke Politiek», door den heer Mr. Bahlmann in De Katholiéke Gids geplaatst. Het blad geeft daarbij blijk, volstrekt niet op de hoogte te zijn van de zaak, waarover het schrijft Vooreerst maakkhet dezen heer tot voorzitter der R. K. Kamerclub, wat hij nooit is geweest, en nu ook niet is. Vervolgens exploiteert de Nieuwe Amsterdammer, hier meerdan ooit te onpas, het zwarte spook,omdat de heer Bahlmann heeft gezegd,dat men bij de quaestie der financieele scheiding van Kerk en Staat op de allereerste plaats moet vragenHoe denkt het Epis copaat er over Zooals men weet geldt het hier de vraag,of de huidige uitkeeringen door den Staat aan de Kerk per jaar moeten blijven geschieden, dan wel of men eene afrekening in eens zal houden. Nu is niets natuurlijker dan dat de Katholieken, met inbegrip van hun afgevaardigden, zich m deze quaestie slechts hebben te houden aan de zienswijze hunner Bisschoppen. Voor hen zijn, volgens kerke lijk recht, de Bisschoppen in hunne bisdommen de hoofddirecteuren der kerkelijke fondsen en van alle gelden, die door hunne onderhoorigen voor gods dienstige doeleinden worden bestemd. Als zoodanig zijn zij ook in de Wet op de kerk en armbesturen door den Staat erkend. Als er dus éen punt is, waarover tusschen Katho lieken nooit verschil van gevoelen bestaan kan, dan is het juist de financieele regeling in zake de gelden, die voor hunne armen en hunne kerken gegeven zijn en waarvan de Nederlar.dsche Staat op dit oogenblik voor een deel de houder is. Buiten allen om zelfs kunnen de Bisschoppen deze geldelijke zaken regelen met den Staat, zoodat men voor het opwerpen in deze van een politiek strijd punt onder de Katholieken geen gelegenheid heeft. De Nieuwe Amsterdammer had dus gerust het olericale spook in de kast kunnen houden en bewa ren voor een volgenden keer.» Het Centrum kan maar niet tot rust komen over Mr. Bahlmann's artikel in De Katholieke Gids en wijst er op, dat de Noordbrabanter zijn ingenomen heid betuigt met de politieke zienswijze van Mr. Bahlmann, omdat dat blad steeds precies dezelfde politieke zienswijze is toegedaan. Niet zeer bescheiden vindt Het Centrum worden zij, die zich veroorloven er een andere meening op na te houden dan de heer Bahlmann, wat betreft de noodzakelijkheid van een politiek verband tusschen Katholiek en Anti-Revolutionnair voor en ook ach ter de stembus, door het Noord-brabantsche orgaan bejegend. Hun oude aspiratiën, zoo heet het, leven slechts voort in de harten van «enkelen» en dan heet het verder «Dat spelevaren van enkele der onzen geschiedt op eigen gelegenheid: hun ij del pogen wekt nim mer iemands sympathie, en medelijden verdienen zij evenmin als de trouwe, maar niet te snuggere viervoeter, die zich meer dan eens stoot aan den zelfden steen.» Deze niet zeer vleiende, maar toch zeer duidelijke beeldspraak slaat niet alleen op stakkers, zooals bv, redacteurs van «enkele» katholieke bladenook niet alleen op stumpers, zooals «enkele» katholieke kiezers, die van de Noord-Brabantsche politiek der vrije hand het fijne nog maar niet kunnen begrij pen zelfs «iet nadat zij de smakelijke vruch ten in de laatste jaren er van hebben geproefd maar ook op katholieke Kamerleden, wier aantal niet kan worden opgegeven. Immers,het blad verzekert, dat mr. Bahlmann het gevoelen heeft vertolkt, «zoo niet door allen, dan toch door de meesten zijner mede-afgevaardigden gedeeld.» Daar zijn dus, volgens den Noordbrabanter zelf, ook katholieke Kamerleden, die de politiek der vrije hand niet zijn toegedaan en die derhalve de plompe vergelijking met «den trouwen, maar niet te snuggere viervoeter» moeten doorstaan, ten ver- make van het Noord-brabantsche publiek. Na deze uitwijding over de Noordbrabanter meent Het Centrum, dat men zich overtuigd kan houden dat de heer Bahlmann de eerste zal zijn,om derge lijke taal tegenover partijgeaooten in het openbaar te veroordeelen. Hel Centrum zou liever gezien hebben, dat de Redactie van de Noordbrabanter het artikel achter wege had gehouden. Naar wij vernemen is de brand ontstaan in de boerderij bewoond door W. Gebuijs in den Hout- takpolder, door het achteloos wegwerpen van hog gloeiende asch uit den bakoven door een der kinderen, terwijl de ouders afwezig waren. Alleen het vee en een gedeelte van den inboe del, waronder een kastje met waarden, werden gered. In het gehucht St. Joris bij Oorschot is de boerderij van den landbouwer J. Meelis af- gebrand.Eene aangrenzende boerderij, bewoond door C. Bosmans, werd mede eene prooi der dammen. Het vee is gered. Te Borger-Compagnie, gem. Veendam, °htstond Zondagnamiddag brand in de boerderij *au P. ten Cate. Eenig huisraad en 'tvee, op een kalf na, werden gered; het overige is op gebrand. Door den sterken wind vlogen de vonken haar de overzijde van het kanaal en werden nog Uer huizen eene prooi der viammen.Op een na ^aren de bewoners Verzekerd. Te Zijderveld, nabij Kuilenburg, is Maan- &gmiddag de hofstede van Nieolaas de Bidder ^gebrand. Twaalf kalveren en een paard zijn higekomen. Op de lange Haven te Schiedam is de 6-jari- ge J. B. W. door een sleeperswagen overreden en bjjna onmiddellijk gedood. Het kind was spelende op den wagen geklommen Een matroos, behoorende tot de bemanning van het ter recde van Delfzijl liggende schoener schip Weltevreden kapt. Douwes, is eergister overboord geraakt en door den stroom wegge voerd. Met de electrisehe tram die van Aken bergopwaarts gaat, is gisteren een ernstig on geluk gebeurd. De motorwagen stond bovenaan het einde van d« lijn; er zaten 11 personen in, ook bevonden de machinist en een 18-jarige leerling-conducteur zich op den wagen. Even voordat de rit naar Aken zou aanvangen, stapte de machinist nog even uit, maar vergat den conducteur, die op het achterbalkon stond, daar van kennis te geven. Deze, in de meening ver- keerende dat de machinist nog voorop stond, draaide den remtoestel los, zoodat de wagen zonder dat de electrisehe beweegkracht kon wer ken, het hellend vlak begon af te lollen, snel ler en sneller. Nauwelijks hadden de reizigers bemerkt wat er gaande was, of de motorwagen stootte tegen een anderen, die uit de stad naar boven kwam. De machinist van dezen wagen zag het dreigende gevaar, schreeuwde de passagiers toe, op den weg te spriDgen, en redde ook zich zelf op die w ijze. Het volgende oogenblik bons den de wagens tegen elkander. De balkons wer den tot een klomp ineen geslagen, zware ijzeren staven als draadjes gebogen. De conducteur, die de onmiddellijke oorzaak tot het onheil had teweeg gebracht, brak een dijbeen, de slager Brauers nit Vaals bekwam een schedelbreuk; een vrou welijke passagier werd inwendig gekneusd. De overige reizigers werden door glassplinters ge kwetst. Gelukkig bevond- zich dicht bij de plaats van het onheil de woning van den heer v. Halfern, die met de stad telefonisch verbonden is, zoodat zeer spoedig geneeskundige en andere hulp ter plaatse was. De drie zwaarge wonden werden naar het hospitaal gebracht, waar de slager uit Vaals reeds overleden is. Eene oude kindsche vrouw van 75-jarigen leeftijd is te Werkhoven levend verbrand. Onder de puinhoopeu van haar afgebrand huis, vond men haar overblijfselen. Gisteren zakte te 'sGravenhage eene juf frouw die zich in het huwelijk wilde begeren plotseling in de wachtzaal van het Baadhuis naast haar bruidegom in een. Zij werd naar een ander vertrek in het stadhuis gedragen waar dr. Baëza, die inmiddels ontboden was, slechts haren dood kon constateeren. Het eenige kind van den heer Drenth, te Meppel, een 3-jarig meisje, geraakte Maandag middag onopgemerkt te water en is verdronken. De geneesheer mocht er niet in slagen de levens geesten nog op te wekken. De deelneming in het is algemeen. droevig lot der ouders HAABLEM. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie, waarin de Amsterdamsche Sportclub haar te houden Wedrennen en Harddraverijen op de Gruquiusbaan te Heemstede aankondigt. Het programma der wedloopen ons reeds toe gezonden zullen wij in een volgend nummer op nemen. Van deze wedrennen vernemen wij nacler.dat de paarden die deelnemen op de boerderijen van den heer H. VanWickevoortCrom- m e 1 i n gelegen bij de Cruquiusbaan gestald kunnen worden, mits er voor van te voren werdt aangevraagd. Voor de bezoekers zal uitmuntend gezorgd worden drie uitstekend ingerichte stoombooten van de firma Bus alhier met zonnetent overdekt zullen des morgens te lD/a uur van de spoor brug te Haarlem vertrekken naar de Cruquius, aanlegplaats ongeveer 3 minuten van de baan, om direct na afloop weder naar Haarlem te vertrekken. Voor hen die de baan op de fiets willen bezoeken, kunnen hun rijwiel in een daartoe ge schikte bewaarplaats in bewaring geven tegen tien cents per fiets. Ook voor den inwendigen mensch te laven zal goed gezorgd worden, door den heer Joh. van der Moolen te Amsterdam in daartoe opgerichte buffetten. De muziek van de veld-artillerie zal zich gedurende de wedrennen doen hooren. Het klokkenspel in de St. Bavokerk op de Groote Markt heeft eene verbetering ondergaan. De dotfe slagen welke het uur aankondigen, zullen voorafgegaan worden door een nieuw klokkenspel, Voor de //heele uren// zijn bestemd de aria's: //Andreas Hofer// en//Loreley//,. en voor de //halve uren//: //Wenn die Schwalben heim- warts ziehen." De eerste mand met nieuwe a ardappelen is alhier ter markt gebracht door den heer Wit kamp en gekocht door P. Groenendaal, 2 de Kleine-Hout straat 107. Gisteren-ochtend brak een brand uit in de che mische wasscherij van den heer CarlWeigant, gelegen aan de Kampervest. De brand die spoe dig werd gebluscht, heeft eene schade van p. m. f300 veroorzaakt. De heer Weigant heeft vrij aanzienlijke brandwonden aan den linkerarm bekomen. Met zand is deze brand gebluscht spuit 10 en de slangen wagen der politie spoedig aanwezig, behoefden geen water te geven. Eergisteren-avond liep een dronken schutter in uniform, van een paar, lang niet nuchtere, allen \Igërbrandschadë burSers ^ergezeld door het drukst der stad, achtervolgd door eene steeds aangroeiende me nigte. Waggelend en schreeuwend kwam de schutter met de zijnen in de Kleine Houtstraat in een kroeg terecht. Twee politie-agenten hiel den een oog in 't zeil. ONDERTROUWD: 6 Mei: J. W. v. Zandvoort en A. P Kuyken. J. Winnubst en G. M. r. Kessel. J. Dirks en C. D. Witte. A. J. Korzelius en G. M. Homburg J. W. Hogervorst en R. de Graaf G.J. v. Honsehooten enjJ. M. t. Amstel. W Strijder en A. M. v. Buuren. P. J. Weyers en B. C. Paardehaar J. de Leeuw en R. Goudsmit. GETROUWD: 6 Mei: H. G. P. Tak en R. M. v. d. Haak. M. J. Duisterhof en M. L. Hendriks. - D. Andréa en M. Vredenburg. E. Knol en J. Batte- rink. J W, v. Tongereu en M. W. Freyer. - Rienstra en A. J. M. Uytendaal. G. C. v. d. Linden en A.Huismans. J. v d.Vlist en E. Schaap. J.J.Duin en L.v.d Fucht.J. Groeneveld enE de Zwaan W. J. Meyer en J. B. Beugelsdijk. T. Heeris en E. v. Andei. D. Boere en F', v. Damme. W. deLiefde en N. Sondorp. G. Booms en J. A. Toebak. BEVALLEN3 5 Mei. H. Boting-Moonen, d. G. Th. Overbeek-v. Dam, z. D. Joustra-Herschoe, z- A. M. C. v. d. Velt-v, d. Erf, z. J. P. Bijster- Coeree, d.W.M. Zandijk-Wijkhuizen, z.G.Versaan- Kruyd, z. M. M. Biere-Brandt, z. A J. Leonhara Fokke, z. C. Kensen-v. Franken, d. M. J. v. Kam pen- Pistoor, z. C. H. Tierie-v. d. Horst, d. J.G. ter Horst-Verbruggen, d. A. Hurkmans-Dekkers, z. S. M- Elferink-v. d. Riet, z C. Rijbroek-Hage- doorn, d. M. E. Bottelier-Boekholt, d. W. B. E. Donselaar-Diekhus, d. L. M. Schoonenberg-v. d. Laar, d. OVERLEDENT. Feenstra 18 j. Het is ons zeer aangenaam te kunnen barichten, dat het Z. H. den Paus heeft behaagd den Zeereerw. deken H. L Spoorman pastaor te Delft, te benoemen tot Eere-Kamerheer. Niet alleen de parochianen van dezen algemeen beminden pastoor maarook zij die denZeereerw. heer Spoorman in zijn werkzaam leven kennen, zullen zich verheugenin de onderscheidnig den Deltschen pastoor te beurtjgevallen. Aan Monseigneur Spoorman onze hartelijke felicitatie. Men wil in Amsterdam weten, dat Dr. P. H. Ritter, hoofd-redacteur van het Nieuws van den Dag als zoodanig zal aftreden om weder zijn domine's praktijk op te nemen. Heden in den vroegen -morgen vertrok de heer C. K. Elout, Redacteur-verslaggever van Het Han delsblad naar Moscou om aldaar de kroningsfeesten van den Czaar van Rusland bij te wonen. Wij wen- schen den heerElout een goeden reis en succes met zijn journalistieke werkkring te Moscou. Na afloop van de Kroningsfeesten zal de heer Elout zich naar Buda-Pest begeven, om aldaar zijn blad op het Internationaal Journalisten-Congres te vertegenwoordigen. Wij ontvingen ter bespreking eene brochure getiteld: Opvoeding en Bestraffing van jeugdig Misdadigers door Charles Blitz, uitgegeven bij de Botterdamsche Uitgevers-Maatschappij voor heen J. W. Van Leenhoff Zoon. Deze brochure bevat een bekroond antwoord op een prijsvraag, uitgeschreven door de Ver- eeniging van handelsbedienden „Mercurius/i te Botterdam, of wijziging en aanvulling van onze wetgeving, met betrekking tot de overtreding van de strafwet voor jeugdige misdadigers nood zakelijk is. De schrijver heeft getracht een overzicht te geven van de wijze van opvoeding en de straffen die de moderne rechtsgeleerden op jeugdige misdadigers aanbevelen. Het heeft zooiets van een zoeken naar een geneesmiddel voor een zieke, zonder dat de geneesheer de kiem waardoor de ziekte is ontstaan, wil wegnemen. Het is wel jammer, dat onze moderne rechts geleerden, die moderne wetten maken, de Ne- derlandsche jeugd, juist door hun moderne be grippen in toepassing te brengen, hoe langer hoe meer misdadig maken. Zij zien duidelijk in, dat het aantal jeugdige misdadigers jaarlijks toeneemt, dat hun opvoed kunde niet doeltreffend werkt, en meenen nu verbeteringen te kunnen brengen, door wijzi ging der strafwet. Maar zij zien niet in, dat door hun moderne wetgeving vooral op jeugdige personen, daarbij een godsdienstlooze school, de verbeterhuizen en gevangenissen worden bevolkt, dat het ouderlijk gezag wordt ondermijnd en eene sociale-revolutie wordt voorbereidt. haarlem, 6 Mei. Ter veemarkt aangevoerd 3 koeien, verkocht 3 f160 a f 130; pinken, ver kocht 1, f 85 a graskalveren, verkochtf 67 nuchtere kalveren, verkocht 67, f 5 a 12 56 schapen, verkocht 50,f 18 a 20; 42 lammeren, verkocht 34 f6 a9 paarden 1, verkocht faVeu lens f a f Haarlem, 6 Mei. Aangevoerdstapels uit makende kazen. Verkocht32 stapels, uitmakende 3899 kazen, wegende 7479 K.G. Hoogste prijs per 50 KG. f 22 Laagste prijs per 50 ICG. f Amsterdam, 6 Mei. Ter veemarkt van heden waren aangevoerdrund. 1ste qual. c. 2dequal. c. 3e qual. c.; 152 vette kalveren, 1ste qual, 90 a— c. 2de qual. 70 c. per kilo, graskalveren 70 nuchtere kalveren f5. a 8, schapen, lammeren, 416 vette varkens, 28 a 32 c. per kilo biggen, paarden f bodegrave, 5 Mei. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd: 2 4 wagens, te zamen 12020stuks wegende pl.m. 52420 kilo, prijsj le soort Goudsche f 22.1/2 a zwaardere fa2e soort f 10.50 a 18— hieronder wagens Derby kaas, prijs le soort f 22.—a 2e soort f 19- a 201/j wagen Edammerkaas, prijs le soort f 24 a 2a soort f18.50 a20 f wagens Leidsche kaas, f het schippond. Handel matig. purmerend, 5 Mei. Kaas. Aangevoerd 210 stapels kleine,prijs f20 af 27.50. p 50 KG.; middelbare prijs f commissie prijs f Boter, aanvoer 2166 KG. prijs f .90a f 1. per KG. Runderen 192 f 52 a 66 per KG. stieren; handel matig. Vette kalveren 266, f 55.a f 75. pei KG. matig. Nuchtere dito 235 1 8.— a f 18, vlug. Vette varkens 223, f 0.32 a f 0.37 per KG. handel vlug. 144 magere dito f 12. af 22. matig; 376 biggen f4.—a f 7,50 per stuk, stug;2U8 schapen en lammeren, prijshoudend handel vlug; paar den veulens f a Schiedam, 6 Mei.. Moutwijn per HL. zonder de hel. f 6.50. Jenever id.f 10 50. Amst. proef id. 11,50 ff Beursnoteering Branders hond enz. f af Rotterdam, 5 Mei. Op de veemarkt waren aangevoerd: 108 paarden, veulen, ezels, 550 vette runderen, 1620 magere dito, 219vette en gras kalveren, 357 nuchtere kalveren, schapen of lam meren, varkens, 302 biggenhokken. Koeien le qual. 68 c., 2e qual. 62 c., 3e qual. 56 ossen le qual. 68 e., 2e qual. 62c., 3e qual. 56 c,.stieren le qual. 58 c., 2e qual. 50 c., 3e qual. c. kalveren le qual. 90 c., 2e qual. 80c., 3e qual.c. Melkkoeien f170 a 210, kalfkoeien f170 a 250 stieren 1100 a 210, graskalveren fa pinken f70 a 90, vaarzen f120 a 160, alle mager vee; paar den f 40 a 110. Op de botermarkt werden aangevoerd 182/8 en 141/16 ton, en 690 stukken a l/2 kilo; prijs le' qual 42 2e qual. f 3<V, 3e qual. f 34 per l/2 kilo 55 a 65. Handel in eerste qual. vette runderen iets vlugger. Vette stieren en| andere soorten prijshoudend. Han del xn kalveren middelmatig. Amsterdam 6 Mei 1896. Prijzen der onderstaande effecten genoteerd pCt. de koers NEDERLAND Certif. Werk Schuld 2l/2 3 3l/o HONGARIJE Ohl. Goudleening 5 id 1881/1893 5 ITALIË Obl.Pausel.Leen. 1860-64 5 OOSTENRIJK Obl. in papier 1868 5 zilver 1868 5 0 buitenl. 1853-84. 3 hij Hope Comp 1889/90 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69 4 in goud 1884 5 Ohl Perpet. schuld. 1881 binnenl. (Perpetueele 4 O. Alg. Schuld '65 Serie D 5 '69 C 6 Obl. Leening 18764 N.-AMERIKA Ohl. Vereen. Staten 1876 4 1877 4 COLUMBIA Obligatien43U VENEZUELA Ree. 18814 Onbepaald4 OOSTENRIJK Aand. O. H. Bdivid. NEDERLAND Hol). IJz. Spoorw.Aand. M. tot Expl. St.Spw. Cent. Spw. gestemp. Ohl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 4l/2 »1875/80gest.5 ITALIË Zuid-Ital. Spoorw. Ohl. 3 RUSLAND Gr. Spw. Maatsch. Aand. 41 /2 PORTUGAL RUSLAND SPANJE TURKIJE EGYPTE 92% 100i/ls 9911/ie 1021/4 102 881/2 8413/jg 84.1/2 98H/16 10H/2 103h/16 59 49 213/, 213/, 1033/g •18 42 41% 1378/g 1101/j 963/4 33 197 106l/2 64 525/16 98 621/4 10U/2 725/g 1971/i 6 144 145/, 95 121/is Baltische Spw. Aand. 3 Jelez Grias. Ohl5 Kursk Chark. Ohl. 4 Moskou-Brest Aand 3 ld. Jaroslow. Obl. Aand. 5 RUMENIE Aandeelen Spdivid. AMERIKA Chicago N.W.Cert.Aand. N.YorkLake Erie W. S. A. Illinois Cert. Aand Miss Kan.Texas Obl. Cert. 7 I NEDERLAND Loten Amsterdam f100 2 IIOI/4 Rotterdam 3 1107 GemeenteCrediet3 10515/,» BELGIE Stad Antw. 1887 103,/i OOSTENRIJK Staatsl. 1854 4 124i/4 1860 5 1213/4 1864 5 1621/2 RUSLAND T864 5 1791/, 1866 160 Prolongatie 4 a 5 pet COUPONNOTEEBING volgens opgave van deCoupon-makelaars. Oostenrijk papier 20.97i/2 zilver «20.971/2 Diversen in »11.52i/2 dito met affidavit»11.921/2 Portugeesche Fransche »47.50 Belgische »47.50 Div. Rijksmark. »58.60 Hamb. Rusl. 1 1.21 Russ. Goud.Roeh. fl,80l/2 dito Zilv.Roeb.el »125— uito Pap. dito Pool.p.ZilverRoeh.» Sp. Buitenl. Frs. 47,50 id. Binnenl.Piast.1,80 Amer. Goud.Doll. «2.45 Mexicaansche s Door de afdeelingen der Tweede Kamer zqn benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot wijziging van de artt. 748 en 755 van het Wetb. van Koophandeltot naturalisatie van I. Poliakofl' e. a. en tot machtiging op de Algemeene Bekenkamer tot verevening van een verleend pensioen de heeren Smit, Beelaerts van Blokland, Plate, Bahlmann en Smeenge verbetering Vecht, aanleg van wegen te Nijmegen en aanvulling internationale overeenkomst omtrent goederen vervoer op spoorwegen de heeren Van Dedem, Lely, Dobbelmann, Mutsaers en Smeenge; uit breiding rijkskrankzinnigengesticht de heeren E. Smidt,,Bastert, Harte, De Savornin Lohman en Drucker aanleg spoorweg BataviaAnjer de heeren Guyot, Bool, Van Vlijmen, Van Kerkwijk en Van Gennep. Van 2 tot 29 Augustus zullen de escadrons van het 3e reg. huzaren uit 's-Gravenhage, om beurten, gedurende 14 dagen een kamp betrek ken in de legerplaats bij Ommen, teiwijl het escadron uit Amsterdam gedurende dien ge- heelen tijd aldaar zal kampeeren. Niet minder dan 2800 arbeiders in de lei groeven van Lord Penzhyn te Carnasvonshire zijn voor twee dagen naar huis gestuurd, omdat zij zonder vergunning den 1 sten Meidag zyn weggebleven van hun werk om een arbeiders- betooging bij te wonen. Volgens een telegram nit Weenen werd de heer Strobach gisteren met 94 tegen 42 stern- tot eerste Burgemeester gekozen. De heer Strobach verklaarde voor Lueger plaats te zullen maken zoodra het geschikte oogenblik zou gekomen zijn. Verder wees bij op het Duitsche karakter van Weenen, op de onafhankelijkheid van de hoofdstad, de rechten van de Christelijke be volking. De verkiezing moet nog door den Keizer goedgekeurd worden. De Transvaalsche regeering zal te Hamburg en Prankfort consulaire agenten aanstellen. Koning Umberto van Italië heeft 400,000 frs. tei beschikking van de gekwetsten in Afrika gesteld, en nog 100,000 frs. aan het Boode Kruis gegeven voor dat zelfde doel. li.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1896 | | pagina 3