B 1 R IN L A N 1). De Transvaalsche quaestie. Rust in Het Turksche Rijk. De Kroningsfeesten te Moskou. De Nederlandsche boerenbond. GEMENGDE BERICHTEN. Heden wordt opgerukt naar Dj irat. Het plan is om, na Toekoe Oemar'ebe- bezittingen verwoest te hebben, terug te trekken op Lam-Pising. Oüze troepen hebben thans Kroeng Raba bereikt. Eampong Anab Paja is door brand vernield. De Telegraaf noemt onder de gewonden nog den kapitein W. Boer. Kapitein D r p b e r, die bg de verove ring van Boekit Seboen gewond werd, ontving vroeger reeds tweemalen wonden. In 1893 werd hp gewond bg Kaloet en kreeg toen 2 jaren verlof. Bg de nitrei- king der vaandels te 's Gravenhage werd hg voorgesteld aan H. M. de Koningin. Hg werd gedetacheerd bg de koloniale reserve te Ng«negen en vertrok daarna naar Lombok. Hg ontving de eeresabel, de Militaire Willemsorde en eene eervolle vermelding. Met grooten ophef maken de Engélsche bla den melding van slechte behandeling die de oproerlingen ondervinden moesten in de ge vangenissen der Transvaalsche Republiek. Het is de Engelsche heeren die te Pretoria achter slot en grendel zitten, niet naar den zin, dat aldaar het gevangenwezen niet is ingericht om «eerste-kla9se« misdrijvers te herbergen. Over 't geheel wordt in Zuid-Afrika gevange nisstraf als iets ondragelijk* beschouwd en dat is goed ook, want waren in Europa de gevan genissen wat minder gemakkelijk ingericht voor de boosdoeners dan zou ongetwijfeld de bevol king er van niet zoo talrijk zijn als thans. De ïïmM-correspondent te Pretoria komt op zijn oordeel over de slechte behandeling der Engelsche gevangenen dan o»k terug en trekt zijn beschuldiging als zou de Transvaal sche regeering de oproerlingen slecht behande len in zooverre in, dat het blad nu het gevan genis leven in de Transvaal voor een ieder onverdragelijk noemt. De afkeurende woorden over het adminis'ra- tief beheer in de Transvaal door den Engel- schen minister Chamberlain geuit, heeft kwaad bloed gezet. De Transvaalsche Volkstem vraagt aan den Minister of in het Rjjk waar over hij regeert dan alles zoo volmaakt is. Groot-Brittanië zegt de Volkstem is een der slecht geregeerde lan den van Europa. Het platteland is er verarmd en ontvolkt, omdat de regeling van het grond bezit zoodanig verkeerd en fossiel is, dat de heele beschaafde wereld er zich over verwon dert. De groot-industrie lijdt in Engeland on der cronische werkstakingen, en de armoede van het proletariaat is er schrijnend. Ierland is, dank zij het gezegend bestuu r der Engel- schen, eene woestenij geworden;bij millioenen is de Iersche bevolking uit het land harer vaderen verjaagd. De wetgeving van Groot- Brittannië is achterlijk, vergeleken bij die van andere gioote industrie-gtaten. Het parlement, met zijn Huis der Lords, is inpopulair bij de natie. Het Bntsche leger beduidt niets, en de Britsche vloot kan, in gevsl van oorlog, niet bemand en bewapend worden. De elkaar op volgende Engelsche regeeringen loopen alle aan den leiband van een financieelen kring, welke de politiek des lands beheerscht Enge land s'aat alleen in de rjj der beschaafde na tiën met zijn excentriek stelsel van munten, 1 maten en gewichten, waardoor het volk veel meer nadeel lijdt dan de Transvaalsche uit- landers door het gemis van stemrecht. De crimineele rechtspraak in Groot Brittannië is vatbaar voor zeer gerechtvaardige kritiek, kort om, er is niets hoegenaamd dat de heer Ch amberlain aanspraak gaf om, in strijd met de politieke gebruiken, openlijk zijn geringe opinie over zekere Transvaalsche instellingen te verkondigen. Slechter nog is het met sommige Engelsche kolonies gesteld. Ons is een Engelsche kolonie hekend waar, tot nog kort geleden, bestaande administratieve wettem eenvoudig geïgnoreerd werden, waar omkooperij en ongeoorloofde in vloeden schering en inslag vormden in de dage- lijksche afdoening der publieke zaak, waar de eerste minister het hoofd was van zwendel maatschappijen en bovendien op eigen handen naburige Staten, vrienden van Engeland, ver raderlijk belaagde en aanviel. Ons zijn Engelsche kolonies bekend die bestaan van roof, in den vorm van doorvoerrechten (zooals door geen beschaafde Staten meer geheven worden) en die voortdurend verkeeren aan den rand van een staatsbankroet. De Folkstem vraagt ten slotte of met dit alles voor oogen, een Britsche Minister het recht heeft door ongepaste opmerkingen een bevrienden Staat te beleedigen. Overal in mijn land heerscht de volmaaktste rust. Zoo laat de Sultan zijn gezanten bij de Europeesche Hoven vertelseltjes verspreiden, terwijl de Turksche soldaten moorden en plunderen. Op Creta zijn echter de Christenen het sterkst, daar hebben zij het Turksche garnizoen van Vamos,dat zich te buiten ging,ingesloten, en eene afdeeling, die de Turken te hulp kwam, hebben zij doen wijken. De Times verneemt uit Canea, dat daar anarchia heerscht en de Turksche soldaten aller- wege moorden en plunderen. Onder de gedooden zijn ook bedienden vande Grieksche en Russische consuls. Al de consuls seinden om oorlogssche pen en uit Malta is al een eskader onderweg. Gok de Fransche Regeering zond er een kruiser een. Grieksche schepen worden mede verwacht, e Gouverneur schijnt niet bij machte zijne soldaten in toom te houden. Gok te Retimo is de toestand ernstig. Bij stroomen viel het regenwater nu en dan op al het mooi's, zonder medelijden neder. Gedurende den dag moest men bepaald mede lijden hebben met de pracht die door het regen water werd overgoten. Vorstelijke personen van alle natiën, dames in al de pracht die men sommigen tv tan gekleed, gouden officieren, i,„„ die misschien voor 't eerst hun mooi pakje aan blin kende helmen nog onder den mantel en spron gen blootshoofds door den regen toen zij bij bet gouden kruisen der Uitgaan der kerk, waar voor 't welzijn van den 1 Czaar gebedeji was, hun equipages gingen op zoeken. Daar stonden naar schatting een achthonderd rijtuigen, meestal met twee paar den bespannen, te wachten ineen vreeselijken regen, de koetsiers in wit caoutschouc regen mantels over hun met goudfeston bezette klee- ren, de lakeien kleumend de parapluie boven den steek houdenden de paarden, druipend van den regen, en gekitteld door telkens op nieuw komende vlagen, hinnikend klagend en krabbend met de voorpooten. Op dezen regenachtigen dag volgde een heerlijke avond. Het oude Moskou werd schit terend verlicht en de vuurgloed spiegelde zich in de gouden koepels der kerken. Het groot keizer-theater was gevuld met de grooten der wereld, de Oosterlingen zaten er in hun veelkleurige kleedij, in prachtige mantels met goudbrokaat, en zwaarden en dolken met briljanten en edelgesteenten bezet. Het was alles goud en een oogverblindende pracht.DePer- sen waren in diepen rouw, geheel in 't zwart en met lange neerhangenden rouwband om den arm. Wat de theaters te aanschouwen gaven, laat zich denken. Daar zat de Emir van Boechara met gevolg. Of ze genoten, 't valt moeilijk te zeggen, geen spier van hun gelaat vertrok, geen beweging van hun lichaam verried eenigen iidruk. Wie veel pret hadden, dat waren de zes hoogwaardigheidsbekleeders der Chineezen. Zij brulden het uit van bijvalsbetuigingen, want zij hadden pleizier in de solodansen,uitgevoerd door een vijftigtal in zwanendons gekleede dan seressen die onder een tooverachtig lichteffect over het tooneel zweefden. Dat was iets voor de langitaarten. Voor de Europeanen, voor de grooten der moderne we reld, was dat alles dagelijksche kost. In de foyers was 't een waar genot al die bonte mengeling van costumen tusschen de rijke Euro peesche damestoiletten gade te slaan. Men kon zich verbeelden op een bal costumé te zijn. Ook de woelige stemming in de vestibule en later 't wegrijden in de fraaie equipages was erg interessant. De Krooninsignes naar de wapenzaal in het Kremlin overgebracht, worden bewaakt door grenadiers en kamerheeren. Maandag-nam iddag reden hunne Majesteiten onder luid hoera-geroep van het Alexander- paleis uaar het Kremlin. In de Kerk van den H. Verlosser werd een Te Deum gezongen voor de plechtigheid aau den vooravond van de kroning. Achter een gouden hekwerk waren de Keizer en Keizerin met gevolg geze'en. De Russische journalisten hebben aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers een schitterend feest gegeven. Ook van Re- geeringswege worden «ij allervoorkomendst be handeld, wat duidelijk blijkt uit hetgeen de heer C. K.E 1 o u t,die het Flandthfjladbi] deKronings- feesten vertegenwoordigt, schrijft, o.m. over bet ontvangen van zijntoegangsbewijzen en insignia Ik kreeg, «chreef hij, allerlei inlichtingen en programma's, eenmagnifique insigne, weliswaar niet van goud maar dan ook niet van de Vor dure, zooals een Franschman het vorige jaar het Kopeuhaagiche insigne noemde, een groot ge ïllustreerd werk over het Kremlin en een mijner knbinetportretten tot toegangsbewijs ingericht, voorzien van het zegel der kanselarij en beslo ten in eene keurige portefeuille van Russitch leer met een zakpotlood er in en in het andere zakje een agenda voor de feestelijkheden. Zoo zorgt men nergens voor de pers! Het herinnert waarlijk aan Kopenhagen, dat journalisten-para dijs. En toen ik vroeg of ik mijn berichten ook aan de censuur moest onderwerpen, werd ontkennend beantwoord. Toen ik daarop nog eens vroeg of ik muschien toch aanbeveling zou verdienen als ik mijn berichten aan de censuur onderwierp, werd oveneens beslist ontkennend geantwoord «Er zal geen censuur zijn over uw berichten." De Kroningsfeesten te Moskou omvatten het volgend programma Bezoek van Z M. aan het Chadinski-kamp. Groote militaire taptoe. Serenade voor het Petrofski-Paleis, uitge voerd door de vereenigde koren der keizer lijke artisten en der muziekverenigingen. Plechtige intocht van het Keizerlijk paar te Moskou. Audiëntie der buitengewone gezantschappen. Kroningsproclamatie tot het volk. Het Keizerlijk paar trekt zich in afzondering terug. Ceremonie ter wijding en inzegening van de Rjjksbanier. Revue der troepen. Overbrenging van de Keizerlijke Insignia van de Wapenzaal naar de Troonzaal. Kroningsceremonie. Banket in liet Gra nowitaïa Paleis. Verlichting der stad Audiëntie ter felicitatie. Banket aan de Hooge Geestelijkheid en de Gro otwaardig- heidsbekleeders. Hofbal. Overbrenging der insignia van de Troon zaal naar de Wapenzaal. Gala-voorstelling in den Schouwburg. Volksfeest op het Chadinikoë Pole. Diner in het Petrofski-Paleis voor de syndici der landelijke gemeenten. Bal bij den Franschen gezant. Banket in de Alexanderzaal aan de ver tegenwoordigers van den landelijken adel, de vertegenwoordigers der provinciën en de de putaties uit de verschillende volksstammen. Bal bjj den Oostenrjjkschen gezant. Bal bij den gouverneur-generaal van Moskou. Revue over de troepen Bal, aan het keizer lijk paar aangeboden door den Moskouwicben adel. Bezoek aan het Sergius-klooster. Bezoek aan het stadhuis.Diner bij den En- gelschen gezant. Hofbal. Soiree musicale bij den Duitschen gezant. Jaardag derKeizerin.Banket in de St. Ge orge zaal aan de gezanten en hoofden van deputaties, met hun echtgenooten Groote revue op hetChadinskoë Pole. Ban ket aan de autoriteiten van het gouverne ment en van de stad Moskou. Vertrek van het Keizerlgk paar naar Petersburg. Gisteren was voor Moskou de groote dag aangebroken. De Keizer-kroning had plaats. Van den vroegen morgen af verdrongen zich duizenden in de straten met het grootste ge duld wachtende op de dingen die komen zou den. Heerlijk scheen de morgenzon over stad en Kremlin en h^t gouden kruis der klokken toren van den Iwan Weliki-Kathedraal, de I gou - n ï°cPcl <lur Uspensi-kathedraal en de den feestdag aan, gevolgd door een grootsch concert in de lucht van alle torenklokken der oude Keizerstad. Heel vroeg stelden de verschillende genoo- digden zich op in deUspensky-Kathedraal.Later verscheen ook de Keizerin-Weduwe, en nadat deze, met kroon en purpermantel, op haren troonzetel Lad plaats genomen, traden om streeks tien uur de Keizer en de Keizerin bin nen,voorafgegaan door een schitterenden stoet, waarin de teekenen der Keizerlijke waardigheid werden medegedragen. De troepen presenteerden het geweer en een oorverdoovend gejubel van het volk brak geestdriftig los ter eere van den Czaar. Tegen elf uur was de Kroning voltrokken en kondigde de groote klok van de Kathedraal, gevolgd door de klokken van al de andere kerken, en een aanhoudend kanongebulder aan, dat de plechtigheid was voltrokken. Werkstakingen. De werkstakingen der laatste dagen hebben weer iets leerrijks gebracht. Te Rotterdam werden de werkstakers ondersteund met hun eigen geld en toen er niet meer was riepen de leiders de kas is leeg. De werklieden ontvingen onderstand uit de kas van het syndi caat, bijeengebracht door hun contributie en verloren gedurende de staking hun vroeger ver diend loon. Te Maastricht hebben de werk stakers schulden gemaakt en zijn ten slotte aan den dijk gezet. Op deze beide werkstakingen is van toepassing de gemaakte berekening van verlies die de werkstakers te Herstal (België) hebben geleden Daar heeft het syndicaat dat de arbeiders op stookte aan iederen werkstaker 1 frank daags betaald gedurende 24 dagen terwijl zij anders gemiddeld 4 fr. daags verdienden. Dit maakt alzoo een verschil van 72 fr. in de 24 dagen voor iederen werkmanvoor 100 werklieden alzoo 7200 fr. Van het geringere daggeld hebben de gezinnen toch moeten leven. Miar hoe De neringdoenden hebben natuurlijk voor een groot gedeelte van deze som schade geleden. Zij en de werkstakers zijn dus de slachtoffers der dwaze stakingen. En wie zijn zij, die er munt uit slaan P Natuur lijk de opruiers, de volksverleiders. Zij zijn het, die ten koste van de gebreklijdende werklieden leven en zich in de hoogte trachten te werken, om later het bedrogen werkvolk te knevelen. Is het verleden niet daar om het heden te bewijzen P Elke werkstaking is water op hnn molenDe leiders der werkstakingen zijn de helden, die den slag gewonnen hebben. De werklieden zijn de verslagenen. Deze moeten de oorlogskosten betalen en als ze zonder werk zijn, is geen der aanvoerders, die het hun verschaffen kan. In het belang der openbare orde en in hetbe- lang van den werkman handelen zij, die geen heil zien in werkstakingen om den toestand van den werkman te verbeteren. Dwingt immers de werkman zijn patroon iets af door hem in verlegenheid te brengen, dan kan zoo'n werkman er op rekenen dat de patroon vroeg of laat ook zijn beurt krijgt. Het is toch zonder twijfel waar, dat werk stakingen den band van liefde en achting die moet bestaan tusschen patroon en werkman ver breken en dat waai werkstakingen aan de orde zijn het behartigen van eikaars belangen heeft opgehouden te bestaan. Werkstakingen vormen patroons en huurlingen. Naar men ons uit Utrecht mededeelt ls onder Hooge Bescherming van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur den Aarts- Bisschop van Utrecht, bij notariëele akte, in het Sint Gregoriushuis aldaar opgericht eene Vereeniging genaamd //Sint Gregoriusstichting u ten doel hebbende de opvoeding en het onder wijs van Roomsch Katholieke knapen en jonge lingen alsmede om bij algemeen heerschende besmettelijke ziekten mannelijke lijders in Gast huizen te verplegen. Door Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid zijn in de Stichting gebracht de vaste goederen liggende aan de Heerenstraat nummer 6 en 8. Moge deze Stichting opgericht op den vigi liedag voor Pinksteren, onder den Zegen Gods, rijke vruchten afwerpen voor het Roomsch Katholiek Bijzonder Onderwijs. Tot ons genoegen kunnen wij vermelden dat de notarieele acte der vestiging va* deze St. Gregoriusstichting te Utrecht is verleden ten overstaan van onzen vroegeren stadgenoot den notaris J. H. Huijbers aldaar. kaatsten als vol,W Velten Reeds te 1 1U zonnelicht. 7 uur kondigden 31 kanouachoten HEEMSTEDE, 26 Mei Gisterenmorgen maakte een handige dief gebruik van het onbe heerd laten staan der broodkar van A. C a s s broodslijter alhier, door er een besteld krenten brood uit te nemen ter waarde van fl.50. HOUTRIJK EN POLANEN, 26 Mei Zaterdagavond ontvingen 5Oman der beetwortel suikerfabriek «Holland// alhier een gratificatie. In verhouding tot den aard hunner werkkring kreeg ieder persoonlijk minstens f 25, hoogstens f 100. OVERVEEN, 26 Mei Onder deze gemeente in een boschje nabij Elswout is een lijkgevonden, erg uitgeteerd, gekleed in versleten donkerkleu rige grijze jas, broek en vest, zwarte phantasie hoed, licht bruine katoenen sokken, met bottines, zonder ondergoed. Zijn signalement is oogen blauw, neus spits, haar, wenkbrauwen, baard en knevel donkerblond, lengte ongeveer 1,64 M., leeftijd naar giss-ng 40 jaren. LISSE, 26 Mei. Tot hoofdingeland plaats vervanger in het 6de district van Rijnland, hoofdplaats Lisse is gekozen de heer P. 7er- d e g a a 1 alhier met 362 van de 635 geldige stemmen; de heer JM. D. Baron van Lpden verkreeg er 273. AALSMEER, 26 Mei. Nu de Hooge Regeering afwijzend heeft beschikt op een door het Gemeentebestuur gedaan verzoek om eene buitengewone Rijkssubsidie, heeft de Raad dezer gemeente eene langdurige vergadering gehouden tot regeling van de thans aanzienlek te ver- hoogen gemeentebelasting. Wederom neem ik mjjn toevlucht tot U om, door bemiddeling van Uw veel gelezen blad, de vele vragen mij nog gesteld te beantwoorden en eenrie toelichtingen te geven op het concept «Algemeen Reglement van den Nedeilandschen Boerenbond." Art. 1. De zetel is gevestigd te Utrecht. De bedoeling dezer bepaling is, dat de ver- gttdciingcn van het Centraal Bestuur te Utrecht worden gehouden. De voorzitter, secretaris, pen ningmeester en de leden kunnen elders wonén. Art. 2. Behartiging der zedelijke belangen. Dit beteekent niet het optreden als zedenmees ters. Deze belangen worden behartigd reeds door elkander goede voorbeelden te geven, door op de vergaderingen geen vloeken, ongepaste praat enz. toe te laten, terwijl de behartiging der stoffelijke belangen van zelve mede strekt tot zedelijke ver heffing, tot zelfwaardeering. Art. 3. Abusievelijk is blijven behouden sub a. als verkwisting drankmisbruik enz. In het voorafgaande woord misbruiken is dit alles vol doende opgesloten. Deze woorden kunnen dus veilig uit het concept worden gelicht. De overige opgenoemde middelen komen mij voorvoldoende te zijn omschreven en geen nadere toelichting te behoeven. Hoofdstuk II. Samenstelling. In verband met Art. 20, al. 2 is bjj Art. 6. bepaald «in elke gemeente kunnen een of meer dere af deelingen worden gevestigd//om zooveel mogelij k gelegenheid te geven aan kleinere ge meenten, deel te nemen aan de stemmingen of verkiezingen. Art. 7. Deze bepaling sluit niet uit de bevoegd heid der afdeelingen om zich te laten voorlichten door personen, die geen lid zijn of kunnen zijn van den bond. In gegeven gevallen kan het zeer dienstig zijn voorlichting te ontvangen van personen, die èf niet voldoen aan een der vereischteD bij Art. 9 gesteld, öf niet genegen zijn om als lid toe te treden. Art. 8. //Behoudens goedkeuring van de Provinciale Besturen.// Deze clausule is gesteld, omdat zich in kleine gemeenten het geval kan voordoen, dat het moeilijk valt iemand niet toe te laten, die eigenlijk gezegd niet tehuis hoort bij den Bond. In zulk geval is het Afdeelings Bestuur niet aansprakelijk voor de wering van dusdanig persoon. Art. 9. 2e. Door de hier opgenoemde cate gorieën zijn in den meest uitgebreideu zin tot het lidmaatschap gerechtigd allen, die maar in eenige betrekking staan kunnen tot het land bouwbedrijf. Art. 14. moet luiden De afdeelingsbesturen zijn samengesteld min stens uit enz.// Zooals de redactie thans is geformuleerd, heeft het den schijn, alsof meerdere voorzitters zouden noodig zijn. Art. 16. De bevoegdheid om «voor bijzon dere werkzaamheden bepaalde personen of commissiën aan te stellen'' is noodzakelijk in gevallen, als daar zjjnhet uitbrengen van rechtskundige adviezen, het opmaken an con tracten, het onderzoek instellen omtrent de werking en het tot stand brengen van coöpe ratieve werkinrichtingen of fabrieken enz. enz. Art. 20. Het woord meer aan het slot der 5de al. is overbodig en zou kunnen leiden tot mindere duidelijkheid der bepaling. Art. 23. De heffing eener contributie ad 5 0 Ct. is noodig voor de bestrijding der kosten, wegens lokaalhuur, het voeren van processen, tegemoetkoming aan personen en commissiën in Art. 16 genoemd, de kosten voor het Maand blad, enz. Bij deze bepaling is men van de veronder stelling uitgegaan, dat de verschillende afdee lingen geene andere uitgaven zullen hebben dan die voor schrijfbehoeften en porto's) af te houden van genoemde contributies) aangezien op de dorpen de lokalen voor de vergade ringen gaarne gratis door de kasteleins worden afgestaan. Kosten van publicatiën of oproepingen zjjn daar gehe.I overbodig, aangezien in elke ge meente een vastgestelde dag kan worden aan gegeven, b. v. de eerste Zondag der maand. Op de buitengemeenten toch is het gebruikelijk, dat de mannen na den kerkdienst een of an dere herberg bezoeken, zoodat de vergaderingen geen stoornis brengen noch in den arbeid, noch in de gewone huiselijke omstandigheden. Dit, Mijnheer de Redacteur, wat betreft mijne persoonlijke bemerking op- en nadere om schrijving van het concept-reglement. In een volgend artikel stel ik mij voor, de geopperde bedenkingen en bezwaren zooveel mogelijk te weerleggen. Herhaaldelijk verzocht ik bericht van op richting van boerenbonden of afdeelingen en mededeeling van aansluiting aan den Neder- landschen Boerenbonb. Telkens lees ik in de couranten, dat men hier en daar bijeengekomen is en zich heeft geconstitueerd, maar kennisgeving door de opgerichte afdeelingen of mededeeling, dat zij mede deel uit willen maken van den Bond gewordt mij niet. Het komt mij dienstig voor, Mijnheer de Redacteur, hier nogmaals het verzoek om op gaven te herhalen met kennisgeving tevens, dat alleen afdeelingen of vereenigingen die den wensch te kennen hebben gegeven om te wordan opgenomen in den Bond (dit geldt ook bijzon dere personen), zullen of kunnen opgeroepen worden ter Algemeene Vergaderiag te Utrecht, tot bevestiging van (den Nederlandschen Boe renbond zoodat degenen, die bovengenoemde opgave niet hebben gedaan, ook geen deel kunnen nemen aan de Groote vergadering en eerst later kunnen worden ingeschreven. Men gelieve de opgaven te zenden aan L. Ridder d. v. d. Schueren, Wethouder, Zevenaar. Provincie Gelderland. terdam vervoerde gedurende de Pinksterdagen 18,700 passagiers. Te 's Gravenhage is een heer zoek die zich per rijwiel van de Billetonstraat naar de Van Bylandstraat heeft begeren. Het vermoeden bestaat dat hij in het water is gereden. Het dreggen in het waterververschingskanaal heeft geen resultaat opgeleverd. Op het eiland Texel vertoonen zich weer eenige exemplaren van het steppenhoen, een vogel, die in Turkestan tehuis behoort en som tijds naar ons land afzwerft. Te Oldeboorn is brongas ontdekt, dat reeds vroeger daar aanwezig was. Volgens een oud verhaal groef men er in 1413 aldaar een put waaruit een giftige damp steeg die 18 men- se.hen het leven kostte, weshalve men den put dempte. Scheveningen heeft jl. Zondag het badsei zoen geopend. De concerten in de Kurzaal zijn begonnen en druk was het aan het strand niettcgenstaandede gure wind van eersten Pink sterdag. Eenige liefhebbers vermeiden reeds in badstoelen aan het strand. Bij dagorder is op voorstel van den hoofd commissaris van politie te Rotterdam aan het politiepersoneel de bijzondere tevredenheid van den Burgemeester betuigd wegens de betoonde ijver en plichtsbetrachting gedurende de werk» staking der bootwerkers. Door de marechaussees is gevankelijk naar Breda getransporteerd v. D., brievengaarder te Goirle, als verdacht van onregelmatigheden in zijn beheer. Een weerspannige schutter te 's Bosch die op pantoffels bij de oefening kwam en meer streken had uitgehaald, is aldaar tot f 33,boete. en veroordeeld Door de Justitie te Rotterdam is aangehouden en naar de gevangenis gebracht een werkman, verdacht van medeplichtig of schuldig aan den moord te zijn, gepleegd op A. F. Hoogsteden. Zijn handschrift zou tot deze arrestatie de aanleiding geweest zijn, terwijl bij eene huis zoeking door de justitie in zijne woning ingesteld, goederen in beslag genomen moeten zijn. De aangehoudene is geen familielid van den vermoorden knaap. Te Leiden is eergisteren-avond een liefdesdra ma afgespeeld. Voor eens woning op het Rapenburg heeft een milicien van het garnizoen aldaar zich met een revolver van het leven beroofd. Hij had met de dienstbode van den heer H., voor wiens huis hij de wanhopige daad bedreef, verkeering gehad, doch sedert Donderdag had het meisje deze verkeering verbroken. Nog denzelfden avond had hij getracht zich met haar te verzoenen, doch die poging was te vergeefs. Onverbiddelijk had het meisje hem afgewezen, en toen had hij besloten uit dit leven te scheiden. Van den eersten pleiziertrein der H. IJ. S. Maatsch., die liep van Amsterdam, Leiden en Den Haag naar Parijs, werd door ongeveer 180 personen gebruik gemaakt. Naar wij vernemen ontving de kol. kom. van het reg. schutterij te Rotterdam van het reg. te Amsterdam bij monde van den kolonel Boellaert een telegram van gelukwensching voor het regiment met het door ijver en nauwgezette plichtsbetrachting verkregen succes. Op het traject HaarlemAmsterdam reden TweedenPinksterdag 102 treinen en toch was bij enkele avondtreinen geen plaatsje onbezet; als op den dag van het Bloemencorso waren ook bagagewagens en balkons in gebruik ge nomen; te 1 uur (G. T.) kwam het sluitsein. De Nederlandsche Regeering heeft, bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend, strekkende om te bepalen, dat de wettelijke tijd in Nederland zal zijn de middelbare zon netijd van den meridiaan op vijftien graden Oosterlengte van Greenwich. Van de Russische consulatsn in onze steden wapperde gisteren deRussische vlag. In het Grieksche kerkgebouw aan den Scheveningschen wsg te 's Gravenhsge had een plechtige dienst plaats. De kerk was prachtig met bloemen versierd en bevonden zich ook als vertegenwoor digers van de vorstelijke familie, de adjudant- generaal, chef van het militaire huis vanHare Majesteit de Koningin graaf Dumonoeau, de Minister van Buitenlandsche zaken, jhr. Röell, de meeste hoofden der buitenlandsche gezant schappen, te 's Gravenhage geaccrediteerd, en voorts vele dames en heeren uit de aanzien lijke kringen. Door de Noordhollandsche Tramwegmaat schappij werden gedurende de beide Pinkster dagen ruim 10,000 reizigers vervoerd, Jl. Maandag heeft de Twentsche afdeeling van het Kruiaverbond een propagandameeting ge houden. Des middags tusschen 1 en 2 uur kwamen do deelnemers uit Oldenzaal en Losser, Wier den, Almelo en Borne en ook de stoet uit Enschede en Lonneker aan. Om 2 uur vond de eerste openingsrede plaats in het R. K. Arbeidersgebouw door den weleerw, Zeergel. Heer dr. Ariëns te Enschede terwijl om ca. 4 uur de optocht zich in bewe ging stelde, 't Was een vo orHengelo ongewoon schouwspel, al die manifesteerenden met hunne vaandels en banieien begeleid door verscheidene muziekkorpsen en omstuwd door duizenden belangstellenden en nieuwsgierigen. De optocht had een geregeld en kalm ver loop. Hierna vereenigde men zich weder in voornoemd arbeidersgebouw om de rede aan te hooren van den heer meeste bezoekers den De tijden zijn slecht want de stoomtram der H. IJ. S. M. van den Haag naar Scheveningen verroerde Zondag p. m. 6000, des Maandags p. m. 16000, personen allemaal uitgaanders. i)e Staatsspoor-stoomtram vervoerde op de beide Pinksterdagen ongeveer 14000 reizigers naar en van het zeebad. De stoom boot rcederij van Fop Smit te Rot- Banning, waarna de terugtocht aanvaardden. Op de bontweverij van P. de Wit Zoon te AarleRixtel, h(j Helmond, hebben Zaterdag de wevers het werk gestaakt. Toen zij Dinsdag het werk niet wilden hervatten kwam de beurt aan de patrooas en is ook het overige volk naar huis gezonden en de fabriek st.il gezet- De wevers beweren dat zij voor hetzelfde geld langer stukken moeten maken en dientengevolge minder loon ontvangen. Van de zijde der werk gevers wordt dit tegengesproken. Dezemeenen dat de wevers vac de gelegenheid, dat er verv order* zijn, gebruik willen maken om del» patroon te noodzaken tot loonsverhooging. Cholera. De cholera breidt zich uit te Kaïro. waar Vrijdag 5 9 nieuwe gevallen werden aan' gegeven, (6 in de gevangenis te lizeh.)terwijl 49 personen aan de ziekte overleden Te Alexan' drië moet de epidemie nu langzftam afnemer»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1896 | | pagina 2