~BINNK*il.AND. Engeland De gruwelen in het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. Ongelukken. Diefstallen. Branden. Iu de Bowstreet te Londen is een pro ces afgespeeld, dat veel te denken geeft. Daar is de zaak van Dr. Jameson, Wilonglhby, Conventry Grey en de beide White'» naar het Hof van Assises verwezen. Inmiddels werd Dr. Jameson en zjjn medeplichtigen aan het schandaal in de Transvaal gepleegd in vrjjheid gesteld op voorwaarde van een borgtocht van 2000 pond sterling voor ieder. Bovendien moeten zp persoonlijk een waarborg stel len van 1000 pond sterling. Hier mag wel gezegd worden: Geld wat stom, is maakt recht wat krom is. Niet minder dan twintig dorpen hebben de Turken op Creta weer verwoest, en met het ont heiligen van Christen-Kerken gaan zij voort. Bij de Porteis daar als naar gewoonte, niets van bekend. De Regeering van den Sultan weet er niets van, dat 25.000 menschen geen onderkomen meer hebben en meer dan voor een millioen Turksche ponden is verbrand. De Christenen wachten niet meer on hulp uit Europa, zij hebben den strijd aangebonden met hunne moordenaars en versloegen bij Aghina in een hevig gevecht de Turken. Katholieke politiek. Het is de plicht van de leiders der staatkundige partij onder ons, zich zonder omwegen, onbevreesd voor de grondbe ginselen van godsdienstige vrij beid die in onze grondwet is opgenomen uit te spieken, üc Ka tholieken van Nederland behooren tot de twee groote staatkundige partijen van dit land en elk lid der Katholieke Kerk volgt in dit opzicht de voorschriften van zijn geweten. Wij zijn er trotsch op, te kunnen zeggen, dat in de lange geschiedenis van ons land, de Katholieke Kerk hare erkende geestelijke macht nooit gebruikt of misbruikt heeft, om zich op staatkundig ge bied voordeel te verschaffen. Ja, het is onze ver hevene roem, dat wij ons nooit aanmatigingen in burgerlijke en staatkundige rechten veroor loofd hebben van hen, wiens godsdienstige ziens wijzen met de onzen verschillen. Wij verlangen dezelfde rechten voor ons en niets meer; wij zullen echter ook nietmet iets minder tevreden zijn. Het is de plicht van een katholiek Staatsman en van alle katholieken in het bijzonder, tegen de valsche beginselen op te treden, die in den laatsten tijd op het tooneel verschenen zijn. Worden onze burgerlijke en godsdienstige rechten aangegrepen, dan is het plicht zich eenstemmig onder eigen partij te vereenigsn, welke den moed moet bezitten openlijk zonder een ach terdeur open te "houden waardoor verwarring wordt gesticht voor de grondbeginselen van burgerlijke en godsdienstige vrijheid ons bij de grondwet gewaarborgd, zich te verklaren. //Geduld// is eene deugd. Maar het is uiet de eenigste deugd heeft kort geleden Z. Em. kar dinaal James Gibbons gezegd bij het he spreken van de politiek door de Amerikaansche Katholieken te betrachten. Ja, voegde Z. Em. er aan toe: overdrijven van geduld hm in laf heid ontaarden. De les in deze woorden neer gelegd door dezen Prins der Roomsche Kerk en Hoog te roemen Staatsman, mogen wij Neder landers wel ter harte nemen. Maar h daas in ons land is van eenheid geen sprake. Mr. Haffmans beschuldigt het dag blad De Tijddat hem de les gelezen heeft over zijn gedrag ate Kamerlid, van spijkers op laag water te zoeken. Hij zegt: in het ï't/d-artikel ko men te veel personaliteiten voor om daarop te antwoorden, alvorens te weten, wie de man is, die ze tegen mij slingert. Cato Censor is te dulden, maar Anonymus Censor,is ondragelijk. Overigeis komt het mij voor zegt den grij zen Stsatsmau dat dit douceurtje reeds lang voor mij in het ret heeft gelegen en dat men er nu mee voor den dag is gekomen, ofschoon er volstrekt geen reden voor bestond. Maar het moest er uit, het kunstig gedraaid stukje. Begrijpt De Tijd het doel van mijn artikel niet? //Ik daarentegen begrijp het doel van zijn artikel zeer wel. Maar dat doel zal De Tijd, wat mij ten minste betreft, niet bereiken." Het amendement-H arte heeft doen zien, hoe het er mede gesteld is onder de Katholieke Kamerleden. Al de onzen waren present, zegt de Residentiebode. De loop der zaak had echter blikbaar wel eenigen hunner verrast en naar men uit de verte zien kon, werd druk gediscus sieerd over het intrekken en weder indianen van het amendement. Eenigen waren blijkbaar op de hand van den heer Harte, anderen op die van den heer B a h 1 m a li n. Wij zullen ons natuurlijk wel wachten,in dezen partij te kiezen, maar wel mag door ons als onpartijdig toeschouwer worden geconstateerd, dat het gebeurde naar buiten een zeer vreemden indruk maakte //Het ontwerp van den heer Van Houten is thans alle klippen, waarop het onderweg kon stranden, voorbij, zoodat de aanneming, die ver zekerd schijnt, over een dag of tien volgen kan Of de Kieswet-v an Houten er door komt of niet, gezegd moet worden, dat Mr. B a h 1- mann, kleur onder de onzen heeft doen be kennen, toen hij het amendement over Opkomst- plicht van den heer Mr.H arte overnam, en visch of kuit wilde hebben en tot stemming dwong. Wij zijn het, hoe zelden ook, nu volkomen eens met De Standaard, waar dit blad aan het adres van Mr. Harte, zegt //Dat ge een amendement intrekt, zcfo het u uitsluitend om discussie te doen was, kan uit nemend zgnmaar zulk intrekken is ongeoor- achting Een bepaalde meikeverplaag heerscht in den omtrek van Nijmegen. De diertjes richte* vele verwoestingen aan. Zelfs particuliere tuinen sparen zij niet; ze vallen daar zoowel op vrucht- boomen als op bloembedden aan. Over dag schudt men ze er bij trossen af en vangt men ze in een emmer water op. Maar 'vis een Si- syphus-werk, want zoodra de avond valt, komen weer nieuwe zwermen aangmzen. Een echte Egyptische plaag Te Bode graven heeft de Gemeenteraad be sloten de gasfabriek der gemeente met eene concessie voor 30 jaar te verkoopen aan den heer W. de Liefde, directeur der gasfabriek te Hoorn, voor f20.000, bij een gasprijs van li/s cent per lantaarnuur voor de publieke verlich ting en van 8 cents voor licht en 6 voor ver warming in huis. De eendracht onder de Amsterlamsche stu denten laat veel te wenschen over. Een half jaar geleden weigerden de doleerende korpsleden zich onder hetzelfde koffiedak met hun //tegenstanders// te laven, thans zullen zij zich definitief van het korps afscheiden, terwjjl er reeds pogingen in het werk gesteld worden een nieuw corps naast het oude en den Amsterd. S udentenbond op te richten. Een landbouwer te Haarlemmermeer, persoon lijk verhinderd zijnde de Leidsche markt te be loofd, als aan uw amendement, volgens uw be doeling, het lot der wet moet hangen. Metterdaad heeft dan ook de heer Bahlmann de positie der Roomschen, die de heer Harte eerst zoo schoon verdedigde, maar in een onbe waakt oogenblik prijs gaf, door zijn onverwacht en kiosk optreden gered. Doch men weet nu ook, dat op vier na alle Roomsche Kamerleden met het amendement mee gingen en hieronder twintig die hun stem aan artikel één gaven. Volvoeren nu deze twintig Kamerleden hun plan, om niet alleen niet voor, maar, au grand complet, zelfs tegen de wet te stemmen, dan komt het ontwerp, zoo ook de vier conservatie ve tegenstanders vin art. I zich tegen het ont werp verklaren, en de beide partijen in oppo sitie geen kamp geven, in gevaar. Met zekerheid is hieromtrent nog niets te zeggen.// De Tijd de kieswet besprekende noemt het i uitmuntend indien met de kieswet beweging een goed einde kan bereikt worden, maar om uit verveling of afmatting eene slechte kieswet aan te nemen, welke het getal kiezers eensklaps meer dan verdubbelt, ware een dwaasheid en een misdaad beide. De Tijd zal in de aanneming van het ontwerp- Van Houten allerminst reden tot blijdschap vinden, toch keurt zij niet alle middelen om het te doen vallen goed. Waarom dit en waarom dat te bespreken laat onze plaatsruimte niet toe. Wie in ons land aan katholieke politiek doet kan zich nu en dan eens doodergeren over de verdeeldheid die er heerscht. Men oefent gaarne geduld uit, wij doen daar aan mee, maar niet zoover dat ons de woorden treffen van Z Em. kar dinaal James Gibbons, boven reeds aange haald: Overdrijven van geduld kan in lafheid ontaarden ZANDVOORT, 15 Juni. Heden is hier het badhuis voor minvermogenden geopend. In de Passage voor het bierhuis van den heer A. Hoogveld maakt de Beierscke kapel van den directeur H. U 1 r i c h muziek. HAARLEMMERMEER, 15 Juui. Door de langdurige droogte wordt in de polders zeer ge klaagd over het ongedierte. Inden IJ- en Hout- rakpolder heeft de karwei veel er van geleden. NIEUWER-AMSTEL, 15 Juni. Gelijk men weet is onze vroegere gemeen te-opzichter, de heer R. K u i p j r s, indertijd op minder vriendschap pelijke wijze van deze gemeente gescheiden. Thans echter is de vrede hersteld, en is den heer Kuipers (het Amsterdamsche Raadslid) opge dragen een plan voor een gemeentehuis te maken. Zijn ontwerp voor een nieuw gebouw, op de plaats waar thans het armenhuis staat, begroot op f 13.000, is Donderdag door den Raad behandeld. De stemmen staakten echter. HILLEGOM, 15 Juni. De Raad dezer ge- metnte besloot de jaarwedde van burgemeester, secretaris en ontvanger behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten respectievelijk te ver- hoogen met f 250, f 125 en f 25 en alzoo te stellen op f 1000, f 750 en f 300. HEEMSTEDE, 15 Juni. Zondag voor de Hoogmis heeft in onze Parochiekerk eene verheven plechtigheid plaats gehad. De Zeereerw. heer H. P. Zeegers, werd plechtig als pastoor geïnstal leerd door den koogeerw. heer B. Dankelman' kanunnik en plebaan der Kathedrale kerk te Haarlem. Bij deze gelegenheid sprak de hoog- eerw. heer Dankelman de geloovigen toe en wees huh op de verplichtingen die zij tegenover hunnen nieuwen Herder te vervullen hebben. Na de Hoogmis maakten verschillende corpo- ratiën hun opwachting bij pastoor Zeegers, die zich ten zeerste in de liefde en zijner parochianen mag verheugen. ALKMAAR, 15 Juni. Hier ter stede zal op 3 Juli e. k. door de Vereen'ging van burge meesters en secretarissen in Noord-Holland, een buitengewone bijeenkomst gehoud en worden. Gezamenlijk zal een rijtoer worden gehouden over Bergen, Schoorl en Groet naar Petten, waar een bezoek zal worden gebracht aan de Hondsbos- sche zeewering, en van daar terug naar Alkmaar. Een diner in hotel //Toelast" om 53/, uur zal de leden weder vereenigen. zoeken, droeg een zijner kenmss -n op voor hem daar een koe te ver": io;ion, die bij inkoop f 128 had gekost. Volgens gebruik liet de man bij deze incdedeeling het woord -honderd weg;blijk- i baar had hij niet gerekend op de snuggerheid van zijn buurman, die f 18 winst voldoende achtende, hem's avonds als verkoopprijs f46 voor telde Bij onderzoek is gebleken, dat het beest j door den kooper onmiddellijk weder was ver- kocht. i Door den 22 jarigen E.R werd dezer dagen te Arnhem een 15-jarig meisje geschaakt. Zij hebben de vlucht naar Dnitschland genomen. Door de Rotterdamsche politie is aldaar een minderjarige jongen aaugehoudeu, die het ou derlijk huis te Haarlem is ontloopen en wiens aanhouding door zijne ouders was verzocht. In een gezin te St. Annaparochie is bij een hevigen twist de zoon des huizes levensgevaarlijk gewond. De zoon wil trouwen en tegert dit plan hadden de ouders zich steeds verzet. Deze ver houding was de oorzaak van een gespannen toestand, die in eene vechtpartij oversloeg met genoemd treurig gevolg. H. M. de Koningin-Regentes heeft eene som van f100 aan den Burgemeester der gemeente Lienden (Bet.) gezonden, om dat bedrag uit te reiken aan den schipper R. ten Hoeve als te gemoetkoming in de schade door hem geleden door het zinken van zijn schip in den Rijn onder genoemd dorp. De N. Holt Ct. noemt een historisch geval dat aan den weg van Groningen naar Paterswolde heeft plaats gehad. Bij het Clavinghsche boscbje aldaar, was een wagen van een boer in de sloot geraakt. De boer staat er bij, alleen kan hij 't spul niet weer op het droge krijgen. Daar nadert een wielrijder, een hupsch, wel willend man, die gaarne een handje uitsteken wil, om den boer te helpen. Er wordt hard ge trokken en geduwd,eindelijk staat de wagen weer op den weg. //Mijnheer wordt wel bedankt,// zegt de boer op hartelijken toen. En dan, met een lachend trekje op 's leuke gezicht: „Maar is mijnheer niet advocaat?// Ja, wat dan, hoezoo? Nou, dat het al een heel bijzonder ding is, dat een advocaat een boer uit de sloot op den wal helpt, in den regel Zoo, jawel, goeie morgen. Een 20jarig meisje uit Gemert (N. B.) is al daar door een rondzwervend koopman aangerand en van haar geld beroofd. Het meisje, dat van schrik bijna bewusteloos was, kon omtrent den aanrander niet veel inlichtingen verschaffen. Denzelfden avond stelde de Rijkspolitie van Ge mert en Helmond pogingen in het werk om den dader op het spoor te komen. Tot nog toe mocht dit evenwel niet gelukken Door onvoorzichtigheid met het licht eener kaars is jl. Zaterdag een winkelknecht te Bre da bijna levend verbrand Bezig met een vat spiritus af te tappen viel een druppel van het vocht in de vlam en onmiddellijk stond de kleeding van den knecht in lichielaaie. De bekomen brandwonden zijn zoo ernstig dat men voor rijn leven vreest. Over de lijn. van de Staatsspoor werden Zon dag uit 'sGravenhage 11,000 personen naar Scheveningen vervoerd. !>e stoomtram vervoerde ruim 13,000 personen uit de Residentie naar de badplaats. Zondagochtend werd de dienstbode van den bouwman Nicolaas te Schiebroek levenloos uit de sloot bij de woning gehaald. Men vermoedt dat zij zelfmoord heeft gepleegd. Te Nederhorst-den-Berg zal op heden ter visring van het 25- jarig pastoorsschap in die gemeente var, den Zeereerw. heer P. B. Vismans een nieuw orgel, afkomstig uit de fabriek van den heer Maarscbalkweer, te Utrecht, worden inge wijd Door de politie te 's Gravenhage is geverbali seerd tegen drie personen, die zich zouden heb ben schuldig gemaakt aan afdreiging van geld ten nadeele van een heer. Een geval van bloedvergiftiging heeft zich dezer dagen voorgedaan bij de vrouw van den hovenier v. R. te Utrecht door zich in de vingers te ste ken met een vischgraat.Zij is aan de gevolgen overleden. Paus en matrozen. Voor Civita Vecchia ligt thans een Engelsch eskader, onder bevel van admiraal Seymour. Op dat smaldeel behooren een 500-tal der matrozen tot den Katholieken godsdienst. De Paus heeft hun toegestaan, morgen in de Sixtijnsehe kapel de Mis bijtewonen, die Z. H. zelf voor hen zal opdragen. Na afloop der godsdienstoelening zal de H. Vader den matrozen een ontbijt doen voorzetten en hun het bezoek der museums en tuinen van het Vaticaan toe staan. Men kan nagaan hoe dankbaar die zeesoldaten den H. Vader zijn voor het genot hun gulhartig geschonken. Feesten ie St. Petersburg. Da kroningsfeesten te Moskou zullen gevolgd worden door eenige feesten te St. Petersburg, zij zullen een aanvang Hemen met een pleohtigen intocht van den Czaar. Eene ontploffing. Vrijdaa-avond is te Eel in- dorf, bij Weenen, de kruitfabriek Blumen in de jucht gesprongen. Vijf menschen kwamen daarbij 0m het leven en vele anderen werden gewondjj Vogelbescherming. Nu de broedtijd der vo gels is aangebrokeu, ziet men in Duitschlaad bij den ingang van bosschan eu openbare wan delplaatsen bordjes waarop met vette letter» is gedrukt, dat //het uithalen van eieren of jonge vogels, zo»*ede het va age n van zangvogels, wordt gestraft met eene geldboete tot 150 Mark of gevangenisstraf; evenzoo het vangen en dooden van uilen." Aan deze bepaling wordt streng de hand ge- honden in D iltsehland, en daaraan is liet wel licht toe te schrijven, dat er daar te lande (zoo veel meer gevederde zangers worden aangetroffen dan hier. Werkstaking. In alle aardewerkfabrieken te Limoges is het werk gestaakt: 12,000 man loopen ledig. Men schijnt te vreezen dat de orde verstoord zal wordenpatrouilles doorkruisen de stad en afdeelingen cavalerie bewaken de fabrieken. Eene vechtpartijZondagavond was de rue St. Jean Baptiste te Luik omstreeks 9 ure het too neel van een hevig gevecht.Eenige anarchisten, waaronder Jooris, die vrijgesproken werd in het proces van den//Russischen baron, hadden on derling ruzie, toen een politie-agent aankwam, dieJooris wilde aanhouden.Dadelijkkozen deande- ren toen partij voorJooris: Zij vielen op den agent aan, dwongen hem zijn arrestant los te laten en mishandelden hem,terwijl Jooris het op een loo pen zette. Een heer wierp den vluchteling ech ter zijn wandelstok tussehen de beenen, zoodat Jooris struikelde, viel en ingerekend werd door eenige agenten die waren toegesneld. De anar chisten vielen daarop allen op de politie en den heer die haar geholpen had, aan en bezorg den den laatste verscheidene wonden. Na een goed half uur vechtens behield de politie de overhand. Hoewel twee agenten waren gekwetst had ze Jooris vastgehouden en nog een der hei hamels gearresteerd. Een revolver werd op de plaats van het gevecht gevonden. De Joden te Weenen. Het optreden van den anti semietisch burgemeester Strohbach teWeeuen heeft ten gevolge gehad, dat tal van Joden naar BudaPesth zijn verhuisd men schat hun aantal op omstreeks 3000. Ook eene benoeming. Tot professor in de filo sofie aan de hoogeschool teWeeacri, is door den heer Von Hartel, minister van onderwijs de afgevallen priester en gewezen monnik dr. Miihl- baclier benoemd. Keizer Erans Jozef weigert echter tot dusverre deze benoeming te bekrachti gen. Of het ook tijd wordt, dat Dr. Lueger en zijne vrienden daar den boel zuiveren. Te Mijdrecht is het 2-jarig dochtertje van VV. Koolmees te water geraakt en yerdronken, Den landbouwer J. Nauta te Surhuister- veensterheide trof een ernstig ongeluk. Terwijl hij op den wagen turf stond te iaden, schrikte het paard voor door honden vervolgd» schapen. Hij werd van den wagen en voor het paard geworpen. Dit liep hem echter omver en trapte hem op het aangezicht. Tevens raakte hij met den hals in de leidsels verward. Zoo sleepte het paard hem een einA mee Gelukkig schoot de onbezoldigde rijksveldwachter W. Hoekstra toe en verloste hein uit zijne benarde positie. Ernstig verwond werd hij opgenomen. Een 19-jarig jongmensch is te Standaar- buiten (N. B.) bij het zwemmen verdronken. Te Zutphen wordt vermist de timmerman A. G., oud 24 jaar. Zijne kleederen zijn aan den oever van den IJsel gevonden, zoodat het vermoeden bestaat, dat hij verdronken is en het lijk door den stroom is weggevoerd, Op de heide bij Yenlo is de ritmeester S. J. van Overveldt, van het 2e reg. huzaren, met zijn paard gestort. Vrij ernstig gekneusd werd hij per brancard naar Venlo overgebracht. Te Rotterdam zijn twee familiën door een ongelukkig voorval m diepen rouw gedompeld. Een jongmensch was met zijn meisje gaan roei en. Door de een of andere oorzaak sloeg het bootje in de Rotte om en zijn beiden verdron ken. Van het stelen van een koe verdacht uit de weide, ten nadeele van den landbouwer Boerema te Steendam, die jl, Donderdag op de Marït te Scheemda is verkocht, is gevankelijk te Win schoten binnengebracht, zekere S. B. uit Schil- wolde. Van Donderdag op Vrijdag-nacht zijn bij J. Delissen, aan den Binnenweg te Heemsted», 8 kippen ontvreemd. Te 's Gravenhage is eene vrouw gearresteerd die zeer belangrijke diefstallen heeft gepleegd Zij greep,als zij uit werken ging, waar le grijpen, viel en vulde haar magazijn met verschillende zaken. Te haren huizen werd door de recherche der politie huiszoeking gedaan, welke tot het resul taat leidde, dat daar gevonden werden een aan zienlijke hoeveelheid linnen,pellen en ander fijn tafelgoed, benevens eenige zilveren couverts en kistjes fijne sigare». De dievegge moet door de mand gevallen zijn, doordat haar meesteres een geopende kist sigaren in de woonkamer liet staan en daaruit eenige miste, terwijl niemand anders dan de werkster in 't vertrek kon zijn geweest. De verdachte is naar het Huis van Bewaring overgebracht. In de distilleerderij van de firma J. A. J. Nolet te Schiedam is brand ontstaan. Het vuur is met behulp van de waterleiding gebluscht. Te Drunenzijn twee woningen met schu ren door brand vernield. Het zijn de huizen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1896 | | pagina 2