"markt berichten BEURSBERICHTEN, Laatste Berichten. Eene nieuwe maatschappij. Ongelukken. Branden. Diefstallen. Voor geest en hart. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Kunst en Letteren. Veeziekten. PBEMIE-LEENIN GEN. Cholera. Deze vreeselijke ziekte blijft nog steeds in het Egyptische leger voortwoeden. 418 nieuwe gevallen met 347 dooden deden zich Vrijdag, Zaterdag en Zondag voor. Van deze ge vallen kwamen te Alexandrië 5, te Kaïro 6 en te Damiette 8 gevallen voor. Boor den trein gedood. Een der grootste fruit handelaars in de Rijnprovincie, de heer A. Ullen- bruck, uit Keulen, is bij Xanten door den sneltrein Berlijn— Vlissingen overreden en ge dood. De overledene was doof en had waar schijnlijk den trein niet hooren aankomen. Pantoffelregeering. In het stadje Décatur, in Michigan, (Amerika) zijn alle openbare betrek kingen in handen van vrouwen, ook die van Eredikant en geneesheer. Alleen voor die van et opvangen van losloopende honden bedankt de schoon» sekse. In duisternis gehuld. Te Lissabon heerscht volslagen duisternis, de gasfabriek staat stil, in de huizen en winkels moet men zich behelpen met petroleum en kaarsen. Dieven maken ge bruik van de duisternis om hun slag te slaan. Uit het buitenland komen werklieden aan, om het werk aan de gasfabriek te verrichten. Een Tentoonstelling te Wiesbaden. In deze badplaats is Zaterdag de Duitsche tentoonstel ling voor hotelwezen en huishouding geopend. Er zijn ruim 400 inzenders onder welke ver scheidende buitenlandsche. Eindelijk/!! Het blad Woman beweert te weten, dat koningin Victoria voornemens is zich uit het openbare leven terug te trekken en dat de Prins van Wales met het regentschap zal worden belast. Erg waarschijnlijk klink het bericht niet. Koningin Margaretha. De Koning van Italië leeft op het kasteel Monza in afzondering. Zij is betig een drama te schrijven, dat vermoede lijk op bet einde van 't jaar op een der groote Italiaansche tooneelen zal worden opgevoerd. Het zal natuurlijk onder een pseudoniem publiek worden. De toestanden in Italië zijn voorzeker van dien aard dat de Koningin r(jke keus heeft voor sombere voorstellingen. Wjj zijn zeer nieuws gierig om te vernemen wat H. M. er van za' maken. ten vreeselijke brand. Een vreeselijke brand woedde Dinsdag te Kuada de Medina, ee stadje van 4000 inwoners in de Spaansche provincie Valladodid. Er waren bijna geen spuiten en zoo sloeg de brand van het eene huis naar het andere over. Ongeveer 500 wo ningen werden vernield. Er ontstond een paniek eD een oproer. De meeste inwoners vluchtten naar de omstreken der|stad, waar hun door de bevolking der nabijgelegen plaatsen hulp verleend werd. i Klopjachten op menschen. Hoe Frankrijk in verwildering toe neemt, blijkt maar al te dui delijk nu de politie nklopjachten ugaat houden tusschen Versailles en Parijs op vagebonden, be delaars, souteneurs en ander ontuig dat de bosschen van Meudon, het park van St.-Cloud en de tusschengelegen wandelingen onveilig maakt. Fertngelukt. Twee jeugdige toeristen, een Engelsche en een Duitsche, Trau genaamd, klommen Maandag van Morcles, in VVaadtland, naar de Croix de Javernaz. Trau viel in een afgrond, hij werd wel levend opgenomen, maar stierf spoedig daarna. Fan het tooneel verdwenen. De Riforma, het orgaan van Crispi, heeft den val van haren meester niet lang overleefd. Gisteren verscheen het laatste nummer. Lekkernij. Dat Rosen daal (N.B.) het kik- vorschenland bij uitnemendheid is, blijkt hieruit dat een aldaar woonachtig Belgisch kikvorschen- vanger in de atgeloopen maand niet minder dan 34 manden kikvorschen-billetjes naar be kende Brusselsche en Parijsche hotels heeft af gezonden. Yoor deze zending, 50 billetjes tot een tros geregen en 12 trossen in iedere mand, hebben tien duizend twee honderd kikvorschen het leven moeten laten. Bene mijn-ontplsfing In eene steenkolenmijn bjj Neath (Zuidwales) heeft eene heftige ont ploffing plaats geliad. Twee mannen vonden den doodverscheidene werden gekwetst, terwijl een aantal personen begraven zijn onder het puin. Men verkeert nog in onzekerheid over het lot dezer laatsten, maar vreest dat zij het er niet levend af zullon brengen. In de laatste dagen, zegt de N. Rott. Ct., trekt te Amsterdam een troepje wielrijders de aandacht die, gekleed in nette, grijze uniformen, op hun transportwagens (driewielers) gezeten, door de stad rijden, om zich te oefenen. Het zjjn de bestellers van de nieuw opgerichte naaml. vennootschap wAlgemeene Besteldienst,u welke maatschappij binnen enkele dagen haar nieuwen dienst zal openen. Het doel is voornamelijk het vergemakkelij ken van de betrekkingen tusschen particulieren en neringdoenden, en tevens het vervoer van pakketten in de stad, tegen een laag tarief en binnen den kortst mogelijken tijd. Yoor het vervoer zullen driewielers (carriers) gebruikt worden, van luchtbanden en alle nieu wigheden voorzien, die elk uur, van 's morgens 8 tot 'a avonds 9, zullen rijden in alle richtin- gen. Er zijn 150 bestelkantoren in alle wijken van de »tad gevestigd, alwaar pakketten ter bezor ging kunnen worden aangeboden, tegen betaling van 15 cent per pakket. Ook kunnen de pak jes voorzien worden van een zegel, welke zegels door de maatschappij worden verkocht en waar door het tarief nog iets lager wordt. Voor win keliers en kantoren, die groote verzendingen hebben, worden afzonderlijke tarieven gemaakt. De maatschappij zal zich ook belasten met het afhalen van pakjes en brieven van huis bij ge- abonueerdei), die dan slechts een aan hun huis bevestigden //waarschuwer// hebben te stellen,waar door de besteller, die elk uur op zjjn rijwiel voorbij komt, ziet dat hij iets ter bezorging moet meenemen. Vooiloopig begint de dienst met 36 bestel lers die zich eerst in het Willemspark terdege geoefend hebben en nu druk bezig zijn ook het rijden door volle straten goed te leeren, verder zijn er 5 controleurs, behalve het administratief personeel. De maatschappij heeft haar centraal-bureau gevestigd op de Keizersgracht bij de Hartenstraat. In het Boerengat te Rotterdam is de 10 jarige J. J. A. H. Zondag-namiddag bij het zwemmen verdronken. Te Akkrum geraakte ia den vroegen och tend van eergisteren een 80jarige man te water, toen hij zich even achter zijne woning had be geven. Hoewel door een paar gedienstige buren weldra en nog levend op het droge gehaald, overleed hij spoedig daarna. Gisteren-namiddag werd door een tram wagen in de Keizerstraat te Scheveningen van een vierjarig meisje een been afgereden. Te Raamsdonkveer werd gisieren-ochtend de landbouwer van D. door een paard, dat hij uit het laud haalde, zoodanig geslagen, dat hem het hoofd verbrijzeld werd. Te Utrecht viel eergisteren eene dame met haar rijwiel het onderstboven. Met een ge broken been werd zij door twee mannen en een politieagent weggedragen. Door het springen van een vlambuis had eergisteren avond aan de Delitsche Gist- en Spi ritusfabriek een ernstig ongeluk plaats. Boor den uitstroomenden stoom werd de stoker VanEijk zwaar gebrand aan beide beenen en hoofd. De stoker Laros kwam er met eene brandwonde aan den arm af en kon zijn werk hervatten, terwijl eerstgenoemde de eerste geneeskundige hulp aan de fabriek werd verleend. Dokter Thomee hielp hem later; hij is toen naar zijne woning overge bracht. Op den Scheveningschen weg reed giste ren een rijwieler een ouden heer omver, waar door deze een arm brak en per rijtuig naar zijne woning moest worden vervoerd. De velocipèdist reed haastig door. Te Groot-Driene onder de gemeente Hengelo brandde voor eenige weken de boerenbehuizinge af van den landbouwer Welberg, die daarop on derkomen vond bij een in de buurt wonend fa milielid. Doch ook hier mocht W. niet rustig wonen; gisteren-avond brandde ook deze woning met den aanwezigen oogst totaal af, terwijl van den inboedel slechts een gedeelte kon worden gered. Er loopt een gerucht als zouden deze branden in verband staan met vroeger door Welberg ontvangen dreigbrieven. Het huis bewoond door den horlogemaker T. Vierkant teRhenen is eene prooi der vlammen geworden. Ook de naburige perceelen bekwamen geen geringe schade. Met veel van den inboedel gingen ook zeven varkens en een kalf bij dit onheil verloren. Tij den 8 een kort onweder dat zich boven Bolsward ontlastte, sloeg op het onveiwachtst uit den achterzolder van het huis, bewoond door de firma Bölger en Zoon, de vlam uit.Eene groo te hoeveelheid winkelwaren zijn verbrand. Te Roden (Dr.) is de boerenhofstede van de Erven Van de Laan, tot den grond toe af gebrand. Er kwamen 3 paarden, 1 kalveren en 4 varkens in de vlammen om. Van den oogst en het hooi bleef niets gespaard. In de omstreken van Rozendaal (N.-B.) zijn de branden aan de orde van den dag. Onder Rukfen brandden Zondag de huizen van G. Dek kers en H.- Broos tot den grond af. Drie stuks vee en de inboedels gingen mede verloren. Te Amsterdam is een rijwiel gestolen dat bij een tapper in beslag werd genomen. De tapper verzekerde, dat hij het van een onbekende had gekocht. Gisteren-nacht is te Maastricht ingebroken in een goederenloods van het spoorwegstation. De dief die door den nachtwaker betrapt en aan vankelijk aangehouden werd, wist te ontkomen Zijne opsporing zal echter niet moeilijk vallen daar zijn naam bekend en hij te Maastricht woon achtig is. Te 's Gravenhage is een rijtuig bespannen met een paard gestolen.De koetsier die zijn «spul// even onbeheerd had laten staan, kwam bjj terug komst tot de ontdekking dat paard en rijtuig verdwenen waren. Een onderzoek is ingesteld Dronkenschap is de oorzaak van het grootste gedeelte der misdaden. Sterke drank alleen verwoest en ruïneert meer personen dan alle plagen, die het mensch- dom teisteren, te zamen. Wanneer iemand zoo lief is u te vertellen dat deze of geene kwaad van u gesproken heeft verdedig u dan niet op dat punt, maar ant woordt de man kende zeker mijne andere ge breken niet, anders had hij die ook wel op genoemd. pleizier in den tredmolen te hebben," zei een inspecteur der Engelsche gevangenissen. //Ja, mijnheer, dat heeft hij ook," antwoordde de cipier; //hij is aan die beweging gewoon. Hij is hier wegens diefstal van rijwielen.// Eene gewoonte. Telegrafist tot eene dame, die een bericht had aangeboden: //Dat zijn acht woorden, dame." Dame. //Kan ik er volgens tarief nog twee woorden bijvoegen?// Telegrafist. //Wel zeker, dame.// Dame. //Och schrijf er dan bij: in haast.// Hot slijk der aarde. Je huwelijk met die slagersdochter, zei de oude Gravin, zal onzen naam in het slijk halen. Dat is juist wat ik begeer, antwoordde de jonge Graaf, zij heeft het slijk der aarde. Van 't vak- "Die man daar schijnt bepaald Modern Vader (tot den galant zijner doch ter, die om hare hand komt vragen)Heb je schulden Galant: Neen. Vader: Of heb je den bruidschat van mijne dochter noodig omje in eene zaak te vestigen Galant: Neen, ik heb zelf een bestaan. Vader: (verwonderd) Waarom kom je dan om de hand van mijne dochter vragen HAARLEM. Het Museum van Kunstnijverheid alhier is in de maand Juli bezocht door 725 personen. Tegen den bierhuishouder K. in de Voorzorg straat is ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein zonder daartoe vergunning te hebben proces-verbaal opgemaakt. Aan het bestuur der Vereeniging van de St. Elizabeth alhier is bij Kon. besluit vergunning verleend tot het houden van eene verloting van voorwerpen, ten voordeele van armen en nood lijdenden, mits die voorwerpen om niet worden bijeengebracht of geschonken. In de gisteren-namiddag gehouden Baads- zitting is het voorstel van den heer S n e 11 j e s, in zake het muziekcorps, om het thans bestaande muziekcorps te liquideeren, en eene overeen komst met den heer K r i e n s te sluiten, waarbjj deze zich verbindt tegen een jaarlijksch subsi die van f 10,000 uit de gemeentekas het tegen woordig of een even goed geoefend muziekcorps te exploiteeren en dirigeeren op zoodanige wijze dat de thans aan de gemeente geleverde diensten ook dan zullen worden geleverd, goedgekeurd met 22 tegen 3 stemmen. In dezelfde zitting van den Raad werden tot tijdelijke wethouders benoemd de heeren C n o o p s Koopman! en Van Dieren B ij voet. Het verzoek van den heer Blesgraaf ver tegenwoordiger van de AmericanOil Company" om minder grond tegen minder huur te mogen hebben, werd met het oog op de veiligheid gewezen van de hand. De p'aatsing van 3 stoomdraaimolens en 1 hippodrome op de kermis alhier is dit jaar door Burg, en Weth eerst gegund na schrifte lijke aanbiedingen van belanghebbenden. De opbrengst is thans ruim f 2200, tegen ongeveer f450 in vorige jaren. Door het Bestuur van de Ambachtsschool hier ter stede is tot den Raad dezer gemeente het verzoek gericht het jaarlijksche subsidie aan die school te brengen van f3500 op f4000 s'jaars en verder eene subsidie van f800 s'jaars te verleenen voor de op te richten avond-vak- teekenschool. De Gemeenteraad heeft een bedrag van f750 zonder stemming toegestaan aan de Commissie uit de Burgerij, die belast is met het organi- seeren der feestelijkheden op den a. s. Konin ginnedag. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlem mermeerpolder, die eerst zoo goedgunstig waren gratis gebruik van een pont aan te bieden over de Ringvaart bij de Euikvaart zoolang de brug nog niet klaar is, eisehen nu f 2 per dag. De Raac^ heeft dat bedrag toegestaan. Door de gemeente te Haarlem zal in cassatie worden voortgezet het proces met de Gebroeders F i g omtrent het recht van de laatsten (op da Nadorstlaan aan de Leidsche vaart. BUBQEBLIJKE STAND. ONDERTROUWDS Aug.J. E. Blankwater en H. E. de Wilde. A. W. Koutstaal en E. Koudstaal. H. C. Campfens en A. M. v. Ham. G. Koning en E. P. Kern. H. Balk en J. M. E. Burgers. H. v. Zonneveld en A. M. Priesman. H. v. Boek hoven en M. J. Belterman. R- Ratsma en C. Sannes. M. C. J. Schouten en M. C. Majoor. A. Schornagel en J. A. v. Alphen. J. N Neyen- huis en A. C. Nijssen. GETROUWD: 5 Aug.: C. W. Zijlstra en C. P.de Wilde. J. J. Lasschuit en M. A. v. d. Berg. J. H. Ruugrok en W. Mieog. S. G. Koper en M. C. Provoost. G. J. Poelgeest en E. Lijnzaad. K. v. Aken en J. Schornagel. J. L. Meijer en M. J. de Mon. W. v. d Made en A. M. Hoogkamer. G. T. C. Kroon en W. v. Zorge. J. H. v. d. Broek en M. Bouier. N. Kotten en J. M. Klaver. BEVALLEN 24 Aug.J. M. v. d. Loo-Libosan, d. M. H. Blokker-Versterre, d. J. Hilgerman- v. Andel, z. W. E. Iioenderdos-v. Beaumont, z. A M. Hqndgraaf-Fust, z. G. Tarstal-Brienen, z. OVERLEDEN4 Aug.P. Schoonderbeek, 18 m. II. G. Schornagel, 3 m. In De Amsterdammer, Weekblad voor Nederland van 9 Augustus zal voorkomen in de Serie bekende Tijdgenooten het portret van Mgr. C. J.M. Bottemanne, Bisschop van Haarlem, bij gelegenheid van zijn 25- jarig jubilé, naar het leven geteekend door Hart Nibbrig. Met het oog op het heerschende mond- en klauw zeer onder het vee heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken het houden van markten, openbare verkoopingen, tentoonstellingen en andere vereeni gingen van herkauwende dieren en varkens verboden in de gemeenten Groenloo, Eibergen, Aalten, Win terswijk, Lichtenvoorde, Wisch en Dinxperlo. De Commissaris der Koningin in Gelderland heeft tot nadere aankondiging verboden den invoer van versch varkensvleesch uit Nederland over de grenzen van den kreits Rees. In de buurtschap Lievelde, gemeente Lichten voorde, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. haarlem, 5 Aug. Ter veemarkt aangevoerd 8 koeien, verkocht 6 f 150 180 pinken, ver kocht, f—agraskalveren, verkocht f—a f 23 nuchtere kalveren, verkocht 23, f 8 a li 22 schapen, verkocht, 22 f 12 a 10; lammeren verkocht f a paarden 10, verkocht fa Veulens fa f Haarlem, 5 Aug- Aangevoerd stapels uit makende kazen. Verkocht04 stapels, uitmakende 8100 kazen, wegende 14349 K.G. Hoogste prijs per 5C KG. f 23,Laagste prijs per 50 KG. f purmerend, 4 Juli. Kaas. Aangevoerd 334 stapels kleine,prijs f26.50 a p.50KG.; middelbare 2prijs f20,50; commissie prijs f Runderen 424 f 50 a 64 per KG. stieren 36. handel stug. Vette kalveren 221, f 45.a f 65. pei KG. vlug. Nuchtere ditolOl 1 8.a f 20, vlug bodegrave, 4 Aug. Op de kaasmarkt werden hedenaangevoerd: 280 wagens, te zamen 16168 stuks wegende pl.m. 76106 kilo, prijs le soort Goudsche f 24. azwaardere fa 2e soort f19.a 201/2 hieronder wagens Derby kaas, prijs 1 soort f22' 2- a —2e soort fl8i/2 a 20— wagens Edammerkaas, prijs le soort f 23a 2e soort f19.a 20f wagens Leidsche kaas, fhet schippond. Handel matig. Amsterdam, 5 Juli. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd rund. lste qual. c. 2de quaL c. 3e qual. c 147 vette kalveren, 1ste qual, 75 a c. 2de qual. 55 c. per kilo, graskalveren 30nuchtere kalveren f9. a 11, schapen, lammeren, 434 vette varkens, 28 a 32 c. per kilo biggen, paarden f Schiedam, 5 Juli.. Moutwijn per HL. zonder de bel. f 6.50. Jenever id.f 10 50. Amst. proef id. 11,50 f f Beursnoteering Branders- bond enz. f af Rotterdam, 4 Aug. Op de veemarkt waren aangevoerd: 47 paarden, veulen, ezels, 450 vette runderen, 1216 magere dito, 380vette en gras kalveren, 89 nuchtere kalveren, schapen of lam meren, varkens, 144 biggenbokken. Koeien le qual. 70 c., 2e qual. 64 c. 3e qual. 56 ossen le qual. 68 c., 2e qual.62 c., 3e qual .56. c,.stieren le qual. 56 c., 2e 5" qual. c., 3e q.al. c. kalveren le qual. 76 c., 2e qual. 66 c. 3e qual. 54 c. Op de botermarkt werden aangevoerd 106/8 en 88/16 ton, en 634 stukken a l/2 kilo; prijs le qual 52,2e qual. f 48, 3e qual. f 44, per kilo 55 a 65 c londen, 4 Aug. Veemarkt. Aangevoerd 1200 Runderen, ,7000. Schapen, lOKalveren en— Var kens. Men noteert: Runderen 2/4 a 4/4 Schapen 3/0 a 5/2. Kalveren 3/4 a 4/9 Varkens /0 a 10 per steen. Amsterdam, 5 Aug. 1896. Prijzen der onderstaande effecten genoteerd pCt. de koer NEDERLAND Certif. Werk Schuld s HONGARIJE Obl. Gouileening id 1881/1893 5 5 3 5 4 5 ITALIË Obl.Pausel. Leen. 1860-64 5 OOSTENRIJK Obl. in papier 1868 zilver 1868 PORTUGAL O buitenl. 1853-84. RUSLAND bij Hope Comp 1889/90 Obl. Nic. Spw. 1867/69 in goud 1884 SPANJE Obl Perpet. schuld. 1881 binnenl. (Perpêtueele 4 TURKIJE 0. Alg. Schuld '65 Serie D 5 '69 C 6 EGYPTE Obl. Leening 18764 N.-AMERIKA Obl. Vereen. Staten 1876 4 d s 1877 4 COLUMBIA Obligatien4S/a VENEZUELA Ree. 18814 Onbepaald4 OOSTENRIJK Aand. O. H. Bdivid NEDERLAND Holl. IJz. Spoorw.Aand. M. tot Expl. St.Spw. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 41/2 »1875/80gest.5 ITALIË Zuid-Ital. Spoorw. Obl. 3 RUSLAND Gr. Spw. Maatsch. Aand. 4i/2 21/29U5/1g 3 1005/g 3% 1005/16 IO21/4 10218/xö 897/a 85 855/g 981/4 ion/4 1047/16 60 50 198/g 20 1033/. RUMENIE AMERIKA Baltisehe Spw. Aand. 3 Jelez Grias. Obi5 ICursk Chark. Obl. 4 Moskou-Brest Aand 3 ld Jaroslow. Obl. Aand. 5 Aandeelen Spdivid. Chicago N.W.Cert.Aand. Erie Spoorw. Maatsch. Aand.» 13l/; Illinois Cert. Aand s Miss Kan.Texas Obl. Cert. 7 •178/4 401/2 393/4 1371/2 109 9U/2 30 206 105 631/4 523/8 98 59V2 1011/0 70 IO41/4 1441/4 90i/2' 10 llO'/ic 1073/4 1041/2 1035/16 122 1213/4 1581/2 184 I6OI/2 NEDERLAND Loten Amsterdam f100 2 Rotterdam 3 GemeenteCrediet3 BELGIE Stad Antw. 1887 OOSTENRIJK Staatsl. 1854 4 1860 5 1864 5 RUSLAND 1864 5 1866 Prolongatie 3 a 3l/2 pet PORTSMOUTH, 5 Augustus. Li-Hung-Chang heeft koningin Victoria een bezoek gebracht op Osborne. Toen het onderhoud geëindigd was, heeft de Ko ningin aan Li het eereteeken van ridder-grootkruis der Koninklijke Victoria-orde geschonken, en aan Lihoengfong het eereteeken van ridder-commandeur derzelfde orde. Li, is vervolgens naar Portsmouth te ruggekeerd, heeft de vloot van 47 oorlogsschepen geïnspecteerd, die voor Spithead ligt. MADRID, 5 Augustus. De revolutionnaire benden die zich te Valencia vertoonen, worden aangevoerd door Bernardo AI tares, een gewezen kolonel. Er hebben zeven inhechtenisnemingen plaats gehad. De Regeering schrijft deze bewegingen toe aan Cu- baansche partijgangers, bijgestaan door protestanten en vrijmetselaars. Een soortgelijke poging is mis lukt nabij Gerona (in de provincie van dien naam), waar in de laatste dagen enkele rustverstoorders gevangen zijn genomen. De Regeering neemt voor zorgsmaatregelen in de provinciën.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1896 | | pagina 3