UI K I. A 0. De Napelsche Cafaro, eeu blad dat tot de miolsterieele organen behoort, zegt «De bnitenlandscbe staatkunde Tan Italië ia in volle koersverandering. Het verdrag met Duitschland en Oostenrijk zal niet worden opgezegd maar langzamerhand volbrengt Italië eene toenadering tot] Ras- land en Fraokrjjk.» In Daitscbland haalt men de schondtrs op over zoo'n irontverandering. VonBis- marck zoti zeggenDor lach ich öwer Keizer Wilhelm heeft gisteren van Wiesbaden komende, Czaar N i c o 1 a a s te Darmstadt een bezoek gebracht; Wederkeerig zal de Czaar met zjjne Ge malin beden de Daittche keizerlijke familie te Wiesbaden bezoeken. In tegenwoordigheid van prins A1- b r e c h t, de vermoedelijke Belgische troonopvolger, is het tien-jaiig bestaan ge vierd van do Koninklijke Vlaamsche Aca demie te Gent. Even een nar verscheen de Prins, en alles was inde weer om bem te ontvangen. Na den welkomstgroet van den rijksar chivaris Gail liar d, bestuurder van de Academie, hield de Leuvensche professor Alberdingk Thjjm ten voordracht over de knnst als stat van den troon, en daarop sprak de Prins een korte redevoe ring ait, in 'tYlaamscb, vloeiend maar met een Qoogdnitsch accent. Het slot lnidde ongeveer aldus «Het verleden van de Vlaamsche Aca demie, dat ons zoo even door mjjnheer den bestnnrder is ontvonwd, is een waar borg voor de toekomst. Onder de hooge bescherming en onder het vrijgeleide vaa onze instellingen, die de vrjjheid van taal hebben uitgeroepen zonder bevoorrechting en zonder onderdrukking, znlleo de Ne- derlandscbe letteren niet opbonden te schit teren en te bloeien. Het Ylaamsche land, dat te allen tjjde aan wetenschappen, kan sten en letteren eene talrijke en roemrijke schaar van uitnemende mannen beeft ge schonken, zal altoos de banier der bescha ving en der edele werken des geestes boogbonden onder nwe hoede zullen moed en volharding nooit te kort schieten. De Vlamingen van tegenwoordig zullen hnone voorvaderen waardig big ven, die ee.u onzer dichters heeft gekenschetst met deze on sterfelijke woorden «Zjj wilden wat was recht, en wonnen wat z'g wilden.» Luide werd de Prins toegejuicht, want nooit bad een vorstelgk persoon zoo en onomwonden de geljjkheid van de beide talen verkondigd, Koloniën. Aan de Nieuwe Rott. Ct. wordt nit Ba tavia gemeld Twee bataljons hebben een aanval ge daan op de bergen bezaiden Biloel: De vjjand werd verdreven. Gewond werden de le luitenant der infanterie C. G. Meerburg en 8 minderen, gedood 1 mindere. Verder Yan gonvernementswege wordt bericht dat verspreide banden in de XXII Moe- kims tusschen Mempreh ea Biloel tot diep in het gebergte vervolgd werden. Alle kampongs en sterkten werden verbrand en verwoest. De vjjand leed vrjj zware ver liezen. De Turksche quaestie. Een program. GEMENGDE BERICHTEN. Een Correspondent van een Duitsch blad te Konstantinopel woonachtig;, heeft met een der Gezanten van de groote Mogendheden een onderhoud gehad en geeft als zijn overtuiging te kennen, dat sultan Abdul Hamid niet zoo kwaad is als mea hem doet kennen. De Sultan moet inderdaad in de laatste week zich zeer voor toenadering hebben laten vinden. Hij be ijverde zich, het geschokte vertrouwen te her stellen. Volgens zijn gansche karakter en aanleg is de Sultan, zegt de Correspondent, een vreed zaam man en zijn fout op het oogenblik is slechts, dat hij de kracht der Armeniërs over drijft en daarom licht maatregelen beveelt, die op zich zelf een veel grooter gevaar vormen. Eene herhaling der moordtooneelen is evenwel voorloopig niet te duchten, evenmin als eene bedreiging van het leven der overige Europeanen. De Sultan heeft de plechtige belofte gegeven, dat jhij dergelijke tooneelen zal keeren. De kracht daartoe bezit hij, want wat men ook moge zeggen, Abdul Hamid is volkomen meester van den toestand, ten minste voor zoover Konstantinopel betreft. Gelukt het hem, den toestand der financiën te herstellen en een einde te maken aan den geldnood, dan zou hij ook in het binnenland zijn autoriteit volkomen kunnen herstellenal leen de 2000 man troepen van het paleis worden geregeld betaald. De Gezant verzekerde den Cor respondent, dat te Konstantinopel onder de diplomaten geen voorstellen worden beraadslaagd, doch dat dtze nog altijd tusschen de kabinetten overwogen worden. Als de Sultan volkomen meester is van den toestand te Konstantinopel waar verschrikkelijk is gemoord, dan ral de Duitsche Correspondent niet kunnen ontkennen dat de heer Gladstone volkomen gelijk had, toen hij den Sultan een grooten moordenaar noemde. Een staaltje hoe de Turken liegen kunnen, blijkt uit de officieele mededeelingen der Porte omtrent het vermoorden der Christenen te Eghin. Geheel Europa weet hoe de Mahome- danen daar weder aan het moorden zijn geweest en toch durft men het doen voorkomen alsof deTur. ken onschuldig en de Armeniërs oproerlingen zijn. De Porte zegt De plaatselijke overheid van Eghin riep de Armenische leden van den Gemeenteraad en van den kerkeraar] bijeen om ze opmerkzaam te maken op de verschrikkelijke gevolgen van hun revolutionnaire agitatie. Ondanks de vermaningen deden de Armeniërs een aanval op de Turksche wijk, nadat zij eerst hun eigen en daarna de Turksche wijk in brand hadden gestoken. De rebellen werden aangevoerd door een slachter, Mwouk geheeten. Toen zij de Turksche over macht gewaar werden, wilden zij in de bergen vluchten. Dit is hun belet en het grootste deel der oproerlingen werd neergesabeld. De Turksche troepen veroverden daarbij honderd Martini-geweren, twee honderd revolvers en dolken en eenige Yerdon-geweren. In de Arme nische wijk werden 200 en in de» bazar 130 huizen eene prooi der vlammen.u Dat de heer Gladstone den Sultan een aar sleugenaar noemt, zal na zoo'n bericht te hebben gelezen, niemand meer verwonderen. De Armenische betoogirig welke nu in St. James' Hal zal worden gehouden, trekt onder de gegeven omstandigheden minder de aandacht. Zelfs de Daily Chronicle toont daar voor minder geestdrift, omdat de voornaamste motie gericht is tegen Engeland's geïsoleerd op treden tegen Turkije. Tevens schijnt hetblaide belegde vergadering te beschouwen als de laatste troefkaart, als liet einde van de Armeensche beweging, en het roept uit//Wij kunnen niet eeuwig voortgaan met betoogen Volgens een bericht aan de Times uit Kon stantinopel is het onwaar dat de gezant der Vereenigde Staten bij de Porte aandringt op toelating van een adviesjacht in de Dardanellen; de Gezant had daartoe voor twee maanden een aanvraag gedaan, maar laat de zaak thans rusten, terwijl daarentegen Nederland en Griekenland hun soortgelijke aanvraag doorzetten. De Sultan heeft den Russtschen ambassadeur Zaterdag een bijzonder gehoor verleend. Het Kanton Oosterhout heeft er niet minder bezwaar in dan wij, zegt de Maasbode, dat de Katholieke Kamerleden een Katholiek program zouden vaststellen. Het blad schrijft hierovsr //Bij alle erkenning der verdiensten en be kwaamheden van onze afgevaardigden dient toch luide gezegd, dat zij daartoe geen be voegdheid bezittei. Wij hebben hen naar de Kamer gezonden, om daar, uit onze» naam, Deel te nemen aan den wetgavenden arbeid En nu gaat het niet aan, dat zij de rollen omkeeren en ons komen vertellen, dat zij nn voor ons een program zullen vaststellen, waarop zij zich het volgende jaar zullen laten kiezen. Men voelt, dat dit niet gaat. De afge vaardigden zouden daardoor partij en rechter in eigen zaak worden. Zij ontvangen van ons hun mandaat, en nu zouden zij zelf dat man daat alvast in orde maken! Vroeger is er herhaaldelijk by eene verkie zing gezegd zorgt, dat ge geen kat in den zak koopt, vraagt uw candid aat op den man af, hoe hij hier- en hoe hij daarover denkt. Nu zouden de heeren afgevaardigden gaan deser- teeren,kiezers, gy moet hier zus en daar zoo over denken, wij hebben dat in een onderonsje vastgesteld Eene tweede bedenking van bet blad is van den volgenden inhoud „Men weet, hoe de Tijd over de schade loosstelling aan de miliciens geschreven heett, en nu mag men aannemen, dat dit ook het persoonlijk gevoelen van den heer Vermeu len weergeeft. Ook uit hetgeen het Centrum schreef, bleek geen groote ingenomenheid met het overigens door de geheele Katholieke pers met veel warmte bepleite denkbeeld. Som migen hebben gemeend daaruit te mogen op maken, dat dr. Schaepman die kwestie als een //detailzaak'' beschouwt, die niet waardig is, een punt op het Katholiek pro gram te worden. Indien dit zoo was, dan zouden reeds twee van de vijf commissieleden voor de schade loosstelling aan de miliciens, als punt op het program, niet veel voelen, waardoor groot gevaar zou ontstaan, dat het eenvoudig ge ëlimineerd werd. En dat zou dit weten wij zeker weinig strooken met het alge meen gevoelen hier in Noord-Brabant. Wij willen alsnog hopen, dat onze vrees ijdel blijke, en dat de Katholieke Kamerleden, rekening Inudende met de uitspraken van pers en kiesvereenigingen, zich bepalen tot een concept-program, dat daarna aun het oor deel der kiesvereenigingen zal worden onder worpen. Want deze, niet de afgevaardigden, zijn de vertegenwoordigers der kiezers, als een program van aetie moet worden vastge steld. De afgevaardigden zijn niet meer dan de mandatarissen der kiezers, en zy verliezen dit karakter, als zij zelf hun mandaat gaan bepalen Wij gelooven, dat er grond is voor die hoop van het blad. Er beginnen zich, zien wij goed, in onze pers teekenen van toenadering te ver- toonen, die hunne waarde hebben. Wat is het Socialisme Het Venloosch Week blad laat op deze vraag een oud-socialist het antwoord geven. Hy zegt //Het Socialisme wil een Staatsbestuur volgens h twelk ieder zot veel zal voortbrengen als zijne luiheid goedvindt, en alles zal deelachtig wor den, wat hy verlangt.// Zijn vroegere chef vnagt of hij dat durft staande houden? En het antwoord is "Ik zal het niet blijven beweren, maar verklair, dat dit de beloften zyn waarmede de hoofdleiders der socia listen trachten te leuren. Mijne definitie van het socialisme is deze Het socialisme is eene maat schappij, waar niemand zal werken dan gedwon gen door zijn vijanden, en waar niemand iets te wachten staat, tenzij hij zich de slaaf toont van de hcerschende partij. Wie aan het bestuur is leidt een lui en vroolijk leventje en dwingt zijn tegenstander hard te werken, zoolang tot dat deze de overhand krijgt, om den anderen zijn overmacht nog harder te doen gevoelen. Dwangarbeid voor den een en. Luiheid en genot voor de anderen. Voor allen eeu aanhoudende sociale oorlog. Voorwaar eene schoone toekomst Een belachelijk program heeft het Bestuur der Liberale Unie ontworpen, n.l. Invoering van een stelsel van verplichte verzekering tegen de nadeelen, waaraan de arbeid blootstaat ten gevolge van ongevallen, ziekte, invaliditeit en ongelukken met bijdrage van den staatinvoe ring van wettelijken leerplicht, ook voor herha- lmgsonderwijs opneming van bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidstijd in rijksbestekkenverbetering van den rechtstoe stand der vrouw. Zou men nu heusch riet moeten gaan denken, dat het Liberale Unie Bestuur de kluts kwijt is? Door den Minister van Oorlog is het getal paarden welke door ingezetenen der provine.ie Noord-Holland bij eventueele vordering ten behoeve van den krijgsdienst moeten worden ge leverd vastgesteld op 86 rijpaarden en 537 trek paarden, zullende van de laatste categorie 110 geschikt moeten zijn om eventueel als batterij- paard te worden gebruikt. De Commissaris der Koningin heeft de te leveren paarden over de verse illende gemeenten verdeeld. Amsterdam moet c. q. leveren 23 rij paarden en 112 trekpaarden, waarvan 31 ge schikt als batterijpaaid. Haarlem 17 rijpaarden en 19 trekpaarden, waarvan 11 geschikt als batterijpaard. VELZEN, 19 October. Door den gemeenteraad van Beverwijk zal een adres worden gericht aan de Koningin-Begentes waarin tot H. M. het verzoek wordt gericht om de Velzerbrug over het Noordzeekanaal te laten bestaan. Omschre ven wordt de schade die eene opheffing van de brug tengevolge zou hebben aan ruim eene halve provincie. Ook wordt herinnerd dat in den winter van 1890 op 1891 ten duidelijkste is gebleken, dat elk ander middel van overgang van het kanaal ten eenemale 'ontoereikend is. Ten slotte wordt aan H. M, verzocht het daarheen te willen leiden dat de overgang van het Nuordzeekanaal in den Rijksweg Haarlem Alkmaar in geen geval anders dan door over brugging op welke wijze dan ook zal in stand blijven. HILLEGOM, 19 October. Langs den weg naar het station Hillegommerbeek en aan de halte Hillegom zullen lantaarns geplaatst worden De heer J. de Liefde vroeger assistent te Veenenburg is benoemd tot chef te Hille gommerbeek. HEEMSTEDE, 19 October. In deze gemeente zijn in de laatste jaren de wegen zeer verbeterd. Het gemeentebestuur heeft ook nu weer eene groote en lang gewenschte verbetering aange bracht door de bestrating van het Kerkplein en den Achterweg tot den Meerweg, alsmede door het leggen van een riool en het plaatsen van straatkolken aldaar. 's-GRAVENHAGE,19 October.De gezondheids toestand van den minister van staat Cremers, lid der Eerste Kamer, die sedert geruim en tijd te'Davos vertoeft, is zorgwekkend. Zijne familie hier ter stede woonachtig, is naar den lijder vertrokken. LEIDERDORP, 19 October. Na eene korte ongesteldheid overleed heden morgen de wet houder de heer W. Bos; gedurende ruim 40 jaren was hy lid van den gemeenteraad. De overledene bekleedde tevens de betrekkingen van hoofdingeland van het hoogheemraadschap Rijnland en voorzitter van het bestuur van Achthovenerpolder. ALKMAAR, 19 October. Hier ter stede heeft zich eene vereaniging gevormd tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en tot verfraaiing van Alkmaar en zijne omstreken, waaronder de wegens hare schoone omgeving zoo gezochte plaatsen al» Heiloo, Bergen, Schoorl en Egmond aan Zee behooren. De totstandkoming van een tram van hier naar deze plaatsen, waarvan de plannen reeds in bespreking zijn, zal dat ver keer stellig in de hand werken. De Nieuwe Rott. Ct. deelt het volgende mede: Een lid onzer redactie kwam dezer dagen in Den Haag een schilder tegen. Natuurlijk gevolg: gesprek over het werk van den schilder.Mededee- ling dat deze 't portret teekende van een nu ja, wat men wil, dichter, schrijver, profes sor misschien is 't het beste te zeggen van den populairsten Nederlander. Mag ik het in de krant zetten? Och ga je gang maar. 't Kwam in de krant: deze krant. En nu vin den we 't terug: in het Vaderland van Zaterdag avond met de //Bron„ vermelding// lltr. D.„ eronder, en in het Haagsche Dagblad *an Zater dag avond met uk. Ct.// eronder, wat waarschijn lijk //Achterdiepsche Courant// beteekent. 't Berichtje zelf beteekent heusch niet veel we brengen ons droit d'auteur volgaarne in de confraterlijke gemeenschap. Maar juist om dat dit nu eens een berichtje was, dat ons niets dan vijf minuten aangename, ontmoeting met een artiest had gekost, kunnen we 't bij deze gelegenheid toch nog wel eens zonder van gie righeid beschuldigd te worden,zeggen dat er ook bij nieuwtjes een vaderschap bestaat, waarnaar het onderzoek ook niet meer verboden moest zijn. Van den heer P. W. Jansen te Amsterdam is aan de te Alkmaar gevestigde Huishoud- en Industrieschool eene gift ontvangen van 11000 als blijk van zyne sympathie met die inrichting. Eergisteren is uit het Van Echtens-kauaal, niet ver van de Duitsche grens, het lyk opge haald van den sinds Vrijdagavond vermisten postbode-besteller J. H. Zwake te Barger-Com- pascum. Omtrent de oorzaak van dit verdrinken verkeert men geheel in het onzekere. Op de Noordzee is het zeer onstuimig geweest- Een en ander ging met sneeuwbuien gepaard- Te Amsterdam heeft eene brutale aanranding plaats gehad. Gisterenochtend te half vijf is de assistent der posterijen V., te Amsterdam op brutale wijze aangerand en mishandeld. Op weg naar het Centraalstation, werd hij op de hoogte van het Weteringsplantsoen eensklaps door drie personen aangegrepen, en van een dezer kreeg hij een slag met een stok op het hoofd dat hij gewond werd en bewusteloos ineenzakte. Op zijn geroep kwam politie toeschieten die hem naar het gasthuis heeft gebracht om verbonden te worden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in de weide van den landbouwer W. te Hummelo van twee koeien de tepels der uiers afgesneden; de wreede daders zijn onbekend.' Reeds werd gemeld, dat door de Staten van Z.-Holland een nieuw wetsontwerp betreflende de grensregeling tusschen Delft en omliggende gemeenten was ingezonden. In Delft werd de bestaande commissie tot eene n'euwe zitting opgeroepen,doch ten onrechie, daar er voor dit nieuwe wetsontwerp eene nieuwe commissie moet gekozen worden, Deze verkiezing zal nu den 30en October a. s. plaats hebben. Uit Enkhuizen wordt van 17 Oct. gemeld: De uitkomsten van de botvisscherij waren deze week voor onze visschers over het geheel zeer bevredigend. In het geheel werd alhier aange voerd 17000 pond bot, prijs f9 per 50 K.G. Nog werd aangebracht 600 stuks Zuiderzee- baring. Te Lichtenvoorde heeft de ruim 80-jarige P., voor veertien dagen het huis zijner kindereu verlaten, zonder dat men sedert dien tyd iets ran hem heeft gehoord. Men vermoedt dat de grijsaard verdronken is, doch het lijk is nog niet gevonden. Opnieuw ontving Van der V eer te Middelburg dezer dagen een bevel, om de wapens voor <le schutterij te komen afhalen. Aangezien hy hier aan geen gevolg heeft gegeven, zal de schutters raad hem andermaal moeten vonnissen. Baldadigheid. Uit Bombay wordt gemeld, dat men het «tan beeld van koningin Victoria mrt een emmer teer h«eft overgoten en het een paar oude sloffen om den hals heeft gehangen. De dader is onbekend. Cnder de roode Belgische broeders. De scheu ring in het Gentsche hoofdkwartier der socialisten wordt erger. Gezel van Huffel, een der bestuurs leden heeft zich by Pol de Witte aangesloten en zal met hem eeu weekblad uitgeven dat tegen Af seele en diens aanhanger» is gericht. Vroege winter. Het winterweer is in Frankrijk reeds begonnen. Te Saint-Etienne viel Woens dag zooveel sneeuw, dat de takken der boomen onder het gewicht braken. Volgens een bericht uit Bordeaux is in de buurt van Blaye door hagel en storm g-oote schade aangericht aan de wyngaarden. Naar den kelder. Ongeveer 2000 zeilschepen van alle soorten verdwynen ieder jaar ia de zee met zich medevoerende 12000 mensehenleven» en een verlies van ongeveer 10 millioeu dollars. Dat belooft iets. Voor de gelegenheid om aan de Berlynsche UrJ^ersiteitcollege» by te wonen hebben zich r cds 40 vrouwen aangemeld, vooral zie het buitenland, de meesten uit Amerika. De vrouw van den beul. Overleden is te Auteuil mes rouw Dei bier, de echtgenoote van den beul. //Monsieur de Paris// heeft al vroeg liefhebberij in het vak gehad; dit blykt wel hieruit dat hjj de nakomelinge van een beroem den patroon gehuwd heeft. De overledene toch was de achterkleindochter van dien bekendsten der beulen, Samson, die Louis XVI en Marie Antoinette guillotineerde. Mevrouw Deibier is haar natuurlijken dood gestorven. Honden-liefhebberij. De Keizerin van Rusland heeft gedurende haar bezoek aan Balmoral een fraaie (Schotsche herdershond) gekocht en naar men zegt moet de kleindochter van de Konin gin van Engeland evenveel liefhebberij in hon den hebben als haar grootmoeder. Ook de Gzaar liet een fraaien, Schottchen terrier aankoopen. Daar werd recht hartelijk om gelachen. Een grappig incident heeft zich bij de sluiting van de Berlynsche tentoonstelling voorgedaan. Ter wijl het comité zich gereed maakte voor den laatsten zwaren gang, de sluitingsplechtigheid, kwam een officieel schrijven van den Herr Amtsvorstelierden heer Van Treptow, in. Ieder een vroeg zich verbaasd af, wat deze ambte n-ar op het laatste oogenbrit nog zou te sehry- ven hebben. Het was de officieele bouwvergun ning voor de voornaamste gebouwen der ten toonstelling. En dat op het oogenblik, waarop reeds honderden gereed stonden om het sloo- piugswerk aan te vangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1896 | | pagina 2