BINNENLAND. mark's ontslag is deze gewichtige toe zegging, die aan een gevoel van zniver persoonlek vertronwen haren oorsprong ontleende, niet vernieuwd. Katholieken-Congres te Reims. Moordenarijen in Turkeij. De Turksche quaestie. GEMENGDE BERICHTEN"! Een roover gevat. Ongelukken. Branden. Op het dezer dagen gehouden Katholieken congres te Keims, dat zeer druk is bezocht ge worden, zijn de volgende motiëu aangenomen Een commissie belast met het voorbereiden van den verkiezingsstrijd en het maken van propaganda, zal in elk departement gevestigd worden. Op bepaalde tijdstippen zullen in elke streek vergaderingen gehouden worden ter beraadslaging ovar de katholieke belangen. Ieder jaar zal een nationaal katholiekencongres bijeenkomen, dat alle denkbeelden en plannen zal vereenigen en waarvan de gemeenschappelijke pogingen tot verbetering van den toestand der katholieken zullen uitgaan. Aan eene commisie door het bestuur van het congres aangewezen, is opgedragen de noodige stappen te doen om de boven beschreven in richting tot stand te brengen. In het laatst van 1897 sal een Nationaal Katholieken-congres voor het eerst bijeenkomen, te Parijs. Deze eeiste Katholiekendag in Frankrjjk werd in hoofdzaak bezocht door de geestelijk heid; de deelneming der leeken was niet het talrijkst. Dat is wel treurig in een land waar de vrijmetselaars met een onbeperkte macht regeeren. Over het uitmoorden van de dorpen Piugan, Kesmé en Zimarra door de Koerden, worden schrikbarende bijzonderheden vernomen. In deze dorpen van eene gemengde bevolking werden de Armeniërs huis voor huis aangevallen. Zij namen de vlucht zelfs in de woningen der Turken die de arme vluchtelingen met vrouwen en kinde ren aan de moordenaars uitleverden om op de gruweldadigste wijze om het leven te worden gebracht. Alle Armeensche huizen werden geplunderd en verwoest. Pingan, een dorp van 200 huizen, geheel Armeensch, ligt aan de Euphraat, zóó dat de bewoners slechts langs een steilen berg weg ontsnappen konden. Hier werden er dan ook 60 gedood. Vele vrouwen sprongen in de rivier, om niet door de woestelingen mishan deld te worden. Een troep Turksche soldaten van 40 man met een officier deden geen moeite om het moorden, brandstichten en plunderen te be letten. De officier hoorde het schieten, zag de vlammen uit de huizen opstijgen tot hoog in de lucht en ging met zijn soldaten kalm door. "Wat deden die soldaten te Pingan en te Kesmé? Hielpen ze de Koerden in het vermoorden der Armeniërs? Hulp boden ze in geen geval aan. Te Egin waren het ook de Koerden, gehol pen door de Mahomedaansche bevolking die de Christenen hebben vermoord. De menschen haten me, zei Uilenspiegel maar hij was eerlijk genoeg om het zelf te bekennen ik maak het er ook naar. Dit geldt voor den Sultan van Turkije niet alleen maar ook voor de mannen der «hooge poli tiek* in zake Turkjje. Welke rol spelen die heeren in de Turksche quaestie Immers eene enkele Mogendheid kan den Turk aan en hem dwingen zijn mensch-ont- eerende gruweldaden te laten, de groote heeren schrijven Nota's aan de Porte, kibbelen onder elkaar over het verdeelen van het Turksche rijk en laten den Turk zijn gang gaan om duizen den Christenen neer te knuppelen, zoodat het Christenbloed der weerlooze Christen vrouwen en kinderen hoog opspat tegen de muren der Gezantschapsgebouwen. Het is de hoogere politiek, welke het Ar menische volk overlevert aan den fanatieker. Turk. Het is de hoogere politiek van een ge wetenloos Europa, dat het Amenische volk een medelijdenswaardige volksstam maakt waarin het te kiezen heeft tusschen geloofsafval en land verhuizing, indien het den beulen ontsnapt. Eene bespottelijke politiek drijven de Euro- peesche Mogendheden. Een diefstal in het groot lieten ze in 1870 plegen onder den Italiaanschen hemel, toen VictorEmanuel de hand dorst te slaan aan de Kerkelijke Staten en nu, o gruwel, laten ze tot meerdere eer van den vrede, den Turk vrij spel in het moorden en plunderen. Het evenwicht in het Oosten mag niet ver broken worden en onder die leuze trachten de hooge poliiiei hun geweten in slaap te wiegen. Al geeft de publieke openie in scherpe uitin gen en in gloeiende verontwaardiging zich lucht over de schandalen die onder de oogen der Europeesche gezanten te Konstantinopel plaatshebben, wij moeten eerlijk zij a en zeggen.dat de Gezanten toch iets doen. Zij richten allerlei ultimatums, z. g. papieren nota's, tot den Sul tan, die echter in den snippermand der Porte ver dwijnen. De Europeesche Mogendheden laten intusschen in het Oosten het Kruis vertrappen. Yelt een maal de historie haar vonnis over hetgeen thans in Armenië en te Konstantinopel ge schiedt, dan voorzeker zal er geen h oogen dunk geleverd worden van het godsdienstig rechtsge voel onzer negentiende eeuw. De baatzuehtigheid der gekroonde hoofden die zich verlustigen in den bedwelmenden roes van luidruchtige feestelijkheden, gaat te ver. Een spel van huichelarij is des vorsten deel geworden. De Russische Czaar drukte zich onder het opzenden van roerende smeekgebeden te Moskou de kroon op het hoofd; A 1 b i o n's kroondraagster heeft aan de Christenen onder de Turksche heerschappij en vooral aan de Armeniërs een dure schuld te voldoen; keizer Wilhelm, begint geen dag zonder God, hij heeft het woord Religion voortdurend op de lippen. Zwijgen wij over keizer PransJ ozef van Oostenrijk en anderen met deze vraag: Wat doen ze allen in het belang van wat den mensch het heiligst en dierbaarst is en moet zijn in dit aardsche tranendal? Het Fransche leger. Wij zijn gereed, klonk in het jaar 1870 uit den mond van den Eranschen Minister van Oorlog. En nu in 1896 zijn ze daar ginds, al hebben ze ook Priesters en Semi naristen gedwongen het militaire juk te dragen, nog niet gereed. De Temps gaf dezer, dagen een staaltje ten beste hoe of 't met een mobilisatieproef er aan toezing. Een reservist die was opgeroepen moest naar het qunrtier Clovis in een provinciestadje. Daar aangekomen bleek, dat hjj op de lijsten niet was bekend hij sprak met een korporaal, met een sergeant, met een sergeant-majoor, met een kapitein, maar hoe hooger de rang was van den aangesprokene, hoe korter hij werd afgewezen met nietszeggende opmerkingen. Ten slotte gaf men hem den raad het eens in hat naburige kwartier te beproeven. Ook hier werd hij ont vangen met de vraag„Wat moet ge hier Ge behoort bij het 45e regiment thuis.// Neen luidde het antwoord, daar kom ik juist van daan, men wil mij ook daar niet hebben.// Toen werd de jonge man naar het mobilisatie bureau verwezen en daar vernam hij, dat hjj te Beaucaire moest wezen „Te Beaucaire Ja, leest ge dan de bekendmakingen niet? «Niet zelf, want ik ben te Parijs en daar worden de bekendmakingen van het Ne. korps niet aangeplakt.// «Maar hoe wilt ge dan", vroeg de reservist, «dat ik die te Parijs woon, zul weten wat wordt bekend gemaakt in de garnizoenen van het Ne legerkorps. Ik ben mijne verplichtingen nage komen." Zeker, maar ge weet, dat de onbekendheid met de bevelen geen verontschuldiging is, werd hem geantwoord. Wat nu verder te doen? De jonge man, die zeer vermoeid was, bad veel trek om te rusten. Hij moest echter wachten totdat de kapitein kwam om diens beslissing te vernemen. Deze erkende dat hij niet strafbaar was, maar wist niet wat hem te doen stond, te meer daar de bewuste jonge mau niet de eenige was, die op eene verkeerde plaats was gekomen. En nu was het nog vredestijd en had men de mobilisatie maandenlang kunnen voorberei den. Maar in tijd van oorlog wat zal dan ge schieden? De woorden uwe zijn gereedu mogen de Eran schen, nu ze zoo'n gebrekkig mobilisatie-stelsel hebben, wel achterwege laten. Volgens een /Je«i«/--telegram uit Rome, is Mgr. Earnassi, benoemd tot Internuntius van Z. H. den Paus bij ons Hof De Minister van Buitenlandsche Zaken zal op 2 November e.k. een afscheidsdiner geven ter eere van Z. Em. Mgr. Lorenzëlli, Pauselijk Internuntius te 's-Gravenhage. POELDIJK, 24 October. De ruim 12 bunders van koopen 1 tot en met VII woning en land alhier, door den te Wateringen gevestigden no taris O o m e n geveild, zijn gegund voor f 33.150, koopen VIII tot en mat XI, groot 17 bunders werden opgehouden op f 16,9000. Er kon dus bedongen worden voor 28y2 bunder f50,050. ALKMAAR, 24 October. Thans is door Gede puteerden van Noord-Holland op de agenda voor de najaarszitting der Staten gebracht, een voorstel tot wijziging van het reglement van het hoogheemraadschap der uit wateren de sluizen. l)it voorstel strekt om (too mogelijk) een einde te krijgen, aan de reeds maanden hangende en bekende quaestie over het secretariaat. SLOTERÜIJK, 24 October. In deze gemeente is eene bijeenkomst gehouden van eenige ge- noodigden om een hoofdbestuur te kiezen voor het Slotensch comité in zake het «Nationaal Huldeblijk//. Dit hoofdbestuur is samengesteld uit de heeren C. W. A. M. G r o s k a m p, voor zitter S. N. duCroix, secretaris; J. D. Brandt, penningmeester; J. J. R ij n i e r s e en M. A c k e r m a n n. VINKEVEEN, 24 October. Bij de gehouden herstemming zijn tot leden van den Gemeenteraad gekozen, de heeren R. vanSelmen J. V oor- sluis. De Friesche bouwkring heeft besloten eene prijsvraag uit te schrijven over de meest ge schikte wijze om een terrein met burgerwoon huizen te bebouwen, waarvan de bouwkosten boven den grond f 3000 tot t 5000 bedragen. De prijs is f 40, de premie f 15. De mededingers moeten inwoners van Fries land zijn. Liet de lijstervangst in Gaasterland in het begin van het seizoen te wenschen over, in de vorige week werden niet minder dan ruim 75 000 stuks van daar verzonden, vooral naar Parijs en Brussel. De strikkers ontvangen van een poelier f 0.10 per stuk. De Officier van Justitie heeft eene begrafenis te Rhenen doen uitstellen van het kindje van Van D. aldaar, dat nadat het medicijnen, door een onbevoegde gereed gemaakt, had gebruikt, na veel pijn geleden te hsbbin, is overleden. Bij de politie te Rotterdam behoort sedert eenigen tijd een agent die van alle markten thuis is. Zijn ambt van dienaar der politie als bijbaantje beschouwende, is hij directeur eener coöperatieve verbruiksvereeniging, logementhou der en houder van een gaarkeuken. Ter uitoe fening dezer veel uiteenloopende bedrijven heeft hij een paar huizen in huur op het Groote Kerkplein. Het lid van de Tweede Kamer de heer Con rad is gisteren-ochtend naar Parijs vertrokken tot bijwoning van de jaarlijksche internationale ver gadering van de Suez-kanaal-maatschappij. De een en tachtigste jaarlijksche rekeningen verantwoording van de directie der weduwen, en weezenkas voor de officieren van de landmacht, (over het jaar 1895) wijst een voordeelig saldo aan van f7666.24y3. Op 1 Januari 1896 bedroeg het getal gepen- sionneerde weduwen 506. De heeren Van den Broek ea Van Barneveld Koog Jr. hebben de concessie voor den aanleg eener waterleiding aanvaard. Het 4e escadron van het 3e regiment huza ren te 's-Gravenhage en het 2e escadron van dat korps te Amsterdam zullen op 2 Novem ber e. k. onderling van garnizoen Verwisselen. Met ingang van 1 Januari 1897 zullen door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen alle werklieden van aannemers of onder aannemers van door haar aan te Desteden wer ken tegen ongelukken worden verzekerd. De Pius Vereeniging te Amsterdam zal op 4 November e.k. haar 25-jarig bestaan vieren inde concertzaal van het Paleis voor Volksvlijt. Naar de toebereidselen te oordeelen, zal dit feest schitterend zijn. De heer Ph. Loots te Haa'lem heeft voor deze gelegenheid een cantate Pius IX gecomponeerd, die door het gemengd koor Artie et Religione en e n kinderkoor zal uitgevoerd word-n en opgeluisterd door beel dengroepen uit het leven van Pius IX. Deze groepen, waaraan 60 a 70 heeren en dames medewerken, zullen gearrangeerd worden door den heer E. Vos, oudzouaaf en kunstschilder te Haarlem Naar wij vernemen zullen er ook een paar uitvoeringen tegen entrée gegeven worden die voor ieder toegankelijk zullen zijn. Te Winschoten is geen plaats meer voor vrou wen in de cellulaire gevangenis, zoodat men zekere E. de V. wed. J. D. heeft moeten ovei- brengen naar Appingedam. Wederom zijn tegen vele visschers uitVolen- dam processen-verbaal opgemaakt, wegens het niet voldoen van havengelden der stad Amster- nam. De toestand van den wisselwachter Van den Hof, wien Maandag te Kesteren een voet werd afgereden, is bevredigend. Hij wordt verpleegd in het diaconessenhuis te Arnhem, waar hem het been is afgezet. Bij den aanleg der lijn AmersfoortKesteren is vroeger de vader van Van den Hof, bijna op dezelfde plaats waar nu het ongeluk gebeurde, door een trein vermorzeld. Amnestie. Koning Umberto van Italië heeft ter gelegenheid van het huwelijk van zijn zoon Prins van Napels met prinses Helene van Montenegro, eene amnestie uitgevaard gd voor veroordéelden wegens misdrijven op het ge bied van het gemeene recht, de politiek, het leger en het bankwezen. Ongelukkig toeval. Bij een drijfjacht te Dorn- heim (Beieren) werd dezer dagen een elfjarige knaap doodgeschoten. Hjj was voor den regen in een boschje gevlucht, met een zak over het hoofd, en werd zoo door een der jagers voor een ree aaDgezien. De ongelukkige jager trok zich het voorval zoo aan, dat hij zich ophing. Mn f deles geftingniss. Eene vermakelijke ge schiedenis wordt uit Duitschland gemeld. Een zekere Bader, die hoofdcipier was aan de ge vangenis te Marienwerder, wordt beschuldigt van zijn gevangenis in een, van alle gemakken voorzien, hotel veranderd te hebben, voor allen die hiervoor konden betalen. Hij verschafte niet alleen den gevangenen geld, speelkaarten, drank, couranten, en tabak, maar hjj ontving zelfs de liberaalste zijner ge vangenen in zijn eigen huis en had een der cellen ingericht tot buflet, waar tevens warme spijzen verkrijgbaar waren. Wanneer de gevangenen eene goede som aan den cipier betaalden, dan gaf hij hen verlof 's avonds naar huis te gaanin den vroegen morgen haalde hij hen dan werder af. Anderen mochten zelfs hunne vrouwen ten bezoek ontvan gen. Van iederen nieuweling werd verwacht, dat hij, om zijn entree te betalen, de bewakers en gasten op een drinkgelag zou inviteeren en een beruchte gevangene werd zelfs naar huis gezonden om meer geld te halen. Deze geruchtmakende zaak beeft aanleiding gegeven tot een reeks van vervolgingen, als ver breking derpolitie-reglemcnten en omkooperij. Een huwelijksgeschenk. Keizer Wilhelm heeft den Prins van Napels als huwelijksgeschenk twes groote vazen gezonden, die in de Berlijnsche porseleinfabriek zijn vervaardigd. Volkstelling in Rusland. In het begin van Februari van het volgend jaar wordt in geheel Rusland een volkstelling gehouden. Reeds thans is men met de voorbereidende maatregelen bezig, o.a. met het drukken der lijsten ten getale van 80 millioen stuks, waarvan eiken dag II/2 mill, worden afgeleverd Met de opneming en de be werking worden 80,000 personen belast. De re geering heeft als statistisch bureau een groot ge bouw gehuurd met 200 lokalen, dat voor een volksbadhuis bestemd is geweest. Er zijn bijzon dere maatregelen genomen om de telling ook regelmatig te doen plaats hebben in Midden- Azië en in Siberië, waar o.a. ontwikkelde per sonen onder de gedeporteerden met de taak zul len belast worden. Verpletterd. Te Zurich is een gedeelte van een huis, dat in aanbouw was, ingestort. Vier arbeiders werden gedood en 13 zwaar gewond. Winter in Zwitserland. Eenige dagen geleden heeft het op de Zwitsersche hoogvlakte te Bern gesneeuwd. Te Chaux de Fonds ligt de sneeuw zelfs 30 cM. hoog. Tal van telephoondraden zijn onbruikbaar geworden. Ook in de bosschen werd zeer veel schade aangericht. De hliksem. Te Largentiere, in het Departe ment Ardêche, is het hemelvuur in het maristen- klooster geslagen. De prior werd gedood en een kloosterbroeder zwaar gewond. Liefstal van dynamiet. Niettegenstaande de politie te Marseille al het mogelijke heeft ge daan om een groote hoeveelheid, dynamiet aldaar te bewaken, heeft zij niet kunnen verhinderen, dat 3 Kg. zijn gestolen. Eenige buitenlanders die verdacht werden, zijn verdwenen, hoogstwaar schijnlijk zijn zij de Italiaansche grenzen over getrokken. Een reusachtig geschenk. De oude kanselier van het Duitsche rijk prins Von Bismarck heeft weer een prachtig cadeau gekregen. Nu is hem door een aantal jeugdige Amerikaansche vrou wen een reusachtig orchestrion vereerd dat door middel van stoom aan het spelen wordt gebracht. Een boete van 80.000 lire. Eleonora Duse is door het hof van appel te Milaan in tweede instantie veroordeeld tot het betalen van 80,000 lire schadevergoeding aan de theaterondernemers Morens en Ciachi. De kunstenares had met hen een contract gesloten voor eeu tournée door Zuid- Amerika, maar weigerde later daaraan gevolg te geven wegens de aldaar heerschende econo mische en politieke crisis. Eene belangrijke arrestatie beeft te Mechelen plaats gehad. In de laatste maanden werd de omtrek van dit stadje door eene brutale dievenbende onveilig gemaakt. De bende, dia onder leiding stond van een z keren Witte Relens, was niet tevreden met 's nachts de boerderijen te plunderen, maar zelfs hield zij op klaarlichten d g de bewoners van de streek aan en eischte van hen alles wat zij bij zich hadden, onder bedreiging dat anders hunne woningen zouden verbrand worden. De hoofdman. Relens. heeft behalve enkele moorden en moordaanslagen, een vijfhonderd diefstallen op zijn geweten. Hij viel 's nachts de reizigers aan, die langs den grooten weg trokken en ontnam hen de beurs of de kneinoodiën, die zij droegen. Er zijn geen tien inwoners van Wavre St. Catherine, Wavre Notre dame, Putte en Bonheyden, die niet de slachtoffers geworden zijn van zjjn roof- lust. Verleden jaar ontmoette hij een gendarme, die hij ontwapende en half dood sloegzes maanden nu woonde hij in een hol in het woud op het grondgebied van Bonheyden. Zjjn voedsel bestond uit kippen en konijnen, die hij op de nabijgelegen boerderijen stal. Een drietal gen darmes zagen hem voor eenigen tjjd in een her berg bezig met kegelen. Zij wilden hem gevan gennemen, doch vlug als een kat, sprong hij over een heg en nam de vlucht naar het veld. Den Burgemeester van Wavre Notre dame, die hem had willen laten arresteeren, hud hij gezworen te dooden en alle mogelijke voorzor gen waren genomen, om te beletten, dat hjj dit plan ten uitvoer zou brengen. Eene vermeerdering van het corps gendarmes was aangevraagd, maar hoewel alle pogingen in het werk gesteld werden hem in de strikken der justitie te lokken, werd niets meer van hem of de anderen vernomen. In het begin van deze week kwam een gen darme in Wavre Saint Catherine een herberg binnen en zag hij den bandiet in een hoek zitten. Voor Relens iets doen kon om zich te verdedigen, sprong de gendarme op hem toe en wist hem na eene korte worsteling te overwel - digen. Toen de roover zag dat hij gepakt was, stak hij kalm de handen in de boeien en zeidc //Het is wel jammer, ik wilde juist naar de ker mis te Duffel gaan.// Relens stamt af van een bandieten-familie. Zijn broeder, bijgenaamd Zwarte Relens, een even groote schurk als de Witte is voor twee jaar tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord, De tijding vau de arrestatie is in de landstreek rondom Mechelen met groote vreugde ontvangen. Gisteren-middag, toen de loodsen van het En- gelsch stoomschip Rarl'jn naar IJmuiden terug keerden, is de loodsvlet omgeslagen en zijn de loodsleerlingen C. Gome3 en J. Dienst verdron ken. Door den loodskotter en het stoomschip werden de leerlingen Kuyper en Kooiman gered. De boerenbehuizing van R. P. Glers te Oude- Pekela is geheel afgebrand. Een paard en drie koeien zijn in de vlammen omgekomen. Twee ossen moesten worden afvemaakt. Zaterdag-ochtend begaven de Substituut- officier van Justitie, de Rechter-commissaris en waarnemende Griffier zich van Dordrecht naar Ridderkerk ten einde een onderzoek in te stellen naar een aldaar eenigen tijd geleden plaats gehad hebbenden bmnd, daar men vermoedt dat er kwaadwilligheid in het spel was. Gisteren-avond omstreeks 5 uur onlastte zich een hevig onweder boven Haarlem en omstreken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1896 | | pagina 2