ii i N i\ KNLAN D. De Tarksche quaestie. Maatregelen tegen de pest. GEMENGDE BEMCHTEN. ia tegenstelling met het verwgfde Europa, waarde grootste en afsehaweirjkets boos wichten, de laagste sujetten, moordenaars in de meest gruwzaamste bateekeni», met onderscheiding en zeer humaan worden bejegend. C* Dezer dagen nog garen de Amerikanen weder een blqk van hun afkeer tegeu moordenaars door te Amite in Louisiana de lynchwet in toepassing te brengen. Eeuigea tgd geleden werden drie negers in de gevangenis gezet, om hun reroor- deeling af te wachteu. De eene had zjja vrouw gedood, de boide andereu hadden het gezin van een blanke uitgemoord. Dan inwoners der stad verliep de zaak niet snel genoegzij bestormden de gevange nis, sleurden de misdadigers naar bniten en hingen hen op. l)e G'ooto Mogendheden komen niet veel verder met de regeling der Tarksche aange legenheden. Rusland speelt een rol van kapi tale beteekenis, en de wijze, waarop zij zich ont wikkeld en gewijzigd heeft, behoort tot de intereasandste en belangrijkste episoden in het diplomatieke steekspel van Turkije. Engeland heeft van den beginne af den Sultan, zoo niet goedschiks dan door dwang middelen, tot zijn plicht willeu brengen. Oos tenrijk en Italië zijn het eens met Engeland, dat dwangmaatregelen noodig zijn. Duitschland zou meedoen als de overige Mogendheden het eens werden. Frankrijk en Rusland namen het nemeD van dwangmaatregelen tegen den Sultan in overweging. Rusland echter berekende zijn voordeel en verklaarde later, dat het dwingen van den Sultan, den Caaar tagen de borst zou stuitem, waaraan de waarnemende Russische Minister nog toevoegde, dat, het dreigen met dwangmaatregelen het gezag des Sultan» zou schokken. Terecht zag Lord Salisbury in zulke taal enkel eene voortzetting van prins Lobanof's non possumus Daarom schreef near Petersburg om een beroep te dom op Ru8land's goeden wil zonder eensgezindheid onder de Mogendheden dienaangaande, schreef hij, zullen wjj niets kunnen uitrichten. Maar de Russische minister bleef op zijn stuk staan. //Z. M. de Ke'zer is niet gezind mee te gaan, wanneer er dwangmaatregelen tegen den Sultan beoogd worden.// Sedert einde October, d. w. z. sedert de terug komst van den Czaar te Petersburg, viel er een wijziging in Rusland's houding waar te nemen, en men is gerechtigd deze wijziging' toe te schrijven aan de persoonlijke inmenging des Seizer», naar aanleiding van wenscben en ■raadgevingen, te Balmoral OBtvangen. De Rus sische gezant te Londen werd gemachtigd te verklaren, dat men de houding, het beleid van Rusland in Turkjje //verkeerd begrepen bad. en dat Rusland geen bezwaar erin zou z'en, dwangmaatregelen in overweging te nemen, bijaldien de Saltan halsstarrig blijven en wei geren mooht de hervormingen, door al de ge - zanten (te Konstautinopel) aanbevolen, goei te keuren.// In hoeverre de hervormingen ingevoerd worden is bekend. Toepasselijk is hierop de spreuk Veel beloven en weinig geven enz. Het is toch verschrikkelijk tegenover het nieti doen der Groote Europeesohe Mogendheden wat het Russische blad Nowosti mededeelt. Niet minder dan 40.000 Armenisehe uitge wekenen bevinden zich op Russisch gebied. Deze menseben hebben hun leven gered door de vlueht, vele kinderen en ouden van dagen zijn van honger en koude omgekomen en da' alles, door de gruweldaden van den Turk! Nu vreest men weer om den geweldenaar van het Tarksche Rjjk, die terecht door den Engelsehen staatsman Gladst one de grootste moorde naar is genoemd, tot zijn plicht te brengen. Het ziet er treurig uit in Europa. De vreeseljjke pestziekte vertoont zich niet meer alleen te Bombay, maar ook daar buiten. Karatsji en andere plaatsen in Britsch Indië zjjn aangetast. Het zijn hoofdzakelijk vluchte lingen uit Bombay die de pest naar elders •verbrengen. Overal worden maatregelen ge nomen om de verdere uitbreiding der ziekte tegen te gaan; op alle wegen worden de reizi gers onderzocht als zij zich in de groote plaatsen willen ophouden, worden de ver dachten afgezonderd. Ten einde te voorkomen dat bedevaartgangers de pest naar de Roc'e Zëe overbrengen, is van 1 Februari af hat vertrekken van schepen met Mekkagangers uit Bombay en Karatsji verboden. De Gouverneur vin Bombay seint nu dat men op zijn hoede moet zijn tegen overdreven verontrustende be richten. Als de Gouverneur in tijds had laten letten op den gemeenen en allervuilsten achter hoek te Bombay, zou hij vrij wat verstandiger gehandeld hebben, dan nu te waarschuwen voor verontrustende berichten. Zeer terecht mag men zich bevreesd maken over de vreese- lijke, besmettelijke ziekte die zich reeds, hoe wel sporadisch, buiten Britsch Indië heeft vertoond. De Europeanen blijven nog al gespaard, slechts vier hunner zijn aan de pest gestorven. "Volgens de laatste ongunstigste berichten uit Bntsch-Indië, neemt de pest te Bombay in omvang toe op één dag sterven gewoonlijk 250 personen. Op een vergadering van het Mansion-House- fonds te Londen hee't de socialist H y n d m a n de Indische regeering beschuldigd, dat zij het Indische hongersnoodfonds, uit eene bijzondere belasting op de Indische bevolking verkregen, voor maatregelen, buiten verband met het doel van het fonds, gebruikt heeft. De afgevaardigde L o u g h heeft nu dit verwijt n het Lagerhuis tot de Regeering gericht, en de Minister van Indië mosst het eigenlijk toe geven. Hij maakte er zich van af met te zeg gen, dat men in tijd vau oorlog geld noodig had en zoo nauw niet zien kon, waar het van daan kwam zoo had de Indische regeering in den Afgaanschen oorlog uit het fonds ge put. De D.lily Chronicle rekent nu uit., dat de" Regeering nog voor ander» doeleinden, even vreemd aan de bestemming van het fonds, geld gebruikt heeft, eu dat tot een bedrag van minstens pd, st. 5,000,000 Dat geknoei is een openbaar schandaal. Het rijke Albion liet de Indische bevolking aan de groote ellende, aan de vreeselijke pestziekte en hongersnood ten rooi, verhongeren en gebruikte het geil tot hulp bestemd voor andere doeleinden. Nu 't te laat is wordt geholpen. Het is wel ongeluk te Terhorue het volgend» mede//lu zake het ongeluk te Terhorue wordt gemeld, dat de hulpveldwachter D., die den in een wak gereden 'jongeling wel om luilp had hooren jammeren, zonder ter redding toe te snellen, ontslagen is. Tegen den man die met een tentje op het ijs stond en tegen den baanveger, die bij hem was eu die ook geen van beiden eenige poging tot redding aanwendden, is proces-ver baal opgemaakt. Door S3 ingezetenen van Terhorne is een adres aan den Raad geacht, waarbij wordt ver zocht, dat de nachtwacht D. alhier, die door den Burgemeester in zijne functie als zoodanig is geschorst, wegens ht-t niet verleenen van hulp aan een drenkeling, in zijne eere worde hersteld. Naar wij vernemen zal ür. Schaepmar. Dins dag (dus morgen) te Kloosterburen, eene lezing houden over de Kieswet. derfte Nijmegen bij .de haren terug te kaeren echter zonder het beloofde reisgeld. Het geval, dat ditmaal nog gelukkig afliep, kan wellicht velen eene aansporing zijn tot voor zichtigheid hij voorkomende aanbiedingen voor diensten als kellneritfnen, enz. Onze groot» rivisreu zijn vol drijfijs, De scheepvaart zal spoedig gestremd zijn. Te Rotterdam waren Zaterdag 300Jman aan het werk op het kandelsterrein in dienst als sneeuwscheppers en om de sneeuw te ver wijderen. Nu de sneeuw en een harde ijskorst weder den grond bedekt, doen wij een beroep op onze le zers om onze gevleugeld» vrienden door het strooien van kruimel» door den moeielyken tijd te helpen. Als velen zich die kleine moeite ge troosten, die hun niets kost, dan verrichten zij een dankbaar werk! Te s'Gravenhage is overleden, in den ouderdom van 68 jaren, de heer L. P. van der Beek, ge per.sioneerd luitenant-generaal, ridder in de Or de van den Nederl. Leeuw. Deze opperofficier, die den 3den Maart 1828 te Ifperen (België) werd geboren, werd na met goed gevolg afgelegd examen den lsten Juli 1817 aangesteld tot 2e-luitenant bij het 3e re giment infanterie, werd den 22 Januari 1860 benoemd tot kapitein,waarna hij in 1870 den rang va* majoor verwierf. Den 18 Augustus 1874 werd hij tot luitenant kolonel bevorderd en in 1875 tot chef van den generalen staf van de 3e divis'e infanterie be noemd. Na in 1878 tot kolonel te zijn bevorderd werd hij den 19den April 1881 beuoeind tot generaal-majoor bevelhebber in de 2e militaire afdeeling. Met ingang van 1 Mei 1885 werd.generaal Van Beek onder eervolte ontheffing uit de o trekking van bevelhebber in de lie militaire afdeeling benoundtot commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, tevens belast met het bevel in de afdeeling, en met ingang van 20 April 1892 op zijn aanvrage gepensionneerd met den rang viyi luitenant generaal. Ie Delft heeft een 14-jarige jongen een al - lerbrntaalste streek uitgehaald, door kruit te werpen in de brievenbus van een der predi- kantenaldaar waardoor eene ontploffing ontstond en de brievenbus uit'elkaar werd geslagen. Van zoo'n kereltje kan nog iets groeien. Mode. Te Londen en Berlijn staat het tegenwoordig gekleed met witte wollen handschoenen op straat te verschijnen, Het lastige ervan is dat ze zuiver wit moeten zijn. Er zijn menschen die [steeds een of twee re- serveparen in den zak dragen. Aardbeving. Een telegram uit Bombay meldt, dat bij de aardbeving op liet eiland Kischim in de Perzische golf van vijf duizend bewoners, voor het meerendeel Arabieren, de helft is omgekomen. Sneeuwstormen Zware sneeuwstormen op de Engelsche kust belemmeren de scheepvaart. Het stoomschip Chelm ford van de Harwiehliju kon eerst tegen balt twaalf gisterennacht van daar vertrekken. Het kwam daardoor eerst te 10 uur gisterenochtend te Rotterdam aan. Moord van de Mngelschen in Benin. Eenige bijzonderheden omtrent het vermoorden der Engelschen die den Koning van Benin ge schenken overbrachten, zijn bekend geworden. Het gezelschap ging te Gwato aan wal, onder weg werd men door dorpelingen en boden van den Koning hartelijk begroet, en was tot dicht bij de stad Bein genaderd, toen er uit het struikgewas op hen geschoten werd. Phillipps, secretaris, dr. Elliot en Powis werden op de plaats gedood, majoor Copland Crawford werd gewond, maar kapitein Boisragon e* Locke voerden hem mede. Hij kreeg toen echter eene nieuwe wond, en voor hij stierf, smeekte hij, in de steek gelaten te worden. Campbell werd gevangen genomen maar werd spoedig ter dood gebracht. Van Gordon is geen bericht, maar men gelooft dat bij dood is. De gedooden werden onthoofd. Boisragon en Locke zwierven vijf dagen rond, ofschoon zij gewond waren, levende van vruchten en bladen n en dauw al» eenigen drank. Loeke doodde met zijn revolver nog verscheiden inboorlingen; Boisragon hield ben met een stok van het lijf. Eindelijk kwa men zij in een dorp, waar zij gastvrij ontvanges e* verpleezd werden. Zij werden naar een ander dorp gebracht, en van hier in een overdekte kanoe de rivier atgeroeid, tot een stoomboot hen ontmoette. Doctors-duel. Een Berlijnseh geneesheer, die zich ongunstig uitgelaten had over eene schrif telijke verklaring, die in een proces van mis handeling was overgelegd, en van een collega a'komstig was, is door dezen uitgedaagd. Hij heeft echter geweigerd te vechten, verklarende: „dat hij volstrekt niet kan inzien hoe door een tweegëvecht. een door dr. P, begaan on recht recht gemaakt kan worden, terwijl zijn eigen eer zoo onaantastbaar is, dat zij geen bevestiging door daden van geweld behoeft.// Een groote brand. Een hevige brand heeft te Greiz de stoomweverij van Schulze Co, geheel vernield, Vijfhonderd arbeiders zijn daardoor zonder werk. Eenige menschen ver keerden in levensgevaar en moesten door ven sters gered worden. Eene bewaarplaats van vrouwen. Te Hong kong is onlangs een mooi tehuis geopend door een Chineesche vereeniging tot voorkoming van Werkloosheid. Dat er werkloosheid heerseht is dikwijls de werklielen hun eigen sehulil, Het is eeu bepaald feit dat zij die werk kunnen geren, terugschrikken voor de over dreven eischen die maar al te dikwijls door de werknemers worden gesteld. Het hoognood- zakelijke wordt dan ook afgewerkt, meer niet, Ee* «oorbeeld slechts van zoorelen die voor het grijpen zijn: Over den bouw van het post- en telegraaf kantoor te Amsterdam, deelen de aannemets, de heeren D. C r 1 ij n en zoon en A. J, D e Haan liet volgende mede: //De steenhouwersvereeniging Eendracht maakt macht, afJteling Amsterdam, neemt de vrijheid om ons, de aannemers vau den bouw van het post- en telegraafkantoor alhier, alsook der dir clie over dien bouw, openlijk te verwaten, tot de werkloosheid hier tet stede mede te werken. </Die vereeniging vergeet echter, dat de bandeloosheid on Ier onze steenhouwers, hun drankmisbruik en hun tijdsverzuim dezen z - mer zoo verregaande zijn geweest, dat ons dit feitelijk heeft verhinderd om, zooa's ons voor nemen was, nog in 1896 liet gebouw onder den kap te brengen. Niettegenstaande er reeds boog loon werd betaald, eisehte men onder bedreiging van werkstaking een nog booger Iood, en toen werd bes'otcn (zeer noode inderdaad) het werk af te dekken, dezen winter bet ontbrekend steenbouwwerk af te werken, en geen drank misbruik, tijdsverzuim of bandeloosheid ver der toe te laten: dientengevolge werken er nu in onze steenhouwerij in plaats va* gemiddeld 35 a 40 zooals in den zomer het geval was, 67 steenhouwers. Dank zij het gedrag der steenhouwers be lmoren echter veel timmerlieden, metselaars em opperlieden tot de werkloozen die ware het gebouw onder den kap gebracht bij ons werk hadde* kunnen vinden.// Hier dus werkloosheid door de schuld van werklieden-zei ven. SCHAGEN (N. H.) 23 Januari. Yan de zijde der onderwijzen i* Holland's Noorderkwartier worden pogingen aangewend om aan de Rijks- landbouwwinterschool alhier een! cursus ver bonden te krijgen, ter voorbereiding voor de akte landbouwkunde. KATWIJK, 23 Januari. De Raad dezer gemeente, die een der nieuwe straten te Katwijk a/Zee Paul Kruger straat Hoopte, heeft van den president der ZuidAfrikaansohe Republiek eea schrijven ontvangen waarin de heer Kruger zijn dank betuigt voor de symphatic, die de Raad voor hem koestert, eu de verzekering geeft dat hj gaarne dit bewijs van hulde aanvaardt. PURMEREND, 23 Januari. Bij de verhuring der dijken van liet waterschap //de Purmer// gisteren gehouden was de opbrengst p. m. f4000, weer f400 minder dan in 1896 en f3000 minder dan 3 a 4 jaar geleden. ZANDVOORT, 23 Januari. Voor de eerste bomschuit Cornelia Klasina die dit jaar van hier voor de zeevisscherij zal uitgaan, is de bemanning aangemonsterd. HEEMSTEDE, 23 Januari. In bet jaar 1896 zijn alhier door de politie opgemaakt 48 pro cessen verbaal, te werin: 12 wegens dietstul 14 wegens-dronkcnscbap; 4wegens mishandeling 1 wegens onzedelijkheid; 6 wegens straatschen derij; 1 wegens huisvredebreuk; 1 wegens bede larij en 8 wegens politieovertreding. EDAM, 23 Januari. In deze gemeente is nu ook eene kiesvereeniging in bet leven geroepen, op //Christelijk Protestantschen v grondslag. HAARLEMMERMEER, 28 Januari. De R. K- Centrale Kiestereeniging in dit district die ontbonden was, heeft zich in eene te Hoofd dorp gehouden vergadering, waarin met uit. zondering van Heemstede, alle tot het distriet behoorende gemeenten vertegeuwoordigd waren opni- uw georganiseerd. In deze vergadering werd ook een reglement vastgesteld. ALFEN a/d RIJN, 23 Januari. De antirev, kiesverecniging r/Alfenalhier lieeft zich los gemaakt van de centrale antirev. kies ereeni- ging te Bodegraven. Te Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt tegen een brievenbesteller die Amerikaausche brieven acb'erbield om de postzegels machtig te worden. De man die ruim 12 jaren als brie venbesteller in functie was, is, wegens bet zich als ambtenaar toeeigenen en vernietigen van hem toevertrouwde stukken in zijne functie van brievenbesteller door de* directeur geschorst, in afwachting dat nader omtrent hem door de* Minister zal beslist zijn. Het Nieuw Advertentieblad van Heere*veen van Zaterdag 23 Januari deelt omtrent het Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot no taris binnen liet arrondissement, Amsterdam, ter sUndplaats de gemeente Watergraafsmeer, J. Th. Zur Muhlen, candidaat-notaris te Am sterdam. Tot notaris binnen het arrondissement Am sterdam, ter standplaa s Amsterdam, 1. G. ten trijthoft' en H. Groenier, beiden caodidaat- notaris aldaar. Midden op den weg van Wi.lnis is Vrijdag avond een inwoner van Leidschedam door twee mannen aangegrepen, die hem met een scherp voorwerp - vermoedelijk een mes steken gaven in borst en rug. De steek in de borst was bet rnisst erg, De gewonde kon nog loo- pe* tot in 't begin der straat waar bij woont; daar zakte hij echter ineen Het geld, dat bij 0(j zich had, was hem entnomen. E«n genees heer verklaarde dat zijn toestand bevredigend is. Hoewel de politie onmiddellijk er op uit trok, ziju de daders nog niet achterhaald. Omtrent den moord op Hendrika Berger in de Yan Eeghenstraat te Amsterdam gepleegd f n Christies Kempers, het meisje dat Dinsdag in de Haarlemmer Houttuinen werd verwond, deelt het Handelsblad mede, dat zij te zamen deel hebben genomen aan een bruiloftsfeest, eenige maanden geleden te Amsterdam gehou den. Dat is, merkt bet Nieuws op, misscbisn niet meer dan eene toevalligheid, doeb't heeft der politie, die geen enkel gegeven ongebruikt laat, aanleiding gegeven al de bruiloftsgasten op te sporea en ben te verbooren, welk verhoor nog aan den gang is. Dooh nog belangrijker wordt deze omstan digheid als juist is wat Anna Kemper aan een verslaggever van het N.v. N. mededeelde Reeds terstond na den moord op Anna Beijers herin nerde Anna Kemper zich, deze op de bruiloft te hebben leeren kennen. Maar daarin lag toen heel geen aanwijzing. Zeer trof het haar echter toen Maria Hoek getroffen was in de Spinoza- straat, dat zij ook deze van de bruiloft kende. Er zouden dus drie *an de slachtoffers op de brniloft geweest zijn. Blijkens eene aankondiging in bet anti-rero- lutionnaite weekblad Het Sticht, wil men te Utrecht in bet begin van Februari door de predikanten der verschillende kerk formaties eene groote meeting doen houden, men betoogt, zooals bet in de aankondiging uitgedrukt wordt //de verschillende protestantsche fractiën op staatkundig gebied tot Vet bereiken van éen doel te vereenigen." Naar wig vernemen, zegt de Nieuwe Rott. Ct. is het plan om te Rotterdam een op vrijzinnigen grondslag geschoeid Katholiek Dagblad op te richten, mislukt. De overleden Kantonrechter de heer P. Dwars te Zaandsm, heeft aan ieder politiebeambte resporteerende in de gemeente eene som van f 10 vermaakt. Door de vele sneeuw die gevallen is was de baan naar bet eiland Marken gisteren onbegaan baar. De feesten van Olympia te Monnikendam werden uitgesteld. In de provincie Friesland is veel sneeuw ge vallen. De ijsbanen zijn door de den wind voortgestuwde sneeuw onberijdbaar. Te Bussuin zal een Tentoonstelling van pluim vee gehouden worden zoo mogelijk op 27 en 28 Februari e. k. Door belanghebbenden wer den reeds eeoige gouden cu zilveren medailles toegezegd. De onderneming gaat uit van de Postduiven-vereeniging //De Koerier/' aldaar. Zekere A. van H. te Roermond heeft den heer L. S. op straat, geheel onveiwacbts met een mes in de hals gestoken. Een persoonlijke veete schijnt !e oorzaak van deze wandaad te zijn. Volgens het N. v, d. D. Tas dezer dagen een meisje te Nijmegen in de Nijmeegsche Courant eene advertentie van iemand te Amsterdam, die opgaf houder te zijn van een zeer net caió op de Keizersgracht No 660, en eene oproeping deed voor Kellnerinnen, met eene wekelijksche verdienste van f 15 a f20. Het meisje trad daarop in correspondentie, waarop bepaald werd dat zij Dinsdag jl. te Amsterdam zou komen. Op hst vastgestelde uur aldaar aankomende werd zij aan het station afgehaald door een bediende van //mijnheer// en //mevrouw" v. C. Het argelooze meisje, onbekend in Amsterdam, kwam echter spoedig tot de treurige ervaring dat zij niet in e-n net café aan de deftige Keizersgracht No. 660, maar in een zooge naamde sociëteit in de Nes was aangeland. Gelukkig slaagde zij den volgenden morgen in uit dat verblijf te ontkomen en beliou-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2