Q IN® WWhAJU). De werkstaking te Hamburg. De Turksche quaestie. GEMENGDE BI^ÏCHTEnT ■r Een verstandige Rechter. Ongelukken. Diefstallen. Voor geest en hart. Allerlei. in den omtrek van Totis plaats hebben. De Doitsche"; Keizer zal deze oefeningen bflwoneD. FJet hoofdkwartier zal gevostigd worden op graaf Ester liazy's slot te Totis, waar beide vorsten hein intrek zullen nemen. Onder de werkstakers begint zich een ontevre den geest te openbaren tegenover de leiders. Een groot aantal stakers wiljjde wenschen der leiders niet meer volgen, die leiders worden wel nog niet in het openbaar voor misleiders ge scholden', in de bijeenkomsten der stakers gaat bet er echter lievig "aan toe. Nu een voorstel tot het hervatten van den arbeid is verworpen, valt het moeilijk te zeggen welk verloop de staking thans zal nemen de ondersteuningsgelden komen allengs moeilijker binnen en bet is te vermoeden, dat langzamer hand verschillende groepen van werklieden bun leiders zullen afvallen. Verscheidene gevallen van dien aard doen zich reeds voor. De verbittering der werkstakers is groot nu zij zien, dat de staking bun gebracht beeft van den wal in de sloot. Arbeiders die in gceden doen waren, zijn straatarm geworden, en de contributie in de weerstaudskassen gestort, is op. Nu spelen de opruiers eenige tonen lager op hun fluit. Zij hebben zich alle moeite gegeven, een besluit te verkrijgen, waarbij het einde der staking werd afgekondigd; zij hebben ook op de verminderde ondersteuningsgelden gewezen en op de grooter wordende moeilijkheden deze zelf bijeen te brengen. Maar nu willen de stakers niet toegeven Een sociaal-democratisebe redenaar wees er op, hoe hopeloos het was te strijden, terwijl de munitie ging ontbreken. Een ander betoogde, hoe voort durend het leger der stakers afbrokkelde en dat het veel beter was, als aaneengesloten troepen tot den arbeid terug te keerea. Wanneer later nog meer mannen afvielen, dan zou men zeggen, dat zij door de lialstarrigheid hunner makkers strikeverbrekers de ergste beschimping in de sociaal-democratie zouden zijn geworden. Hebben wij niet bij het begin der werkstaking er op gewezen dat de opruiers de bedrogen werklieden steenen in plaats van brood zouden geven. Die tijd is aangebroken. Intusschen be ginnen de werklieden in te zien dat zij bedrogen zijn, schaamtegevoel houdt velen van den arbeid terug, toch kiest een groot aantal den verstandige!) weg, door te gaan arbeiden. De brave Sultan van Turkjje de grootste moordenaar van Europa volgens den Engelschen Staatsman Gladstone, - gaat maar steed s door met de Armeniërs te vervolgen. De Armeniërs die bij de gendarmerie zijn ingelijfd volgens de hervormingsbepalingen van het vorig jaar, worden niet betaald en stelsel matig slecht behandeld, totdat zij genoodzaakt zijn den dienst te verlaten. En dat alles heeft plaats onder de oogen van de zeer druk werk zame Gezanten der Europeesche Mogendheden. Aan de arme Armeniërs, die bij de gruwelen van al hun have zijn beroofd, wordt op de ruwste manier belasting afgeperst. De Aimeenschc patriarch te Konstantinopel heeft er zich over beklaagd bij de Porte. En van dit alles schijnt men geen notitie te nemen. Is het niet bedroevend zoo een Christen volk door den fanatieken Turk op allerlei manier te zien kwellen Ook op Creta is de boel weer in de war, Hst is er woelig tengevolge van nieuwe moorden. Er zijn uit Konstantinopel oorlogsschepen naar het eiland gezonden. De gendarmerie zal uiterlijk 10 Februari voltallig zijn en bestaan uit zes officieren en honderd-zeventig man, De bevel hebber zal door den Sultan worden benoemd en aan dezen trouw moeten zweren. Hij krijgt als tolk een aide-de-camp en drie Crstasche majoors onder zijne bevelen. Als de gendarmerie in orde is, zal de com missie den 20en van Creta vertrekken. Hoe laster in de wereld komt. In onze dagen van rechtsverkrachting heeft men een paar woor den gevonden die veel zeggend zijn co waarachter de menschen die graag kwaad stoken, zich ver sohuilen. Het zijn booze woorden waarvan men gebruik maakt en waaraan belaas maar al te dikwijls waarde wordt gehecht, ten nadeele van het slacht offer, dat men op bet oog heeft. Ze luiden aldus Ze zeggen het moet waar wezen.a Als men de vraag doet, hebt gij zelf het ge zien, gehoord of bijgewoond? Dan krijgt men ten antwoord //Neen, ze zeggen Nu, ze, ik weet bet niet, mende menschen natuurlijk Goed, hebben die het zeiven gezien, ge hoord, bijgewoond? Neen, dat juist niet Wat dan Weten zé het dan zeker Kun nen ze man en paard noemen, die het zeker weten, gezien, gehoord, bijgewoond hebben? Gij vraagt zooveel: weet ik alles? Of ze man en paard weten dat kan ik niet zeggen maar. Maar mensch, grj martelt mij mijn fortuin, levensgeluk, naam en eer staan op het spel Noem mij één bewijs, dat ik weerleggen, één getuige, dien ik bij de keel grijpen en tot ver antwoording dwingen kan, ot anders zwijg Ik weet het niet, maar 't moet toch waar ivezen, zeggen ze. Zoo komt de laster maar al te dikwijls de wereld in en treft menigeen in zijn eer en fatsoen, zonder dat de belasterde weet van waar hem een smartelijk leed en wee wordt aangedaan. Bij Koninklijk Besluit van 1 dezer no. 59 is de Commissaris der Koningin m Gelderland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering o)i Woensdag 17 februari a.s,, om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Kers'e Kamer van de Staten-Generaal, in de plaats van den heer mr. D. Engel- bert s. NI EUWER-AMSTEL, I Februari. In deze gemeente heeft zich eene commissie gevormd met het doel op een nader vast te stellen datum te Amstelveen eene tentoonstelling te honden van alles, wat met nijverheid en landbouw in verband staat. HEEMSTEDE, 1 Februari. Gelukkig werd hier in tijds ontdekt, dat de grootc bel in den dorpstoren van de jukken was losgeraakt. Door spoedig aangebrachte verbetering zijn misschien ongelukken voorkomen, In deze gemeente zijn 38 lotelingen inge schreven voor de nationale nr il itie, voor 1898 SPAARNDAM, I Februari. Vanwege de ijs- club //Nova Zetobla// alhier gehouden hardrij derij voor ingezeteren, waaraan II deelnemers hun kans beproefden, behaalden prijs en premiën W. de Mol, T. K u i g v o o r R, B a k k e r en N. C, B a a s. ZAN1) VOORT, 1 Februari. In deze gemeente zijn 23 gelegenheden tot verkoop van sterkon drank in het klein. In den loop van 189G ver viel ééne vergunning en werden 2 nieuwe ver- verleend, zoodat op 31 December 1896 het aan tal ver. unningen 21 bedroeg. Aan vergunnings recht werd ontvangen f 1600. LEIDEN, 1 Februari. Onder overlegging van het gunstig rapport der commissie van financiën, geven B. en W, den Raad in overweging thans over te gaan tot de vaststelling van den in de Raadszitting van 20 Augustus 11. aangehouden suppletoiren staat van begrooting. dienst 1896, in ontvangst en uitgaaf ad f 62.000 voor ui - breiding van het pijpenuet der stedelijke gas fabriek, en de afschaffing van muntgasmeters. Zooals door den voorzitter in bove bedoelde Raadszitting werd medegedeeld, zal het uitbrei- dings- eu vernieuwingsfonds moeten worden ver hoogd met f 40,000 voor uitbreiding van het pijpennet en bet bedrijfskapitaal met f 22,000 voor de aanschaffing van muntgasmeters. Eene krankzinnige vrouw die uit het gesticht te Deventer was ontvlucht, heeft getracht zich te Zutphen onder den spoortrein te werpen. De ongelukkige werd in tijds gegrepen en naar liet gesticht teruggebracht. Tijdens de jongste sneeuwbuien met onweder vergezeld, is de bliksem in den windmolen ge slagen van den heer Gors te Budel (N. B.) Brand werd niet veroorzaakt, alleen een gedeelte as werd stuk geslagen. Gisteren waren te Amsterdam 700 losse werk lieden aan den arbeid gezet tot reiniging der straten. Twaalf veegmachines waren mede in be weging gebracht. Het is verbazend zoo snel als het aantal leden van den Alg. Ned. Wielrijdersbond toeneemt. Het bedraagt thans meer dan twaalf duizend. Voor een klein land als 't onze ecn zeer groot aantal leden. De 13-jarige knaap F. W. T. te Deventer, die eenige dagen geleden heimelijk de ouderlijke woning verlaten had, en wiens opsporing werd verzocht, is door de politie te Rotterdam aan gehouden, en vandaar in de ouderlijke woning teruggebracht. Te Middelburg wordt eene alleenwonende 67- jar-ge weduwe vermist. Zij is den 19enJannar 's morgens van Middelburg naar bare te Ritthem wonende familie gegaan om een bezoek te bren gen, terwijl zij 's avonds, ongeveer te 8 uui, met de tram van Souburg naar Middelburg wilde vertrekken Toen zij te Souburg in de tram wilde stappen, liet zij haar spoormandje vallen en terwijl zij dat wilde oprapen, vertrok de tram. Zij kwam dien avond dan ook niet thuis, wat echter niet spoedig werd opgemerkt, wijl zij alleen woonde. Eindelijk begonn n de buren argwaao te koesteren en werd te Ritthem en ook te 's Heer Arendskerke, waar haar zoon woont, geïnformeerd, doch zonder dat men op heldering kreeg; de zoon wist van niets. Ver moedelijk is de vrouw, door de duisternis mis leid, te water geraakt en verdronken. De Maastrichtsche studenten van de cercle équestre zullen den Utrechtscken studenten die indertijd te Maastricht eene herhaling gaven van het tournooifeest te Utrecht, een herinne- riogsteeken aanbieden. Het is eene in massief zilver gedreven voor stelling dei Maastrichtsche Maagd in de wolken zwevende en hulde brengende aan Minerva, de schutsgodin der studenten. Op den achtergrond ziet men de Sol - Justitisie het emblema van het Utrechtsoh studentencorps, rechts het wapen van Maastricht. Het is gevat in een lijst van ebbenhout en vervaardigd op de Koninkl. fabriek van zilverwerken firma C. J. Begeer, te Utrecht. Zatei dagavond heeft in Den Haag een 23- jaiige sjouwerman op de Beestenmarkt alhier zijnen zwager met een mes dat bij hem gevon den werd, een ernstigen steek in het been toe gebracht. De verwonde is naar hit gemeente ziekenhuis vervoerd, terwijl de dader in hechtenis werd genomen. Medegedeeld wordt dat de nieuw benoemde Russische Minister van Buitenlandscbe Zaken, graaf Moerawjof, omstreeks ,15 jaar geleien als secretaris aan het Russische gezansschap te 'sGravenhage was verbonden. In de gemeente Bcrgen-op-Zoom bestaat eene verordening, krachlens welke houders van honden kunnen worden verplicht die (lieren naar liet politiebureau te brengen om te worden gemeten, ten einde te kunnen constateeren ot et al dan niet overtreding is gepleegd. lemRiid, aan wien genoemde verplichting werd opgelegd en die weige de daaraan te voldoen, werd dientengevolge door den kantonrechter te Breda veroordeeld. liet O. M. bij den Uoogen Raad concludeerde gisteren evenwel tot vernietiging van die ver oordeeling en ontslag van rechtsvervolging van den betrekkelijken persoon, op grond dat ge noemde bepaling van de Bergeu-op-Zoomiche verordening in strijd is met de persoonlijke vrij heid en met art. 135 der Gemeentewet. Uitspraak L Maart. Zondag-nacht circa een uur ontmoetten de politieagenten Jonkman en Gorter te Enschedé eenige personen die van een bruiloft kwamen en veel spektakel maakten. Een der personen wilde den agent Gorter de sabel afnemen, terwijl een ander den agcntJonkman met en mes door zijn jas en ondergoed sneed en dezen tevens een steek werd toegebracht, doch alleen door de kleeren. Ook den agent G. werd de jas stuk gesneden. De agenten moesten hierop van de sabel gebruik maken. Men meent de daders ge vonden te hebben. Door de jury der Nederlandsche afdeeling van den te Leeuwarden gehouden tooneelwe-t strijd is uitspraak gedaan tusschen de mede dingende rederijkerskamers, liet resultaat is, dat zijn toegezegd: gouden medaille aan Kamer //Zwolle" van Zwolle, zilveren medaille aan de Kamer //Jacob CaU" van Leiden; bronzei me daille aan de Kamer „Sursum Corda// van Leeuwarden. Het voornemen bestaat een ge'eelte van het gobelin-behangsel, afkomstig van het kasteel Ei degeest te Leiden, te gebruiken ter. dienste van de bestuurskamer der commissie van bet krankzinnigengesticht in bet kasteel. Voor de uitvoering van dit werk verzoeken B. en W. van Leiuen den Raad hun het vereischt krediet te verleenen. De gobelins komen geheel overeen met den stijl waarin gemolde bestuurskamer is gebouwd. Het overig van Endegeest afkomstig' gobelin zal vermoedelijk later worden gebruikt voor het behangen van de trouwkamer op bet raadhuis. De redacteur van de Diamantsnijder, A. 8. de Levita, is door het hoofdbestuur van den A. N. D. B in zijn functie geschorst Weinig mensihen weten een hollend paard tegen te houden. De geschikte manier is, in de riehting te loopen, die het dier neemt, en rals het vlak bij is, naar den teugel te springen, dien te grijpen en intusschen naast het paard voort te loopen. Zoo in zijne vaart gestuit, komt het paard *0' stilstaan. In ^Engeland is dit een voorschrift, dat onder de eerste instruction van de politie bthoort, en is het tegenhouden van hollende paarden een harer voornaamste plichten. Als dit voorschrift door het publiek meer algemeen bigrepen werd, zou men misschien niet van zoo veel ongelukken booren. Politiegids Eene hooge onderscheiding. De Essener Kanon nen koning Krupp, ree's Geheimraad, is ter gelegenheid van Keizer Wilkelm's 39sten ver jaardag (27 Jan. 1.1.) tot lid voor het leven van het Pruisisch Heerenhuis benoimd. Journalisten. Woensdag hebben de Fraische jv/nrnalistenvercenigingen aan de te Parijs ver gaderde hoofdbestuurders van den internationalen journalistenbond een diner aangeboden, waar o a. Albert Bataille van den Figaro, den Budapester afgevaardigde nog eens bedankt heeft voor de uit stekende ontvangst van den vorigen zom?r, en de Zweed Janzon zeide, dat bij hoopte de aan wezigen het volgend jaar terug te zien te Stock holm op het journalistencongres, Sneeuw. Vermoedelijk tengevolge van sneeuw val in Duitschland ondervindt de spoorwegver binding met Berlijn aanmerkelijke vertraging. Het rijwiel. De geheHe uitvoer van rijwielen en onderdeelen uit Engeland bedroeg verleden jaar bijna 221/2 millioen gulden. Zoo'n enkel cijfer zegt meer dan lange arti kelen over het voortdurend in bloei toenemen en steeds populairer wordeü van de wielersport. Br, Lueger. Volgens een bericht uit Weenen aan de Hemps zal de heer Strohbach, burge meester der hoofdstad, weldra zijn ontslag nemen, om plaats te maken voor den le'der der anti-semieten. Bovendien moet de minister-pre sident, graaf Radeni, van plan zijn dr. Lueger in zijn kabinet op te nemen, zoodra het Oosteu- rijksch-Honguarseh verdrag is geteekend. Zoo zullen dan toch eindelijk ware verdiensten erken ning erlangen Cit het Vaticaan. Z. H. de Paus heeft twaalf jongelieden uit den Romeinschen adel in gehoor ontvangen, die dienst hadden genomen in zijne edelwacht. De tl. Vader heelt hen liefdeHjk gezegend en hen aangespoord om steeds het voor beeld van trouw waardig te blijven, dat zij geven door het devies van de Pauselijke edelgardes aan te nemen. Storm in Frankrijk. Een hevige storm heeft gisteren-middag over de Gironde en de Basses- Pyrenées gswoed. Het verkeer tusschen verschil lende plaatsen in die departementen is afgebroken. en wreedaard, Een onmensclrelijke misdaad is gepleegd in bet Siberische dorp Bolscbe Kos- sntsk bij Tomsk. Een smid die zijn vrouw ran ontrouw verdacht,, had besloten haar te straften. Hij sleurde haar naar de smedmj, bond haar met de baren aan een paal en trok haar ijzeren schoenen aan, die bij vooraf had gereed gemaakt. Terwijl bij de schoenen bevestigde met nagels dié hij in het vleeséh dreef, verloor de gepijnigde vrouw het bewustzijn. Nadat het onmensen zich versterkt had met brandewijn, sUk hij zijn slach- oll'or met een mes in den rug en den bals. De man werd gevangen genomen, en twee dagen laterin vrijheid gesteld, De pest. Zaterdag zijn de voorzorgsmaat regelen tegen de pest te Marseille in werking getreden. Alle schepen uit En/elsoh-lndic wor den aan quarantaine onderworpen; de duur daarvan is langer of korter, naarmate op de schepen zelf minder of meer hygiënische maat regelen genomen zijn. Te Leopoldstadt. een voorstad van Weetien, stond dezer dagen een ongelukkig geworden echtpaar terecht. Het was h*n eig tegengeloo- pen in de wereld, op hun inboedel was ge rechtelijk beslag gelegd. Wat had die bleeke man en die magere vrouw liet echtpaar Schrasse, misdreven Van den in boedel was een pendule naar de bank van leenii g gebracht nadat beslag er op was gelegd. Een onderzoek had aan het licht gebracht, dat de vrouw haar pendule had beleend.//Waar om hebt gij de pendule, waarop toch beslag gelegd was, verpand?// vroeg de rechter haar. ////Ik moest het wel doen////, antwoordde zij, ////om ons kind te begraven. Het stierf den 15en Januari en wij moesten de begrafeniskos ten betalen.//// //Hadt gij dan anders geen geld in huis?// ////Geen Kreuzer'. Het kind was vier weken ziek geweest en dat had veel gekost.»/// „Wat moest ge voor de begrafenis betalen?// ////Ruim f 20,//// Eene vrouw, die als getuige optrad, bevestig de bet feit, dat het echtpaar Schrasse den 15en Jan. een kind had verloren. Daarop sprak de Reclrter beiden beschuldig den vrij den man, omdat hij het feit niet had gepleegd eu de vrouw omdat zij gehandeld had onder „onweerstaanbare)! drang". Zekere Van Hoek die te Helmond de Zuid- Willemsvaart wilde oversteken, zakte midden op het kanaal door het broze ijs. Men snelde met planken ter redding toe, welke hij evenwel oiet meer kon vasthouden. De ongelukkige verdween in de diepte en is verdronken. Te Utrecht zijn twee personen, die aan het station aan het lossen waren, door een ran- geertrein doodgedrukt. Het Utrechtsch Dagblad zegt er het volgende over: Gisteren-middag omstreeks 2 uur geraakten op het terrein van den Staatsspoorweg nabij de goederenloodsen te Utrecht twee werklieden, die aldaar een wsgen met kalk moesten lossen onder een op hetzelfde spoor staanden, met, strco beladen wagen, welke door twee door de rangeermachine afgeslooten wagens, welk* er tegenaanliepen, in beweging werd gebracht, met het treurige gevolg, dat de eene werkman reeds was overleden, toen men hem van onder den wagen uithaalde, en de andere kort daarna den geest gat. Naar men vermoedt, hebben ze trachten te verhinderen, dat de wagen met stroo met den kalkwagcn in botsing zou komen en zijn zij door den schok, die krachtiger «at dan zij vermoedden, in verband met de glad heid van den weg, omvergeworpen. Gisteren-nacht is een brutale inbraak ge pleegd in de pastorie van Souburg. Er is 70 gu Iden gestolen. De dief of dieven hebben laten liggen 2 effecten ieder van f 1000 en bankpa pier ter waarde van f 1000. In bet vorige jaar, in de maanden No vember en Deceml er hebben te 's Gravenhage diefstallen plaats gehad met braak, zonder dat men de daders beeft kunnen achterhalen. Al die diefstallen droegen bet kenmerk door den zelfden personen of dezelfde personen bedreven te zijn. Het terrein voor hunne werkzaamheden gekozen was om en bij de Regentesselaan; de politie bewaakte dan ook die omgeving en slaagde er eindelijk in een metselaar, geboreu en wonende te Rozendaal, te arresteeren als den vermoedelijken dader. Kleine zondaars doen meestal de zwaarste boete. Verdriet en lijden moeten wij niet beschou wen als een kwaad, waarin geen goed is gemengd. Door onafgebroken en onveranderlijk geluk zou niemand beter worden zelfs indien het niet een zware, beproeving ware, kan bet niet anders dan ontzenuwen en verzwakken, Moeilijkbeden te boven te komen, verleiding te weerstaan en zorgen moedig te dragen dat verheft, ver sterkt, veredelt het karakter. Zorgt, maar zorgt ook niet te veel God. geeft ieder mensch zijn deel. Zorgt vooral voor ziel en leven God zal dan zijn zegen geven. Goed aangeschoten. Ginder komt vader an, moeder Op welk trottoir, m'n kind Op allebei moeder Vleiend. //Wie is die mijnbeer, daar ginds, met dat onbeduidend gezicht?// vroeg op een partij eene dame aan haar cavalier. Dat is mijn broeder,// antwoordde dc heer glimlachend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2