BINNENLAND. De Werkstaking te Hamburg. Onlusten op Kreta. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. De werkstaking te Hamburg behoort alzoo tot het verleden. Het einde van de staking is gepaard gegaan met ernstige ongeiegeldheden. Brutale vechtersbazen deden zich gelden, l was dat soort menschen die niet terugschrikken voor gevangenisstraf. I)e meer verstandige werk lieden hielden zich buiten de vechtpartijen. Hebben de sociaal-democraten; nu zij het niet meer houden konden, den raad gegeven bet werk te hervatten, thans na het verliezen van den slag treden zij op de gemeenste ma nier op en hitsen aan tot klassenstrijd. In ecu oproeping aan de arbeiders en hun partijge- nooten heet het: //De strijd was noodzakelijk. In z(jn verloop heeft alles, wat eer, moraal en menschelijkheid hooghoudt, zich voor het recht der arbeiders verklaard de Hamburgsche kapitalisten Oeldprotzen-thumstaan als vijan den der maatschappij bloot voor de geheele wereld. In duizenden breinen,die tot dusver sliepen, in de harten van duizenden vrouwen, in de zielen der aankomende jongelingen en jongedochters, is in deze weken de vonk der geestdrift gevallen. Gruwt niet de macht van den geldzak voor de overwinning van 6 Februari 1897 Dat is de taal van hen die de werklieden te Hamburg in ellende hebben gedompeld, van hen die de machtsvraag der Hamburgsche haven in handen wilden hebben. Wee der gemeen schap zegt Rei Handelsblad die de heerschappij zou laten in de tyrannieke hand vau dergelijk gepeupel Het was treurig voor een groot aantal werk stakers toen ziy zich bij de administratie van de stadskaden aanmelden, en zij tot bescheid kre gen dat hunne plaatsen bezet waren, zoodat zij weer moeten beginnen als losse arbeiders met een laag loon. Het slechtst zjjn de zeelieden er aan toe. Er zjjn op het oogenblik 1800 man zonder engagement terwijl in gewone omstandig heden slechts 600 man zonder werk rondloopen. De strijd tusschen Turken en Christenen in den omtrek van Chania wordt nog steeds voort gezet. De Turksche troepen nemen deel aan de gevechten. Vijftien Turksche soldaten zijn ge dood. De dorpen Nerokoero en Perivolia zijn door de Christenen in brand gestoken. Het gerucht loopt dat 3000 Turksche soldaten te Saloniki gereed staan, maar niet aan boord van de transportschepen gebracht kunnen wor den omdat de stoomvaartmaatschappij vooruit betaling verlaogt. Volgens de laatste berichten is de toestand iets kalmer geworden. De belangrijke punten waar de strijd het he vigst gestreden werd, zijn door detachementen (Europeesche) zeesoldaten bezet. Een ander bericht zegt weer, dat op nieuw de strijd zal losbarsten. Griekenland blijft zich de zaken op Kreta sterk aantrekken. Het zond de Hydra naar Eetimo, wijl daar troebelen gevreesd worden en gaf den A lp helos mede, om de Christenen, die vluchten willlen, aan boord te nemen. Voor de kosten van een en ander werd een voorloopig crediet van 100.000 drachmen uitgetrokken. Drie-en-twintig vrouwen en kinderen van Muzelmannen zijn te Kisamo en Kastili ver moord. Een telegram uit Ketimo deelt mede, dat de Muzelmannen verscheidene wijken van de stad in brand hebben gestoken. Prins George van Griekenland is met een flottille van zes torpedobooten naar Kreta ver trokken om met alle middelen het ontschepen van Turksche troepen te beletten. Bij zijn vertrek werd den Prins eene ovatie gebracht door de Kretenzische partij. Hij nam hartelijk afscheid van de koninklijke familie. De Koningin bezocht gisteren den Piraeus en deelde geld uit onder de vluchtelingen van Kreta. Moet zulke onbeschaamdheid geduld worden. In eenige Belgische bladen werd het denkbeeld geopperd of men den Congo niet zou dienstbaar maken als strafkolonie. Het officieele socialistiscbe orgaan, het Volks recht, zegt dit denkbeeld goed te keuren, opdat daarheen gezonden worden alle nuttelooze en schadelijke wezenswaarvan de heele maat schappij te lijden heeft. //In de eerste plaats moeten naar de straf kolonie verbannen worden zij, die den titel dra gen van koning, koningin, prins, prinses, keizer of keizerinwant voor de maatschappij zÜn ze van geen nut. //Daarna zouden wij het geheele rechterlijke ras bjj den nek pakken, dat ons jaarlijks millioenen kosten met hen den heelen sleep van deur waarders, advocaten en de gansche bent, die ten koste van anderen leeft. //Verder zouden wij alle politic-agenten en gensdarmen derwaarts zenden, om te beletten, dat arme drommels, die van honger sterven door hen worden verhinderd, voedsel te nemen, waar zij het kunnen krijgen. //Ook zouden wij naar den Congo zenden, de zich noemende ministers van eeredienst met hun ganschen aanhang van lui, die gezegd worden den godsdienstvrede te preeken, maar enkel ten doel hebben het volk den rug te doen krom men onder het juk der slavernij. //Dan zouden wij nog daarheen zenden al de kapitalisten, want dat zijn wezens, die men met monsters kan vergelijken. //Dat heele janhagel zou in den Congo op zijn plaats zijn.// Deze taal wordt door duizenden misdeelden gelezen. Door alle mogelijke middelen wordt het gezag afgebroken. De ontevredenheid wordt steeds aangewakkerd. Door te wijzen op het slechte voorbeeld van schraap-, baatzucht en egoïsme bij regeerders en bezitters, vindt deze taal der socialisten maar al te gereeden ingang- bij het volk. En als het goede voorbeeld van opoffering en onbaatzuchtigheid, eenvoud en oprechtheid met weldra van boven komt, dan moet de vulkaan vroeg of laat losbarsten. Rn wee dan Europa Niet vóór 15, maar vóór 16 'Februari. Nog steeds zijn er Burgemeesters, die vooTtgaan tot aangifte voor plaatsing op de kiezerslijst op te roepen vóór 15 Februari en niet, zooals het dit jaar inoet, voor 16 Februari. Zoo bevat de Zutphensahe Courant van gisteren avond nog eene dergelijke onjuiste oproeping van den Bur gemeester van Zutphen, de Alkm.aarsche Courant eene van den Burgemeester van Alkmaar. Zou het niet zaak zijn, dat, voor het te laat is, door de Eegeering de burgemeesters er op gewezen werden, dat dit jaar, wegens het vallen van 14) Februari op een Zondag, ook op Maan dag 15 Februari nog gelegenheid tot aangifte gegeven moet worden? Bij herstemming van een lid van dc Tweede Kamer der Staten-Generail, in het district Hilversum (vacature Th. Ph. M a c k a y), zijn uitgebracht 2093 stemmer.. Gekozen is Jhr. Mr. .T. H. .1. (Auarles van Ufford (Chr.-Hist), met' 1069 siemmen. I)e heer A. P. E. C. Baron Van der B o r c h Van V er w o 1 d e (anti-rev.), had 1021 stem men. BUSSUM, 11 Februari. Bij dc herstemming voor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad zijn uitgebracht 358 stemmen. Ge kozen de heer C, van Norren (A. E.) roet 183 stemmen. De heer F. H. Elferink (R.K.) had er 164. DELFT, 11 Februari. Naar menschen die het weten kunnen verzekeren, denkt de Eegeering er ernstig over de kweekschool voor zeevaart van Leiden naar hier te verplaatsen, als eene kleine vergoeding vo«r het vertrek der artille rie inrichtingen. BEEMSTER, 11 Februari. Het Nuts-departc- ment alhier heeft besloten aan minvermogende ouders, die hunne zonen naar Alkmaar willen zenden om de. lessen aan de Ambachtsschool te volgen, de reiskosten te vergoeden. Reeds hebben dertien jongelingen zich aan gemeld. EDAM, 11 Februari. Langs de kust drjjft veel jjs uit de Znider- naar de Noordzee. Veel ijs blijft door wind en stroom langs de kust liggen. BUSSUM, 11 Februari. Bij herstemming tot lid van den Gemeenteraad is gekozen de heer C. Van Norren (anti-rev.), met 19 stemmen meer dan de heer F. H. Elferink (r.-k). ZAANDAM, 11 Februari. Gisteren-avond heeft de voorzitter der Haarlemsche handelsvereni ging alhier eene vergadering gehouden waarvoor ongeveer 150 neringdoenden waren uitgenoodigd, ten einde in Zaandam eene handelsvereniging te vestigen. HELDEE, 11 Februari. Tot lid van den ge meenteraad is gekozen de heer P. Kr am er (anti- re v.) met 461 stemmen. ALKMAAE, 10 Februari. De Gemeenteraad benoemde heden tot stads geneesheer den heer A. M. Conjjn, en tot geneesheer in het mannen- en vrouwen gasthuis den heer dr. .F. Broers, beiden alhier. De Eaad verleende eene subsidie van/ 250 aan de afdeeling Alkmaar der Holl. Maatsch. van landbouw voor hare aanstaande paasch- tentoonstelling van vet en fokvee. NOOKDWIJK, 10 Februari. Tot wethouder dezer gemeente is benoemd de heer G. van der We ij den. SCHIEDAM, 11 Februari. Ia eene alhier gehouden vergadering van molenaarsknechts de Vereeniging Eensgezindheid is besloten een adres te rich en tot de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, met het verzoek het gewicht der zakken maïs te brengen van 80 tot 70 kilo per zak; eén last maïs aldus wegende 2100 kilo in plaats van 2400. E1JP, 11 Februari. In deze gemeente is eene E. K. kiesvereenigiug opgericht, waarbij zich staande de vergadering 114 leden hebben aan gesloten. HEEMSTEDE, 11 Februari. Den 4en Maart c. k. zal voor deze gemeente de indeeling plaats hebben voor de militie des voormiddags te 91/2 uur op den Doelen te Haarlem. BLOEMEN DAAL, 11 Februari. Voor de vaca ture voor onderwijzer aan de openbare lagere school in deze gemeente op een salaris van f 600, hebben zich aangemeld 10 sollicitanten. Gisteren-morgen om ongeveer 9 uur is te Utrecht in een S ngelgracht nabij de Walsteen het lijk opgehaald van B. uit de Eiouwstraat, sinds Zondagavond vermist, waarnaar gisteren tevergeefs gedregd was Blijkens No. 4 van het //Weekbericht van het Bureau van Statistiek der Gemeente Amsterdam// zijn aldaar in de week van 24—30 Januari j.l. gesloten 48 huwelijken. Het sterftecijfer was 17.72, het geboortecijfer 34.60, Op het eind der week was het volgend aantal perceelen besmet metmazelen 3, roodvonk 37 diphtherites 4, typhus 1, totaal 45 perceelen. Door de marechaussee ie IToogezand is we- I gaas dronkenschap en rustverstoring in arrest gesteld een 1>4-jarige knaap. De vader van dit veelbelovend jongmensok deelde aan de politie mede, dat zijn zoontje veel misbruik van ster ken drank maakte en dan thuis zeer lastig is. Door de Vereeniging tot verschaffing van arbeid te Amerongen zijn op den Eodensteinschen berg ter ontginning ruim 9 hectaren heidegrond aangekocht. H. M. de Koningin-Begentes heeft weder eeue som van 50 geschonken voor het loods der 88-jarige Citadel verdedigers J Metz en M. S. Goudeket, en zulks naar aanleiding van iiet aan II. M. gezonden 7e jaarverslag. Het dorp Heer in Limburg leverde gisteren een treurig schouwspel op van een echtpaar, waarvan de man sinds eenigen tijd geleden zich aldaar als schoenmaker had gevestigd. Dit paar werd aangehouden op verzoek der Saksische regeering wegens bedrieglijke bankbreuk, door hen gepleegd. Hartverscheurend was bet gejammer van 3 kinderen, resp. 11, 7 en 4 jaar oud, die hunne ouders naar de gevangenis te Maastricht zagen overbrengen. Het jongste, een zuigeling nog, volgde de moeder derwaarts. Het onderzoek naar den vermoedelijken kindermoord te Axel duurt voort. Zoowel moeder als dochter werden weer in verhoor genomen. Beiden zijn echter op viije voeten gelaten. De Rechtbank te Botterdam heeft den land bouwer O., te Lekkerkerk veroordeeld tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Hij had zekeren P. Mudde toegevoegd, dat deze in de terecht zitting een valsehe eed had afgelegd. Dezer dagen vervoegde zich op een ontvan gerskantoor een boertje, met bet verzoek om hem, ten einde kiezer te kunnen worden, een paar „diplomaten// te willen geven. Blijkbaar bedoelde de man duplicaat-aanslag biljetten. Tegen betaling van 10 cent kwam hij in 't bezit van twee „diplomaten.// Goedkooper kan het toch wel niet. Tusschen Duilscbland, Nederland, België, Frankrijk, Eusland, Zweden en Noorwegen is eene overeenkomst gesloten, volgens welke geen onderdaan van de eene natie op een schip van de andere mag aanmonsteren, indien hij niet een bewijs van den Consul van zjjn land of van de marineautoriteiten kan toonen, waaruit blijkt dat geen bezwaren tegen die aanmonstering zijn. Tijdens een "telefonisch gesprek dat gisteren in Den Haag tusschen het hoofdcommissariaat en een der commissariaten van politie gevoerd werd, ondervonden de beide sprekers zulk een hevigen electriscben schok, dat de een tegen een deur werd geslingerd, terwijl de horen van het toestel brak en de ander een geruimen tijd pijn in de arm voelde. Evenals in audere gemeenten schijnen ook te Botterdam zij die in de termen vallen om het kiesrecht deelachtig te worden, voor het aanvragen daarvan terug te deinzen, uit vrees dat de ge meentelijke belastingwetgever bij hen zal aan kloppen. Naar men beweert, wijzen de tot nu toe ontvangen aanvragen op een vermeerdering van het kiezerskorps aldaar van ternauwernood 10 pCt. Door den wachtmeester der marechaussee te Eoermond is aangehouden en naar de gevan genis overgebracht een te Horn wonende 23-jarige dienstmeid, als verdacht van kinder moord. Een lijkje is achter in den tuin harer ouders in den grond begraven gevonden, Be polka. Wie heeft de polka uitgevonden Volgens de Neue Musikzeitung komt de eer toe aan een Boheemsch boerinnetje te Elbe Koste- letz, die onbewust dat zij een nieuwen dans uitvond, op een door haar geïmproviseerde melodie rondsprong en daarbij de aandacht trok van een musicus, die rythmus en wijs opschreef en naar Praag zond, waar beide weldra populair werden. Eindelijk kwamen beide ook naar Parijs en toen werd de polka een werelddans. In 1884 werd zij te Luik verboden als strijdig met de goede zeden Voor beschaving. De Negus van Abessynia laat eene Zwitsersche dame, Dr. Zürcher, als arts aan zijn Hof komen. Mej. Zürcher, die te Bern promoveerde, was in den laatsten tijd te Dresden werkzaam. Erkentelijk. Elk der zestien Parijsche jonge dames die bij de legging van den eeisten steen van den pont Alexandre III den Keizer en der keizerin van Eusland een zilveren vaas met. orchideeën hadden aangeboden, heeft thans door bemiddeling van den Eussiscben gezant te Parijs een pliotographie van het keizerlijk geziu ten geschenke ontvangen. Vijf mannen onder de sneeuw bedolven. Zater dag is in den Fluela-pas aan de zijde van de Engadin eene lawine neergestort. Er reden juist zes wagens door den pas, waarvan er vijf met de bestuurders bedolven werden. De voorste outkwam en ging hulp halen, Twee lijken wer den spoedig opgegraven, m ar hoewel tot mid dernacht zeshonderd man in de sneeuw groeven, kon men de drie anderen niet vinden. Een zware sneeuwstorm belette de voortzetting van dsn arbeid. De neergestorte sneeuwmassa was 450 meter breed en tot tien meter diep. Da geredde voerman is nu reeds driemalen aan eene la win ontsnapt. Opruiming van sneeuw. Voor bet opruimen van de sneeuw is Ie'Keulen reeds 90.000 mark uitgegeven. Dagelijks waren biertoe aan het werk 350 karren met paarden en voerlieden. Groote branden. Een lievige brand heeft in Oamdenstreet te Londen eeu groot pakhuis van de firma Meple Co. vernield en aanzienlijke schade veroorzaakt naar schatting 90,000 pst. (f 1,080,000). Een andere, noodlottiger, brand vernielde een restauiant te Manchester. Daar kwamen twee menschen en een kindje om het leven. Een man werd door de brandweer bewusteloos, maar neg levend, buiten gebracht. Men dappere jongen. Een dertienjarige schip perszoon heeft aan boord van zijns vaders schip op de Seine te Pecq, bij Parijs, zijne moeder en zjjn zusje liet leven gered. Hij werd 's morgens 6 uur wakker door liet gegil van zijn moeder wierkleeren door eene petroleum-ontploffiug bij bet aansteken van een lamp in brand waren ge raakt. Zonder een oogenblik bedenkens wierp hij de brandende vrouw in het water, waarop hij haar achterna sprong, om haar te redden. Toen zij veilig aan land was, ging hij terug op het schip om zijn zu»je in veiligheid te brengen. De moeder heeft ernstige, maar geen gevaar lijke brandwonden bekomen. De knaap zelf is ook ernstig verwond. De kloeke jongen verwierf zich reeds eene eervolle vermelding in 1894, toen hij, als tien jarige knaap, een zijner makkers uit het water redde. Een aardig sommetje. De groote bezittingen, welke prins von Turn und Taxis in Croatiè heeft, zijn volgens een blad van Eegensburg voor 7 millioen florijnen doo r een Oostenrijxsch-Hon- gaarsch consortium aangekocht. Generaal-lcindermeid. Generaal graaf Hiieeler, commandant der Duitsche troepen te Metz, had verboden de oppassers van officieren als //kinder meisjes'' te gebruiken. Onlangs ontmoette hij 's morgens vroeg een soldaat die op weg was om het dochtertje van zijn kapitein naar school te brengen. Hij zond den mannelijken //kinder meid// met eene scherpe vermaning naar huis om het werkelijke kindermeisje te roepen, en bleef zelf zoolang op het kind passen en haar tasch en trommeltje vasthouden, als ware hij de kin dermeid. Noodlottig. //Schiet mij eens dood// zei Zon dag jl. te Leipzig een knaapje tot zijn vader die bezig was een geweer te poetsen. De vader, niet anders wetende dan dat het geweer niet geladen was, legde schertsend aan, trok den haan over en het kind stortte dood neer. Een kostbare herstelling. In het vcorjaar zal men beginnen met de herstelling van het vermaarde Stadhuis te Leuven. Dat werk zal, naar men berekent, vijftien jaren duren en 1 millioen francs kosten. De Staat neemt de helft der kosten voor zij ne rekeningen de provincie draagt 1/5 bij, de rest moet de stad betalen. Hét hart, niet het hoofd brengt den mensch tot het edelste en verhevenste. Alles gelukt dengene, die de heerljjke kunst van te wachten heeft geleerd. Lijden is de wet van 't leven, Lieven is de wet van 't hart; 't Lijden kan ons ruste geven, 't Lieven baart soms bittre smart; 't Ware leven hecht er aan: Om met beiden saam te gaan. De reden. Dame: „'t Is toch treurig dat een flinke, sterke man zooals jij geen werk kan krijgen.// //Bedelaar //Ja, ziet u, die lui willen altijd een getuigschrift van mijn vorigen baas en die is al twintig jaar dood." Berisping. Student (tot zyn hospita). Wat moet dat worden, jull'rouw! Sinds vijf maarden hebt u de stof niet afgeveegd van de boeken, waarin ik studeer. Dat had hij niet verwaoht. Man: „Ik heb nog nooit een vrouw ontmoet, die zoo moeielijk is te voldoen, als jij. Er is nu letterlijk niets dat je naar den zin is.// Z ij: „Foei, Willem, hoe kan je toch zoo iets zeggen. Ik ben toch wel met jou getrouwd.// Een lastig geval. Ik weet warempel niet meer waar ik met mijn geld blijven zal Hoe zoo? Heb je dan zoo verbazend veel Dat niet, maar al m'n zakken zijn stuk Dat was haar te kras. Dame. Ben je te vreden in je nieuwen dienst, Jans? Meid. Ocb, dat wil een mevrouw zijn, en ze kan nog beter koken dan ik! HAAELEM. Hier ter stede is eene Chnste- lijke-histoxische Kiesvereemging opgericht. Naar wij vernemen neemt de uitvoer van het Wilhelmina-bronwater naar onze koloniën in den laatsten tjjd gestadig toe. Blijkens mededeelingen van de directie der Maatschappij moet dit vooral zij" toe te schrijven aan de nieuwe, hechtere afsluiting en de betere verpakking van de flesschen, Het aantal kiezers dat de liberalen alhier dachten te winnen, valt erg tegen. Op de in het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2