BIJJUENLAND. de Cnbaaosehe hoofdstad, wordt wee- gevochten, Bg een laatste samentreffen verloren, volgens Madridsehe berichten, de rebellen 43 mande Spanjaarden 2 man aan dooden en 17 aan gewonden, onder wie de aanvoerder der kolonne en een luitenant. Koloniën. Onlusten op Kreta. Een z. g. werkstaking. GEM EK GDK BEKICHTËnT Wordt vtrvslgd.) I Een telegram dat gisteren bg het De partement van Koloniën te 's Qraveohage ia ontvangen, lnidt als volgt Eergisteren van Indrapoeri naar de Kroeng Kemiroevjjand verdreven oit Bentings bezuiden Lomoedjong, liet twee dooden achter. Oozerzgds gewond een onderlniteoaDt en zeven militairen beneden dien rang. Een Amboineesch fuselier ver dronk. De N. Rott Ct, kreeg gisteren bericht, dat de naam van den gewonden onder luitenant Engfonstein luidde. De Gouverneur van Kreta is naar het Griek- sche Consnlaat te Chalepa gevlucht, waar hg beschermd wordt door de gewapende Christenen, Montenegrjjnsche gendarmes en Griekache sol daten. Eerstdaags zullen nog drie Pransche oorlogs schepen naar Kreta worden gezonden. De Ad miral Charner is reeds uit Toulon naar Kre ta gestoomd om daar zoo noodig een werkzaam deel te nemen aan de beweging. De Porte kan toch zeer guitig zijn in haar drjjven vao politiek. Immers het wanbestuur der Turksche regeering is niet schuldig aan de onlnsten op Kreta. Die onlusten zegt een Nota door de Porte aan hare Gezanten in het bui tenland, hebben hun ontstaan te danken aan de hervormings-voorstellen van de Vertegenwoor digers der Mogendheden. Zjj hebben op Kreta den tegenwoordigen toestand bot aanzijn ge geven. Een nieuwe flotille van vier torpedobooten zal prins George van Griekenland naar Kreta volgen. Geheel het land door juicht men het gedrag van den Prins toe. De grenzen van Griekenland worden versterkt en de Volksverte genwoordiging heeft 500.000 drachmen beschik baar gesteld ten behoeve van vluchtelingen uit Kreta. Door muzelmannen is het arsenaal te Chania geplunderd; met geweld namen zij daar 3000 geweren uit weg. Twee Turksche soldaten werden gedood en vijf gewond. De Kretensers schijnen vest besloten zich vrjj te vechten. In meer dan een adres is hiervan aan de Mogendheden kennis gegeven. De districts-hoofden zijn bijeengekomen, en men acht het waarschijnlijk, dat zich een Voor- loopig Bewind vormen zal. Dit Voorloopig Bewind zal vermoedelijk te Halepa worden gevestigd, waar het Griekache oorlogsschip Hydra manschappen heeft aan wal gezet tot bescherming van het Consulaat. De Turksche regeering heeft aan Griekenland ophelderingen gevraagd wegens het zenden van torpedo-booten naar de wateren van Kreta. Voleeng de laatste berichten is prins George van Griekenland in de Kretenser wateren aan gekomen en blijft er kruisen. Hg schijnt tot zending te hebben, de landing van Turksche troepeD te beletten. Een Turksch schip, dat met duizend man uit Smyrna naar Kreta was vertrokken, is moeten terugkeeren tengevolge van den tegen stand van de Mogendheden. Volgens «en telegram uit Chania aan de Times zijn de bewoners van de omliggende Mahomedaansche dorpen Kandia binnengedron gen en hebben er geplunderd en Christenen vermoord, naar men beweert geholpen door Turksche soldaten. Omgekeerd hebben de Christenen Mahomedaansche dorpen rondom Sitia (in het uiterste noordoosten) aangevallen en verwoest en sluiten Sitia zelf in. Veel Ma homedaansche vrouwen en kinderen zijn er omgebracht. De prefect van Sitia vreest dat de Mahomedanen weerwraak zullen nemen, en raamt het getal slachtoffers op driehonderd. In den omtrek van Sitia staan dertien Mahome daansche dorpen in lichterlaaie. De Mahome danen te Retimo laten de christenhuizen met dynamiet springen. Klteding voor onze officieren. Omtrent de kleeding van de officieren is bepaald, dat, in vervanging van de overjas, een manteljas met lossen mantel van donkerblauw laken zal ge dragen worden door den Inspecteur der cavalerie, de officieren van den generalen staf en die van den vetc- rinairen dienst, den commandant der bereden artillerie, de aan dien opperofficier toegevoegde //Heeft mijne moeder u ooit gesproken van de schaduw, die jaren lang mijn leven heeft verduisterd?* «Zjj heeft eenige keeren hierop gezinspeeld, meer weet ik er niet van. Wat bezit u toch een kostbaren schat in uwe moeder.* //Dat weet ik zeer goed; en toch heeft al hare liefde mij den zwaren last niet kunnen ontnemen, die loodzwaar op mij drukte.// Het bloed steeg Bruneck naar het hoofd; hij ver anderde plotseling van kltur. //Wil u hooren barones Karger, wat als een vloek op mijn leven beeft gedrukt?// «De herinnering daaraan windt u op spreek ar liever niet van, als u dit zoo zwaar valt.// //Ik zal nooit leeren, geheel onverschillig te zijn voi.r dat tijdperk van mijn leven! 't Is waar, ik sprck er zelden of nooit van. Maar wil u het nochtans hooren? Maar ik bid u, ontstel niet dadelijk bij bet eerste woord. Mij zeiven beeft dit woord geen nacht rustig la ten slapen, het heeft mij gemarteld en gepij nigd: //Moordenaar, moordenaar!// klonk het wakend in mijn oor, en het dreef mij van mijne legerstede rusteloos naar buiten, door bosch en veld! Bnsteloos ja En nu verbleekt ook u bij 't hooren van dit woord u zal deze hand niet meer willen aanraken, omdat zij menschen- bloed beeft doen stroomen. U zal het Kains- teeken op mijn voorhoofd zoeken!* //Kwel u niet met u zeiven te beschuldigen." Manon was opgestaan. «Ik weet niet wat u mij zult vertellen, noch wat ik zal moeten be schouwen, achter het voorhangsel, dat u zoo officieren en de officieren, toegevoegd aan den inspecteur van de artillerie. Het is den officie ren, die tot het dragen van een manteljas met lossen mantel gerechtigd zjju, toegestaan die kle dingstukken te doen vervaardigen van z. g. waterdichte stof van de voorgeschreven kleur. Verder is nader bepaald, dat de overjas voor officieren van de jagers vervaardigd moet zijn van groen laken. Voor de tegenwoordige jager officieren is deze bepaling bindend op 1 Mei '99. De schadeloosstelling voor uniform-verande ring wordt voor de jager-officieren verhoogd met 1' 50. PURMEREN D, 13 Februari. De afdeeling Wijde-Wormer van denNederlandschen Roeren- bond heeft alhier eene vergadering gehouden, ook niet leden hadden toegang. Ongeveer hon derd personen woonden deze vergadering bij, die geleid werd door den viee-voorzitter, den heer J. Zuurbier, te Beemster, die breed voerig het doel van den Bond hesprak. Eenige toehoorders traden als lid toe. GOORN, (N H.) 13 FebruariIn deze ge meente is eene R. K. Kiesvereeniging opgericht. ALKMAAR, 13 Februari. De Raad dezer gemeente, heeft besloten een subsidie van f 350 te verleenen voor de hier te houden Paasch- tentoonstelling. NOORDW1JK, 1B Februari. Woensdag-avond was het druk in de straten van ons dorp. Het fanfarekorps St. Jeroen, bracht eene sere nade aan onzen burgemeester .Ihr. JUu»r- les van Ufl'ord, bg gelegenheid van zijne verkiezing tot lid der Tweede Kamer in het district Hilversum De heer Quarles dankte met eenige har telijke woorden voor deze ovatie en uitte den wensch, nog zeer veel te kannen tot stand brengen voor de gemeente Noordwijk, welke hem dierbaar was Vervolgens werden nog een viertal muziek nummers uitgevoerd, en daarnu werd besloten met het -/Wien Neêrlandsch bloed// en «Lang zal hg leven*. Eene groote menigte gaf hare instemming te kennen met dit huldebetoon den burgervader gebracht. ZANDVOORT, 12 Februari. Het aantal ver richte vaccinatiën in 1896 bedroeg 47 Gevac cineerd werden 4 kinderen beneden het jaar, 89 kinderen van 1 tot 3 jaar en 4 kinderen van 3 tot 6 jaar. IJ MUIDEN, 12 Februari De vraag van de vereeniging Hulp en Bijeland» om eene vrij willige bijdrage van de ingezetenen is met suc ces bekroond. De Vereeniging kan nü haar werk, tot reiniging der straten voortzetten. ENKHUIZEN, 12 Februari. De Zuiderzee is hier, zoover het oog reikt, open. //Wij lezen in De Tijd Door het hoofdbe stuur van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafenbond is gisteren een manifest verspreid, waarin werd meêgedeeld, dat een werkstaking was uitgebroken bij de firma Küppers, te Haarlem. Een later bericht meldt, dat ae heer Küppers het geschil heeft weten uit den weg te ruimen, zoodat ook de uitgave van de N. Haarl. Ct. niet gestoord is.// In de Nieuwe Rott. Courant van gisteren morgen //Door het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond is heden een manifest verspreid, waarin medegedeeld wordt, dat een werkstaking is uitgebroken bij de firma Kueppers te Haarlem.* In dezelfde Courant van gisteren-avond //Men meldt ons uit Haarlem omtrent de werkstaking bg den heer Küppers, waar de Nieuwe Haarlemsche Couraut wordt gedrukt en uitgegeven, dat de eischen waren: verhoogiug van loon, vermindering van werkuren en ver- bel ering van materiaal. Die eischen werden ingewilligd en het blad kon op tjjd verschijnen.* In het Haarlem'11 Dagblad //Door het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond is Donderdag een manifest verspreid, waarin meegedeeld wordt, dat een werkstaking is uitgebroken bij de firma Küppers te Haarlem. Naar wij vernemen is echter dicnzelfdcn dag nog het werk hervat, daar de eischen der stakenden zijn ingewilligd.* In het Nieuws vjd Dag «Te Haarlem is eerst Maandag en daarna Dinsdag eene werkstaking uitgebroken onder de letterzetters van de Nieuwe Haarlemsche Courant. De uitgever, die Maandag nog buitens even voor rngne oogen een weinig hebt opge licht; doch reeds nu verklaar ik u dat mij niets van de meening kan afbrengen, dat bet enkel een ongeluk was, dat u gei rotten had; hoe het ook zg, u zijt geen moordenaar, het is niet waar, u zondigt tegen u zeiven. «En daarom is het toch een moord, al had ik er de bedoeling niet toe, al deden bijzon dere omstandigheden, of het ongeluk, gelijk u zegt, den boog strakker tespannen zijn en al was dit ongeluk de dood eens menschen. Zet u nog een oogenblik, barones Manon, ik zal spoedig teneinde zijn met mjjne lijdensgeschie denis.* Hij geleidde Manon terug naar den boomstam en nam zelf zijne vroegere plaats weer in. Het is nu juist twintig jaar geleden, dat ik als levenslusiig student alle mensuren bezocht, en alle kloppartijen bg woonde, ja de meest uitgelatene van allen was. Ik had een studiegenoot, een bleeken stillen jongen, die onze wilde streken niet meemaakte, maar ver zoenend en waai schuwend tusschenbeide trad, als onze overmoed te ver dreigde te gaan. Wij noemden hem den zachtmoedigen Hendrik, dezen goeden stillen jongen, die zelfs dan nog niet boos werd, als onze plagergen alle perken te buiten gingen. Op hem zelf kon men niet boos worden, omdat hg er geene aanleiding toe gaf. Ik behandelde hem met meer achting se dert ik vernomen had dat hij de zoon van arme ouders en de oudste broer was van vele jongere kinderen, die hem als hunnen toekom st igen kostwinner beschouwden, hierdoor wist ik ook, dat hg dikwijls niet een9 een stuk brood had, om zijn honger te stillen. Het scheen huid* was wist. bij zijn terugkeer de zaak in het reine te brengen, zoodat de uitgaaf van de Courant niet gestoord werd.* In de Maasbode «Te Haarlem is eerst Maandag en daarna Dinsdag eene werkstaking uitgebroken onder de letterzetters van de Nieuwe Haarl. Ct,. De uitgever, die Maandag nog buitenslands was, wist bij zijn terugkeer de zaak in het reine te brengen, zoodat. de uitgaaf van de courant niet gestoord werd.// En wat valt op dat alles te zeggen Wij zwegen over het onaangename, wat, ons, bepaald onverdiend, is wedervaren. Nu echter de groote klok wordt geluid, liet. volgende Als gevolg van een g. Manifest» van 'net Hoofdbestuur van den Algemeenen Neder landschen Typografenbond zijn bovenstaande berichten de wereld ingezonden zonder dat bij ons informatie is genomen van hetgeen heeft plaats gevonden. Het is bepaald bespottelijk zooals de Nieuwe Itott. Couraut zegt, dat verbetering van materiaal geëischt werd, daar onze drukkerij geheel en al naar de eischen des tijds is inge richt. De berichtgever kan daar zijn bedoeUngtn mee hebben, maar dat het Haarlem's Dagblad, zegt., dat de eischen der werkstakers zijn inge willigd is een pertinente onwaarheid. Dins dag is door de zetters ook door de «takers rustig doorgewerkt. l)e staking had plaats Maandag van 25 en Woensdag den gebeelen dag na 3 uur. Ook het Nieuws v. d. Dag spreekt zeer onjuist van Dinsdag. Eenzelfde vergissing begaat De Maasbode. De eischen (der vijf werkstakers zijn bij afwezigheid van den hoofd-redacteur en uit gever der Nieuwe Haarl Courant, tijdens zijn kortstondig verblijf in het Buitenland, niet ingewilligd. De zoons van den heer W. Küppers konden noch mochten daaraan voldoen, en willigden ook niets in. Bg onmiddellijke terugkomst van den heer K üppers, werd de tijdens zijn afwezigheid opgeworpen quaestie, waartoe niet de minste rede bestond, geschikt. I)e eerste viool die het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Typografen bond in deze zaak heeft gespeeld, laten wij liefst buiten bespreking, te meer nu zij, die een oogenblikkelijk in verzet kwamen, het ver spreide z. g. Manifest hebben afgekeurd. Uit Haarlem wordt aan de Nieuwe Rotler- damsche Courant geschreven: Chantage. Kort na het overlijden van den heer D. W. Kievits in bet gesticht Meerenberg werd op eenige avonden op de straten alhier een strooibiljet te koop aangeboden, waarvan de inhoud was een open brief aan de Tweede Kamer der Stat,en-Generaal, afkomstig van de redactie van het weekblad Reoht en Plicht, in welken brief werd aangedrongen op lijkopgra- ving en onderzoek naar den dood van den heer K. Of de publiceering van den brief was eene zuivere uiting van belangstelling alleen, dan wel een handelsquaestie, waarbij papier, druk kosten en colportage zoo voordeel ig mogelijk werden geëxploiteerd, behoeft geen vraag te blgven, nu bekend is geworden dat iemand die het meest bij het genoemde blad geïnte resseerd schijnt te zijn, aan mevr. de wed. Kievits in een aan haar gericht schreven dd. 8 Februari voorstelt, het restant van de oplaag der strooibiljetten, 3500 stuks liefst, over te nemen voor f 50. Het schrijven bevat o, m. deze zinsnede: «Mijn voornemen was urn de 2500 biljetten welke ik nog over heb, weer opnieuw te laten rondventen, maar ik hoorde van mijne loopers dat u daar zeer boos om was, alhoewel ik nooit eene dame iets weiger, ben ik op gebied van zaken doof voor alle verzoeken, doch daar ik eene dame niet gaarne leed doe, stel ik u voor die biljetten van mg over te nemen. Geeft u aan brenger dezes uw geëerd antwoord mede. Besluit u dezelve over te nemen, dan zal ik ze zenden met kwitantie er bg, waarin ik ver klaar geen nieuwe meer te laten drukken./' Dat mevrouw K. geen antwoord gaf, doch wel haar advocaat raadpleegde, behoeft wel niet gezegd. De Arnst Ct. merkt zeer terecht op: Er ligt iets grappigs in dagelgks te lezen, hoe nu hier dan daar van «vooruitstrevende// en van radicale zijde de mensclien met de elec torale zweep naar het stadhuis gejaagd wor den, om toch vooral zich voor de kiezerslijsten aan te geven. Die drijfjacht veronderstelt bij de menigte een onverschilligheid, die geprik keld moet, worden, omdat zij anders haar recht zou laten liggen. Van «vooruitstrevende// en radicale zijde wordt dus niet met woor- dat de uood zjjne jeugdige vroolgkheid on derdrukte, zelfs bij drinkgelagen, als de wijn ons allen verhitte, bleef hij stil en gelaten. En toch kwam er een dag, dat ik hevig vertoornd werd op hem. Ik had een kleinen twist^gehad met een anderen student; in onze opgewondenheid let ten wij niet bijzonder op de woorJen; ik had den student beleedigd eu hij mij. Het einde was eene uitdaging van heide kanten. De zaak dreigde ernstig te worden, omdat we beiden in onzen toorn volhardden. De zachtmoedige Hendrik stelde alles ia het werk, om eene verzoening tot stand te brengen, maar hy stiet op hevigen tegenstand, geen van ons beiden wilde toegeven, het gekrenkte eergevoel gcKienkt door een paar onbeduidende woorden eischte bloedige wraak. Toen ze,ide de zacht moedige Hendrik met zijn gewonen glimlach: «Ge zult niet vechten, ik wil het niet.// «Dat zult gjj niet verhinderen,//antwoordde ik toornig. «Ik zal beproeven het te verhinderen, al zou ik met jou moeten vechten,// hernam lig «Gg! gij, daartoe ben je veel te laf!"— ik weet niet, hoe ik tot deze woorden kwam, maar God weer, dat ik den goeden Hendrik niet wilde beleedigen, maar de woorden wa ren gesproken. Hg werd zeer bleek. «Neem dat woord terug,// zeida hg, en ook de anderen bestormden mg, dat ik het zou doen, wel licht had ik aan hun verlangen voldaan, maar hy had een landsman bij het korps, zij wa - ren beiden van Dantzig, echter giogen ze niet veel samen om, want Jorge Von Seefeld was een opgeblazen jonker, die den armen Hendrik den, maar metterdaad erkeud, dat de zucht naar eeu stembijef, feitelijk niet zoo machtig is als dat. destijds wel voorgesteld is. Toen heette het: I n naam van liet volk, doe open de poort! Doe 't gauw, of de boel gaat kapot. En nu is de poort open en er gaat niets kapot, want er is althans aan ons Stadhuis hier geen gedrang, en het electorale zweepje van hen, die vroeger dut lied zongen, drijft de lauwen en trageu, om het lied van vroeger niit t.ot eene al te openlijke bespotting te maken! In den Noorder-lJ polder is aan 115 hoof den van behoeftige huisgezinnen eene ruime uitdeeling van levensmiddelen en brandstollen gedaan. Eene tweede uitdeeling zal spoedig vol gen. Milde bijdragen waren daartoe door de be woners en liet wees en armbestuur verstrekt. Bij liet invullen der kiezerslijsten is het vol doende zijn inkomen zoo hoog op te geven als voor de plaats der inwoning vereischt wordt, alleen met dat geëischt bedrag te noemen kan men volstaan. Een ly-jaiige jongen te Bolsward, die des avonds met een sneeuwbal het glas van een brandende gaslantaarn heeft ingegooid, is door de Rechtbank te Leeuwarden, wegens vernie ling, veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf. Zekere J. Koeman te Edam, die met een mes naar den Burgemeester en naar de politie heeft gestoken, zal voor dat feit terechtstaan ter openbare terechtzitting te Haarlem. Officieel is de opening van de stoomtramlijn Haarlem-Beverwijk-Alkmaar thans vastgesteld op Zondag 14 Februari a. s. Reeds een paar dagen ondernam men verscheidene proeftrei - nen, waarvoor de biljetten gratis verkrijgbaar waren gesteld en waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Gisteren hadden zich voor de Amsterdamsche Rechtbank 37 persoMen te verantwoorden, die hunne honden niet voor de belasting hadden opgegeven. Het O. M. eischte voor ieder f 5 boete. ïe Weert heeft zich een allertreurigst ge val voorgedaan. Een student in het pensionaat «St. Louis," had ee i onbeduidend zweertje of puistje op zyn wang, hetwelk hij met een pennemesje afkraste, waarmee hg even te v ren een gekleurd potlood had /angescherpt of waaraan misschien ook, volgens sommigen een weinig inkt gezeten had. Al spoedig be gon zijn hoofd op te zwellen en wel zoo schielijk, dat de onmiddellgk ingeroepen ge- neesheeren de ontstane bloedvergiftiging niet meer in haar v ortgaug wisten te stuiten, en de knaap na een smartelijk lijden den volgen den dag bezweken is. In de gemeente Sloten (N. H.) zijn bij enkele veehouders schapen door honden aangevallen en verscheurd. Een drietal agenten van politie hebben gis teren op de pondenbotennarkt te Zwolle van verschillende boeren en boerinnen de te koop gestelde stukken boter nagewogen. Tegen een viertal, wier stukken boter (19 stuks) elk van 1 tot 3 gram te licht waren, is proces-verbaal opgemaakt Wanneer deze weder met te lichte boter ter markt komen, zullen hunne namen en woonplaatsen worden vermeld. Door den kantonrechter te Harlingeu is een zaak beslist, die al langen tijd hangende was. j Een bakker te Franeker had aan een boer in de nabijheid van die stad een paar I verkocht, ouder voorwaarde dat hij het zou terugnemen als het niet beviel, In het gebruik nu viel bet beest tegen en de boer bracht het dus terug, doch de verkooper weigerde het paard weder te ontvangen. De boer liet het nu achter i ij een kastelein, waar het bijna 8 maanden met onverklaarbare onverschilligheid zjju kost genoot op kosten van ongelijk Eischer was de verkooper 15. Boersma, doch hem werd zijn eisch outzegd, zoodat hij het paard moest terugnemen. Te Vlaardingen heeft zich weer een geval ran bloedvergiftiging voorgedaan. De officier van justitie heeft aldaar een onderzoek inge steld naar het plotseling overigden eener vrouw die tengevolge van een splinter in den arm. onder genee kumdige behandeling was, doch z eh door iemand had laten verlokken om een pleister op de wond te leggen, waardoor nnar men zegt, bloedrergi tiging is ontstaan. Gisteren zou eene operatie plaats hebben. De Gelderland zit nog stee ls aan den grond. 11e sleepbooten VlaardingenRotterdam en Wodan hebben gisteren avond getracht het stoom schip vlotte brengen, doch dit is nog niet gelukt. met den nek aanzag, doch ditmaal koos hg partij voor hem. Ik geloof, dat het hoofdzake lijk de hoogmoedige woorden en den uitda- genden aard van dezen ingebeelden mensch, de oorzaak waren, dat ik de gevorderde verkla ring niet wilde afleggen. Hoe het ook zij, ik volhardde in mijne hardnekkigheid en werd door hei brutale optreden van Jörge Von See feld nog toorniger. De zachtmoedige Hendrik wilde mij niet uitdagen, hij kende mij veel beter dan de anderen en meende, dat, als mijn toorn bekoeld was, ik wel vauzelf tot hem zou komen, en waarlijk, hg had geen ongelijk." «Maar Jörge liet niet na: hij dreigde met Hendriks ontslag uit het corps als hg me niet zgne getuigen stuurde eindelijk gaf hij toe, de arme Hendrik, gedwongen van alle kanten, men wilde mij eene les geven, mgn overmoed zou niet zegevieren! Jörge Von Seefeld was ziju secondant. Wij bepaalden de plaats, den tijd en de wapens. Op eenen koelen herfstmorgen ontmoetten wij elkander achter een boscbje. De onpartgdigen deden een laat9te poging tot verzoening, ik weigerde beslist, maar opvallend genoeg, ik meende, dat ik door het bewuste duel den verwaanden jon ker kon treffen, die zoozeer op zijn landsman schap stond. Nooit zal "ik Hendriks treurigen en verwijtenden blik vergeten, toen hij mijne kalsslarige weigering vernam; hg scheen nog altijd op een verzoening gehoopt te hebben. Hij was zeer bleek, toen hij het pistool in de hand nam en keek mij smeekend aan. Bij zijn aanblik verdween alle toorn uit mijn hart, tegenover mij stond een onkundig tegen- Du h. Rred. Courant, deelt hel navolgend geval mede, dat zich te Prinleakage heeft voor gedaan. Mevrouw L., des avonds ll uur nog rustig bezig in hare huiskamer, terwijl de meid reeds naar bed was, hoorde de kat, ia de keu ken, miauwen. Denkende dat poes verlangde naar een open-lucht-meeting, giug mevrouw naar de keuken, en zag daar tot hare verba zing het raam open, en tot haar schrik twee hurkende kerels er onder. Zij behield hare tegenwoordigheid van geest, liet bedaard de poes uit en ging naar binnen. Zachtkens wekte zij de meid, die dooi de voordeur het huis verliet, en een buurman waarschuwde, die op zijne bsurt de politie liet roepen. Intusschen ging mevrouw weer even kalm de kat inlatea, overtuigde zich dat, de kerels er nog zaten,als muisjes zoo stil en toeu de politie do r de opengelaten voir- deur vergezeld door buurman met een geladen geweer, was binnengekomen, wees zij bedaard de kerels aan, die werden gearresteerd. Gisteren werd uit de gevangenis te Roermond gehaald en ter confrontatie naar Gemert (N.-B.) overgebracht de landbouwer W. Z:, wonende te Gemert, die van moord, op zijne vrouw ge pleegd, verdacht wordt. Met bewoners van het dorp Hoorn op Texel is eene onderhandeling gevoerd om voor f1600. den ge.stranden visehlogger Plu na. af te brengen. Volgens sommigen zou men tot dien prij* hebben gecontracteerd. De heeren Jhr. Mr. Schorer, vice-Presideiit van den Raad vau State; Mr. Gleiohman, Voorzitter der Tweede Kamer, en Mevr. Gleïchman; Mr. Fock, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland en Mevr. Foek; Mr. Roest Burgemeester van 's-Gravenhage en Mevr. Roest hebben eergisteren ten Hove het mid dagmaal gebruikt. In het Merwede kanaal is drijvende ge vonden, het lgk van den artillerist N. te Utrecht, sedert 15 December bij zijn korps te Utrecht vermist Een achttal dames t« Leeuwarden deelen in de L. C. mede, dat zjj voornemens zjju eene poging te «agen den nachtarbeid vaa bakkers daar ter stede afgesebaft te krijgen. Zij zullen aan de huismoeders lijsten a nbieden waarop deze door haar handteekeniug te plaat sen verklaren het brood zoo noodig latar op den dag te willen ontvangen. «Moge het zoo openbaar worden, zeggen de bedoelde dames, dat bij alle verschil van star.d de Leeuwarder vrouwen samenstemmen in dit gevoelen. Wij wensch en geen genot, waardoor ia tal van gezinnen de levenslast verzwaard, der gezondheid schade berokkend en de gezelligheid verdreven wordt.// Zou 't waar zijn Volgens The Electrician zou een Engelsch officier onlangs te Panj, in Britsch-Indië, een telephoonlijn ontdekt hebben welke twee Hindoesche tempels op 1500 meter afstand van elkaar verbond en die 2000 jaren oud zou wezen. Als dat waar ia maar we deelen het on der alle mogelgke voorbehoud mede zou er aan onze telephoon niets moderns zjin, dan al leen de hooge palen en de juffrouwen. Paardenvleesch. In Berlijn wordt binnenkort in een der groote eethuizen een reusachtig paardenmaal gehouden. Dat wil zeggen meer dan 200 personen zullen smullen aan het vleesch van een veulen dat daarvoor is gemest. Men hoopt aldus het gebruik van paardenvleesch te bevorderen. Een Schoolguaestie in Engeland. De Roomscbe geestelijkheid van Manitoba heeft definitief be slist, dat de Roomsehen het vei gelijk in de school- quaestie niet kunnen aannemen. De Roomschen doen nu van openbare scholen in hun geest af- staud en openen particuliere scholen. Ook een R. K. normaalschool wordt opgericht. Er wordt ruim geld voor opgebracht; de geestelijkheid te Rome heeft 2000 dollars geionden. De bevolking der wereld. De bevolking der wereld wordt berekend op 1450 millioer.. Van deze zga,volgens een onlangs verschenen statis tiek, 300 millioen katholieken, 125 millioen leden van schismatieke kerken, 125 milliosn protestanten, 175 millioen Capucianisten en Mahomedanen, 150 millioen Budhisten en Jains, 100 millioen Hindoes en Sikhs, 100 millioen fetischisten en duivelaanbidders, 18 millioen Shintoisten en 7 millioen jodeD. Men ziet dus dat eeu vijfde bevolking der wereld katholieken zijn. Overleden. Op de terugreis uit Oost-Indië naar hel vaderland, is de kapitein K. A. Vos- rnaer te Port-Said overleden. stander, welllicht hield hy het moordtuig voor den eersten keer in zijne hand, terwijl ik een geroutineerd schutter was; ik dacht er geen oogenblik aan, om op hem te schieten, wel licht had ik mg verheugd als hij me een ferme sshram gegeven bad, want ik verdiende zulks. Ik nam mij voor, dadeljjk nadat wjj onze wapens hadden afgeschoten, naar hem toe te gaan, en hem vergiffenis te vragen. De vrien den hadden reeds lang oen twee drie geteld en nog altijd stonden wjj tegenover elkander met de wapens in de hand. Daar weerklonk plotseling een schot. Hendrik had in de lucht geschoten, wierp het pistool ver weg en ging weer rustig op zgue plaats staan. «Km leraohtig* riep de jonker toornig, en stierde mij een woedenden blik toe. Mgn woede was reeds lang bekoeld, dien goeden jongen kon ik geen kwaad doen, maar een ondeugende gedachte voer door mijn brein. De goede Hendrik droeg in de linkerwang een leeljjk merkteeken, in den vorm van een grjjze muis, wij hadden reeds dikwijls getracht hem te overreden, dat hij het leelijke dier door een operatie zou laten verwijderen, hg had daar echter steeds mee gelachen, «hij hoopte//, zeide hg, «dat hij eenmaal lang» an deren weg daarvan zou bevrijd worden.//

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2