B I N N K N L A N D. tlian aisoh. Eeuige achten het jzelfs uiets te veel voor de scbaadelyke bejegening, metterdaad en in de pers den Boeren aan gedaan, en de Westminster Gazette acht het volkomen billijk, dat millionnairs met hnn «finaneieele eenheid,» meteen miliioen dus, betalen. Duitsohland. Turkije. Oe Porte heeft een ultimatum aan Grie kenland gezonden, waarin dit land wordt gesommeerd binnen drie dagen zyn troepen van Kreta terug te trekken wanneer zulks niet gesohiedt, zullen de Turksche troepen Griekenland binnenrukken. Aanhoudend worden troepen naar de Griek che grenzen gezonden. De Otomani- scbe Bank geeft de hooguoodigej voor schotten. Servië. De Regeering te Belgrado schjjnt het Servische leger te willen gereed honden. Zy heeft de Serviërs die buitenslands verblgf honden, opgeroepen. Ook de Servische stadenten, die te Mflnchen de academie bezoeken, hebben bevel ontvangen om bin nen acht dagen naar hun vaderland terng te koeren. België. Door het breken van electrische gelei- dingsdraden die op de hoofden van twee paarden neerkwamen bespannen voor een meubelwagen, vielen de arme dieren als door den bliksem getroffen dood neder. In bet barean van de talephoon, kregen verscheidene juffrouwen aan de toestellen werkzaam hevige schokken, zy staakten den dienst, totdat het gevaar voorbjj was. Schrikwekkend neemt in het land der Balgen het aantal krankzinnigen toe. Al de gekkenhuizen zitten vol en drie nieuwe gestichten werden dezer dagen weder geopend. Onlusten op Ereta. GEMENGDE BERICHTEN. Een langdurig proces. Ongelukken. Branden. Voor geest en hart. Allerlei. Het is bekend, dat kaarteniegsters en waarzegster» in Bjrliju, de Stadt der Intel ligent, goede zaken maken. Ondanks de paragraaf, in het Proisische wetboek van straf tegen bedriegerg, bijjkt het niet doen- Igk dit ras nit te roeien. Hit groeit steeds aan. Het bjjgeloof woekert daar het meest, waar het godsdienstige totaal ontbreekt, ofschoon nu en dan de waarzegsters veroor deeld worden endaideljjk aan het iicht komt, dat de heele waarzeggerij uit de kaart, koffiedik, gegoten lood, enz. niets dan zwe delarjj is. Merkwaardig io een vonnis van een schepenstoel te Berljjo in deze soort van zaken. Eene kaartenlegster had eeue vrouw door voorzeggingen omtrent haien man, die door de profetes van ontronw werd aau- geklaagd, en betrekkeljjk haren af<vezigen zoon, die terngkeeren moest, maar niet kwam, ongelakkig gemaakt eu afgezet. In eerBte instantie werd de waarzegster ver oordeeld, inde tweede echter vygesprokeu, raad eens lezer waarom op groud, dat dn waarzegster zelve vatt geloofdt aan de onfeilbaarheid van hare zwarte kunst, die nu en in honderden gevallen Diet steekhoudend was gebleken. Zondag hebben de Admiraals der vereenigde vloten in de wateren van Kreta den bevelhebber dar Grieksobe troepen doen aanzeggen, dat hjj zich moest onthouden om verder in het binnenland door te dringen. Toen echter in den loop van den dag de Christenen in vereeniging met de Grieken hun tocht en aanvallen op de Turken voortzetten en een hevig geweervuur werd ge hoord, begonnen de vereenigde vloten het kamp der Christenen te bombardeeren. In de gevechten die de Grieken op Kreta leverden, zijn drie hunner olïicieron en een aantal minderen gesneuveld. Duitichland heeft de Mogendheden voorge steld te onderhandelen over de toekomst van Kreta, mits toewijzing aan Griekenland worde uitgesloten, daar zulks in strijd is met het volkenrecht en 't welk een gevaar zou schep pen voor de volken in den Balkan. Voorts eischt üuitschland, dat aan de, mot het volken recht in strjjd zijnde Grieksche bezetting van Kreta, die een toenemend krijgsgevaar oplevert, een einffo worde gemaakt. Duitsohland vooral en ook de overige Mo gendheden verzetten zich tegen het in bezit honden van Kreta door de Grieken. Het Berliner Tageblatt verneemt in verband hiermede, dat Griekenland zijn troepen onmid dellijk van Kreta zal terugtrekken, als het de zekerheid heeft, dat het eiland niet weder onder rechtstreeksch beheer van Turkije zal komen. In strjj I hiermede is het bericht uit Athene, waariu gemeld wordt: De Koning heeft ver klaard de annexatie van Kreta te zullen door zetten, ondanks den dwarg van Europa// en ook hst bericht uit Konstantinopel, waarii, wordt gezegd, dat er mogelijkheid bestaat op een overeenkomst tusscben Turkije en Grieken land betreffende Kreta, buiten de Mogendheden om. Het is echter de vraag, in hoeverre deze berichten juist zijn. Zeker is thans de zaak op een punt gekomen, dat dicht bij de oplos sing gelegen is. Bjj het bombardement van de vloten der Mogendheden op de Christenen, loste een En gelsch oorlogsschip het eerste sehot. In hei geheel werden veertig schotens gelost, zonder dat er dooden vielen. Eu toen door de Christenen uit Akrotiri een aanval op Hale pa werd gedaan, werd opnieuw gedurende vijf-en-twintig minuten van de eska ders op hen geschoten. Een Engelsehe oorlogsbodem loste het eerste schot op de Christenen, die zich verzetten tegen het wanbestuur van den Grooteu Turk. De knal van dit sehot zal naklinken in het Engelsehe Parlement. Het kanon, waaruit het gelost werd zal een vreeselijk wapen worden in handen vau de leiders der oppositie. Deze berichten zullen in Europa eu vooral in Engeland, een ongnnstigen indruk maken. Gnekeuland komt voor een moeielijk geval te staan, maar dat komt er van als men durft terwijl zg die machtig zijn slapen en tyd hebben nu de Mogendheden hst cans zijn, om aan Ita lië op te dragen Kreta te besturen en er de orde en rust te herstellen, totdat het eiland hervormd zal zijn in een zelfstandig vorstendom. Ter beurze te Berlijn ging gisteren het ge rucht, dat de Mogendheden eenstemmig waren om een ultimatum, te zenden aan Griekenland. In Konstantiuopel haerscht een verschrikke lijke spanning. De mi ml op de bevolkiog vau vijftien Turksche dorpen in de omstreken van Sitia, waarbij ongeveer 2500 personen om het leven kwameu, heefi de Turksche bevolking tot opwinding gebracht. l)e bewapening wordt voortgezet. De Sultan zal een voorschot geven uit zijo particuliere kas, om de Redifl's te mobili.eeren. Acht pantsersche pen worden gewapend om naar alle Grieksche wateren te vertrekken, bemanning, levensmidde len en krijgsvoorraad worden ingescheept. De torpedobooten hebben reeds bevel gekregen om te vertrekken. Honderdtwintig bataljons der reserve zijn onder de wapenen geroepen. Het materieel der ambulances wordt in gereedheid gebracht. De strijd in het Oosten is op Kreta begonnen en de Groote Mogendheden zullen met al hun diplomatenspel, en onderling mistrouwen liet gevaar van oorlog niet meer kunnen beletten. Een warboel In de meeste plaatsen waar de socialisten het gezag in handen hebben ge kregen, ziet het er zeer droevig uit. Ze zijn goed om een warboel te schf-ppen. Werksta kingen organiseeren, de werknemers tegen de werkgevers in het harnas jagen, en dergelijke dingen meer is hun werk. Zoodra ze kunnen razen en tieren zijn ze in hun element, maar oidelijk de zaken regelen, daar hebben ze een broertje aan dood. Een der groote Belgische steden Seraing, bekend door zijn socialistisch gemeentebestuur, geeft ons het bewijs van de verwarde toestan den, die onder een socialistisch bestuur geboren worden. De aldaar door de socialisten ge kozen afgevaardigde, een volboed socialist, is als //afvallige// uit zijp. partij gestooteo, omdat hjj niet dea grooten industrieelen alleen hooge belastingen wilde opleggen. De stedelijke begrootirg vo r het jaar 1897 is nog steeds niet gereed, wijl er groote verdeeldheid io den Gemeenteraad heerscht. De Belgische Regeering heeft nu een lid van de Provinciale Staten naar Seraing gestuurd, om den financiuelen toesta' d der stad in het reine te brengen. De stadsarbeiders dragen wel op stadskosten roode mutsen, maar intusschen wachten zij reeds eenige weken op hun weekloon, daar de kas uitgeput is, en zjj dreigen met staking. De stadsschool- opzichter heeft wegens beleediging van een schoolhoofd 14 dagen gezeten Zaterdag trad Mr. B a h 1 m a n n, lid van de Tweede Kamer als spreker op voor de leden der Handelsreizigers-Vereeniging N-Brabant te Til burg. Met een beroep op art. 86 der grondwet beantwoordde spreker na eene korte inleiding de vraag of de Katholieke Kamerleden wel het recht hadden een program uit te vaardigen, daarbij wijzende op Duitsohland, waar liet katho lieke Centrum nooit anders is opgetreden. Ver volgens behandelde spreker de voornaamste pun ten van het katholieke program en spoorde ten slotte tot eendrachtige samenwerking bij de aanstaande verkiezingen aan. ZANDVOORT, 21 Februari. In de Raadsver gadering van *3 Februari e.k. zal in openbare Raadsvergadering onder meer worden behandeld eene nieuwe politie-verordening en eene veror dening tot heffing van een recht voor het staan van paarden en ezels ter verhuring op het strand. BENNEBROEK, 21 Februari. In deze gemeen te hebben allen die in de termen vielep om kiezer te worden zich daartoe aangemeld Het getal kiezers zal nu p. m. 100 man zijn. ENKHUIZEN, 21 Februari. De Zuiderzee is geht el vrij van jjs, dat door den storm van de W'stkust ia afgedreven. Zoo ver men alhier kan zien is in zee geen ijs meer te bespeuren. Ook het jjs in de Gouwzee is verdwenen, zoodat het verkeer met Marken weer op de gewone wijze, nl per botter, plaats grijpt. LELDEN, 21 Februari. De Controleur der Stads-Bank van Leening alhier is in arrest genomen. Hij wordt verdacht van panden uit de Bank te hebben genomen en verkocht. GOUDA, 21 Februari. De Gemeenteraad heeft met 10 tegen 7 stemmen verworpen een voor stel om het bestaande vaste uur, 8 uur's mor gens, voor den aanvaDg der wekelijksche kaas markt af te schaffen en het begin dier markt weder geheel vrij te laten. HEEMSTEDE, 21 Februari De harddrave rijen en wedrennen divanwege de vereeniging //Het oude Slot" den 2den Faaschdag op haar baan onder Heemstede zouden gehouden worden kunnen niet doorgaan, omdat Burg. en Weth. van Heemstede wegens de Zondagswet bezwaar, maken hunua toestemming voor dien dag ta ge vea HEEMSKERK, 21 Februari. Tn deze gemeente is eene pretestantsche kiesvereeniging opgericht. Tot bestuursleden werder. gekozenF. van de Floeg, J. v. Putten, P. J. v. d. Ploeg, VI. Kleijn, N. v. d, SI u ijs en .1. Sc hoe hu ijs OUDDORP, 21 Februari. Het volgende geval heeft zich alhier voorgedaan. Eenige inwonende zonen vervoegden zich op het raadhuis ten einde als loonkiezers te worden ingeschreven. Voor kost en inwoning wordt voor deze gemeente volgens de wet 200 gulden gerekend en nu verkeerden zij in de raeening dat, met i ubegrip van kleeding zij recht hadden op de kiezerslijst geplaatst te worden. Eenige dagen later kregen hun vaders vanwege de burgemeester een schrijven, inhoudende dat deze moesten verklaren: desnoods onder eede voor den kantonrechter, dat zij hun zonen over het afgeloopcn jaar eene som van 100 gulden in baar geld hadden uitgekeerd. Wie heeft nu gelijk Zijn kleeren onder de resteer nde 100 gulden begrepen of niet. HAARLEMMERLIEDEkSPAARNWOUDE, 21 Februari. Gisteren-morgen is het lijk uit het water gehaald van zekere L, bijgenaamd dronken Titus Zjjne vrouw, die ook aan den drank is verslaafd, vond hem. Zij zocht zijn zakken na, en vond daarin nog 7 centen. Om haar verdriet te verzetten ging zij (ladeljjk een borrel koopen. In de Noord-Hollandsche lemeenten Heerhu- gowanrd en Westerblokker zijn R. K. Kiesver- eenigingen opgericht. Voor het kantongerecht te Maastricht stond Zaterdag terecht de burgemeester van Mesch, J. H. Ramaekers, beschuldigd van overtreding der jachtwet. Tegen beklaagde, die reeds onderschei den vonnissen wegens jachtdelict te zijnen laste heeft, is eene hechtenisstraf van 7 dagen geeischt. Het onlangs gestrande stoomschip Gelderland wordt heden te Rotterdam in het droogdok ge bracht. De kleermakersvereenigingen te Rotterdam, 's Gravenhage en Delft zullen op den 2en Faasch dag een groote meeting te Delft beleggen, waarin behandeld zal worden het nut en de noodzake lijkheid van samenwerking tusschen militaire en burger kleermakers. De stoombootdioust EnkhuizenStavoren werd gisteren en die op de ljjnen Amsterdam- Enkhuizen en LeeuwardenStavoren in zijn geheel heden hervat. De politie te 's Gravenhage heeft Zaterdag nacht uit danshuizen aldaar drie minderjarige meisjes verwijderd en naar de ouderlijke woning gebracht. Ook al het werk gestaakt. Te Arnhem hebben al de nieuwbenoemde deskundigen en taxateurs voor de personeele belasting bedankt, en zulks op grond van het hun toegekende geringe schat- tersloon. Een 20 u, 22 meisje is in het zjjkanaal te St. Pieter bij Maastricht drijvende gevonden. Het lijk is niet herkend. Wijl, naar men van oor deel was de Friesche Volkspartij weinig meer beteekent, werd ir. de gistereo te Leeuwarden gehouden vergadering van het comité voorgesteld, deze partij te ont binden. Dit voorstel werd fel bestreden en ten slotte verworpen. Besloten werd gelden in te zamelen voor een gedenkteeken op liet graf van nu wijlen den heer O. Stellingwerf, een der mede-oprichters van de Friesche Volkspartij. De ingezetenen van Oosterend, De Cocksdorp en Oudeschild op het eiland Texel hebben zich tot den Raad gewend met het verzoek bij ver kiezingen ook op die dorpen stembureaus te vestigen. Deze dorpen liggea respectievelijk 2i/g uur, l'/2 uur en 1 uur van den Burg verwijderd. Tentoonstelling te llijssel LilleDe Interna tionale tentoonsteling te Rjjssel, welke allerlei betreffende gezondheidsleer, voeding' en kunstnij verheid omvat, wordt den 25en Maar: r. s. ge opend in het Palais Rameau. Gedurende de tentoonstelling, welke een maand geopend blijft, worden er bijzondere wedstrijden betreffende brouwerij, brood-en pasteibakkerij en kookkunst gehouden. Programma's, reglementen en nadere inlichtin gen zijn te bekomen bij het Tentoonstellingsbe- stuur, 160 Hue Selferino, te Rijssel (Lille), Door onverzichtigheid. Ii een mijn te Beuthen (Silezië) i« een bak waarmede 27 mijnwerkers in de mjjn afdaalden, door onvoorzichtigheid van den machinist in volle vaart op den bodem neer gekomen. Veertien mannen zijn daarbij ernstig gekwetst. V Moordenaars ontdekt. De moordenaars van den Duitschen koopman Hiissner, die den 16en De cember te Tanger verraderlijk om het leven werd gebracht, zijn gegrepen. De hoofdschuldige is een Spaansche regenaat die onder Fransehe be scherming staat. Eea der medeplichtigen is ontsnapt. Opstand op Cuba. De Spaansche Heraldo en de lmparcial melden omtrent den stand van zaken op Cuba, dat in de provincie Pinar del Rio nog een macht van tweeduizend rebellen, in de provincie Havana nog 3300 en in Matan- zas nog kleine benden opstandelingen op de been zijn. Duitsche vestingen. Volgens eenige Duitsche bladen zullen de vestingwerken van Keulen en Mamz worden geslecht. Te Berlijn heeft de vorige week een bijeenkomst plaats gehad van burgemeesters van verschillende steden, welke met die plannen iu verhand wordt gebracht. Onlangs heeft het Pruisische departement van oorlog reeds toestemming verleend om de ves tingwerken van Kastel, tegenover Mainz, te slechten. Amerikaanse/ie dwaasheden. De dwuashedeu san onzen tijd grenzen aan het ongelooflijke. De verhoudingen in het maatschappelijk samen zijn der menschen, worden totaal uit elkaar gerukt en (le gekste dingen worden voor ern stige zaken opgenomen. Het Mergun Journel deelt een geval mede, (lat in de New-Yorksche gevangenis heeft plaats geiitd. Daar trad de operettediva Lillian Russel op. Toen dit nieuws eenige (lagen te voren be kend was, hadden honderden zich tct den di recteur der gevangenis gewend om toegangs kaarten, en alle gangen waren opgehoopt met haar bewonderaars, toen de zangeres haar liede ren zong Eerst trad zij in de vrouwenafdeeling op, waar velen in tranen ui'barstten bij het hooren van haar sympathieke stem. Iu de man- nenafdeeling zoug zij een //üankzeggingshymne" en bijna had zij eenige operettenaria's toege geven, Het meest werd zij in de jongensafdee- ling toegejuicht. De zangeres Lillian verklaarde nog nimmer zulk een dankbaar publiek te hebben on'moet en beloofde spoedig terug te komen en dan voor de //jongelui// eenige romancen en aria's te zingen. Kan het gekker. Enfin 't geval had plaats te New-York, De Arasterdamsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in het bij velen bekende proces tusschen iemand te Haarlem en den heer D. A. Braa- kenburg, mede aldaar, waarbij de laatste in het gelijk werd gesteld en de eerste is veroordeeld in de kosten. De oorzaak van dit proces is een vermeende te late oplevering van een bouwwerk, gelegen in het Florapark te Haarlem, waarzoor de besteder den aannemer wilde beboeten, terwijl deze beweerde dat hij door niet tijdige levering van teekeningen, enz. het werk niet eer heeft kunnen opleveren. De aannemer was eerst in het ongelijk ge steld door de Haarlemsche rechtbank en het Hof te Amsterdam, doch de Hooge Baad had het arrest gecasseerd en de zaak weder naar hetzelfde Hof terug verwezen, dat nu defini tief den aannemer in het gelijk heeft gesteld. De bij het arrest geliquideerde proceskosten waarin de tegenpartij werd veroordeeld, be- loopen f 1494,84Vj- Een zestal jaren heeft dit rechtsgeding ge duurd. Onder Nieuwer-Amstel in den Middelpolder, is het driejarig zoontje der echtelieden Rip bij het spelen te water geraakt. Wel werd het nog le vend op het droge gebracht, doch kort daarna is het aan de gevolgen bezweken. Door eene ongelukkige vergissing werd een paar dagen geleden een geheel gezin te Groningen ongesteld. Men zou een gezellig avondje honden. Er werd een kopje salie-melk gedronken, en opgeruimd gingen allen naar bed. 's nachts echter werden de vijf huisgenooten onpasselijk en wel zoo erg, dat vier hunner, het bed verlaten hebbende, bewusteloos op den grond vielen. De vijfde had nog de kracht geneeskun dige hulp te kunnen inroepen, waarna allen door braakmiddelen weder ie normalen toestand w er- den gebracht, doch eea dag t'huis moesten blij ven. Later bleek, dat de vrouw des huizes zich bij het bereiden der melk vergist en in plaats van salie er andere kruiden in gedaan had. De ze laatste, die ze had gehaald ter bestrijding van asthma, moeten zeker schadelijke bestand- deelen hebben bevat. Te Noordwijkerhout is Zaterdag-avond de boerenhofstede van S. Yerdegaal, bewoond door den jachtopziener A. v. Hemert in brand ge raakt. Het geh ele gebouw brandde tot den grond af. Het daklooze gezin is door den predikant in de pastorie opgenomen. Alles was verzekert. Te Zaandam is de molen //de Halve Maan// aan bet Kalt aldaar en toebehoorende aan den heer W. Kop, geheel verbrand. //Heetloopen// wordt als oorzaak van den brand genoemd. Wie nooit door geluk of ongeluk op de proef gesteld werd, sterft als een soldaat, die nooit den vijand heeft gezien. Zijn persoonlijke ijdelheid en zelfzucht te be teugelen staat gelijk met over een geheel leger van gebreken overwinnaar te zijn. Al de monsters in de zee voeren den strijd om 't leven mee. Maar ook in den waterdrop vreten de grooten de kleinen op. Het eerst gepakt. Ben boer nam aan, tien groote dikke wortelen achter elkaar op te eten. en hij er negen op had, kon hij niet meer Toen sptak hjj vertoornd op den tienden: //Had ik dat geweten dat gjj zoudt overblijven, dan had ik jou het eerst gepakt n Dankbaarheid. Wat zou je wel zeggen, als ik je eens een gulden gaf, mannetje vroeg een heer aan een kleinen jongen. Wel, dat u een lollige ouwe vent zjjt, ant woordde de jongen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2