B1NJV NLA N D. Onlusten op Kreta. GEMENGDE BERICHTEN. niet. Zij a steal kiouk wat vrt-emd, maar bij g-broikte rie tusschen ben afgesproken herkenningswoorden. Hij verzocht haar, esse som van 950 Mark blaar te legger», welke kjj in den loop van den namilctag door een boodsehaplooper zou la'enha'en. De jufFrouw vertelde dia opdracht van haar man aan een stamgast in het resta i- rant. Deze vond de zaak verdacht, en hij ried haar aan voor het afgeven van het geld, dat waatBcbjjnljjk dienen moeBt tot afdoen van de rekening van den advocaat, nog eens per telephoon inlichting te vragen. Z(j deed dit en toen kreeg de zaak een heel ander aanzien. Op het kantoor van den advocaat was de restaurateur, die in het stationskoffiehais voor niet had gewacht en van den rechts- gel eer o e vernomen had, dat deze hem vol strekt niet daar had bescheiden. Ook de boodschap over het geld was niet van hem gekomen. Men nam nu in het Casino maatregelen om den boodschapper, dien men verwachtte, behoorljjk te ontvangen, en toen de raaa tegen half zes kwam om het geld te halen, werd hjj door een politieagent gevangen genomen. Het was een jonkman van 19 jaar. Een gewezen bediende nit het restaurant, dien hjj als aanlegger van deze poging tot op lichting aanwees, werd ook iu Hechtenis genomen, Te Athene en in geheel Griekenland heerscht groote verontwaardiging over het optreden der Mogendheden. De Atheensohe advocaten hebben aan hun ambtgenooten in verschillende landen van Euro pa de volgende oproeping gezonden- //In naam der onvergankelijke beginselen van het Recht, waarvan wij de apostelen zijn, ver zoekt de Grieksche balie aan de rechterlijke macht van alle landen, met haar een krachtig protest aan te teekenen tegen het si haamtelooze machtsmisbruik, door de vereenigde groote Mogendheden ten nadcele van het volk van Kreta uitgeoefend, terwijl zij ten gunste van barbaren, Christenen die moedig hun eer en hun leven verded'gen, onderdrukken.// h et Russisch dwangbevel aan Griekenland gezondeD, luidt aldus: //Doordromen van de overtuiging dat slechts door een flink, vastberaden optreden van de groote Mogendheden kan worden voorkomen dat de revolutionnaire beweging op Kreta zich uitbreidt over andare gedeelten van Turkije en den Europeeschen vrede in gevaar brengt; be- zi ld door het verlangen om van zijn kant alles te beproeven teD einde Europa te behoeden voor een oorlog, die mogelijkerwijs uit zulk een kinderachtige oorzaak zou kunnen ontstaan eindelijk de juistheid erkennende van het standpunt, waarop Duitschland zich heett ge- plaats', zoowel in het Kreta-vraajstuk als tegen over Griekenland, heeft Rusland het noodig geacht, Griekenland door zijn «ezant te Athene den eisch te laten stellen, zijn vloot en zijn gebeele troepenmacht op Kreta binnen drie dagen terug te roepen. //Mocht Griekenland echter blind zijn voor zijn eigen voordeel en zich nog verder tegen de welgemeende raadgevingen van Rusland en de met dat rijk verbonden Mogendheden verzetten of moeilijkheden bereiden of zich door baat zuchtige vrienden in zijn houding laten stijven, wellicht in de verkeerde verond irstelling van oneenigheid onder de groote Mogendheden, omdat de eeDe of andere Mogendheid niet van meet at de voorstellen van Busland, dat zich zijn eenstemmigheid met Duitschland en Frank rijk bewust is, heeft aangenomen, dan is Rusland besloten de gevolgen van dien tegen stand van Griekenland, welke den vrede van Europa in de hoogste mate bedreigt, in werking te laten treden en de scherpste tegenmaatregelen tegen Griekenland te tr> flen. Als een der eerste van die maatregelen beschouwt het de reeds door hemzelf aangenomen blokkade van de havens. //In het bewustzijn van de eensgezindheid met Frankrijk en volstrekte instemming met Duitsch land en Oostenrijk, zal Rusland, zelfs als enkele Mogendheden zich niet mochten aansluiten bij zijn handelingen, in staat zijn, den vrede van Europa door de gebeurtenissen op K»eta met in gevaar te laten brengen. //Met de overige groote Mogendheden is Rusland van oordeel dat de inlijving van Kreta bij Griekenland niet in aanmerking kan komen en dat vóór het aanknoopen van onderhande lingen over de toekomstige inrichting van K eta aan de handelwijze van Griekenland, die tegen het volkenrecht indruischt, een einde moet worden gemaakt. Dienovereenkomstig is Rus land met de Mogendheden overeengekomen, na de ontruiming van het eiland door de Grieksche troepen eerst rust en orde op het eiland te herstellen, en vervolgens daar zelfregeering in te voeren onder de bescherming van de groote Mogendheden en onder de suzereiniteit van den Sultan.// Volgens de laatste berichten zal het dreige ment van Rusland en Engeland aan Griekenland zoo'n vaart niet nemen als het zich liet aanzien. De Groote Mogendheden krabbelen een weinig terug. Het beet zelfs, dat Frankrijk weigeren zal om mee te doen aan de blokkade der Grieken en dat koning George aan den Ko - ning van Denemarken heeft geseind//Ik zal alle mogelijke middelen aanwenden om mijn doel te ber. iken, en niet .rusten alvorens de vereeniging van Kreta met Griekenland ver kregen te hebben Rusland, Oostenrijk en Duitschland willen Griekenland beslist aangepakt zien. De andere Mogendheden, hoewel evenzeer verlangend dat de gemeenschappelijke politiek van de Euro- peesehe Mogendheden spoedig tot. uitvoering zal komen, wenschen Griekenlaud op gematigder wijze te naderen, en liet in staat te stellen om te wijken zonder met geweld gedwongen te worden. De onlerhandelingen over den tekst eener gemeenschappelijke nota duren voort. Vrij openlijk wordt nu toegegeven, dat de onverwachte openbaarmaking van het scherpe Russische communiqué geschied is met het doel om aan de Engelsche taktiek van op de-lange baan-houden een eind te maken. Hoewel de Kabinetten van Weenen en Parijs eenigszins ontstemd waren over de daad van Rusland, moesten zij, op grond van htm vroegere houding eu in het bijzonder wegens bet samengaan van Duitschland met Rusland ia deze zaak in be - s/insel toegeven. De regeering te 1 onden wenschte aanvankelijk eerst nadere opheldering te ont vangen over het ontstaan en de publicatie van Rusland's communiqué, maar moet zich iutus- sehen toch vereenigd hebben met het nemen van dwangmaatregelen, zoo noodig, tegen Grie kenland. Deze laatste geruchten kunnen voor- loopig slechts onder voorbehoud worden aange nomen. IntusSchen wordt op Kreta gevochten tus- schen de veieenigdc Christenen en Grieken tegen de Turken. 1500 'lurksche soldaten met vrou wen en kinderen zijn ingesloten in een lort, en zullen zonder tusschenkomst deze sterkte niet heelhuids kunnen verlaten. Bij de jongste schermutseling verloren de Turken 2 dooden en 18 gewonden. De Grieksche Regeering heeft de reserve- troepen van 1891 en 1892 onder de wapens geroepen. Door de houding der Mogendheden worden de Mahomedanen met den dag brutaler, feite lijk steunen de Mogendheden den Turk. De Porte hóeft dan ook orders gegeven om spoed te maken met de toebereidselen tot vertrek naar de Grieksche grens van 72 bataljons redifs, die moeten gezonden worden uit Klein- Azië via Rodosto van Tsjorloe zullen 100 treinen achtereenvolgens de redifs vervoeren naar t'aloniki. Negen treinen worden heden verwacht. De Mahomedanen op Kreta gaan voort met •z ch door de straten te bewegen en te dreigen. Hunne ontwapening en het ophouden met hun krijgshaftig vertoon wordt dringend noodzake lijk geacht. Ondanks de proclamatie der Ad miralen, waarin staking der vijandelijkhed-n wordt verzocht, heeft de Gouverneur van Kan dia wapenen verstrekt aan Mahomedaansche vrijwilligers, die met eenige geregelde troepen verscheiden Christen-dorpen hebben aangevallen. Velen zjju aan b>-ide zjjden gedood en gewond. Toen de Mahomedanen naar Kandia terugge keerd waren, staken zij een aantal woningen van Christenen in brand. De bevelhebbers der oorlogsschepen in de buurt van Kandia zonden een protest aan den Gouverneur, waarmede de Turk natuurlijk spot. Men mag de dingen noemen zoo men wil, zeker mag het een schandaal genoemd worden, dat de groote Christen-Mogendheden niet alleen aan een Turksche strijdmacht hebben toegestaan als militaire basis te gebruiken een strook gronds, die zij zich tot plicht hadden gesteld ondtr hun bescherming ie nemen, ten einde er onzijdigheid en vrede te handhaven, doch ook dat zjj door hunne kanonnen hebben doen vuren op een Christenvolk, dat door onder drukking en moord gedreven is tot den strijd voor zijn leven, voor zijn vrijheid, voor zijn godsdienst. De Kretensers zjjn zeer opgewonden over het gedrag der Europeesche Mogendheden, en nog meer over Engeland waar Lord Salisb ury in het Hoogerhuis een onmogelijk voorstel om trent Kreta heeft gedaan. Men kan zich bijna niet voorstellen zegt Daily Chronicle hoe een verantwoordelijk staatsman in ernst kan voorslaan de handhaving der orde op Kreta over te laten aan de Tnrksehe soldaten. Het is een dwaas heid. En even dwaas is het te meenen dat de Kretensers genoegen zouden nemen met de te rugroeping der Grieksche troepen, terwijl de Turken blijven. Zij zullen strijden totdat de laatste hunner is gevallen. Is Lord S al is b ury vergeten, dat in 1867 ten Tursche legermacht van 70,000 man twee jaren noodig had om Kreta te onderwerpen Wat denkt hij wel dat een klein korps buitenlandsche gendarmerie zal kunneD doen In Griekenland staan duizeuden vrijwilligers gereed om op eigen kosten te velde te trekken tegen den gebnten Turk voor de verdrukte stamgenooten. De woede van het Grieksche volk tegen de Mogen!he 'en geeft zich lucht in het publieeeren van spotprenten eu de geestdrift stijgt al hooger nu de Grieksche Kroonprins naar Thessalië zal vertrekken om zich aan het hoofd van liet leger te plaatsen, dat aldaar met de Turken eene afrekening zal houden. De Europeesche Mogendheden schijnen te vergeten dat met Griekenland vol geestdrift voor een heilige zaak al is het klein te rekenen valt. Internationaal Journalislencongres. Zooals iren zich herinneren zal, had de Nederlandsche ge delegeerde in het permanente comilé van den Internationalen Journalistenbond op de laatste vergadering te Parijs in overweging gegeven het aanstaande journalisteneongres te Stockholm nit te stellen tot na de kamerv ïkieziDgen hier te lande. Wij vernemeu dat het Zweedsche Comité, dat zich voor dit Congres had georganiseerd, over wegend bezwaar heeft tegen uitstel van het Congres en de opening hiervan bepaald blijft op 25 Juni a. s. Eene audiëntie bij den Paut. Als iets zeer opmerkelijks mag gemeld worden, dat de Kroon prinses van Zweden en Noorwegen, te Rome vertoevende, zonder vooraf op het Quirinaal bij koning IT malie r t. een bezoek te hebben ge bracht, bij den HTader eene audiëntie heeft aangevraagd, en na afloop der audiëntie het gebruikelijke bezoek beeft afgelegd bij den kardinaal-staatssecretaris R a m p o 11 a. Ook prins Heinrich Vil. van Jteuss en gema lin, zijn fjdoor den H. Vader in audiëntie ont vangen. Als men bedenkt, dat de drie vorstelijke per sonen tot den Lutherschen godsdienst bekooren, dan komt men tot de overtuiging, dat m de hoogere kringen minder afkeer legen Rome be staat dan bij sommige domiee-s, die bij elke gelegenheid met het Jtoomsche spook schermen. Eene audiëntie van vorstelijke personen getuigt veeleer van eerbied dan van vrees. De schimp-, smaad- en spottaal van dominees- redacteurs tegen het Pausschap kunnen, zoo als hieruit blijkt, zelfs bij zijne volgelingen geen dienst meer doen. AMSTERDAM 28 Februari. De nieuwe kie zerslijst in deze gemeente bevat ongeveer 33500 belastingkiezers endenamen van 3800 personen, die zich voor bet kiesrecht hebben aangegeven Hel tegenwoordig aantal kiezers is 22 000. HAARLEMMERMEER, 28 Februari. De ver pachting van het grasgewas langs de dijken en kaden van den Daarlemmermeerpolder heeft opgebracht f 5582, tegen f 6380 in het vorige jaar. GOUDA, 28 Februari. Geheel de stad ver heugt zich in het vooruitzicht van de komst onzer geliefde Koninginnen. De Raad dezer gemeente is bijeengekomen om dit feit te be spreken. Burg. en Wetli. stelden voor ten eerste, om aan hun college te verleen.m een kredietten tweede, om ter voorbereiding van de ontvangst van H. M- eene commissie te benoemen, be staande uit Burgemeester en Wethouders en de heeren Dessing Ne derhorst en De Raadt, ea ten derde, om aan H. M. het verzoek te richten het bezoek van langer duur te doen zijn, opdat de Raad gelegenheid hebbe Haren Majesteiten eeu dejeuner aan te bi'den. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. ALKMAAR, 28 Februari. In deze gemeente zijn op uitnoodiging van bet bestuur der Ko ninklijke haadboogschutterij van St. Sebastiaans Doelen de afgevaardigden van 43 te dezer stede bestaande vereenigingen, met het doel de feest viering voor te bereiden ter gelegenheid der troonsbestijging van H. M. Koningin W il h el- mi n a vergaderd geweest. Een bestuur werd gekozen van 36 leden, welk bestuur zich zal splitsen in 5 eommissiën, t. w. de hoofdcommissie voor het vuurwerk, voor de volksfeesten, voor den optocht en die voor de kinderfeesten, met de regeling van welke laatste de onderwijzers zich zullen belasten. Bij accla matie werden tot eere-leden van het bestuur benoemd de heeren A. Maclaine Pont, bur gemeester, J. Doornbos, majoor-directeur der cadeitenschool, J. van Leeuwen, majoor der dd. schutterij, mr. T. A. San nes, president der arr -rechtbank. Naar wij vernemen zullen onze Koninginnen in het laatst van Maart of begin April op een middag tusschen dejeuner en diner, een be- zo ek brengen aan Gouda. Een zonderling geval doet zich te 's Herto genbosch met een hond voor. Daar ligt een niet bekende hond nu reeds gedurende vier dagen en even zooveel nachten op de stoep voor het logement van Bankers (hotel //De Hoed//), op de Markt. Het dier wil daar maar niet vandaan en toont zich evenmin bireid om in huis te komen; wordt het weggejaagd, hetgeen allesbe halve gemakkelijk in zijn werk gaat, dan duurt het maar kort of hij heeft het onwillig verlaten plaatsje weer ingenomen. Aangezien het beest tot nog toe het hem toegediende voedsel weigert, verondersteld men, dat het op de eene of andere manier zijn mees ter heeft verloren. De klompenmaker W. Eazerink, te Zutphen, heeft uit een peppelboom. afkomstig van het kasteel Baak, onder Steenderen, het buitenge woon groot getal van 1350 paren klompen ge maakt. Voor een gepensionneerd subaltern officier van gezondheid van het leger in Nederlandsch- lndië bestaat gelegenheid om te worden benoemd tot officier van gezondheid bij het Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek. Aan deze betrekking is verbonden eene toe lage van f 1200 's-jaars, boven het pensioen van den titularis, die, voor zoover hij daartoe overigens de bevoegdheid bezit, burgerpractijk mag uitoefenen, mits de belangen van den ge neeskundigen dienst in het gesticht daaronder niet lijden. Aanmeldingen vóór 31 Maart bij gezegeld tequest aan den Minister van Koloniën. Voor verdere bijzonderheden zie de St.-Ct. No. 49. Te Maastricht is uit de rivier De Maas op- geviseht het lijk van een man, van middel- naren leeftijd, waarschijnlijk uit Luik afkomstig. Op het lijk is een visitekaartje gevonden met den naam De Brus te Luik. B. en W. van Amsterdam brengen ter ken- ris, dat op Maandag 8 Maart a. s. des middags te 12 uur, in een der vertrekken van het Raad huis, zal worden overgegaan tot de uitloting van 18 obligatiën der geldleening groot f 6.000,000 rentende 3Vg pCt. vastgesteld bij Raadsbesluit van 24 September 1890, goedgekeurd bij reso lutie van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland van 24 Sept. 1890 No. 53. De Hoofdcommissaris van politi* te Amster dam bericht, dat, in den laatsten lijd, zoowel als in de omliggende gemeenten, quitautiën zijn aangeboden, meestal groot f 10 ot f 3, als con tributie voor de inrichting voor minvermogende ooglijders te dezer stede, welke quitantiën val- schelijk mot den naam van eea der bestuursle den dezer inrichtinz ondeiteekend zijn. Voorzichtigheid wordt dus beleefdelijk aan bevolen. Een man, wonende Noordwal te 's-Graven- hage, heeft zich met een scheermes den huls afgesneden en overleed spoedig. Huiselijk leed dreef hem ertoe. Zijne vrouw was verslaafd aan sterken drank; hij vond haar bij zijn thuiskomst in den winkel liggen en sloeg toen de hand aan zichzelf. Over het algemeen schijnt men i» ods land het handhaven van de bestaande Zondagswet en hare jurisprudentie thans meer dan ooit te voren te willen handhaven De geestelijken van bijna alle kerkgenoot schappen langs de Gouwe en den Rijn hebben zieh tot de betrokken gemeentebesturen gewend met een adres om het storen der godsdienst oefening te voorkomen, door des Zondags van 912 en van 14 de bruggen gesloten te houden. Waarschijnlijk is dit gericht tegen de vela pleiziertochten met muziek, die des zomers de stedelingen langs genoemde rivieren maken. Te Leiden heeft een persoon die'verdach werd van diefstal zich een uur na z|jn inhech tenisneming in hot arrestantenlokaal aan zijn boezeroen opgehangen. Eene 1 5-jarige dienstbode H. S. te Lienden werd door haren miester verdacht van diefstal van goederen en geld. Hjj stelde de politie hierme de in kennis, die heden het meisje tot beken tenis bracht. Nadat de veldwachter z|jn verhoor geëindigd had en vertrokken was, sprong het meisje te water en zou verdronken zijn, zoo een voorbijganger* het niet had gered. Te Sloterdijk zijn van den veehouder Verweij aan den Nodweg niet minder dan zeven scha pen door honden verscheurd, en drie andere deerlijk gehavend. Eenige weken geleden waB reeds een kwade hond, die de schapen achter- najaagde, gedood nu wordt weder met nieuwe zorg door de politie gewaakt. De gemeente-secretaris van Best is uit zijn betrekking ontslagen, omdat hij zich zonder voorkennis van den Burgemeester «enigen tijd uit de gemeente had verwijderd. Voor de op heden in te voeren kilometerboek jes voor vaste reizen gelden de volgende bepa lingen. Elk biljet is geldig voor éene reis en voor éen persoon twee kinderen van 4 tot beneden 10 jaar gelden te zamen voor een persoon en reizen dus te zamen op een biljet. De terugreis mag niet gelijk met de heenreis worden afge stempeld. De afstempeling mag ook geschieden op een station, gelegen tusschen de beide eind stations b.v. een boekje, geldig tusschen den HaagUtrecht, mag te Voorburg worden afge stempeld. Houders van abonnementskaarten Staatsspoor en Ned. Centraalspoor die een kilome- lerboekje voor vaste reizen gebruiken in verbin ding met hun abonnement, d. w. z. voor ljjnen waarvoor hunne abonnementskaart is, kunnen op elk station te hunner keuze, gelegen langs de lijnen waarvoor die kaart wel geldig is, het boekje ter afstempeling voor de aansluitende reis aanbieden. Door den stempel met station en datum wordt aangngeven^in welke richting de afgestem pelde biljetten moeten gebruikt wordenb.v. van een boekje, geldig tusschen Amsterdam Utrecht, zijn éen of meer biljetten afgestempeld te Utrecht, Maarsen of Breda die biljetten mo gen dan slechts gebruikt worden in de rich ting naar Amsterdam, doch niet in die naar Utrecht. De boekjes zijn alleen geldig op den datum van afstempeling de reis mag onderweg een maal worden afgebroken, mits zij op den zelf den dag wordt voortgezet. Wanneer meer personen van eenzelfde boekje gebruik maken, moeten zij zooveel mogelijk in een compartiment plaats nemen. In wanhoop gepleegd. Ontneemt den mensch zijn godsdienst en bij is (ot het volbrengen der snoodste daad in staat. Akelig is het droevig drama, dat bij Saint- Ouen (Frankrijk) dezer dagen is afgespeeld. Een oppassend werkman, vader van vier lieve kinderen, leefde met zijne vrouw onbekommerd en tevreden, tot zich bij hem verschijnselen van tering voordeden. De ziekte nam sterk toe, zoo dat de man niet meer in staat was te werken en de vrouw moest trachten door wasschen en strijken in het onderhoud van het gezin te voor zien. De man werd bedlegerig en de dokter moest alle hoop op zijn herstel opgeven. Met leede oogen zag hjj den treurigen toestand in het eertijds voorspoedig gezin aan en in de stille uren van het alleen zijn, als de vrouw uit was schen was, rijpte bjj de ongelukkige het plan om zjjne vrouw te verlossen van haar zwaarste zorg, haar jongste kind en haar man en tevens zijn eigen lijden te verkorten. Woensdag-morgen ging de vrouw als naar gewoonte uit om te wasschen; zij liet haar jong ste kind van achttien maanden achter onder de hoede van het oudste meisje. De vader stuurde dit kind uit om een boodschap, stond met moeite op en sloot de huisdeur teneinde niet gestoord te worden. Hierop greep hij een geladen revol ver, ging daarmede naar de wi'g waar zijn Vind sliep en schoot het drie kogels in het hoofd, waarop hij trachtte ook aan z|jn leven een einde te maken. Hij bracht zich eohter slechts een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2