BINUENLANB. Onlusten in het Oosten. GEMENGDE! BERICHTEN. Ongelukken. Voor geest en hart. Allerlei STEDELIJK NIEUWS. Hei zcbandaal dat in de wateren van het eiland Kreta een Italiaansch pantserschip de Christe nen opnieuw heeft gebombardeerd, waardoor een aantal menschen zijn gedood, heeft groote verontwaardiging verwekt. Als het Italiaansche roovergouvernement zich meent te mogen opwerpen als de be schermer van het Techt der volken, dan ziet het er allertreurigst in Europa uit, en de vloot der Europeesche Mogendheden bevindt zich door zoo'n collega, in slecht gezelscnap. Het werpen met, bommen op de Kretenzers ten voordeele der Turken die brandstichten, plunderen en de afschuwwekkendste moorden plegen, is een schandaal, dat de Europeesche Mogendheden op hun geweten hebben. Hadden de Mogendheden'in 1870 de woeste Italiaansche horden belet Home binnen te drin gen, hadden zij toen het volkenrecht gehand haafd, dan zou het er thans bet ir uitzien in Europa. "Dat spreekt van rechten in onze mo derne staatkunde en zij die zich opwerpen, hebben het recht laten verkrachten. Zij trekken dagelijks op roof uit, zoo niet in dan toch buiten EuTopa, en nu Griekenland in het werkelijk belang der Europeesehe be schaving den Turk tot zijn plicht wil brengen, den moordenaar van duizenden Christenen eene afstraffing wil toedienen, worat de zedelooze geweldenaar die zetelt te Konstantinopel, door de Europeesche zes groote Mogendheden in bescherming genomen en werpt een Itali aansch pantserschip dood en vernieling onder een Christen volk. 't Is wel. Natuurlijk voelt zich de Turk, door de Mogendheden gesterkt. Een Turksche kanon neerboot in de Soeda-baai heeft dan ook gis teren op het blokhuis der Christenen gescho ten. Het modeme diplomatenspel heeft den boel in het Oosten bedorven; men heeft zich vast gewerkt in de Europeesche ongerechtigheden, die men door sluw overleg tracht te beman telen. Griekenland heeft daarvan geprofiteerd. Dit kleine land staat thans feitelijk aan het hoofd der Europeesche beschaving in het Oosten, waar door de zes groote Mogendheden niets afdoends is verricht bij het vermoorden van duizenden Armeniërs en andere Christen-volken. Het kleine Griekenland heeft een einde ge maakt aan de heerschappij en den moordlust der Tmrken op het eiland Kreta, voor welke heldendaad het de sympathie van Europa heeft ingeoogst. Staatslieden van alle landen en richtingen wenden zich tot de Grieken, in meetings, be toogingen en geschriften, betuigen zij hun deelneming en sympathie, zelfs in het naburige België hebben acht-en-twintig Afgevaardigden in navolging der Eranschen, Engelschen, Ita lianen, Duitse hers, Denen, enz., de regeering te Athene aangemoedigd om in het ingenomen standpunt te volharden. Een strijdmacht van 250 Engelsche sol daten, 100 Fransehen, 100 Oostenrijkers, 150 Bussen en 55 Italianen, onder bevel van den commandant van een der Engelsche oorlogs schepen hebben de Muzelmannen uit het door de Christenen belegerde K andano gevoerd naar de schepen om het eiland Kreta te verlaten In het geheel werden 543 mannen, 1057 vrouwen en kinderen en 340 soldaten in vei ligheid gebracht. De bezetting had, toen zij verlost werd, nog slechts 7 kisten patronen de ammunitie voor de kanonnen was uitgeput. Ook aan brood was gebrek, maar anders had men het nog wel een jaar kunnen uithouden, meende de Gouverneur. Als de Mogendheden den boel op Kreta willen redderen, kunnen zij er nog pleizier vau hebben. Er begint schaarschte van levensmidde len te heerschen, en op 25 a 30,000 menschen wordt het aantal geschat, aan wie, zullen zij niet verhongeren, onmiddellijk hulp dient te worden verleend. De Engelsche matrozen, die geland zijn, zijn zeer gul, zy deelen reeds van hun eten den arme Kretenzers mede. Als de Mogendheden nu weer talmen, zal 't er treurig beginnen uit te zien, te meer het eene schande is, dat Griekenland, dat in den nood kan voorzien, wordt gedwarsboomd. Wat doen de kleine Mogendheden van Europa? Het zyn Zweden, Noorwegen, Dene marken, Nederland, België, Zwitserland, Spanje, Portugal, Rumenië, Servië, Bulgarije enz. die hetzelfde kan overkomen wat thans Grieken land overkomt. Geen dezer Staten zal in de toekomst iets mogen ondernemen wat met het volkenrecht der drie Europeesche Keizers in stryd is. Het nobele volkenrecht dezer drie groote kleine stoel, waarop Manon gewoonlijk zat, als ze de zieke iets voorlas, viel met veel ge raas omver, zoodat mevrouw Burkhart ver drietig uitriep: Ge kunt niet bedaard binnenkomen, Liza, reeds op de trap hoort men u.// //Maar, moeder, ik kan toch niet zoo zacht jes als eene kat binnensluipen, die kleine schrik doet u goed, u is vandaag beter, zie ik. Ik kwam u vragen, of u mg voor dezen namiddag juffrouw Ritter wilde afstaan, ik zou gaarne met haar naar de stad ryden om eeriige dringende inkoopen te doen. Ik moet bij de naaister een japon gaan passen en nog meer zulke onaangename dingen verrichten, alleen krijg ik zoo iets niet klaar dan kan ik ten minste myn wrevel eens lucht geven. U veroorlooft immers, dat juffrouw Ritter medegaat?" //Veroorloven of niet, daar vraagt gij immers zeer weinig naar.// „Nu, goed, en den naasteD tijd, zal ik trou wens hare hulp meer behoeven. De rouw heeft twee jaren geduurd, ik moet nu mgn huis weer voor de gasten openen, langzamerhand natuurlgk. Dezen zomer ga ik met de kinderen naar Zae, naar de badplaats Z; juffrouw Ritter moet ook mee, goedschiks of kwaadschiks, ze moet mes. die vervelende stijve gouvernante wil ik niet bij mij hebben." Zelfs aan de baat zuchtige jonge vrouw was Manons ontsteltenis niet ontgaan. nV verheugt u niet zeer over deze heerlijke verandering, op't eind zou u zelf nog ziek worden, door uw eeuwig opgesloten zijn] in 't paviljoen. U moet maar naar bui- heeren, die het hier lieten schenden om het elders wanneer het huu belang medebrengt, te handhaven, wordt een gevaar voor de kleinen. Immers, in het Oosten treden de drie Keizers geholpen door het z.g. vrijheidlievende Enge land, het Republikeische Frankrijk en het door inpalmen van kleine Staten groot geworden Italië met al de onbeschaamdheid van over weldigende macht op tegen Griekenland, dat in het worstelperk staat om Kreta te verlossen van den Turk. De groote Mogendheden be dreigen de kleinen, terwijl zg uit vredelievend heid de Christenen van Kreta doodschieten. De kleine Mogendheden, zegt liet Handelsblad krijgen aanschouwlijk onderwijs, ze zitten in het Amphitheater als toeschouwers. De zes groote Mogendheden hebben geeu vrede kunnen herstellen in Turkije, noch het moorden kunnen beletten. Gr'ekenland treed op loyale wijze op, hst wi! de Suzeremiteit van den Sultan erkennen en door eigen troepen, onder commando van generaals der Mogendheden, de orde op Kreta herstellen. En waarom mogen de Grieken dat niet doen en de Mogendheden wel? Kent men wel de bijzonderheden van den zevenjarigen heldenstrijd van 500,000 slecht gewapen Ie, sinds eeuwen verdrukte Grieken tegen de millioenan Turken, die als woeste lingen vochten, moordden en brandden De Italiaansche bommen in het kamp der Grieken en Christenen geworpen, zullen niet strekken tot handhaving van vrede en orde. Dit bombardeerden uit vredelievendheid is een liefdebetoon, dat de weduwen en weezer. der gedoode Christenen, die tegen de Turken zgn opgestaan, wellicht niet goed begrijpen zullen. Nu zal er, volgens de laatste berichten geen oorlog komen. De Groote Mogendheden hebben het antwoord dat Griekenland hun ge zonden heeft nogal verzoenend gevonden. Ze nemen dus hun draai. Een nieuwe Nota zullen de Groote Heere tot de Grieken zenden waarin zij zich toena derend betoonen. De inhoud dezer Nota moet op het volgen de neerkomen 1. De Turksche troepen worden onmiddel lijk van Kreta teruggeroepen. 2. Het herstel der orde wordt opgedragen aan een deel van de vereen igde vloot, waarbij de Grieksche troepen die zich nu op het eiland bevinden, hnn medewerking zouden verleenen. Als tot een gemengde bezetting wordt overge gaan, zouden de Grieksche troepen onder bevel staan van den officier die het comman do voert over de gecombineerde strijdmacht. 3. Deinsurgenten onderwerpen zich aan de Groote Mogendheden. 4. Na verloop van drie maanden, na welken tijd men verwacht dat de orde geheel zal zijn hersteld, zal het volk van Kreta door een ple bisciet uitmaken of het autonomie of aanslui ting by Griekenland wenscht. 5. De Mogendheden oefenen onmiddellijk pressie uit op de Porte, voor het terugtrekken van een deel der Turksche troepen van de Grieksche grens, en de Grieksche regeering verbindt zich, een evenredig deel van hare troepen terug te trekken. Athene levert intusschen een schilderachtig schouwspel op. De straten zijn in een legerkamp herschapen en dagelyks komen tal van Britsche, Fransche, Italiaansche vrijwilligers zich aan bieden om in het vreemden-legioen te dienen. Die ondeugende Jezuïeten.. Overal dringen ze door. Prins Von Bismarck en al zijn tra wanten krijgen de nachtmerrie als ze het woord Jezuïet hooren uitspreken. Ze dringen overal door. Waar de Europee sche Mogendheden met al hun militaire macht met kunnen komen om hun moderne beschaving ingang te doen vinden zetten de paters Jezuïeten hun wetenschappelgken arbeid voort. Het is niet onaardig wat de alles behalve Katholiek gezinde Berl. Volks Zeitunyschnfd Een uitstekend werk over de taifun van 2225 J«li 1896, waaraan onze kanonneerboot litis op beklagenswaardige wijze ten offer ge vallen is, geeft de Maart-aflevering der Marine Rundschau uit Zi-ka-wai. Schrijver van het stuk is pater Jezuïet Louis F roe, de bestuurder van het astronomisch-iueteoiologisch station te Zi-ka-wai. Zi-ka-wai ligt ongeveer op een afstand van 1 Va Duitschen ra ijl van Shangai verwijderd, aan den oever der Wampoa-rivier en is de hoofdzetel der Jezuïeten-missie in China. De missie wordt onderscheiden in twee af zonderlijke deelen: het eene gedeelte der paters houdt zich bezig met wetenschappelijke zaken, het andere gedeelte werkt voor de propaganda. De kweekelingen der missie hebben dus, voor ten, ook voor u, moeder, wil ik //Laat mij maar gerust buiten uwe plannen, 't ware ook beti r voor juffrouw Bitter, als ze niet in uwe kringen kwam.// i/U kan toch onmogelijk verlangen, dat ze altijd bij u blyft zitten, ze is nog jong.// „Maar ze verlangt niet naar genoegens, dat deed Helena ook niet, ondanks hare jeugd; ze blijft gaarne hier, dat weet ik zeker.// „Heeft u Helena altijd nog niet vergeten. //Neen, dat zal ik. nooit doen!// //Te late liefde,// lachte Diza spottend. //Ik denk immers altyd aan Helena en wil haar het vermogen geven, dat ik van haren vader heb gekregen.// //Dat had u vroeger moeten doen, nu is het te laat." De Barones ging lachend naar buiten. //Ik zal u door Jacques laten roepen, maakt u een weinig meer toilet,// riep ze v.in bene den, door het geopende raam. //Is Liza weg?// vroeg ze na eenigen tijd. //Ja.// //U gaat dus mee naar de stad en u tracht nieuwe ongelukken uit te vorschen niet waarP// //Als u het wenscht //Zeker verlang ik het." //Maar hoe wil u Helena ontdekken, als u hare verblijfplaats niet kent?'' „Och, mij dunkt, dat ik haar eenmaal aan eene byzondere omstandigheid moet herkennen.// //Vergeet derhalve niet, goed te letten op elke bijzonderheid.// Wordt vervolgd.) zoover zq talent bezitten, een soort, universiteit in het klooster en werkelijk zijn uit het Jezuïe tenklooster vele Chineesehe Christenen gekomen, die den hoogsten Chineeschen graad, dien de' hantins verworven hebben, die iemand geschikt maakt, de hoogste staatsambten te bekleeden, en dien ook de onderkoningen moeten bezitten. De wetenschappelijke arbeid der paters strekt zich op elk gebied uit, zooals op de botanique, zoologie, medicijnen, rechtswetenschap enz. De meteorologie neemt, eene bizonder gewichtige plaats in. Daarvoor bestaat een afzonderlijk gebouw op grond van het klooster en een terrein, waarop allerlei arbeid verricht wordt in de open lucht. Het station is uitgerust met de beste instrumenten die bestaan, en voorziet den geheelen meteorologischen dienst aan de Chineesehe kust, de regeling der tijdbollen, de verwachting van storm enz. Bestuurder van het hoofdstation is genoemde pater L Froc, een Hollander van geboorte en academisch astronoom en meteoroloog, die met toestem ming zijner oversten reeds tweemaal de anders nooit toegestane reis naar Europa heeft ge maakt tot aankoop van instrumenten. Zou men in Nederland den hoed niet moe ten afnemen voor onzen landsman pater E. Froc? LEIDEN, 12 Maart. De Raad dezer ge meente heeft benoemd tot Controleur-chef van de Bank van'Leenina den heer P. Essers en tot lid der commissie van het stedelijk Mu seum Dr. A. W. Kroon Jr. LISSE, 12 Maart. In de omstreken dezer gemeente zijn de gronden, welke geschikt ge acht worden voor bloembollen, tegenwoordig zeer gezocht. Dat bleek wederom bij de onlangs gehouden verhuringen, waarbij f 400 en meer per jaar huur en per bunder werd geboden. EGMOND AAN ZEE, 12^Maart De Direc teur der Prins Hendrik-Stichting heeft eene gift ontvangen van f 72.80, hem door den heer D. Henri B., te Botterdam, gezonden, namens de Nederl. "Vereeniging te Bremen. HAARLEMMERMEER, 12 Maart. Voor den bouw eener school aan den Ringdijk bg Half weg zijn 24 biljetten ingekomen. Hoogste in schrijving f 19,356; laagste van den heer J. Schuurman, te Medemblik, f 15,659. De gunning is aangehouden. VOLENDAM, 12 Maart. In deze gemeente zal eene nieuwe R. K. pastorie worden gebouwd. Het werk is gegund voor f 18.995 aan de heeren H. Bloem en A. Steurs beiden te Ilpendam en laagste inschrijvers. HEEMSTEDE, 12 Maart. In het jaar 1896 heeft de offerbus op de algemeene begraafplaats alhier opgebracht de som van f 56.261/2- Gisteren is de ooievaar op het nest aan de Koedieflaan aangekomen. ZANDVOORT, 12 Maart. Door mevr. de Douair de F. is aan het Burgerlijk Ambestuur alhier een gift geschonken groot f 50. IJMUIDEN, 12 Maart. Aan den onderwij zer P. Nu ij ens alhier, is op voorstel van den heer Versluis door den Raad dezer gemeente eene verhooging van f 50 toegekend, wegens het verkrygen der hoofdacte. IJMUIDEN, 12 Maart. De subs.-officier tij de Haarlemsche rechtbank, is heden een on derzoek wezen instellen, in deze gemeente, naar aanleiding van een brief, aangeteekeud voor eene waarde van f 3500, die bij opening, in de woning van den geadresseerde, slechts waardeloos papier inhield. 11EILOO, 12 Maart. Tot lid va.i den ge meenteraad in de plaats van den heer Joost Boet (overleden), werd gekozen de heer Jaco b van der Molen Senior. Sedert 20 Januari jl. werd te Apeldoorn ver mist D. W. vau Kampen, bewaarder van het ziekenhuis Mary, die aan zwaarmoedigheid leed. Eerst Dinsdag j.l, heeft men zgn lijk ont dekt op een algelegen plaats in de buurtschap Wiessel. Men vermoedt, dat hij verdwaald isgeraakt en toen van koude en uitpuiling is bezweken. Het gemeentebestuur van Haps (NBr.) heeft eet subsidie van f 15,000 toegekend aan het R. K. Kerkbestuur, voor den bouw van eene nieuwe kerk met toren. Eerstdaags wordt een aanvang gemaakt met den aanleg van de stoomtram, van Drunen naar Waalwijk, waardoor de lijn Den-BoschHeus- denWaalwijk zal zijn voltooid. Er zijn ook werkloozen die arbeiden willen, dit bleek eergisteren te Oud-Beierland toen een schip met steenkolen aldaar gelost moest wor den voor den polder Oud-Bei«rland. Het aantal werkloozen, dat zich daarvoor aanbood, was zoo groot, da', men voor ongere geldheden begon te vreezen. Het bestuu: be sloot 'oen door het lot te doen beslissen wie aan het werk mocht deelnemen, waarmede al len genoegen nameD. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen aangenomen. Amsterdam'che politieagent te zijn, is niet altijd even aangenaam. Drie agenten van po litie arresteerden Woensdag een dronkaard die zich zoodanig tegen zijn arrestatie verzette, dat de helmen van twee agenten defect zijn ge raakt. Een ander agent werd bij het arresteeren van een persoon verdacht van diefstal en aan randing zoodanig aan de hand verwond, dat hg zich in het Gasthuis moest laten verbinden. Naar men verneemt, zal weldra weer een detachement sterk 100 man, van de koloniale reserve, uit Nijmegen naar Oost-Indië vertrek ken. In de laatste dagen zij a ,by de koloniale reserve weer een aantal rearuten aangekomen wellicht een gevolg van da verhoogde aan brengpremie. Te Oosterbeok werd nu en dan dc brieven bus bij het tolhuis aan de Kliugelbeek zooda nig onbruikbaar gemaakt, dat de in de buurt wonende menschen huiverden brieven ter ver zending daarin te werpen. De daderes is ge bleken te zijn een meisje dat herhaaldelijk bij den tolgaarder aldaar gelogeerd was, in welken tijd zij de feiten pleegde, en zoodra zij naar Zeist, hare woonplaats vertrokken was, hielden de baldadigheden aan de bus op. Bovendien bekendi zg de schrijfster te zijn van talrijke aan en in de woning van den tolgaarder gevonden briefjes, die allen ergerlyken laster inhielden tegen personen, die aan den Kliugel beek wonen en waarin zij het deed voorkomen of een aan de Klingelbeek wonend persoon de schrijfster was. Uitstapjes. Keizer Wilhelm zal dezen zomer een bezoek brengen aan den Elzas om te Col- mar en Mülhausen een paar dagen te vertoeven. Ook de Keizerin zal in het laatst van de maand Mei het Rijksland bezoeken om met haar drie jongste kinderen eenige dagen door te brengen op het kasteel Urville bg Metz. Een valsche broeder. Zekere Munier had een paar kunstjes geleerd van de vrijmetselaars. Daarmede deed hij zijn voordeel door een vrij metselaar op te lichten voor kleine sommen, onder voorgeven ook een vrijmetselaar te zgn. De Parijsche rechtbank was tegen zulke grap pen en gaf Munier vier maanden gevangenis straf. EereteekenenDe Engelsche gezant te Parijs Sir Edmund Monson, is door zijn regeering belast met het overhandigen der eereteekenen aan de personen die zich, na het vergaan van de Drummond Castle bij Ouessant, met het red dingswerk verdienstelijk hebben gemaakt. De geZant zal daartoe den 26en naar Brest vertrek ken, en vervolgens naar Molène en Ouessant. Onder de 247 personen die eereteekenen ont vangen. komen ook voor de admiraals Barrera en de Kerambosquer, de prefect van Finisterre, de maires van de voornaamste gemeenten in den omtrek van Brest, en de abbé Lejeune. Een sensatiemakende echtscheiding. New-York- sche bladen deelen mede, dat de afgetreden president der vereenigde Staten de heer Cle veland en zjjne vrouw besloten hebben, ont binding van hun huwelgk aan te vragen. Het heette altijd een gelukkig huwelgk. Het is te wenschen dat de New-Yorksche bladen het mis hebben. Zelfmoorden. Een droevigen indruk maakt de zelfmoord van jonge soldaten, waarvan met name de Duitsche bladen nog al eens gewag maken. Ditmaal heeft zich in Oostenrijk een treffend geval voorgedaan. Aan het Berl. Tgbl. wordt uit Briinn in Moravië geseind, dat 3 manschappen van het 3e regiment infanterie zieh in de kazerne aldaar met hunne geweren van 't leven hebben beroofd. Twee waren ter stond dood, de 3e lag bij 'i afseinen van het bericht op 't uiterste. Oeen kale hoofden meer. Door dr. Sabouraud directeur van het geneeskundige laboratorium aan het hosp taal Saint Louis te Parijs is de microbe ontdekt der... kaalhoofdigheid. Met zekerheid mag weldra het tijdstip worden te gemoet gezien waarin, op deze ondermaansche wereld geen levende kale schedels meer zullen worden aangetroffen en ieder bij tijd en wijle met de handen in het haar kan zitten. Vooral de pruikenmakers! Dat is me toch eene ware spotternij. De Ar- meensche patriarch Ormanian heeft den Sultan eene memorie overhandigd waariu de verlan gens van de Armeniërs en middelen die ge schikt zijn om hun ellende te verlichten, wor den uiteengezet. De Sultan heeft gezegd dat zijne //beminde Armeensche onderdanen// van zijn gunst verzekerd konden zijn. Dat is een buitenkansje voor de Armeniërs! Twee personen E. Schroeven en G. Zweep zijn te Valtermond verdronken. Zij zgn door het duister misleid in het water geraakt. Te Hilversum geraakte een vijfjarig zoontje van J. W. Wiegers terwijl het met eenige andere kinderen op de Kerkbrink aan het spelen was, bg ongeluk onder een geladen vrachtwa gen. Het knaapje werd daarbij zóo ernstig verwond, dat het terstond aan de gevolgen is bezweken. Gisteren-ochtend zes uur had te Deventer in de lakkerij van de eerste Nederlaudsche ry- wielfabriek, directeur H. Burgers, een ontplof fing plaats bij het aansteken van het gas on der de moffelinrichting. De schoorsteen in die afleeling werd gedeeltelijk weggeslagen. Het werk ondervond zoogoed als geen vertraging, en persoonlgke ongelukken hadden iiie', plaats Wie niet van lezen houdt, berooft zich van het nuttigste aller genoegens. Pryst veel, maar vlei nooit; wie prijst, doet engelen-, wie vleit, doet duivelen werk. De man, die zgn kennis wil vermeerderen, moet niet bevreesd zijn voor een ander eene dwaling te erkennen. Onder gauwdieven. A. Ook op het bal geweest? Veroveringen gemaakt? B. Dat zou ik denken. Vijf' portemonnaies, drie broches en een dameshorloge. Zeer scherp. Eene vroolgke dame, die de voortanden miste, nam in gezelschap een heer beet, die zijn kruin met een pruik bedekt had. //Het verwondert mg,// sprak de heer ein delijk, //dat uwe geestigheden zoo by tend zijn, daar gij toch geen overvloed van tanden hebt.// //En mg verwondert het,// antwoordde de dame, //dat het hier zoo helder is, ofschoon gij de maan met eene wolk overdekt hebt.// Dat viel hem tegen. Hg. Wil ik u eens wat zeggen laat ons een vereeniging tot bevordering van wederzgdsche bewondering oprichteu. Ik, bijvoorbeeld, bewonder uw prachtige oogen en wat bewondert u in mij Z ij. Uw goeden smaak. Onze dienstboden. M e v r o u w(tot dienst- meisje). Ik heb je nu al twee uur geleden gezegd, dat je dezen hoed naar de modemaak ster zoudt terugbrengen, omdat hg mij te duur is, en nu ligt bij er nog. Waarom doe je dat niet Dienstmeisje. Omdat ik reeds bij het halen van den hoed tot de modemaakster gwsegd heb: wanneer bij mevrouw te duur is, neem ik hem. HAARLEM. Hst Bestuur der Mariascbo- len alhier floor aankoop van een groot pand in de Jacobijuestraat in de gelegenheid ge steld, groote uitbreiding aan de bestaande scholen te geven, heeft in overleg met de Eerw. Zusters van H eg tb ui zen, besloten, eene cursus voor Normaallessen aan deze In richting te verbinden, liet deg-lijk onder- wgs aan de Mariascholen gegeven, kan zeker als waarborg dienen, rat ook aan- de Nor maalschool de beste krachten zullen worden gewijd; en de gunstige uitslag van de examens der leerlingen, die door de Eerw. Zusters van Heijthuizen tot onderwijzeressen zijn op geleid, voorspelt aan deze Inrichting een schoone toekomst. Voor de Katb. Meisjes van Haarlem en omstreken zal deze Normaal school iD eene groote behoefte voorzien, en, daar Haarlem zoo gemakkelijk te bereiken is, wordt aan elders wonenden, eene scboone gele genheid aangeboden, om eene degelijke en godsdienstige opleiding te ontvangen. De cur sus begint 1 April, zooals de Advertentie in dit nummer geplaatst, aanwijst. Aan de R. K. Parochiale school alhier is als onderwyzer geplaatst de beer A. D. v a n Riel, te Tiel. Een wielrijder die moest uitwyken en daarbij het evenwicht verloor, is door de ruiten van een huis aan den Kruisweg gevallen. Bloed sporen bewezen dat hij zich nogal bezeerd had. Nadat de noodige hulp was verleend, wandelde de wielrijder huiswaarts. De heer W. Bus, directeur der schroef- stoombootdienst alhier heeft een geregelden dienst geopend van hier langs Aalsmeer naar Rotter dam. Twee nieuwe stoombooten zullen in de vaart worden gebracht. Bg den Baad dezer gemeente zij* achtereen volgens aanvrage om concessie ingekomen van: lo. de exploitatie van een gastram, ingediend door de heeren C. J. van Vassen alhier en J. Korevaar P. Az. te Soeterwoude; 2o. een electrische tram, ingediend door de heeren D. E. L. van den Arend en J. A. G. van der Steur alhier; 3oeen stoomtram, iogediend door de heeren G. Bonheur en M.Lubckéte Brussel; 4o. een electrischen spoorweg ingediend door den heer E. J. J. K u i n d e r s te Amsterdam; Burg, en Weth. wenschen echter gunstig te beslissen op de aanvrage van den ingenieur Kuinders te Amsterdam, voor een spoorweg tusschen Haarlem en Zandvoort, mits deze lyn in verbinding kome met de door den heer Sanders ontworpen spoorweg tusschen Am sterdam en Haarlem, en dat met den aanleg v an den spoorweg HaarlemZandvoort binnen éen jaar een begin wordt gemaakt. In verband met deze voorwaarden, stellen Burg. en Weth. verder voor, nog met afwij zend te beschikken op de aanvragen om con cessie voor eene electrische tramverbinding met Zandvoort, van de heeren v. d. Arend en v. d. Steur te Haarlem, en voor eene stoom tramverbinding met die gemeente, van de hee - ren Bonheur en Lubcké te Brussel. BUBGEBLIJKE STAND. ONDERTROUWD S. Groenewoud en L. Cau veren. BEVALLENC. Dollekamp -Swarts, d. H. Elaschwinkel-Houwer, d. H. A .jj. Marcus-Lindman, d,L.E. Molenkamp-Groos d. M. Lensen-v.Luyken, d. OVERLEDEN: J. Reen, 85 j. T. Vree- negoor-Bonekamp, 76 j. Commissariaat van politie. Gevonden voorwerpen. Een gouden ring. Eenige paren handschoenen. Eea rozenkrans. Een zwart brillenglas. Een bewijs van inschrijving. Een naaldenkoker. Een wielband van een kinderwagen. Een portemonnaie met'geld. Een gouden oorbelletje. Een stoel. Een Kerkboek (nieuwe testament.) Een ring met sleutels. Een kist met citroenen. Een pakje inhoudende: een hemd. Een blauwe kiel en een zakdoek. Een kin- der pelline, Eenige sleutels. Een broche (knoop) Een hondje. Een cachenez. Een hamer. Een ledige portemonnaie. Een spaarbankboekje. K EB KBEBIOHTEN Kathedrale en parochiekerk van den H. Jozef. Zondag, de gelezen HH. Missen met onder richting te 7 en te half 9; te half 11 uur de Hoogdienst en predikatie. Te 2 uur Catechis mus. Te 3 uur het Rozenhoedje, des avonds te half 7 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria, voor de bekeering der zon daars, met de Meditatie over het lijden O. H. Dinsdag te 7 uur gelegenheid om te biechten. Woensdag, laatste der 7 Woensdagen, ter eere van den H. Joseph, te 8 uur de gezongen H. Mis en te 7 uur het Lof met gebeden en ge zangen. Donderdag, 's morgens tot 11 uur en'a-avonds van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten, te 7 uur het Lof. Vrijdag, feestdag van den H. Joseph, Patroon der Parochie, de HH. Missen te 7, 8, half 9 uur de stille HH. Missen en te half 11 uur de plechtige Hoogdienst. Te 7 uur solemneel Lof met Feestpredikatie. Zaterdag, te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week de HH. Missen en de Cate chismus, op de gewone uren. Parochiekerk van den II. Antonius van Padua. Zondag, de HH. Missen te half 6, 7, half 9 uur met onderr chting, te half 11 de Hoog mis met Predikatie; te half 3 en te 3 uur de Catechismus, te half 4 Vespers. Dinsdag, te 8 uur de gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius, des avonds te half 8 uur Lof met Meditatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2