Bi N JJ B N L ANC. Koloniën. Onlusten in het Oosten. Diana Vaughan in Holland. G EM EN O-DE BERICHTEN. Diefstallen. Voor geest en hart. K i 111 o y heeft een Boodschap uitgevaar digd, waarbij het Cougrss tot eene buiten gewone zittiug wordt bijeengeroepen. Met ejjfe>s toont hjj daarin aan, dat onder de Repubiikeinsche partij de inkomsten de uitgaven steeds hebben overtroffen, terwjjl het onder de democraten juist omgekeerd is geweest. De President stelt zich voor te zorgen voor ruime inkomsten, niet alleen voor de gewone uitgaven, maar ook tot het verleenen van ruime pensioenen, intrest-betaling en afdoening van schnld. Gebiedend evenwel eischt in de eerste plaats het tarief herziening, want daardoor moeten de ruime inkomsten toevloeien, en de President beveelt derhalve het Congres met den meesten ernst aan in de allereerste plaats zjjn zorg te wijden aan het tot stand brengen der hierop betrekking hebbende wet, voor tot eonige andere werkzaamheid wordt overgagaaa. Ons Indisch leger op Atjeh ia nog steed bezig met de Atjehers. Volgens een telegram uit Batavia aan de N. Rott. Ct. ia luitenaut kolonel Van Heusz met 800 man vao Iudrapoeri uit tegeuden vpaud opgetrokken, waarbjj zes minderen werden gewond. Da vjjand werd verdreven. De Italiaansche Afgevaardigde Cipriani, die met eenige roodhemden naar Athene trok en daar bij aankomst door het onnadenkende volk werd toegejuicht, heeft een ontnuchtering on dergaan. T)e Grieksche regeering wil niets weten van die bende socialisten, zij is niet gediend van de opsnijderij en snoeverij der Garibaldianen en woedend over de ondervonden teleurstelling is Cipriani met de zijnen weder naar Italië vertrokken, hij he::ft ondervonden dat koning George en zijn regeering slechts Grieksche politiek drijven. De RegeeriDg te Athene verwacht niet veel goeds van de door de Mogendheden te nemen besluiten Zij heeft dan ook aan de comman danten van de Grieksche oorlogsschepen Peneus en Mpheos, die nog voor Kane* liggen, zijn de volgende instructies gezonden: «Indien u wordt bevolen Kanea te verlaten, zult gjj gehoorzamen, maar in geen geval zult gij de watere van Kreta verlaten. Gij zult de eer der Grieksche vlag verdedigen zelfs al ware tegenstand noodig en u herinneren dat gij Grie ken zijt en roemrijke namen draagt.// De be doelde commandanten lieten nl. Miaulis en Kountorios. Na een week van onderling overleg hebben de Mogendheden besloten heden met de blok kade van Kreta en de havens van Griekenland te beginnen. Geen geweld zal gepleegd worden als Griekenland zich niet feitelijk verzet. Ver klaren de Grieken den oorlog aan Turkije en daarvoor bestaat thans meer kans dan ooit, dan zullen de Mogendheden het vreedzame ka rakter san de blokkade ontnemen. Op Kreta zal een Christen-gouvernement wor de i benoemd terwijl de zes Mogendheden iu de zeehavens de garnizoenen zullen bezetten aan Frankrijk en Italië zal worden opgedragen de orde en rust op het eiland t' hei stellen. De krijgsmacht van Griekenland bestaat op heden uit 90,000 man, waaronder 11,000 zee soldaten. Op dit oogenblik' zijn te land <16,000 man onder de wapenen. De zeemacht is bijcia geheel op voet van oorlog. In Thessalië waren aan het einde der vorige week 28,000 man troepen en 22 ba'.terjjon licht geschut bijeen. Volgens dc officieele berichten heeft de mobili satie een gunstig verloop Enkele dagbladcor - respondenten verklaren echter, dat de Griek - sclve krijgstoerustingen minder vlot van stapel loopen dan de regeering wil doeu voorkomen. Maar toch is aan de Thes alische grens brand stof genoeg voorhanden om een Europeeschen oorlog te doen ontbranden. De Mogendheden, die thans alleen aar de pacificatie van Kreta eu de onderwerping 'van G'iekenland denken, hebben naar 't schgnt nog geen middelen beraamd om het gevaar, dat van alle zijden dreigt, te verhoeden. Eu het is daar groot, elk oogenblik kunnen daar de pop pen aan het dansen gaan. De zes Groote Mogendheden spreken nog maar steeds van een vreedzame oplossing der Kretasclie quaestie en daar is geen vrede op Kreta. Er wordt gevochten vergezeld van ka nongebulder, er wordt brand gesticht en brand geschoten, er wordt geplunderd en gemoord, niettegenstaande meer dan honderd, oorlogssche pen der Europeesche Mogendheden de rust be waren. De blokkade zal niets uitrichten; het zal een doelloos werk blijken, zooals het geheele vloten vertoon voor Konstantinopel een dodloos werk is gebleken. Dat de quaestie vredelievend zich laat oplos sen kan toch niet blijken uit een telegram, dat gisteren uit Chania is verzonden, vermeldende, dat te Satia 960 menschen zijn vermoord. Ze ker schijnt het te zijn dat dertig mannen, vrou wen en kinderen vermoord zijn iu het dorp Dafues. Da Mahomedanen beweren dat de Christenen het op hun uitroeiing op het geheele eiland toeleggen. Het gevolg is dat de Maho- medaansche bevolking hier verwoed is en meer plundert dan ooit. Het zenden der troepen van de zes groote Mogendheden naar Kreta om het eiland te be zetten, heeft reeds een aanvang genomen. Van de Fransche Republiek vertrokken 150 mariniers uit Toulon, en 450 man infanterie volgen heden. Engeland stuurt 600 man van het regiment Seafort'u Highlanders, tlaans op Malta, naar Kreta, terwijl de vloot terstond het Eugelsche eskader in de wateren van Kreta gaat versterken. Ook de andere Mogendheden zullen troepen naar het eiland zenden, terwijl de Grieken wor den weggejaagd en dat terwijl de Kretensers door rassenafkomst nog meer Hellenen zijn dan de onderdanen van koning George zelfs. Novr deze week, zeggen de Grieken, hoogstens het einde dezer maand zullen wij Europa doen zien wat een onzin de politiek van het Euro peesch concert heeft, teweeggebracht. Ons blijft, als men ons wil dwingen en vernederen, niets over dan geweld te gebruiken. Sedert twee eeuwen heeft Turkije de bevolking van Kreta vervolgd, wij Grieken zijn verplicht geweest hen bij te staan. Wij zijn er en blijven er. De Nederlandsche Vrijmetselarij. Och arme, het standje gaat niet goed, de zaken gaan achteruit zoo hard als een paard kan hollen. Is 't wonder? Overal heerscht malaise. Volgens gerucht beraamt men plannen tot vorming eener commissie van propaganda. Of het noodig is? men oordeele: In ons vrij Nederland vindt men 51 macon- nieke tempels. In 1890 telden deze allen ie zamen 3112 leden. Na 5 jaren echter slonk dit aantal tot 2795. Dat is een vermindering van tien procent. De Hemel geve, dat deze daling moge aan houden. Wanneer de Nederlandsche Vrijmetse larij elke vijf jaren een 300 tal br.\ br.\ ver liest, zijn weldra verlost van deze duistere] ver- eeniging. Onze Scholen. Rechtgeaarde ouders begrijpen, dat van de school grootcndeels het tijdelijk en eeuwig geluk hunner kinderen afhangt. Zij zenden hun kinderen naar Katholieke scholen niet naar die school-lokalen waar God en godsdienst zijn buitengesloten, niet naar die inrichtingen van Staats-ondorwijs, waar volgens landswet Christelijke- en maatschappelijke deug den moeten gekweekt worden, maar waar men er niet het minste begrip van heeft. Dat er nog Katholieken gevonden worden, die het openbaar onderwijs durven verdedigen, is een veeg teeken. Dat getuigt van gebrek aan fierheid en besef van eigenwaarde. Zeker, wij erkennen het gaarne, daar is geen regel zonder uitzondering, er zijn openbare scholen zelfs met Katholieke onderwijzers aan het hoofd, die wg niet gaarne zouden beschul digen van iets tegen den godsdienst te onder nemen, maar de opvoeding der kinderen eischt in onze dagen met verkeerde denkbeelden, die tot het volk zijn doorgedrongen, een voortdu rende zorg en waakzaamheid. Onze tegenstanders weten maar te goed, dat wie de toekomst wil beheerschen zich van de jeugd moet meester maken. Geeft de Katho lieke jeugd een z.g. neutrale verdraagzame op voeding in de school, daarbij ueutrale lectuur, naar de maan gaat hun zelfbewustzijn over de hoogste dingen, die zij op lateren leeftijd heeft te betrachten. Toegevend zijn op het gebied van onderwijs is klinkklaren onzin, immers wie zij u godsdienst lief heeft, stelt zijn kind niet in gevaar, lijj weet en is het eens over de waarheid van het oude rijmspreukje: Goede scholen, goede wegen, Brengen in den lande zegen. In de Tweede Kamer hebben de Voorzitter, de Minister van Buitenlandsche zaken Roëll en de heer Van Bijl and t hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer Beeljaerts van Blokland. DELFT, 16 Maart. Op een gisterenavond op initiatief der üelftsche Handelsvereenigioggehou den openbare bijeenkomst, is opgericht een ver- fraaings- vereenigmg, in den geest als die ts Nijmegen, Deventer en Zutphenbestaat. Als com missie voor de voorloopige regeling werd be noemd het geheele bestuur der Handelsvereeni- ging. Staande de vergadering traden een vijftig tal leden toe. GOUDA, 16 Maart. Bij het spoorwegstation alhier zal met het oog op het a. s. bezoek van HH. MM. de Koninginnen, een koninklijk pa viljoen worden gemaakt van 20M. lengte en 6M. breedte. EDAM, 16 Maart. Voor de leden der liberale kiesvereeniging «De Grondwet,, alhier is Maan dagavond opgetreden de heer G. C R. Hoetink te 's-Gravenhage. Aan het slot zijner rede spoor de h i de liberale» aan zich te vereenigen eu bij de a. s. verkiezingen als één man ter stem bus te gaan. HEEMSTEDE, 16 Maart. Wegens de groote toezegging van finantieelen steun is reeds nu de oprichting eene nieuwe R K. Parochiale school iu deze gemeente verzekerd. ENK11UIZEN, 16 Maart. De verkiezing van een lid der Proviaciale Staten van Noord Holland in dit district, vacature wijlen R. Kooijman Pz., te Andijk, is bepaald op 6 April a. s. VELSEN, 16 Maart Tot hoofdingeland voor de Hondsbossehe eu Duinen fot Petten, is ge - kozen J. de Wildt Hz. te Wijk aan Zee en Duin, met 56 stemmen. De heer mr. A.J.He s- huysea te Haarlem bekwam 29 stemmen. De Maasbode deelt mede, dat de voorname bekeerlinge D i a n a V a u g h a n, een der vroegere priesteressen der vrijmetselarij na haar optreden te Parijs (woonplaats van T a x i 1) op Paaschmaandag 19 April, zich den volgenden dag zal begeven naar Avranches, de woonplaats van kanunnik M u s t e 1. Vandaar gaat zij naar Cherbourg, waar zij Vrijdag 23 April een voor dracht houdt. Zondag 25 vertrekt zij uit Parijs naar Rotter dam, waar zij des avouds 5 20 zal aankomen. Maandag 26 zal zij daar ter stede eene voordracht houden. Daar zij geen Nederlandsch kent, zal zij of in het Fransch of het Engelsch spreken. Met het oog op de velen van buiten deze stad. die de conferentie zulleu wenschen bij te wonen, is haar geadviseerd de Fransche taal te kiezen. Later hopen wij nadere bijzonderheden omtrent de toelating mede te deelen. Dinsdag 27 vertrekt Diana van hier per middag- of avondboot naar Londen. Achtereenvolgens zal zij dan optretlen te Edin burgh (den zetel van Mgr. Mac Donald), den 1 Mei te Londen-Bayswater (woonplaats van father W y n d h a ui), daarna te Parijs, Rou- aan, Rijsel', Brussel, Reims (woonplaats van D la R i v e), Nancy, Parijs, Tours, Bordeaux, Montpellier. Den 1 Juni hoopt zij te zijn te Marseille en /ervolgens te bezoekenLyoa, Grenoble (resi dentie van Mgr. Fa va), Chambéry, Turijn (woonplaats van pater Sanna Solaro), Genua (woonplaats van Mgr. Parodi), en den 15 Juni hoopt zij te Rome aan te komen. Uit Italië terugkeerende, zal zij eene bede vaart naar Lourdes ondernemen en daarna de maand Juli in de nabijheid van Parijs door brengen, waar zij dagelijks bezoekers ontvan gen zal. In Augustus zal miss Vaughan naar de Vereenigde Staten en Canada (woonplaats van Tardive 1)vertrekken Nu Diana hier te lande optreedt, zegt de Maasbode zal de redietie van het Centrumdie eene reis naar Parijs te «ver// vond en over een «retourtje// naar Brussel dacht, zich wel willen komen overtuigen, of we met bedrog zouden te doen hebben, gelijk zij tot dusver volhield? Eene reis van Utrecht naar Rotter dam is niet onoverkomelijk, en wij zullen ons er een genoegen van maken liaren vertegenwoor diger aan miss Vaughan voor te stellen en hem van dienst te zijn. Het ldjarig meisje Anna de Vries te Leiden, dat ongeveer 3 weken geleden uit de ouderlijke woning werd vermist ,is gisteren opgehaald uit het Galgenwater nabij «De Vink.// Hoe het kind er gekomen is, ligt in het duister. Mevrouw A. J. M. Reigers te Ter Borg heeft behalve een legaat van f 6000 aan het Katholiek armbestuur, gelegateerd aan het kerkbestuur aldaar f 50,000 voor oprichting en instandhouding van een stichting, ten doel hebbende de verpleging van zieken zonder onderscheid van godsdienst of stand, zoowel in particuliere woningen als in een te bouwen gesticht. Het wordt bevestigd dat het stoomschip Utrecht met man en muis is vergaan. Er is nog geen enkel lijk gevonden. Te Deventer werd Zaterdag een dichtgebon den kussensloop door eenige knapen in den IJsel opgevischt, waarin zich het lijkje bevond van een pasgeboren kind. Ook in ons land komt beweging onder cle studenten voor de Grieken. In dej VoxStudiosorum het studentenblad, roept de heer dr. H. C. Mul ler de studeerende jongelingschap in Nederland op, om een bewijs van belang stelling te geven in de Kretenser quaestie, evenals studenten in andere landen Frankrijk en Italië bijv. reeds gedaan hebben. Naar uit Arnhem wordt gemeld, zal aldaar op de Tentoonstelling van Handel en Nijverheid dezen zomer op het landgoed Sonsbeek te hou den, in navolging van eene inrichting, die op de Gewerbe-Ausstellung van het vorige jaar te Berlijn zoozeer de aandacht trok, iets voor ons land geheel nieuws geëxposeerd worden. De toestand van het Tweede Kamerlid Mr. A. P. de Lange, die sedert geruimen tijd lij dend was, is in de laatste dagen minder be vredigend. Uit een onderzoek van behangselpapier, in gesteld door de plaatselijke gezondheidscommis sie te Maastricht, is gebleken, dat daar ter stede papier wordt verkocht, uitfluitend gekleurd met het zeer vergiftigde, zoogenaamd Seheele's groen. Aangezien het vertoeven in vertrekken, met dergelijk papier behangen, aanleiding kan geven tot vergiftiging, waarschuwt de commissaris van politie de ingezetenen tegen het gebruik van dit behangselpapier. Bij Krasnapolsky te Amsterdam in de fraaie serre, is eene mooie verzameling bloemen en planten uitgestald. Tegen een achtergrond van dwergpalmen staan eenige rijen potten met een rijken bloemenschat. Heerlijke frissche seringen, kleine, uitbottende tulpen, rustig witte en blauwe rhedodendrons, sneeuwkleurige en zacht-roze azalea's, waaronder vooral de zeldzame azalea mottoes, met haar geel-roze bloemen uitblinkt, de melk-kleurige spirea's deze gansche bloemen- verzameling vormt een heerlijk, kleurig bed vol jong ontluikend natuurleven. Het geluk is de wereld nog niet uit. Een mil- lioen-erfenis, waarop 97 personen aanspraak maakten, beeft de rechtbank te Dresden gerui men tijd beziggehouden. De erfenis die ongeveer een millioen mark groot is, is aan een in Posen in armoedige omstandigheden levende wasch- vrouw toegewezen. Vleeschvervoer. De Vereenigde Staten zond verleden jaar 103,000,000 pond ham naar Eu- a eland. Over 300,000,000 pond Amerikaansch spek ging denzelfden'j weg en 40 percent van den totalen uitvoer van reuzel, of 200,000 000 pond werd door groot Brittanië geïmporteerd. ïe Wiesbaden. De gemeenteraad van Wiesbaden heeft eindelijk, nadat men reeds jaren lang ge weten had dat het er toch toe zou moeten komen en na lang beraadslagen, besloten een nieuw Kurhaus te bouwen, Er is een prijsvraag uit geschreven voor een ontwerp met prijzen van 6000, 4000 en 2000 mark. Het Kurhaus zal o geveer komen te staan, waar het tegenwoor dige staat, maar hoe de ligging precies zal zijn wor/lt aan de goede ingevingen van de archi tecten overgelaten. Aanranding in den trein. Toen Zaterdagavond de sneltrein van Londen naar Glasgow te 9 uur Carlisle bereikt had, vond men in een compar timent een heer bewusteloos liggen. Hg werd in een wachtkamer getracht, en kwam een paar uur later bij kennis. Hg vertelde toen, dat twee medereizigers hem iets ingegeven en daarna beroofd hadden. Zijn gouden horloge en ketting, beurs en papierengeld, was weg. Pest te Bombay. Volgens de laatste berichten hebben zich nu ook twee gevalllen van zwarte pest voorgedaan. Een werkzaam man. De Duitsche staatssecre taris der posterijen, de heer Stephan, heeft eene pijnlijke operatie moeten ondergaan. Om geen tijd te verliezen, heeft de heer Stephan zich laten opereereu in zijn bureau. Vervolgens heeft hg zijn schrijftafel voor zgn bed geplaatst zoodat hij gtd rende zjjn genezing kon werken. Jodenvervolging. In de Russische stad Schpo- la (prov. Kiew) heeft een verwoede volksme nigte een aaotal winkels en magazijnen van Israëlieten geplunderd. Er werd veel vernield en gestolen. De aanleiding tot die gewelddadig heden was een twist van een Christen met een Israelietiscben koopman. Een moderne Blauwbaard. De zeden worden zachter en milder, dat weet men, en Blauwbaar den, die hun vrouwen vermoorden, om maar weer te kunnen trouwen, bestaan niet. Maar daarom zijn er nog wel een andere soort van Blauwbaarden, mannen, die niet tevreden zijn met ééna vrouw of met haar bruidschat liever. Antoine Pap, machinist te Temesvar, is een derzulken. Hij is 56 jaar oud en is acht a tienmaal getrouwd geweest, nauwkeurig kent men het getal zijner echtgenooten nog niet. Zes daarvan echter hebben een klacht jegens hem ingediend en den vogel doen gevangen nemen. Pap wilde niets anders dan den bruidschat; zoodra hg de hand had gelegd op het geld. zijner vrouwen, ging hij ervandoor. Al deze on- golukkigen zgn van het Branaat, een uitgebreide streek langs den Donau, bewoond door Hon garen, Rumeniërs, Duitschers, Serviërs, een waar land van Babelsehe spraak vei warring, waar men, naar het schijnt, nog al eeDS in troebel water kan visschen. Tegen het woelen der werkstakers. De vereo- niging van Berlgnsclie schoenfabrikanten heeft uitvoering gegeven aan haar bedreiging, alle werklieden bij de aangesloten fabrikanten te ontslaan. Drie duizend arbeiders in 37 fabrieken worden door dezen maatregel getroffen. Verschrikkelijk. Het oude museum van Fez is, volgens een telegram uit Tanger, ingestort; 180 werklieden, die bezig waren bet gebouw te herstellen, zgn onder de puinhoopen bedolven. Men zegt dat ze allen zgn gedood. Onlusten bij verkiezingen in Oostenrijk-Hongarije. Bij de overbrenging van een groep in hechtenis genomen boeren uit Dawidoff naar Lemberg zijn ernstige onlusten voorgekomen. Het escorte hu zaren werd met steenen ontvangen en moest zich met den blanken sabel een weg banen. Hierbij werden twee menschen uit het volk en een politieagent gekwetst. Drie onruststokers werden gevangen genomen. De officier van justitie en zijn griffier, die naar Dawidoff waren gegaan om een gerechte lijk onderzoek in te stellen naar de onlusten bg de verkiezingen, zgn op den weg naar Lemberg overvallen door het gepeupel, dat beproefde hun de acten te ontnemen. Allerbrutaalst slopen gisteren eenige jongens een borstelwinkel te Rotterdam binnen terwijl een bediende aanwezig was. Zij namen eenig borstelwerk weg en gingen er van door. Men lieo de dieven na, doch kon hen niet inhalen. Aan de Nederlandsche politie is de op sporing verzocht van drie als heer gekleede personen van 30- a 35-jarigen leeftijd, die. dezer dagen in Engeland de North Eastern Bank of Sunderland bestolen hebben en zich vermoede lijk te Rotterdam ophouden. Vermist worden 3554 pd. st. in Engelsch goudgeld, 19 biljetten der Engelsche Bank a 100 pd. st. 8 a 50 pd. st. 2 a 20 pd. st. 3 a 10 pd. st. en 39 a 5 pd. st. Eene belooning van f 3000 is uitgeloofd voor het geven van inlichtingen, die tot aanhouding der dieven leiden. Een goede stal is altijd meer waard, dan een mooie kamer. Eene moeder ontvangt in haar kind geen speelpoppetje, maar een mensch wordt haar toe vertrouwd. Het maakt geen verschil, of de kring waarin wij ons begeven, groot of klein is. Wij hebben

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2