B I N N fel N h A iV U. cloynal» waren, dook zg achtten den ia in strgd met de ear van het rijk en be schouwden hem els eene beleediging van z.chzelf. Duitschland. Onlusten in het Oosten. z Een staaltje van Evangelisatie. Alle garuchtan, meldt, men uit Beilgo, omtrent een ministerieels crisis, in z«ke een icarine-conflict, zgu voorbarig. Het heeie kabaal heeft over en weer ten doel, het schrappen van posten op de mariuebe- grooting door de begrootingscommiois, in den vollen Rijksdag altnans gedeehclgk ongedaan te maken. De hoofdbladsu van bet Ceatram dat in deze den doorslag moet gaven, willen echter nog van geen verge lijk weten, zoodat het nog te bezien staat of keizer Wilhelm met het willen aan schaffen zjja zin zal krijgen. De beroemde 200-jarige camelia in den slottuin te Pilloitz, bjj Dresden, toont ook dit jaar eene groote boeveelheid knop pen, zoodat me» iu het voorjaar op dui zenden bloemen kan rekenen. Deze camelia is de grootste van Europa en staat in den srjjen grond, w .ar hg voortreff-lgk gedijt. Hg is 7 tot 8 met— hoog en heeft een omvang van 25 tot 30 meter. Des winters wordt bjj steeds om geven door een houten huisje, waarin de temperatuur door stoomverwarmi ig op de goede hoogte wordt gehouden. üe dag van gisteren, hoe bedroevend ook het besluit der Zes Groote Mogendheden ge noemd mag worden, om de Grieken van het eiland Kreta te jagen, en dit door een mengel moes van vreemde soldaten te laten bezetten, tegen den wil der bevolking, is een dag van groote beteekenis. Griekenland had toegegeven om zijn oorlogs vloot terug te roepen, mits de Grieksche troepen onder kolonel Vassos, het eenmaal begonnen werk, naast de soldaten der Europeesche Mo gendheden, konden voltooien. Griekenland had zich bereid verklaard, zich ook neer te leggen bij de suzereiniteit van den Sultan, mits aan Kreta eenzelfde regeeringsstelsel werd gegeven als aan Bosnië en Herzogewina. Nu de Mogendheden zjjn overgegaan tot het blokkeeren van Kreta en de Grieksche havens, hebben zij de Regeering te Athene feitelijk den oorlog verklaard. Immers bjj den minsten stap van de Grieken buiten het program, zal geweld gebruikt worrlen. Alles draait nu om de vraag: zal Griekenland zich laten dwingen zjjn troepen onder kolonel Vassos t rag te roepen? Deze troepen kornet) eerstdaags te staan tegenover een Europeesche macht. Er zullen thans door Duitschland 600 man schappen naar Kreta worden gezonden, door Oosten rijk-Hongarije eveneens 600, door Enge land 600, door Italië 600, Rusland 600 en Frankrijk 600. De Oostenrijksche troepen zullen uitgaan van uit Triest, de Eogelsche van uit Malta, de Italiaausche van uit Brin- disi, de Russische van uit Odessa, de Fransche van uit Brest of Toulon. Wat eene hartelijke ontmoeting staat dezen vreemdelingen te wachten van de Kretenzers, die hun dierbaren geboortegrond verdedigen en de Grieken als hun stamgenooten eu broeders beschouwen. De bevelhebber der Grieksche troepen op Kreta, speeli niet met de dingen die daar plaats vinden, dit heeft B^rou Binder, corres pondent van het Wiener Fremdenblatt aldaar ondervonden. Toen hij bet Grieksche kamp te Chania bezocht, werd hij onder beschuldiging van spionage aangehouden. Voor een krijgsraad van acht officieren, onder voorzitterschap van kolonel Vassos, gebracht, werd hij vrijgespro ken, maar kreeg de waarschuwing niet meer terug te komen, men zou hem anders ophangen. Wat de Bevelhebber der Grieksche troepen aan den Commandant van het bezettingsleger met zijn troepen den Mogendheden zal antwoor den, als deze hem van het eiland Kreta zal jagen, is wel te voorzien. De Daily Chronicle gaat dan ook zeer terecht, krachtig +e keer tegen het Europeesch concert. Het verwekt niet anders dan twist en tweedracht onder de volken en spreekt allerbespottelijks van vredelievendheid en het recht der volken. De inval der troepen van de Mogendheden op Kreta, schendt het recht der Kretenzers, die de Grieken, hun ras- en stamgenooten, niet de Zes groote Mogendheden, toejuichen als hun bevrijders van het juk de' Turksche barbaren. Dat r cht om het Turksche juk at te schudden, hebben de Mogendheden erkendmaar zij missen het recht ongeroepen den baas te komen spelen op Kreta, waar het eerstgeboorterecht aan de Grieken en niet aan, een mengelmoes van soldaten der Mogendheden toekomt. De terugslag van eeue valsche Europeesche politiek de macht van het recht van den sterkste, zal spoedig gevoeld worden in Griekenland, in de BalkaDStaten, Konstantinopel enz. Of moet zich voor de macht van het Europeesch-Concert, dat zich als de eenige macht en de eenige autoriteit heett opgeworpen, ieder een buigen? De verbittering over den dwang der Mogend heden van de Grieken heeft zijn toppunt be reikt en de geestdrift der troepen is buitenge woon. Van alle zijden wordt de meening geuit dat Griekenland niet mag toegeven. Ook on'1 er de Christenen op Kreta heerscht gioote opgewondenheid. Zij hebben nu reeds de vreemde officieren die op Kreta bevelen wilden geven, aangevallen. Het gevolg daarvan is, dat Britsche, Fransche en Italiaansche oorlogssche pen heden middag te 12 uur zullen losbranden tegen een dorp der Christenen nabij Sityu Wat een heldenstuk om ceu eenvoudig dorp te bombardeeren, van hoeveel ousehuldigeu wordt nu hun eigendom verwoest. Wat zoo'n vrede stichters in het willen verjagen der Grieken al niet verrichten. Kolonel Vassos de Grieksche bevelhebber or> Kreta denkt er niet aan om te vertrekken, hij heeft zijn kamp verplaatst naar Sphakia, iu het meest bergachtige gedeelte van het eiland, en is ezig zich daar te versterken, hij is voor een paar maanden van levensmiddelen voor- ien. Katholieke Clubs of Vereeniyingen. De vraag of het goed is dat Katholieke Vereenigingen bestaan en worden opgericht voor jongelieden, trekken velen ;in twijfel. Wij van onzen kant ziju er zeer voor, vooral voor de Katholieke jongelingschap is eene pas sende en veredelende uitspanning in onzen tijd hoogst noodzakelijk. Maar men vergete niet dat er op dat gebied twee scholen zijn n.l. de school des leeraars en de school des levens. De jongelieden die geen omgaug hebben met menschen, of slechts met zeer weinigen, leeren niet veel uit de scho <1 des levens. Met staal scherpt men staal, en de gedachten vau een mensch scherpen de gedachten van anderen. Het zijn de gelegenheden die zich voordoen in eene Vereeoiging om zijn gedachten uit te brei den. Het eerste wat men er leert is dit, dat anderen even veel recht hebben op de wereld te zijn als wij. Daaruit volgt, dat niet een enkel op alle voordeslen voor zichzelf alleen moet aan spraak maken; eu daaruit ontspruit de oude les: Gij moet leven en ook laten leven. De jeugd wil vreugde in het leven en zij mag dit ook genieten, maar passend en vrede lievend moet de uitspanning zijn, dan zal ae Katholieke jongelingschap vooruitgang maken in eer en deugd, waarnevens eene passende vroolijkheid zeer goed bestaan kan. Jongelingen die zich aldus vermaken, zullen een steun zjjn voor de Katholieke Kerk, eene eer voor hun familie. Zij zullen gestaald wor den in den te voeren strijd die hen wacht te strijden op lateren leeftijd als zij naast hun maatschappelijke belangen, ook naar hooger hebben op te zien. ALKMAAR, 17 Maart. Voor de Rechtbank alhier is de zaak behandeld van den gewezen marktmeester beschuldigd van verduistering van gein de marktgelden. Het Openbare Ministerie eischte een gevan genisstraf van 6 maanden. De verdediger Mr. A. Prins, pleitte vrijspraak. De uitspraak in dit geding zal plaat i hebben op 28 Maart e. k. YELSEN, 17 Maart. De heer Del Court alhier heeft zijne buitens //Rooswijk//, //Water vliet// en //Velserbosch// opengesteld als vrije wandelplaats voor de leden der Vereeniging voor verfraaiing van Haarlem en Omstreken. HAARLEM MERLIEDE SPAARNWOUDE, 17 Maart. Tot bestuurslid van den Vjjfhuizer- polder is gekozen de heer J. Schoor 1 te Haar lemmermeer, HEEMSTEDE, 17 Maart. Het Liefdezusters gesticht aan de Kerklaan alhier is aangekocht door het Parochiaal Armbestuur en zal later in gebruik worden genomen voor ouden van dagen. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben nan de harddraverijvereeniging Ft Oude Slot op hun nader gedaan verzoek tot het houden van harddraverijen en wedrennen op 19 April 1897 (2e Paascbdag) ke nis gegeven, dat zij geene termen gevonden hebben, om op hun besluit van 19 Februari 1897 terug te komen, doch dat zij de vergunning voor Zaterdag 17 April 1897 niet kunnen weigeren. Wij waarschuwden steeds voor z.g. neutrale bladen welker inhoud meestal zoo neutraal is. dat zij rijp en groen in hun kolommen opne men, En wat een genot verschaft dan zoo'n lectuur Niet aan aller, echter, want met verbazing zegt een Katholiek in een ingezonden stuk geplaatft in- en gericht tot de Redactie der Oprechte Haarlemsche Courantnam ik kennis van het stukje in uw //Bijblad// geplaatst van gisterenavond, betreffende tiet optreden van den heer J. B. Corneloup. U schrijft daarin, zoo ^herhaalt deJKatholieke inzender o. m., dat in den tijd van 10 jaren in Frankrijk 60 priesters tot den dienst van het Evangelie zijn overgegaan en dat er voor dien tjjd 200 priesters te Parijs waren, die afvallig geworden waren van de H. Moederkerk //en zich nu met de geringste haantjes moeten vergenoegen.// Vóór u namen en toenamen van die personen openbaar maakt, weiger ik en velen met mij, dit bericht te gelooven, of heeft u de inlich tingen soms van den vertaler, den heer prof. M u 11 e r Laat die heer dan zijne beweringen waar maken, zegt de K a t h o 1 i e k, en verder noemt hij eenige dingen op, die wijzen op het werk der Katholieken, enz Ten slotte verwacht de Katholiek van de onpartijdigheid der Oprechte Haarlemsche Cou rant, 'at zijn stukje zal opgenomen worden waaraan dit blad bereidwillig heeft voldaan. Maar nu komt de aap uit de mouw De Opr Haart. Ct., heeft zich zeker in het oog van den Katholiek onpartijdig getoond door zijn stukje in het Bij blad// op te nemen, maar ook even onpartijdig neemt de Redactie der Oprechte een verslag op van den afvalligen priester J. B. Corneloup, die in het Gebouw voor Kunsten eu Wetenschappen te 's Graven- hage voor een zeer talrijk gehoor optrad om mede- deelingen te doen over den Evangelie-arbeid onder de priesters en leeken der Roomsche Kerk in Frankrijk. He Opr. Haart. Crt. zegt, dat Ds. Van Gheel Gildemeester, een inleidend wo rd sprak, waarin hij mededeelde, dat het optreden van den heer Corneloup beoogde het vragen van den steun der Protestanten om de bekeerde priesters, die in twijfel gebracht zijn aangaande de leer, en licht en hulp zoeken bij het Pro testantisme, te helpen. De heer Corneloup, wiens rede vertaald werd door ds. Gerth van Wijk, begon daarna het innerlijk verval der R. K. Kerk te schetsen, dat in den laatstea tijd is ontstaan. En verder gaat het verslag: In verschillende Roomsche landen, zooals Ita lië, Spanje en Frankrijk, zeide spreker, vangt het Protestantisme aan eene macht ta worden. In Noord-Amerika o. a. verloor de R. K. Kerk, volgens getuigenis van een Roomschen bisschop in deze eeuw 20 miliioen zielen Niet alleen de leekeu, maar ook een groot aantal geestelijken in verschillende landen zoeken naar het Protes tantisme. Sommigen ook vervallen tot ongeloof. De priesters, die, afgezoaderd van de gewone maatschappij en dus geheel en al vreemd daar aan, gevormd worden, worden later, wanneer zij bij hun optreden daarmede in aanraking gebracht, den toestand van het leven heel anders beschouwen dan vroeger, tot twijfel gebracht. Zij zijn te goeder trouw, maar beseften, dat aan de hun verkondigde leer veel ontbreekt, en zoeken licht, terwijl de leek veelal, niettegenstaande eenigen twijfel, in zijn toestand blijft berusten. Na deze m-:dedeelingen zegt de Óprechte, ging spreker na wat de Protestant moet doen, wan neer de in twijfel gebrachte R.-K. geestelijke zich tot hem wendt om licht en hulp. Spreker stelde het groote ljjden in het licht, dat de priesters, die de R. K. Kerk verlaten, meestal hebben door te maken. Alles waarop zij hoopten verdwijnt voor hen zij worden verstoo- ten en voor dood gerekend, zelfs door hun familie. In gewone burgerlijke betrekkingen kunnen zij veelal geen plaats en alzoo geen broodwinning vinden. Honderden gewezeu priesters vergenoe gen zich te Parijs met de minste baantjes, als huurkoetsier, besteller enz. Om al deze redenen, zeide spreker, hebben zij reeht op de door hen gevraagde hulp. Er is nu behoefte aan éénen gemeensehappe- ljjken tak van arbeid, om te helpen één gemeen schappelijk werk onder de bekeerde priesters. Die eenheid van arbeid is nosdig om de kwaden van de goeden te onderscheiden want ook hier zijn soms kwaden, die liever tot ongeloof over gaan dan werkelijk geholpen willen worden. Er is ook steun noodig, want er zijn nauwelgks middelen om de goeden te helpen. Een 60-tal gewezen priesters hebben zich tot de Hulpvereeniging reeds gewend om hulp. En kelen zijn in burgerlijke betrekkingen geplaatst; anderen werden evangelisten of predikanten. Ten slotte laat de Oprechte Haarlemsche Cou rant volgen: In de zaal waren boekjes verkrijgbaar, die ook in den handel zijn, waarin de heer Cor neloup zijne bokeering tot het Evangelie me dedeelt. Gisteren-middag herhaalde de heer Corne loup in het gebouw //Diligentia'' deze voor dracht, onder een eenigszins anderen vorm voor een beperkter kring van dames en heeren uit den aanzienlijken stand. He toeloop was intus- schen zoo groot, dat de kleine zaal verwisseld moest worden tegen de groote. Na afloop werd eene inzameling gehouden voor het bekeerings- werk. Morgen-avond denkt de heer C. gelijk wjj gemeld hebben, te Haarlem op te treden. Heden-avond dus zal de afvallige Fransche priester hier ter stede optreden. Wij weten, dat de Katholieken zich niet be hoeven te ergeren in de taal, die de afge dwaalde priester den niet-katholieken te slik ken geeft, 't Is immers om de Hollandsche dub beltjes te doen. De vraag is echter gewettigd, is er dieper vernedering voor den hoogmoedigen menseh denkbaar, dan dat hij tot de krankzinnigheid is vervallen, om zijne Moeder de H. Kerk, die hg eenmaal trouw gezworen heeft, te gaan belee- digen, om een niet-Katholiek publiek te mis leiden door bedriegelijke taal. Hoe ver moet de geest zijn afgedwaald, die tot zulke misdadige bespottelijkheid vervalt, als waarvan bovenstaand verslag in de Oprechte Haarlemsche Courant opgenomen, ons een bewijs geeft. Wij hebben dit verslag over het Evangelisa tiewerk van een afvalligen priester ten beste willer. geven om te doen zien, waartoe zich de Oprechte Haarlemsche Courant leent, ten einde die zottekkp aan de markt te brengen van een stompzinnig geworden slaaf van het Protestantisme, die door dwaalgeesten wordt voortgestuwd om zijn hoofd tegen de Kerk van Rome, gegrond vest op de Rots van Petrus, te pletter te loopen. De eigenaardigheden van wuftheid en licht zinnigheid, het Fransche karakter bijzonder eigen, doen soms den mensch in plaats van waarheden, paradoxen verkondigen, jokkernjjen in stede *an diepe gedachten. Hebben wij diep medelijden, geen verachting met J. B. Corneloup, thans evangelist te Pons, voorheen oblaat van Maria, abt, priester en prediker van zijne orde, zooals de Óprechte Haarlemsche Courant, den man noemt. GEM EN GDE BERICHTEN. Tegen een Rotterdammer die er zijn werk van maakt vuile onzedelijke afbeeldingen onder de menschen te brengen, is te 's Gravenhage eene vervolging ingesteld. Deze persoon laat pornagrafische fotographieën vervaardigen naar hem toebehoorende afdruk ken. Het onderzoek wordt voortgezet, ook in andere gemeenten. De 20-jarige gehuwde arbeider W. L. van Wanneperveen, tl ie wegens beschuldiging van meineed te Heerenveen in voorloopige hechtenis was en den 25sten Maart voor de rechtbank moest verschijnen, is krankzinnig geworden en door twee rijksveldwachter» (in burgerkleeding) naar het krankzinnigengesticht te Medemblik vervoerd Hoe tegenwoordig de zaken aan de kaak worden gesteld, is jl. Maandag weder te Rotter dam gebleken. Daar werd in eene vergadering der kleermakers-vereeniging verslag uitgebracht van de bijeenkomst, gehouden met de werklie den van de Rotterdamsche firma Andriessen Co. Een der werklieden van genoemde firma, in de vergadering aanwezig, deelde mee dat hjj geregeld 92 a 94 uren per week werkt en geen hooger loon kan halen dan f 6.50 per week. Voorts werd door de commissie mede gedeeld, dat de c'ief van de firma Esders ge weigerd had verder met de commissie te on derhandelen. Na de loonsverlaging door die firma van 40 cent per broek had hij het loon met slechts 21/2 cent per stuk verhoogd. Nog werd door een persoon verklaard dat hem voor het maken van een demisaison f 1,80 was uit betaald. In het vooruitzicht werd gesteld eene groote openbare ver/adering, om het publiek met de ergerlijke toestanden in het vak in kennis te stellen. Het ontwerp-zomerdienst regeling der Noord- Brab.-Duitsche Spoorwegmaatschappij toont, voor zooveel de personen- en sneltreinen betreft, slechts geringe verschillen vergeleken met de tegenwoordige dienstregeling. Alleen de sneltrein die thans 7.45 M. E. T. van Wesel naar Bokstel vertrekt, is 20 minuten vroeger gesteld en zal slechts te Goch en Gennep stoppen, waardoor de trei'i een uur vroeger te Bokstel aankomt, 8.11 'smorgens tegen thans 9.11 De marechaussees te Raamsdonkveer hebben gisteren van daar paar Breda overgebracht zeke ren M. L. en zijne huisvrouw, verdacht van brandstichting ten hunnen huize in den Dacht van 1 op 2 Maart 11. Gisteren voorkwam door krachtig remmen de machinist Beijer van trein 253 S.S. een groot ongeluk. Bij wachtpost 1, even voorbij Bokstel, liepen 3 kinderen, waarvan het jongste ongeveer 3 jaar, al spelende older de afsluit- boomen, juist toen de trein aankwam. De dood ware onvermijdelijk geweest, indien de treiD niet tijdig tot stilstaan was gebracht. Op verzoek eervol ontslagen met aanspraak op pensioen de heer J. A. Be vort, belasting ontvanger te Dinksperloo. Te Rotterdam is op de Hull-boot een Duitscher gearresteerd, die onder trouwbelofte eene vrouw 3000 mark afhandig gemaakt had. Het geld is terecht. Nadat reeds geruchten hadden geloopen, dat bij het te water geraken en verdrinken van drie personen bij de Dordsche brug te Nieuw-Dord- resht geen ongeluk, maar moedwil in het spel was, vermeldt de Emmer Ctdat de persoon, die van de vier bjj de Dordsche brug te water geraakte lieden alleen is gered, in hechtenis is genomen en door de marechaussees gevankelijk naar Assen is overgebracht. Ten kantore vau de Njjmeegsche Bankveree- niging kwam gisteren eene vrouw, die een accept groot f 1900 aanbood, dat voorzien was van de handteekening van een ingezetene te Neerbosch. De onderteekening kwam een der vennooten van genoemde Bank verdacht voor, waarom hjj der vrouw eeD half uur uitstel gaf, in welken tjjd de gemeentepolitie met de zaak in kennis werd gesteld. Toen zjj terugkwam en het accept opnieuw aanbood werd zij aangehouden. Het bleek dat ze tot het doen van deze ope- Tatie van Amsterdam gekomen was en reeds bij een anderen kassier haar geluk beproefd had. Een spoorwegramp. Een groot spoorwegonge luk is bjj Aocrington gebeurd. Een goederentrein, welks machinist de heerschappij over zijn ma chine had verloren, is in volle vaart op eenige ledige waggons geloopen. Alle wagens, negentien in getal, werden verpletterd. De machinist en de stokers bleven ongedeerd. Kolossale diefstal. Bjj den juwelier Platzer te Weenen is Dinsdag-nacht ingebroken en voor een waarde van dertig tot veertigduizend florijn aan juweelen gestolen. De ramp ov ie Sissoi Feit kg. De Engelsohe bladen weten niet veel meer te vertellen van de ramp aan boord van het Russische oorlogsschip Sissoi Veliky dan het telegram dat wjj gisteren ontvingen, maar zjj geven een eenigszins aaneen geschakeld verhaal. De Sissoi Veliky was aan het proefschieten tusschen Retimo en Soedabaai en juist zou het laatste schot worden afgegeven toen het projec tiel ontplofte. Het bovendeel van dengeschuts- toren, dat zesduizend K.G. weegt, werd van de fondamenten gesoheurd. De helft van den toren viel in zee, de rest werd over de brug geslingerd en stortte met een donderend geraas op het dek neder. Vjjftien man, waaronder naar men zegt negen officieren werden gedood; vjjftien anderen gekwetst. De overige oorlogssehepen in de na bijheid zonden onmiddellijk geneeskundige hulp. Door wanhoop, gedreven Eene zestigjarige we duwe wilde zich Maandag te Brussel in de Willebroeksche Vaart verdrinken. Zjj werd ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2