Filiaal der Gasmotoren Fabriek DFUTZ, föleuwendijk ii. Amsterdam. tf I NLANË, Origineele OTTO Motoren GEM EN GDE BSRICHTEN Rusland. Onlusten in het Oosten. Branden. MEDE DE KLINGEN. voor Gas, Benzine en Petroleum Voor geest en hart. en Heemstede is gekozen (}e ]leer J,t erHo fi st ee de notaris alhier. In Twente worden commissies gevormd tot inzameling van gelden door inroeping van de algemeene liefdadigheid voor de armen te Vrooms- hoop, die bij den jongsten storm have en goed verloren. Zooals door ons is medegedeeld, zijn niet minder dan 16 huizen beüevens schuren aldaar ingestort, terwijl mede veel huisraad ver brijzeld is. Te Hendrik-Ido-Ambacht had dezer dagen de Wed. J. B. een verrassend buitenkansje. Bij het schoonmaken van eene bedstede, in een pas ge kocht huis, vond zij achter eer. balk, op een richel, een met stof bedekt nachtpittendoosje. Toen zij het opende, vond zij daarin niet minder dan zestig gouden tientjes. Te Heille kregen Maandag-ochtend twee huur lieden twist. De een wilde met een kruiwagen mest rijden over 't land van den ander. Bij twisten bleef het niet; weldra geraakten zij handgemeen. De een bracht zijn aanvaller met een mes eene groote wonde toe aan den hals, waarvan veel bloedverlies het gevolg waseen ander werd met een stok de onderarm afgesla gen. Het gevecht was hiermede geëindigdbeiden kwamen daarna kort achter elkander naar Aar denburg geloopen, om geneeskundige hulp in te roepen. Van Tilburg is gevankelijk naar Breda over gebracht de 18-jarige [dochter van zekeren N, werkman te Tilburg, beklaagd van doodslag op haar pasgeboren kind. Niettegenstaande de menschen bij herhaling gewaarschuwd worden, dwaalde een bewoner van Purmerend in eene herberg in de Govert Flinckstraat te Amsterdam. Hij werd het slacht - offer van kwartjesvinders, die hem f60 ruim afhandig maakten. Gelukkige vaders. De vrouw van een dok beambte te Chatham heeft het leven geschonken aan een vierling, drie jongens en een meisje. Zij telde reeds negen kinderen. Een paar jaar geleden heeft de vrouw van een anderen dok beambte te Chatham een drieling ter wereld gebracht, en het gaat den jongens best. Iets over de Zwilsersche werkstaking. In den avond toen besloten werd door het personeel van de Zwitsersche Noord-Oost-Spoorwegmaat schappij om het werk te staken, had de tele grafist aan het stationstelegraafkantoor te Zurich het verbazend druk met het overseinen van het dreigement, aan alle mogelijke beambten van de maatschappij: //als gij morgenochtend niet stipt op tijd op uw post zijt, wordt gij ontslagen.// Om drie minuten voor twaalfen kwam de presi dent van de directie zelf op het kantoor met een nieuw pak ontslag-dreigementen. //Deze telegram men moeten zoo spoedig mogelijk worden overge bracht" zei hij tot den beambte. Deze legde de dépêches gelaten voor zich neer, begon te tikken met den drukknop, en toen de directeur juist weg wilde gaan, stond de telegrafist plot seling van zijn toestel op //Mijnheer zeide hij het is klokke twaalf. De werkstaking be gint, ik kan dus niet verder seinen.// Daarop trok hij zijn jas aan, en verdween. Verschrikkelijk. De beruchte moordenaar Kögler, die jaren lang met de politie van Oostenrijk en Dnitschland verstoppertje had gespeeld en haar had getart door zijn spoor loos verdwenen na elke van zijn vele misdaden, maar die ten laatste was gegrepen, is te Reichcn- berg in Boheme terechtgesteld. Met een cyni- schen glimlach betrad hij het schavot en riep bij het ontwaren van de galgAh da komt der August dran. De terechtstelling was in enkele minuten afgeloopen. Ingestort. Te Atlanta, in Amerika, is een schoolgebouw gedurende een hevigen orkaan ingestort. Dertien kinderen werden daarbij ge dood, en vele andere, alsook verscheidene onder wijzers, werden gewond. De heer Fischer, van den Oranja- Vrijstaat, wordt genoemd als opvolger van dr. L e y d s aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken. Ken vermeldenswaardig geval doet zich te St. Petersburg voor. Worden de schoon moeders gewoonlijk een plaag genoemd voor den man hunner dochter, in de hoofdstad van het Czarenrijk wordt dit beweren schitterend gelogenstraft. Daar woont een man, die voor de derde maal weduwnaar is, te zamen met zijne drie schoonraoe 'ers. De dames zijn alle drie dol op hem en wedijveren in attenties, om hem zijn leed wer het verlies hunner dochters te verzachten. D-i Grieksche Regeering zal zich met een pro test tot de Europeesche Mogendheden wenden, waarin zij hevig te velde trekt tegen het blok- keeren van het eiland Kreta en de Grieksche havens Zij stelt de Mogendheden verantwoorde lijk voor de gevolgen, die uit hun het volken recht schendend optreden kunnen voortkomen. Toen Turksche troepen, volgens een telegram uit Chania, poogden om het blokhuis te Malaxa van proviand te voorzien, vielen de Christenen hen aan, zij vervolgden hun vijanden tot Suda. Door het kanonvuur van de Turksohe vloot moesten de Christenen zich terugtrekken. De Turksche schildwachten in de straten van Chania beletten de Christenen, vreemdelingen zoowel als ingezetenen, zich vrij door de straten te bewegen. Intusschen wordt rechts en links geolunderd, en dat beletten de schildwachten niet. Vele Christenen waren naar Chania terug gekeerd om te trachten, nog iets van hun be zittingen te redden. Wat handhaven de soldaten der zes Groote Mogendheden toch prachtig den vrede! Inplaats van de Turken tot hun plicht te brengen, schoot dezer dagen een Oostenrijksch oorlogsschip, een stoomboot der Grieken in den grond. Die vredehandhaver stoorde zich niet aan het lot der schepelingen waarvan de kapitein allerver- sehri kkelijkst was verminkt geworden. De Standard verneemt uit Konstan tinopel, dat aan de gezanten van Turkije in den vreem de een aanschrijving is gezonden, om onmiddellijk onderhandelingen te openen over den aankoop van drie nieuwe pantserschepen, kant en klaar te leveren. Wie nu wat op te ruimen heeft, kan terecht. Betaling komt later. De Turksche vloot die voor Lapsaki en Gal- lipodi ligt, heeft bevel ontvangen naar Smyrna en Saloniki te vertrekken. Daarenboven zijn vier-en-veertig bataljons redifs van het tweede legerkorps (Adrianopel) en het geheele contingent van dit jaar onder de wapenen geroepen. Een Turksch oorlogsschip heeft een Grieksch zeilschip opgebracht dat wapenen en schietvoor raad voor een Armeenseh comité naar Smyrna vervoerde. Te Tokad zijn op 19 Maart niet minder dan honderd Armeniërs vermoord; de plundering der huizen van de Armenische Christenen duurde langer dan acht uur. Nu de ze» Groote Mogendheden inzien, dat zij tegenover Griekenland bepaald fiasco maken, is een voorstel aan de orde gebracht, lnidende dat de Sultan Kreta aan Griekenland zal afstaan voor een som gelds. De Koning der Hellenen zou dan het eiland bezetten en bestu ren De Koning zal een gouverneur benoemen, doch de rechten van den Sultan erkennen. „Men gelooft, dat de Koning prins Geo rge tot gouverneur zal benoemen, op verzoek der Kretensers.// Dit alles toont welke oplossing van den toe stand verwacht en gewenscht wordt. Een treffen tusschen de Turken en Grie ken aan de grens van Thessalië wordt elk oogenblik verwacht, nu de onderhandelingen tusschen den Sultan en Koning George telkens worden verstoord. Kroonprins Konstantijn is deze morgen in de vroegte (4 uur) uit Athene naar het leger aan de grens van Thessalië vertrokken om het opperbevel op zich te nemen. Hij heeft dit uur voor zjjn vertrek gekozen om mani- festatiën te voorkomen. De verbittering der Grieken tegen de Duit- schers neemt met den dag toe. //Ik moet, schrijft een Grieksch handelsman aan een firma te München, uw offerte terugzenden, omdat ik daarmede niets meer kan uitvoeren nauwelijks had ik bij eeuige klanten den mond geopend, of ik werd uitgescholden, en men dreigde mij de deur uit te werpen. „De houding uwer regeering in de Kreta-quaes- tie en de grove insulten van Dui'schland tenen de Grieksche natie hebben de Grieken zoo be- leedigd dat zjj de Duitschers zeer haten en een jodenvolk noemen. De Grieksche kooplieden hebben besloten, alle producten uit Duitschland te weigeren, en de 60,000 Turksche pond, die elk jaar van ons eiland naar uw land vloeien, zijn waarschijnlijk voor altijd verloren.// Bet uitloopen der Turksche oorlogsvloot. De correspondent e'er Ntue Freie Presse die dit verheven schouwspel heeft bijgewoond, tele grafeerde aan zijn blad. „Eergisteravond verliet de eerste divisie van het Turksch smaldeel onder bevel van vice- admiraal Hassan Remy pasja den Gouden Hoorn. Van 's ochtends af waren de beide oever», de oude en de nieuwe brug door vele duizenden nieuwsgierigen bezet. Over de brug leuningen hingen vooral veel Turksche vrouwen. Om half vjjl begon het wonder. Niemand had gedacht dat die halfvermolmde, halfverroeste vloot zich nog in beweging kon zetten, en nu kan men zeggen: //En toch beweegt ze!// Muziek schalde, gejuich en handgeklap weerklonk, toen eerst de dichtbevlagde driemaster Mesoede'. het admiraalschip, langzaam door de geopende brug gen voer. Dit. schip was trouwens het eenige wat den naam oorlogsschip verdiende. Het meet negenduizend ton, is in Engeland gebouwd, en aan boord moeten vijftien kanonnen zijn. Op het stoomschip Mesoedie volgde de kleinere llami- die eerst flink, maar plotseling hokte ze, begon te draaien en dreigde, in plaats vandoor de brug- opeDing, rechtstreeks op de saamgepakte me nigte in te varen. Snel kwamen twee sleepboo- ten de onhandelbare ka3t te hulp en trokken ze recht. //Ouder het publiek was intusschen angst en verwarring ontstaan. Honderden gingen op den loop en vielen over elkaar heen. In Galata zag men de menschen loopen, en men sloot onmiddellijk alle winkels, en veel mensehen vluchtten hoo- gerop naar Pera. Daar weer dezelf'le afgrijselijke paniek. Weldra ging het als een loopend vuur tje rond lat de Ottomansche Rank weer bestormd werd, en dat er gemoord werd. Het duurde een heele poos vo irdat hereden politieagenten de menigte hadden ingelicht en gerustgesteld. //In Stambc e!, waar ik stond, liepen onder wijl kalm de overige schepen uit. Er volgden nog de Azizie (6400 ton) met tien kanonnen zegt men; de even groote Osmanie, de Nedzj-im-sjef ket, een schip van slechts 3000 ton, en vier torpedobooten. Het geheel maakte den indruk van een met moeite bijeengescharrelde parade. Het trok algemeen de aandacht dat de Griek sche gezant met zijn gezin het schouwspel bij woonde.// Een feestdag te Rome gevierd Het was de 19e Maart een groote feestdag, een der popu lairste dagen van het jaar, die te Rome wordt gevierd. Het hooge feest van den beschermhei lige der Kerk wordt door de Romeinen op de straat feestelijk herdacht, Op den feestdag van den H. Jozef, is het algemeen gebruik oliebollen en dergelijk gebak te eten, waarvan men op straat in de volkswj ken als Trastevere geheele uitstallingen ziet; de deur wordt groengemaakt, met drape rieën en prenten behangen, een oven daarvoor geplaatst, en men bakt op straat. De hoeveel heid fritelle, die er verorberd wordt, is onge looflijk, en men speelt ze met menig pintje Frascatie, of Marinowijn door. Daar <le feestdag dit jaar op Vrjjdag viel gaf. 2. 11. de Paus verlof om vleesch bij het middagmaal te gebruiken. Ook de vijanden van Kerk en Pausdom vier den feest, zij hielden eene betooging ter eere van M a r z i n i, en de vrijmetselaar B o v i oichtte zijn aanvallen tegen het Vaticaan. Tot revolutie maken werd aangespoord en het volk uitte de kreet: „Lsve het socialisme!// De pret werd besloten met het optreden der politie en gendarmen, die den boel uit elkaar ranselden en eenige opruiers achter de tralies sloten. De Opper-ceremoniemeester bij ons Hof, maakt bekend, dat ingevolge de bevelen van Hare Ma jesteit de Koningin-Regentes, het Hof den rouw zal aannemen voor den tijd van drie maanden, ingaant'e op heden, wegens het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid mevrouw de Groot hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, geboren Prinses der Nederlanden. Deze rouw wordt ver deeld in eene maand zwaren, eene maand mid delbaren en eene maand lichten rouw. IJMUIDEN, 35 Maart. Met ingang van 1 April e. k. is aan M. D. L a m m e r ts, rijks veldwachter alhier eervol, ontslag verleend. In diens plaats is aangesteld W. A. vanKeulen agent van politie te Amsterdam. HAARLEMMERLIEDE& SPAARNWOUDE, 25 Maart. Tot voorzitter van het beituur van den Waarderpolder is herkozen de heer G. F. Evelein te Haarlem. Tot bestuurslid van den Veerpolder, mede onder deze gemeente, werd gekozen de heer J. de Mol alhier. WIERING ER WAARD, 25 Maart. Bij Kon. besluit van 23 Maart is benoemd tot Heemraad van den Polder alhier, de heer P. S c h oo r 1. HAARLEMMERMEER, 25 Maart. De veel besproken brug over dc Ringvaart nadert haar voltooiing. Zij zal binnenkort voor het publiek verkeer worden opengesteld VELSEN, 25 Maart. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt volgens de kiezerslijst 1050. Bjj de oude wet waren er 538. 's GRAVENHAGE, 25 Maart. De lloomsck Katholieke kiesvereeniging alhier heeft met al gemeene stemmen candidaat gesteld voor de Prov. Staten jhr. mr. E. N. de Bra uw. HOOGWOUD, 25 Maart. De liberale kies vereeniging Hoogwoud en omstreken heeft den heer H. J. K. van den Steen, burgemeester van Spanbroek, candidaat gesteld voor de Pro vinciale Staten in het hoofdkiesdistict Enk huizen, vacature K o o y m a n. LEIDEN, 25 Maarf. In de plaats van den benoemden controleur der stadsbank van leening den heer Essens, die bedankte, heeft de Raad heden benoemd den heer P. J. C. Dee,alhier. SANTPOORT, 25 Maart. Aan de Jan Gijken- vaart onder deze gemeente zijn de eerste hya cinten voor de verzending gesneden en wel op gron.'en van den heer J. J. Schneiders. De eerste kistjes Hyacinten-bloemen zijn den 22sten dezer van hier naar de Engelsche markten verzonden. OVERVEEN, 25 Maart. Tot voorzitter van het bestuur van den Veenpolder onder Haarlem Bij koninklijk besluit van 10 dezer No. 25 is de heer E. J. P. Elias, te 's-Gravenhage, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Alweder heeft nabij Koewacht eene smokkel- partij van vee plaats gehad, zeer ten nadeele van de daarbij betrokken kooplui. Dinsdagnacht zijn nl. nabij die gemeente door di Belgische amb tenaren v. R. en P. vier koeien aangehouden, ter waarde van c. a. 1600 franks zij behoorden tot eene partij van 16 koeien die men de gren zen wilde overbrengen. In denzelfden nacht hebben de douanen te Klein Synay, nabij Koewacht, eene even goede vangst gehad aldaar werden van twaalf koeien eveneens 4 aangehouden. Twee personen, die uit de strafgevangenis te Hoogstraeten (prov. Antwerpen) ontvlucht wa re:!, werden Dinsdag voormiddag door twee Bel gische gendarmen te Koewacht gearresteerd en naar hun vorige verblijfplaat! overgebracht. Bij het verbouwen van een winkelhuis te '8-Hertogenöosch, dat ongeveer 70 jaren in deu- zelfden toestand bleef, werd dezer dagen eeu versteende kat gevonden, die geheel gaaf gebleven is; zelfs snor en tanden zijn nog aanwezig. Nog steeds is op h»t eiland Urk de betrek king van geneesheer vacant. Geen enkele solli citant voor deze betrekking tegen ruime sub sidie van f2000 meldt zich aan. In de algemeene vergadering v»n leden der 'sGravenhaagsche vleeschhouwerij zijn het jaar - verslag en de rekening over 1896 goedgekeurd en is het dividend bepaald op 9V2 P°f- van het verbruik. Besloten werd een 'bijdrage te ge ven voor het in September te Delft te houden Internationaal Coöperatief Congres. Voor het Hoog Militair Gerechtshof zijn de pleidooien gevoerd in de zaak van den lsten luitenant der cavalerie H. A. Zegers van het 2de regiment huzaren, beschuldigd van poging tot vergiftiging te hebben gedaan op den groot vader zijner vrouw. De schuldige bevindt zich sedert Augustus van het vorig,: jaar in preven tieve hechtenis. De eisch van den advocaat-fis caal is 10 jaar gevangenisstraf en ontslag uit den dienst. De Rotterdamsche politiedienaren die bestemd zijn om aldaar tot de bereden politie over te gaan, hebben proeven afgelegd van hun bedre venheid in het paardrijden. Over een paar maan den zal de bereden pol'tie definitief in dienst gesteld worden. De stal in de Delftschestraat aldaar is voor de ontvangst van de paarden in gereedheid. Het ruwe weer heeft het in aanbouw zijnde station van de Noord-Hollandsche Tramweg Mij. aan de Noordzijde van het IJ, bij het Tolhuis verwoest. Op eens hoorde men een hevig ge kraak, en het volgende oogenblik was er niets meer te zien dan enkele palen, Het geheele me talen dak en sehot was in het Noordzeekanaal terecht gekomen. Eene lawine. De Arlbergspoorweg is tusschen Bludenz en de Aribergtunnel over 300 meter door eene groote lawine, die rotsblokken mee sleepte, geheel vernield. Het verkeer is ver stoord. Vaderlandsliefde. De Grieksche kooplui in Odessa, Nikolajef, Berdjansk en Taganrog hebben aan de Grieksche regeering nog 450,000 drach men gezonden voor het leger. Ontploft. Tijdens de oefeningen van den Britschen kruiser Theseus ter hoogte van Malta is een torpedo ontploft. Twee matrozen werden zwaar, vele anderen licht gewond. Influenza. Te Londen heerscht de influenza weder in hevigen graad. Verleden week zijn blijkens officieele opgaven 24 personen aan de gevolgen van de ziekte overleden, dat is meer dan sinds de groote epidemie van voor twee jaar. De ziekte woedt evenzeer onder ouderen als onder jongeren van dagen. Gladstone heeft ook een lichten aanval gehad en nu is ook Lord George Hamilton, de minis ter van Indië, er door aangetast. Een zeldzaamheid. De Stuttgarter //Nijverheids tentoonstelling// is weer eens een tentoonstelling met een batig slot geweest. Na aftrek van de verschillende onkosten blijft er eene som van 270,000 Mark over. Dat geld werd verdeeld onder verschillende vereenigingen en inrichtin gen ten dienste van de nijverheid. Gisteren-avond is een gedeelte der chocolade fabriek van de Erven Caspar Flick van den Over toom te Amsterdam door brand vernield. De belendende huizen van //Luctor et Emergo, had den echter veel van de felle hitte te lijden. Gisteren-nacht zijn vijf huizen en de kerk te Idskeuhuizen (Fr.) afgebrand. Te Randwijk brak Dinsdagavond een felle brand uit in eene boerenhofstede, bewoond door de Erven Rutten. Het geheele huis en een na- bijstaande schuur werden eene prooi der vlam men. Van den inboedel werd niets gered; eene koe en eenige kippen zijn verbrand. d 15 Cent per regel. zijn de meest beproefde motoren der wereld en alleen verkrijgbaar bij de De vrouw voor de wereld blijft zelden eene vrouw voor haar man. Nooit heeft eene vrouw de liefde of hoog achting van een verstandig man verworveD, door zich te véél op te pronken. Niets is zoo gevaarlek in de samenleving dan een mensch zonder karakter. Kamers verraden gewoonlijk iets van het karakter en de gewoonte van hen, die ze be wonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2