fllNUENLANB. Griekenland. Onlusten in het Oosten. Een treurige plechtigheid. GEMENGDE BERICHTEN. Diefstallen. volg er van is, dat vier duizend werklieden die niet anders kunnen, dan hun fabrieks arbeid verrichten, zonder werk, dus ook zonder verdiensten rondslenteren, vrouw en kinderen in diepe ellende latende. Spanje. De opstand op de Philippijnen heeft weer een aantal tuenschenlevens gekost. De Spanjaarden hebben Irnus ingenomen en een aanzienlijk verlies den insurgenten toegebracht. Er werd flink gevochten, de Spanjaarden hadden aan dooden 6 officie ren en 31 soldaten, aan gewonden 16 officieren en 229 soldaten. De voorzitter der Grieksche Kamer van Afgevaardigden, de heer Daim is, heeft namens de leden der Kamer, een telegram gezonden aan den heer Gladstone, die te Cannes in Frankrijk vertoeft, van dezen inhoud: «üw geheele roemrijk leven is een strijd geweest voor recht en vrijheid, en nu de Helleensche natie is opgestaan om te strij den voor het met bloed gedrenkte Kreta, zijt gij opnieuw naar voren getreden om de rechten van een gedrukt ras te verde digen. Zulk een werk is uwer waardig en de groote Britsche natie waardig. De vertegenwoordigers der volken van Grie kenland, diep getroffen, hebben mij opge dragen u de betuiging te zenden van hun dankbaarheid.» Het wordt vrij vervelend daar ginder op het eiland Kreta, ware het niet, dat de oorlogssche pen der Enropeesche Mogendheden een weinig variatie brachten in het spel. Die oorlogssche pen hebben zich weer kranig gedragen. Ze hebben de Christenen die in een geveeht met de Turken waren gewikkeld, beschoten. De Grieksche Kroonprins heeft op het laatste oogenblik zjjn vertrek naar de grens uitgesteld. Nu heet het, dat uitstel geen atstel is, en hij over eenige dagen zal vertrekken. Te Prevesa is eene nieuwe Turksche divisie gevormdeene andere te Katzina, zoodat de Turksche troepen thans van zee tot zee geves tigd zjjn. Aan de grens bevinden zich thans ongeveer 140 bataillonscavalerie ontbreekt, doch dit gebrek wordt van weinig beteekenis geacht, omdat het terrein ten Noorden van Larissa zich niet tot het optreden der cavalerie leent. Toch tracht de Turksche regeering zooveel mogelijk het ontbrekende contingent aan te vullen: elkeu dag worden paarden aangekocht en Donderdag zijn 7000 van uit Saloniki naar de grens gezonden. Woensdag is vierhonderd duizend pond beschuit in genoemde plaats aangekomen, be evens een hoeveelheid schoeisel, tenten en vjjf ambulancen. Drie hospitalen zija gevestigd te Ëlassona, Monastir en Janina. Daar broeit in hex Oosten veel meer dan oppervlakkig valt waar te nemen; Rusland heeft een groote troepenbeweging uitgevoerd aan de Klein-Aziatische grens waarover de Turken zich ongerust hebben gemaakt. De Porte heeft ophelderingen gevraagd aan de Russische overheid, die het niet der moeite waard heeft geacht te antwoorden. De Grieksche Regeering heeft geprotesteerd tegen de blokkade van het eiland Kreta, de Mogendheden wijzende op de banden die Griekenland met de Kretensers binden, nu aan de eilandbewoners wordt belet hun levensmiddelen, vooral graan, dat de bevolking van buiten moet betrekken in te voeren. Griekenland kan niet instaan voor de gevolgen van d.'.ze maatregelen, daar zij allesbehalve vredelievend kunnen ge noemd worden. De Kretenzers hebben een Manifest in het Engelsch opgesteld, waarin zij protesteeren tegen de voorgestelde autonomiedan geven zij nog de voorkeur aan het Turksche juk zooals na 1866. Zjj verklaren dat Europa er nooit in zal slagen, de Kretensers te dwingen. Kreta, zeggen zij, strjjdt voor aansluiting bij Grieken land en zal met niets minder genoegen nemen, zoolang er een levende ziel op het eiland is. Te Athene zjjn 400 vrijwilligers uit Roe menië en 200 uit den Kaukasus aangekomen. Op het eiland Kreta wordt voortdurend tus- schen Christenen en Turken gevochten en de oorlogsschepen werpen nu en dan bommen op de Christenen, terwijl de Turken worden ontzien die de eigendommen der Christenen te Arodia, bij Agia Triada en Perivolia verwoestten. Onder een uitbundig gejuich der menigte is de Grieksche Kroonprins naar het leger aan de grens van Thessalië vertrokken. Prinses Marie Sof ie vergezelde dea Hertog van Sparta tot Volo. De beantwoording van de vraag of aan Turkjje de oorlog zal worden verklaard, hangt af van den afloop van de onderhandelingen met Europa. Het vertrek van den Kroonprins wordt overal uitgelegd als een bewjjs dat Griekenland een stellig besluit heeft genomen om een einde te maken aan het langdradig talmen der Mogend heden. Volgens de laatste berichten zijn bij den moord te Tokat vier honderd Armeniërs gedood. De zes Groote Mogendheden hebben het te druk met de Grieken te dwarsboomen om zoo'n klei nigheid eens flink onder handen te nemen. Een laatste beiieht uit Tokat van den Armenischen Patriarchaat, deelt mede dat het getal Armeniërs door de Turken dezer dagen aldaar vermoord, niet minder dan 700 menschen bedraagt. Wordt het nu niet hoog tijd dat door geheel Europa wordt geprotesteerd tegeu de hemelter gende moordenurijcn in het Rijk van den Sultan die door de zes Enropeesche Mogendheden niet kunnen of willen belet worden. Dat voert in onze dagen diplomatieke onderhandelingen, dat spreekt van vrede en duizenden worden ter slachtbank gevoerd om op de afschuwwekkendste manier om het leven te worden gebracht. Het woord wede klinkt als eeu spotwoord over Europa waarmede tyrannen hun valsch spel bedekken. Het werk der Groote Mogend heden in het Oosten, kweekt niets anders dan verbittering en verdeeldheid. Moge het kleine Griekenland, nu de Kroon prins naar het leger is vertrokken, er spoedig een einde aan maken en het Europeesch Con cert uit elkaar doen spatten. Vorsten en volken dienen wakker geschud te worden uit hun filosofische iweeperij, des noods door het bulderen der kanonnen en het uit elkaar spatten der kartetsen, om een einde te kunnen maken aan den ellendigen toestand in het Oosten. Het stoffelijk overschot van prinses Sophie der Nederlanden, Groothertogin van Saksen- Weitnar is geplaatst in de sobere garnizoenskerk te Weimar, te midden van een haag van om floerst groen. Het bovengedeelte is bedekt met talrijke kransen, die de Weimarsche vlag van zwart en geelgroen bijna onzichtbasr maken. De soldaten van de eerewacht bewaken het lijk, kaarsrecht staande met getrokken sabel, doodstil alsof zjj bang waren de doorluchtige cl< ode uit haar slaap te wekken. Een purperkleed met hermelijn omzoomd, hangt in breede plooien van de baar omlaag. Op rcode kussens daarvoor liggen de ridderor den der Overledene. Terzijde zitten, gelijk spookgestalten, twee geheel in het zwart gekleede eeredames. Het onderste gedeelte van de baar wordt bedekt door een breede oranjevlag. Terzij van den openge- geslagen bijbel branden kaarsen, die bij de heer- schende doodsclie stilte door het heen en weer waaien der vlammen de omgeving hullen in een half-duister en de krip - decoratie nog somberder doen schjjnen, terw 1 nu en dan een zacht ge fluister rondom de sombere baar hoorbaar is. Een oud vrouwtje uit het volk, zegt de Coi- respondent van het Handelsblad zei tot mij toen ik stond te kijken met een Baedeker in de hand zonder een vraag af te wachten. i/Det is fier de verstorbene Frau Qroszherzo- ginAh, det war 'n gute Frau'n gute Frau Mir bekommen so'n Grosz-herzogin nie mehr De Paus en de Pers. Het is bekend dat Z.H, Leo XIII de goede pers die troon en altaar weet te verdedigen, een goed hart toedraagt. De Paus ontvangt en onderhoudt zich gaarne met de pen voerders voor de goede zaak, maar hjj heeft ook een grooten afkeer van de manoen die door hnn geschriften h t menschdom bederven. Z.H. die aan Emile Zola de vurig gewenschte audiëntie, toen hij zijn Rome schreef, weigerde, heeft Maandag den Eranschen journalist en romancier E m i 1 e Richebourg ontvangen en hem met zijn werk geluk gewenscht. Wij be strijden beiden den geest van ongeloof en om verwerping, gij door uw pen gelijk ik door mijne gebeden, zeide Leo XIII. Het ware te hopen, dat velen de goede pers, die achting toedroegen, waarvan Z. H. de Paus bij elke gelegenheid bljjk geeft, dan zou ook veel onheil voorkomen worden, en het bederf der zeden zon niet met zulke schreden de men schen in hun onverschilligheid in een poel van ellende dompelen. ILPENDAM, 27 Maart. In deze gemeente en Purmerland is eene R. K. Kiesvereeniging op gericht. AMSTERDAM, 27 Maart. De liberalen alhier zijn er zeker van als de Katholieke kiezers hun plicht doen, dat zij bjj de a. s. verkiezing mins tens twee Katholieken als A msterdamsche afge vaardigden naar het Binnenhol der Residentie kunnen zenden. HEEMSTEDE, 27 Maart, Met het onderhoud der brandspuiten is door Burg. en Weth. in deze gemeente belast, Jac. Roest alhier. BEVERWIJK, 27 Maart. Blijkens de ter inzage liggende kiezerslijst bedraagt het getal kiezers in deze gemeente thans voor de Tweede Kamer 634, voor de Provinciale Staten 628 en voor den Gemeenteraad 464. ALKMAAR, 27 Maartj De verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten Generaal in Alkmaar wegens het overlijden van Mr. d e Lange zal plaats hebben 20 April en herstem ming zoo noodig 4 Mei d. a. v. IJMUIDEN, 27 Maart. Alhier is eene afdee- ling der Liberale Kiesvereeniging Velsen opge richt met aanvankelijk ongeveer 120 leden. HILLEGOM, 27 Maart. Het aantal kiezers in deze gemeente is thans 719 voor de Tweede Kamer, 709 voor de Prov. Staten en 609 voor den Gemeenteraad. NOORD WIJK, 27 Maart. Vrijdag-namiddag heerschte hier op het strand eene pleizierige drukte. Honderden menschen groot en klein zag men bezig met het inzamelen van nooten, welke door de hooge golven in ruimen over vloed op het strand werden geworpen. Enkelen waren zoo gelukkig mandjesvol te kunnen ver zamelen. Het bleek dat de vrucht nog maar weinig door het zeewater had geleden. Een Duitscher, wiens aauhouding en uitleve ring wegens bedriegelijke bankbreuk was ver zocht, heeft zich Donderdag aan het bureau Overtoom te Amsterdam vrjjwillig aangemeld en is naar het hoofdbureau overgebracht. De eerste zwaluwen zijn te Swal men in Lim burg gezien. Eene merkwaardigheid van de stad 's Gra- venhage is, zegt de Haagsche Ot., dat de meeste Hagenaars geen Hagenaars zijn, niet al leen niet van ouder tot ouder, maar zelfs niet persoonlijk van geboorte. De kiezerslijst levert dienaangaande cijfers. De redactie ging een 17-tal bladzijden met elk 100 namen uit de lijst van ruim 16 000 na; en niettegenstaande een daarvan een aantal Toeten en Tuyten bevatte, kwamen we lot een totaal van 728 geboren Hagenaars op de 1700, d. i. dus 42Vs pc. Het feest dat door geheel Duitschland dezer dagen is gevierd, de gedenkdag van de geboorte van Keizer Wilhelm I, zal ook door de „Deut sche Turnverein// te Amsterdam herdacht worden. Niemand [minder dan deïGeheime^Hofrath, prof. dr, W. Oucken, uit Giessen, zal Donder dag-avond 8 April om nalf negen in Maison Stroucken aldaar eene feestrede houden. Voor niet-leden is een toegangsbewijs te krijgen op schriftelijke aanvrage, bij den heer G. .Richter Keizersgracht 379. De weigerachtige schutter Van der Veen te Middelburg heeft thans weder 12 vonnissen ge kregen wegens het niet afhalen van zijn schut- terswapenen. Nog 'deeds verkeert men in de onzekerheid wat van de opvarenden van het stoomschip Utrecht is geworden. Uit Morlaix wordt gemeld, dat er nog altijd verschillende strandgoederen, overblijfselen van eene schipbreuk, aanspoelen, die blijkbaar nog niet lang in het water heb ben gelegen Te Plouescat heeft men een cahier gevonden met aanteekeningen betreffen ie drie reizen van Rotterdam naar Batavia en terug en betrekking hebbende op het Hollandsche stoom schip Utrecht, van Rotterdam. Alles draagt er toe bij om te gelooven, dat de Utrecht met man en muis is vergaan tus- schen 11e de Bas en Roscoft'. De heer J. D. te Schagen (N -H.) had van iemand te Wieringerwaard een paard gekocht. Het werd gestald en voor zoover men wist was de deur voldoende gesloten. Toch vond men den volgenden morgen de deur openstaan en het paard verdwenen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het trouwe beest 's nachts zijn ouden baas in de Wieringerwaard weer had opgezocht. Op het sportterrein te 's Gravenhage zal op 25 April e. k. een wielerwedstrijd gehouden worden. De loteling uit de gemeente Hillegom T. van Rooden, die den 3den Maart jl. was ingelijfd, is wegens ongeschiktheid van den dienst der nationale militie vrijgesteld. Dientengevolge is de houder van het opvolgend nummer, W. 1<\ van Waveren, tegen den 22en April a. s. ter inlij ving opgeroepen. Door de heeren J. Krol te Haarlem en J. G. Heydanus te Haarlemmermeer zal, nu het comité voor den aanleg van een spoorweg NieuwersluisHaarlem eene conferentie beeft gehad met den directeur-generaal der Staats spoorwegen, bij den Minister van waterstaat concessie worden aangevraagd voor den aanleg van die lijn. Het aan de Nederlandsche spoorwegbesturen gedaan voorstel tot verlenging van den geldig heidsduur der retourbiljetten in verkeer met Pruisische stations ter gelegenheid van het Paasch-, Pinkster- en Kerstfeest, is door dezen aangenomen. De arbeiders aan de pakhuizen van den graan handelaar A. Polak Bzn.te Almeloo hebben het werk gestaakt. Bij het uitgaan der fabrieken hebben er samenscholingen plaats. Gisteren werd te Utrecht eene vergadering van R, K. bakkersgezellen gehouden, waarin door Dr. A. J. M. Schaepman en pastoor G. W. Konings de oprichting van een R. K. Gil- debond werd bepleit. Tot de oprichting van zulk een bond werd besloten. Het machinaal veenbaggeren in den Riet- wjjkerpolder, onder Nieuwer-Amstel, is nu in vollen gang. De turf gaat er, tegen flinke prijzen vlug van de hand. Reeds lang had men te Devenler aan den Diepenveenschsn weg last dat jongens met stee- nen wierpen naar voorbij stoomende treinen. De politie heeft eenige van die deugnieten gesnapttegen hen zal eene strafvervolging wor den ingesteld. Mngesperrt. In het Rijksland zijn twee dag bladen, het Mulhauzer Volksblatt en het Oolmar- sche Zeitung, op grond van de dictatuurparagraaf verboden. Deze twee katholieke bladen bevatten naar aanleiding van het eeuwfeest van de geboorte van Wilhelm I een gelijkluidend hoofdartikel, dat tot opschrift droeg: Wij doen niet meê De inhoud beantwoordde aan de verwachtingen die deze titel moest opwekken. Eene oplichtster. Woensdag is bij de Darmstadt- sche Bank eene poging tot oplichting gepleegd door een 22-jarig meisje. Zij kwam een kabriefje aanbieden van eene firma die bij de Bank een rekening heeft en gewoonlijk aldus geld laat halen door een der vrouwelijke kantoor bedienden. Toch kreeg de kassier achterdocht, hield het meisje aan de praaten liet intusschen naar de firma telephoneeren Het antwoord was dat van het kabriefje niets bekend was, en toen kort daarna een der firmanten verscheen, her kende hij in het meisje, dat intusschen tever geefs eene poging had gedaan om te ontkomen, eene vroegere geëmployeerde, die drie jaar gele den wegens beperkte geestvermogens was ont slagen. Zij moet toen reeds het briefje hebben meegenomen, na het met den stempel van de firma voorzien te hebben. De handteekening was zeer kunstig nugemaakt, zoodat men vermoedt dat het meisje slechts door anderen is gebruikt om het feit te plegen. Zij is de dochter van een politie-agent. Dr. Nansen te Parijs. Allerhartelijkst is de Noordpool-reiziger door den President der Fran- sche Republiek op het Ely see ontvangen. Hij bleef er een half uur en ontving het comman deurskruis van het Legioen van Eer. Mevrouw Nansen bleef dien tijd bij mevrouw Faure. 's Avonds hield Nansen voor een talrijk pu bliek, onder hetwelk President Faure en diens echtgenoote, in tamelijk vlot Fransch, in het Tro- cadero gebouw, eene voordracht welke zeer toe gejuicht werd. Honden. Over het nut van den hond voor het gebruik in oorlogstijd wordt door een Spaansch officier die tijdens den opstand op Cuba was, zeer wetenswaardige bijzonderheden medegedeeld. De opgedane ervaringen worden op vakkundige wijze beschreven, en men ver neemt o.a. dat het Spaansche leger op Cuba tot tweemalen toe door de oorlogshonden voor een vijandelijken overval gewaarschuwd werd. De Fransche militaire bladen spreken op zeer waardeerende wijze over de brochure van den Spaanschen officier, tevens betreurende dat in Frankrijk van de oorlogshonden, ten dienste van een veiligheids-en voorpostendienst vooral, geen gebruik gemaakt wordt. (Ned. Sp.) Git de cantine. Generaal Von Haseler, de commandant van het 18e Duitsche legerkorps dat te Metz in garnizoen ligt, is zeer streng en laat zjjn troep weinig rust, maar is toch zeer bemind omdat hij uitnemend voor de be langen der soldaten zorgt. Een staaltje daarvan geeft wat deze week is voorgevallen. Zondag in den vroegen ochtend moesten de troepen al om halfzes naar Gravelotte uitrukken. Nog voor dien tijd was graaf Von Haseler zelf in de kazerne, van het regiment dat 't eerst zou afmarcheeren. Hij zag hoe vele manschappen in de cantine zich van worst, kaas enz, voor zagen en ging er toen zelf heen en kocht voor 10 pf. worst en voor 10 pf. kaas, wat hem net jes ingepakt werd overhandig. Hij liet nu eeni ge soldaten die ook voor 10 pf. voorraad hadden opgedaan, bij zich komen, wees hun wat hjj had gekocht en vroeg of zjj ook zooveel hadden ge kregen. «Neen Excellenz," was het antwoord, //niet veel meer dan de helft,// wat bij ver gelijking bleek waar te zijn. Den volgenden ochtend ontving de cantine- houder bevel voortaan voor 10 pf. 80 gram worst en 150 gram kaas te leveren, juist zooveel als hij voor dat bedrag aan den generaal had gegeven,1 Uit ten proees tot een huwelijk. Eene in Hamburg zeer bekende zangeres is Bianca Bianchi, die in werkelijkheid eene mej. Schwarz is en in 1858 geboren werd in een dorpje in Wurtemberg. Zij werd voor eenige jaren voor tien jaren geëngageerd aan de Opera te Ham burg, verliet echter haar directeur den heer Pollini om gastvoorstellingen te geven in Wee- nen, Pest, München cn verschillende Italiaan se he steden. De heer Pollini deed haar daarop een proces aan en eischte eene groote schade loosstelling. Hij heeft thans echter zjjn aan klacht ingetrokken, want hij zal trouwen met de zangeres. Op deze manier denkt hjj haar zeker het best voor zjjn theater te kunnen behouden. Iets nieuws. De beroemde teekenaars Forain en Caran d'Ache en de architect Grandpierre hebben vergunning gevraagd om op het ten toonstellingsterrein van 1900 een panorama te plaatsen van: //de straat van Parjjs van 1"89 tot nu toe.// Dit belooft een zeer belangwekkende //clou// te worden. Men zal er heel wat kunnen zien van de verandering wdke het straatverkeer, de zeden, gewoonten en kleeding te Parjjs in de 19de eeuw hebben ondergaan. liene hulde. Eene zeldzame onderscheiding is der Hongaarsche tooneelspeeleter Louise Biaha ten deel geworden. Onlangs heeft deze ze ar populaire kunstenares haar 25-jarig jubilé gevierd en nu is haar beeltenis zoo niet ver eeuwigd, dan toch in zeer begeerljjken vorm verveelvoudigd. Op de nieuwe Hongaarsche muntbiljetten van 1000 florijnen zijn nl. haar gelaatstrekken gegeven aan een der geniussen die de hoeken versieren. Te Rotterdam is een dronken rjjwielrjjder aangehouden. Na ontnuchtering verklaarde hjj het rijwiel op het Willemsplein aldaar te heb ben gestolen. Om rent den inbraak in de R.K. pastorie te Chaam wordt gemeld, dat ten nadeele van den zeereerw. pastoor A. L V. zijn ontvreemd: 1 Russische obligatie Rebant spoorweg, groot f 593; 7 bankbiljetten, 2 elk van f 100,1 van f50 4 elk van f25, ongeveer f218 aan contanten, 2 zilveren bedieningvaatjes en1 kilogram; vijgen en een stuk peperkoek. De Officier van justitie te Breda verzoekt op sporing, inbeslagneming en bericht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2