NIEUWE ïïagBlaó voor iSltlooró'-en Suió-^Collanó. Het Arbeiders-Vraagstuk. No. 2645 Vrijdag 2 April 1897 22ste Jaargang BUITENLAND. Van 16 regels 50 Cents Elke regel meer 7^ Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant. België. Duitschland. Engeland. Rusland. Griekenland. BRUT. ABONNEMENTSPRIJS Pei 8 maanden yoor Haarlem. Voor de overige plaatsen in Nederland £r p. p. Voor het buitenland Afzonderlyke nummers Dit blad verschijnt dagelijksbehalve Zon- en Feestdagen. BÜESAïï: St. Janstraat Haarlem. 1,10 1,40 2,80 0,03 AGITE MA WON AGITATE. FBIJS DEB. ADVERTENTIBN. Kedaoteur-Uitgever, W. KüPPEBS. Het kau misschien verwondering wek ken, indien wij zeggen dat de schoonste sociale lofrede op de Katholieke Kerk in de 18e eeuw is voortgekomen uit den mond van den goddeloozen Voltaire. Twee ge voelens, die altijd samengaan, kenmerken het moderne ongeloof: de haat tegen God en de minachting van het volk. In brutale bewoordingen riep de goddelooze Vol taire op zekeren dag uit, da,t het Katho licisme de godsdienst was van daglooners en dienstknechten. Door deze spottende woorden te uiten, meende hij het Katholicisme te berooven van zijne waardigheid en, volgens zijne geliefkoosde uitdrukking, in het slyk te verstikken. Ongetwijfeld vermoedde hij niet, dat hp met deze woorden aan de Kerk een ge tuigenis gegeven had, hetwelk haar beste en meest aangrijpende glorie uitmaakt. Van den Christus af, die allen tot zieh riep die belast en beladen warenvan den wereldapostel, Sint Paulus af, die al bedelend gevaarvolle tochten ondernam, om zelf aan de behoeftige Christenen de aalmoezen te brengen, welke hp verzameld had; tot Z. H. Leo XIII toe, wiens stem heeft weerklonken ten einde te protesteeren, zooals hij het zelf uitdrukt, tegen de on- menschelpke meesters, «die den ontelbaren proletariërs een slavenjuk op de schouders leggen.is het de weergalooze eer van de Katholieke Kerk, dat zij in elk tijdperk van haar bestaan met moederlijke kracht de rechten heeft verdedigd van hen, die hare bevoorrechte kinderen zijn, de rech ten heeft verdedigd van den arme en van den werkman. Ja, indien het Christendom ophield bij uitstek de godsdienst van den werkman to zijn, dan zou het zijn karakter verloo chenen en in zijne goddelijke zending te kort schieten. De moeielpke arbeid des levens, het lij den en de rampen dezer aarde, de maat schappelijke ongelijkheden zijn even zoo vele wonden, door de zonde onzer eerste ouders toegebracht aan de menschelijke natuur. Deze smartelijke wonden heeft de goddelijke Voorzienigheid tpdens dit aard- sche leven wel niet gsiieel en al willen gene- FBU1LLSTON Het verlaten kind, door L. e. O. 4. «Hoe kunt gij zoo iets vragen?// antwoordde Fnts in hare plaats. //Zij beet Popje en anders zegt zjj niets. Wilt gij het kind hier houden, mijnheer Koorn, totdat de lieden gevonden wor den, aan wie het toebehoort?// Maar mjjnheer Koorn was slechts matig ge sticht door dit aanbod. Hij drukte de pen wat vaster achter het oor en zeide//met dien last wil ik mij nu liever niet beladen. Er moest zich eens niemand aanmelden wie weet, welke landloopers dat kind achtergelaten hebb .n en dan zat ik er mee te kijken.// //Schaam je toch, mijnheer Koorn," riep Die- pendaal. //Ik ga dadelijk je vrouw roepen die zal je wel tot meer menscheljjke gedachten bren gen. Neem bel kind maar aan op mijne verant woording. Als er niemand komt om haar op te eischen. zal ik de kosten harer opvoeding wel betalen 1 „Wel, mjjnheer de Baron, dan heeft de kleine al dadelijk een tweeden vader, behalve Frits. Allemaal mijn vader, zooals het in de Regiments- doohter staat. Maar neem mij niet kwalijk, de rechte weg is toch wel, dat wij de politie met het vo rval in kennis stellen. Ga met dat schreeu wertje maar eerst daarheen, Frits." Frits nam het kind, dat nu niet meer tot rust te brengen was, op deu arm en droeg het in zen; maar toch is het Christendom belast om deze pijnlijke wonden te verzachten, door de olie en den wijn der barmhartig heid, op het voorbeeld van den goeden Samaritaan, in die wonden te gieten. Zoo lang er op deze wereld een arme zijn zal, die in het zweet zijns aanschijns zijn da- gelijksch brood moet verdienenzoolang er menschen leven zullen, wier levenspad met beproevingen en rampen is bezaaid; zoolang zal de Kerk, bewust van hare hooge zending, trachten om het levenslot der menschen te verbeteren en hen deel achtig te maken aan de tijdelijke welda den der verlossing. De Kerk beoefent de liefde onder aller lei vormen, zoowel door hare verschillende instellingen als door hare waarschuwingen en raadgevingen. Wat al bedriegelijke dwalingen, mis bruik makend van de kracht der woorden, verschalken en misleiden de goede trouw van den werkman ten nadeele van zijn welstand! Wat al verlokkende utopieën, die voorwenden de zaak van den werkman te dienen, dreigen zijn levenslot nog druk kender te makenWelnu, de Kerk wendt met den grootsten ijver alle pigingen aan om den werkman aan deze dreigende ge varen te onttrekken. Vraagt het aan den groote n Opper priester, die tegenwoordig de Kerk bestuurt en die zoo terecht de Paus der werklieden genoemd wordt; vraagt hem, wat voor hem de eerste beweegreden was om zijne veroordeeling uit te spreken over het socialisme; en Leo XIII zal u antwoorden, dat vóór alles het belang van den arme, de toekomst van den werkman hem den mond geopend heelt. De volksmenners van onzen tijd hebben de onbeschaamdheid om u het collectivisme voor te stellen als het algemeene genees middel, dat een einde maken moet aan het lijden der arbeidende klasse. Maar de Kerk, zij bemint den werkman met eene te zuivere en onbaatzuchtige liefde om hem te vleien met heillooze verlangens en weuschen, waarvan zij reeds bij voor baat de noodlottige gevolgen heeft inge zien. Toegerust met eene ondervinding van achttien lange eeuwen, bezield met eene oprechte, moederlijke liefde, die enkel en alleen het geluk harer kinderen ver langt, roept zij ons door den mond des Pausen toe: Pas op, o werklieden, past huis. De officieren, die zagen, dat de zaak nu een heel prozaïschen keer nam, begonnen er spoedig minder belang in te stellen. Koorn echter liep zelfs naar den Burgemeeder om te zorgen, dat de last, die hem op het punt stond op den hals geschoven te worden, van hem werd afgenomen. De Burgemeester schudde bet hoofd en was van meening, dat men voorloopig het kind moest besteden bij brave menschen en bet beste misschien bij den Boschmolenaar. De ouders of bloedverwanten van het kind, die het waarschijn lijk verloren hadden, zouden zeker nasporingen doen vooral in de streek waar het kind verloren geraakt was, en misschien waren zij reeds aan den Boscbmolen geweest om na te vragen. Ze ker was het het raadzaamste het kind weder mede te geven met den knaap, die het gevon den had met een schrijver van ambtswege, het kind voorloopig te verzorgen tegen vergoeding der te maken kosten. In ieder geval zoude eene oproeping geplaatst worden in het weekblad en in de omstreken een onderzoek worden ingesteld. //Is het een boerenkind naar zijne kleeding te oordeelen?// vroeg de Burgemeester. Koorn wist daarover nog niets te vertellen en uitte de verdenking, dat het kind door eene landloopster was achtergelaten. //Dan moest zij het ges olen hebben! Haar eigen kind kan het dan niet zijn. Denk maar eens na, heer zwager," antwoordde de Burge meester. „Welke moeder zoude in staat zijn, haar kind in het woud te verlaten, op gevaar af, dat het zal verhongeren of ellendig omko - men." Neen, mijn waarde Koorn, dat houd ik voor onmogeljjk U op! Het socialisme is een vergiftigde beker, die gevuld is met een verlokkende drank. Op den dag, waarop gij uwe lippen aan dezen beker zult zetten, zult gij daaruit den dood drinken, terwijl gij meendet daaruit het leven te zullen putten. Gij zoekt naar vrijheid en rijkdom en gij ontmoet niets anders dan diepe ellende en willekeur zonder wederga. Het collectivisme is een medaille, waar van de volksmenners alleen de verlokkende zijde laten zien; maar de Kerk, zy toont ook de keerzijde. Hoort, wat Leo XIII heett gezegd: «Ten einde het kwaad te genezen, beweren de socialisten, dat alle eigendom van private goederen moet wor den afgeschaft, dat de goederen van ieder afzonderlijk gemeenschappelijk goed van allen moeten worden en dat het beheer daarvan moet worden opgedragen aan den Staatmaar dergelijke leer zal onraogelyk een einde kunnen maken aan den strijd, zij zal onrecht plegen aan den werkman indien zij in beoefening wordt gebracht. Zij zal geen ander gevolg hebben dan den toestand der werklieden nog onzekerder te maki'i, doordat zij aan hen de vrije be schikking over hun werkloon ontneemt en door het feit zelf hun ook alle hoop en alle mogelijkheid ontneemt om hun erfdeel te vergrooten en hun toestand te verbeteren In het Belgische leger zal men proeven nemen met opvouwbare rijwielen. Twintig man (karabiniers) met een kapitein en twee luitenants zullen een maand lang toeren door heel België en niet vaker dan één dag van elke week Brussel aaudoen. Op dezen tocht zullen de verschillende typen van opvouwbare rijwielen worden beproefd, üe manschappen zullen in de volledige marsehtenue, met geweer enz, rijden. Keizer Wilhelm heeft dadelijk na zijn terugkomst uit Weimar, den staats secretaris van Bui'enlandsche Zaken Von Marschall bij zich ontboden. Gisteren had de Keizer een langdurig onderhoud met den Rijkskanselier en den minister „Het moest ook onmogelijk zijn-,// zeide de koopman, //maar wij in ons gemoedelijk stadje hebben geen begrip van de diepte, waarin som mige menschen gezonken zijn!// //Welnu, wij zullen ook in deze zaak onzen plicht doen,// gaf de Burgemeester tot bescheid. //Uit de maan kan het kind niet in het bosch gevallen zijn. A's het niet uit deze streek is, moet de moeder, om wie het altijd schreeuwt, zich toch hier of daar vertoond hebben.// II. Achter de kleine verheffing van den grond, waarop de vervallen boschkapel stond, daalde het woud langzamerhand en zeer zacht glooiend af. In vele kronkelingen werd het doorsneden door eene beek, de Molenbeek geheeten, naar den molen, dien zij in beweging bracht. Was het hoogere gedeelte van het woud van eene indrukwekkende schoonheid, door de hoóge en statige olmen en beuken, die steeds en over al eene trotsche verschijning zijnhet lagere ge deelte, waardoor de beek stroomde, bezat een liefelijke aantrekkelijke schoonhei;', die iedereen verraste, welke die streek voor het eerst zag. Behalve zij, die er geboren en opgegroeid waren, kwamen er echter weioigen om die landstreek te beschouwen en te bewonderen en voor de inboorlingen had zij hare aantrekkelijkheid ver loren. Het lagere gedeelte was slechts een uur lang, maar op deze kleine, uitgebreidheid bood het eene rijke afwisseling van bekoorlijke land schapjes aan.Prozaïscbe gemeederen kunnen de in druk niet begrijpen, dien de r.atuur vaak te Hollmann. Al die gesprekken brengt men in verband met den ernstigeu toe stand in het Oosten. Er loopen geruchten dat de Duitsche vloot nu heusch zal worden teruggeroe pen uit de Grieksche wateren. De Engelsche Regeering heeft bevelen naar Malta gezonden om het daar in gar nizoen zijnde bataljon Welsh Fusileers ter sterkte van 600 man, onverwijld gereed te i houden om onmiddellijk te worden inge scheept naar het eiland Kreta. Uit Kaapstad (Zuid-Afrika) wordt ge meld, dat de Engelsche vloot in de Simons- baai bevel heeft gekregen zeeklaar te wezen op den lOen April. Admiraal Raw- son, die een bezoek brengt aan den Rand is onmiddellijk terug ontboden. De legerafdeelingen te Odessa, Twer en Warschau hebben bevel gekregen zich marschvaardig te maken en de garde te St. Petersburg zal als reserve naar War schau gezonden worden. Waarom de troepen dit bevel ontvingen en tegen wien ze moeten oprukken, weet niemand en toch kan een ieder begrijpen, dat de Russen gereed willen staan als de erfenis van den Sultan te verdeelen valt. Het geheele land is gelijk aan eene ka zerne, de bevolking is, om ons zoo uit te drukken, strijdvaardig. Ten hoogste opge wonden over het onrecht, dat de zes groote Mogendheden het land der Helle nen aandoen, verlangen oud en jong naar het uur waarop de oorlog met de Turken een aanvang zal nemen. Ook op het eiland Kreta syn de aldaar gelegerde Grieken nog steeds vol vuur. Kolonel Vassos heeft Koning George een rapport gezonden, dat met groot ge vaar door een ofiicier in eene kleine boot werd overgebracht. De kolonel rappor teert dat het moreel en de tucht der troepen boven allen lof verheven zijn, en dat hij nog voor geruimen tijd van alles genoeg heeft. Hij hangt een treurig tafe reel op van den toestand op het eiland; er zyn gezinnen die veertien dagen lang weeg brengt met de eenvoudigste middelen. Eene verzakking van het dalniet steil, niet diep; beuken en altijd maar beuken; eene beek, die niet vreeselijk schuimt, geen waterval vormt, en wat groen grasland, wat is daarvan nu te maken? En tocb, het zijn maar zeven tonen, waarmede de kunstenaar de verrukkelijkste har monieën schept en een tooverwereldj ontsluit! Wie een oog had voor de natuur kon in dezestreek bij iedere wending der blik een nieuw afgeslo ten tooneel bewonderen, en van den jongen Diependaal hadden zijne kameraden een weinig spottend verteld, dat hjj, toen hij den Boschmo len voor het eerst zag, van bewondering de teu gels had laten vallen en daardoor zelf bijna van zijn vurig paard gevallen was. Maar de Bosch molen was dan ook beslist het mooiste punt van de vallei. Men zag ze niet, voor men er geheel dicht bij kwam, al hoorde men sinds lang het klepperen der raderen. Het dal maakte hier eene sterke wending en vormde een ketel, door zacht glooiende wanden van allerlei vorm en gestalte ingesloten. Dicht aan den rand, waar de bodem weder vlak en breed begon te worden, en de beek nog in hare enge bedding was be sloten, lag de molen, met haar dubbel stel ra deren. Een paar gebouwtjes voor den landbouw bestemd, sloten er zich bij aan. Alles zag «r zindelijk en net en nog nieuw uit. Een kleine tuin lag er bij. Wcrdt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 1