BliO ENLANB, Amerika. Frankrijk. Transvaal. Onlusten in het Oosten. GEMEBGDK BERICHTEN. Branden. Voor geest en hart. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. ran wilde kruiden geleefd hebben, die op hun ingevallen gelaat de sporen der ont bering dragen, maar toch bereid zijn te sterven met den kreet: «unie met Grie kenland!» op de lippen. Het kan er in de wereld al zeer raar aan toe gaan. Vooral met artisten van het tooneel en dergelijken. Dezer dagen is te Milwankee in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika eene vrouw omgekomen, die in haar jeugd groot opzien heeft verwekt. Maggie Kennedy was eene paardrijderes van buitengewone schoonheid, zij vierde in Londen, Parijs en Berlijn in haar jeugd ontzaggelijke triomfen als eerste schoolrij- cUres. Zij was wegens hare kunstvaardig heid zeer beroemd. En wat is van haar geworden op 54 jarigen leeftijd was zij oud en arm, drenkte haar bed met petroleum, wierp zich er op, en daarna stak de ongelukkige het in brand en kwam in de vlammen om. De Fransche Kamer van Afgevaardigden zit tot over de ooren ia den vuilen Pa nama-rommel. Met millioenen is gegoocheld. Mannen, kopstukken der Fransche republiek, worden ontmaskerd en blijken schelmen te zjjn. Ar ton, o, die Art on, wat toch zoo'n jood vermag! Zijn vriend Cornelius Herz die door de medische faculteit en een paar van haar meest uitnemende ge leerden, een stervende wordt genoemd en thans rustig te Londen leeft, zal met zijn mede-schurken nog wel wat komen ver tellen, hij heeft bepaald pleizier in het spel en telt de millioenen die hij in vei ligheid heeft gebracht. Neen Ferdinand de Lesseps is niet de schuldige. Millioenen en millioenen zijn uitgegeven aan alle kanten, buiten en in het Parlement, zóo dat Ana to le France bij zijn receptie onlangs in de Académie frangaise heeft kunnen verklaren zonder één protest van beteekenis te wekken, dat als Ferdinand de Lesseps zijn Pana ma-kanaal in een financieele catastrophe heeft zien ondergaan, dit te danken is aan de «politiciens pillards.» Volgens te Londen ontvangen berichten is de schorsing van president Kruger's kleinzoon Eloff het gevolg van ongere geldheden, die Zaterdagavond te Krugers- dorp plaats hadden, en waarbij luitenant E lo f f beleedigende uitdrukkingen over de Koningin van Engeland moet hebben ge bruikt. Geen wonder dat het gescharrel der Engelschen in zake de Transvaal den jeugdigen officier die indertijd Londen bezocht en de Britten daar aan het roer, heeft leeren kennen, in jeugdig vuur te veel kan gezegd hebben over de «kwaje vrouw» die over zijn vijanden regeert. De Engelschen verzetten zich op alle mogelijke manier tegen de goedkeuring der overeenkomst van de Transvaal met den Oranje-Vrijstaat. Nu zal er toch wel oorlog komen in het Oosten. Met den dag worden de gemoederen meer opgewonden, niet weinig heeft daartoe bijgedragen eene toespraak van den Griekschen Bisschop van Ambelaglia. Toen de Kroonprins van Griekenland op weg naar het leger aan de grens van Thessalië, met een schitterenden staf te Larissa aankwam, reed hjj langs een Dom, waarin godsdienstoefening werd gehouden. De Prins trad de kerk binnen en de Bisschop, die den dienst leidde, hield een geestdriftige toespraak tot den Prins, bevelhebber der Griek- sche troepen, waarin hij zeide: //De Kroonprins zal weldra door Kreta .'.ven hartelijk worden ontvangen als door Larissa. Indien de machtigen der aarde dit verhinderen, dan hopen wij, dat de Kroonprins het nationale leger zal voeren tot de overwinning. Goed noch bloed zullen daarbij door de Grieken worden gespaard.// De Kroonprins weet nu meer dan ooit waar aan hij zich te houden heeft. De troepen zjjn strijdlustig, de landbevolking is gewapend, zelfs loopen jongens van 13 en 14 jaar met een geweer rond. Het commando //voorwaarts// zal oud en jong op de Turken doen losstormen. Br zijn reeds troepjes Grieken de grenzen overgetrokken, die slaags zijn geweest met eene Turksche patrouille. Te Scutari hebban de Mahomedanen weer eenige Christenen vermoord. Algemeen is men dan ook van oordeel, dat het een ernstige plicht is geweest der Zes Groote Mogendheden, zich tegen Turkije te vereenigen in plaats van tegen Grie kenland. Wie verlost ons van de Admiraals der Mogendheden, roept de CVironicle uit. Zij kun nen heel knap zijn als admiraals, maar op Kreta houden zij huis als een kat in de porse- leinenkast. De Admiraals der Mogendheden schijnen dan ook niet langer politieagent te willen spelen, het stuit den fiinken zeeman tegen de borst, gemeene zaak te moeten maken met de Turksche troepen. De Europeesoh groote diplomatie speelt die zeelui leelijke parten. Het is min of meer vermakelijk, bij al dat getob, hoe kolonel Vassos doodkalm, ruim van alles voorzien, in Alikianoe blijft zitten en dat het eigenlijke doel van de blokkade wordt gemist. Maar het is ook allertreurigst dat de vredelievende Mogendheden in hun liefde tot de Kretenzers om bun eeD zelfregeering te ge ven, de ellende op Kreta doen stijgen, ziekte en hongersnood brengen door een blokkade, die niets anders dan haat en nijd verwekt, 't Is me een spel, dat daar ginds in het Oosten wordt gespeeld. Het valsch humaniteitsbeginsel dat de wereld regeert, komt nergens beter voor het voetlicht dan bij het Europeesch concert, Leve de huichelachtige vrede onzer dagen Om het spel te volmaken hebben de zes Groote Mogendheden besloten om de geheele Grieksche kust te blokkeeren. De Mogendheden hebben goedgevonden dat de Grieksche troepen het eiland Kreta moeten verlaten vooraleer de Turken zich behoeven terug te trekken. Het terugtrekken der Grieken moet het voorgoed instellen van een anderen vorm van Bestuur voor Kreta voorafgaan. Intusschen hebben de Kretenzers, de Grieken helpen natuurlijk een handje, de helling van den heuvel ten zuiden van de Suda-baai bezet* Zij woiden hevig beschoten door de Engelsche, Fransche en Italiaansche oorlogsschepen. Het bombardement is gisteren begonnen en wordt he den voortgezet. Feitelijk voeren de Kretenzers en Grieken nu reeds oorlog tegen de zes Groote Buropeesehe Mogendheden. Een waar woord. Dezer dagen heeft Dr. Schaepman iu eene door hem gehouden voor dracht te Tilburg een woord gesproken, dat velen ter overweging mag worden aanbevolen in den worstelstrijd die op politiek gebied in aantocht is. Er vult volstrekt niet te gekscheren met de a. s verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. De slapenden en gemakzuchtigden die,o c h het zal zoo erg niet loopen" op de lippen hebben, mogen er wel intijds aan herinnerd worden, dat hooge belangen op het spel staan. Dr. Schaepman drong dan ook zeer te recht aan, om bij den komenden stembusstrijd zich te teréenigenvastgesnoeid en onbreekbaar als een pijlbundel. Zoo niet, dan zou het kun nen gebeuren, dat de Katholieke kiezers met tie gebroken pijlen werden gegeeseld. Het gaat er nu om, of de Katholieke:: in het komend tijdperk van Nederlandsch staatsrecht alleen aan de tegenstanders de toekomst zullen laten, of voor zich een groot gedeelte daarvan vorderen. Nu moet ieder soldaat op politiek terrein, gehoorzamen aan het bevel in het algemeen be lang, en dan, als God met hem is, wie zal dan tegen hem zijn. Ons bevalt, wat Dr. Schaepmant) Tilburg heeft gezegd, want als er nu nog wat meer door menschen die aan politiek doen op dat aanbeeld wordt geklopt, bestaat er kans dat velen nu nog helaas slapende, wakker worden geschud. Zeker als alle Katholieken willen, ziet het er voor hen in Nederland nog zoo slecht niet uit. Dat is bepaald jammer. De Maasbode van heden komt me daar heusch met een bericht uit Alkmaar voor den dag, dat aldaar van Roomsch Katholieke zijde niets zal gedaan wor den voor de a.s. verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer (vacature wijlen Mr. De Lange). Wel hoe hebben we het? De dappere Alk- maarsche Kiezers leert men het gaan stemmen af, dat kan niet zijn. Ze hebben zich, toen wij er ons eens hebben voorgezet, zoo dapper gedra gen en zij behaalden toen zoo'n heerlijke vic torie. Als ze nu een slaapmuts worden opgezet, zullen ze, wanneer van den zomer den grooten strijd moet gestreden worden nog wel doezelig zijn. Rekent men daar wel op In het hoofdkiesdistrict Breukelen is ter ver vanging van wjjlen den heer Rooijaardsvan den Ham gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal de heer jhr. mr. I. E. H uijd eco per van Maarsse veen en Nigtevecht (lib.) met 1355 stemmen. De heer I. H. de Waal Malefijt (antir.) had er 660. Bij de gehouden verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict 's Gra- venhage zijn ingeleverd 3148 biljetten. Van onwaarde 24. Geldig 3124. Volstrekte meer derheid, 1563. Gekozen is de heer M. II ij m a n s van Wa den ojeu, candidaat tier vereenigde liberalen met 1729 stemmen, tegen 1377 stemmen, uit gebracht op jhr. mr. E. N. de Brauw, can didaat van de conservatieven, katholieken en anti-revol utionairen. Te Gouda moet voor een lid derProvinciale Staten herstemd worden. Uitgebracht zijn aldaar 2261 stemmen; van onwaarde 29. Daarvan ver kregen de heeren VanWeel(lib) 1028, Van derStraaten (antirev.) 594, Ho fman, (R.K) 573. Herstemming alzoo tusschen de beide eerst- genoemden. HILLEGOM, 31 Maart. Een treurig geval heeft zich hier voorgedaan, Door het onbeheerd laten staan van een wag gon met cokes beladen aan de remise der Noord en Zuid-Hollandsche Stoomtram-Maatschappij te Hillegom, en het voortduwen van den waggon door eenige uit school komende jongens, ge raakte het 12-jarig zoontje van D Lommer se aldaar met het hoofd onder de wielen, Tenge volge waarvan dit geheel verbrijzeld werd. De knaap bleef op de plaats dood. OVERVEEN, 31 Maart.In een hiergehouden vergadering van de afd. Bloemendaalder Noord- hollandsche Vereeniging //Het witte Kruis," zijn de aftredende bestuursleden ,C. J. dePeeker, ür. Bakker en J. H. Bijvoet herkozen. De heer J. Ter Hoffsteede werd tot af gevaardigde ter algemeene vergadering gekozen. SPAARNDAM, 31 Maart. Tot groot ongerief van landbouwers en voerlieden uit deze gemeente wegens de vernieuwing van de brug aan de werf //Conrad// zal het jaagpad van Haarlem naar deze gemeente voor den tijd van 2 a 3 maan de» worden afgesloten. Eene commissie uit belanghebbenden heeft zich naar den Burgemeester van Haarlem bege ven om te verzoeken dat de te maken hulpweg bijv. een l/s meter breeder worde gemaakt, waar door alle voertuigen kunnen passeeren, dat zoo wel in het belang der verzoekers als in dat van Haarlem zeer wenschelijk was. AMSTERDAM, 31 Maart. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen, de heer Mr. H. P o u w candidaat der liberalen, met 1597 stemmen, op den heer J. Th. J. Cuypers, zijn 1263 stem men uitgebracht. HAARLEMMERMEER, 31 Maart. De brug over de Ringvaart is gisteren voor het publiek verkeer opengesteld, De matinee ten behoeve der vereeniging //De Helpende Hand//, Vrijdag 19 Maart in den stadsschouwburg te Amsterdam gehouden, heeft de belangrijke som van f 1773 opgebracht. Vrijdagochtend heeft A. O... uit Uden, zijne echtgenoote, met welke hij nauwelijks zeven weken in den echt verbonden was, verlaten. Zaterdagmorgen ontving zij een brief van hem uit Nijmegen, waarin hij haar een laatst vaarwel zeide, als reden zijner verdwijning op gevende, dat hij den kost voor haar niet ver dienen kon, terwijl het geld, dat hij bij zich had (f 2) aan postzegels was ingesloten. Onmiddellijk heeft men een onderzoek inge steld, tot nu toe echter zonder resultaat. Men vreest algemeen dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Mr. P. J. Troelstra, te Utrecht, die door de vereenigde arbeiders-kiesvereeaigingeu in het district Leeuwarden tot candidaat is gesteld voor lid van de Tweede Kamer, heeft die can- didatuur aangenomen. De Watergeuzen-vereeniging Pro Patria te Rotterdam, welke heden haar 25-jarig bestaan herdenkt, hechtte te twaalf uur iu den afge- loopen nacht aan het Vrijheidsbeeld op de Nieuwe Veemarkt een zilveren lauwerkrans, Een tweede zilveren lauwer werd vanwege de omwonenden aan het beeld vastgemaakt. Een en ander ging gepaard met redevoerin gen van de zijde van het Bestuur der Vereeni ging en had plaats onder groote belangstelling van de zijde van het publiek. Gisteren is te 's Gravenhage op 52-jarigen leeftijd overleden de heer W. van der Linden tot voor korten tijd kapelmeester van de Kon. Mil. Kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers. Te Vlaardingen wordt sedert Zaterdag een 5- jarig kind vermist; op het vermoeden dat het zou verdronken zjjn is aanhoudend in verschil lende vaarwaters gedregd, doch te vergeefs. Naar men zegt zul nu f 100 worden uitgeloofd voor decgene die het kind levend of dood terecht brengt. Tegen 1 April worden twee afdeelingen ma rechaussees te voet, elk bestaande uit 1 briga dier met, 2 marechaussees, gedetacheerd te Graauw en te Kanter, gemeente Clinge, zulks ter handhaving der orde bij de indijking van (len nieuwen polder in het Verdronken land van Saeftingen. Door de Limburgsche Studenten vereeniging //Eige Pot,// gevestigd aan de Rijks Universiteit te Utrecht werd Vrijdag jl. het volgend telegram verzonden Georaes roi, Athenes. Notre Sympathie. Etudiants limbourgeois Ltrecht. Reeds Zaterdag werd het volgend antwoord ontvangen Etudiants limbourgeois, Utrecht. Sa majeste le roi remecie sincèrement messieurs les étudiants limbourgeois universite'. Le maréchal de la cour. [get.) Papparigopoulo. De Friesche propaganda-commissie voor drank bestrijding heeft besloten op den tweeden Pink sterdag eene provinciale meeting te houden te Beetsterzwaag. Te Sloterdijk heeft zich een geval van ver giftiging met doodelijken afloop voorgedaan bij een jong meisje, dat van eene //verloskundige// in de hoofdstad een middel had ontvangen tot voor koming van de gevolgen der zwangerschap. Het lijk zal nog heden naar Amsterdam worden ver voerd. Het gerecht heeft de zaak in handen ge nomen. Moord. Id de Rue du Recher te Parijs heeft een politieagent zijn vrouw doodgeschoten. De man beweert, dat de vrouw zijn moeder had beleedigd, maar uit verklaringen van familie leden van den vermoorde volgt dat de man herhaaldelijk zijn vrouw mishandelde en dikwijls dronken tehuis kwam. Zijn dochtertje, dat bij een tante wa», toen dc misdaad werd gepleegd wil niet naar haren vader terugkeeren, zij dreigt dat zij uit het raam zal springen, wanneer zij naar de ouderlijke woning wordt gebracht. Een slachtoffer zijner menschlkvendheid. De Engelsche bladen maken melding van den dood van een onzer te Londen wonende landgenooten, den heer Fritz W. R. Oosterveen, die op een avond in Februari in de Theems sprong, om een vrouw te redden, en daarbij verdronk. Het lijk is eerst Dinsdag, bijna vier woken na het ongeluk gevonden. Een badplaats failliet. In Oostenrijk is een badplaats failliet gegaan. Vijf of zes jaar ge leden werd eene maatschappij met een groot kapitaal opgericht om Crkvenica, aan de Adria- tische zee, dicht bij Fiume, in een heerlijk klimaat gelegen, tot zeebad in te richten, dat met Abbazia zou concurreeren. Tal van voor name personen namen deel, ook nu wijlen de aartshertog Jozef voor 150.000. Maar er kwamen geen badgasten; in het laatst seizoen sleehts vierGeen wonder dat de maatschappij failliet is gegaan. Bij de beredding is gebleken dat er een onnoemlijk getal schuldeischers is dat zelfs werklieden, bedienden, kellners sedert maanden niet betaald zijn. Zelfs zijn zeer be zwarende feiten aan het licht gekomen, zoodat tegen de directeuren eene strafvervolging is in gesteld. De zaak baart in Oostenrijk en Hon garije veel opzien. Een verschi/ckelijkgeval. In Oravicza (Hongarije) i3 een ketel gesprongen in de pretoleum-raflï- naderij van de maatschappij van staatsspoorwegen. Vijf werklui zijn gedood, en vijf of zes gevaarlijr en veel andere min of meer zwaar gewond. Ontploffing. In eene villa te Marseille heeft een ontploffing plaats gehad bij het maken van lonten. Twee werklieden werden gedood entwee zwaar gekwetst. De pest. Onder de Engelsche troepen te Cola- ba in Britsch Indië is de veeselij ke zieke uit gebroken. Alweer een. Een inspecteur van financiën heeft een tekort van frs. 12,000 ontdekt in de spaar bank te Cannes. De kassier is op de vlucht. Voor wat hoort wat. De Grieksche zaakge lastigde te Londen Metaxas heeft aan den hertog van Westminster de insigniën van het grootkruis van de orde van den Verlosser ter hand gesteld. Te Delft is het bierlokaal van S. in brand geraakt. Het achterhuis is geheel uitgebrand. Een zevental spuiten waren aanwezig. Gisteren-nacht is te Maastricht de siga renfabriek van den heer Hustinx met den ge- heelen inboedel in brand geraakt en eene prooi der vlammen geworden. Wantrouwen is een gif, dat alle goede hoe danigheden wegcijfert, Wie zijne gezondheid ontziet ten nadeele van zijn plicht is niet waard, dat hij gezond is. Eer gij van uwen naaste het kwade vertelt, moet gij u zelf at vragen of gij alzoo zoudt voort gaan, als hij binnentrad, en hoe of het u zou smaken, als gij eens hoordet, dat men u op dergelijke wijze onder handen nam. Besproeiing. Oom. Ik zou denken, dat je bij het studeeren het bierdrinken eindelijk wel eens kon laten. Neef. Maar oom, zonder bier krijgt men het droge tuig absoluut niet naar binnen. Nieuwe ziekte. A//En hoe gaat het 't huis A//Mijn vrouw is sinds eenige dagen niet wel.// B: //Toch niet ernstig, hoop ik?v B//Och neen, dat niet. Maar ik weet nog niet of ze een hoed, of een japon moet hebben.// Ben troost. Jongeling: //Ik kan er maar niet in slagen, een stap verder te komen bij de lieve blonde Marie." Sc h rij ver //Wees maar gerust; ik schrijf binnenkort een novelle, en in het laatste hoofd stuk krijg jelui elkaar, dat beloof ik je.// Op de jaoht. Baron (na het schot:) "Waar drommel is de haas nu?// Jager: "'tis weggeloipen, baron.// Baron: Maar ik heb hem toch over den kop zien duikelen Jager: Ja, uit pleizier dat u misschoot. HAARLEM. De Voorzitter der Raarlemsche Handelsvereenigtng, de heer Th. G. Schur mann met twee bestuursleden de heeren F. H. Smit en G. van der Most van Spejjk, zullen zich met een l(jst van p. m. duizend handtee- keningen van ingezetenen dezer stad, houdende een verzoek tot intrekking van de aangekon digde handhaving der Zondagswet van 1815, naar den Burgemeester begeven. De Voorzitter van genoemde Vereeniging stelt zich voor den Burgervader ook mondelings namens de leden zijner Vereeniging, alle neringdoenden, te wijzen op het groot nadeel dat de burgerij zal onder vinden door de toepassing der wet. De heer Hoogveld alhier werd gisteren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2