Filiaal der Gasmotoren Fabriek DFUTZ, Meuwttndijk ïi. Amsterdam- Ürigineele OTTO Motoren BINJSENLANB. Oostenrijk-Hongarije. Onlusten in het Oosten. Zelfmoord of ongeluk? Ongelukken. Diefstallen. voor Gas, Benzine en Petroleum STEDELIJK NIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. UITLOTINGEN. MEDE DEELINGEN. I door de vrienden van luitenant EI o f f ruw is behandeld. De beleediging werd gehoord door ka pitein Turner, die eene schriftelijke me- dedeeling zond aan den Engelschen agent Coay ugham Greene, en aan den Gou verneur der Kaapkolonie. De heer Greene heeft bi] president Kruger aangedrongen op bestraffing van luitenant El off. De President heeft een onderzoek naar de feiten toegezegd, en inmiddels zijn kleinzoon in zijne be trekking als luitenant der politietroepen geschorst. President Kruger betreurt het ten zeerste, naar de Standard and Diggers News verneemt, dat zijn kleinzoon zich, in drift, oneerbiedige woorden over Engeland en de Koningin heeft laten ontvallen. Luitenant El off, die bij het verhoor van Jameson voor de rechtbank te Londen getuigenis heeft afgelegd, en toen ook te Amsterdam is geweest, waar hij bij allen die hem leerden kennen, eeD aangenamen indruk heeft opgewekt, was de jonge of ficier, die Jameson op Nieuwjaarsdag 1696 te gemoed reed om hem den raad te geven terug te trekken naar Charteredland. Doch Jameson hield den dapperen jongen man gevangen, uit vrees, dat zjjn toeleri' anders te vroeg ontdekt zou worden. De heer Strobach burgemeester van Weenen, heeft Woensdag in eene buiten gewone zitting van den gemeenteraad af stand gedaan van zijn waardigheid. De heer Strobach had indertijd be loofd af te treden om plaats te maken voor Dr. Lueger, zoodra er kans bestond op de keizerlijke bekrachtiging van diens benoeming tot burgemeester. Die bekrach tiging kan keizer Frans Jozef nu niet. langer weigeren en a.s. Dinsdag zal de Raad der Oostenrijksche hoofdstad de bur gemeestersverkiezing houden. De heer Stro bach zal in plaats van Dr. L u e g e r tot vice-burgemeester gekozen worden. Zoo zal .dan eindelijk Dr. Lueger die in Weenen en voor geheel Oostenrijk groote dingen heeft tot stand gebracht, den zetel gaan innemen die hem, treurig genoeg, wegens een lafhartig menschelijk opzicht werd onthouden. Het uur waarop de Grieksche en Turksche legers aan het vechten gaan, schijnt er nog niet te zijn. Dageljjks wordt er gevochten op Kreta, daar vechten Grieken en Kretenzers tegen de Turken en de Europeesche oorlogsvloten doen dapper mee in het bombardeeren der Christenen. In den omtrek van Chania gaan de Mahomedanen voort met het vernielen van de eigendommen der Christenen, zonder dat de vloot der Mo gendheden dat belet. Het Controle-comité der Kretenzers heeft dan ook een beroep gedaan op koningin Vic toria, de drie Keizers en den President der Fransche Republiek. Zjj drukken hun verba zing uit nu de schepen der Mogendheden de Christenen bombardeeren en dat hue huizen geplunderd werden door de Turken, in het gezicht van de vreemde vloot. Het Comité noemt het verschrikkelijk nu men de Kretenzers door honger wil dwingen tot het aanvaarden eener constitutie die hun nieuwe vervolgingen in de toekomst zullen berokkenen, Zij willen niets anders dan vereeniging met Griekenland. St.-Ct. Nb. 77 tot vaststelling van eeuen algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld bij art. 7, tweede lid der Arbeidswet, bevat de navolgende bepalingen Artikel 1. Als arbeid eener vrouw boven den leeftijd van zestien jaren op welken het verb d van het eerste lid van art. 7 der Arbeidswet niet van toepassing is, wordt aangewezen in eene boterfabriek: lo. het karnen; 2o. het wasschen der boter; 3o. het zouten der boter4>o. het kneden der boter. De voorwaarden, die bij den in dit artikel genoemden arbeid moeten worden in acht ge nomen, zijn a. (lat, de arbeid behoort tot de dageljjksche bezigheden der vrouw behoudens dat deze we gens ziekte kan vervangen worden door eene andere vrouwb. dat in het tijdvak van 1 M^art tot 1 November die arbeid niet anders wordt verricht dan tnsschen 5 en 8 uur des voormiddags en tusschen 4 en 6Vs uur des namiddags en in het tijdrak van 1 November tot 1 Maart niet anders dan tusschen 5 en 8 uur des voormiddags; c. dat door de vrouw dien dag geen arbrid wordt verricht als in het volgende artikel genoemd. Artikel 2. Als arbeid eenér vrouw boven den leeftijd van zestien jaren op Welken het verbod van het eerste lid van art, 7 der Arbeidswet niet van toepassing is, wordt aangewezen in eene k a a s f a b r i e k lo. het doorhalen der melk in den kaasbak; 2o. het in den kop zetten en daarin keeren der kaas3o. het doeken en randen der kaas; 4o. het uitspoelen der doeken; 5o. het reinigen der voorwerpen, welke dien dag bij den in dit artikel genoem den arbeid zijn gebruikt. De voorwaarden, die bij den in dit artikel genoemden arbeid moeten worden in acht ge nomen, zijn Sub. a. dezelfde als in het vorig artikel; b. dat die arbeid niet anders dan tusschen 8 en 11 Va uur des voormiddags en tusschen 1 en 2i/j des namiddags wordt verricht; c. dat door de vrouw dien dag geen arbeid wordt verricht als in het voorgaande artikel genoemd. HEEMSTEDE, 1 April. In deze gemeente zijn 24 werkplaatsen waarvan 16 door stoom en 1 door stoom en wind worden gedreven. 364 per sonen vinden in ('ie werkplaatsen arbeid. BLOEMENDAAL, 1 April. De Amsterdam- scbe makelaar F. F. M üller beett gisteren het alhier in veiling gebrachte buitengoed /'de Nach tegaal" aangekocht voor den heer J. A. Laan te Wormerveer voor f 44.200 buiten de veilings- kosten. HOORN, 1 April. Eenige honderden kiezers zijn hier bijeengekomen, die in vrijzinnige rich ting eene kiesvereeniging genaamd //Vooruit gang// hebben opgericht in vooruitstrevende liberale richting. Reeds zijn ruim 400 personen als leden toe getreden. De contributie is bepaald op oen mi nimum van 10 cents per jaar. LEIDEN, 1 April. In den ouderdom van ruim tachtig jaren is alhier overleden de heer A. H. van der Tak, in vroeger jaren een be kend pastelschilder en die tot op hoogen leef tijd nog veel liefde voor zijn kunst bezat. ENKHUIZEN, 1 April. Als juryleden voor het op 27 Mei e.k, alhier te houden concours van den Nedsrlandschen Muziekbond zijn be noemd de heeren J. H. Bekker te Groningen en Chr. F. W. Kriens te Haarlem, Door de centrale antirevol. kiesvereeniging in het district Enkhuizeu is voor het lidmaat schap <ler Prov. Staten definitief candiaaat ge steld de heer N. Sluis Pz. alhier. ljjkheid cn talenten gewijd door Ds. VV. H: Gispen, J. De Koo, Mr. Tb. Heemskerk, Jhr. Mr. F. A. J. van Asch van Wijck, Dr. Schaep- man en A. L. N. Obresn, hoofdredacteur van De Telegraaf en anderen. Gedurende het le kwartaal 1897 zijn door de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij ver voerd 4,585,490 passagiers, tegen 4,484.898 in hetzelfde tijdvak van 1896. Tot lioofd-inspecteur van politie te Amster dam is benoemd de inspecteur van politie le klasse H. van der Goot aldaar. Door den landbouwer P. Olieman te Rijswijk is de eerste grasboter ten paleize te 's Graven- hage aangeboden. De buren P. en B. te Vogelenzang leefden sedert eenigeu tijd in onmin. Gedurige plage rijen over en weer leidden dezer dagen tot een uitbarsting. De heer 8., het sarreo der kinde ren van den heer P. moede, dreigde en schoot op hen met een revolver, gelukkig met los kruit. Toch is van deze daad aangifte gedaan b^' de politie. Wegens het incompleet aan korporaals bij de infanterie zijn in den laatsten tijd bijna alle ver zoeken van korporaals van dat wapen, om over te gaan bij het Oost-Indisch leger, van de hand gewezen. Uit Siberië ontvlucht. In het eind van Januari zijn uit de gevangenis van lrkoetsk vijftien ge vangenen ontsnapt, waaronder twee vrouwen. Drie hunner zijn door wolven verscheurd, de Ijjken der overigen zijn onder een sneeuwhoop gevonden Vermoedelijk zijn zij door een sneeuw storm overvallen. Lekker eten. In België gaRt men nu paal en perk stellen van overheidswegeaan den handel in en het vervoer van kikvorschen. Onze zuidelijke buren, voor.il de Frauschen smullen aan een kikkerb... outje. Maar de land bouw klaagt over bet verdwijnen der nattige diertjes. Vijfvoudige moord. Te Pavlyschn in Russisch Polen is een gezin van een moeder met vier dochters op gruwelijke wijze uitgemoord. Het gezin had een klein winkeltje dat leeg geplun derd is, bovendien is het geld dat in huis was, verdwenen. Twee vagebonden zijn in hechtenis genomen ouder verdenking het misdrijf tc hebben gepleegd. Onder dezen titel deelt het Handelsblad mede, hoe een Hollandsch koopman te Londen, de heer F. W. R. Oosterveen, handelende in boter en kaas, om het leven kwam: Genoemde heer liep op 26 Februari langs het Victoria-embaukment. Tot een voorbijganger riep hij: „Kijk, d'ar ligt eene vrouw iu het water!// Hij trok zijn overjas uit en sprong in de Theems; vijf minuten later was hij verdwenen, en zijn lijk werd eerst den 23en Maart opgehaald. Het onderzoek door den coroner moet nu uit maken, of men hier met zelfmoord of met een ongeluk te doen had. Dezè vraag is te meer van belang, omdat de overledene verschillende verzekeringen tegen ongevallen had gesloten, en de maatschappijen zouden uiet verplicht zjjn de verzekerde sommen uit te betalen, indien het bleek dat de heer O. zich met opzet van het leven had beroofd. Er was geen enkele reden op te geven waar om de heer O. zelfmoord zou hebben gepleegd. De executeur-testamentair verklaarde, dat zijne zaken goed gingen, hij had jaren dat hjj 1000 pond verdiende. De overledene was nog een paar uur voor zijn dood bij den getuige geweest om over zaken te spreken; aan een ander had hjj een briefkaart geschreven, waarin hij een afspraak maakte voor den volgenden dag. Allen die hem nog kort voor zijn dood gezien hadden, verklaarden dat hij kalm en opgeruimd was. Om al deze redenen heeft de jryofsehoon niemand de vrouw heeft gezien, welke O. zeide te willen redden, het volgende verdict geveld: //Bij on geluk om het leven gekomen door in de Theems te springen, om, gelijk hij meende, het leven van een medemensch te redden.// Het 4-jarig^zoontje van C. M. te 's-Graven- moer (N. B.) is aldaar in de Vaart gevallen en verdronken. Nog geen maaul geleden was een tweejarig zoontje van dezelfde ouders eveneens in het water omgekomen. Het Handelsblad deelt mede dat giste ren aan het station der lloll. Spoorwegmaatschap pij te Deutichem een ongeluk heeft plaats gehad dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Met een locomotief en eenige goederenwagens aan het rangeeren zijnde, om de wagens voor lossing bij de goederenloods te brengen, had de machi nist het ongeluk te ver af te stooten, en ver zuimde de rangeerder vermoedelijk het sein tot stoppen te geven, zoodat een der wagens door de buffelblokken stiet en deze met den waggon door dan buitenmuur het kantoor binnendrong. Twee klerken, die een hevig gekraak hoorden, spron gen nog tjjdig weg, de chef had zich eerst eeni ge minuten van te voren verwijderd, zoodat alleen materiëele schade is toegebracht. Gisteren werden door de Amsterdamsche Rechtbank dris jongens, 'eder tot een gevange nisstraf van drie jaar veroordeeld, voor het stelen van riemen, die verkocht zijn voor/1.67. Neg stonden voor de Amsttrdamsche rechtbank twee jeugdige misdadigers terecht, die er hun werk van maakten huizen binnen te sluipen en jassen, parapluies en dergelijke mede te pakken. Onlangs hadden zij eene goede vangst gedaan: in den binnenzak van een gekaapte jas vonden zij eene som van ƒ90 aan bankpaper: De jas werd beleend en het geld gedeeld. Dit maal liepen zjj echter in den val en hoorden heden door het O. M. 2 jaren gevangenisstraf tegen zich eischeu. Voor de Rechtbank te Haarlem stond te recht, de smidsbaas van de Haarlemsche ma chinefabriek, aangeklaagd wegens het rollen van een portemonnaie uit den zak van een bezoeker eener herberg, waar hjj zich in gezelschap van eenige bekenden bevond. I)e beklaagde wist niet hoe de portemonnaie in zijn zak was terechtgekomen en hoe 't kwam dat na zijn aanhouding, daaruit eenige guldens ontbraken en een quitantie uit de portemonnaie los in zijn zak was gevonden. Verschillende getuigen verklaarden, dat op beklaagde's leven en verleden n'ets viel te zeggen, dat hij echter vele benijders had en f 25 's weeks verdiende. Het O. M. achtte de aanklacht bewezen en eischie een gevangenisstraf van 3 maanden, De verdediger, Mr. Bijvoet, van 's mans on schuld overtuigd, vroeg vrijspraak vau het ten laste gelegde. zijn de meest beproefde motoren der wereld alleen verkrijgbaar bij de HAARLEM. Voor de bloemenliefhebbers be gint het langzaam tijd te worden in Haarlem's dreven de hyacintenvelden te komen bezichtigen. De bloemen beginnen reeds hunne kleuren te laten zien en zullen als 'teen weinig zonnetje geeft, binnen kort in bloei staan. Meer dan ooit is veel vraag naar afgesneden hyacinten, kisten vol worden, nog voordat de bloemen in vollen bloe staan, naar Engeland verzonden. In de stad 1 Londen worden flinke prijzen er voor besteed, j Het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis alhier, werd gisteren bezocht door de heeren Henry Howard, ge zant van Engeland bij ons Hof, en de heeren Henry M. Howard en P. J. Gibson, van de Britsehe legatie te 's Gravenhage. Het Stedeljjk Museum van Schilderijen en Oudheden alhier, werd in de afgeloopen maand door 137 personen tegen betaling en door 313 personen zonder betaling bezocht. Nu zal het bepaald mee. ens worden want de zes Groote Mogendheden willen krachtig op treden Op de bewoners van het eiland Kreta werpen hun vloten reeds met zwaar geschut de bommen, dat hooren en zien vergaan; de Kretenzers tmoesten dan ook de wjjk nemen, met de verzekering dat zoo'n brengen van de autonomie van een zeer slecht allooi is. Ook tegen Griekenland zal nu eens op af doende wijze gehandeld worden. Onmiddellijk, zegt het bevel uit Berlijn en Parijs, moet Grie kenland geblokkeerd worden. De Chronicle verneemt echter, dat Rusland zich daartegen verzet omdat het nu te laat geworden is. Een blokbade van de Grieksche havens zou leiden tot de uitbarsting, die men nog steeds voorkomen wil. Maar hoe? dat weet niemand. De Km.es-correspondent te Weenen seint „Het ongelukkige van den toestand is, dat de ge beurtenissen niet langer in de hand der diplo matie zijn, doch overgeleverd aan het noodlot." Van dat noodlot zijn echter de Mogendheden schuld. Zij hebben het zoo ver laten komen, door hun optreden tot verdediging van Turkije, Een Grieksoh oificier zeide tot een corres pondent van den Manch. Guardian //Groote verontwaardiging wordt hier gewekt door het bericht, dat Duitsche officieren toe zicht houden op het aanleggen van Turksche batterijen. Het is een mooie toestand! Het christelijk Engeland zendt schepen om ons te blokkeeren op Kreta; het christelijk Duitsch- land zendt officieren om den Turkschen woeste ling te helpen aan de grenzen. Het is ver nederend en bjjna ongelooflik!// Vrouwenarbeid bij zuivelbereiding. Een Kon. besluit van 27 Maart j.l. opgenomen in de DELFT, 1 April. De liberale kiesvereeniging „Burgerplicht// alhier heeft gisteren-avond met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede. Kamer (vacature Beelaerts van Blokland) gesteld mr. N. G. Pier son, oud-minister van financiën. HOOFDDORP (Haarl. meer) l April. Ds. A. v. Veen te Hillegom heeft alhier eene verga dering geleid van Chr. Hist, kiezers. E»n dus danige vereeniging is opgericht en een 20-lal personen traden als lid toe. Nog eens hoopt deze leider der Chr. Historische partij terug te komen en dan in vereeniging met de leden te Nieuw Vennep één bestuur te kiezen voor Haar lemmermeer. LEIDEN, 1 April. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd voort gezet de behandeling van de vero deuiug tot wijziging der straatpolitie, speciaal wat betreft het wielrijden binnen deze gemeente. In aansluiting i.i zooverre met de bezwaren tegen dit gedeelte der verordening ingebracht door de Leidsche wielrijdersvereeniging uAll rightv, den Nederl. wielrijdersbond en ca. 200 wielrijdende ingezetenen der gemeente, deden zich kennen ais verklaarde tegenstanders der verordening de heeren Kaiser, Kerstensen Van Rhijn, van welke de laatste evenwel eindigde aan de verordening bij de eindstem ming zijn stem te verleenen. De verordening werd ten slotte met 21 tegen 2 stemmen aangenomen. Het Gereformeerde Volksblad is verschenen iu feestgewaad. Wij vinden er in eene korte schets van liet leven en de werkzaamheid van Dr. A. Kuyper, hoofdzakelijk als journalist, een gedicht bij de beeltenis van den Jubilaris en eenige korte bijdragen aan Kuyper's persoon- Mooi weer. Hoewel de maand April zicb alles behalve mooi inzet, heeft de weêrprofeet Dr. Falb mooi weer beloofd. Buit-ngewoon mooi, droog en zacht zal de maand April zjjn. le veel. De 42-jarige vrouw van een school meester te Madrid verblijdde haar man velleden week met het 25e kind. Het geheale kroost is in leven. Een leelijk geval. In den Piraeus, waar dui zenden vluchtelingen van Kreta zijn opgehoopt, nemen de pokken toe. Als de zes groote Mo gendheden nu nog langer als dwarsdrjj vers agee- ren, zal nog wel meer onheil over het Oosten komen. Verschrikkelijk. Te Vierseh (Rijnprovincie) is eene ontzettende vergissing gepleegd: Daar is een kind, dat door de moeder een drankje werd in gegeven uit de apotheek na het innemen van een theelepeltje vol, onder hevige krampen be zweken. Het recept was onduidelijk te lezen waardoor de apotheker zich had vergist. Een geheel dorp in gevaar Het dorp Saint- Pierre-Livron, bij Caylus in Frankrijk, gebouwd op een over de ririer vooruitstekende rots, is door eene bergverschuiviug meegesleept. Vier huizen en de begaafplaats verdwenen. D« kerk wankelt. Het dorp is dadelijk ontruimd, daar men verwacht dat het gehe 1 vernield zal worden Oostenrijk 4 pCt. 1854. Trekking van 1 April, betaalbaar 30 Juai. Hoofdprijs Serie 844 no. 24 fl. 100,000 s. 635 n. 25 fl. 10,000. Brunswijker loten van 20 Thlr. 1869. Trekking van 31 Maart. Serie 8372 no. 48 165,000 M., s. 8410 n. 43 15,000 M., s. 4381 n. 4 9600 M., s. 266 n. 34 3600 M., s. 202 n. 33, s. 2004 n. 47, s. 5118 n, 22. s. 5562 n. 4, s. 5683 n. 33, s. 7041 n. 22. s, 7151 n. 30. s. 7995 n. 7, elk 300 M., s. 202 n. 46, s. 2004 n. 23, s. 3296 n. 22, s. 5118 n. 27, st 5683 n, 12 elk 150 M. a 15 Cent per regel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2