B i N N E N LAN E. Amerika. Onlusten in het Oosten. GEMENGDS BERICHTEN." Ongelukken. Diefstallen. verdoelen van hot Rijk van den Sultan cn afgunst tegenover de Grieken uiets an ders dan wanorde stichten. In het land der Vereenigde Staten nemen de vrouwen de eerste plaats in onder de stenografen. De dames verdienen er tach tig millioeu dollars jaarlijks. Te New-York woedt sedert eenigen tijd een courantenoorlog. De meeste bladen spannen samen tegen de World en de Journaldie ofschoon tel op elkander ge beten, echter hierin overeenkomen, dat zij de jacht op sensatienieuws en berichten betreffende het leven van bijzondere per sonen tot het uiterste drijven. Tengevolge van den invloed hunner tegenstanders zijn genoemde bladen reeds uit een aantal boekerijen en sociëteiten geweerd. Ook is bij de wetgevende macht een voorstel ingediend om het openbaar maken van portretten in couranten, tijdschriften of boeken, zonder toestemming der belang hebbenden, strafbaar te stellen met, eene boete van ten minste 1000 dollars en ge vangenisstraf van ten minste een jaar. Aan den anderen kant heeft de eigenaar uitgever der World uitgecijferd, dat het bestrijden van dit orgaan een tiental andere bladen 30 millioen gulden en som migen het leven gekost heeft. De Bevelhebber der Griek» che troepen op het eiland Kreta heeft aan den correst ondent van de Daily Telegraph eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent den toestand op het eiland. Kolonel V a s s o s meent dat de Europeesche Diplomaten hun tijd verpraten en de Admiraals hun heldenmoed ten toon spreiden voor man nen, vrouwen en kinderen, die niemand kwaad doen. Ik kan, zeide de Kolonel, liun maatre gelen niet anders verklaren, dan door de ver onderstelling, dat zij bloed willen vergieten. Kolonel Vassos liet zich bitter uit over het optreden der Admiraals, hjj zeide //Zij hebben de kracht van een reus in het verwoesten, maar niet de bekwaamheid van eene mier in het opbouwen. Hunne daden acht ik gesnszins in overeenstemming met de gevoelens en de bedoeling der volkeren, die zjj vertegenwoordigen en daarom blijf ik mijne verwachting bouwen op de openbare meening. Wat mij betreft, ik heb hier, zjj het dan ook met moeite, de bevolking gekalmeerdmisdaad in eiken vorm is onderdrukt en leven en eigen dom zjjn er veiliger dan in Engeland eu in Frankrjjk. Hospitalen en gevangenissen, brug gen, zjjn in goeden staat, rechters doen hun werk, gezondheids-politie is aangesteld en dat alles in een paar weken. Maar daartoe moet men het volk kennen als ik, het volk verstaan en door hen als vriend worden beschouwd, Hadden de Mogendheden in de steden ge daan wat ik ten plattelande verrichte, dan kon nu in vrede en overeenstemming over Kreta's lot worden onderhandeld. Maar in stede daar van koelen de Europeesc'ne Admiralen hun moed aan weerloozen en hunne maatregelen wijzen op een gewild bloedvergieten, zoodat de bevolking, tot het uiterste getergd, besloten heeft zich te weren tot het uitersteDat de toestand zoo ernstig werd is de schuld van niemand anders dan van de Admiralen De Grieksehe bevelhebber heeft geen ongeljjk door een bittere klacht te uiten, nu hij zich gedwarsboomd ziet in zjjn edel streven. Hij had reeds het eiland Kreta tot rust gebracht, werd met zjjn troepen door de Kretensers har- teljjk als een redder toegejuicht, toen de inmen ging der Mogendheden den boel kwam bederven. Ds Koning van Griekenland heeft voorzich tigheid aanbevolen. Z. M. wil niets ondernomen zien, voordat de Mogendheden tot de blokkade van Griekenland zijn overgegaan. De kritieke dag van gisteren is dus voorbij gegaan zonder dat de kanonnen aan het bulderen zijn geweest. Zelfs waait er een vredelievend windje uit Denemarken naar het Oosten toe. De oude Koningin-weduwe van Denemarken zal trachten te doen wat de diplomatie niet vermag. De Keizerin-Weduwe van Rusland en de Prins van Wales, zullen haar steunen, hoogstwaarschijn lijk op een grondslag aangegeven door de Poli- tiken, een blad dat er mede in verband staat; lo. Autonomie voor Kreta onder een Griek- sehen gouverneur, (prins George van Grie- kenlandj; 2o. Betaling aan de Porte vaneen jaarlijk- sche schatting van 100,000 of 120.000 p. st. Doch Griekenland zal vrijheid hebben die schatting te kapitaliseeren door de betaling van 1,200,000 of 1,600,000 p. st. 3o. Het Grieksehe leger zal van de grenzen worden teruggetrokken en de reserves zullen naar hunne haardsteden worden terugge zonden; 4o. De insurgenten op Kreta zullen de wa pens nederleggen en deze aan Griekenland uitleveren 5o. Kolonel Vassos zal belast worden met de pacificatie van Kreta, bijgestaan door de Europeesche gendarmerie voor de bescher- ™ming der Mabomedanen. De regeering van Kreta zal verplicht worden, onder zekere voorwaarden, de eigendommen der Muho- medanen aan te koopen 6o. De vreemde schuldeisehers van Grie kenland zullen worlen tevreden gesteld, de sequestratie der ontvangsten uit monopolies zal worden opgeheven, en aan de crediteuren 50 percent worden uitgekeerd. Men meent te weten, dat de Keizerin-weduwe van Rusland, den Czaar heeft overgehaald, ko ning George van Griekenland zooveel mogelijk te steunen, zonder de belangen van Rusland te schaden. Als hst nog lang duurt zal Griekenland sn Turkije nieten de zes Groote Mogendheden on derling wel aan het vechten gaan. De verstand houding tusschen de vredestichters moet uiterst gespannen zijn. Duitschland heeft eene achter- waartsche beweging gemaakt, waarschijnlijk ziet Keizer Wil helm, de donderwolken reeds komen aandrijven. Rusland heeft reedB een leger van negentig duizend man bij Kars en langs de grenzen sa mengetrokken, waarvan men uit Erzerum de ten ten kan zien. Engeland trek zijn scheepvaart simeu, welke zoodra de Russen Armenië zjjn binnengetrokken, zich waarschijn'ijk niet langer zal ontzien, zich van de machtige strategische positie van Joemoertaliek en Alexaudretta te verzekeren. Oostenrijk trekt een leger te samen op de grens van Herzegówina dat eventueel haar be - weerde rechten op een stuk van Macedonië kan laten gelden. Bulgarije doet hetzelfde op de Ma cedonische grens. De Turk staat met een leger van houderd- dertigduizend man gereed om den aanvaller die het wagen durft hem te naderen te staan, en het houdt de geheel onaangetast gebleven drie legerkorpsen welke het altjjd in Aziatisch-Tur- kije in garnizoen heeft, en het eveneens com plete garnizoen van Koustantinopel gereed. Wanneer de boel aan den gang gaat, is on- bekeud, maar zeker is 'tdat het niet lang meer kan duren. De tegenwoordige toestand is on houdbaar. Katholiekendag. De Duitschers zullen dit jaar hun dag van opwekking voor den strijd, die te gelijk een dag van vertroosting genoemd mag worden te Landshut in Beieren houden. De üuitsehe Katholiekendag is een feestdag voor allen die aan de spits zijn geplaatst om de rechten van het Katholieke volk te hand haven en te verdedigen. Op dien dag worden de dapperen geprezen en deu flauwen moed in gegeven. Op dien dag, rijk aan leeringen en lessen voor het heden en de toekomst vieren Duitschlands groote mannen feest en wordt de onderlinge vriendschap bestendigd. Bjjzonder leent zich de stad Landshut, ge legen in Neder-Beieren, voor zoo'n dag. Gelegen aan de lijn MunchenRegensburg zijn deze plas tsen te bereiken in anderhalf uur sporeus. Landshut telt 20,000 inwoners, boven de stad ge- legen ziet men de oude hertogsburcht Tratjpnitz uit, waarin de veteraan der Katholieke Duit- sche pers dr. Jörg woont, en waarin de krank zinnige koning L u d w i g II veel heeft laten ver bouwen. Het oude gedeelte der stad maakt een reeht middeleeurschen indiuk Landshut heeft drie parochiën met elf kerken, een Franciscaner.-, een Ursulinen- en een Cistercienserinnen-kloos- ter, een Katholiek blad, een garnizoen van infanterie eu cavalerie. Ruimte voor de bij vergaderingen van den Katholiekendag is genoegzaam voorhandenvoor de algemeene vergaderingen zal eene groote zaal worden getimmerd. Wanneer krijgen de Katholieken in Nederland hun Katholiekendag? Het Keizerlijk Duitsch gezantschap bij ons Hof heeft verzocht onderstaande dankbetuiging van Z. K. H. den Groothertog van Saksen pu bliek te maken. Het oaderwachte overlijden van Mijne geliefde Gemalin, waardoor Ik en Mijn Huis zoo zwaar getroffen zjjn geworden, heeft, even als in Mijn eigen land, zoo ook ver over de grenzen daarvan en in het bijzonder ook in het geboorteland van de ontslapene den diep- sten rouw en de hartelijkste deelneming gewekt. Uit alle streken van Nederland, uit alle krin gen van zijne bevolking zjjn Mij de roerendste bewijzen voor de trouwe vereering ten deelgewor- d-n, die Mijne in God rustende Echtgenoote in het land Harer geboorte bezeten heeft. Hoe dieper de smart is, die Ik over het ge leden onherstelbaar verlies gevoel, zooveel te meer doen Mij de gevoelens goed, die het Ne- derlandsche volk getoond heeft, en het is Mij eene behoefte des harten, Mijne dankbaarheid daarvoor ook openlijk ter kennis te brengen. Zoo warm mogelijk beantwoord Ik de Mij bewezen trouwe deelneming, ook gezamenlijk met Mijne kinderen en kleinkinderen, door de vernieuwde verklaring, dat Ik mij innig met Nederland verbonden gevoel. Ik koester daai- bjj het vaste vertrouwen, dat de nagedachtenis van de onvergelijkelijke Vorstin uit het Huis van Oranje even als die door Hare landskinde ren geprezen wordt, ook in Haar Vaderland voor immer gezegend blijven zal. get. CARL ALEXANDER, Groothertog van Saksen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft uit overweging dat de heer mr, J. van Gennep, ingevolge art. 96 der Grondwet, van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer heeft verloren en dat derhalve eene ver kiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hooldkiesdistrict Rotterdam de verkiezing in dat hoofdkiesdistrict bepaald op Dinsdag 27 April a. s., en de herstemming zoo noodig, op Dinsdag 11 Mei d. a. v. UITGEEST, 6 April. In deze gemeente is eene R. K. Kiesvereeniging opgericht. ALKMAAR, 6 April. Eenstemmig is door de R.-K. Centrale Kiesvereeniging alhier besloten tot geheelonthouding bij de ontstane vacature voor de Tweede Kamer. ENK HUIZEN, 6 April. De Gemeenteraad al hier heeft aan de Ned. Bell-Telephoon-Maat- schappjj concessie verleend voor den aauleg en de exploitatie van eene telephoon-verbinding aldaar. DELFT, 6 April. Voor de aanstaanden Vrjj dag in deze gemeente te "houden verkiezing zijn caudulaten gesteld: door de liberalen de heer Mr. N. G. Pierson en door het Christelijk Historisch Kiescomité de heer Mr. O. J. E. baron Van Wassenaar van Catwijck. De Roomsch-Katbolieken, zoowel als de anti- revolutionnairen, hebben besloten ditmaal geen oandidaat te stellen en zich van stemming te outhouden. LEIDEN, 6 April. De Raad heeft omtrent het wielrij len in deze gemeente de volgende bepalingen vastgesteld Het is verboden op den openbaren wegbar der te rijden dan in matigen draft Wielrijders mogen met geen grootere snelheid rjjden, dan die van een paard in matigen draf en zijn ver plicht die snelheid te verminderen bij het over steken van een straat, bij het omrijden van een hoek en bij het in- of uitrijden van een steeg, waarin het rijden geoorloofd is. Het is wielrijders verboden hun rijwiel te berijden: a. op plaatsen, waar zich eene volks menigte bevindt, en op marktplaatsen gedurende de markth. door de Paardesteeg, de Maars- maBsteeg, de Donkersteeg, de Ketelboetersteeg en de Watersteeg; c. door stegen, tenzij met schriftelijke vergunning van B en W., aan het verkeer onttrokkend op Zon- en algemeene erkende christelijke feestdagen van 1 April tot 1 October tusschen 's nam 3^7 uur, en van 1 October tot 1 April tusschen 's nam. 2-5 uur, op het Plantsoen, het gedeelte van de Plantage tusschen het Plantsoen, en de Hoog woud, verder op deu Witten Singel, den Zjl- singel en den Heerensingel. Paaachtentoon stolling to Ptirmerend Door den helderen zonneschijn uitgelokt, is deze tentoonstelling buitengewoon druk bezocht. Nu, ze verdient dit ook. Ondanks mond- en klauwzeer, niettegenstaande zeer veel vee gewei gerd is, zijn 153 nummers geëxposeerd Het vee is in alle rubrieken het prachtigste, dat ons land kan voortbrengen. Precies te 10 uur werd de tentoonstelling ge opend door den Voorzitter, den Heer De Goede. Deze tentoonstelling kan ten goede komen aan de veefokkerij èn aan de Gemeente, zeide hij terecht. In zijn rede merkte hij o.a. op, niet te kun nen begrijpen hoe onze grenzen niet gesloten worden voor Fransche varkens, nu nog zeer on langs mond- en klauwzeer is geconstateerd bij een ingevoerd Fransch varken. Na hulde aan het Gemeentebestuur, dat steeds zoo krachtig landbouw en veeteelt steunt, open de hij de tentoonstelleng. De Burgemeester, Jhr. v. Cilters, bedankte met een hartelijk woord namens de gemeente. Hierop werden allen door den Voorzitter uit- genoodigd, hem naar de tentoonitelling te volgen. Purmerend is vol feestvreugde uit de meeste huizen waait de driekleur. Bekroningen Fijnsten en best gemesten os. geboren 1893. Ie prijs C. Spaans, Barsingerhorn 2e pr. H. Haaren, AmsterdamE. V. S. van Breugel, Groote IJpolder. Idem. 1894. Ie pr. P. Kalis, Oterleek, 2e pr. S. Köhne, Purmerend, Fijnste en best gemeste koe, afgewisseld. Ie pr. C. Brander, Andijk2e pr J. de Vries, Groote IJpolder; 3e pr. A. de Graaf, Water graafsmeer E. V. J. Hoff, Hoorn. Id., niet afgewisseld. Ié pr. .T. Hoff, Hoorn 2e pr. A de Ridder, Noorder IJpolder; 3e pr. D. Eyssen, BeemsterE. V. C. Spaans, Barsin gerhorn en J. de Vries, Groote IJpolder. Fijnst en best gemest kalf. Ie pr. P. Kok, Hensbroek2e pr. K F. Bens, Hensbr >ek3e pr. A. J. Peek, KampE. V. K. T. Bels, Hensbroek. Driejarige fokstieren. Ie prijs J. Laan, Beem ster; 2e pr. C Mus Dz., Edam. Tweejarige id. Ie prijs P. Franssen, Beemster; 2e pr. B. de Goede, Beemster; 3e pr. S. de Heer, Schermerhorn4e pr., A. Kooy f'z., BeemsterE, V. J. Buurs, Beemster. Eenjarige id. l.e prijs A. Kooij Dz., 2e pr. D. Verduyn, 3e pr. K. Zijp, 4e pr. K. Dekker, F. V. K. van Twisk, allen te Beemster. Melkkoeien afgewisseld en gekalfd na 1..Jan. 1897. Ie prijs U. Bakker, 2e pr. D. Jongens, 3e pr. J. Eedel Jbz allen te Beemster. Id. geb. 1894. Ie pr. C. Heynes, Beemster; 2e pr. M. J. G. Schram, Haarlem; 3e pr. A. de Ridder, Noorder IJpolder. Melkvaars id. Ie prijs W. Bakker, Beemster 2e pr. Wed. C. de Heer, Beemster; 3e pr. C. Mol Jz. Beemster. Beste Kuispink. Ie pr. P. Eilander, Ven huizen; 2e pr. D. Schu'tenmaker, Beemster; 3e pr. Dezelfde. Beste Ooischaap met Lammeren. Ie pr, J. Couwenho^en, Wijde Wormer; 2e pr. D. Jonges, Beemster. Eaicus. (N. v. d Z>.) Gisteren morgen verloor een bediende van den heer Verheye, makelaar in koffie te Amster dam, 2 bankbiljetten van f 1000. Een knecht van de Amsterd. Melkinrichting vond eenige huizen verder de biljetten en werd door een voorbijgaand heer, die de eigenaar was, beloond met een fooi van f 50. Tot voorzitter van deu polder Venhuizen en Hem (N. H.) is benoemd de heer J. Zijp Kz., tot secretaris-penningmeester de heer P. Groot Lz. De Minister van Koloniën neeft bekend gemaakt dat de twaalf personen voor het groot-ambtenaars- examen van deu ludischen dienst zijn geslaagd en ter beschikking van den Gouverneur-Generaal zijn gesteld. Naar het Tijdschrift der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid bericht, hebben directeuren tot de Tweede Kamer een adres ge richt om adhaesie te betuigen met het regeerings- ontwerp tot aankoop van woes e gronden ouder Apeldoorn en Barnevelde, om deze door bosch- aanplanting te ontginnen. Te Nesserzwalu wen buurt, ouder Xieuwer-Am- stel, is een persoon in verzekerde bewaring ge bracht, die op heeterdaad betrapt werd op brandstichting. De rivier De Maas is buiten hare oevers en heeft de lasg gelegen landen overstroomd, waar door in dit seizoen veel schade wordt geleden. De Hoil. Spoorwegmaatschappij heeft den duur harer rctourbiljetteu voor Pascheu verlengd. Retourbiljetten in locaal en binnenlandsch recht- streeksch verkeer, afgeven op Woensdag 7 April en volgende dagen eu die een korteren geldig heidsduur hebben, zjjn geldig tot en met 27 April ».s. Ook de retourbiljetten in verkeer met stations van do Pruisische Staatspoorwegen verkrijgen dezelfde geldigheid. Dat is een buitenkansje voor den Inspecteur van politie te Delft, die in het hotel Lubrechts aldaar heeft aangehouden, zekere O. S. oud 33 jaren, handelsreiziger, vroeger kellner, wonende te Keulen, verdacht met een kameraad te Berljjn ontvreemd te hebben eene som van 9000 mark ten nadeele van eene kassiersfirma. Hij was bij zijne aanhouding in het bezit van een bankbiljet van 1000 mark, en van eenig goud-en zilvergeld, terwijl bij fouilleering bleek dat hij zes bankbil jetten ieder van 1000 mark had verborgen on der de voering van zijn jaquet. Hij is, na verhoord te zjjn, overgebracht naar 's-Gravenhage. Op zijn aanhouding was een pre mie gesteld van 500 mark. De retourbiljetten, zoo in loeaal verkeer als in binnenlandsch rechtstreekse h verkeer, door de Nederlandsche Centraalspoorwegmaatschappij uitgegeven op 7 dezer en volgende dagen, zul len geldig zijn tot en met 27 dezer. Bij kon. besluit van 5 April is mr. J. van Gennep, lid der Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, benoemd tot lid van den Raad van State. De 15-jarige zoon van den heer D. Boet te Heilo is dood op het land gevonden. Toen men hem ging zoeken, lag de jongen met een stuk van een boterham in de hand. Na onderzoek van Dr. Hoekstra is gebleken, dat hij door eene beroerte was getroffen. Voor eenige dagen werd de groote vitrine van het handelshuis Dubois te Mechelen gedu rende den nacht verbrijzeld. Eene nieuwe spie gelruit werd aangekocht en Vrijdagmorgen was men met 't lossen dezer spiegelruit bezig. De werklieden hadden de grootste moeite om de kist recht te houden, zoo hevig was de wind. Eensklaps kantelde de kist en de, politieagent Marescot snelde toe om eenige kinderen te doen weggaan die te dicht tegen de werkplaats ston den. Dit moest helaas^ het leven van den agent kosteD, de kist viel om door den wind, en sloeg Marescot onder haar zwaar gewicht neer. Men kan oordeelen in welken afgrijselijken toestand de ongelukkige agent werd opgenomen. Hij werd in het //Grand Café// gedragen. Doch het was te laat. Marescot had opgehouden te leven. Ten nadeele van een landbouwer, wonende aan den 's-Gravenweg (oud Kralingen), zijn ont vreemd ongeveer 400 eenden-eieren en 9 eenden. Men meldt uit den Haag aan de Telegraaf: Aan het departement van marine werden sinds eenigen tijd door enkele ambtenaren uit hunne jassen gelden vermist, van welke diefstallen de dader niet te vinden was, tot op zekeren dag wederom een bankbiljet van f25 zoek was. Door zich in de kast van het betrokken bureau te verbergen slaagde men er in den dader, een der schrijvers op heeterdaad te betrappen hij rukte zich los en vluchtte. Tot op heden heeft de schuldige zich niet meer vertoond. Stoommaohine of gasmachine? Er is reeds lang over getwist, of groote gas- machines voordeelig met stoommachines kunnen concurreeren, dat wil zeggen, of men heter deed bij grooter krachtverbruik de kool in genera tors te vergassen en 't gas in de gasmachine te laten werken, of dat het meer economisch zou zijn de kool onder den stoomketel te verstoken en de spankracht van den stoom als beweeg kracht te gebruiken. Gewoon lichtgas kan dus niet in concurrentie treden, omdat het, om tot lichtgas-doeleinden gebruikt te worden, een zui veringsproces moet ondergaan, dat natuurlijk geld kost en 't gas in zijn toepassing ter krachts uitoefening noodeloos duur maakt. Toch wordt de gasmachine voor kleine bedrijven wegens de groote gemakken daaraan verbonden, buitenge woon veel gebruikt. Daarentegen zjjn de groote gasmachines nog niet zoo algemeen in gebruik, omdat men vreest, bij 't gebruik van ongezui verd generatorgas zeer snel den cylinder door leerachtige producten morsig te maken en door 't herhaald noodige schoonmaken stoornis in de werking te veroorzaken. Die vrees schijnt, thans minder gegrond te zijn, ja 't schijnt, dat, de stoommachine binnen korten of langen tijd het veld zal moeten rui men. De Zwitser che ingenieur Meijer stelde onlangs een nauwkeurig onderzoek in, om te weten te komen, of de krachtgasaanleg van 160 paardenkrachten der gas- en waterwerken te Basel voordeelig werkte, als de stoommachine aanleg ook van 160 paardenkrachten al daar. Hij komt tot de volgende resultaten, die voor de gasmachine zeer gunstig zijn. Neemt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2