8 I N N l'i NLAN t. Frankrijk. Engeland. Duitsohland. Een dagbladkrijg te New-York Onlusten in het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. Ongelukken. De Spaansche trospen hebben volgens een telegram uit Manilla eeue overwin ning behaald. Zij hebben na een hard nekkig gevecht de opstandelingen met groote verliezen op de vlucht gejaagd. Ëen groot aantal opstandelingen hebben hun onderwerping aangeboden. De Fransche Justitie te Parijs schjjnt •r tegen te zijn, dat de pers het vuile Panama-zaakje aan de groote klok hangt. Gisteren ten minste werden de journalisten, die zich de laatste dagen ophoopen in de gang, waarop het kabinet van den rechter van instructie Le Poittevin uitkomt, door een gendarme teruggewezen. Er werd duchtig geprotesteerd, niet het minst om de wijze waarop het verbod aan de vertegenwoordigers der pers werd overge bracht. Maar 's middags werd er eene kennisgeving van den president van de burgerlijke rechtbank aangeplakt, waarin stond dat voortaan de toegang tot de «ga leries du petit parquet» verboden was aan ieder, die niet was opgeroepen of een rech terlijken ambtenaar noodzakelijk over dienst zaken spreken moest. De Rechter van instructie meende dat de pers het te bont had gemaakt en de rech terlijke macht leed onder al het nieuws. De Rechter kon wel eens gelijk hebben, want de journalisten zeggen de dingen zoo ze zijn. Dat de Couranten onwaarheid behelsden, heeft de Rechter den Journa listen niet bewezen. De Londensche correspondent van de Manchester Guardian heeft medegedeeld, dat de Engelsche Regeering 37,000 man gereed had voor een oorlog in Zuid-Afrika. Sir Red vers Bulier zou opperbevel hebber zjju en andere hooge officieren waren ook al aangewezen. Koning-Wil lemstad, bij Oost-Londen, zou de operatie basis zijn. Van andere zijde verneemt de correspondent, dat er in den laatsten tjjd een druk verkeer en wisseling van stukken is geweest, tusschen de Afrikaan- sche afdeeling van het Departement van Koloniën, de departementen van Oorlog, Marir.e en Buitenlandsche Zaken, hit Kanpsche parlement en de Trausvaalscbe Regeering. Met de laatste mail zou de Minister Chamberlain eene laüge nota aan president Kruger hebben gezonden, waarin met klem wordt aangedrongen op herstel van grieven der uitlanaers en in achtneming van de Londensche conventie. Gisteren-avond is de Staatssecretaris Dr. Von Stephan te Berlijn in den ouder dom van 66 jaren overleden. Sinds 1870 stond hij aan het hoofd van den postdienst in Duitschlanddoor i'e invoering van een geljjk porto voor geheel Duitschland, van de briefkaarten en postwissels en door de stichting van de internationale postunie heeft hij zich bljjvenden roem verworven. Niemand heelt meer gedaan dan hij om het verkeer te vergemakkeljjken en te bespoedigen. Om zjjn bekwaamheden en beminnelijke eigen schappen was hij algemeen geacht. Onder bovenstaanden ti el deelt Het Handels blad een oorlog der dagbladpers le New-York mede die ook in ons land te deuken geeft. Sensatie, zegt het blad, is een tjjdlang het wachtwoord geweest van een de/1 der Ameri kaansche pers Familieschandalen werden haar- zjjn uitgeplozen, alleen om te voldoen aan de zucht naar emotie bij het lezend publiek. Maar nu iB uit het publiek zelf een protest opgegaan en het gevolg daarvan is een dagbladkrjjg, die leerzaam en afschrikwekkend tevens is. Eenige weken geleden besloten de bestuur ders van een bibliotheek te Newark in New- Yersey twee Newyorkiche bladen, de IVo> ld en het Journal, die de banierdragers zjjn van het aensatiejournalisme, uit de leeszaal te verbannen. Dit besluit gaf CharleB A. Dana, ongetwij feld de eerste journalist van New-York, een man met een machtigen polilieken invloed, onder wiens leiding de Sun steads haar voornaamheid heeft bewaard, aanleiding om zjjne onkiesche eollegais hun zondenregister voor te houden. Andere bladen, waaronder er wel zjjn die vol strekt geen recht hebben om zich hooger aan te slaan dan de IVorld en het Journal, sloten zich vol ijver bij de Sun aan en het gevolg is, dat beide hkidea in vele voorname clubs en ver.-e- niginge» op den index zijn geplaatst. De geschiedenis van beide, bladen en van hunne leiders is wel interessant. De World was eertijds te New-York zeer ge zien, maar zij was in onbekwame banden geraakt en zoogoed ais,ten ondergegaan, toen Jozef Pullitzer, een Oostenrijker van geboorte, met behulp van eenige kapitalisten het blad kocht. Pullitzer had alle klassen der Journalis tieke school doorloopen, Hij was begonnen als correspondent van een Duitsch blad te St. Louis, was tjjdens den burgeroorlog oorlogsberichtgever en werd later congresverslaggever, Toen hjj de leiding van de World overnam, had hjj rijke ervaringen opgedaan. Rjjk bedeeld met talenten, ruim voorzien van geld en niet kieskeurig' op de middelen die hem tot zjjn doel zouden bren gen, legde hij ziek op de sensatie-journalistiek toe. De zaak pakte, het aantal abonnees en ad verteerders van de World steeg hals over kop. Pullitzer was in enkele jaren veelvoudig millionuair. Intusschen had een jaar of vijftien geleden een jonge man van een jaar of twintig, George Hearst geheeten, aan de hoogeschool te Har vard zijn studiën voltooid. Zjjn vader was als mijnwerker begonnen, maar had zich opgewerkt tot twintigvoudig millionair. Hij was uiterst trotsch op zijn zoon en teen deze in zich de eerzucht voelde om journalist te wordeu, kocht zijn va der jvoor hem de Examiner aan, een democra tisch Galifomisch orgaan dat op het uiterste lag. Er werd een massa geld in de onderneming gestoken en de jonge Hearst maakte ongeloof lijk veel reclame. Zoo liet hij naar de badplaat sen Cruz en Monterey extra treinen rjjden om zijn blad daar een paar uur vroeger dan andere bladen te kunnen rondzenden. Hjj werkte met een enormen staf: van teekenaars en photogra- fen alleen had hij er dertig in zijn dienst en bewandelde den weg dien Pullitzer te New-York hem voorging. Maar hij streefde er onophoude lijk naar, dezen nog te overtreffen. Van zijn wijze van werken een enkel voorbeeld: Een jaarof twee drie geleden maakte hij bekend dat hjj de re dactie van het Nieuwjaarsnummer zou overla ten aan de schooljeugd, die dan voor alles zou hebben te zorgen. Na een vooraf opgemaakt plan namen den bisten December jongens en meisjes uit de hoogere klassen de zaak in han den en den volgenden morgen verscheen een nummer van veertig pagina's met den gewonen inhoud maar geheel geschreven door het aanko mende geslacht. Van dit nummer werden meer dan een millioen exemplaren verkocht. De op brengst was voor e n liefdadig doel. De jonge Hearst had succes, maar daarmede was zijn eerzucht niet tevreden. Hij wilde niets minder dan Pullitzeis IVorld dood maken. Hij verhuisde dus een jaar of drie geleden naar New-York en richtte er het Journal op. Hij gaf ongehoorde sommen uit om Pullitzer te overtroeven en den loef af te steken. Hij is er niet in geslaagd. l)e strijd tusschen beide bladen werd op zulk een weinig edele wijze gevoerd en druischte zoozeer in tegen het goede en schoone dat elke menschenziel eigen is, dat de openbare meeniug zich tegen hen keeit. Thans is hun rijk uit. Zijn New-Yorksche onderneming heeft den jongen Hearst nog betrekkelijk weinig gekos'. Sedert de oprichting van het Journal heeft hij zoowat een millioen dollar verliezen moeten dragen. Andere bladen hebben reeds meer ver loren in den stijjd tegen de Worldbijv. de llecor er bjjna twee millioen en haar 'even, da Star and Advertiser twee millioen, de Times een en driekwart millioen, de Press ruim ander half millioen. De blokkade van Athene is nog niet begon nen, daar hapert weer wat aan. Nu schijnt het uitstel te zitten in den Admiraal der Italiamsche vloot, Admiraal Canevaro schijnt als oudste vlagofficier niet over de Internationale vloot te willen fungeeren. Er zjjn twee lezingen omtrent dezen zeeman. Volgens de eene heeft de Admi raal zelf aan zjjn Regeering gevraagd te worden teruggeroepen volgens de andere heeft de Re geering hem bevolen zich niet aan het hoofd van de Internationale vloot te stellen die de Golf van Athene versperen zal. Hoe het zjj, do openbare meening in Italië schijnt invloed te hebben gehad op deze onthouding, en de Admi raal ziet tegen het ooper-commando der v oot, die de G ieken zal uitdagen, op. Wie zal nu het bevel over de Internationale vloot op zich nemen Algemeen is men van oordeel dat Grieken land zoodra Athene geblokkeerd wordt, de strjjd zal doen aanvangen. Vcor het koninklijk paleis te Athene hebben betoogingen plaats gehad ten gunste van den oorlog. Eene enorme menigte was verzameld. Er werden een paar schoten ge lost. Het plein voor het paleis werd ontruimd en troepen betrokken de wacht voor het paleis. I e Daily Telegraph verneemt nog, dat Rus land en Frankrjjk de blokkade der Grieksebe kusten trachten te vertragen, en dat zjj koning George hebben beloofd op Kreta een plebis ciet te zullen uitschrijven, als eerst kolonel V a s 8 o s met zijn troepen het eiland verlaten heeft. Dit is nu juist de eisch, dien Griekenland het minst van allen kan inwilligen. Men schijnt de Regeering te Athene geen grond te willen geven om den oorlog te verklaren. De Grieksche Regeering heeft nu de for matie van een Italiaanseh vrijwilligerslegio n goedgekeurd.Het legioen zal 300 man sterk zijn en in den loop der volgende week onder Ricciotti Garibaldi op eene Grieksclie stoomboot vertrekken. Ook de bekende Siciliaansche socialist D e Felice kondigt aan, dat hjj zich met een groot legioen Siciliaansche vrijwilligers naar Grieken land zal begeven. In Engeland noemt men prins Frans Joztf van Battenberg voor den post van Gouverneur van Kreta, Uit Konstantinopel wordt aan de Kcln. Zt gemeldDe gezanten ontvingen de opdracht, zich over de benoeming van een tijdeljjken mi litairen gouverneur voor Kreta te verstaan, nu het voorstel van Oostenrijk om een Italiaanseh admiraal daartoe te benoemen, door Frankrjjk is geweigerd. Intusschen wordt op verschillende punten van het eiland Kreta tusschen Christenen en Turken gevochten waarbjj de Christenen eenige kanon nen hebben buit gemaakt. De toestand op het eiland wordt een hope- looze warboel. ondergaan, welke verband houden met dc ver lichting en het gemak onzer infanterie. De vracht die den soldaat te dragen heeft wordt door de invoering van de gewijzigde uitrusting van 29 kilogram tot 23 kilo te - ruggebracht, een maatregel welke in hooge mate bevorderlijk is aan de marsch- en strijd vaardigheid der infanterie. 3jj dat wapen wordt de kwartier- of politie muts van het bestaande model afgeschaft voor officieren, onderofficieren en minderen; daaren tegen wordt voortaan bij dat wapen gedragen de kepi van donkerblauw (of groen) laken, hoog aan de voorzijde 10 cM. en aan de achterzijde 14 cM. deze kepi is behalve bij het regiment grenadiers en jagers ook bestemd voor groote tenue en wordt alsdan voorzien van een pluim. De tegenwoordige politiemuts wordt vervangen door een lichte muts van ronden vorm. Verder wordt het mouwvest afgeschaft en de korte jas, welke voortaan ook in dagelijkschc en marschtenue zal worden gedragen, voorzien van een roxlen kraag en lakeosche schouder bedekkingen met een regimentscijfer of teeken. De kapotjas wordt verder vervangen door de overjas van donkerblauw of groen laken, voor zien van twee rijen overtrokken kaoopen. De balssnoereu zijn, behalve voor officieren, bij infanterie afgeschaft; die voor hoofd-en verdere officieren van het leger worden voortaan, behalve bij de rijdende artillerie, alleen in groote tenue gedragen. De kepi vervangt ook bij alle overige officie ren van het leger de tegenwoordige pet,terwijl de schako, behalve voor de infanterie, ook bij de officieren der militaire administratie bij die van den geneeskundigen dienst, provinciale of plaatselijke staf en voor die van den staf der genie wordt afgeschaft. Diana Vmglian. Naar wij uit De Maasbode vernemen zal zij 26 April e Rotterdam optreden en tot tot haar voor Iracht kiezen Le Pal/adisme terrasse. Daar hare documenten in eene bijeenkomst van 80 a 100 menschen bezwaarlik van band tot hand kunnen worden rondgegeven, is haar voor nemen ze door middel aan photografische licht beelden vergroot voor de gansche vergadering zichtbaar te doen maken. Voor hen, die de origineelen wenschen te onderzoeken, zal daartoe denkelijk te voren ge legenheid zijn des nam. van 2 tot 4 ure, in het hotel, waar miss Vaughan haren intrek zal nemen. De bekeerlinge zal niet van den heer Tax il vergezeld zijn; deze zal haar alleen op de con ferenties van Parijs en Marseille begeleiden. Te Rotterdam zal zij vergezeld zijn door hare vrien din, miss Edith, en waarschijnlijk ook door een Panjsch geestelijke, een hare beste vrienden, den abbé Josepff. De voordracht zal omstreeks twee uren duren. Tot lid der Provinciale Staten vanNoord-Hol- land is te Enkhuizen met 1379 van de 2523 geldige stemmen gekozen de heer J. Zijp Kz. (lib.) De heer N. Slius (anti-rev.) verkreeg 203 en de heer J. Buis (Kath.) 929 stemmen. ZANDVOORT, 7 April. In de gisteren avond gehouden Raadsvergadering werd o. m. mede- deeling gedaan van de goedkeuring van het Raadsoesluit, van 25 Maart jl. tot verkoop van eenigen gemeentegrond aan het Rijk voor bet bouwen van een nieuw post-en telegraafkantoor. Voorts werd, naar aanleiding van een voorstel van heeren Gedep. S aten, besloten de verorde ning tot heffing van staangeld voor paarden en ezels op het strand niet, gelijk 23 Februari jl. was besloten, in werking te treden met 1 Ap il 1897, doish na verkregen koninklijke goedkeu ring. Daarna werd bet kohier van den hoofde - lijken omslag vastgesteld tot een bedrag van f 5106 70. HEEMSTEDE, 7 April. In deze gemeente heeft een tooneeltje plaats gehad met veel bekijks. Pas drie maanden getrouwde lieden hadden voort durend twist met elkander en deze was de laatste dagen zoo boog geloopen, dat de vrouw gister be sloot haar inboedel te laten vervoeren toen alles gereed stond, sloeg de man, in een opgewonden toestand, de deuren dicht, zoodat zij genoodzaakt was door het zoldervenster te klimmen en langs de goot op dezelfde wgze bij de buren binnen te komen. Daarop toog de vrouw met den meubelwagen naar Haarlem. Er was zooveel volk op de been dat de weg do r stilstaande karren als anders zins bijna was versperd. En bij dat alles stond de man aan een straatorgel te draaien. Uniformen. Ingevolge Koninklijk besluit, zul len de uniformen onzer soldaten eene verandering In opgezette bossen twijg is nabij de Nieuwe Haven te Nijmegen bet ljjk gevonden van ze keren H. Van den Toom, 56 jaren oud. De ongelukkige die betere dagen heeft gekend moet aldaar van koude en gebrek zijn omgeko men. In de laatste dagen was de man zwer vende. Jan Koeman, die door de Haarlenische Recht bank tot 6 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens poging tot doodslag op den Bur gemeester van Edam, is van dat vonnis in hooger beroep gegaan. Door een der beambte 1 van de Zuiderzee- politie is e^ne vervolging ingesteld legen zeke ren B. te Edam, bij wien eene groote hoeveel heid netten gevonden is, afkomstig van visscher3 uit andere plaatsen. De boete die de onwillige schutter Van der Veer te Middelburg heeft beloopen, is ge- 1 stegen tot tweehonderd dagen provoost-arrest. Hij wil onder geen enkele voorwaarde zijn j wapens afhalen. Te Zevenwouden in Friesland ziet het er treurig uit, liet water heeft aldaar het lugc land overstroomd. Ook tusschen Wolvega en Heerenveen strekt zich eene onafzienbare water vlakte uit, doch ook daar, wnar de landerijen niet bepaald blank staan, zijn ze tengevolge van den hoogen waterstand geheel doorweekt, zoodat veldarbeid bijna oadoenljjk is. Aan het naar buiten breügen van het vee valt voorals nog niet te denken. Voor de hooilanden is de schade minder groot, maar het wordt nu toch meer dan tijd dat ze droog komen, en voorals nog bestaat daarop niet veel uitzicht. Alleen een stevige oostenwind gedurende een paar dagen kan de menschen aldaar van het water verlosseu. Een tijdelijke werkstaking van werkgevers is zeker nog wat nieuws. Zoo iets is te Winters wijk Zaterlug gebeurd, toen 's avonds te 7 uur bij den kastelein A. Poppink de aanbesteding plaats zou hebben van het bouwen vaneen pakhuis met stalleu, woning en koffiekamer voor reke ning van den WinterswijkschbU coöperatieven Landbouwersbond. Het bestuur van den 'bond vergaderde boven en een elf- of twaalftal aan nemers zaten beneden te wachten. Toen nu te ongeveer half acht het bestuur zijne beraadsla gingen nog niet had geëindigd, verheten de aannemers des wachtens mcede eenparig het lokaal om in een ander café het curieuse van het geval gezellig te gaan bepraten. De brievengaarders in de provinciën Noord- Holland en Utrecht hebben aan den heer Lede- boer, inspecteur der posterijeu voor die provin ciën, met het oog op zijn aanstaande aftreding als bewijs van hoogachting en waardeering van hetgeen hjj voor dien tak van ambtenaren heeft gedaan, aangeboden een bronzen beeld: Mercu- rius op kolom. Hierbij zal een album gevoegd worden. In verschillende plaatsen in Holland's Noor derkwartier heerscht tegenwoordig onder de kin deren de z.g. //roode hond.// Sommige scholen zijn er in de laatste weken zeer door ontvolkt. Ook zijn er in eenige plaatsen veel lijders aan influenza. Daar de besmettelijke keelziekte (diphterithis) in de gemeente Hontenisse blijft voortwoekeren, zijn op last van den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht de vier openbare scholen, alsmede de bijzondere, voorl opig weer vooreen maand gesloten. Te Aarlanderveen heerscht influenza. Ook te Delft kwamen verschillende gevallen voor. De Parijsche Tenttonstelling. De uitstalling en feestterrein der Tentoonstelling in 1900 zal hebben een oppervlakte van 40 hectaren in ga lerijen en zalen beschikbaar tegen 28 in 1889. Daarvan zullen de vreemde landen 2/5 bezetten, terwijl aan de meeste dier landen nog de gele genheid zal worden gegeven in de tuinen ot langs de Seine paviljoens op te richten. De aanvraag der vreemde landen is zoo groot, dat zij, wanneer hun verlangens ingewilligd werden, het geheele beschikbare oppervlak zouden inne men. Alleen Zwitserland en de Vereenigde Staten zijn nog niet officieel toegetreden. Er zal in 1900 geen eigen orgaan der ten toonstelling worden uitgegeven. Openbare plundering. Te Almeda, in de Spaan sche provincie Malaga, heeft het grauw bet kan toor van den ontvanger der accijnzen geplun derd, en zich van eenige duizenden peseta's meester gemaakt. Verscheidene personen zijn gearresteerd Een ongeluksdag. In sommige deelcn van Duitsohland wordt de 1ste April als een onge luksdag beschouwd. Zoo o.a. te Miinchen, waar dan ook dit jaar, evenals in 1896, op dien dag ge n enkel huwelijk is ingeschreven. Von Bismarck in ongenade. Het orgaan van den rentenier op Friedrichsruh, de Hamburger Nachrïchten spreekt het officieuse bericht tegen, dat prtus Von Ristnarck op den eersten April een telegrafischen gelukwensch van den Keizer ontvangen zou hebben. Grondverschuiving. Bij het Fransche dorp Gho- seaux (arr. Annecy) heeft een grondverschuiving huizen, bosch- en bouwgronden verwoest en zeer groote schade aangericht. Er zijn echter gelukkig geen dooden of gewonden. Men vreest er voor nog erger verwoesting, en vele huizen zijn door de bewoners verlaten. Een nieuwe postzegel. De Engelsche Regeering heeft besloten bij gelegenheid van het jubilé dtr Koningin op 1 Mei e. k. te beginnen, een extra-postzegel uit te geven. Het zijn drie soorten van een sixpence (blauw), van een shilling (rose) en van een halve kroon (violet). Zij zullen dubbel zoo groot zijn als de gewone postzegels en men zal er eene zinne beeldige voorstelling van de Liefdadigheid (naar eene schilderij van Reynolds) op zien, met het onderschrift Prince of Wales' Hospital Fund. De helft der opbrengst van den verkoop zal namelijk gestort worden ia het Ziekenbuisfonds, dat op voorstel van den Kroonprins ter gele genheid van het jubilé is gesticht- Een vreeselijk geval. Groote opschudding heerscht te Liverpool onder de bevolking, nu gebleken is dat aldaar bij operatie een te groote dosis chloroform wordt toegediend, waardoor een aan tal sterfgevallen zijn geconstateerd. De machinist Geesink uit Zwolle is door den sneltrein van Utrecht naar Zwolle overreden en gedood. Te Maastricht is gisteren een metselaar van een dak doodgevallen. De ongelukkige laat vijf kinderen achter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2