B I N X ES N L A N D De oorlog in het Oosten. DELFT, 21 April. H. M. de Kmingin-re- gentes, vergezeld van eene hofdame, bracht he- deu een bezoek in den koninklijken grafkelder in de Nieuwe Kerk alhier en legde twee bloem kransen op de lijkkist van wijlen Z M. Koning Willem III. H. M. bezichtigde daarna het monument, gewijd aan de nagedachtenis van prins Willem George Frederik, uit Pa dua naar hier overgebracht. GEMENGDS BERICHTEN. Diefstallen- Ongelukken een eind te voet moesten afleggen om de bui- Da Stadhouder sprak Dr. Lueger zeer wel willend en waard eerend toe en nam daarop den nieuwen burgemeester den eed af Deze hield een korte toespraak waarin hij noch het anti - semietisme, noch de ITongaarsehe quaestie aan roerde. Onmiddellijk daarop ging hij op au diëntie bij den Keizer. Langs den geheelen weg naar den Hofburg viel hem een geestdrif tige ontvangst ten deel. In vele districten werd de dag gemaakt tot een feestdag. Des avonds zou er verlichting zijn en een groote fakkeloptocht met serenade ter eere van Dr. Lueger, den man, die voor de stad Weenen groote dingen heeft gedaan. Zijn tocht door de stad Weenen geleek een zegetocht. Geen vijandschap meer voor den straks nog verguisden, nu met eere gekroonden man. In verschillende deelen der stad waren de hui zen met vlaggen, groen en bloemen versierd. De vreeselijke worsteling tusschen de Grieken en Turken op de grens van Thessalië schijnt in het voordeel der Turken te komen en geen wonder. De Turken staan met dubbel sterke macht tegenover de Grieken. Zij laten telkens verscbe troepen aanrukken en vechten halsstar rig met vastberadenheid. Er is bij ben geen sprake van opgewondenheid, en zij leggen groote physieku hoedanigheden aan den dag Hun ar tillerie schijnt uitstekend te zijn georganiseerd, zij weet met juistheid te treffen. Gedrild door Duitsche officieren tooni het Tnrksche leger zich tegenover de Grieken in al zijn kracht. Een correspondent van Renter die den oor log in het Turksche leger medemaakt, noemt het gevecht in den Meluna-pas een schilderach tig tooneel, toen Edhem-Paeha met zjjn schitterende staf tusschen de strijders zich be woog. Het was een voortdurend va-et-vient van ordonnancen die rapporten en bevelen over brachten, terwijl de ambulance-dienst in alle richtingen bezig was de gewonden aan te dragen, wier donkerkleurig gelaat zwart was van bus kruit en dikwijls bedekt was met bloed. Edhem Pacha volgde met ernstige koel bloedigheid elke phase van het gevecht door zijn veldkijker, met onverstoorbare kalmte be velen uitgevende en rapporten in ontvangst ne mende. Ik merkte op, zegt de correspondent, dat van verscheiden van die rapporten, afkomstig van hoofd-officieren die in het vuur waren, ge schreven waren op stusjes papier met bloed be vlekt. Zoowel officieren als manschappen zijn zwart van het stof van het slagveld; zij hebben twee dagen en twee nachten niet geslapen en zich niet gewasschen. //Riza Pacha, de commandant der artille rie, is een pracht van een kerel. H(j heeft bij het opstellen der batterijen en het richten van het vuur blijk gegeven van groote kunde. De oorlogsberichten uit het Oosten schijnen weinig vertrouwbaar te zijn. Wanneer de Grie ken tccb zooveel slaag krijgen als van Turksche zjjde wordt medegedeeld, dan is het toch eene verrassing berichten te lezen over den zegenrijken tocht van de Grieken naar en voorbij Damisi, dat een heel eindje op Turksch grondgebied ligt, het is niet helder hoe ze daar komen. Hoe het ook zij, de oorlog van Griekenland en Turkije is een doelloos moorden, dat geen van beide oorlogvoerders voordeel kan aanbren gen, maar wel namelooze rouw en ellende. Als de zes Europeesche Mogendheden een krachtiger staatkunde volgden en indiec zij ge bruik wisten te maken van de groote stoffelij ke en zedelijke kracht die in hun handen berust, behoefde er geen oorlog tusschen Griekenland cn Turkije te wezen. Het Kreta-vraagstuk zou reeds lang tot ieders bevrediging opgelost zijn en de Mogendheden hadden aan de oplossing van het Armeensche Vraags'uk kunnen beginnen. De Daily Chronicle maakt er Lord Salisbury een verwijt van dat Engeland de oorlog niet heeft belet. Het blad zegt dat Griekenland op komt voor den christeljjken godsdienst.. En e^e groote herinnering in de Engelsche geschied - nis en die van welk land ook, is een pleidooi voor de Qrieksche zaak. Voor Turkije mag in Engeland geen enkele stem opgaan Engeland moet zooveel mogelijk Griekenland helpen en Turkije tegenwerken. De eenige die bjj den [on dergang van Griekenland zou winnen, is Rus land, dat Engeland als speelbal heeft gebruikt om zijn doel te bereiken. Zoo spreekt de Daily Chronicle en men kan verzekerd zijn, dat in Engeland eene groote partij met haar meegaat, niet alleen uit oppo- sitiezucht, maar omdat zij werkelijk vindt dat Griekenland in dezen oorlog gelijk heeft. Koning George is naar het oorlogstoonecl vertrokken om zich aan het hoofd va,n zijn leger te stellen. Het Europeesch Concert heeft den oorlog uitgelokt. Er gaat in de pers geen enkele stem op die het Europeesch concert verdedigt. De Eransche pers en ook de Belgische radicale bladen gaan heftig te keer tegen de diplomatie op wie zij de geheele schuld werpen. Een stemmig betuigen zij hun blijdscBap dat het Europeesche concert nu heeft afgedaan. De Independence verlangt van de. Mogendheden nog een zaakdat zij op den Sultan den noodi- gen druk zullen oefenen om te voorkomen dat de wilde horden van den Islam zullen "worden losgelaten. De gevolgen van deze wending zouden niet te overzien zijn. De houding der Mogendheden wordt scherp veroordeeld. En dan die ongelukkige Arme nische moorden 1 De Turksihe troepen hebben den Meluna- pas bezet, terwijl de Grieken bij den Re ven i- pas overwinnaars zijn gebleven. Hevig werd om het bezit van den Reveni-pas gevochten. E d- hem Pacha had persoonlijk de leiding. Er werden zeven aanvallen gedaan op de Grieksche stellingen maar zonder succes. De Grieksche troepen onder kolonel Smolensk i, versterkt met eene divisie, onder aauvoerii.g van den brigade-geseraal Ma u ro m i c li al i s, truden loan aanvalleiulerwijs op en rukten voort, op Turksch gebied m de richting van Damasi. l)eze plaats is door de Grieken bezet. Telegrammen van het oorlogstooneel melden het navolgende ATHENE, 21 April. Het Grieksche Oost eskader heefi Platamona en Lepthokarya gebom bardeerd. Het kruithuis te Platamona is in de lucht gevlogen. Prevesa heeft zeer geleden door h t vuur der Grieksche batterijen. WEENEN, 21 April. De Neue Freie Presse verneemt uit zekere bron, dat de Turken er gisteren in geslaagd zijn zich meester te maken van Turnavo waardoor zij een belangrijk steun punt hebben in hunne operatiën tegen Larissa. De Mogendheden zullen zich verzetten tegen een bombardement door de Grieksche vloot van Salonika. KONSTANTINOPEL, 21 April. Volgens of- ficieele berichten is Kritchora, het. voornaamste Grieksche blokhuis in den Meluna-pas door de Turken bezet. De divisie-Mechat nam bezit van de punten die de vlakte van Larissa beheersclien. De Grie ken, bij Meluna verslagen, vluchtten naar het westen en naar Larissa. ATHENE, 21 April. Kpn Turksch legercorps heeft Dinsdag getracht de Arta over te trekken, doch werd door de Grieksche artillerie terug gedreven. De rivier is met lijken ge uld. pc Grieken zijn de Arta bij Bani overgetrok ken. Zij hebben eene Turksche batterij te Smaret vernield en rukken voort naar Filippiades, het welk door de Turken is prijs gegegeven en in brand gestoken werd. LARISSA, 21 April. Het gevecht bij Da- maschi duurt voort. De Turken bezetten de forten bij Ligara en Karatzo, ten Noorden van Tyrnavo deze posten zijn van weio'g beteekenis. Gisteren is in het district Alkmaar tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge kozen de heer Mr. E Fokker met 853 van de 1683 geldige stemmen. Op Mr. Van der Kaa y,'-[oud-afgevaardigde uit het district, wer den 802 stemmen uitgebracht. GOUDA, 21 April. De Koninginnen zullen bjj het bezoek aan deze s'ad vergezeld zijn van Mevr. baronnesse Van Har d e n b roek, Ireule Van de Poll, gravin Van Limburg Sti- rum, kamerheer part. secr. De Ranitz, ad judant Jhr. V an Tets, ordonnance-offfcier graaf Dumonceau en len stalmeester baron Ben- ti nek. Het vertrek van de Koninginnen op Zaterdag naar hier is bepaald op 121/} u. 's middags per Staatsspoor. De Koninklijke trein komt te 1 uur alhier aan en vertrekt te 5 5 naar Ams'er- dam, om daar te 6 uur aan te komen. ALKMAAR, 21 April. Op de Paaschtentoon- stelling alhier zijn door den veehandelaar A. Zomerdijk, te Beemste', vijf vette kalveren ge kocht voor f 860. Wel een bewijs, dat het kal veren mesten voor de tentoonstellingen de moeite kan loonen. EDAM, 21 April. Het Stedelijk Museum al hier is aanrairkelijk uitgebreid; de bovenver dieping van bet schilderachtige gebouw wordt nu ook in gebruik genomen. Het is thans een zeer belangwekkend geheel. 'S-GRAVENHAGE, 21 April. De katholieke kiesvereeniging heeft bes'oten zich van het stellen van een eandidaat hij de verkiezing van oen lid der Prov. Staten te onthouden. SPANBROEK, 21 April. In deze gemeente is eene R. K. Kiesvereeniging opgericht. IIAARLEMMERMEEB, 21 April. Voor de ingezetenen dezer gemeente zal het ijkkantoor te Leiden geopend zijn op: 14, 15, 28 en 29 Mei en 18 en 19 Juni, telkens van 93 uur. Te Leeuwarden is gisteren de portier W. van het spoorwegstation gearresteerd, als verdacht van het plegen van fraude van retourbiljetten. Benoemd is tot ambtenaar bij de Nederl. Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschippij de lieer N. Th. Just de la Paisières, gocderenklerk 3e klasse bij de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen te Arnhem. In een sloot bij Hengeloo is het lijk gevon den van zekere v. d. B. uit Ruurloo. De onge lukkige was sedert. September van het vorige jaar vermist. De Grieksch-Turkache oorlog heeft leren ge bracht in den graauhandel. De prijzen zijn flink gestegen. Terwijl die der tarwe pl.m. f 14 is gestegen, steeg die der rogge reeds f7. Verschillende mlanüsche sooiten noteeren fl hooger, terwijl enkele anderen nog hooger lie pen; Amerikaansche merken waren fU/4 hooger. De krentenprijzen stegen f0,50. De heer Gediking, hoofd der gemeenteschool te 's-Gravcnhage, heeft het onderwijs van de Koningin beëindigd; hij ontving het portret der Koningin en is benoemd tot officier derOranje- Nassau-orde. Te Lemmer is liet lijk aangebracht van den Volendammer jongen, J. Kwakman, die onlangs in zee overboord sloeg. Het wordt teVolendam ter aarde besteld. Te Numansdorp heeft zich de 69-jarige huis vrouw van H. K. door ophanging va»> het le ven beroofd. Onder Gastel, ter plaatse Langenburg, is eene oude vrouw, die men voor tooverbeks hield, door de buren zoodanig mishandeld, dat haar leven in gevaar is. Een zeldzaam, misschien wel éénig, voorrecht geniet een inwoner van Utrecht nl. de heer H. Pierrot horloger in de Zadelstraat, 1 ie het 300 jarig bestaan van zijne firma herdenkt. Een zij ner voorvaderen nam tijdens de onlusten, die in 1572 in Frankrijk heerschten, de wijk naar Nederland, en vestigde zich in April 1597 als horlogemaker daar ter stede. Sedert is die zaak steeds onder deuzelfden naam blijven bestaan (D. D Te Boekei (N. B.) heeft het gemeentebestuur voor f 45,000 de tiendrechten afgekocht. Hare Majesteiten de Koninginnen hebben gisteren-ochtend prinses Elisabeth van Waldeck, vergezeld tot aan den Staatsspoortrein van 8 u. 50 min., waarmede de zuster van de Regentes naar Duitschland terugkeerde. Naar aan de N. 11. CL wordt medege leeli], is het bericht, dezer dagen opgenomen in het Dagblad als zou aan het departement van oorlog het ernstig voo nemen bestaan, bij de landmacht de epauletten weder in te voeren, geheel ont- juist. Van eene wederinvoering van dit in an- deie legers langzaam verdwijnend versiersel is geen sprake. Slim. Een wielrijder te Parijs, wiens machine gestolen was, heeft zeer listig den diet te pak ken gekregen. Hij adverteerde onmiddellijk Te koop gevraagd een rijwiel etc., beschrijvende vrij nauwkeurig zijn eigen karretje: en den vol genden dag liep de dief in den val. Een /link honorarium. Een Berlijnsche concert- directie moet Paderewski voor veertig concerten een half millioen francs hebben aangeboden. Paderewski vond dit te weinig en heeft gewei gerd; bij heeft ook voor veertig concerten reeds 1,400,000 francs gekregen. Een verschrikkelijke moordgeschiedenis Eerst daags zal een monster in menschelijke gedaante voor de Rechtbank te Sydney terechtstaan, De Australische bladeu noemen den booswicht ze kere Butler, //de grootste misdadiger dezer eeuw// hij heeft een reeks van de laagste moorden ge pleegd. Butler lokte zijn slachtoffers door een verlei delijke advertentie in een der bladen, waarbij hjj //.en jangmensch van goede huize" vroeg, om deel te nemen in mijaond-rzoekingen. Ver scheidene gegadigden, die zich daarop aanmeld den heeft bij achtereenvolgens vermoord, om hun geld machtig te worden. Hij ging met hen op reis, zoogenaamd om in gronden, welke hij bezat, goud te zoeken, en weldra was zijn deel genoot spoorloos verdwenen. Men kent de namen van drie zij er slachtof fers, (lie men gevonden heeft; maar er zijn in den laatsten tjji nog verscheidene andere perso nen verdwenen, die naar men vreest, ook door Butler in den val zijn gelokt. Het lijk van een der vermoorden wercl onder den grond gevonden op een plek, waar men hem kort te voren met Butler had zien graven naar goud. De jonkman was blijkbaar gedood door een schot in den rug. Vermoedelijk heeft Butler hem onverhoeds onder het werken dood geschoten en hem toen begraven in den kuil, dien het slachtoffer zelf hal gedolven. De moordenaar, die toen men verdenking op hem kreeg, naar Newcastle vluchtte, vanwaar hij aan boord van een zeilschip naar San Fran cisco ging, werd terstond bij zijn aankomst in laatstgenoemde stad door een paar politiebeamb ten, die hem voor waren geweest, in hechtenis genomen en naar Sydney teruggebracht. Een belangrijke diefstal. Ten nadeele van den juwelier Wilke te Berljjn is gisteren-nacht voor eene waarde van 15.000 Mark door in brekers ontvreemd. Nog steeds reizende in een koffer. Het Weener snijdertje, dat eenigen tijd van zich liet hooren dooi te rei ze.1 in een koffer, heeft dezer dagen zich weer in een koffer aan boord van een Bchip laten brengen. Toen 1 et schip in volle zee was, riep hij om hulp en de kapitein moest hem nu wel meenemen. Ter dood gebracht. Te Lons-le-Saunier (Frank rijk) is een anarchist geguillotineerd, die een landbouwer en zijn zuster door een venster had doodgeschoten. De veroordeelde die volmaakt onbewogen bleef, riep op het schavot met luider stem: Leve de anarchie! \Veg_ met de burger lijke maatschappij. Si. Petersburg. Een Russisch tijdschrift wijst in een vergelijking tusschen Berljjn en S;. Petersburg (dat een half millioen minder in woners heeft dan de hoofdstad van Pruisen) op de achterlijkheid van St. Petersburg in menig opzicht. De begrooting der laatste stad is slechts 101/a millioen roebel, tegen 40 te Berlijn. Voor onderwijs ceeft Berlijn 7Vj milli oen uitSt. Petersburg nog niet 1 millioen voor armenzorg zijn de cyfers 4.7 en 0.1 milli oen; voor bestrating 5 en 0 4. Voor zieken verpleging alleen besteed St. Petersburg een hoog bedrag, nl. 2 millioen, Berlijn 2.3. De Russische hoofdstad heeft slechts 6000 kiezers voor den gemeenteraad op U/4 milioen inwoners en daarvan komen gewoonlijk niet meer dan 2000 op. Ken vreemde onthulling. Te Parijs heeft op een vergadering, die in het gebouw der vereeniging voor aardkunde belegd was door den bekenden Léo Taxil, een groot schandaal plaats gehad. Léo Taxil is, zooals men zich misschien herin nert, de vroegere vrijmetselaar en Roomschen- hater, wiens bekeering tot de katholieke kerk in 1885 veel gerucht maakte. Taxil //ontdekte// later miss Diana Vaughan, welke hij voorstelde als een gewezen vrijmetselares, die ook bekeerd was en die tegen de vrijmetselarij een aantal heftige boekjes geschreven zou hebben, rol met de vreeselijkste beschuldigingen tegen deze //dui- velsdienaien//. Thans heeft Léo Taxil openlijk op de ver gadering verklaard, dat zijn heele bekeeriDg een comedie geweest is, op touw gezet om de Katholieken er in te kunnen laten loopen, en dat miss Vaughan nooit bestaan heeft. Als zoodanig gaf hij een juffrouw uit, die voor hem met den type-writer schreef en die hij gehuurd had voor 150 francs in de maaml. Onder zijn dictaat schreef zij al die boekjes, op welke voor een groot deel de besluiten steunen van het in 1896 te Trente gehouden anti-vrijmetselaars congres. In de vergadering te Parijs, die voor een groot deel uit room-che geestelijken bestond en waar Taxil beloofd had dat hij miss Diana Vaughan zou laten optreden, heeft hij de onge looflijkste brieven voorgelezen, die verschil lende prelaten der Katholieke Kerk aan Diana Vaughan zou len hebben geschreven De Paus zond aan miss Vaughan zijn zegen en dat wel, nadat de Bisschop van Charleston tegen Léo Taxil en zijne handlangster had gewaarschuwd. Natuurlijk veroorzaakten deze mededeelingen van Taxil in de vergadering groote verontwaar diging. Of Léo Taxil zich nu of vroeger in zijn ware gedaante getoond heeft, weet natuurlijk niemand. Vertrouwen zal hij wel niemand meer inboezemen. Te Helvoirt hebben dieven diefstal gepleegd in een huis bewoond door de weduwe De Z. Door twee ladders aan elkaar te verbinden, hebben die dieven zich toegang verschaft door een raam aan de tweede verdieping. Doordat de bewoonster afwezig is, kan niet bepaald worden wat er gestolen is. Gisteren stond voor de Amsterdamsche Rechtbank eene diefachtige familie terecht 111. een moeder met hare drie zoons, waarvan twee in preventieve hechtenis waren De derde is een jongen van twaalf jaar. Hjj heeft dezer dagen weder een looddiefstal gepleegd, en is gisteren door de politie gearresteerd. De jongens hebben allen kleine diefstallen gepleegdzij bebbeu ondergoed, parapluies en biljartballen gestolen. De moeder stond voor heling terecht; zij ontkende het haar ten laste gelegde. Voor den rechtercommissaris heeft zij evenwel verklaard te weten, dat het goed ge- gestolen was: dat zij verborgen had. Uit het verhoor bleek, dat parapluies ter waarde van f50 voor f 1.50 verkocht zjjn. Het O. M eischte voor de twee oudste jon gens, die reeds gevangenisstraf hebben onder gaan en 15 en 16 jaar oud zijn, een Btraf voor den tijd van drie jaar; voor den jongsten be klaagde vroeg het O M. ontslag van rechtsver volging en cpzemling voor inhechtenisneming; voor de moeder een gevangenisstraf van een jaar. Maandag-avond had een zoontje van den land bouwer J. Wassenaar te Noordwijkerhout bij het spelen het ongeluk van een gierbak te val len; een zijner beenen werd zwaar gekwetst, waarschijnlijk gebroken. Nabij Renkum is heden-nacht gevonden het lijk van den stoker van de Oosterstoomtram, welke te 3.37 uit Wageningen is vertrokken. Men vond den man met verbrijzelden schedel, liggende met de beenen over de rails. Het on geluk werd eerst opgemerkt toen de tram te Renkum aankwam, waar de nachtwacht den conducteur opmerkzaam maakte op de afwezig heid van clen stoker. Te Harlingen is een bedelaar die met een korfje aan den arm door de stad zwierf, gisteren nacht, iu de Zuiderhaven gevallen en verdron' kei.. De man was, volgens de getuigen van het ongeval, hoewel 76 jaar oud, niet nuchter. Zaterdag-middag ontspoorde een goederentrein der Grand Central Beige, tusschen Neerpelt en Budel. De weg werd door de verbrijzelde en omgeworpen wagen geheel versperd, zoodat de treinen van cn naar Antwerpen, Luik, Roer mond en Eindhoven niet konden doorsporen en de reizigers Zaterdagavond en Zondagochtend tjn de plaats des onheils wachtende treinen te bereiken. Persoonlijke ongelukken, behalve eene lichte verwonding van een der conducteurs, had den niet plaats, tn den namiddag van den eer sten Paaschdag dag en nacht was met in spanning gearbeid was de ljjn weer vrij. Men vermoedt dat verkeerde wisselstand van deze ontsporing de oorzaak is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2