B t N i\ H HUM D. Zwitserland. Engeland. De oorlog in het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. Branden. Ongelukken. wegen, had een generaal-majoor voor de bevordering voorgedragen, maar koning Leopold benoemde een ander in diens plaats. De heer Vandenpeereboom, weigerde daarop ronduit de benoeming te contrasigneerenen toen men hem opmerk zaam maakte, dat de Koning met bet oppergezag o ver het leger bekleed is, antwoordde hg, dat hij alleen verant woordelijk is en niet de Koning, en dat dus zjjn beslissing den doorslag moest geven. Het is niet te verwachten dat de minister zal toegeven. De heer Vandenpeere boom staat bekend als een man, die nie mand ontziet, noch hooger, noch lager ge plaatsten. Hjj vervult trouw zijn plicht, maar staat ook vast op zijne rechten. Zaterdag-ochtend vierde te Zurich een werkstaker zijn eersten Meidag door den directeur van de Reishauersche fabriek van werktuigen, den heer Robert Landolt met een cavalerie-karabijn dood te schieten. De moordenaar, een vroegere meester knecht der fabriek, had zich op den weg, waarlangs de Directeur naar de fabriek ging, in hinderlaag gelegd. Hij schoot hem in den rug: de heer Landolt was dadelijk dood. De dader werd door bur gers gegrepen en aan de politie overge leverd. Wat hem tot de misdaad geleid heeft begrjjpt men niet; alleen weet men, dat hjj den Directeur onlangs schriftelijk om geld had gevraagd. De heer Landolt was een uiterst be kwaam en werkzaam ingenieur. In het land der Britten stapelen zich allerlei gezochte grieven tegen de Boeren- regeering der Transvaal op, en dat de Engelsche regeering iets leelijks in den zin heeft tegen de Zuid-Afrikaansche Repu bliek, is maar al te duidelijk nu bij her haling troepen naar Zuid-Afrika worden gezonden. Ofschoon President Kruger een krijgs raad heeft gehouden tegen zijn kleinzoon over de beleedigende taal gebruikt tegen Koningin V i cto ri a, blijft de verbittering in hooge mate tegen hem toenemen. De t Truth» over dit onderwerp spre kende zegt: «Er bestaat een groot gevaar dat we in een oorlog zullen verzeilen met de Transvaal. Salisbury's regeering helt over om moeite te maken tegen President Kruger. Alles wordt te baat genomen om hem te beleedigen en alles wat zjjner zijde wordt gedaan, wordt scheef voorgesteld. Wanneer de gevolgen niet op een oorlog uitloopen daD is het, omdat er wjjzer man nen in het ministerie zitten, die reeds lang erkend hebben, dat een oörlog met de Transvaal niet gelijk staat met een klei nen Afrikaanschen stam, maar dat wij te doen hebben met een rassenoorlog, waarin de meerderheid der blanken aan de Kaap en al de boeren zich tegen ons zullen stellen. De toestand van het Grieksche leger is in Thessalië en Epirns zeer ongunstig. In den be ginne vochten de Grieken er steeds dapper op los, maar bij de minste paniek gaan de dap peren nu aan den haal, hals over kop laten ze aUes in den steek. Bij Velestino hebben de Grieken, dank het krachtig optreden van kolonel Smolentz de Tur ken met bebloede koppen doen aftrekken. De Turken hebben daar drie dagen gestreden, doch hun doel niet bereikt, zij hebben zich onder Edhem-pacha op Larissa, Zarkos en Trikala teruggetrokken. Door hot flink gedrag der Grieksche troepen is Volo voorloopig gered. De Turken schijnen het er op aan t,e leggen om kolonel Smol entz te omsingelen en hem de terugtocht naar Donaokos af te snijden. De spoorwegknoop, die door de stelling Ve lestino Pilaftepe beschermd wordt en de toe gang tot Volo geeft, is nog steeds in de macht der Grieken. 1,1 Epirus zijn da Grieksche troepen, door een paniek overvallen, na ren kort en hevig ge- veoht bij Pentepigadia, op de vlucht geslagen en, door de Turken achtervolgd, teruggetrokken tot over de grens van Arta. Daar schijnt kolonel Manos de vluchtende troepen tot staan gebracht te hebben en gedwoDgen de grens weder over te trekken. Ten minste de jongste telegrammen uit Athene luidenPhilippiades is voor de derde maal door de Grieksche troepen genomen. Maar de Turken die bij Pentepigadia zich ver sterken, zullen hem wel beletten verder voort te rukken. Het schjjnt, dat met de Grieksche solda ten wel wat aan te vangen is, als ze maar goed worden aangevoerd en de officieren een goed voorbeeld geven. Het voordeel, dat de Grieken nu nog kun nen behalen, is van weinig belang. Zij staan tegenover een te mi chtigen vijand met door Duitsche officieren gedrilde soldaten. Kolonel Bairaktaris is met zjjn 8000 Grieken, ondanks de beide bloedige nederlagen d<n weg naar Pentepigadia opgetrokken. Ze ziia alweer in Filippiada, maar hebben tot dusver ook nog geen tegenstand ondervonden. Men kan echter niet zeggen dat hun kansen erop vooruitgegaan zijn sedert den vorigen mislukten tocht, want de Turken hebben onderwijl hun troepenmacht zoo aanzienlijk versterkt, dat de ongeregelde troepen die de Grieken nu nog achterna zenden, er niet tegenop kunnen. Dat de Balkanstaten zich stil houden is een tegcnvallertje. Men had in Athene er wel een weinig op gerekend dat de Sultan ook van dien kant zou zjjn aangevallen, zeker meende men te zjjn, dat het Turkscbe leger zich niet geheel tegen Griekenland zou kuunen keeren. Bulgarije wil wel vooruit, maar de gehoorzame dienaar van Rusland heeft zulks belet. Roe menië heelt er nooit over gedacht, en Servië en Montenegro zullen niet ten bate van Grie kenland Turkjje gaan hinderen. De Keizer van Oostenrijk en Rusland hebben dan ook de Balkanstaten geprezen, omdat zij zoo braaf zijn gebleven, medegewerkt hebben door hun nietsdoen tot het behoud van Turkije. De Sultan is zeer in zijn schik met de houding der Zes Groote Mogendheden, die zjjn aanzien zeer in de hand werken. Telegrammen van het oorlogstooneel melden het navolgende: ATHENE, 2 Mei. Zeventienhonderd man ongeregelde Grieksche troepen zijn naar Epirus vertiokken onder levendige geestdrift. KONSTANTINOPEL, 3 Mei. Bevel is ge geven om den landstorm van het derde leger korps te Saloniki op te roepen. KANDIA, 3 Mei. Door honger en ellende wil men de Kret.ensers tot onderwerping brengen met de Grieksche zjjde te verlaten. Toen de aanvoerders dit hoorden, braken zij de onder handelingen af met deze woordenwij willen inlijving bjj Griekenland of den dood. ATHENE, 3 Mei. Een telegram uit Volo meldt dat de inwoners naar Athene en het eiland Euboea wigken. Een Franscb, een En- gelsch, een Italiaansch oorlogsschip en het Grieksche eskader zijn voor de stad aangekomen. De Fransche raatrozen patrouilleeren door de straten. De Grieksche krijgskas is van Thessalië naar Athene overgebracht door een Griekseh oorlogsschip. De Turken staan op een paar kilometer af stand van Velestino, waar de Grieken 18,000 iuan hebben. Op het hospitaal te Volo i» de Fransche vlag gelieschen. PARIJ8, 3 Mei. De nieuwe Grieksche Mi nister van buitenlandsche zaken is niet tegen de bemiddelende actie der Mogendhe len, maar hjj heeft er niet om gevraagd. In Grieksche kringen schjjnt men te willen dat de Mogendheden tegelijkertijd Griekenland en Turkije zullen dwingen in hunne tusschen- komst toe te stemmen. CHANIA, 3 Mei. Hier, te Retimo en te Sitia zjjn Fransche postkantoren gevestigd. De hoofden der Kretensers hebben verklaard, dat ze in geene onderhandelingen met de ad miraals kunnen treden alvorens de ontworpen regeling der autonomie in bijzonderheden te kennen. O, die Jezuïeten. Een zeer belangwekkende statistiek aangaande de Jezuïetenorde is versche nen. Aan haar ontlcenen wjj, dat het huidige aantal Jezuïeten 14,251 religieuzen bedraagt, waarvan 6,060 priesters en 4,416 studenten, dat wil zeggen religieuzen, die de eenvoudige beloften hebben afgelegd, en 3,7/5 broeders. Sedert een zeker aantal jaren is het aantal Je zuïeten aanmerkelijk toegenomen; in 1884 wees de statistiek op een aantal van 11,203 en zes jaar later was dit geklommen tot van bij de 12.947. Christen vervolging. De Turken gaan op alle mogeljjke manier te werk om de Christenen te vervolgen, zoowel buiten als binnen het Turk- sche Rijk. Sedert twee jaren hebben zendelingen van Turkjje getracht in Noord Perzië de ge moederen op te winden en aan te sporen tot uitroeiing der daar wonende Armeniërs, Tot gruweldaden is liet blijkbaar alleen daarom niet gekomen, omdat da Regeering flink is opgetre den. En dit krachtig ingrijpen van de Perzische autoriteiten moet alleen te danken zjjn aan pro testen van Russische zijde. Toen namelijk te Tabris kleine onlusten ontstonden en Armeni sche families onder de bescherming van de Rus- sohe en Fransche consuls kwamen stellen, dreigde de eerste, dat dadelijk Russische troepen uit het nanstbijzjjnde garnizoen de grens zouden overtrekken indien, de Perzische regeering niet beter waakte voor de veiligheid barer Christen onderdanen. Dit dreigement heeft uitstekend gewerkt. De Turken moeten den Perzen hebben wjjs- gemaakt, dat de Christenen eerst de Turken en dan alle andere aanhangers van Mahomed willen verdelgen. En dat alles laten de Euro- peesche Mogendheden toe, erger nog, zij ver heerlijken den Tutk bij zijne overwinningen op de Grieken, 't Is wel. De Koningin-Regentes heeft den grootofficier van het Civiels Huis van H. M. de Koningin J. E. C. graaf van Lijnden aangewezen om, vergezeld van den dienstdoenden kamerheer W. P. graaf van Bylandt, Koningin Vic toria te complimei.teeren ter gelegenheid van diens regeeringsjubile. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland zijn benoemd tot zet ter voor 's Rijks directe belastinzenW. A. van Amstel te Heemstede, J. Uitentuis Pz. te Kwadijk, A. Kater Jz. te Medemblik, K. Schagen te Midwoud, S. Pijper te Op perdoes, A. Peereboom te Spanbroek, en K. Schenk Az. te Wieringerwaard. HEEMSTEDE, 3 Mei. In Juli treden alhier als leden van den Raad der gemeente af de heeren: Jhr. J. B. van Merlen, G. Milatz, H. Peeperkorn Jz. en W. C. Prey de. HILLEGOM, 3 Mei. Aan het postkantoor alhier werd geduiende de maand April inge legd f 2247,62, terugbetaald f 579.34. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 601. BEVERWIJK, 3 Mei. De R. K. Centrale kiesvereeniging in dit district is opnieuw geor ganiseerd en beschikt, wat het Bestuur betreft, over flinke krachten. VELSEN, 3 Mei. De voorjaarsveemirkt was Zaterdag niet druk bezocht; 126 stuks vee wa ren aangevoerd en de handel was stil. De ouders van schoolgaande kinderen te Half weg hebben zich thans per adres tot de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij gewend met verzoek de locadtrein 83, te ruim 8Va uur het station aldaar passeerende, ten behoeve dier 16 ahonné's te doen stoppen. Gaan de kinderen met een vroegeren trein dan komen ze lt/s uur te vroeg in Haarlem aan. Te Oud-Beierland werd een meisje ongesteld, en er deden zich verschijnselen voor, die de menschen deden denken, dat het meisje //betoo- verd// was. De //tooverkol" was spoedig gevon den, en deze niets kwaads vermoedende vrouw werd in huis geroepeu en werd daar door eenige personen zwaar mishandeld. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt en reeds zijn eenige personen door den rechter-commissaris gehoord. De heer B. Both is benoemd tot aspirant - verificateur te IJmuiden. Onze Koninginnen zjjn gisteren uit Stuttgart naar Zwitserland vertrokken, na twee dagen in de Wurtembergscbe hoofdstad doorgebracht te hebben. De Koning en de Koningin van Wur- temberg en prinses Pauline deden de Koningin nen naar het station uitgeleide. De zeereerw. pater Ermann, S. J leeraar aan het Gymnasium te Katwjjk, heeft een uitvoerig betoog gehouden in deu Ned. R K. Volksbond te 's Gravenhage over het kiesrecht. De Katholieken, zeide pater Ermann, behooren den strijd aan te binden tegen het liberalisme lo. uit godsdienstig oogpunt, omdat het libera lisme in theorie tegen den godsdienst gekant wil zjjn; 2o. uit vaderlandsliefde, omdat het liberalisme door de ontbindbaarheid van het huwelijk, het nieuw-malthusianisme enz. enz. het huisgezin en met het huisgezin de groud- slagen van het vaderland ondermijnt; eu 3o. uit liefde voor het huis va* Or&Dje, dat ontzaglijk veel voor Nederland heeft gedaan, waarvoor men het niet beier kan beloonen, dan door een christelijke regeering aan net bewind te brengen. Spreker spoorde om deze drievoudige rede de katholieken met kracht en klem aan om nooit te stemmen op een liberaal, maar alleen op katholieken of geloovige protestanten. In de vacature ontstaan door hm bedanken van den heer Breebaart is als bestuurslid van den IJpolder gekozen de heer D. Weder te Wognum. Men m-'ldt uit Amsterdam van de N. Rett. CA: Gelijk men weet is bij de rechtbank alhier eene zaak aanhangig, waarbij een politie-beambte zich te verantwoorden heeft over berooving van vrijheid. Dit geval staat, naar uit goede bron verno men wordt, niet op zich zelf. Een Duitsch musicus, die des avonds in een klein orkest medewerkt, was, op een der grach ten gekomen, plotseling ineen gezakt, en bad zjjn bewustzijn verlorenToen hij weder bij kennis kwam bevoud hij zich in een politie bureau, waar alle betoogen en verzoeken om we der in vrijheid gesteld te worden vruchteloos ble ven. Het verzoek om dan althans zijn vrouw door een kruier voor zjjn rekening met zijn ver blijf en wegblijven in kennis te stellen, werd mede geweigerdhetgeen den arrestant evenwel toch gelukte door list en goede woorden. Eene schoonmaakster, in 't politie-bureau aanwezig, bracht de boodschap over. De vrouw kwam nu spoedig opdagen, en bracht den nu aanwezigen in- pecteur van politie aan 't verstand, dat bjj zich in zjjn arrestant had vergist, daar deze aan zenuw toevallen lijdende was. De musicus werd hierop in vrjjheid gesteld, maar heeft zich nu tot F. M. de Koningin-Regentes gewend met verzoek om vergoeding voor de schade, geleden door zijne wederrechtelijke arrestatie. H. M. stelde het verzoek om schadevergoeding tot een bedrag van f 64 in handen van den minister van jus titie, die de zaak renvoyeerde aan den officier alhier, Dr. Sehaepman zal op 11 Mei e. k. eene voor dracht houden voor de leden der R. K. kies vereeniging Hecht en Plicht te Delft. Zaterdag-middag is te Heeren veen op last van den Officier van justitie, in hechtenis genomen F. J. P onder verdenking van valschheid in geschrifte. Hjj had uit den boedel van wjjlen den boek handelaar F. Hess el een pers en een groote hoe veelheid drukletters gekocht eu bjj die gelegen heid aangelegd een schriftelijke borgstelling tot een bedrag van f 500, ge,teekend door mr. H. F. E. Spiering, vroeger substituut officier bij de arrondissements rechtbank tc Heerenve?n, thans kantonrechter te Ter Neuzen. Bij onder zoek echter bleek, dat air. S. van de geheele zaak niet afwist. De verdachte is, ua eene voorloopig verboor te hebben ondergaan, in voorloopige hechtenis gehouden. In den nacht van 1 op 2 Mei werden op het land van den landbouwer B. aan den Sloter- weg te Haarlemmermeer, door kwaadwilligen de paarden door eene sloot in het tarweland gejaagd,waar veel schade werd aangericht en aan een veulen eene diepe wond aan een zijner nooten toegebracht meteen scherp werktuig. De politie doet streng o. derzoek. Boor nalatigheid. Door de, nalatigheid van een eoncie-ge had in Februari jl. in een klooster te Brussel waar een meisjesschool is gevestigd, een droevig ongeluk plaats, waarvan de dertienjari ge Irma Vanheck het slachtoffer werd. Een dakgoot, die in een regenput uitloopt, was verstopt geraakt en een der onderwijzeressen der school droeg de concierge op de pijp door te steken. Hiertoe begaf de man zich op het dak van het gebouw, doch had de onvoorzich tigheid het deksel van den regenput open te laten. De put ligt in een gang, juist onffereeu kapstok, waarop de meisjes gewoonlijk haar kleeren hangen. Tegen een uur kwam de kleine Irma spele de met hare vriendinnetjes den gang binnen en begaf zich naar Oen kapstok, toen zij plotseling voor de togen der andere kinderen in den put verdween, waarin toen bijna 1,50 M. water stond. De meisjes trachtten haar vrien dinnetje te redden, doch tevergeefs, den con cierge, .lie op het hulpgeroep kwam aanloopen gelukte het de kl ine bjj de haren te grijpen, en haar uit den put te halen. Het arme kind had echter reeds opgehouden Ie leven. Ofschoon al het mogelijke werd gedaan om de ouders te bewegen den rriaD niet te vervol gen, dienden dezen toch een aanklacht tegen hem in. Na een nauwkeurig onderzoek op de plaats van het ongeluk kon de Rechtbank niet anders dan den concierge schuldig verklaren aan bet veroorzaken van den dood van het meisje, door nalatigheid. Hij werd dientenge volge tot veertien dagen gevangenisstraf veroor deeld. Een gevolg van het spil. Te Neuilly in Frank rijk is een verschrikkelijk drama afgespeeld. Daar woonde een rijke grondbezitter, lluot de Gran- court, zeer gelukkig getrouwd, en in het bezit van twee kleine meisjes. Verleden jaar ging de man aan het speruleeren en verspeelde langza merhand zijn geheele fortuin. Eindelijk moest hij bet aan zjjn vrouw vertellen en het gezin verhuisde naar een kleine woning. Maar ook daarvan kon de huur niet betaald worden en den 15den dezer zou het gezin op straat gezet worden. Tot ove/maat van ramp werd de "mail ziek en tot wanhoop gedreven, gaf nu Zaterdag nacht mevrouw Huot eerst aan haar vier-jarig toen aan haar tweejarig dochtertje blauwzuurin. De kinderen stierven dadelijk. Toen vergiftigde de rampzalige moeder zichzelf, sleepte zich nog naar het bed van haar man en stierf daar. Aardbeving in West Indiè. Een reeks van aardbevingen, iiie een week hebben aangehouden moeten verschrikkelijke verwoestingen hebben aangericht op de West-Indische eilanden. Het eiland Montserrat was het middelpunt van de beweging, maar de meeste slachtoffers zijn op Guadeloupe gemaakt. Men spreekt van honder den dooden. De aardbeving ging vergezeld van een vloedgolf. Vrijdagavond is te Boskoop een felle brand uitgebroken in de bouwmanswouing bewoond door W. Verweij. Na een paar uur was men deu brand meester. Door den nog al sterken wind had men echter niet kunnen beletten, dat de stal en een 5 roede gevulde hooiberg geheel afbrandden. Er zijn gelukkig geen mensehen gekwetst geworden; het vee werd gered behalve een vet kalf. Alles, was verzekerd. De oorzaak van den braad ia onbekend. Zaterdag brandde te Lenthe onder Dalfsen de boerenwoning met schuur en potstal af, be woond door H. J. Stoel. Ternauwernood hebben de bewoners zich ongekleed uit het brandend perceel kunnen redden: 4 koeien, 9 kalveren, 3 varkens, 27 biggen, 40 kippen eu 1 hond kwamen mede in de vlammen om, terwijl de 2 paard met 1 veulen konden gered worden. Vau den inboedel kon niets wordeu gered ook de voorraad stroo, rogge en aardappelen gingen in de vlammen op. De inboedel was, hoewel laag, verzekerd. Omtrent de oorzaak is niet het minste aan te geven. Te Harlingen is een alleenwonend rentenier, gewezen bakker, 86 jaar oud, die door het om vallen van een petroleumlamp hevige brandwon den aan arm en rug had gekregen, aan de ge volgen overleden. Men herinnert zich nu, dat de vrouw van de zen man ruim dertig jaar geleden verbrand is, doordien hare kleederen vuur hadden gevat, toen zij boven een heete stoof was in slaap ge - vallen. Zondagmiddag is in een sloot in de keilen onder Schiedam het driejarig dochtertje van A. K. verdronken. Met een pz.ar zusjes, die slechts enkele jaren ouder waren, aan het wandelen zijnde, wilde het aan den slootkant een bloemp je plukken en viel voorover in het water. De beide andere kinderen gingen naar den water toren om hulp te halen. Toen die aankwam, was het voor de arme kleine te laat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2