B N N ÜlNLA N D. De oorlog in het Oosten. V GEMENQDE BERICHTEN. Nullen. Ongelukken- Voor geest en hart. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Frankrijk liebben getroffen, ten einde de Franschen te herinneren aan de misdaden door het Fransche volk bedreven, om dat volk tot eenheid eu gehoorzaamheid te vermanen. Moge de gruweldadige dood van een honderdtal edelmoedige vrouwen, als een zoenoffer gelden voor d<* vele en snoode daden in de Fransche Republiek tegenover priesters en religieusen bedreven. Yoorloopig is het bloedvergieten tussehen de Grieksche en Turksche legers gestaakt. Het werk der liefde is in de plaats getreden van den moordlust der vijandelijke legers. Het Rus sische Roode Kruis heeft 5 geneesheeren, 10 verpleegzusters, twee oppassers en een groot aantal bedden naar Farsalos gezonden om de gewonden te verplegen. Ook een Zwitsersche ambulance is in aantocht om de ongelukkigen in den oorlog gewond, bij te staan. Nu de Grieken ook uit Domokos zjjn gejaagd zullen zij de verdedigingslijn van het Otbrys- gebergte bezetten, met Lamia tot basis, tot over het lot van hun land zal zijn beslist. Kolonel Vassos, voorheen bevelheboer op Kreta, is als chef van het overschot van het leger der Grie ken belast. Ook op het eiland Kreta zullen nu de Grie ken vertrekken, de vijandelijkheden worden ge staakt. De Kretenzers zullen eene afwachtende houding'aannemen. De Grieken schijnen betere helden te zijn in de diplomatie dauop het slaehtveld. Heel leuk weg heelt de Regeering te Athene aan de Zes Groote Mogendheden doen weten, dat Grieken land zijne belangen aan hare zorg toevertrouwt en dat het aan de Mogendheden is overgelaten over de voorwaarden eener minnelijke schikking met Turkije te onderhandelen. Heel opgewekt om Griekenland uit den brand te helpeu lijn de Mogendheden niet. Aan een feestmaal t e Londen in de Jnnior Constitutional Club heeft de Britsche premier, de markies Van Sa li s bu ry, den tosstand ge resumeerd in de volgende, tamelijk koele be woordingen //Onder den drang der Zes Gioote Mogend heden, en in het bijzonder van den Russischen Czaar, heeft de Sultan toegestemd in eenen wa penstilstand. Dit is een belangrijke schrede verder; maar daardoor worden d3 moeilijkheden van het op te lossen vrasgstuk mg geenszins op noemeoswaarde wijze verminderd, he.: ding echter staat daarbij vast, dat het voor Europa onmoge lijk is er in toe te stemmen, dat Christen-ge meenten (weder) komen onder Turksch beheer.// De Grieken kunnen zich, indien ook de oveiig hoofden der Europeesehe Kabinetten er zoo over denken, feliciteeren met het behoud van Thessalië, mits de zegevierende Sultan dat nu maar goed vindt Het vrede sluiten van Griekenland met Turkije kan nog een staartje hebben, want de Porte zal zich zijn veroverde buit niet met een praatje aan een feestdiner laten ontnemen. De Grieken hebben bij Domokos dapper ge vochten. Dit wordt van Turksche zijde erkend. De strijd kan niet anders dan onbeslist worden genoemd. De Grieken behielden hunne stellin gen en weerstonden de aanvallen van het Turk sche leger met gTOote standvastigheid, die zelfs aan de zijde der Turken bewonderd werd. Laat in den avond deden de Turken nog eene vergeefsche poging de Grieksche verschansingen te bestormen. De verliezen aan de zijde der Turken zijn groot. De linkerdivisie van het Turksche leger was van 's morgens 9 uur af met den vijand slaags geweest. De Turksche strijdmacht bedroeg 50,000 man, met 30,000 man in reserve. Aan de Grieksche zijde waren de verliezen zeer ernstig; onder de gewonden bevond zich generaal Mauromichaelis. De Grieken moeten eenige duizenden dooden en gewonden verloren hebben. En geen wonder, niet minder dan 50 000 Turken vielen gelijktijdig en herhaaldelijk op de Grieksche stellingen aan. Tweemaal werden de Turken teruggeslagen, tweemaal aarzelden de Turken en sloegen zij op de vlucht. Doch de aanval werd hervat door dat nieuwe troepen hun rijen kwamen versterken hoewel ook deze terngdeinsden voor den held- haftigen tegenstand der Gnekeu. De correspondent van de Daily Chronicle bij het Grieksche leger geeft een breedvoerig ver haal van de gevechten bij Domokos waaruit hij deze conclusie trekt: fVoor een leger is het zeker een groots zaa* dapper te strijden bij het uit breken der vijandelijkheden, doch grooter nog is het voor een leger, dat in paniek terugge dreven is /-n zich opnieuw verzameld, heeft, /-en overmachtigen vijand die door behaalde over winningen is opgewonden, t gen te houden en leruu te drijven. Dit heeft mij mat de grootste be wondering vervuld. Wat er ook ge -euren moge, Griekenland heeft het zelfvertrouwen en den eerbied voor zich zelf teruggewonnen, en der we'eld getoond dat het als het zijn levende strijdkrachten behoorlijk organiseert, in de toe komst op de hoogte van zijn tradities en van znn eerzucht kan slaan.// Hoe rampzalig de oorlog is van de Grie ken, heeft zij toch ook zijn vermakelijke zijde, nu het verm-ht wordt verspreid, dat te Domokos 8 Garibaldianen gedood en 72 roodhemden zijn gewond. De vraag is of deze Italiaansche helden wel vnur hebben gezien, overal gingen ze, zoodra de Turken kwamen op den loop, niets anders dan verwarring brengende in het leger der Grieken, zoodat deze helden als onbruikbaar naar huis werden gezonden. De telegrammen van het oorlogstooneel mel den het navolgende: Al HENK, 19 Mei. De Turksche bevelheb. bei in Epirus heeft ontruiming van het Turksche gebied door de Grieken en onzijdigverklaring van de brug voor Arta als voorwaarde voor den wapenstilstand gesteld. LONDEN, 19 Mei. Lloyds agent te Athene seinde hedenavond dat de Oostenrijksche mail boot Minera van Konstantinopel naar VjIo met 72 Turksche soldaten aau boord is buitge maakt door het Grieksche oorlogsschip Kanarie en naar Orei, een ander telegram zegt naar Skyathos, is opgebracht. ATHENE, 19 Mei. Uit Lamia wordt heden bericht: De terugtocht is gisteren gischied. D.i achterhoede met het vreemdenlegioen kwam daarbij in botsing met de Turken, die een omtrekkende beweging uitvoerden. De Griek sche kapitein Varatassis, bevelhebber van het legioen, is doodelijk gewond. Ome Volksbonden. Willen zij beantwoorden aan hun doel, dan moeten zij de eendracht bevor deren onder alle burgers; de Katholieke partij is i/een vereeniging van klassen; zij omvat de landbouwers en werklieden evenils de burgers en edellieden; de Katholieke partij vertegenwoor digt aller belangen en tracht ze overeen te brengen, derwijze, dat aan allen eene rechtstreek- sche voldoening geschonken wordt. Het is billjjk en rechtvaardig vakverenigin gen te stichten. Men stelle de werkmanskwestie aan de orde, maar men begunstige geene socia listische of hersenschimmige aanspraken aan elk zijne rechten, maar aan elk ook zijn plichten. Om het openbaar welzijn te bevorderen en te verwezenlijken moet men manhaftig al zijne plichten weten te vervullen. Heeft Z. H. de Paus, de oprichting der Bonden goedgekeurd en aangemoedigd, dan moeten de grondbegin selen van rechtvaardigheid en liefdadigheid door de eendracht en de eenheid tot stand komen. In onze Volksbonden moet de meester door drongen worden van zijne plichten jegens den werkman, en deze van de zijne jegens zijn heer. De rechten van den dienaar behooren erkend te worden, gelijk die van den meester. Dat alles zal dan strekken tot meerder voordeel der ar beidende klasse en der nijverheid zelve. Haarlemmermeer, 19 Mei. De candidaat der liberalen voor de Tweede Kamer, de heer Mr. G. C. E v e r w jj n Lange, zal tussehen 20 en 28 Mei op vier plaatsen in het district op treden als spreker. Noordwijk, 19 Mei. De R. K. Kiesver- eeniging alhier Kiesrecht is Kiesplichtheeft voor de Tweede Kamer gesteld Jhr. F. Dom mer van Poldersveldt, burgemeester van Noordwjjkerhout. Haarlemmerliede en Spaamwoude, 19 Mei. Hei onderlinge veefonds iu 1896 alhier opgericht, is wegens gebrek aan voldoende deel neming, opgeheven. Schagon, 19 Mei. In deze gemeente is een Katholieke Kies vereeniging opgericht, waarbij zich 60 personen als lid hebben aangesloten. Het bestuur bestaat uit de heeren J. F. G. d e Rot, C. N. Vlaming, D. Konijn, H. P. Caarls en P. H enne man. Leiden, 19 Mei. De heer J. H. Donner alhier heeft voor de hem aangeboden candida- tuur door de antirevolutionaire kiesvereeniging //Nederland en Oranje// in het district Leiden be dankt. In het zuiden van ons land heeft het j. 1. Maandag verschrikkelijk geonweerd en gehageld. Te Arcen in Limburg, aan den grooten weg van Nijmegen en Venlo zijn hagelsteenen geval len zoo groot als duiveneieren en in het aan grenzende Duitsche stadje Geldern woedde bij en na het onweer een zware storm waarbij op de stadswallen 40 zware boomen ontworteld werden. Twee jongelui uit Oldeboorn, M. Poppes en Hooisma, beiden 17 jaar, hebben per rijwiel Maandag de elf steden van Friesland bezocht. Om 4'li uur in den morgen reden zjj af, eerst naar Dokkum, waar zij, teügevolge van den harden noordoostenwind, eerst om 8 uur aan kwamen Na e;nigen tgd uitgerust te hebben, vervolgden zij hun tocht en kwamen achtereen volgens te Leeuwarden om 10 uur, te Franeker 11 uur, te Harlingen 12 uur, te Bolsward I1/4 uur, te Workum 2i/a uur, te Hiadeloopen 31/4 uur, te Stavoren 4 uur, te Sloten 6i/s uur te Ijlst 8Vs uur, te Sneek 91/4 uur en eindelijk om lli/s uur te Oldeboorn terug. Te Amsterdam verdiept men zich in gissingen over het geval, dat bg den brand in de Staal- straat aldaar bloedvlekken zijn ontdekt, zoo ook vingerdeelen met de nagels er op van een hand. Opmerkelijk is het, zegt het Nieuws v. d. Day dat niemand met dergelijk verwonde hand (en wellicht ook gelaat, want volgens geraadpleegde medici wjjzen de gevonden vingervellen op ver wonding, door ontploffing ontstaan) zich aan een der ziekenhuizen of elders ter verbinding heeft aangemeld. Zou de geheimzinnige persoon zich wellicht in radeloQze pijn in het water gestort hebben en verdronken zjjn Nog deelt men mede, dat thans blijkt onmid- delI\jna de ontploffing, in den nacht van Zon dag op Maandag kwart na eenen, in de buurt oer Staalstraat en wel in de Zwanenburgerstraat een man is gezien, loopende alsof hij zich ach tervolgd dacht, blootshoofds, met den eenen arm omhoog en dezen steunende met den ande ren, de linkermouw zijner jas aan flarden en blijkbaar moeite doende om niet luid te kermen. Het signalemeut van dezen man luidt: Omstreeks 30 jaar oud, ongeveer lm.75 lang, donkerblond steil haar, bleek maar gezond uiter lijk, gekleed in donkere jas, donkere broek en wit overhemd. De commissaris der le sectie, bureau voormalige St. Pietershal, verzoekt om trent dezen man inlichting. Het in het verbrande perceel gevonden zilveren remontoir-horloge heeft, voor zoover men tot heden te weten kon komen, aan geen der bewoners toebehoord. In dien er misdaad in het spel is, is het dus best mogelijk, dat dit horloge van den dader afkom stig is. Den ganschen dag is heden het perceel door de politie en justitie doorzocht, echter zonder belangrijk resultaat. Eene goede vangst is door dan Burgemeester van Groenloo gedaan. Het gelukte hem n. 1, een nest met zeven jonge vossen uit te graven, die hem allen levend in handen vielen. Volgens jagers is dit een zeer zeldzame vangst. De arme diertjes zijn onschadelijk gemaakt. Een zoon van een boer uit zekere Friescbe gemeente begaf zich naar den uitgever te K, en kocht daar een gedrukt exemplaar van den hoofdelijken omslag der gemeente K., om eens goed na te pluizen hoe hoog de boeren met huwbare docbter3 in die gemeente waren aan geslagen. Uit Roermond meldt men dat aldaar het plan gemaakt is om op het terrein der kazerne een nieuw gebouw te stichten, voor militaire cantine. Dit geoouw zou komen te staan in de nabijheid der manege en ongeveer f 10.000 kosten. In het district Brielle is het stellen van can- didaten thans geëindigd. Door de liberalen is gesteld het aftredend lid Mr. G J Goekoop door den Boerenbond Mr. Assendelft de Co- ningh, burgemeester van Leiderdorp, protectionist en door de anti-revolutionairen de beer G. A. Staalman, aftredend lid uit den Helder. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Ridderkerk heeft ook mr. Goekoop candidaat gesteld. Een spoorwegramp. Een spoortrein met mi litairen (reservisten) uit Westfalen naar Metz loopende, is tuischen Hildesheim en Gerolstein ontspoord. Een aantal wagens werden bescha digd. Het aantal dooden is 9, dat der gekwets ten licht en zwaar 35. Hondenbescherming. In Pruisen mag voortaan niemand meer een trekhond gebruiken, zonder in het bezit te zjjn van een bewijs, afgegeven door de politie, waaruit blijkt, dat het dier werkelijk een trekhond is. Daarbij moeten in 't algemeen bij 't trekken vierwielige karretjes worden gebruikt; tweewielige alleen, wanneer de hond er niet door belast wordt. Zoo'n werk kweekt haat. Eene eigenaardige werkstaking is te Southampton uitgebroken. De werklieden aan de scheepswerven twisten onderling over de vraag, of zeker werk aan schepen behoori gedaan te worden door timmer lieden of door scheepsbouwers. En daar zij het niet eens kunnen worden, hebben ze het werk gestaakt, hetgeen de bazen lijdelijk moeten toelaten, ofschoon ze er veel schade door lijden, want het is in het drukste van den tijd. Er zijn op de werven tal van jachten in aanbouw, en een nog grooter aantal werd gedurende den winter opgelegd en moet nu gereed gemaakt worden. Het ongeluk is, dat dergelijk werk vaD zulken bjjzonderen aard is, dat het niet kan toevertrouwd worden aan lieden, die er niet aan gewoon zijn. Men spreekt er van een aantal meubelmakers voor het werk geschikt te maken, en dan trek ken de gewetenlooze stakers tegenover hun pa troons op den duur aan het kortste eind. Een onzer correspondenten schrijft ons: Iemand, die behoefte had, van 't geen hg wist aan anderen mee te d elen vertelde mij dezer dagen, dat de secretaris van 't gemeentehuis hem had uit gelegd hoe 'tbij de verkiezing voortaan zou toe gaan. In de vaste veronderstelling, dat ik den secretaris nog niet gesproken had, gaf hij het volgende verslag. „Je krijgt een papiertje en daar staan een stuk of wat nullen op, onder mekaar. Iedere nul heeft zijn eigen naam en die naam staat er ach ter, b. v. zoo: de bovenste nul beteekent de Christelijke Historische, de tweede nul is de doleerende, de derde nul is de roomsche, de vierde nul is de liberale, en zoo een heele rij. De nul, die je nu hebben wil, maak je zwart met potlood, en die gaat, als ie 't wint, naar de Tweede Kamer, dat is te zeggen, de naam die er achter staat, of eigenlijk de man dan. 't Is heel eenvoudig voorzoover als ik het begrijp, vooral omdat de namen vlak achter de nullen staan. Ander zou het nog al lastig uit el kaar te houden zijn, want de nullen zijn alle maal even groot. Tel. Een ontzettend geval heeft zich voorgedaan in de hooipers van Joh. van Breugel te Nieu- wendijk (N.-Br.) Daar was een werkman op de gaanderij bezig het zware persblok omhoog te winden. Eensklaps liet hij de zware kruk los en viel. Het blok begon ters'ond te dalen, al sneller en sneller, eu zou dea werkman, die onder in de perskuip bezig was opnieuw hooi te tassen, door de zwaarte van 800 Kg. zon der twijfel verpletterd hebben. Gelukkig voor zag dit een der andere werklieden; hij snelde de ladder op en wist met vaste haLd de kruk te grjjpen, zijn kameraad van een anders wissen dood te redden. Hulde aan den dapperen werkman die door zjjn tegenwoordigheid van geest en optreden handelend wist op te treden. De gevallene evenwel werd levenloos opgeno men; hij was een braaf arbeider en laat eene vrouw met acht kinderen achter. Het Wierumer aakje W L 70 is heden nacht bjj Enkhuizen door een Volendammer botter in den grond gezeild. De opvarenden zijn gered. De Eukhuizer botter E H 145 werd heden morgen in het Krabbersgat aangevaren door Moddergatter blazer W L 21, waardoor eerst genoemd vaartuig groote averij beliep. Een waarachtig vrien l kleett sterker aan dan een broeder. Door niets zorgen de ouders slechter voor de toekomst hunner kinderen dan door ze te vertroetelen. Een valsche troost is ons gegeven, Wij hopen allen lang te leven. Geduld is niet gevoelloos zijn, Maar God beminnen in leed en pijn. De onbetrouwbare reporter. Als deze reporter melding maakt van een vaag gerucht, zegt hijUit de beste bron veroemen wij. Als hij er niet zeker van is, schrijft hijZoo als men weet Als hg alles wat hg weet over een onderwerp heeft geschreven, eindigt hij: //Zoo zouden wij nog kolommeu lang kunnen voortgaan.// Als hij van 'tgeen hij schrijft niets heeft ge hoord, luidt het//Ons is ter oore gekomen.// Als hij niet weet hoe een zaak zich heeft toegedragen, leest men: //Naar onze lezers allen reeds zullen hebben vernomen." Heel snugger. De vrouw van een rijken boer wilde zich eeD kostbaar horloge koopen. De koop man liet er haar eeuige zien en prees vooral een met diamanten bezet, dal bovendien 36 uur liep, zeer aan. Op één dag vroeg de dame onnoozel. 'tBlijft gelijk. „Zoo studeert u wis- en na tuurkunde, zeker 'n droge studie, hè P //Och neen, er wordt evenveel bij gedronken als bij de andere faculteiten,// Wel een bewijs. De gast. //Zeg, kellner, ben je er wel zeker van, dat het een wilde eend is, die ik daar eet?// De kellner. „Wild, mijnheer? Zoo wild, dat we ze wel een kwartier op de achterplaats hebben moeten naloopen eer we ze konden vang en.// HAARLEM. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie hebben aan den Raad dezer gemeente geantwoord, dat bij de Regee- ring niet het voornemen bestaat om maatrege len te nemen ten einde verandering te brengen in de tot dusverre gevolgde wijze van uitvoe ring der Zondagswet. De Regeering heeft tevens den Burgemeester dezer stad uitgenoodigd geen verdere uitvoe ring te geven aan zjjne plannen om de Zondags wet hier op de door hem voorgenomen wijze te handhaven. In de gisteren gehouden zitting van den Ge meenteraad heeft de Burgemeester mededeeling gedaan van het volgend schrgven aan den Raad jan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie in zake het verzoek van den Raad om eene gelijkmatige toepassing der Zondagswet. //De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Jus'itie, beschikkende op het aan hen ge richte verzoek van den Raad d er gemeente Haarlem, om maatregelen te nemen, ten einde eene gelijkmatige toepassing der Zondagswet ta verzekeren Geven aan adressant te kennen, dat bij de Regeering niet het voornemen bestaat, in de tot dusverre gevolgde wijze van uitvoering der Zondagswet verandering te brengen. s-Qravenhage14 Mei 1897. De ministers van Binnenlandsehe Zaken en van Justitie, (w. g.) Van Houten. Van dek Kaay.w Verder deelde de Burgemeester den Raad mede, dat dit punt ook nog geleid had tot eene briefwisseling tussehen de Begeering en hem. De Regeering had hem uitgenoodigd geene verdere uitvoering tegen aan zijne maatrege len om de Zondagswet te doen handhaven, en hij zal zich, waar de Regeering zich zoo dui delijk heeft uitgesproken, bij dien wensch neer leggen en zich als ambtenaar onderwerpen. Maar hij stelde er toch prijs op te verklaren, dat het nog zijne meening is, dat de uitvoering der Zondagswet bij den Burgemeester berust. Dit geloovende, had hij gemeend, volgens plicht de wet te moeten uitvoeren en dat doende, de zwakkere partij, die de Zondagswet wenschte gehandhaafd te zien te beschermen tegen de andere partij. Hij betreurde het, dat zijne po gingen niet tot een beter resultaat hadden ge leid. De boekerij verbonden aan het Museum, van Kunstnijverheid alhier. Genoemde boekerij, alwaar boek en plaatwerken betrekking hebbende op de Kunstgeschiedenis- en op de Kunst toegepast op het ambacht» kosteloos in bruikleen te verkrijgen zijn, heeft onlangs eene aanzienlijke uitbreiding ondergaan. De rubriekafbeeldingen, die in doozen worden bewaard en op het oogenblik circa 6000 cartons» op de verschillende afdeelingen van het Kunst ambacht betrekking hebbende, bevat, werd naar een daartoe vrijgekomen lokaal overgebracht, waardoor in de ruime en goed verlichte boekerij-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2