B 1 N N HNLAND. peare waren opgehangen om de toelating van vrouwen bespottelijk te maken. Onder uitbundige vreugde werd de uitslag der stemming niet toelating van vrouwen vernomen. De oorlog in het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. Branden. Nu de wapenstilstand tusschen de oorlogvoe rende Griekse he en Turksche legers gesloten is begint de diplomatie haren arbeid. Turk ije heeft zijn rekening ingeleverd over de kosten an den oorlog en Griekenland wil de rekening niet vol doen. Turkije is de leverancier en Griekenland de besteller. De rekening door de Porte ingeleverd luidt aldus//Yoor aan UEd geleverd een oorlog met toebehooren tegen en de Mogendheden treden als curatoren op in den berooiden Griek- schen boedel. Zij staan voor een lastig geval, want Griekenland heeft geen duit om de reke ning van Turkije te voldoea. Natuurlijk zal Turkjje zich niet met een kluitje in het riet laten zenden, na de behaalde overwinningen. In Duitschland gaan dan ook stemmen op, dat Turkije zoo'n kostbaren oorlog als gevoerd is, niet gratis behoeft te leveren: De Kölnische Zeitung zegt er over //Wanneer het bericht (betreffende Griekenland's weigering tot betaling van schatting), juist is, dan is dit weer eer bewijs, dat niets verkeerder ware, dan jegens het aanmatige dreisteGriekenland nog ee»ige medelijdende toegevendheid te toonen. Als Griekenland zich niet wil schikken in dat, wat de hem welgezinde machten mochten goed vinden, dan moest men het maar aan de Tur ken overlaten, alleen met de Grieken klaar te komen! Nu de laatste Grieksche troepen Zondag ochtend met kolonel Stoïkos het eiland Kreta hebben verlaten, begint het lieve leventje van voren af aan. De Kretenzers vuren er maar op los of het Turken of troepen der Mogendheden zijn, zij beschouwen ze allen als vijanden. De Mogendheden eischen dat de Turksche troepen, nu de Grieken vertrokken zjjn, het ei land zullen verlaten waar tegenover de Maho- medanen zich verzetten. Zjj hebben aan den Sultan geschreven, dat zij door het vertrek der troepen weerloos zullen staan tegenover hunne vijanden. Generaal Smolentz heeft aan de dagbladen een telegram gezonden waarin hij meedeelt dat de Kroonprins hem bevel had gegeven om uit Almirós terug te trekken. Hjj logenstraft het verhaal dat kanonnen van hem den vijand in handen zjjn gevallen. Griekenland heeft aan Turkjje doen weten met rechtstreeks te willea onderhandelen over de vredesvoorwaarden omdat de Regeering de Athene eenmaal de belangen van het land in handen heeft gesteld van de Mogendheden. Grie kenland wil geen oorlogskosten betalen en geen duim gronds afstaan. Volgens de inlichtingen verzameld door de gezantschappen zoude de Porte toegestemd heb ben in een vermindering van de oorlogsschat ting die zjj aanvankelijk van Griekenland had geëischt. Zjj zou voorts een bespreking van den geëischten afstand van Thessalië toestaan, maar niet geneigd wezen af te zien van den eisch tot opheffing der voorrechten aan Grieken in Turkjje verleend. Te Konstantinopel ontkent men het bericht over de beweerde slechte be handeling van Gneksche krjjgsgevan genen te Saloniki, evenals van de verhalen, dat de Tur ken dorpen in Thessalië in brand staken na de inwoners vermoord te hebben. Ongereldheden gebeuren bjj oorlogvoerende troepen altijd. Zij zun door de Turksche officieren zooveel moge lijk belet. //Rome voor de Poorten.// De attente lezer zal wellicht reeds bevroeden uit wiens pen deze be- teekenisvolle woorden zjjn gevloeid. Ze moeten als opschrift dienen vaD een reeks artikelen door dr. A. W. Bronsveld in het Nederlandsch Dagblad begonnen. Het eerste dier artikelen behandelt de nog zeer jeugdige geschiedenis van den Chr.-hist. Kvezersbond en somt de overwegingen op, wel ken tot zjjn ontstaan hebben geleid. Veel nieuws wordt in deze regelen niet ge zegd. De Katholieken en Kuyperianen komen er natuurlijk slecht af, terwijl de liberalen op ee' ige vriendeljjke lonken worden onthaald. Alles schon da gewesen. Het opschrift //Rome voor de Poorten// geeft intusschen duidelijk genoeg te verstaan, tegen welke partij de heer Bronsveld voornamelijk den strijd wil voeren. Rome moet buiten de poorten blijven. C. Protectie. Nu de heer Van Schaik, een Katholiek, in het Centrum het vrjjhanöelstelael heeft verdedigd en de brochure van den heer de Boer heeft geprezen, wijst hem de Maasbode op zoo'n slechte tactiek op den vooravond van de verkiezingen. Het blad stelt den heer Van Schaik deze vraag //Werd ons, katholieken, met te Utrecht voor gehouden, dat het katholiek program bindend moet worden geacht, en de individuen persoon lijke inzichten behooren op te offeren aan het groote algemeen belang der eenheid?// Eene verMezirigsmanoeuvre.Hoeveel waarde door de liberalen gehecht wordt om de Staatsruif in handen te houden, komt, naar mate de Juniver- kiezing nadert, hoe langer hoe meer aan den dag. Men geneert zich niet nu reeds verdacht makingen te verspreiden, en wie weet wat de Roomschen nog te slikken krijgen. Een staaltje hoe het Vaderland reeds begint te razen, laten wij hier volgen. Het blad meent, dat Groen van Prinste- rer, dc tegenstander van olk verbond met Rome die steeds waarschuwde voor het gevaar dat van die zijde dreigde, zich zou omkeeren in zijn graf, als hij kon zien, hoe dr. K u y p e r dezer dagen ageeert. //Rome, zegt het blad, doet geen enkele con cessie, maar gunt den bondgenooten, den anti- revolutionnairen, een aantal zetels, om gemakke lijker meester te worden van de positie. //De leiders weten heel goed, dat casu quo een ant -revolutionnair ministerie niet alleen op het punt van persoonlijken dienstplicht, maar met betrekking tot alle andere maatregelen en her vormingen van de hoofdmannen der katholieke staatspartij afhankelijk zal zijn.// Het Vaderland vraagt: „Gevoelt de natie nog niet, welk een groote zegen haar zal te beurt vallen, als de clericalen meester worden van het bewind Herstel van de galg en minder strenge maatregelen tegen de verspreiding der pokken is het niet om van te watertanden?// Kan het nog erger? En zulke verdachtma kingen zijn te lezen in een z. g. deftig liberaal blad. Wij begrijpen de woede van bet Vaderland over het samengaan der Katholieken met de Auti-revolutionnairen, nu er kans bestaat, dat ae partij van het blad een nederlaag te wachten staat, en aan het lieve leventje van in 's lands zaken den baas te spelen een einde dreigt ge maakt te worden. Wanneer het Vaderland meent met verdacht makingen de Liberalen tegen de Roomsehen in het harnas te jagen, dan vergist zich het blad in hooge mate. Immers er zijn in ons land nog Liberalen genoeg, die wat meer hun gezond verstand gebruiken, dan een Redactie die spreekt van galg, pokken en meer zulke dwaas heden. Uithoorn, 23 Mei. Ter gelegenheid der land bouwtentoonstelling alhier, heeft een ringrjjderjj plaats gehad, waaraan 17 paren deelnamen; de dames Win ken van Mijdrecht en H. van der Sluis uit deze gemeente behaalden de prijs en premie, zijnde een gouden en zilveren horloge. Heemstede, 23 Mei. Het programma van de harddraverijen en wedrennen, op 2 Juni a. s, te houden op de Cruquiusbaan, alhier, luidt als volgt Openingsprijs, record- harddraverijprijs, inge schreven 13 paarden Cruquiusprijs, verkoopsren op de vlakke baan, ingeschr, 9 Berkenrodeprijs, internationale harddraverij, ingeschr. 6 Heem- stedeprijs, wedren vlakke baan, 7 Allouez-r rijs, nationale harddraverij, ingeschr. 9, en Haarlem mermeerprijs, hordenren, waarvoor 7 paarden zjjn ingeschreven. Zandvoort, 23 Mei. De liberale kiesvereeni- giug //Zandvoort// alhier, district Beverwijk heeft candidaat gesteld' voor de Tweede Kamer de heer Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. Bij de familie L., te Usselo heeft zich een geval voorgedaan, dat menigeen ter waarschu wing kan strekken. Op 't onverwachts cn schijnbaar zonder bepaalde oorzaak, vertoonde zich bij de vrouw des huizes kenteekenen van bloedvergiftiging. Eerst zwol de wang en toen het heele hoofd verbazend op, terwijl de lijderes hevige pijnen kreeg en sommige ledematen min of meer ver lamd schenen. Men kon geene verklaring winden en maakte allerlei gissingen. Eerst toen na eenige uren de pijnen verminderden, het geheel verwrongen gelaat weer wat begon te slinken en zich teekenen van beterschap open baarden, bekende de lijderes, dat zij met een speld, die min of meer groen uitgeslagen was, in een holle kies had gepord. \an nu aan gelooft zij, dat zulke operaties gevaarlijk zijn. De uitgeschreven wedstrijd voor balconver- siering te Leeuwarden, gaat wegens te geringe deelneming niet door. Midden in het bebouwde gedeelte van Loos- drecht heeft zich dezer dagen een hert in na tuurstaat vertoond, iets wat aldaar nog nooit was voorgekomen. De man, die zijn vingertoppen bij de ont ploffing in de 8taalstraat te Amsterdam heeft verloren, is opgespoord. Met het oog op de vermoedelijke medeplichtigen, zegt het Nieuws, is 't echter op het oogenblik niet gewenscht, bijzonderheden mede te deelen. Te Amsterdam heeft een man een revolver schot gelost op een 23-jarig meisje en haar achter het oor gewond. De moordenaar is in hechtenis genomen. Op zijn revolver waren nog 5 scherpe patronen. Zaterdagnacht is in het Keteldiep, bij Kampen, een tot dusver onbekend gebleven passagier van de Zwolsche nachtboot IJsel in zee gespron gen en verdronken. Men deed pogingen om hem nog te redden, maar die mochten niet slagen. De Katholieken Bond in /friesland werd Zondag door ongeveer 500 Afgevaardigden bezocht. Tot candidaat voor de Tweede Kamer werden gesteldin het district Leeuwarden de heer J. P. H. Bekhuis (kathol.), lid van de Prov. Staten van Friesland, te Leeuwarden, terwijl besloten werd in de overige kiesdistricten in de provincie, decandidaten der Anti-revolution- nairen te stouneD, behalve in het district Tietjerksteradee', waar de katholieken zich van stemming zullen onthouden. De vergadering werd besloten met eene rede van Dr. H. J. A. M. chaepman, die de aan wezigen opwekte bij de aanstaande verkiezingen allen hun plicht te vervullen. De heer Mr. Levy heeft geen pleizier gehad van zijn politieke lezing in den kring der libe ralen tc Helder, die hem candidaat voor de Tweede Kamer hebben gesteld, Er heerschte een leven en stampen in de zaal dat hooren en zien verging. Van dat rumoermakeu krijgen de aanhangers van het tegenwoordig Kamerlid Staalman de schuld. Deze Afgevaardige moet dan ook gezorgd hebben, dat zijn partij niet ontbrak. Het Dagblad van Helder zegt, dat eene goed georganiseerde schare claqueurs aanwezig was, om elk woord van een vo irganger met gejuich, het woord van den tegenstander met gejouw en gebrul te begroeten. En het blad spreekt verder van </een troep levenmakers, waaronder verscheiden kwajongens, die op de seinen van hunne bevelhebbers klapten, stampten, jouwden, brulden.// Van 1 tot 3 Juni zal te Utrecht een groot driedaagsch sportfeest gehouden worden, den 2n Juni o.a. een avondtocht met versierde en verlichte rijwielen, den Biltschen straatweg op. Eenigen tijd geleden bleek in een Geldersche gemeente, dat een jongen in de registers van geboorten als meisje was ingeschreven, hetgeen nu, m it het oog op zijn militairen dienstplicht, bezwaar opleverde. Bij vonnis van de Rechtbank te Arnhem is thans bevolen de geboorte-akte in dien zin te verbeteren, dat daarin het woord vrouwelijk verbeterd worde in mannelijk en de voornaam Johanna in dien van Johan. Te Steeawjjkerwold is nog geen overeenstem ming verkregen tusschen vervener en arbeider- Geen van beide partijen schijnt tot toegeven ge negen te zijn. Het getal stakers, die gedwongen of vrijwillig het werk hebben neergelegd, wordt op ongeveer 500 geschat. Bij acclamatie is door de Katholieke kies- vereeniging te Maastricht tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredend lid, de heer M. De Ras. Te Honselersdijk, zoo meldt de Westl. Cl., zijn Donderdag, door den heer A. Vreugdenhil, de eerste druiven gesneden. De appelen en peren beloven dit jaar in Zeeland een rijken oog3t. Een koetsier, wonende Oudshoornstraat te 's-Gravenhage, deed bij de politie aangifte, dat door een onbekende in den afgeloopen nacht een victoria en paard uit den stal zijn gehaald, ondanks protesten van het knechtje dat de wacht hield. Gisterenochtend werden paard en rijtuig teruggevonden op den Rijswjjkschen weg: het paard doodgereden door de stoomtram en de victoria vernield. Ten kantore van den sub-agent, der Ned. Bank W, Evekink te Deventer zijn voor den houder van een muntbiljet ad f 10, door fou tieve aaneenplakking, bestaande uit letters en nommers B 04722 en AE 00094 inlichtingen te bekomen, in wiens bezit de daarmede cor- respondeerende letters en nommers zijn, id. id. van AK 02314 en AW 00097. Een dertiental losse werklieden der oudste glazen wasscherij in Den Haag, die Zaterdagavond met hun patroon verschil hadden gekregen over het verdeelen van //de kermispot,,, waarbij zij geljjke rechten wilden doen gelden als de vaste werklieden, weigerden heden hun werk te hervatten. Het vermoedelijk gevolg er van zal zijn, dat zij ontslagen worden. Vrjjdagnacht is een 8chevingsche bom gestrand op de Noordwestplaat westwaarts van Rottum, zonder volk. Het tuig was er af, en ook het nummer op den voorboeg weg. Op den spiegel staatmaars kanaal Scheveningen. Zondagmorgen half negen werd men te Zaan dam plotseling opgeschrikt door klokgelui. Be halve des Zondagsmorgens half acht kan dat niet anders heteekenen dan brand. In een oog wenk tijds zag men dan ook een aantal brand weermannen met waterlaarzen, alsmede schutters tot handhaving van de orde zich opmaken naar de plaats waar misschien hunne hulp vereischt werd. Ook kwamen weldra etnige spuiten in snelle vaart aangereden. Men vroeg elkander waar de brand was, doch niemand kon daarop eenig antwoord geven. Toen een oogenblik daarna de klokkeluider het kerkgebouw verliet, zag hjj met verbazing die groote bedrijvigheid en giste naar de oorzaak daarvan, waat van brand had hij toch niets be merkt. Zouden al die menschen in de war zijn en zijn gewoon Zondagsgelui voor brandalarm hebben gehouden Toen hjj echter op zjjn hor loge keek, ontwaarde hij met schrik, dat het in plaats van half acht reeds half negen was. Hij had zich verslapen en zich daardoor een uur vergist. De leden der Vereeniging van Militaire Wiel- rjjders, leden van den A. N. W. Bzullen zich Maandag 7 Juni aan een kameraadschap- pelijken maaltjd in American Hotel, te Am sterdam vereenigen. Den volgenden dag, Dins dag, bijeenkomst te 101/2 uur American Hotel, en van daar per rijwiel, onder leiding van luit. J. O. Sommer, naar de schietbaan //Het Vosje,// alwaar welerom een revolverconcours zal plaats hebben, waarvoor 4 prijzen zjjn uit geloofd, waarvan de eerste, ter waarde f25. door den A. N, W. B. Daarna dejeuner in American Hotel, alwaar de prjjzen zullen wor den uitgereikt. De Centrale R. K. Kiesvereeniging te Alk maar heeft Jhr. Mr. F. A. J. Van Asch van Wijck voor de Tweede Kamer candidaat gesteld. De liberale kiesvereeniging Vooruitgangv te Hoorn heeft den heer F. B. J. Ferf, aftredend Kamerlid Candidaat gesteld. Een buitenkansje. Een Berljjnsch meubelmaker- tje, die het niet zeer breed heeft, werd dezer dagen verrast door de mededeeling dat eene Fransche dame hem 50.000 franks" heeft vermaakt. Dit legaat isjjeen bewijs van dankbaarheid vooreen belangrijken dienst, die hij haar 26 jaar geleden heeft bewezen, toen hij als soldaat in het Duit- sche bezettingsleger in Epernay was ingekwatierd. Er brak een zware brand uit, welken de Pruisi sche soldaten ijverig hielpen blusschen en waar bij bedoelde soldaat een dame met eigen levens gevaar redde. Een groote som geld, hem toen reeds aangeboden, weigerde hij aan te nemen. Maar de geredde vergat hem niet en zond hem reeds bjj herhaling geschenken. En nu heeft zjj hem in haar testament rijkelijk bedacht. De Pest in Engelsch Indié. Volgens de statis tiek, gisteren te Bombay verschenen, zjjn er in de stad van het uitbreken d«r ziekte af 12,324 gevallen geweest met 10,507 dooden. In de laat ste veertien dagen zjjn er 158 menschen aan ge storven. Aanvoer uit Australia, Australië voorziet Enge land niet alleen van rundvleesch en gevogelte, maar ook van wild. Jaarlijks worden groote hoe veelheden bevroren konijntjes naar de Londen- sche markt vervoert'. Dit jaar begonnen de ver zendingen met 17,000 stuks, die door de Wool- loomooloo werden medegenomen en in het begin van April namen de Niniveh en de Celtic King 96,000 stuks in. Aan het depot te Melbourne worden per dag gemiddeld 11,000 konjjnen af geleverd, die daar voor de verzending worden gereed gemaakt. De gegeven cjjfers hebben enkel betrekking uit Zuid-Australië. Ook Nieuw Zuid-Wales maakt zich gereed groote hoeveelheden van de onge- noode gasten te verschepen naar het moederland, waar zjj door de liefhebbers met graagte wor den genomen. Een voorzichtige Sultan. De Sultan van Tur kije heeft den verkoop verboden van gedichten en afbeeldingen betrekkit g hebbende op den oorlog, ook portretten van de Turksche bevel hebbers. Blijkbaar vreest de Sultan dat de gene raals populaire helden zullen worden. Jodenvervolging. In Oran heerscht groote verbittering tegen de joden- De Mahomedanen werpen bij hen de ruiten in en plegen schandalen. De jodenwjjk is door de Fransche Zouaven afgezet. Een spoorwegramp. Bjj de spoorwegramp tusschen Walk en Dorpat zijn in 't geheel 43 soldaten, een conducteur en de vrouw en twee kinderen van een sergeant-majoor omgekomen. Gewond zijn 6 officieren, 102 soldaten, twee conducteurs en een ander burger. Bekeerd socialist. Piedro Baldetti, een der meest befaamde socialisten te Frascati, die vroe ger reeds tot drie jaren gedwongen verbljjf in Afrika werd veroordeeld, heeft het onrechtvaar dige zjjner beginselen ingezien en den moed gehad er mede te breken. Weleer een der beste redenaars zijner partij, is hij thans, in gezelschap van een secretaris van kardinaal Vannutelli, naar Barcelona in Spanje vertrokken, waar hij het noviciaat in eene kloosterorde gaat beginnen. Een schrijver gedecorterd\ Keizer Wilhelm woonde ook de tweede voorstelling van //Der Burggraf// bij en gaf den schrijver Jozef Lauft', na het derde bedrjjf zelf de Kroonorde derde klasse, Ben Rouwfiets. Tot nog toe hield men het niet voor passend, dat een jonge weduwe in den eersten rouwtjjd zich op de fiets laat zien. De nooit rustende uitvinders op het gebied der rijwiel industrie hadden anders zeker al lang een machine samengesteld, die in haar uiterlijk volkomen de gevoelens van een diep bedroefde weduwe Weergaf. Maar eene jonge Amerikaansche, die onlangs haar dierbaren echtgenoot verloor, zoekt en vindt haar eenigen troost in haar groote smart, door op den rug van haar stalen ros, langs veld en wegen te dwalen. Reeds altjjd een hartstochte lijke wielrjjdster heeft ze uitgevonden, hoe de wielersport te vereenigen is met weduwenrouw, zonder tegen dm goeden toon te zondigen. De dame heelt haar rijwiel in een rouwwiel laten veranderen waartegen niets te zeggen valt. Elk stukje van blinkend metaal, zelfs de spaken en de schel zjjn met zwart email overdekt, de stuurstang is geheelmet zwart krip overtrokken en breede lange repen van de sombere stof fladderen melancholiek langs de beide kanten van het rijwiel. De dame draagt natuurlijk een costuum, dat geheel in het zwart is: jockey-pet, jacquet, laarsjes, kousen, alles legt getuigenis af van den zwaren rouw, die het Ihart van de wielrijdster vervult. Zelfs het hondje, dat altijd naast haar wiel loopt, en dat vroeger spierwit was, is nu pikzwart, want het diertje is geverfd 1 Zoo speelt men in Amerika met den rouw 1 Ongelukken. De 18-jarige zoon van den landbouwer M. Gloudemans te Rosmalen (N.-Br.) is door het schrikken van het paard, dat hjj uit de weide haalde, er afgevallen, waarbij hij op zijn hoofd neerkwam en onmiddelljjk 'bezweek. Onder de gemeente Varseveld is Donderdag avond de boerenhoeve //de Worp// door brand vernield. Het vee en de inboedel werdea gered. Zondagmorgen half acht ontstond, tenge volge eener onbekende oorzaak, brand op de deel eener boerderij te Malden, gemeente Heu- wen, toebehooren de aan A. Neujj aldaar. In weinige oogenblikken had de lichte laaie alles in asch neergelegd. Met zeer veel moeite kon nog eene op stal staande koe gered worden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2