BINNENLAND. Spanje Engeland. De oorlog in het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. Ongelukken. STEDELIJK NIEUWS. Veeziekten. de Koninklijke familie is het echter niet pluis, want het in allerijl naar Piraeus va ren van vreemde oorlogsschepen heeft zijn beteekenis. De Europeesche Mogendheden stellen Griekenland voor een afdoend feit om de oorlogszuchtige plannen voor de toekomst te laten varen. Zjj eischen dat het Griek- sche leger tot op 20,000 man zal worden teruggebracht, om de Regeering te Athene alle mogelijkheid te ontnemen, om opnieuw oorlog te gaan voeren. Die 20,000 man zouden alleen moeten dienen om de bin- nenlandsche rust te verzekeren. Volgens de Kolnische Zeitung gaan de Mogendheden nog verder: Zij willen ook dat Griekenland zijn vloot zal afschaffen, een en ander voor de zuinigheid en die zuinigheid zou weer moeten dienen om het betalen van eene oorlogsschatting wat min der onmogelijk te doen zijn. In Andalusië heerscht vreeselijke hon gersnood en de Regeering zendt gendar mes en troepen er heen als een middel om den honger der p. m. 12,000 uitge- hongerden te stillen. Groepen van hongerige en uitgeteerde mannen en vrouwen doorloopen het land om hetgeen zij in de landhuizen vinden te verslinden. Zonder groote voorzorgsmaat regelen kan men het brood niet aan de bedreigde landhuizen zenden; men moet dit op geheimzinnige wijze doen. De broode- looze arbeiders zoeken tusschen de planten de wilde asperges op, het eenige waarmede zij zich voeden. Op de landeigen kunnen nl. geen werken ondernomen worden, omdat de bodem wegens de maandenlange dorheid geheel en al is uitgedroogd. De oogst van dit jaar wordt daarom op veel plaatsen verloren geacht. De Engelsehen maken zich gereed om den veldtocht in Soedan te hervatten. De Britsche officieren van het Egyptische leger die met verlof in Engeland zijn, hebben bevel gekregen om in het laatst van Juni naar hun garnizoenen terug te keeren ten einde gereed te zijn voor de expeditie naar Soedan. Ook de Khalifa maakt zich tot den strjjd gereed. Hij heeft 16000 kameekn te Om durman bijeengebracht. Omstreeks het midden van Juni zal te Omdurman door het opperhoofd der Der- wischen een grooten krijgsraad worden belegd, waar zal worden vastgesteld of het leger tegen de Engelsche troepen zal op rukken of te Omdurman hun aanval zal afwachten. Men schijnt van den Khalifa een krachtigen tegenstand te kunnen ver wachten. De Sultan van Turkije heeft den Mogendhe den doen weten dat hjj genegen is binnen den kortst mogelijken tijd vrede te sluiten. De wa penstilstand zal veertien dagen duren, hg sal echter hernieuwd kunnen worden ingeval de vredesonderhandelingen voor het eindigen ervan, niet tot een besluit hebben geleid. In de Italiaansche Kamer van Afgevaardigden, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken Visconti Venosta op de samenwerking der Mogendheden gewezen in de Grieksch-Turksche quaes tie. De Minister vertelde, dat de bedoeling der Mogendheden is om voor Griekenland ma tige vredesvoorwaarden en eene duurzame pa cificatie van Kreta te verkrijgen. De Mogendheden hebben Europa beveiligd, zoo niet voor het Grieksch-Turksch gevaar, dan toch voor een Europeesch gevaar. Het Journal verneemt, dat de Grieksche Kroonprins, de nederlaag bjj Domokos en de treurige berichten uit Athene zich zoo heeft aangetrokken, dat hij zich zou hebben dood geschoten indien zijn adjudanten het niet had den belet. De Turken maken zioh den tijd, dat niet gevochten wordt ten nutte, met het organiseeren van een geregeld bestuur in het veroverde Grieksch grondgebied. Een merkwaardig jubilé. Woensdag, dus mor gen, viert de heer Pieter van Sch i e te Scho ten zijn 60-jarig jubilé, als kerkmeester der R. K. Parochie aldaar. Op 25-jarigen leeftijd, destijds aan de hulp kerk van Schoten, onder de parochie Velsen als kerkmeester benoemd, heeft de heer Van Sc hie onafgebroken zijn krachten gewijd ter glorie van Gods huis. Wat al goeds is in dien tijd onder de onvermoeide zorgen van den Jubi laris tot stand gebracht, hoeveel moeiten heeft zich de waardige kerkmeester getroost om zijn geestelijken herder ter zijde te staan. Im mers niet alleen verleende de heer Van Schie zijn werkkracht aan hetgeen voor de Katholieken in de gemeente Schoten is tot stand gebracht, ook daar waar het betrof zijn beurs te openen, bleef de Jubilaris niet achter. Het orgel, een geschenk van den heer Van Schie, en andere offergaven met liefde voor zjjn Kerk gebracht, leggen daarvan getuigenis af. Aldra, kort na zijn benoeming tot kerkmees ter, werd. de gemeente Schoten tot zelfstandige Parochie door Z. D. H. den Bisschop van Haar lem verheven. In de plaats van liet onoogelijke hulpkerkje verrees een nieuwe kerk, die al doorgaaande werd vergroot en tbaus met de daaraan verbonden flinke pastorie, een sieraad mogen genoemd wor den onder de Godshuizen en pastorieën uit deu omtrek. De gemeente laat dan ook dezen bijzonderen feestdag niet onopgemerkt voorbijgaan; WoeDs- dag in den voormiddag te 9 uur zal de Zeer- eerw. heer A. J. van K es ter, pastoor der parochie een plechtige H. Mis opdragen voor zijn trouwen kerkmeester, terwijl in den namid lag van den gedenkwaprdigen dag ter eere van d n Jubilaris, aan de pastorie, door den ijvervollen Herder en de overige kerkmeesters, een feestmaal zal worden aangeboden, waaraan ook de familie van den Jubilaris is genoodigd. Wij brengen onze welverdiende hulde aan den heer Picter Van Schie, die op zijn geze- genden ouderdom zeker met welgevallen mag terugzien op een schoon en heilvol verleden. Dwangmiddelen. Te Breda beeft zich met de timmerlieden een geval voorgedaandat een sterk staaltje oplevert van het optreden der werklieden aldaar. De timmerlieden gezellen wilden de patroons dwingen hun toe te laten tot de bijeenkomsten die de patroons hielden om de belangen van het vak te bespreken, Daar nu de patroons meenden dat hun onder geschikten niets te maken hadden met bespre kingen die zij te hou ien hadden ook over de be langen der gezellen, gaven zij ten laatste toch een antwoord aaa de gezellen om hun bijeen komsten bij te wonen. Wat deed zich echter nu voor? Wederkeerig verlangden nu de werklieden dat ook de patroons hun vergaderingen zonden bijwonen. Dat optre den ging de patroons wel wat ver, slechts één patroon van de dertig genondigden, heeft aan de uitnoodiging voldaan. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben be paald, dat de verkiezing van de aan de Staten dier provincie nieuw toegevoegde leden in het district Haarlem zal gehouden worden op Maan dag 12 Juli, en de stemming en herstemming zoo noodig Vrijdag 23 Juli en Vrijdag 6 Augustus. Wassenaar, 31 Mei. De heer mr. K. baron van Zuijlen van Nijevelt heeft bedankt voor de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, hem aangeboden door de libe rale kiesvereeniging alhier (hootdkiesdistrict Katwijk) Zandvoort, 31 Mei. Docr de heeren Van den Arend en Van der Steur te Haarlem is concessie aangevraagd voor het aanleggen en in exploitatie brengen van een electrischen tramweg van Haarlem naar Zandvoort. Heemstede, 31 Mei. In deze gemeente zijn ingeschreven voorde schutterij 28 personen, waarvan 4 bij het leger hebben gediend. Sassenhcim, 31 Mei. De Centrale Liberale Kiesvereeniging Volksbelang in het district Kat wijk stelde jhr. M. vandenBrandeler, bur gemeester alhier, candidaat voor de Tweede Kamer. Daarna besloten ook de Christ.-Hist. kiezers in het district den heer v. d. Brandeler candidaat te stellen. Sloten, (N. H.) 31 Mei. De Protestantsche kiesvereeniging (in vooruitstrevenden geest) al hier (district Haarlemmermeer) stelde tot candi daat de heer G. B. 't H o o f t, tegenwoordig lid der Kamer en candidaat der anti-revolution- naire partij. In Twente zijn de Engelschen druk bezig met het opkoopen van jonge ganzen. Voor de En gelsche lekkerbekken worden flinke prijzen be steed. Te Vroomshoop is sedert April eene nieuwe industrie beoefend. De heer K. Fokkert laat daar in een tot het doel gebouwde fabriek van gewone lange turf, zwarte turfcokes ver vaardigen, welke zeer geschikt blijkt te zijn voor zilversmeden, loodgieters, er.z. en uitstekende grondstof levert voor briquetten. De zaak neemt zoo goed op, dat de heer F. reeds besloten heeft zijne fabriek te vergrooten. De gemeente- en rijkspolitie te Staphorst heeft een drijfjacht gehouden. Niet minder dan zeven vossen werden bij deze gelegenheid geschoten. Door den drank bedwelmd, is de 31-jarige polderwerker H. Meijer op de spoorbaan tus schen Rotterdam en Schiedam door den trein aangereden. De aanrijding geschiedde terwijl hij de baan overstak. De machinist verminderde onmiddellijk de snelheid, doch kon eene aanrijding niet meer vermijden, zoodat de ongelukkige werd op zij geslingerd. Met hoofd- en beenwonden werd hij per zelfde trein naar Rotterdam vervoerd en in het zie kenhuis opgenomen. Tot voorzitter van het bestuur van den Veen- der- en Lijkerpolder onder Alkemade is in plaats van wijlen den heer E. J. Los, gekozen de heer H. van der Poel, aldaar. Te Harlingen komt door het overgaan van de Gasfabriek aan de gemeente, de betrekking vau Directeur der fabriek vacant. Aan de betrekking is behalve een tractement van f 1500 en eenige emolumenten het genot van vrije woning, vuur en licht verbonden, terwijl de benoemde 15 Aug. in functie moet treden. Door commissarissen der Hollandsche IJzeren Spmij wordt aan de algemeene vergadering voor gesteld over 1896 een dividend uit te keeren van 44/4 pet. Over 1895 werd 4 pet. uitgekeerd. Naar wij vernemen, zal op de aandeelen der Koninklijke Nederlandsche Mij. tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned-lndië over 1896 een dividend worden voorgesteld van 50 pet. Als de vermoedelijke dader van den laagliar- tigen aanval van verleden Zondagavond op K. te Stratum (bij Eindhoven) is zekere v, B., uit Strijp, gevankelijk naar 's-Hertogenbosch gebracht en ter beschikking van den Officier van Justi tie gesteld. K. verkeert nog steeds in levensgevaar. Op de Tentoonstelling te Dordrecht heeft Zondagmiddag het vendel van „Oud-Dordt/7 eene serie oefeningen gehouden voor genoodig- den. Verschillende evoluties werden met juist heid en netheid uitgevoerd; al de manschap pen zagen er in hunne pakjes keurig uit. De kleeding is uit het tijdperk 15941625. Het vendel bestaat uit 1 hopman, 1 luitenant, 2 sergeants, 4 esponailes, 2 tamboers, 10 muske tiers en 10 piekeniers. Candidaten in het kiesdistrict Tilburg zjjn de heeren mr. B. M. Bahlmann, aftredend lid; A. H. A. Arts, uitgever te Tilburg eu W. J. P. van Oppenraay, schoolopziener in het district Til burg te Oisterwijk. Naar wij vernemen zullen de zeebaden te Selie- veningen den 15en Juni geopend worden. Te Schellingwoude (N.-H.) is door de politie ee e vervolging ingesteld tegen een persoon, die een hond bijna den geheeleu staart afhakte. Dit afgehouwen lichaamsdeel is in beslag geno men, om als bewijs voor den Rechter te dienen Een der soldaten uit het garnizoen te Haarlem kreeg gisteren te Bennebroek op velddienstzjjnde, midden in het dorp een zenuwtoeval. Dadelijk werd dr. Kouwenaar gehaald, die, nadat de pa tiënt door zijne kameraden in het café //De Haas// was binnengedragen, last gaf hem per rijtuig naar Haarlem te vervoeren, hetgeen dan ook geschiedde. Zondag werd de Glip onder Heemstede in rep en roer gebracht door hetzelfde sujet, dat ver leden jaar op een voorbijrijdend rijtuig sprong en de daarin zittenden mishandelde. Nu toonde zich de held weer groot in vloeken en dron kenschap. Dit liep zoo hoog, dat de politieagent, die door hem aangegrepen werd, van zijn gum- mi-stok gebruik moest maken, hem een flinke tuchtiging toedienende. Van een en ander is na tuurlijk proces-verbaal opgemaakt, zoodat wij gelukkig weer eenigen tijd van dat heer bevrijd zullen zjjn. Ruim 120 firma's te Deventer hebben zich voorwaardelijk verbonden, gedurende de maan den Juni, Juli en Augustus,behalve's Zaterdags des avonds om 9 uur hunne winkels te sluiten, Wij vernemen uit Arnhem dat de heer mr. Alexander Verhuell aan de gemeente zijn ver mogen heeft vermaakt, behoudens eenige aan zienlijke legaten- Het zou bestemd zijn voor het museum. De verbetering in de verbinding tusschen Am sterdam Den Haag en Brussel, door de Hol landsche Spoorweg -Maatschappij aangebracht brengt tevens eene niet onbelangrijks verbe tering iu de verbinding met Parjjs teweeg. In de richting naar Parijs heeft men bjj vertrek Amsterdam 8.28 en Den Haag 9.22 's morgens, eene aankomst te Brussel Nord te 12.30. De trein voor Parijs, is dan reeds van Brussel Nord naar Brussel Midi vertrokken. Men kaa echter zeer goed van Brussel Nord naar Brussel Midi per rijtuig gaan, en daar nog den Parijzer trein, die 12.59 van Midi vertrekt, bereiken. Dit geeft dan eene bekorting van ruim een uur op de reis naar Parijs. Omgekeerd kan men te 12.40 's middags van Parijs vertrekkende, en te 6.18's avondste Brus sel Nord aankomende, daar den trein verlaten en met dien van 6.38 aan 'tzelfde station ver trekken, teneinde te 9.46 in Den Haag en te 10.46 'savonds te Amsterdam C, S. aan te ko men. Dit geeft behalve eene aanmerkelijk ver vroegde aankomst, eene bekorting van anderhalf uur op het traject Parijs Amsterdam Nog een krankzinnige verbrand. Een dergelijk treurig ongeluk als onlangs te Meerenberg heeft plaats gehad, is ook in het krankzinnigengesticht Bron in Frankrijk voorgevallen. Eene krankzin nige vrouw is daar letterlijk levend gekookt doordien de warmwaterkraan openstond en de verpleegster erger dan in Meerenberg afwezig was! De brand in de Kathedraal te. PisaZaterdag is bij den aanvang van een groot feest in de marmeren Kathedraal te Pisa een begin van brand ontstaan, door een vallende waskaars,wel ke eene decoratie vlam deed vatten. Die brand was in een oogenblik gebluscht. Maar onder de zeer talrijke kerkbezoekers ontstond een paniek, en in het gedrang naar de deuren werden zeven menschen gedood en zeventien anderen ernstig gewond. De kerk is nu gesloten en de feesten zijn uitgesteld, Verscheurd door een hond. Twee treurige on gelukken van gelijken aard zjjn in den omtrek van Parijs bijna tegelijkertijd gebeurd. Te Saint Dénis en te Saint Ouen nameljjk zijn Donderdag twee kinderen letterlijk verscheurd door een kwaadaardigen hond. Te Saint Dénis was het een driejarig knaapje, dat onder toezicht van zjjn moeder speelde, t,oen opeens een groote hond kwam aanrennen, die het kind omverwierp en het, vóór iemand 't verhinderen kon, zoozeer verwondde, dat het in deerniswaardigen toestand naar het gasthuis werd gebracht. Te Saint Ouen was het een knaapje van twee jaren. Het kwam te dicht bjj het hok van een boosaardigen wachthond en werd vastgegrepen door het dier, dat den linkerarm van het kind en een gedeelte van den schouder verscheurde, De arme kleine zal waarschijnlijk niet herstellen. De hond is onmiddellijk doodgeschoten. Aardbevingen. In het noorden van den staat New-York is eene vrij sterke aardbeving gevoeld die twee minuten aanhield. In de huizen wer den ornamenten en snuisterijen omgeworpen. Het weder-bureau van de N.-Y. Herald ver telt dat het verschijnsel een gevolg is van dezelfde bewegrng die Charlestown in puin deed storten. Lichte schokkeu van aardbeving zijn op verschillende punten van Griekenland gevoeld, met name te Lamia en te Patras: De gevolgen eener verkiezing. In Görz zijn twee- en-twintig Slovenen tot gevangenisstraffen \an twee jaar tot zes maanden veroordeeld wegens grove vergrjjpen tegen de Italianen tijdens de verkiezingen. Eene deftige bijeenkomst. De Duitsche Keizer komt den 20en September te Boedapest, voor de manoeuvres, en zal zijn intrek nemen in den koninklijken burg, Behalve hij komen de Koning van Saksen, van Roemenië en van Servië. Er zullen ter hunner eer groote feesten worden gegeven, Duel. De studenten aan de technische hooge- school te Berlijn hebben eene vereenigiug gesticht, die twisten tusschen de studenten door een scheidsgerecht wil doen beslechten en het duel afschaffen. Bedolven onder den grond. In een kolenmijn bjj Chesterfield zjjn Donderdag negen mannen bjj het aanleggen van een trambaan, onder een hoop aarde bedolven geraakt. Drie hunner kon den er nog met eenige kwetsuren uitkruipen. De anderen werden eerst na eenige uren er on der vandaan gehaald. Een was er al dood, een ander stierf den volgenden dag. De vier overi gen kwamen met lichte kwetsuren weer voor den dag. Te Steenbergen is de rijksveearts F. C. Reich- man op noodlottige wijze te water geraakt en verdronken. Een 18-jarige zoon van den Huizer vis- scher E. M., is, bij de uitoefening van zjjn be roep, op de Zuiderzee overboord geslagen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Te Kerkrade is een kolen werker, bezig zijnde steenkolen te verwerken, onder een ne- derkomende kolenmassa geraakt, met het gevolg dat hij dood daaronder uit werd gehaald. HAARLEM. Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. C. J. M. B ot te ma nne, zal met de hem vergezel lende zeereerw. Heeren, heden alhier van ziin reis naar Rome terugkomen. Aan de R. K. Parochiale school is tot onder wijzer benoemd de heer A. Ankes te Njjmegen. De leden van den Gemeenteraad zullen morgen in het Brongebouw alhier een diner aanbieden aan den Burgemeester. De Prinsen van Koetei bezochten Zondag on der geleide van den assistent-resident Eerd- mans, per rijwiel ook onze stad. Na geluncht te hebben in //Café Brinkmann» werd een wie- lertocht in de omstreken ondernomen- Tot agenten van politie hier ter stede zjjn be noemd A. Schaap, van Hemelumer, 01- dephaert en Noordwolde. BVBGERLIJKB STAND. BEVALLEN.- A. H. Vermeer-Dietz, z. J. Hooglugt-Kleyn, d. A. F. Martens-Mulder, d. E. C. P. Christiaanse-De l'Eclnse, z. E. Koks-Oudshoorn, d. D. de Vries-v. d. Hout, d. N. Vermeer-de Gooyer, z. W. C. van Bragt-v. Muyen, z. C. A. Brakel- Joor, 2 z. M. Appelboom-Kossen, d. A. Zedel-Severijnse, d. J. M. A. Piers-Luyken d. E. E. G. van Raay-v. d. Seyp, z. OVERLEDEN: J. A. Prinsen-Takkenberg 83 j., H. E. B. Zachte-Gerdes, 81 j. M. P. Mok, 73 j, P. Scherpenhuysen 45 j, P. de Groot-v. Vianen, 78 j. Afloop der veiling van perceelengehouden in De Gouden Leeuwte Haarlem, op Zaterdag 29 Mei. No 1. Een huis en erve met tuin, Rustenburger laan, no 47, uit de hand verkocht. No. 2. Een pakhuis met afzonderlijke opgaande bovenwoning en erve, Klein Heiligland no 39 zwart en rood, f4225, J. E. W. Kriege. No. 3. Een huis met een daaraan verheeld pakhuis met loods, erve en tuin, Bakkerstraat no. 10 en 12, f3575, P. MullerNo. 4. Een heerenhuis en erve met tuin, Ripperdapark no 25, f4850, J. van der Linden. No 5. Een huis en erve. Kennemerplein no 20 no 6 een huis en erve, naast het voorgaande, no 22no 5 en 6 gecombi neerd f7610. H. Wragge. No 7. Een huis en erve, Zuidpolderstraat hoek Teylerstraat no 38, f750, N. van Loon. No 8. Een huis en een gebouw zijnde eene kleerbleekerij, met tuin, schuur en erve. Tulpen straat 110 29 zwart en rood, f2600, H. Schornagel. No 9 Een huis, tuin en erve, Ruvsdaelstraat no 26 zwart en rood, f 2250, J H. Bierboom. Op den stal van den veehouder C. Rijnsoever te Ter Aar in het Utrechtsche is de tongblaar uitge broken onder het vee. Negen runderen zijn door de ziekte aangetast. Te Oud-Vosmeer bij den landbouwer F. J. Arnpt en te Kuilenburg bij den landbouwer Jac. den Hertog, is bet mond- en klauwzeer uitgebroken-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2