N I E IJ W E 2VagBlaó voor c?toorè- on S/uió-dCollanó. Tegen Rome. No. 2698 Zaterdag 5 Juni 1897. 22ste Jaargang n,io BUITENLAND. Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige in plaatsen» in Nederland fr. p. p. Voor het buitenland Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. 1,40 2,80 «0.03 Van 16 regels50 Cents Elke regel meer 7'/s Groote letters -worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Redacteu r-U itgever, W. KüPPERS. Zijdie zich met den aanvang van het %tieutoe kwartaal (1 Juli) als abonné doen inschrijvenontvangen van al heden de voor dien tijd verschijnende num mers van de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT en het ZONDAGSBLAD gratis. Dit is de leus, welke door velen in den lande en vooral door de Christelijk histo- rischen wordt aangeheven. Ook de oud liberalen voegen zich gaarne daarbij, zij het ook in minder directen zin. Dit moet verbazing wekken. Immers die oud-liberalen zijn mannen, die het be ginsel van Kerk en Staat steeds waren toegedaan en misschien nog zijn toegedaan, zoodat bet raadselachtig zou zijn, waarom juist zij thans de godsdienst zoo gaarne in den politieken strijd mengen, ware het niet, dat uit alles blijkt, dat bij hen be houd van invloed en gezag zwaarder we gen dan alle beginselen. Maar juist omdat dit zoo is en meer en meer wordt ingezien, zullen het vermoedelijk ook de oud-libe ralen zijn, die bij de stembus de zwaarste verliezen zullen lijden. Met de N. R. Ct. voorop moge men al trachten de kreet <degen Romete doen weerklinken, en de protestanten tegen de katholieken op te zetten, veel succes kan men met dat alles niet hebben. Immers wat bedoelt men daarmede? Wenscht men mannen naar de Kamer af te vaardigen, die mede zullen werken om uitzonderingswetten voor de katholieken te maken. Immers neen. Niemand in den lande, zelf3 Dr. Bronsveld niet, is nog met zoo'n plan voor den dag gekomen. Acht men het streven der katholieken dan gevaarlijk voor de algemeene belan gen des Vaderlands? Ook dit is niet mo gelijk. Want dat streven is duidelijk neer gelegd in het Katholiek Program. En tegen den inhoud daarvan wordt schier geen strijd gevoerd. FEUILLETON Het Gezin van den Dokter. 22 Vervolg) Zij ging dan ook werkelijk en verkocht haar inboedel om daarvan den overtocht te betalen. Ik heb haar nooit meer teruggezien, nooit meer iets van haar gehoord, tot Hij streek met de hand over zijn voorhoofd, als om zijn. gedachten te verzamelen, wik breid de mijn fabriek uit en verdiende veel geld. Eenige jaren later deed ik mijü zaken aan kant om alleen voor de studie en de wetenschap te leven. Ik reisde de geheele wereld door en vestigde mij eindelijk levensmoede in dit kleiue stadje. ,,En hier hier heb ik eindelijk Adèle weergevonden. Haar zelf wel niet, maar toch haar sprekend evenbeeld, haar dochter, uw bruid mijnheer v. Wulfiugen.w Deze slaakte een kreet van verwondering en ook Vollmer, die niets er van wist, keek den oude verbaasd aan. //Hoe is dat mogelijk sprak hij eindelijk. //Mijn schoonzuster //Is slechts een aangenomen kind van den dokter, haar moeder was zijn nicht. Zij wendde zich tot hem met haar dochtertje, het knaapje was tijdens de zeereis gestorven, en de moe ter volgde het maar al te rasch. De dokter nam het weesje tot zich, voedde het op als zijn dochtertje en nam haar later wettig als zijn kind aan. Het meisje zelf weet niet beter, of dokter Fromann en zijn vrouw zijn haar ouders. Maar, wat beteekent dan de leus «tegen Rome.» Wij weten het niet en als er ie mand is, die het wèl weet, houden wij ons voor de mededeeling daarvan ten zeerste aanbevolen. Veronderstel eens, dat de katholieken ter stembus togen met de leus «tegen Calvijn» zouden de N. R. Ct. c. s. dan niet trillen van verontwaardiging over zooveel godsdiensthaat enz. Welnu, wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doet dat ook aan anderen niet. Wij katholieken hebben er natuurlijk niets tegen dat men ons bestrijdt, mits dit geschiede met eerlijke en opene wapenen, open en loyaal, zooals het ronde Hollan ders betaamt. Is men tegen protectie, terwijl wij er voor zijn, dit zij zoo. Men kan dan argument tegenover argument stellen. Wenscht men geen ingrijpende maatregelen van staats wege omtrent het sociale vraagstuk, wat wij wèl willen, late men het ronduit zeg gen met opgaaf van bewijsgronden, teneinde discussie mogelijk te maken enz. Daarin en daarin alleen zoeke men zijn kracht en niet in het aanstoken van wan trouwen tusschen Roomsch en onroomsch, en zulks met het blijkbare doel om te trachten te handelen als de hond, die met het kluifje wegliep terwijl twee anderen er om streden. Vooral de N. R. Ct. neemt naar onze bescheiden meening in deze een onjuist standpunt in. Geen katholiek blad, al is het ook nog van zoo'a geringe beteekenis, kan iets schrij ven waaruit ook maar in de verste verte iets onaangenaams kan worden gedistilleerd voor de protestanten, of de N. R. Ct. is er dadelijk bij om daarvan te profUeeren. En toch, in 1894 toen zij met Rome sa menging bij de stembus, kon men van dat alles niets bespeuren. Begrijpt de N. R. Ct. dan niet dat het publiek gaat inzien, dat hier een zekere tendens achter steekt? Wij zijn benieuwd of de N. R. Ct. van Het zou wreed geweest zijn haar deze illusie te ontrooven nooit, nooit mag zij de waarheid vernemen! Begrjjpt u nu, waarom ik u verzocht bij mjj te komen, mijnheer v. Wulfiogen? Ik wil het meisje, het evenbeeld der vrouw, die ik altijd bemind heb, gelukkig zien. De dokter heeft mjj het geheim verraden, zonder te ver moeden hoezeer het mij ter harte ging. De eigenlijke reden van uw gedra - en van het verbreken van uw verloving hebben wij sa men met veel moeite uitgevcscht, nietwaar mijnheer Vollmer Welnu, ik ben rijk, rijker dan iemand vermoedt. Adèle wordt eens mijn eeni ge erfgename, behoudens enkele legaten voor haar zusters Het spreekt van zelf, dat zij niet wachten kan, tot ik dood ben ik wil haar voor dien tijd gelukkig zien. Ik heb nooit ge weten, waarvoor ik geleefd en gewerkt heb, waarvoor ik gespaard heb, nu weet ik het, om u en het kind mijner Adèle gelukkig te maken. Ontroerd stak hij den officier de hand toe, die deze krachtig drukte, zonder eohter iets te antwoorden. Dahlen schudde het hoofd. //Wat nu, mijn vriend, is men tetrotsch zich iets door den oude te doen schenken?// „Ik had werkelijk gehoopt en er mijn eer ingesteld mijn vrouw niets verschuldigd te zijn, maar haar door eigen klacht -// „Lieve jonge vriend, eer ge door eigen kracht zoover zijt, is Adèle oud! Het vervloekte geld of liever het gebrek er aan, heeft de moeder ten gronde gericht, laat het tenminste het geluk der dochter grondvesten. Wacht, daar komt een beter voorspreker als ik ben!// Op dit oogenblik klonk de bel. wie sommigen misschien nog denken, dat zij het «hoor en wederhoor» gewoon is toe te passen, het bovenstaande in haar kolom men zal opnemen al of niet met een woord van protest er bij. Geschiedt dit niet, dan kunnen zelfs haar geestverwanten, naar het ons voorkomt, zich geeD groote illu- siën maken omtrent haar onpartijdigheid. België. De stad Brussel is letterlijk opgepropt van vreemdelingen die de Tentoonstelling bezoeken. In de hotels is bijna geen plaats meer te vinden verscheidene hotelhouders hebben overeenkomsten aangegaan met de burgers te herbergen. De Tentoonstelling-bezoekers werden Dinsdag-avond leelijk teleur gesteld, door dat de electrische trams wegens een defect, plotseling bleven staan, zoodat zij te voet huiswaarts moesten keeren. Frankrijk. De groote Franschman Ferdinand De Lesseps, zal zijn standbeeld krijgen aan den ingang van het Suez-kanaal te Port- Said, opdat de reizigers steeds het beeld voor oogen zullen hebben van den man, wiens genie en ontembare energie het groote werk heeft tot stand gebracht, die afstanden heeft verkort en de internationale betrekkingen der volken heeft gewijzigd. De netto winst die het Suez-kanaai over 1896 heeft afgeworpen, bedraagt 44.508,000 franks. Een woord van hulde werd dan ook op de algemeene vergadering van aandeelhouders gebracht aan den voorzit ter, prins d'Arenberg, aan wijlen zijn voorganger den heer Guichard; ook aan wijlen Victor de Lesseps, een der meest ijverige helpers van zijn vader en wijlen den heer ChabrièresArles,die van het begin der oprichting der maat schappij aandeelhouder en sedert 1890 directeur was. Er zijn in het j'aar 1896 3409 schepen door het kanaal gegaan, houdende 8.560,000 tons. Van deze maakten 215,000 de eer ste maal van het kanaal gebruik en 3211 passeerden des nachts bij electrisch licht. De doorvaart duurde gemiddeld 15 uur Wulflngen sptong van zijn stoel op, doch de onde duwde hem weder neer. //Geduld ik zal haar voorbereiden Hij verwijderde zich snel, en spoedig hoorde men buiten een zacht gefluister. De deur werd geopend een jubelkreet en de zoo wreed gescheiden gel efden waren opnieuw en nu voor immer vereeDigd. //Vraag hem niets geloof ei vertrouw op hem, lief kind, nu is alles goed!» sprak de oude ernstig toen de eerste ontroering voorbij was Men begrijpt, dat de andere leden der dok tersfamilie zich niet zoo gemakkelijk lieten af schepen als de gelukkige Adèle, en dat vooral de moeder en zu3 Marie een scherp verhoor in stelden. Doch zij hadden een waardigen tegen stander, een dichter die met zijn verbeeldings kracht, hun spoedig een geschiedenis opdischte van een fortuin, door bankroeten en andere on gevallen verloren geraakt, doch later door een buitengewone gunst van het noodlot weer te ruggewonnen. Langzamerhand kwamen de beide dames wel tot de ontdekking, dat Adèle's oude vriend niet vreemd was aan deze gunst van het noodlot, doch nooit vernamen zij in welke betrekking hjj stond tegenover het jonge meisje. Nu Adèle opnieuw verloofd was, wist haar zuster Emma niet recht of zij zich moest ver heugen of dat zij terwille van Hasselbrecht, die nu alle hoop moest opgeven, bedroefd moest zijn. Zij verkoos het eerste, deels daar zij zich zedelijk verplicht achtte te deelen in het geluk I barer zuster, en verder het valt met te ontken- 1 58 minuten, d. i. 25 minuten minder dan in 1895. Onder de 3409 schepen die het kanaal bevaren hebben, waren 2162 Britsche, 322 Duitsche, 230 Italiaansche, 218 Fransche en 200 Nederlandsche. Zuid-Afrika. Over de benoeming van dr. Lejds tot Staatssecretaris der Z. A. Republiek voor eene periode van drie jaar, worden de bijzon derheden nu bekend, waarbij het blijkt dat deze stemming de meest volkomen neder laag van de anti-Hollanders aezinde groep geweest is, zoo zelfs dat bij deze hoogst belangrijke benoeming die richting zich in het geheel niet heeft geuit. Yan de 25 Volksraadleden die aan de stemming deel namen hebben 19 op dr. Leyds gestemd, één op dr. Coster (eveneens een Hollan der) en 5 op den heer Fischer, die, wel geen Hollander is, maar geheel tot de groep Leyds behoort, en candidaat dier groep was voor het geval men de bl jjvende tegen woordigheid van dr. Leyds in Europa had gewenscht Het is dus blijkbaar deze laatste wensch geweest die verhinderd heeft dat dr. Leyds met algemeene stemmen werd herbenoemd en van oppositie tegen zijne politiek of zijn persoon is geen spoor meer te vinden. Rechter Kotze noch een der zijnen, heeft een enkele stem gehad. De Volksraad, gehoor gevende aan een voorstel, reeds in de presidentieele boodschap bij de opening der zitting aan gekondigd, heeft eene Commissie van vijf leden benoemd, met de bevoegdheid om rechtsgeleerden te raadplegen, om een her ziening van de Grondwet, vooral op het stuk van de positie der rechterlijke macht voor te bereiden. Er heerscht eene epidemie in Sekoe- koeni's land (Zoutpansberg) en de Kaffers sterven er aan bij honderden. Ook is er eene groote sterfte aan koorts onder de arme Boeren en de Kaffers in de distric ten bewesten Pretoria. Engeland. Koningin Victoria heeft van het inkomen dat zjj uit het hertogdom Lancaster trekt, dit jaar 500 p. st. afgestaan om de kleinste predikantstraktementen in het hertogdom, door de -verminderde opbrengst van het land nog schraler geworden, aan te vullen. nen uit eigenbelang. //Arme dokter!,, sprak zjj met een gedwongen treurige stem, toen zjj hem het nieuws onder vier oogen mededeelde, //arme dokter, nu hebt ge beelemaal geen kans meerZij keek hem van ter zijde opmerkzaam aan. //Neen, nu is er voor mjj geen hoop meer sprak de joDge dochter, wel wat verbluft door het nieuws, en trok daarbij een droevig gelegen heidsgezicht. „U is zeker zeer bedroefd?// ging het meisje verder, schijnbaar weer zonder hem aan te zien, alhoewel haar geen enkele van zjjn be wegingen ontging. //Ja ik ben ik ben zeer bedroefd!// antwoord de Hasselbrechtdoch zijn vergenoegde blik was geheel in tegenspraak met zijn woorden. Hij wachtte een poosje of zij hem niet troos ten zou, en verheugde zich reeds bij voorbaat haar klankrijke stem woorden van troost te hooren spreken. Toen zjj echter in het geheel niets zeide, herhaalde hjj zoo somber mogeljjk //Ja, ja, ik den diep bedroefd Hij voelde, hoe belangwekkend hij haar scheen omstraald door het romantische licht eener onge lukkige, tweemaal teleurgestelde liefde. Aandach tig sloeg hij den indruk van zjjn woorden op Emma gade, en die scheen zeer diep te zjjn want haar vingers trilden en zjj keek hem zoo weemoedig aan, dat hjj als bij tooverslag zag, hoe het eigenljjk met hem en haar stond. Hjj slaakte een kreet van verwondering en bljj- de verwachting. Was hjj dan tot nu toe blind geweest Wordt vervolgd.) HliRliMSfHI tOIRIIT. ABONNEME N TSPRIJS AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER AD VERTEN TIEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 1