Filiaal der Gasmotoren Fabriek DEUTZ, Meuwendijk flAmsterdam. BINNENLAND, Origineele OTTO Motoren Amerika. Zwitserland. De oorlog in het Oosten. GEMENGDE BERICHTEN. Spoorwegongeluk bij Leerdam. Uitlotingen. 811 1059 1126 1743 1958 2305 2653 3464 4121 5051 5252 5653 5901 5945 6163 6736 7042 7435 7730 7992. Branden. Ongel ukken. MEDEDEELINGEN. voor Gas, Benzine en Petroleum STEDELIJK NIEUWS. 15990 5238 15954 11856 4187 9121 9248 3617 4392 13863 9723 12913 9821 6082 14103 3422 1683 4689 6498 1641 13951 11426 9466 9724 12370 6522 5204 10275 9738 6766 2074 1615 Over de rivier de Niagara Falls is een nieuwe hangbrug over de oude heen ge bouwd en in gebruik genomen. Het spoor wegverkeer werd gedurende den bouw niet gestoord. Met het afbreken der oude brug, waarmede een der oudste en merk waardigste bouwwerken der Unie verdwijnt, is onmiddellijk een aanvang gemaakt. De Koning van Siam heelt met den Bondspresident een handelsverdrag en een tractaat van vriendschap betreffende de vestiging van wederzijdsehe onderdanen gesloten. De Koning heeft eenige geschenken in geld voor liefdadige doeleinden gegeven hij kreeg van de Regeering van Genève een zilveren Helvetia. Maandag is hij naar Turijn vertrokken. De Grieksche vertegenwoordigers voor de ver lenging van den wapenstilstand bevinden zich in het Turksche Kamp, inmiddels duren de beraadslagingen over de vredesvoorwaarden voort. In een brief van den correspondent van de Frank furter Zeitung te St. Petersburg wordt zeer te recht opgemerkt dat de Turksche staatslieden hun Europeesche collega's om den vinger kun nen winden. Elke fout die deze maken (en het zijn er veel) wordt door de slimme Turken op de handigste wijze gebruikt. De Mogendheden zijn het telkens niet eens, en zoodra de Turk dat merkt, geeft hij van zijn kant niet toe, en beperkt zich tot vriendelijke woorden. De Turken blijven zeer hoffelijk, maar intns- schen organiseeren zij hun strijdkrachten, ver sterken het oorlogsleger en maken zich gereed voor een te verwachten strjjd. Uit dit alles kan men gerustelijk de gevolgtrekking maken dat de Porte nog niet zoo gemakkelijk Thessalië aan de Grieken zal teruggeven. De bemoeizucht der Mogendheden, al voeren zjj niets uit, heeft toch wel eenigszins recht van bestaan. De quaestie loopt hier over de dubbeltjes. De Daily News zegt, als koning Georg e van Griekenland van den troon wordt gestooten, moe ten Frankrijk, Engeland en Rusland hem onder houden. Toen hem 25 jaar geleden de troon werd aangeboden stelde zijn vader de Koning van Dene marken, de voorwaarde dat hij een jaargeld van 40,000 p.st. zou ontvangen, wanneer een omwente ling prins G e o r g e uit zijn nieuwe rjjk verdreef. De Mogendheden dongen wat af en Engeland, Frankrijk en Rusland kwamen ten slotte over een dat koning Georgios, en na zijn dood zijn zoon een jaargeld van p.st. 24,000 zou ont vangen als hij «c-koning werd. De Fransche republiek, die zelf haar kroon pretendenten heeft verbannen, zou dus helpen een roi ex enil te onderhouden! Gisteren is door de Europeesche Marine-sol daten van de oorlogsschepen voor het eiland Kreta gestationneerd, een proef genomen met de mobilisatie der Internationale troepen voor het geval, dat de Turksche troepen oproer maken. Deze manoeuvre heeft iets weg van een bang makerij, waarover de fanatieke Mahomedanen recht hartelijk hebben gelachen. De Europeesche Mogendheden maken èn met hun diplomatenspel, èn met hun militair machts vertoon tegenover Turkije, een allertreurigst figuur. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat, voor zoo ver dit slechts eenigszins met de be langen van den dienst is overeen te brengen, de militairen, die kiesgerechtigd zijn, op den dag eener stemming, eventueel door het ver kenen van het daartoe noodige verlof, in de gelegenheid moeten gesteld worden om dat recht uit te oefenen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben aan het Bestuur van het Waterschap //De Purmer// toegestaan den grooten Nesdijk in te venen. Hierdoor zal waardel ooze grond tot vrucht bare akkers gemaakt worden. Haarlemmermeer, 3 Juni. Voor de Tweede Kamer zijn in deze gemeente gesteldmr. F. R. Crommelin te Lisse, G. B. 't Ho oft te Haarlemmermeer, mr. G. C. E ver w ij n Lange te Haarlem, mr. F. J. M. A. Reekers te Amsterdam. (Reeds in een gedeelte van ons vorig nummer gemeld.) Alkmaar, 8 Juni. In de heden gehouden Raadsvergadering werd het arbitrage-vraagstuk in verband met de door den Minister van wa terstaat, handel en nijverheid aan de Tweede Kamer gezonden nota van inlichtingen op een adres van den Ned. Aannemersbond, opnieuw naar de commissie verzonden. Enkhuizen, 4 Juni. De woningen in het Snouck van Loosenpark alhier zullen tegen 1 Juli gereed zijn en betrokken kunnen worden. Elke woning bevat beneden twee kamers, een keuken en een grooten kelder boven één ka mer en een ruimen zolderalles is netjes en zeer geriefelijk ingericht. De huurprijs bedraagt fl.50 per week. Naar men ons mededeelt zal op 6 Juni het badseizoen te Vlieland worden geopend. Het nieuwe badhotel (E. Meijer) is thans geheel in gericht tot ontvangst voor familiën enz. Het eiland is gemakkelijk te bereiken van Ilarlin- gen, van waar eene stoomboot eiken middag te 4 uur vertrekt. Reeds bij het verlaten van de haven te tiarlingeu krijgt men het eiland in 't gezicht, dat men na een paar uur stoomens bereikt. Uit de Waal nabij Gendt (O. B.) is opge- vischt het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing 21 a 26 jaar oud het was in nachtgewaad gekleed. Te Amsterdam werd gisteren door een pa trouille zwaar geboeid, van het politiebureau aan de Nassaukade al, naar het bureau van den plaatselijken commandant gebracht een ar tillerist, die in het Van-Lennep-kwartier iu een aldaar zijnd koffiehuis de ruiten en de inven taris van het buffet had stukgeslagen. R. M., die jl, Zondagavond op de brug over de Delfthavensche Schie te Rotterdam doordeu uit 's Gravenhage komenden sneltrein werd ge grepen, is in het Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Ook de betrekken stations van de Ned.Cen traal Spoorweg Maatschappij te 's Gravenhage, zullen in den avond van 15 dezer tot 10 uur (Greenwich) beschikbaar gehouden worden ter verzending van verkiezingstelegrammen. Gisteren-morgen is uit het water nabij de Oosterdok sluis opgehaald het lijk van een on bekend man eenigszins in staat van ontbinding verkeercnde. De drenkeling is vermoedelijk 30 jaar oud, circa 1.70 M. lang en tamelijk gezet, heeft donker harr en knevel, blauwe oogen en is gekleed in zwart fantasie jasje, grijze broek en vest, gestreept boezeroen, bruin zijden das, rood molton hemd, blauw keper onderbroek, zwarte sokken en bottines; voorts is op het lijk nog bevonden een ruode ongemerkte zakdoek. De commissaris van politie in de §e sectie bureau Oudebrugsteeg, verzoent beleeld ten spoedigste omtrent het lijk te worden ingelicht. Een allertreurigst geval heeft zich even buiten Utrecht voorgedaan. In de fortgracht aldaar heelt een man zijn driejarig dochtertje waar mede hij des morgens was uitgegaan, verdronken. Het kind werd drijvende gevonden en de moordenaar die plotseling krankzinnig ge worden schijnt te zijn stond tot aan zijn borst in het water. Voorbijgangers, die het zon derlinge geval hadden opgemerkt, hebben hem met veel moeite naar Utrecht vervoerd alwaar hij onmiddellijk in het Krankzinnigengesticht werd opgenomen. Hoe het geval zich heeft toegedragen, weet natuurlijk niemand, daar de eenige die het ge val bijwoonde geheel buiten staat is om nadere inlichtingen te geven. Te Amsterdam zijn twee knapen die van huis waren gemiist, teruggevonden. Het was een 8- jarige knaap die op het Haarlemmerplein werd gevat en een 11-jarige knaap op het Nassauplein. Deze laatste reeds drie dagen zoek. Ze zijn beiden naar de ouderlijke woning teruggebracht. In eene sloot nabij het dorp Sybrandahuis (gem. üantumadeel) is het lijk gevonden van een meisje, dat herkend is als de 14-jarige A. Wijnands, uit Dokkum. Uit Maas-en-Waal zijn reeds voor acht dagen nieuwe aardappelen //muisjesv afgeleverd aan de Nijmeegsche markt, welke f 12 a. 15 per HL. opbrachten. Door wijlen Mej. O. A. A. Faber, te Nijme gen, is aan verschillende instellingen te Hoorn f 10,300 vermaakt, alles vrjj van successierecht. Gestikt. Een kindje van 10 maanden oud is te Parijs gestikt door een snijboon die de kleine in den mond had gestoken. Negenduizend franks schade. Dinsdag tracht! e te Brussel eene juffrouw eene vreemde kat uit haar sigarenwinkel te verjagen. Het vluchtende dier wierp een petroleumlamp om en er ontstond een brand, welke voor 9000 fr. ten minste scha de aanrichte. Eene gestoorde parade. Er was Dinsdagmorgen te Berlijn parade, waaraan zooals gewoonlijk, de Keizer deelnam. Plotseling werd, voordat de parade geëindigd was, den Keizer een telegram gebracht, Z. M. gaf bevel in te rukken, en reed met de troepen naar huis. De Berlijnsche journalisten hoe geslepen ook hebben de oorzaak nog niet kunnen achterhalen. Eene gift ran 937,000 franks. De Figaro ver zekert, door een toeval de cheque te hebbeu gezien, waarmede het tweede kwart der som van bijna 1 millioen is gestort, bestemd voor de liefdewerken, die door de Parjjsche .brand - ramp getroffen zijn. De geefster moet blijkens de daarop voorkomende liandteekening zjjn me vrouw de wed. Lebaudy, moeder en erfgename van wijlen den spilzieken jongen Max Lebaudy, zoon van den //Suikerkoning//. Een püiticus. Maandag heeft in Engeland een kostschooljongen zich onder een trein geworpen, omdat hem, naar hij aan het hoofd der school schreef, wegens zijn meeningen in de Kreten zische quaestie door eenige makkers het leven ondragelijk werd gemaakt. Een gedenkteeken. Voor het te Kempen op te richten gedenkteeken van wijlen vrijheer Felix I Von Loë, d:n president van den Rheinischen j Boerenbond, is reeds 5400 mark bij elkander. Elke maand komen bij het comité ongeveer 1000 mark in, zoodat men reeds in den herfst de vereischte som van 10,000 mark denkt bijeen te hebben. Een leelijk geval. Groot opzien verwekt te Ostcnde de gevangenneming van een majoor der burgerwacht Van der Auweratevens kof fiehuishouder aldaar, omtrent wien allerlei uit- eenloopende geruchten gaan, maar die schijnt verdacht te worden van zijne vrouw, wier leven voor 75000 frcs. verzekerd was, vergeven 1e hebben, ofschoon zij aan ongeneeslijke maagkan ker leed. Naar het schijnt heoben naamlooze brieven, afkomstig van vrou*en met wie de verdachte vroeger betrekkingen onderhield, de justitie gewaarschuwd. Zelfopoffering. Een timmerman te Luik die eene roeiboot gerepareerd had, wilde ze beproeven,stapte er,met drie andere personen in en stak van wal. Eene onbehendige b. weging deed het vaartuig kapsijzen. Twee konden naar den oever zwem men. Van de twee anderen was er een die, of schoon niet kunnende zwemmen, toch zijn kame raad wilde redden. Hij bekocht zijne zelfopoffe ring met zijn leven. Hij was 35 jaren oud, ge trouwd en vader van vijf jonge kinderen. Aeutraal onderwijs. Een professor van de hoo- geschool te Erlangen, die den joodschklinkeuden naam van Isidor Rosenthal draagt, veroorloofde zich dezer dageu bij de vivisectie van een kik- vorsch de schandelijke uitdrukking«Deze vorseh is op het hout gespannen als Christus aan het kruis.// Het Protestantsche dekenaat ter plaa<se heeft dr. Rosenthal wegens godslastering aan - geklaagd; de getuigenverhooren hebben reeds plaats gehad, en de akten zijo aan den Beier- schen Minister van eeredienst opgezonden. Een geheimzinnige misdaad. In,|den omtrek van Brussel is weer een geheimzinnige misdaad ontdekt. Een vroolijk gezelschap uit Pieters- Leeuw keerde Zondag-avond van een feest te Anderlecht teTug, toen een van het troepje, een jong meisje, in het kanaal van Charleroi een donkere massa zag drijven, welke, bij nader on derzoek, het lijk van een man bleek te zijn, met de handen op den mg gebonden waar- schijnljjk het slachtoffer van een moord. Er werd geen enkel kenteeken op den doode ge vonden. De politie heeft onverwijld een onder zoek ingesteld. Vermoord. Te Kraukau is de acteur Walents- kowky, door den schilder Gadolski met een dolksteek vermoord. Ijverzucht moet de aan leiding tot de misdaad zijn geweest. Sport. Ongeveer 8 jaar geleden kwam de Dunlop. pneumatic type Company in Dublin tot stand en in dien tijd i» het kapitaal van 25,000 pond sterling aangegroeid tot de enorme som van 5 millioen pond. Zulk een hooge vlucht is zeldzaam in de handelswereld en pleit wel voor de activiteit der leiders en het succes van het aanstellen van vertegenwoordigers in alle deelen van onzen aardbol. Dépots en fabrieken zjjn gevestigd in Engeland, Frankrijk, België, Italië, Nederland, de Vereenigde Staten, Canada, Australië, Zuid- Afrika en elders. De heer Edge, de London directeur der maat schappij, is een energiek man en hoofdzakelijk onder zijn toezicht werken de talrijke dépots. Van de Dunlopband, die een revolutie in de wielerwereld bracht en welke het middel is ge worden om van menige tocht uit de rookerige steden een genot te maken, waar voorheen arbeid zoozeer de overhand had, kunnen wij slechts zeggen, dat het woord //Dunlop" en de bij zonderheden van den band zoo goed bekend zijn, dat er weinig van gezegd kan worden, dat de lezers niet reeds weten. Toch zoo groot is de wereld dat er wellicht nog kunnen zijn, die niet van de Dunlopband gehoord hebben en voor hen dient het volgende. Aan het eind van 1888 werd door J. B. Dunlop de eerste pneumatic-band uitgevonden en zooals gewoonlijk het geval met groote uitvindingen is, er ging eenigen tjjd voor bij, voordat het publiek de kleine vreemdeling welwillend opnam. De handel verlangde haar standaard frame niet te veranderen en het publiek dat zoo gemakkelijk te leiden is, werd misleid met verzinde verhalen van punctures. Doch ondanks deze oppositie, is de band uitsluitend door eigen verdienste op den voorgrond ge komen, zoodat de Dunlop-fabriek thans iedere week een 12,000 banden de wereld inzendt. Bjj racers, die natuurlijk den vlugsten band kiezen, is de Dunlop op-en-top de favorite en talrijk zijn de wereldrecords, die hiertoe hebben bijgedragen. Onder toeristen is de Dunlop Welch zelfs nog populairder, daar de dagelijksche rijder iets verlangt dat sterk en duurzaam is, tevens vlug en „side slip// voorkomt. De bekende doofstomme wereld-wielrijder Sutherland Eoijaaads gebruikt steeds Dunlop- bandeu. Een zeer ernstig spoorwegongeluk had gister namiddag ongeveer 1 uur plaats op 300 meters afstands van h?t station Leerdam. Plotseling derailleerde trein 333 (van 11.29). De locomotief met tender bleef in de rails, de daarachter volgende goederenwaggon en de 3e klasse-waggon kantelden om, de laatste met passagiers en al. De achter den 3e klassewag- gon volgende eerste- en tweede-klassewaggon bleef dwarsgekanteld op de rails staan. De passagiers in den omvergevallen derde klasse-waggon, waaronder eenige kinderen, wer ven spoedig uit hun netelige positie verlost. Enkelen klauterden er beneden uit, anderen moesten door de raampjes heengetrokken wor den. Een dame werd door glasscherven ernstig aan de wang getroffen, terwijl een heer zeer ernstig het been werd gekneusd. Een conduc teur bezeerde zich zeer ernstig aan de borst. Onmiddellijk waren twee geneesheeren uit Leer dam op de plaats des onheil-s aanwezig om de noodige heelkundige hulp te bieden. Het spoor werd niet versperd, daar een derde lijn vrij bleef. Uit Leerdam werd om een extra-trein ge- tulegrapheerd voor aansluiting met Den Bosch. Aan de Dordr. Ct. wordt medegedeeld dat het ongeluk gebeurde, terwijl de trein in volle vaart reed. De schok was versehikkelijk. De be richtgever zat gelukkig alleen in dem waggon en had de tegenwoordigheid van geest de beenen terstond op de bank te liggen. Gelukkig, want oogenblikkelijk daarna waren de twee banken tegen elkander geschoven. De ontsteltenis onder de passagiers was groot, zooals t« begrijpen is. (77.) Loten Paleis voor Volksvlijt. Geldleenmg groot f 1,000,000 van 1869. Trekking op 1 Juni 1897. Uitgelote seriën De Nos. 150 in deze seriën zijn betaalbaar met f 3. Heden heeft ten stadhuize te Amsterdem plaats gehad de uitloting van 97 obligatiën der geldleening groot f 17,000,000, nominaal, ren tende 3Vs pet., vastgesteld bij Raadsluit van 19 Mei 1886. 12708 13568 3942 13337 10211 16582 16992 13590 4071 12584 11909 1840 11632 16878 5594 11723 12304 6125 79i5 795 2998 10116 2879 154 9522 6819 4602 13615 13421 6159 1654 16877 9180 10403 4188 3452 9981 11429 9208 1900 14803 6334 9607 6883 16315 5316 3611 2080 16918 4381 6639 13102 15100 7307 13365 7163 13375 11446 9685 7408 3752 10809 12146 4960 2648 Gisteren-morgen brak te Enkhuizen in de gas fabriek een felle brand uit. Het kantoor is to taal uitgebrand, terwijl het woonhuis belangrijke waterschade bekwam. Onder Beekbergen is Dinsdag een groot deel men zegt pl. m. 500 hectaren van het uitgestrekte dennen- en akxermaalsbosch, het z. g. Spelderhout, toebehoorende aan den heer London, door brand vernield. Daar de wind uit het Oosten kwam, werd geheel Hoenderloo be dreigd, doch men heeft daar door het inder haast wegkappen van een strook dennenbosch, den brand weten te stuiten. Te Twello werd gisteren-morgen een boe renhofstede, bewoond door den landbouwer E. Pool en toebehooreDde aan baron Yan Hövell op het Wezenveld door den bliksem in braad geslagen. Hoewel het dak reeds in brand stond, slaagde men er met vereende krachten in, het huis te behouden. Een booi- of zaadberg waarin veel stroo, enz. en landbouwgereedschappen ge borgen waren, werd in de asch gelegd. Gisteren-middag is in het gehucht de Noort, gemeente Terheyden, een hevige brand uitgebroken by den landbouwer D. Damen, welke brand door de felle droogte zoo snel toenam, dat alles tot den grond afbrandde. Woensdagavond is te Lutjebroek een jong- rnensch van 18-jarigen leeftijd, zekere Stap, bij het baden verdronken. Ook in het Noordzee kanaal bij de Hembrug is Woensdag namiddag een Amsterdamsche timmerman, aan de Rijks werken aldaar werkzaam bij het baden verdron ken. Ean zijner kameraden sprong hem na, doch zijn pogen om den ongelukkige die plotseling in de diepte verdween, te redden, waren vruch teloos. a 15 Cent per regel. zijn de meest beproefde motoren der wereld alléén verkrijgbaar bij de HAARLEM. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: lo Het maken vao twee wachthuizen entwee zelfaanwijzende ijzeren peilschalen bij de nieuwe schutsluis te IJmuiden, deel uitmakende van de uitbreiding der sluis- en havenwerken aldaar. (Raming f2500.) Minste inschrijver G. P. J. Beccari, alhier voor f2875. 2o Het verbroeden van het Noordzeekanaal beoosten de Hembrug. (Raming f 58,000.) Minste inschrjjver A. Volk er Lz. te Sliedrecht enP. A. Bos te Gorinckem voor f44.800.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1897 | | pagina 2